- Gebrs. Bervoets, - Speciale aanbieding Uit den Omtrek. Ulaatselijk JNieuws. Ingezonden Laat, Hoek Payglop Alkmaar. in Winterjassen, Ulsters. Motor- jekkers, Jongelieeren en Kinder* Ulsters en Jekkers. Een blik in onze Étalages zal CJ overtuigen dal hei tn Uw belang is van deze zeldzame koopgele genheid te profiteer en A|k^aarsche y.jjj J eilSS l, FRANKENBERG, Langestr. 28, ALKMAAR. Kasboeken Agenda's Notulenboeken T elegramboeken Octavoboeken Orderboeken Rek. Courantboeken Balansboeken Onkostenboeken Effectenboeken Kwitantieboeken Expeditieboeken Notitieboeken 6, en Bland van de sigarenfabrik. Fa". BETAS en OLIE,. Voorts krijgen wij een magneiieke stand van de Firma PElNS EN ULJm. De heer DAÜYvEltó vertegenwoordigt waardig zijn bekende zaak in (optische en andere instrumenten. Floras kinde ren zijn ingezonden door de Firma TTEEiNK. De Firma EKEN NE etaleert smaakvol liet geu rige nicoliaansche kruid. D,e heèr G EBAED OÉjM uit de Houttil weet zijn artikelen voor- deeiig te doen uitkomne. Een fraaie expositie heeft de heer O ITO FIN KfNöLfPE F ingezon den. Bijzonder vestigen wij de aandacht van onze lezers op de inzending van de ijsciub „De Vol harding" te Oudkarspel, bestaande uit verscil- lendc wedstrijdprijzen, c.q. medailles en kunst voorwerpen. De bezoekers worden opgewekt lid te worden van dezen ijsbond. Opgemerkt wordt de inzending reddingsmiddelen, voornamelijk dreg gen door den heer HhEMAN. DE GBAAFEracii tig is de prachtvolle Vitna, ingezonden door de Cacaofabriek „Alcmaria. De inzending hoefbe slag van den heer Th. KOELMAN, is zeer inte ressant. Natuurlijk ontbreekt niet op deze ex positie een belangrijke inzending, de ondernemer do heer JAN DE V KIEK, Drogist aan het Lut- tik Oudorp. De heer M. KATTE, Mient, demon streert wedstrijdmeters en toonde ons een pracht- coliectie reuzenfotos van beeldige winter-stads- gezichten en landschappen. Hoogst belangwek kend zijn de producten der Firma BOSSEET Huigbrouwersteeg, hoek Laat, bestaande uit eigen fabrikaat stempels en fraai kopergraveerwerk. Fitstekend komt de prachtstand der Firma W. \AN YUUEE uit. Uok de stand der Firma EENEFAAS, Lampenkappen en electriciteits ar tikelen mag geroemd worden. In het tentoonstel- lingsiokaal doet zich een meiodieus strijkje hoo- ren,, met de heer Kroon aan de piano. Zoo nu en dai treedt een harmonieus mannenkwartet op om den gang er in te houden. Is men moede van al het gewemel en de be zichtiging van het geëxposeerde, dan kan men uitrusten in een gezellig ijstentje, waarin heete melk en kou we Jan wordt geschonken door een aardig Volendammertje, voorgesteld door een vroo lijk Alkmaarsch jong vrouwtje. Wij besluiten ons verslag met een opwekking aar. onze lezers, het bezoek aan deze tentoonstel ling niet te verzuimen. OUDE NIEDOKP. Ds. Barnouw alhier, is beroepen bij de Ned. Herv. Qem- te Hensbroek Door de bemoeiingen van het bestuur van de ijsciub Volharding zijn op de tentoonstelling tee Alkmaar ingezonden een vijftal priksleden, een paar schaatsen en diverse foto's welke alle in een lijst zijn samengevat. Is dus deze afdeeling in het gedenkboek geheel vergeten, op deze manier kunnen de afdeeiingen ir. Noordholland toch nog zien, dat er nog wel iet léver, in de afdeeling is. Was men op de laatste ledenvergadering zeer tegen het bestuur van den IJ. H. N. gekant, de op gedane wetenschap, dat de oorzaak was een gro ve nalatigheid van een van de bestuursleden van LJ. H. N., was oorzaak, dat het bestuur het niet gewenscht oordeelde niet tot het welslagen van de tentoonstelling mede te werken. Juist toen wij het bovenstaande geschreven hadden, ontvingen we de mededeeling, dat Vol harding met haar inzending den eersten prijs behaald heeft. Oudkarspel, 15 December '20. Geachte Eedactie. Zeer aangenaam zal het mij zijn, als u het volgende in uw veelgelezen blad wilt plaatsen, naar aanleiding over het verplichte veilen. Ont vang daarvoor bij voorbaat mijn dank. Ja vrienden, ik dicht enkel bij gelegenheid, En nu vond ik deze wel mooi van pas Om te dichten een beetje werkelijkheid. Hoe het met het veilen van ons herfsfcgoed was. .Want 't lijkt enkel wel een groot bezwaar Alleen numet ons wintergoed, En dat kwam dan immers ook wel klaar, Met een heel klein beetje moed. En Ootjers zegt wel heel bedaard Men legt geen zout op een enkele slak/ Dat is toch' niet de moeite waard. Maar weet wel, dat het vau de herfst ging mak. Eu zeker dat is werkelijk waar, Toer. ging het niet heel goed, Want met de witte ging het niet best van 't jaar, .Want als ik witte koopen wou, Was het in geheel nu geen bezwaar, Mat» dat verzwijgt men maar. heel zoet. Dan hoefde ik niet langer op sjou. t ging zoo makkelijker dan verleden jaar, Want toen moest men nog eerst veilen, Eerst ging het net als nu, er zoo maar stilletjes door. Maar niet liet men alles zoo maar zeilen. M er. bracht t bij fabriek, misschien ook wel bij 't spoor. En na levering ging het precies als aars, Die verkocht waren uit de hand, En die 't weet. vindt t zeker wel wat raars, Maar haalden geld van Keexnan of van Klant. Ja vrienden, dat is de naakte werkelijkheid, 01' men dat nu goedvindt of verkeerd, En oi men nu al jammert, of dat men is verblijd. Het is de waarheid, hoe men 't ook wendt of keert. Maar met het betalen ging 't soms heel bedaard, Ja, er werd soms niets gezegd, Maar het bonnetje dat was wat waard, En het geld werd stilletjes neergeteld. Ach ja, elk vischt op zijn getij, Want het was. soms een paar duizend pop Dan is men met die procenten ook al blij, En de bouwer streek ze stilletjes op. Nu weet gij allen hoe het is gegaan, Voor zoover als het mij is bekend, En teezamen doet gij maar, wat het beste kan bestaan, Dat vind ik voor bouwer en koopman het beste end. JB. SMIT Sr. Zuidscharwoude, 14 December 1920. Mijnheer de Eedacteur. Verzoeke beleefd plaatsing in uw blad voor onderstaande. Bij voorbaat onzen dank. Lenigen tijd geleden verscheen in uw blad een feuilleton, waarvan de strekking was: de gevol gen van de laster. Het volgende, hetwelk o.i. ook laster is, name lijk ten nadeele van enkele personen iets zeg gen, zonder wat officieels te weten, gebeurt te Zuidscharwoude, en verspreidt zich over den ge- heeien Langendijk, namelijkdat de metselaars patroons te Zuidscharwoude, bij gladde straal niet meer mogen zandstrooien, omdat de gemeente door hen met dat bedrijf, finantieel is afgezet. De oorsprong van den laster is, dat door veld wachter l'rins is gezegd tegen den heer D. Stuur man, dat door heeren metselaarspatroons is in geleverd een rekening van enkele keeren zand strooien over het eerste halfjaar van 1920 van ongeveer f 70.—, zegge zeventig gulden. Het bovenstaande is verzinsel, en wordt o.i. laster, omdat op het oogenblik cijfers van f 300 f 500 ja zelfs f 600 de rondte doen. Echter willen wij wel even mededeelen, dat de kosten van zandstrooien over het eerste half jaar 1920 zijn geweest f6.—, zegge zes gulden. Over het geheele jaar 1919 ongeveer f100. over 1918 ongeveer f40,—, met bijlevering zand en arbeidsloon. Hoewel van officieele zijde werd aaugeiaden, om van scheerwinkelpraatjes niets aan te trekken, wilden ondergeteekenden de zaak toch ter algemeene kennis brengen. Door den Edelachtbare Heer Burgemeester v. Zuidscharwoude .is verklaard, dat er geen zand door de metselaarspatroons wordt gestrooid, om reden, dat volgens Politieverordening de burgers verplicht zijn, voor hun huis en zoover hun per ceel strekt, bij gladden weg, zand of iets derge lijks tc strooien, en dat het in geen geval reden is geweest, van aanmerking over te hooge reke ning. Verder dat door veldwachter Prins is ver klaart, dat het gezegde van hem, over de kosten van het zandstrooien van het voorjaar 1920 tegen den heer DStuurman, niet anders is geweest dan scherts. Hoogachtend, JAC. BUTSEN. H. METSEL AAK. TUlNDEiESCREDIET. De twee eprsonen K. cn T., welke in no. 98 van dit blad, mij eenzelfde vraag stelden, veroor loven mij hen tegelijk te beantwoorden. Hun vraag is mij niet vreemd, want deze zelfde vraag is mij persoonlijk, reeds door meerdere personen gedaan. vVat ik wel eenigszins vreemd vind is, waarom niet met vollen nSam onderteekend, de zaak' die u beiden niet duidelijk is, kan uw goeden naam toch niet schaden. Hoe ik nu meen, twee keer de f 27000 te kun nen gebruiken, eerst als voorschot en later als delging van de renteschuld, stel ik mij als volgt voor: - Volgens mijn vorig schrijven opperde ik net denkbeeld, dat door samenwerking van de tuin- dersorganisatie de L.G.C. en Boerenleenbanken een kapitaal van f 200.000 als credietsom disponi bel kon worden gesteld voor behoeftige tuinders. De L.G.C. zou uit eigen middelen f 332000 (ons aandeel van de N.U.M.) en f 21000 die bestemd zijn voor den bouw van een betaalkantoor (te zamen dus f 59000) in deze credietsom kunnen steken. Van de gezamenlijke boerenleenbanken, voorkomende in den kring van de L.G.C., zou dan door onze organisatie een som van fl4i.0O0 .kunnen worden opgenomen (om de twee ton vol I te maken) zegge eens tegen een rentevoet van 5 pro' ent. Verder heb ik gezegd, dat de credietgebruikers in drie jaar tijds het voorschot weer terug moes ten betalen en wel elk jaar daarvan een derde deel Daardoor ontvangt de organisatie het eerste jaar terug een derde deel van de f 200.000. Gespecnceerd is dit dus: éen derde deel van het opgenomen geld f141000 is f 47000.— één derde deel van het N.P.M.aandeel groot f 32000 is f 10666. één derde deel van het geld bestemd voor betaalkantoor f 27000 is f 9000. Nu moet van het opgenomen geld dus van de f 141000 een rentesom betaald worden, groot ZE VEN DUIZEND VIJFTIG GULDEN. Het der de deel van f 27000 is f9000 dat men het eerste jaar dus alreeds terug ontvangt, waarven de rente f 7050 ruimschoots betaald kan worden van het opgenomen geld van de Boerenleenbank. Men houdt het eerste jaar zelf nog f 1950 over. Wanneer men nu echter den voorschotgebrui ker de rente zou willen laten betalen, dan ver valt niet alleen deze geheele rekening, maar dan bleef (we zullen maar zeggen) het organisatie kapitaal f 59000 geheel behouden en zou zelf door deze circulatie nog beste rente doen. het liefste zien, inplaats dat de organisatie de Dit laatste zouden, denk ik, de meeste tuinders renet zou betalen. De heer K. vraagt mij verder, waarom ik mij alleen bepaalde bij kunstmest en niet bij andere mest, zooals bagger. Dit is om reden, dat hoe gaarne ik de slik kerman tuinder in deze zaak zou zien gesteund, ik in deze credietregeling daarin zooveel bezwa ren meende te bespeuren, dat door bijkomende te nemen maatregelen de uitvoering daardoor zeer zou worden bemoeilijkt. Niettemin zou het bij toepassing in overwe ging kunnen word&i genomen. Nu rest mij nog een paar vragen van den heer T. Hij vraagt: Heeft de Prov. Commissie be staansrecht Hoeveel betaalt „Groentecultuur" van de f44000 die deze commissie en het Centraal Bu reau verbruikt hebben aan administratiekosten Tenslotte vraagt T. een specificatie van de f$4UOO.— Op deze kleine vragen kunnen groote ant woorden gegeven worden. Of de Prov. Commissie (zeker van N. Holl. bestaansrecht heeft is moeilijk aantoonbaar. De meeningsverschillen in deze zaak arieeren van het eene uiterste tot het andere. Daar een groot aantal tuinders het eigenlijke werk van de P. G. niet kent, het verband waarin deze commissie staat met onze locale tuindersvereeniging, niet weet, maakt de Prov. Commissie bij de meesten onbekend en tevensonbemind. Of het werk, dat z§ doet onmisbaar is voor een goeden gang van onze tuinderszaken? Daar bestaan zooveel meeningsverschillen over, dat het te vergelijken is bij een kat, die zich onmisbaar en zeer verdienstelijk acht omdat zij aardig beest, omdat zij op kosten van haar le- ïnuisjes vangt, maar de muis acht de kat een vreet ven leeft. Daar uit een verslag eener commissie haar nut kan blijken, stel ik u in de gelegenheid bij mij inzage te nemen van het verslag der Prov. Commissie van Noordholland over 19191920. U vraagt oen specificatie van de genoemde f44090 versnoept aan salarissen, vacatiegelden, enzoovoorts, door de Prov. Comm. van Noordhl land en door het Centraal Bureau. Deze geef ik als volgt: Volgens eerstgenoemd Prov. verslag bedroegen de uifgSven van de P-rov. Commissie in Noord holland 1919—1920, §an Administratiekosten f Reis- en verblijfkosten f Vacatie (presentie) gelden 1' Salarissen f 2505, 14üo, 29(0, 3275. Totaal dus f 10155,- Het Centraal Bureau van de Veilingen had noodig in 1919 onder meer aan: Kautooroenoodigdheden en Div. f 1595,— V acatiegelden, reis- en verbiijfk. f 6382,— 'Teelgrammen en Telefoon f 1201,— (Salarissen f 2ö563,— Totaal dus f 37747, 'Tezamen beloopt dit dus een som van f 4i902, ik heb nog niet alle posten genoemd, daai ik ai over de f 44000.— kwam en het bestek niet toelaat nog breeder over dit alles uit te laten, Hoeveel de tuinbouwvereeniging „De Groente- cultuur" aan dit alles betaalt, helaas, daar moet ik het antwoord op schuldig blijven. Deze ver- feeiiiging betaalt er£direct aan, daar de aangeslo ten vcreenigingen van de L. G.C. naar ik ver meen, elk haar proportioneel deel aan haar af- diaagt, in den vorm van marktgeld. Wenschea de lieercn nog nadere inlichtingen, dan dienen zeker wel volledig en dienstvaardig willen zij zich tot bestuursleden te wenden, welke lichten. Mijulieor de Eedacteur, voor plaatsing van dit schrijven, bied ik u mijn besten dank aan, en tee- ker, mét achting, P. GLAS Broek op Langendijk, 10 Dec. 1920. Noordscharwoude, 17 Dec, 1920. Heer Kedacteur. •Gelieve s.v.p. onderstaand verslag in uw eeret- •volgend nummer op te nemen. Bij voorbaat dank Woensdag 15 dezer hield onze „Burgerwacht"' eene buitengewone vergadering in haar oefenlo kaal „De Burg" alhier. Te ongeveer half 8 werd dc vergadering door onzen vice-voorzitter geopeud welke de leden hartelijk toesprak en hen dankte voor het gepresteerde, vooral tijdens den gehouden eersten plaatselijken schietwed- waarvan de uitslag op heden zou worden ■bekendgemaakt, en welke spreker schitterend "Mócht noemen, in aanmerking nemende de late oj richting. Hartelijk dank bracht hij ook aan onzen Instructeur Luitenant Schrijver en roemde voor al de goede geest, welke onder zijn leiding steeds in onze Burgerwacht heerschte en de oefeningen steeds maakte tot een gezellig samenzijn, ofschoon nooit de ernst uit het oog werd verloren. Luite nant, hiervoor onze hulde! Hierna werd het woord verleend aan onzen Instructeur, die in een pittig speechje dank bracht aan de leden vooi hunne medewerking in alles, hen wijzende^ op hel belang der Burgerwacht, namelijk het goed ge oeefnd zijn en de broederlijke geest onderling Verder hen wijzende op de nog steeds gevaar lijke situatie en de ernstige tijden, zoodat we om nog steeds vaardig hebben te houden. Een dankbaar applaus volgde en daarna wen de uitslag bekend gemaakt van den gehoudei wedstrijd: lste klasse. Ido Zijp, eerste prijs, 96 punten D. Koopman, tweede prijs 91 D. Koning, derde prijs, 89 2de Klasse. A. Swager, eerste prijs 88 punten J. Pannekeet, 2de prijs, 87 W. Goudsblom, derde prijs, 84 J. Henselnian, vierde prijs, &3| 3de Klasse. IJ. de Lange, eerste prijs 81 punten S. Wester, tweede prijs, 79 F. van Straten, derde prijs 75 |P. Kramer vierde prijs, 75 Het maximum aantal punten was 105 in series van 5 schoten. Daarna werden de prijzen door den Luitenan met een hartelijke soms humoristische toespraal aa-n de winnaars uitgereikt, waarna nog eenigi vragen werden gesteld en beantwoord, en beslotei werd nog een wedstrijd onderling te houden waarvoor door alle leden een door hen zelf t( bepalen bedrag zal worden ingelegd. Zoo blevei j we nog eenigen tijd gezellig bijeen totdat onze I vice-voorzitter te ongeveer 10 uur deze vergade ring, welke een zeer gezellig en vriendschappe dijk verloop had, met eenige hartelijke woordei van dank aan allen, sloot. Burgerwacht van Noordscharwoude, Excelsior z Kwaliteit al voor den Oorlog. VEER,SriDDEUjKE Goedkoope Kantoorboekhandel. Grootste sorteer mg Kantoorboeken in Alkmaar en Omstreken. Elke liniatuur in voorraad. Stevige banden Zuivere liniatuur. MREST BILLIJKE PRIJZEN. L. FRANKENBERG, Telefoon 150,. ALKMAAR. Overal verkrijgbaar

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 4