Bij dit nr. wordt ver zonden nr. 2 van Tuin- bouwbelangen als gra tis bijvoegsel Flaatselijk iNieuws. Uitslag Verkoopingen IJ it (leu Omtrek. iNieuvvstijdingen. De Tuinbouw-Kei st boom öm haer bsvalligh' oogh ton hooghaten wel baviol En sjj had evensells (hem; voorts genoegh ge geven, Dm met en nevens (hem; haer dagen al' te leven; •Soo dat (hij; met en dacht als op een vast besluit En sij doem evensells, sjj was rnjja waercle Oriujt' Toch trouwde Cats haar met. Hij kreeg de derdedaagsche koorts, dte nergens voor wiide staan, zoodat hij tenslotte op raad van Cornells van der Pol procureur en een „gaeu practicjjn naax Engeland overstak om daar genezing te zoeken, echter zonder „baet.' Weer terugge keerd wordt zijn gebed om beterschap wonder lijk verhoord, "pen bekend Alchimist geelt hem een glas Rijnwijn, waarin hij een poeder had gemengd. Cats drinkt het uit, en bleek den vol genden dag genezen. Ai die van sieckte quelt en wenst te zijn genesen Pie gae voor alle dingh tot Godt het eeuwigh LI I i 1 AV esen, En eijssche daer alleen verlossingh van de pijn. Indien het aen de ziel hem dienstigh mochte zijn.' (Maar zijn liefde is voorbij. Tie „maeght is hij vergeten.' Dp raad van Apolomus Sphoite gaat hij zich te Middelburg metterwoon vestigen. ÏWeer denkt hij zijn hulpe te hebben gevonden maar als hij hoort, dat haar vader vroeger bankroet geslagen heelt, loopt ook dit-mis, tot dat hij tenslotte: „daer ïck het niet en socht en niet en had gedacht AV ïerd mij een lieve vrouw van liode toegeuracht in -Elizabeth van Valkenburg, een Amsterdamsche jonkvrouw, de reeds zoo lang begeerde en overal gezochte hulpe vond.... Gehuwd in 1605 werd hij na pensionaris van Middelburg te zijn ge weest, in 1623 benoemd tot pensionaris van Dordrecht. Jpet gevolg van deze levensbeschouwing is geweest, dat de dichter bij Cats is ondergegaan in den moralist. [Wordt vervolgd. Jacobus Revius werd, zooals we reeds zeiden in 1586 te Deventer geboren. Zijn vader was daar lid van de vroedschap, terwijl zijn moeder oen dochter was van Burgemeester Heijnk. Va der was een echte Oranjeklant en toen Deventer in 1587 door het verraad van Stanleij „den jSpanjaert in handen viel, verliet deze De venter en ging naar Amsterdam wetterwoon, waar hij hoogstwaarschijnlijk in 1601 is overleden Zijn zoon ontving hier zijn eerste opleiding en werd op zestienjarigen leeftijd, met seun van de stad Deventer, student in de Theologie te Leiden. Vandaar ging hij naar Praneker, waar hij zich in het bijzonder toelei op de studie der oude talen, voornamelijk op het Syrisch. Na een studiereis door Prankrijk ondernomen te hebben werd hij eerst predikant te Zeddam en Zutfen, en in 1614 in zijn vaderstad Deventer. Vijf en twintig jaar heeft hij hier trouw gearbeid. In 1641 werd hij door de Staten van Holland be noemd tot Regent van het Staten-College aan de Iloogeschool te Leiden, waarheen hij in het jaar ,1644 vertrok en in '58 overleed. Revius was een wetenschappelijk man, die niet alleen een werkzaam aandeel nam aan de Theo logische geschillen, die destijds de Kerk beroer den, maar ook op litterariseh en historisch terrein bekendheid heeft verworven. Zijn bijzondere ken- ma> van de oude talen niet alleen, bleek uit de vertaling van de Nederlandsche Geloofsbelijdenis in het Grieksch -maar kwam inzonderheid aan het licht, toen hij optrad als Revisor bij de vertaling des Bijbels. (Hiervoor waren zes personen aangesteld: drie voor het Grieksch en drie voor het Hebreeuwsch Wat zij gezamenlijk als de h.i. juiste vertaling waren overeengekomen, werd op groote vellen papier met bijzonder breede, witte randen ge drukt en aan de revisoren toegezonden. Deze plaatsten hun opmerkingen en bedenkingen op die randen en zonden ze weer naar de vertalers, die elke aanteekening overwogen, en tenslotte werd in een gezamenlijke bijeenkomst van ver talers en revisoren de tekst definitief vastgesteld Die laatste vellen bestaan nog en op menig bad worden aanteekeningen van Revius gevon den. Eir blijkt uit dat we vele schoone woorden en uitdrukkingen in het bijzonder aan hem te danken hebben. Is het leven van Cats vrij kalm geweest, en treft bij hem, dat hij een vriend was van schik ken en plooien bij Revius vinden we hiervan niets. Hij was een vinnig strijder, zoowel in het worstelperk met Cartesius als met de Armi- nianen. Van Cats' letterkundige arbeid is veel voor handen van Revius maar een klein deeltje. Beider portret vertoont het bekende zwarte kalotje, met knevel en puntbaardje. Bij C. is het laatste geheel naar de mode van dien tijd, bij E. meer naar de natuur. Waar het vaderlijke uit Cats oog ons goedmoedig a.h.w. toelacht, treft bij R. het scherpe oog, als wil hij ons doorkijken. «- Het groote ongeluk van Cats is geweest, dat hij den moed heeft gemist zich zelf te zijn. In schikken en plooien meende hij de wijsheid te betrachten. Eigen inzicht en meening ruilde hij al te gemakkelijk voor het oordeel van anderen ook al stonden deze bij hem ten achter. Vooral in dit opzicht heeft zijn verblijf in Engeland een ongunstigen invloed op hem geoefend. Hij- heeft daar verkeerd met Calvinisten, die niet vrij waren, van wat wij ten onzent kennen in de „doopersche mijdinghe." Dit verkeer heeft a.h.w. op zijn levensinzicht een domper gezet. Het bewijs hiervoor levert de uitgave zijner „Sinne en minnebeelden." Cats' had nl. minneliedjes gemaakt waaronder werkelijk mooie maar vreezende dat de ontvangst niet onvermengd gunstig zou zijn, maakte hij bij elk liedje nog twee, waarvan het een de waarheid in het minnedicht vervat overbracht op maat schappelijk terrein, en het derde er een geeste lijke toepassing van gaf. Cats verwachtte er van dat de lezing van alle drie gedichtjes het mogelij ke kwaad, dat het eerste zou kunnen doen, door de twee anderen weggenomen zou worden, wat ppr. meende in twijfel te mpetgn trekken. OUDKARSPEL. EEN AFSCHEID. De heer O. D,E WIT, Leeraar aan den Tuin bouw w intercursus te Oudkarspel, nam verleden Vrijdagavond afscheid van zijn leerlingen. Deze laatste les werd bijgewoond door de besturen der vereenigingen Oudkarspel en Noordscharwoude. De scheidende Leeraar sprak zijn leerlingen in hartelijke bewoordingen toe. Hij herinnerde er aan, dat hij altijd heel pleizierig met hen had sa,- men gewerkt, waardoor het afscheid zwaarder werd. De band was gelegd en daarvan te scheiden stemde weemoedig. Zijn aandoening was merkbaar toen de Leeraar zijn leerlingen er op wees, dat de lessen hen steeds zouden doen herinneren aan de prettige en leerrijke uren tezamen met elkander doorgebracht. Ook de leerlingen waren onder den indruk van het ernstig woord geraakt. De leerling Bakker sprak namens zijn mede leerlingen een vriendelijk dankwoord tot den zeer geachten Leeraar, die de harten der leerlingen had weten te winnen door de uitenemende wijze waar op hij zijn lessen had gegeven. Zij zouden hem hooit vergeten. Namens zijn medeleerlingen schonk hij den scheidenden Leeraar een schilderij in gouden lijst, voorstellende een weelderig land schap en zegde hem verder toe een atlas, die nog in bewerking was, maar weldra zou verschijnen. De heer Joman, voorzitter van da vereeniging „De Eendracht sprak namens de beide besturen Spreker roemde de wijze waarop de heer De Wit met zijn leerlingen wist om te gaan en prees hem als een uitnemend onderwijzer in de tuinbouw- vakken, waarvan de leerlingen zooveel hadden genoten. Men zou den heer De Wit als vriend en als leeraar nimmer vergeten. Namens de beide besturen had hij de eer den heer De Wit een tafelkleed te schenken als blijk van waardeering voor het nuttige werk, door hem verricht. De heer De Wit dankte in hartelijke bewoordin gen, waarbij hij liet uitkomen op hoogen prijs te stellen ,dat men z'n werk zoozeer waardeerde. Het was een avond van een weemoedig afscheid maar van een vriendelijke ontmoeting tevens. Wegens gebrek aan belangstelling van de zijde van het publiek kon de uitvoering van het „Vrije Tooneel, 1. Zondagavond niet doorgaan. 1 NOORDSCHARWOUDE. Op de voordracht voor de benoeming van hoofd der school alhier, zijn geplaatst de heeren: 1. L. Mallekote te Coksdorp. 2. C. Kikkert te Haarlem. 3. A. H. J. 't Hof, te Amsterdam. LANGEDIJK EEN. Tot leden van den zoogenaamden dubbelen raad zijn gekozen voor de A.R. de heer G. Barten, voor de R.K. de heeren P. Duijves en L. Schrijver en zooals we reeds meldden voor de vrijz. kiesver- eeniging de heeren C. Balder, J. Kuiper en D. Kansen en N. Kooij. Voor een uitverkochte zaal, er moesten nog minstens 25 personen worden teruggezonden, gaf het Symphoniegezelsehap „Sempre Crescendo", on der leiding van den heer P. Pranger, in „Concor dia", den 2en Kerstdag eene uitmuntend geslaagde uitvoering. Het kleine Tooneel verleende zijne medewerking en het publiek was opgetogen over het concert en het tooneelspel. KOLF- en BILJARTWEDSTRIJD. Op den 2en Kerstdag werd bij den heer J. de Bakker een kolfwedstrijd gehouden, waarvan de uiltsag was als volgt: le Klas: C. Langedijk, 156 p., Ie prijs. J. Joman, 138 p., 3e. prijs. K. Kroon, 133 p., 3e. prijs. J. Schrieken, 131 p., 4e. prijs. J. Gouds blom, 50 p., serieprijs. 2e. Klas: D. Nap, 128 p., le. prijs. F. Blauw 128 p., e2. prijs. K. Bood, 127 p., 3e. prijs. P. Glas, 127 p., 4e. prijs. L. Dekker, 51 p., serieprijs. ZUIDSCH AR WOUDE - De kolfwedstrijd, gehouden in de kolfbaan van den heer Kramer, had den volgenden uitslag: P. Hagenaar, le. prijs, 158 p. A. Klingeier, 2e. prijs, 150 p. P. de Geus, Dz., 3e. prijs, 150 p. J. Beijne, 4e. prijs, 140 p. Getracht zal worden een nieuwe coop, ver- bruiksvereeniging op te richten. We vernemen althans, dat met dit doel morgen eene vergadering zal worden gehouden. BROEK OP LANGENDIJK. Bij enkele candidaatstelling zijn alhier gister tot leden van den dubbelen gemeenteraad commissie bedoeld in aTt. 131 der gemeentewet gekozen de heeren: W. Dirkmaat, Jz., a.r., K. JJuibera, o. h., P. Slot Azn., a.r. O. W.agenaar Uitslag verkooping, gehouden door JOHANN W. C. KROON, Notaris, gevestigd te Zuidschar- woude, op Dinsdag 28 Dec. 1920, des avonds 6 uur, iD de herberg „Het Bonte Paard" te Noord scharwoude 1. EEN HUIS, Kapberg, varkensboet, Schuur, waarin stalling voor 4 koeien, en erf aan de Spoorstraat te Nrd.- scharwodue, in drie gedeelten: Eigendom van den heer P. DE GEUS P.Gz. Koopers van huis en erf S. en P. de Ruiter voor f 3910. Koopers van boet of schuur en erf, Jb. Smit Sr. en K. Borst Cz. voor f 1500. EEN HUIS EN ERE, aan de Spoorstraat aldaar, laatst bewoond door Wed. Jan Swager Az. Eigendom van den heer C. BORST Az. Kooper A. van der Molen voor f 2025. Onder Noordscharwoude: 3. EEN HUIS EN ERE, aan de westzijde van de straat, bewoond door Jn. Visser. Koopster Wed. KL Wagenaar voor f 1450 4. (EEN AKKER BOUWLAND, in den zuidhoek van den Polder, genaamd „De Groote Breed", 10 snees. Eigendom van den heer HERMANUS BARr TEN Pz. Kooper G. de Geus Pz. voor f 93,per sn. Klz., u.l., S. Wagenaar a.r. J. Zaal u 1, en H van norarium voor den burgemeester vaii Amsterdam Zuijlen c. h. hebben gedacht. EEN TE LATE TREIN DIE TE VROEG WAS. De N. Crt. vermeldt het volgende merkwaar dige geval. Zaterdagavond zou trein 28 van Rot terdam naar Amsterdam, zoo werd Zaterdag avond half twaalf op het Haagsche perron afge ■roepen, vermoedelijk 90 minuten te laat aanko men. Wie al eens het slachtoffer is geworden van lang wachten op een trein, weet, hoe vervelend het is. Het was dus te begrijpen, dat een vrij groot aantal reizigers voor Amsterdam, Haarlem en Leiden er de voorkeur aan gaven, nog eenigen tijd de Residentie in te gaan. Hadden ze maar de verveling gekozen boven afleiding in het Haagje. Want ze zullen nauwelijks het perron af fcijn geweest, toen bleek dat er vergissing in het spel was en de trein slechts 22 minuten te laat was. Toen zij na middernacht op het perron te rugkwamen was de laatste trein naar Amsterdam al vertrokken. Voor de Leidenaars was dit niet erg, omdat er nog een trein naar Leiden ging Maar voor de rezigers naar Amsterdam en Haar lem, die in Den Haag aan het passagieren waren gegaan, was de toestand minder pleizierig Of zij nu al mopperden hielp niets en er bleef diets anders over, dan in Den Haag logies te zoeken, waarin zij vermoedelijk wel zullen zijn geslaagd. Dit heeft echter geld gekost en velen willen dit nu op de directie der H. S, M. ver halen. SINT PANCRAS. Tot tellers bij de aanstaande volkstelling zijn ebnoemd de heeren G. Booij Az. en H. Barten. De afdeelingen van den Bond „Langedijker Groentecentrale" zijn uitgenoodigd voorstellen voor de Algemeene vergadering voor 20 Januari in te zenden bij den secretaris den heer S. Zee man te Zuidscharwoude. Denkelijk zal deze algemeene vergadering ge houden worden einde Februari en wel te Sint Pancras. OP HET HUIS DOORN. De Berlijnsche correspondent van „De Stan daard" vertelt van een bezoek dat hij bracht aan den hofprediker Dr. Dryander, terstond nadat deze w as teruggekomen uit Doorn, waarheen hij was gegaan omdat de vroegere keizerin verlangd had het Avondmaal te gebruiken. Dr. Dryander zeide, dat de keizerin gelukkig niet zoo ziek was als de pers het heeft voorgeteld. Hij heeft ook den ex-keizer gesproken. Diens gezondheid liet niets te wenschen. Wij Duitschers zijn Nederland dankbaar, dat het hem de vernedering bespaard heeft, thans in het tegenwoordig Duitschland te moeten wonen. Een ding mist hij zeer, het paardrijden. Dat deed hij zoo gaarne. Maar hij ontwijkt het syste matisch zich aan het publiek te vertoonen. Hij blijft voortdurend in het park en des morgens wordt nog altijd hout gehakt. Het park is wel niet heel groot, maar het is mooi van aanleg. Overigens leest de keizer zeer veel. Hij interes seert zich voor alles en volgt met aandacht de binnen en buitenlandsche pers. VERPLETTERD. Woensdag is te Kampen een droevig ongeluk gebeurd. Het vijfjarig zoontje van den molenaar J. W. Reijnders stond in de machinekamer te kij ken naar het in vollen gang zijnde bedrijf, toen met donderend gekraak een der enorme molenstee- nen door de splijtende zoldering omlaag stortte en op het knaapje terecht kwam. Toen het met groote inspanning gelukt was den duizenden pon den zwaren steen op te heffen, kon de arme vader het misvormde lijkje van zijn kind wegdragen. Juist een jaar geleden viel een 9-jarig jongetje van den trans van den zelfden motor te pletter. BEGRAFENIS EENER GEMEENT. Eenige inwoners van Watergraafsmeer hebben, nu de gemeente vermoedelijk met 1 Jan. in Am sterdam zal opgaan, het voornemen, haar „plech tig te begraven. Op oudejaarsavond zal een op tocht worden gehouden, een complete begrafenis stoet, met doodkist of draagbaar, bidders enz. Met muziek wordt een ommegang door de ge meente gemaakt. Op een terrein aan den Ringdijk zal tegen twaalf uur de kist ter aarde worden besteld, waarna een bord op het graf geplaatst wordt met de woorden „in dankbare herinnering aan ons geliefd Watergraafsmeer." Aan het graf zullen toespraken worden gehouden. Voor een en ander is de toestemming van den burgemeester verkregen. GOEDKOOPER -MELK. In den Helder is de prijs van de melk die sedert 1 October 25 cent bedroeg, met 25 dezer op 23 ct gebracht. De prijs van de rijst is te Utrecht met 20 cent per kilo verlaagd. De suiker is verlaagd met 10 cent per kilo en van 90 op 80 cent gebracht, OPHEFFING BRANDSTOFFENCOMMIS SIES. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 1 April e.k. opgeheven de huisbranddistri butie en de burgemeesters verzocht de brandstof- fencommissies met dien datum van hun functie te ontheffen. NEDERLANDSCHE HULP AAN OOS TENRIJK. De Nederlandsche regeering zal 60.000 ton graan leveren aan Oostenrijk, waarvoor particu liere waarden in het buitenland voor dekking zul len dienen. DE BURGEMEESTER. Van doorgaans goed ingelichte zijde verneemt het „Hbld." dat burgemeester Tellegen, op de desbetreffende ambtelijke informatie, heeft te ken nen gegeven het burgemeesterschap der hoofd stad ook voor de nieuwe ambtelijke periode op zich te willen nemen, indien het hoofd van den SStaat daartoe zou wenschen te besluiten. Geheel afgescheiden daarvan heeft de gemeen teraad besloten dat, behoudend goedkeuring van Gedeputeerde Staten, ingaande 1 Jan. 1921 het salaris van den burgemeester zal worden ge bracht van f 20.000 op f 25.0000. De heer Telle gen had te kennen gegeven, geen hooger salaris te .Verlangen, daar dit in botsing zou komen met het -bedrag, dat Gedeputeerde Staten zich ale hp- 1 De heuglijke avond was weer aangebroken. 1 De avond waarop de sparreboom verlicht met allerlei gekleurde kaarsjes, versierd met allerei „smuck" en beladen met allerlei geschenken, de alreeds prettige stemming onder de toeschouwers nog meer deed verhoogen. De aanwezigen waren allen uitgenoodigden en ik beschouwde het als een groot voorrecht onder de geïnviteerden te' mo gen worden gerekened. B dj mijn eersten aanblik dacht ik direct aan het het regeltje: ,.,aan een boom zoo vol geladen, mist men een paar pruimpjes niet.,, Verborg het mooie groene, kaarsver lichte loo- ver voor mij soips ook nog een surpriee? Wat 'n groot aantal geschenken! fluisterde ik mijn buur man in het oor. Ja, was het antwoord, er zullen heden nog eenige geschenken worden gegeven aan geniale mannen voor bewezen diensten het „VAK" betoond in 1919, want toen is wegens gebrek „moppen" immers geen kerstboom vertoond Aha, dus dubbel feest, beter laat dan nooit! Met een hartelijk welkomstwoord opende feestleider deze bijeenkomst en memoreerde daarna in vleiende bewoordingen de diensten door deze en gene in ons vak bewezen. Mijene heeren! Allereerst vraag ik uwe aandacht te willen bepalen b ijeen historisch feit, dat nooit in de annalen van onze tuinbouwgeschiedenis is ver meld. In 1919 is in Sept. te Stockholm een groote tuinbouwtentoonstelling gehouden, De Neder landsche Regeering zag er geen „bien" in mee te doen. Doch op een geniale gedachte van een onzer voormannen werd het denkbeeld geopperd een commissie naar Amsterdam te zenden, waar een vliegtuigtentoonstelling gehouden werd, L. T. A.R om een watervliegtuig te annexeeren, en die, beladen met „afgebroken" peentjes, kooi en bloemkool naar Stockholm te „sturen", voor reclame onzer producten. Dat dit denkbeeld we gens te hooge kosten (f 10,000,niet verwe zenlijkt is geworden, valt te betreuren, doch onze kerstboomcommissie vond dit denkbeeld zóó ge niaal, dat we den uitdenker van dit plan uit erkentelijkheid willen beloonen met een miniatuur zilveren hydroplane. We verleenen hem tevens het recht dit eere- teeken te dragen, wanneer hij een L. G. C.-ver- gadering bijwoont. Daverend applaus van instemming. Bij nadere beschouwing van dit geschenk ont dekte ik op de eene vleugel de letter J. gegra- yeerd en op de andere een B. Mijne heeren! Thans vraag ik uwe aandacht om te herdenken dc zelfopoffering van eenige onzer voormannen, die ten dienste van verbetering in onzen groen- tehandel het vorig jaar, van 19 Sept. tot in Oct., België, Duitschland en Zwitserland hebben af gereisd. Uit erkentelijkheid voor hunne moeite geven w ijhen een complete projectielantaarn, met plaatjes, waarop afgebeeld staan gezichten van de verwoeste streken in België, aanblikken van de Rijn, Unter den Linden enz. Algemeene instemming onder de toeschouwers- Aldus rest ons, vervolgde de feestleider, nog

Nieuwe Langedijker Courant | 1920 | | pagina 2