Nieuwsblad voor LANGE!)IJK eu Omstreken. No 1 Zaterdag- l -Januari ral. l'Blad 30a Jaargang. per 3 maanden fl,00 Revue van de week Firma A. FORTUIN, Vakkundig Snoeien van alle soorten boomen. RECLAME- DAGEN. Alles extra goedkoop. WE lamdijkm courant. Deze courant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond. ABONNEMENTSPRIJS REDACTEUR-UITGEVER J. H. KEIZER BUREEL: .loordscLarwoude. PRIJS BKR ABTEKIISTlïS, Vaa 1—5 regels 78 ct., elke regel meer 18 et. firoote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Brieven rechtstreeks aan den Uitgever DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 B|LAUiEN. EERSTE BLAD BINNENLAND. Na tien weken achtereen tegenover elkaar in de parlementaire loopgraven te hebben gelegen, zijn de Binnenhoffers, de politieke strijders uit de par lementaire arena, dan eindelijk naar hunne haard steden teruggekeerd. Voor enkele weken. Op 4 Januari moet de Tweede Kamer nog even in open bare zitting terugkeeren. Maar het groote werk, de fameuse „krachttoer" is volbracht. Ook in 1920 kwam de begrooting, de Indische incluis, af. En voor president Kooien is het zeker een zeer groote voldoening dit suoces te hebben be haald in het allereerste jaar, waarop hij op de „commandobrug' is geplaatst. Toen in den nacht van 22 op 23 Dec. te half twee ure, de arbeid te langen leste was volbracht, was het de Unie Liberaal Dr. Lely, die den katholieken praeses namens het Huis een woord van welverdiende hul .de bracht. En allen stemden daarmee in. Het mag worden gememoreerd, dat ook de groep Wijnkoop, toch wel de allerlastigste, het tegen „speaker" gedurende de behandeling van het budget o.a. met zeer moeilijk heeft gemaakt. Zulk' een kracht toer is nu eenmaal gelijk een der overzichtschrij vers terecht opmerkt niet uit te voeren zonder dat er hier en daar ruw over de zaleu wordt heengereden. pat- is nu een, zal de prijs, die betaald moet worden voor het zeer groote voordeel, dat de Ka mer na het Kerst-reces de baan vrij heeft voor 'anderen wetgevenden arbeid. Te ontkennen is niet dat speciaal de Indische begrooting met een „Fran schen slag' is afgedaanPresident Kooien was hier met de „trouvaille", de vernuftige vondst gekomen, bij der eplieken tevens alle onderdee- .len van de begrootiug te bespreken. Terwijl ieder slechts een kwartier kreeg. De wijze waarop Mi nister de Graaff op de verschillende beschouwin gen „reageerde" was ook thans al zeer weinig kleurig of geschikt om gespannen belangstelling te wekken. Edoch: het zwaartepunt bij de be handeling van de Indische begrooting wordt gelijk men algemeen erkent al meer verlegd van het Haagsche Binnenhof naar de Oost. Overigens valt er nu terwijl Kerst achter den rug is, en wij gereed staan om de eerste feëst- looze maand van het nieuwe 19221 in te gaan weinig meer na te pleiten of „aan te stippen" naar aanleiding van of in verband met de jong ste parlementaire campagne. In de kunst om de .Kamer te laten „doorjassen" heeft Mr. Kooien, 'zich evenzeer als Mr. Fock, een meester getoond. Hij weet het parlementaire rad volgens zijn wil en wensch te doen voortdraven. Onder de ont werpen, die „zoo tusschen de dropjes door" zijn afgedaan, vlak voor Kerst behoort ook de ver- hooging van den accijns op het gedistilleerd. Men weet, hoe fel de oppositie tegen dat voorstel was. Maar een vermoeide, afgetobde, afgewerkte Ka mer is ten slotte wonderbaarlijk dooiel. In hoe ver de voorspelling zal worden bewaarheid, dat de „duurdere borrel" het drankmisbruik zal ver- BAN K.-AÖSOCI ATI E. WERTHEIM GOMPERTZ 1834 en CREDIETVEREENIGING 1853 Kapitaal en Reserve,, f 19.500.000.-. Kantoor Alkmaar, Breedst,. 11. Dir. K. v, Nienes en D. Schenk. Crediefen, Deposito's, A*n- en Verkoop wan Effecten, Verharen van Safe-loketten in inbraakvrijen Safe kelder (systeem Lips, voorzien van moderne smeltproet kluisdeur). Gratis Administreeren van Vermogens. Uitgifte Spaarboekjes, rentende 4,08 pCt., tot een maximum van f 3000ALLE BANKZ KEV. zal kunnen komen. Vooral wanneer die gepaard gaat met forsche steeds krachtiger en taaier wor dende actie tot bestrijding van den drankduivel. Een ontwerp tot verhooging van den bieraccijns met 100 pCt. ligt reeds op de presidiale tafel, het wordt dus inderdaad voor de liefhebbers van een „potteke" wier beurzen zekere omzichtigheid met uitgave noodig maken, een benauwende tijd. Wel opmerkelijk mag het worden genoemd, dat Jiet besluit der Kamer om ons gezantschap bij den Paus van tijdelijk tot vasten post te maken, in den lande, ook in anti-papistische kringen zoo kalm en rustig gemoedelijk is opgenomen. Hoe anders is de atmosfeer dan in de dagen vam Dumbar, toen het denkbeeld dat Nederland een gezant bij den II. Stoel zou krijgen geweldige beroering deed ontstaan. Alen beseft thans hoe het ook voor een in meerderheid van zielental Protestantsch land van groot belang is, vertegenwoordigd te zijn bij een zoo gewichtig „internationaal centrum" als het Vaticaan en deze overtuiging geeft den door slag. Gelijk te voorzien was, heeft dé tijdelijke •-geaznt, Jonkheer C. van Nispen tot Sevenaer, die „omnium consensie", naar aller oordeel op zoo uitnemende wijze zijn taak heeft waargenomen; wensch te kennen gegeven, niet langer dan tot het komende voorjaar zijn ambt bij den H. Stoel te vervullen. Van meet af aan had de heer Van Nis mogen zij thans wel eens de schade inhalen doof goedkoop te koopen.... Uit deze gei ijk altijd harts tochtelijke bes'rijding, bij voorbaat blijkt, me* hoeveel felheid straks het allengs naderend ont werp tot tijdelijke heffing van bijzondere invoer rechten straks zal worden bekampt. Wanneer on- fce Binnenhoffers gelegenheid hebben gevonden, óm even „op adem te komen".... De nadere regeling van de onderwijzerssalaris- .sen is gepubliceerd en Minister de Visser ver moedde Z.Exc. iets anders? heeft ervaren dat dit „gladstrijken van plooein" dit tegemoet komen aan de grieven en bezwaren, geen „apaise- ment", bevrediging en voldoening vermag te schen ken. Krasse middelen worden beraamd door de belanghebbenden, om hun doel te-bereiken. O.a. het „boycotten van een bepaalde gemeente Den Haag is genoemd zoodat men aldaar vruch teloos zou trachten onderwijzersvacatures te ver vullen. De actie voor lotsverbetering, salarisver- K oging, is niet van de lucht. In de sfeer van het hotel en cafébedrijf vheerscht thans weer "bedenkelijke spanning. Meermalen is de opmer king gemaakt, dat' waar de loonen, salarissen bij daling van waarde van het "geld moeten verhoogd worden, van verlaging bij vermeerdering van die waarde nauwelijks ergens sprake zal kunnen we zen. Ook in normale tijden waren er tal van iegoederen LANGESTBAAT, hoek Houttil, ALKMAAR. Bloemisterij BABl.fi Jn. GROEN -s- SINT PANCRAS. minderen, moet men nn afwachten. Zeker is het waar, dat knoeierij en ontduiking van allerlei soort nu te vreezen zijn. Voor de Overheid mag dit vooruitzicht geen reden zijn, om af te schrik ken van een maatregel, die volgenss veler vaste overtuiging de. volkskracht wel degelijk ten goede pen als zijn vast plan doen weten, slechts tij delijk te Bome te vertoeven. De regeering wordt hier voor een moeilijke keuze gesteld. Verzekerd wordt, dat men thans voornemens is voor den post te wijzen iemand uit het „gewone diplo matieke korps." Gelukkig is men tegenwoordig bij de keuze van diplomatieke vertegenwoordiging minder dan vroeger gebonden door allerlei „tra- ditieii" en andere lastige „staketsels." Wij leven inderdaad thans in periode van prijs- (ïaling voor sommige verbruiksartikelen, zelfs zeer beduidend. De suiker, het brood, ook de brandstoffen huisbrandkolen zijn nu ongerant- söeneerd te krijgen, worden goedkooper. De eco nomen schudden bedenkelijk het hoofd schrijft Mr. Marehant in de „Vrijzinnig Democraat" zij zien een crisis naderen. Dij huismoeders slaken een zucht van verlichting, „eindelijk weer een kans om rond te komen." Eindelijk het oogen- blik in zicht dat de doorgeloopen schoenen van de kinderen door betaalbare nieuwe zullen worden vervangen Het ontwerp tegen de duurte werd weet men indertijd door de Kamer verworpen. Thans schijnt in overweging de maatregel om de duurte „huizenwoeker" in allerlei, ook de kleinste en listigst gevonden vormen blijft loodzwaar drukken op de kleine en zeer kleine luijden. in stand t:i houden,' (zegt Mr. Marehant) door tijdelijke invoerrechten. „Hier" aldus verder de leider van de Vrijz. Democraten zal straks agitatie Van pas zijn. Niet voor schijnmaatregelen, die de duurte niet bestrijden, maar tegen maatregelen, die duurte verwekken. Nadat de dragers van schoenen het zijn er velen met opgedreven prijzen de winstmakerij hebben moeten betalen, categorien in de Maatschappij waar de arbeid veel te karig werd bezoldigd. In de huidige pe riode zijn al de grieven en klachten opgekomen. En te betwisten valt niet, dat naast en met de billijke, ook verschillende overdreven, opgedreven' onbillijke eischen zich doen gelden. Het schifting houden tusschen deze beide soorten is een bui tengewoon lastig en „ondankbaar" werk.... De erfenis die 1921 van zijn voorganger krijgt, is dus allerminst eene, geschikt om met „onver mengde" gevoelens van vreugde en ingenomenheid te worden begroet. Zij het dan ook, dat de toe stand op Oudejaarsavond '20 allicht iets gunsti ger, meer bemoedigend en geruststellend mag wor den genoemd dan het geval was, toen men op 31 Dec. '19 den twaalfden klokslag wachtte, sein ge\ ende tot het aanheffen van het oude „Uren, dagen, maanden, jaren't Is een er fenis waarbij heel wat te beredderen en te ont warren, te regelen valt. En zonder zelfbedwang, voorzichtigheid, samenwerking, komen wij er stel lig niet BUITENLAND. Ofschoon thans de oorlog 'in Europa, tenminste in liet nabije Europa zoo goed als uitgewoed is, hebben wij daar toch weer een nieuw strijdtoo- neeï verkregen. Groot is het front niet en lang zal het ook niet duren of d'Annunzio zal zich moeten neerleggen bij deii wil zijner regeering, maar in elk geval, hebben wij thans een nieuw oorlogstooneel, hetgeen wij zouden kunnen noemen het Eiumeeseh oorlogstooneel. De Italiaansche re geering heeft den dichter-avonturier d'Anunzio -lang metr ust gelaten in zijn veste. Evenwel zij 'heeft het nu niet bij dreigementen gelaten en na oen weigerend antwoord op een ultimatum van 'd'Annunzio heeft generaal Caviglia de blokkade van Fimue afgekondigd en is met zijn troepen ten strijde getrokken tegen den dichter ,die tij delijk de lier aan den wilg heeft gehangen en - deze ingeruild heeft voor het wapen van Mars. Er wordt eenige dagen reeds een officieel Ita- liaansch communiqué uitgegeven omtrent de krijgs verluchtingen bij Fiume en daaruit blijkt, dat d' Annunzio liet bijzonder warm heeft in zijn veste Lest mogelijk, dat de stad op het oogenblik dat wij dit schrijven, reeds in het bezit der regee- ringstfoepen is en de „revolutionair" d'Annunzio van w ien verluidt, dat hij gewond is, naar Rome Jwordt gebracht. Ongelukkigerwijze heeft deze kleine „struggle' 'tusschen eigen soldaten men- schenlevens gekost. Het aantal dooden bedraagt reeds 50 terwijl eenige honderden gewond zijn. De Italiaansche regeering wil door de spoedige 'inname van Fiume een conflict tusschen Italië en Yougo Slavie verhinderen, welke laatste staat aandringt op het eerbiedigen van het verdrag van Rapallo. Schreven wij reejls meerdere malen, dat het in Rusland geen koek en ei is, thans zijn wij veri moedelijk dichter bij de waarheid dan anders, of- schoon men vóór den zooveelsten maal herhaald nooit staat kan maken op berichten uit troe bele bronncqj yejspreid omtrent Rusland. Van de Russische grens wordt gemeld, dat'de antibolsje- wistische beweging in Wit Rusland steeds verder om z;ch heen grijpt. In Bebruisk werden talrijke commissarissen door de verbitterde menigte in hechtenis genomen en medegevoerd. Van Trotzki en Lenin zijn redevoeringen be kend, waarin-tusschen de regels kan doorgelezen worden, dat de toekomst met angst en vreeze wordt tegemoet gegaan. Verder verluidt dat alle deelen van Podolie in opstand zijn. De steden Schmerinka, Presku- row en Kamanesk Podolsk zijn door de rebellen bezet. De bolsjewisten trekken snel troepen sa men. In de streek van Har werden de bolsjewisten in den rug aangevallen door opstandelingen. De laatste dagen hoort men niet zooveel meer uit Ierland. De telegrammen omtrent moorden en aanslagen worden allengs minder. In welk ver band zou dit staan. Vermoedelijk door de aan name van het Home Rule wetsontwerp door Hooger en Lager Huis en door de bekrachtiging van dit wetsontwerp tot wet door den koning. iHet kan ook evenwel slechts een stilte voor den storm betcekenen en dan zouden wij weer te wachten zijn eenige van die verschrikkelijke ^bloedbaden. Men werkelijk reden tot pessimisme heeft men op het oogenblik niet. De vorige week Izijn vele raddraaiers in de boeien geslagen, en dit zal toch wel eenigen invloed hebben op den gang van zaken. Home Rule is wet. De kracht heeft •na de bekrachtiging een rede gehouden in het Parlement en gesproken omtrent allerlei zaken •en een daarvan en de belangrijkste nog wel was 'van de kwestie van Ierland. De toestand in Ier land grieft mij diep. Geen wonder. Koning Geor ge hoopt echter dat nu alle leed zou zijn geleden door de invoering van Home Rule, waardoor aan Ierland een hooge mate van zelfbestuur zou wor den gegeven. SPAANDER Go. AI iKMAAR, Onder vele aangeroerde vraagstukken betrof een dal der werkeloosheid. Niet is de oorzaak de binnenlandsche industrie, zeide de koning, doch' hel gebrek aan buitenlandsche orders in het bin nenland, door do armoede der andere volkeren. Mot hetzelfde euvel hebben andere landen te strij den. waar werkeloosheid heerscht. I

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1