Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No 103 Vrijdag 24 December 1920 I* Blad 29e Jaargang. per 3 maanden fl,00 Revue van de week RECLAME- DAGEN. Alles extra goedkoop Vakkundig Snoeien van alle soorten boomen. Vergaderingen. ilTENC.. rttti WEI LANGEDIJKER COURAIT. Deze courant verschijnt eiken W oensüag- en Zaterdagavond. 1B0NNKIEHT8PBIJR REDACTEUR-li ITO EVER: J. H. KEIZER. BUREEL: Ifoordecharwoude. PBIJ8 DEK ADTEBTEHTlEHt Vu 1i regels 71 et.» elke regel meer 18 oL Greete letten ef vigMtten worden dut plaatsruimte berekend Brieven rechtstreeks ui den Uitgever, DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN EERSTE BLAD OFFICIEEL MOND- EN KLAUWZEER. De Burgemeester van Zuidscharwoude maakt bekend, dat volgens beschikking van den Minister van L andbouw, Nijverheid en Handel wederom in werking zijn gesteld alle maatregelen met betrek king tot mond- en klauwzeer, als: le. verplichting tot het- doen van aangifte;; •2e. onderzoek van ziek of verdacht vee 3e. verwijdering en afzondering; 4e. plaatsing der kenteekenen; 5e. merking; 6e. afsluiting van hoeven enz. en verbod van vervoer van en naar afgesloten kringen; 7e. ontsmetting. 8e. verbod van vervoer naar besmette plaatsen. Zuidscharwoude, 20 December 1920. Be Burgemeester voornoemd VAN SPENGLER. i 21 December 1920. binnenland. De kortste dag is aangebroken en de Kerst- potten voor giften aan de noodlijdenden bestemd zijn weer opgesteld. Het jaar spoedt ten einde en laat aan zijn opvolger een groote reeks van vraagteekens achter, evenals trouwens eind De cember 1920 het geval was. President Kooien heeft den krachttoer voortgezet om voor Kerst het Budget in veilige haven te brengen. En de Tweede Kamer volgt hem met een ijver, waarin, een enkele maal iets tekort schoot door het telaat present zijn van het „quorum. Laten wij nog maals even in herinnering brengen, dat het be ruchte spijbelsysteem zich meer „manifesteert dan de buitenwachtwel bespeurt, maar dan moet de presidiale handigheid en hooge college en zijn prestige beschermen. Over de jongste „faits et' gestes" van ons Lagerhuis zal ik ook thans beknopt kunnen zijn. De vaderlandsche pers zorgt er met stijgende nauwkeurigheid en uitvoerigheid voor, dat ons volk wordt op de hoogte gehouden van het Binnenhofsche nieuws en het blijft de vraag of de belangstelling van ide agendamassa daarmede gelijken tred houdt. Eiken dag opnieuw wordt thans de Kamer ge lijk een onzer overzichtschrijvers terecht op merkte in de gelegenheid gesteld te verkalren, dat zij nog niet door wat ook wel de ontwapenings manie genoemd wordt, is bevangen. Bij het wetje tot aanzienlijke vermindering van het contingent kwam de heer K. ter Laan met een motie,- al geheele afbraak beoogend om te beginnen af schaffing van het vestingstelsel. Even daarna kwam de oolijke heer Wijk de sociaal democraten lichtelijk in het ootje nemen met een verrader lijke motie, die bij aanval van een vijand verweer verbood, een motie waartegen de sterkste groep van links met bezwaard gemoed stemde. En nu konden de sociaal democraten eens uit een ander vaatje tappen. De syndicalist Kolthek, vroeg stemming over een verklaring, dat onmiddellijk een aanvang moet worden gemaakt met de af schaffing vian leger en vloot. Ditmaal wist de heer Kolthek ook de sociaal democraten om zich heen te groepeeren, terwijl ook de christen so ciaal dr. v. d. Laar de idealist, die heeft uitge maakt, dat de volkeren van Europa geen oor log meer moeten voeren en daarom een politie! e- gertje van 5000 man voldoende is, hem steunde. Meer succes van de oorlogsbegrooting, die uit den aard der zaak de meeste aandacht en belang stelling der tribune enz. trok, vond de heer v. de Voort van Zijp met zijn bezuinigingsmot'e, waarin op samenvoeging der inrichtin en voor de .opleiding van officieren zoowel voor leger a'.s voor vloot werd aangedrongen. Minister Fop "wenschte deze richting te volgen maar de motie achtte Z.Exc. overbodig. De heer v. d. Voort gaf toch maar, voor alle veiligheid, voorkeur aan eoc bepaalde uitspraak va,n de Kamer. Bij de B A N K-ASÖUÖI A I J E. WERTHEIM GOMPERTZ 1834 «n CREDIETVEREENIGING 1863. Kapitaal #n Reserren f 19.500.000.Kantoor Alkmaar, Breedsti. 11. Dir. K. v. Nienesen D. Schenk. Credieten, Deposito's, A n- en Verkoop van Fffecten, Verhuren van Safe-loketten in inbraakvrijen Safe kelder (-y-teem Lips, voorreen van modtuue smeltproet kluisdeur). Gratis Administreeren van Vermogens. Uitvifte Spaarboekjes, rentende 4.08 pCt., tot een maximum van f 3000AI I,E BANK'Z KEM. bespreking van bespiegeling over Hoofdstuk VIII ontbrak dit jaar de „groote lijn", dat de dienstweigeraars nog de salarissen en pensioenen® op het appel ontbraken, zal men begrijpen. En Mr. Marchant liet niet achterwege zijn gebrui kelijke klacht aan te heffen over de dure Kon. Mil. Academie. Aan amendementen of een stem ming over de desbetreffende artikelen waagde hij zich echter niet ofschoon hij vroeger meer malen heeft uitgeroepen, dat hier alleen best 5 ton kan bezuinigd worden. Tenslotte is de oorlogsbegrooting goedgekeurd. Van de Budget- debatten stip ik nog aan, dat besloten werd de Indische belastingwetten na het Kerstreces te behandelen. De vrijzinnig democratische Bond hield een vergadering te Groningen, waar het werk- en gemeenteprogram werd vastgesteld. Bij die ge- legenheid gaf tot veler bevreemding de heer Mar chant zijn ingenomenheid te kennen over de fusie van vrijzinnigen er intusschen bijvoegend dat hij het program dier „fusie" te vaag vindt. De leidèr der vrij-democraten heeft nu eenmaal in onbedwingbare behoeften om steeds iets wrangs, iets zuurs te mengen in zijn beschouwingen en besipegelingen. En ook is het steeds de vraag bij redevoeringen Marchant, waar „de ernst" ein digt en de ironie een aanvang neemt. Teekenen wij van de dingen de gemeenschap betreffend nog aan, dat de (reeds lang verwachte) herziening van de M. O.wet thans officieel is aangekondigd. En opgedoken is het Nederlandsch Servisch geschil, conflict, hoe men het noemen wil. Het incident in elk geval. Alarmistsch aangelegde per sonen kregen hij het kennis nemen van dat „con flict" „kippenvel." Zagen reeds den oorlogsramp over het vaderland uitgebroken. Zoo'n vaart zal het niet loopen. Br is hier slechts sprake van SPAANDER Co AI KMAAR. onheusehheid, tekort aan hofeflijkheid, jegens Pa- tria van de zijde der Servische regeering. En dat „geschil' 'zal nu worden bijgelegd. Maar over blijft de geheimzinnigheid bij Buitenlandsche Za ken, waarvan men vermoedde dat zij in dezen tijd was opgeklaard en die nog steeds even erg biijkt als vroeger het geval was. Minister Karne- beek, teruggekeerd van zijn zending naar den Volkenbond, heeft wel aanstonds na zijn „rentree op het Haagsche Plein" wat licht verschaft in het Servisch geval, maar dit nam niet weg de ontstemming over de traagheid bij Buitenland sche Zaken in het op de hoogte stellen der natie van die dingen, welke zij toch behoort te weten zelfs in alle bijzonderheden en uitvoerigheid. Men kan er zeker v-an zijn dat Minister van Karne- beelt bij de openbare behandeling van zijn be grooting van dit gebeurde bijzonder harde noten zal te kraken krijgen. En al de fijne tact van dezen schianderen bewindsman zal noodig- zijn om zich uit dit lichtelijk ne'elig parke waarin zijn departement is gebracht, te redden. Intus schen. minister van Karnebeek is nu eenmaal „persona grat" zeer in den pas bij de Kamer. Hij heeft verschillende malen in het PaPement voor heete vuren gestaan en er zich altijd met zijn virtuoose handigheid door weten te slaan. En deze zal Z E, ook thans mag men vertrouwen niet in den steek laten. Het accres der Rijksmiddeen duurt nog voort. De (Sombere profetie van minister De Vries is nog'; met bewaarheid gelukkig. In November j.l. lioeh. Over de eerste elf maanden van het bijna bedroeg de stijging, bij 1919 vergeleken, 5 mil doode jaar, vloeide 101 millioen meer in de rijks kas dan over 1919. Dat is een prachtig cijfer.... De rest kent men gelukkig. Moge dit is voor zeker een oudejaarsavondwensch, die ieder uit het. hart gegrepen is, de voorspelling van Mr. Sijmen de Vries, minister van Pinancen, op de meefet eclatante wijze worden gelogenstraft De oppositie, thans verklare tegen de Zondags wet, die het Kabinet wenschte, heeft geleid tot eeen ontwerp, zeer beduidend zachter van vorm en ook van strekking, inhoud. Zoo ziet men, dat de vox populi, nog wel eenigen invloed heeft zefti waar het geldt een Kabinet,-welks kleur strookt met die van de politieke meerderheid, zooals die zich althans bij de jongste verkiezingen openbaarde. Aan het einde des jaars waren zoo- 'wel de beurs als de spoorwegmisere niet slechts onverminderd, maar zelfs stijgende. De laatstge- fëSoeniittcrU DK I» tllLi .V Jn. GROEN -i- SINT PANCRAS. noemde ellende heeft geleid tot een aanschrijven tot de ambtenaren en beambten der spoorweg maatschappijen waarin bij "dezen wordt aange drongen op verdubbelde waakzaamheid omtrent de juiste oorzaken van de spoorwegmisere loo pen de meeningen nog steeds uiteen. Maar wel ont waakt nu toch het besef, dat het beruchte.,drijven van het personeel om door een soort van sabo tage zijn wenschen door te drijven geen factor vanbeteekenis in deze is. De voorgenomen ver hooging van den accijns op gedistilleerd, blijkt bij den overgang van oud naar nieuw als een donkere wolk hangen boven de hoofden der be langhebbenden als ook van degenen, die van de „blauwe knoop" niets moeten hebben, vermoe den, dat de regeering per slot van rekening dit middel tot versterking der kas zal prijsgeven, zal zeer waarschijnlijk tot de „vrome wenschen" blijven behooren, waarvan de verwezenlijking uit moet blijven. Oorzaken overbekend... looft hij, dat hij zooveel als mogelijk is, zal werken met de geallieerde mogendheden. De geallieerde gezanten zijn uit Athene vertrok ken. hetgeen nu niet bepaald gunstig te noemen is voor de goede bedoelingen van den Koning. En wanneer straks de finantieele moeilijkheden zullen opduiken, en de geallieerden, zooals men weet, geen steun zullen verleenen, wat blijft er dan nog van de goede bedoelingen van den Ko ning over. De Grieksche bevolking van Constan- tinopel blijft evenwel protesteeren tegen den te rugkeer vjan Tino en betoogingen houden ten gunste van Venizelos, waardoor Constantjijn er a heilnnerd wordt, dat de macht van Venizelos niet geheel verdwenen is. Intusschen dient nog de verdere houding van de geallieerden te worden afgewacht. In Engeland trekt de Iersche kwestie nog steeds de grootste aandacht. Tusschen het Hooger- en Lagerhuis is nu een overeenkomst bereikt omtrent het Iersche Home Rulewetsontwerp. Dinsdag is het wetsontwerp opnieuw in het Lagerhuis be handeld en spoedig zal niets anders dan de Ko ninklijke goedkeuring noodig zijn om het lang be-discussieerde ontwerp van wet tot wet te me- tamorphoseeren. That's all right. Maar... indien de wet er nu eenmaal is, zullen dan bij spoorslag de hinderlagen en aanvallen van Sinn Feiners verdwenen zijn. Wij hopen het. De moordaan slagen en hinderlagen zijn om het zoo maar eens uit t e drukken, niet van de lucht. Zelfs heeft de Ierscho politie dezer dagen een aanval onder nomen op eenige eilandjes bij de Westkust van Ierland, onder welke vreedzame bevolking de Sinn Eemers hunne aan de justitie ontsnapte aanhangers verborgen hielden. Eien kort krachtig gevecht had in Tipperary plaats tusschen re bellen en regeeringstroepen. 40 Sinn Feiners zijn daarbij gevangen genomen, 10 gedood en velen gewond. Wij memoreeren deze twee voorvallen piaar er zijn er nog zeer vele te noemen, te veel zelfs. Behalve de actneele Iersche kwestie vormt in Engeland het vraagstuk der werkeloosheid een punt van belang En nie.t alleen in Engeland is het geval, eveneens in Frankrijk. Eir worden middelen beraamd om de stijgende werkeloosheid het hoofd te bieden. De innerlijke rust- in het land der sovjets 'schijnt nog niet hersteld te zijn. Meermalen heb ben wij er op gewezen, dat berichten uit Rus land, die via andere landen komen, met reserve dienen te worden aanvaard. Thans komt via Ber lijn, een bericht dat tengevolge van de onzeker heid en de aanhoudende onlusten te Moskou door deen Raad van Volkscommissarissen overwogen wordt, den zetel der regeering naar Petersburg te verplaatsen, waar de toestand rustiger is door de bloedige maatregelen van Sinowjef. Wat er van waar is? Zooals gezegd, wij moeten het be richt nemen zooals het is, maar eruit blijkt toch wel zeker, dat de orde in het reusachtige rijk van wijlen den Tsaar Nicolaas nog ganech niet hersteld is. BUITENLAND. Tino, oftewel koning Constantijn van Grieken land is thans weer in zijn oude hoofdstad terug gekeerd, na een verblijf van enkele jaren in het bergachtige Zwitserland. Of hij er zeker van was, dat hij nog opnieuw den 'troon zou be klimmen. Wie zal het zeggen. Heeft hij gerekend op de sympathieën van het oude Helleensche voii voor zijn koning? Constantijn is altijd e^n bemind opperbevelhebber gebleven. En uit de stemming destijds onder de geheele bevolk n-*, is duide'ijk gebeken dat men Ven'ze os, d e, malgre tout, toch voor zijn land heeft geijve'd, in de richting, die hij het beste vond, niet langer duldde. Tino is thans te Athene teruggekeerd. Hem is een schitterende terugkomst bereid. Hoe treuriger zijn vertrek indertijd was, des te kleu riger was zijn nieuwe intocht. Hij heeft reeds een proclamatie tot het volk gericht. Hierin be lli. (Slot.) i En alle soldaten zijn zoo om naar Kuis te ko mmen, niet om het soldatenleven in de eerste plaats maar z ijfcijn vrije Nederlanders, welnu, blijf dat, maar zorg er dan voor uw vrijheid te behou den. Enkele zullen er uit deze groep kosmopoliet zijn maar het groote gros is het niet, noch kan des wege hierom antimilitairist zijn. Wordt ook geen antimilitairist op bezuiniging. Vele woordvoer ders dringen hierop aan, en wordt dit als lok- midde1 gebruikt door hen om het militairisme te beest "ijden. Gij moet ze eens hooren op spreekbeurten of in de Kamer 1 Bezuinigen maar waarop? Op onderwijs? Op sociale wetgeving?? Neen dat gaat niet op Oorlog en Marine I Ja! Geen man, dgeen cent! En die zenuw zit dwars door ons lichaam, datvoor één dubbeltje belasting miudgr betaling zouden wijbijna;

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 1