No 101 Zaterdag 18 December 1920 29a Jaargang. ;t nummer bestaat uit 2 bladen levue van de week Vakkundig Snoeien van alle soorten boomen. Plaatselijk Nieuws Vergaderingen. fWTEMCt TELEfttfftirë ft. MURE EERSTE BLAD BINNENLAND. De lieer van Wijk heeft in de afgeloopen week 'sociaal democratische kamerfractie, wat men emt „een koopje geleverd." Door zijn motie de behandeling van het ontwerp tot tijdelijke fijking van de militiewet op L'andstormvoorzie- igen, waarbij de Kamer zou verklaren, dat Ne rland zich bfij een aanval door een ander land t behoeft te verdedigen. De heer K. ter Laan klaarde namens zijn fractie, dat de S.D..P. ar eigen tijd wenscht af te wachten om te men met moties. De lichtelijk ondeugende po- g van den heer van Wijk om de soc. dem. ctie in den val te laten loopen, mislukte. De liie werd verworpen me t46 tegen 28 stemmen aar hier is het Fransche spreekwoord „quelque toujours quelque chose" wel zeer van toe- ssing. Erkend moet worden, dat president Kooien met ivige hand het wonderbare poogt te bereiken er is werkelijk alle kans, dat het hem gelukt om ondanks al de parlementaire breedspra- gheid en al de herrie toch de Begrootingen or Kerst in veilige haven te krijgen. Generaal p heeft over de geheele linie gezegevierd. De dichting tot zijn voorstellen was kort, duide- k en krachtig. Men kreeg den sterken indruk, t deze bewindsman klaren wijn schenkt, er geen ekjes omwindend. Dat de motie K. ter Laan, afschaffing van het vestingstelsel, geen kans succes had, begreep ieder. Ook de amendemen- i Oud, strekkend om den eersten oefeningstijd >r de infanterie terug te brengen tot vier en n halve maand voor voorgeoefenden, tot twee een halve maand voor cavalerie, tot een jaar is rworpen. Waarop de ontwerpen Pop voor den riaat rijp gemaakt zijn. Het Kabinet is dus iderom wassend in kracht en invloed tegenover t. Parlement. Minister van Ysselstein heeft karis zien, zijn juridischén adviseur behoudend, en li de Kamer, zij het dan ook inderdaad met u soort van fopspeentje, haar zin gevend. Bij aterstaat bleek het groote, vervaarlijke en ge- ichte snoeimes van Mr. Marchant niet meer kracht te hebben v an nog kort geleden. Zijn iorstel om op Hoofdstuk IX, een bedrag van geveer anderhalf ton té schrappen voor be- Idiging van zestig nieuwe ambtenaren, werd it overgroote meerderheid verworpen. Én Mr. eub nam den heer Kleerekooper den wind uit zeilen door een motie voor te stellen, uitnoo- gend om gevolg te geven* aan het advies van i Loonraad, inzake de pensioenen. Maar Minis- Konig bleef triomphator in het Waterstaats- ijdpexk. De motie Treub werd verworpen met tegen 21 stemmen. En hetzelfde lot onder- ig een motie van Ravestein, welke de Kamer lde doen uitspreken als haar gevoelen dat het rlertijd aan de spoorwegambtenaren, mej. Tous- int en den heer Heerar verleend ontslag op ond van propaganda maken vóór communisti- ie gevoelens, ten onrechte door de regeering is cdgekeurd. Waarmede dus deze zaak van de rlementaire baan is. Aangenomen is slechts dat wel zonder stemming een motie v. Rap id, grondig onderzoek door een deskundige com- issie vragend naar de oorzaak der vertraging n den treinenloop en naar de verdere mis- anden bij het spoorwegverkeer. Dus: naar de oorwegmisere van onzen tijd. Volgens Minister onig moet de oorzaak dezer misere vooral wor- n gezocht bij den tractiedienst. En ook bij de imindering van arbeidslust onder het personeel de kwaliteit der kolen mede een belangrijke rzaak van de vertraging is, waardoor het rei- ad publiek zeker nu, in de donkere en felkoude gen van vlak voor Kerst wordt geplaagd, kon Bxc. niet betwisten. En ook schijnt wel vast staan, dat de reorganisatie van den locomotie- adienst veel te snel en te haastig is geschiedt. V de ufsie der maatschappijen de voornaamste i'zaak der ellende zou wezen, heeft de heer De onte Verloren in deze bij uitstek tot oor- elen bevoegde met de meeste beslistheid be- I Jst. Bespiegld over de spoorwegellende is er toch zeker wel genoeg. Het wordt tijd, dat °P practische en doeltreffende wijze ingrijpt 'ha terwijl de crisiswolk was afgedreven, die 11 oogenblik het Kabinet Ruijs met een levens 'baarlijke donderbui bedreigde, komt daar plots t oervische geval. De verwikkelingen met Ser waarover de heer Wijnkoop in de Tweede Ka ^zitting van Dinsdag j.l. een interpellatie aan- 1 ^g- Inderdaad is de ernst van dit geval niet ontkennen. Dat wij aan den vóóravond zijn ,r een NederlandschServischen oorlog met al a aankleve van dien, heeft de heer Jodocus ngstmeier allicht reeds gedrukt. Zoo ver is het p. a^t gelukkig. Nader moet blijken, wat ei- ®bjk de juiste oorzaak is van het geharrewar jsschen Den Haag en Belgrado. Maar ieder zal 6stemmen de juistheid van hetgeen het Hbld. °°gt, dat namelijk, zonder dat ons volk Ah- ^g had van menig wolkje a n de lucht, terwijl agstens enkele Nederlanders «wisten, dat wij Arende den oorlog een Nederlandsch consul elgr^do hebben gehad, die Oostenrijker van BANK-ASB OiS I A T 1 K. WERTHEIM GOMPERTZ 1834 en CREDIETVEREENIGING 1853. Kapitaal en Reaerven f 19.500.000.—Kantoor Alkmaar. Bleedstr. 11. Dir. K. v. Nienes en D. Schenk. Credieten, Deposito's, A n- en Verkoop van Effecten, Verhareu van 8afe-loketten iu in braak vrijen Safe kelder (-yjteem Lips, voorzien van moderne smeltproet kluisdeur). Gratis Administreeren van Vermogens. Uih/dfe Spaarboekjes, rentende 4.08 pCt. tot een maximum van f 3000—. ALLE BANKZAKEN. nationaliteit was, wat dan aanleiding tot wrij ving met de Servische regeering zou hebben ge geven. Dat ons volk zich plotseling voor het feit ziet gesteld, dat er een verhouding tusschen de beide landen bestaat, die bij naburige landen, elkaar gaarne zoo snel mogelijk naar de haren vliegend, zeer licht tot ernstige onaangenaamhe den zou kunnen leiden. Is dat vraagt het Amsterdamsche blad geheime diplomatie. Is het juist, dat zoo in stilte in het duister gewerkt wordt. Zou het waarlijk mogelijk zijn, dat zonder "dat naar bui ten ook maar het allerminste gebleken is, wij eensklaps voor het feit worden gesteld, dat de diplomatieke betrekkingen met een naburig land verbroken worden. Wij gelooven, dat niet velén zich erbij kunnen neerleggen, dat de zeer enkele uinemende Nederlanders, die de leiding van ons even uitnemend Departement van Buitenland- sche Zaken hebben, aldus en petit comité beslis singen nemen voor het toch van ons volk van zoo groote beteekenis. Vaak is om meer open hartigheid, minder geheimzinnigheid bij het De partement van Buitenlandsche Zaken gevraagd Er werd een parlementaire commissie ingesteld De band tusschen Kameroen Kabinet werd ver sterkt, doch het pasgebeurde toont aan, dat er meer moet geschieden. Terwijl ik dit schrijf tast men ten aanzien van het Servisch geval nog in het duister. De regeering zal welhaast meer licht moeten geven. En dan zal ook wel aan den dag komen o.a. wat volgens de diplomatieke gebrui ken, het verschil is tusschen eene aanzegging aan den gezant van een vreemde mogendheid, dat op zijn tegenwoordigheid geen prijs wordt gesteld en het zenden van een paspoort aan dien .gezant. Oppervlakkig gezien, zou men zeggen, dat het laatste een iets onvriendelijker uiting is van denzelfden menseh. het afbrekèn van diplo matieke betrekkingen. Intusschen, men moet een verder oordeel op schorten, totdat Minister van Karnebëek met G. G. Eock, in Patria teruggekeerd, zal hebben ge sproken. Kerstmis nadert met rassche schreden, de ech te ouderwetsche winter is begonnen. En de tijden zijn nog steeds in toenemende mate drukkend en beangstigend. De daling van koerzen ter Beurze is ai zeer weinig geschikt om de „merry Christ mas" te bevorderen. En ondanks de prijsdaling van sommige artikelen blijft de situatie voor de Middenstanders in hooge mate pijnlijk. De wo ningnood doet toestanden geboren worden, waar van prenttijdschriften .schokkende kiekjes geven maar bij de temperatuur waarin wij nu leven, is er zeer weinig goedhartigheid noodig om leed te gevoelen met de paupers, die nu in zoo he vige mate kramp lijden. De broodprijs is gedaald Eieren en varkensvleesch zijn wat goedkooper geworden, maar toch is het leven voor'vele dui zenden een uitermate zware en harde struggle. Uit de verhooging van de accijns op gedistil leerd met vijftig percent denkt de regeering 10 a 15 miliioen voor de Staatskas te kunnen vinden Het lijkt prachtig. Maar de vraag is of hier het middel per slot van rekening niet erger is dan de kwaal. Zal men ondanks de verhooging van .den accijns, niet blijven drinken. En het is zeer de vraag of per slot van rekening de volkskracht niet slinken, instee van rijzen zal door dezen maat regel. Intusschen, voor den fiscus is er weinig -keuze. De lasten stijgen voor den Staat mét het uur. kan men zeggen. Aan dé gemeenschap worden onverpoosd eischen gesteld zonder dat men zich afvraagt of die kunnen worden inge willigd zonder levensbelang te schaden. Men zit deze impasse, in dat doolhof. En er is in stem- mirg van Kerstmis zeer veel mooi en krachtig vertrouwen noodig om ondanks al deze misere toen nog te* hopen op den heerlijken dageraad, die straks zal komen. Thans is Cork een bijna uitgebrand platgebran de stad. Van vele hoofdstraten is niets meer te zien. Wij keeren terug naar de oude geschie denis, waar dergelijke praktijken n zwang wa ren. L! bisschop van Cork heeft onomwonden ziju toorn f erklaard in verband met deze ongeregeld heden. Want na de brandstichting hebben even eens a eer aanvallen plaats gehad, op strijd kracht m der Kroon-. Hij vaardigde een decreet uit, waarin de bran den er hinderlagen, sluipmoordaanvaleu wer-den veroor leeld en zal niet schromen, ieder die be- trokkeh is bij dergelijke misdaden hij be schouwd overvallen en hinderlagen ecnvoudia a s moord met den Kerkban te veroordeeien. Of het veel zil helpen, dient te worden afgewacht. Maar >r blijkt in elk geval uit, dat een groot gedeelte van het Iersche volk het niet eens is 'met di Sinn Feinbéweging. De ub commissie van_den Ünionistischen Raad te'Ulsier, welke ingesteld was om de vorderin gen van het Home Rule wetsontwerp in het parlement na te gaan, heeft Zaterdag een resolu tie aai genomen, ui'sprekende, dat de Üniónislen de wet alleen kunnen aannemen in den vorm, waarin, zij het Lagerhuis heeft verlaten en wei- geren in te stemmen met de amendementen die het Hpogerhuis heeft aangenomen of in over weging- had. Ondanks de bedreigingen, geuit door de re geerman der geallieerde landen, den Griekschen koning -waarschuwend, zijn troon niet nog eens te bestfjgen, 'is de koning van Griekenland uit Luzernf met een gewonen trein naar Venetie ver trokken. Het wa.s toch gebleken, dat het Griek- sche vêftk gesteina had ten gunste van zijn terug" keer. Griekenland bleek nog overwegend roya listisch en Venizelos, die een ernstige nederlaag leed, moest maken dat hij zoo gauw mogelijk weg kwam. Op het. oogenblik juichen de royalisten. Maar zal de glimlach niet op hun gelaat besterven, in dien, als de koning, laten wij veronderssteilen eenige maanden op zijn troon zit, met de han den in het haar zit, omdat hij zich niet kan redden uit finantieele en andere moeilijkheden. De Entente zal geen credieten verstrekken, geen leeningen afsluiten. Tot zoover is alles bekend. Maar wat zal er misschien niet gebeuren, wat niet bekend is. Dat is voor Koning Constantijn het noodlottige vraagstuk. Volgens de jongste berichten uit Tsjecho Slo wakije duurt de slaking te Kladno en in het kolenbekken van Octrau Karwin nog steeds voort. B ijOetrau staat het werk in 16 mijnen stil. In Moravie en Tsjechio luiden de berichten gunstiger. Er zijn 192 lbinksche socialisten en /communistische leiders gearresteerd. De regee ring heeft echter het heft in handen gehouden. Generaal Noliet heeft de Duitsche regeéring er even aan herinnerd, dat nog steeds de bepalin gen van- het vredesverdrag van Versailles niet worden nageleefd. In een nota aan de Duitsche regeering zegt, dat alle zware kanonnen, die vol gens het verdrag van Versailles moesten worden vernietigd, niet zijn vernietigd. In de nota ver klaart hij, da tdeze kanonnen voor 15 Decern ber niet meer mogen bestaan. Tenslotte hebben wij nog een vliegongeluk in Engeland gehad, hetgeen in langen tijd niet is geschied. Het herinnert er evenwel aan, dat er ook wel eens iets kan voorvallen met aviateurs en passagiers, die wind en weer trotseerend willend op stijgen. Een Handley Page is verloren gegaan én bij het ongeluk werden vier personen gedood BUITENLAND. Ierland, het land midden in het beschaafde Eu- rapo, schijnt thans bevolkt te zijn door een ben de vandalen en moordenaars. Hebben wij den gru- welijken moord tegen de officieren gehad of er (komt een nieuwe ontstellende tijding uit het be schaafde Ierland, dat niet minder dan 300 huizen en magazijnen door brandstichting in den asch zijn gelegd. Het staat nog niet vast, wie de brand stichting gepleegd heeft. Van Iersche zijde be schuldigt men de strijdkrachten van de Kroon; maar Sir Hamar Greenwood heeft in het Lager huis zulk een beschuldiging r: et afschuw ontke d O.i. is het ook niet mogelijk, dat gedieiplineerde strijdkrachten een georganiseerde brandstichting "als deze op touw kunnen zetten, zonder daarin door superieuren te worden verhinderd. Het is toch-bekend, dat de soldaat na gezette tijden de kazerne absoluut niet mag' verlaten. Zou het dan weer het werk zijn van betaalde moorde naars. Maar welk voordeel heeft de Iers he Sim Feinnbeweging van deze brandstichting in eigen dommen van het Iersche volk zelf. Toch niet. Jn. GROEN -i- SINT PANCRAS. ten dus dan voor dezulken, en geeft de eerste dan dan wel eens reden tot klagen, daar alle bevel voor ieder geldt, en de overste niet altijd dadelijk' kan zien wie hij voor zich heeft. Onder de derde categorie versta ik de zooge naamde principieele antimilitairisten. Nu wil ïk daar niet onder nemen de communisten en' socia listen, ^Ue zeggen het wel, maar zij zijn het niet. Voorbeeld aan Rusland; daar is het extra militai risme. Ja, op het oogenblik worden zelfs de vrouwen opgeleid voor dit doel. Men wil ten koste van alles, eerst eigen gezag vestigen, en dan_ opruimen, en dan, ja dan, zouden er geen militairen meer noodig zijn. Of ze dit ooit zullen bei eiken Maar, daartpe is dan eerst noodig, zoo militair mogelijk! Neen, ik bedoel nu hen, die zeggenGij zult uw naastem niet dooden. Zij rókken echter altijd den Bijbel uit zijn verband, want er staat ook, de Overheid draagt het zwaard niet tevergeefs. Alzoo verboden is in koelen bloe de zijn naaste te dooden, maar, als die naaste van binnen of van buiten orde en rust verstoord, of vergrijpen plegen wil aan het land, dat hun niet behoort, dan draagt de Overheid zorg voor de orde en rust, en hanteere daartoe het zwaard. Dan is het oorlog, binnen- of buitenlandsch en geoorloofd als militair ten 'dienste der Overheid het zwaard te dragen. Zij zeggen ook; gij zult uw naasten liefhebben als u zelve, endan kan men niet schieten op Duitscher of Belg. Maar er is tweëerlei liefhebben. B.v. ik heb een vrouw die ik liefheb. Nu moet ik ook mijn buurvrouwen liefhebben, maar betoon ik ze dezelfde liefde, gij gevoelt, dan zou er wat opzitten voor mij. Ge voelt ge wel dat er verschil is? De Vrijwillige Landstorm is er niet zooals sommigen wel wenschen ter bescherming van hun kapitaal, neen, dat is geen goede keuze als ze er daarom zon zijn, neen, zij is er, omdat wij de zonde niet mogen toelaten, nl. omverwerping van liet door God ingestelde gezag, of het in be zit nemen van on vaderland. Bij de eerste po ging daartoe moet men paraat zijn. 'Dat men voorts soldaat mag zijn komt wel uit reeds bij deprediking van Johannes Hen ^Dooper bij de Jor daan. Hij heeft nooit gezegd tegen een Ro- 'meinsch soldaat, trek uw wapenrok uit, maar doe niemand overlast, enz. En de eerste Chris tel) uit de Heidenwereld was een soldaat, zelfs een kapiteinImmers, het woord geschiedde te Pterus: ga naar Cornelius de hoofdman, enz. En deze Cornelius bleef 'de hoofdman, bleef militair waardoor wij dus zien dat in den Bijbel het mi litair zijn en wezen volstrekt niet verboden swwordt, ja, zelfs niet afgekeurd. Nu wil ik volstrekt niet prijzen het miltai- Visme, het alles, vermilitairiseeren, neen, in dien zin zijn wij geen militairen, dat stelsel verfoeien wij, maar wij willen hebben een weermacht, die 'den vijand onzer erve wederstaat, ook al komt die vijand van binnen af. En daarom, daartoe is ook geschikt de Vrijwillige Landstorm. Dan hebt ge nog een soort die ik bestempel als kosmopolieten. Zij zeggen dat zij geen vaderland kennen, over al is hun vaderland, als er maar genoeg verdiend wwordt daar enzoovoort. Maar hoe moet ik ver klaren van dezulken de trucs, om verlof te be komen? Je moet ze eens zien dan, alles gejaagd, overal te vroeg voor, voor eiken trein, en ze zijn niet eerder tevreden voor ze hun dorpskerkje zien. Wat is dat? Het is de zucht naar het ouder huis, de innerlijke zucht naar de plaatse hunner inwoning; want zij zijn Nederlanders, trotsch op hun plaats waar ze wonen. Slot volgt. OUDKARSPEL. Het bestuur van de afd. Vrijz. Dem. Bond heeft besloten, alvorens zijn medewerking te ver leenei» tot het voorkomen van een slemming voor de commissie naast den raad in zake Langedijk één. te onderzoeken, of zonder een stemming de commissie voor het meerendeel uit tegenstanders zal bestaan. Blijkt dit dan niet het geval te zijn, zullen ze 7 caudidaten stellen en het dus op een stemming aan laten komen. De IJsclub „Volharding" heeft op de ten toonstelling te Alkmaar ingezonden een vijftal priksleden, een paar schaatsen en een serie foto's' welke in een lijst zijn samengevat. De Bondsver gadering die Zaterdag' aanstaande plaats heeft, zal zooveel mogelijk door alle bestuursleden wor den bezocht. Een officier of andere meerdere heeft geen 'keuze van uitzoeken, hij ontvangt het bevel over verscheidene personen, waaronder alle elementen zich verschuilen, die wel eens slecht ter regeeren zijn. De ouders zouden u hiervan reeds veel kunnen vertellen, daar zij soms zelf geen raad I weten met hun jongens, eii blij zijn als zij eens ouder strenger dicipline komen. De goeden boe- DE, LANGEDIJK EEN GEMEENTE. In de verschillende gemeenten houdt men zich' reeds bezig met de voorbereidende werkzaamhe den d e zoodanig zijn om het voorloopig besluit van Ged. Staten om deze gemeenten tot een gemeente te vereenigen,* nader onder de oogen te zien. Ged. Staten namelijk hebben zooals de meesten uwer wel zullen weten, een voorloopig besluit bij de resp. raden als zoodanig inge zonden, waarvoor voor* de behandeling een dub bele. raad noodig is. j De eerste besprekingen hebben tot doel ter voorkoming van onnoodig hooge kosten een stem ming iri eike gemeente onnoodig te maken, waar- Voor het dan noodig is ojn niet meer dan 7 eau-

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1