Vergaderingen. loneenter&ftd OÏÏBK NI1BQEP. Uit den Omtrek V an alles en nog wat ALLEKLU1. En wij voor ons vragen ons af hoe langen tijd het niet zal duren, alvorens die staten, waarop de heerscher van het Engelsche Keizerrijk doelde, weder capabel zullen zijn om, evenals voorheen, (orders te plaatsen in de landen der groote mogend heden. ■Vergadering van den raad dezer genjeente op Woensdag 29 December, om kwart voor twee. Aanwezig allen. Voorzitter en secretaris de heer J. Nagelhout. Voorzitter heet allen welkom en spreekt de hoop uit, dat de besprekingen mogen zijn in het belang der gemeente. De notulen worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. In verband met de notulen deelt voorziter mee flat de sloot achter de school nog niet in orde is en zal zoo 't binnen een Week niet gebeurt 't wérk aan een ander opdragen. De heer Tromp wees de vorige vergadering op de gebrekkige brug te Zij dewind. Voorzitter heeft geschreven aan den Com missaris der Koningin en ontving antwoord, dat Ged. Staten opnieuw zullen onderzoeken en de Raad dus een afwachtende houding dient aan te nemen. Medegedeeld wordt, le. dat bij de laatst gehou den kasverificatie de boeken en de kas van dep gemeenteontvanger in orde zijn bevonden. Aan kasgeld was aanwezig f 2483,88;; 2e. dat van Ged Staten zijn terugontvangen en goedgekeurd zijn: ;de rekening over het dienstjaar 1919; 3e. de 3e suppletoire begrooting 1920, het suppletoir ko hier H. Omslag 1920 en het suppl. kohier hon denbelasting. lOp het adres van het college van curatoren van de stichting K.ust- en vacantieoorden, van den Bond van gem.-ambtenaren met het herhaald Verzoek om bijdrage wordt afwijzend beschikt. Aan het verzoek van Ged. Staten om wijziging ,deer motor- en rijwielverordening wordt voldaan en een nieuw artikel 4 toegevoegd: De'kommen worden gerekend te zijn gelegen tusschen de ge plaatste waarschuwingsborden. In een adres aan den raad dankt F. C. Jong dit college e n ook het vorige, dat de ergste crisisjaren medemaakte, alsook den Burgemeester voor de •medewerking hem verleend, in zijn betrekking van directeur van het levensmiddelenbedrijf. Daar pas 1 April de brandstoffendistributie eindigt, beveelt adressant zijn klerk J. Schiebroek tot zoolang als opvolger aan, en vraagt uit zijn functies eervol ontslag. Dit wordt hem met alge meene stemmen verleend. Goedgevonden wordt, dat Schiebroek f 10 per maand zal ontvangen voor de administratie. Voorzitter neemt zelf de finantieele aangelegenheden op zich. Vervolgens wordt een ontheffing verleend voor 2 maanden H.O. aan A. J. de Sonnaville wegens Vertrek naar elders. Voorzitter leest voor een adres van F. C. Jong een twintigtal anderen om van gemeentewege te trachten Zijdewind en het Veld vanuit het ^Waarland van eleetrisch licht te voorzien. Burgemeester en Wethouders rapporteeren den raad het volgende: dat dit college het betreurt dat door de actie door de heeren Jong c.s. op touw gezet, de licht voorziening van het Veld en Zijdewind ten zeerste jwordt tegengehouden en stellen denn raad voor het adres voor kennisgeving aan te nemen; •dat B. en W. moeten adviseeren, de besprekin gen met de Besturen der gemeenten Nieuwe Nie- dorp en Winkel over deelname in de gemeenschap pelijke gasfabriek uit te stellen tot het rapporti van het P .E.N. waarbij een korte berekening Wordt overgelegd, voor een net. enkel voor deze gemeente en een net voor de drie gemeenten samen gereed is, ten einde te kunnen overzien wat voor onze gemeente het meest gewenscht is. Voordat voorzitter de beraadslagingen over de ze kwestie opent, zegt hij het zijn plicht te achten, eerst het volgende hierover te zggeen, daar het een aangelegenheid is, die de belangen van vele burgers nauw raakt. Zooals u bekend is, gaat spreker voort, is op Vrijdag 17 Dec. in het lokaal van den heer Jong aan de Weel op mijn verzoek een bijeenkomst gehouden, ten einde aan de inwoners van het Veld en Zijdewind gelegenheid te geven om na een uiteenzetting van het doel dier vergadering door den heer Meijer, dir. van de gasfabriek te N. Niedorp, te verklaren of zij aansluiting aan het buizennet der fabriek gewenscht achtten. Het doet mij genoegen dat zes der uwen daarbij te genwoordig waren. Waarschijnlijk zouden dien avond van de ruim 50 aanwezigen, velen zich voor aansluiting hebben verklaard, ware het niiet dat een hunner, de eerste onderteekenaar van het voorgelezen adres, de deelname van onze gemeen •te in de gemeenschappelijke gasfabriek te N. Niedorp en Winkel zwart had geschilderd en Van meening was geweest, dat deelname zelfs eventueele annexatie onzer gemeente bij de beide andere ten zeerste zou hebben bevorderd. Aange zien bedoelde persoon vrij wat invloed kan uit- oeefnen, dit bewijst het krijgen van 25 handtee- keningen op het voorgelezen adres, wat mij trou wens onbegrijpelijk is, meendet gij allen, dat het een onbegonnen werk zou zijn alle burgers aan huis te bezoeken om hun te vragen of zij tot deel neming bereid waren. Algemeen werd door u noodig- geoordeeld ter bevoegder lplaatse te on- deroezken of werkelijk de deelname in de gas fabriek annexatie, welke door geen van ons al len gewenscht wordt, zou kunnen bevorderen Naar aanleiding daarvan zijn beide wethouders toet mij j.l. Donderdag naar den heer Commis saris der Koningin op audiëntie geweest om het gevoelen vgn Z.E. in deze te vragen. Na uitvoe- rig de stand van zaken te hebben meegedeeld, werden wij volkomen gerustgesteld en verklaar de Z.E, dat eventueele deelname in de gemeen schappelijke zaken annexatie niet zouden bevor deren en dat na aangevraagde machtiging onze gemeente als zij dat verlangde, gerust deel kon nemen in de gasfabriek. Verder verklaarde Z.E. flat op het oogenblik van een annexatie van Oude en Nieuwe Niedorp en Winkel in Haar lem niets bekend was. Doch daar ik in die bij eenkomst bij Jong beloofd heb, van het P.E.N. zoo spoedig mogelijk te willen ontvangen een op gaaf van de kosten van het maken van een, elee trisch net voor onze gemeente alleen en voor de drie gemeenten samen, heb ik aan het P.Ei.N. den volgenden dag geschreven, zoo mogelijk voor 29 deezr de gegevens te mogen ontvangen. Hier op ontving ik van den heer Memelink antwoord, dat dit onmogelijk kon. Ook op mijn telefonische vraag, of deze dan mondeling de zaak kon toe lichten in de Maandag gehouden wethouders-ver gadering, ontving ik antwoord, dat de heer Me melink niet kon komen. De heer Ligthart is van meening, dat men het voorstel niet voor kennisgeving moest aannemen omdat het adres zoovele onderteekenaars heeft en (wil afwachten wat het rapport van het P.E. N. zegt. De heer Tromp zegt, dat de heer Ligthart het voorstel van B. en W. zeker niet goed begrijpt, want dat wil juist afwachten. Voorzitter zegt, dat de gasvoorziening van thans in het zuidelijk deel der gemeente per jaar thans f 250.kost ep dat gemeenschappelijk bedrijf goedkooper zal zijn, omdat dit meerdere dan niet betaald wordt. Het voorstel van B. en W. wordt met 6 tegen 1 stem. die van den heer Ligthart, aangenomen. De heer Tromp wil, alvorens van het onder werp af te stappen nog iets er over ezggen. In de vergadering aan de Weel werd het voorge steld, of ik, zoo zegt spreker, alleen voor gas was, maar er is immers in comité gebleken dat allen dit waren en het verheugt mij daarom, dat het adres van Jong c.s. voor kennisgeving werd aangenomen. In 1915 werd aan de K.E,M. ver zocht een kabel te leggen door Zijdewind en het Veld. Omdat de heer Jong er tegen was kwam er niets van. In 1920- wilde men in den Leijer- polder electrische beweegkracht, maar de heer 'Jong was er tegen. Nu is de heer Jong weer tegen gas. Het besluit van den raad verheugt sprq ker daarom zeer. Voorzitter voegt er nog bij, dat hij indertijd toen de heer Memelink gelezen had, hoe de heer Jong de electriciteit zwart maakte, dezen nog had verdedigd en getracht had goed te praten wat er door Jong was geschreven. Vervolgens komt ter sprake het ontwerp ver ordening om belasting te heffen op publieke ver makelijkheden, waaronder b.v. vallen tooneel-, muziek- en bioscoopvoorstellingen, bals en tentoon stellingen. Voorstellingen die niet uit winstbejag worden gegeven of een godsdienstige of politieke strekking hebben zijn b.v. vrij. Voorgesteld wordt gelijk de verordening in Heerhugowaard aangeeft die tot voorbeeld- diende, 200 pCt. te heffen. De heer Pluister, vindt 10 pCt. hoog genoeg, omdat hij meent, dat dan het bezoek zal ver minderen, welke meening voorzitter bestrijdt. De heer Over is bang, dat als er 10 pCt,. wijordt ge vorderd en na aftrek van de kosten van admini stratie niet veel voor de gemeente zal overblij ven. Met algemeene stemmen wordt de verorde ning vastgesteld. Ged. Staten stellen den raad voor een veror dening te maken op de keuring van waren. De vleeschkeuring valt volgens voórzitter hierbuiten De heer Bakker vraagt naar de kosten. Voorzitter antwoordt, dat het Kijk de helft be taalt en de andere helft door de gemeenten, res sorteeren de onder Alkmaar, in verhouding tot het aantal inwoners wordt gedragen. Met algemeene stemmen vastgesteld. B. en W. stellen voor 200 gld. beschikbaar te stellen ter bestrijding van de werkeloosheid. Op het oogenblik wordt al gewerkt aan het verbree- den van den Moerbeekweg, de gemeente kan dan een deel van de kosten dragen. Goedgevonden. Wanneer het geld niet noodig is, zegt voorz., zal er natuurlijk geen gebruik van worden ge maakt. Hij dankt voor de toezegging. Verder wordt voorgesteld inplaats van 10 voortaan 20 opcenten te heffen op de onbebouw de eigendommen. Dit zal de gemeente 335.36 voordeel geven. De opcenten op bebouwde eigen dommen blijft 40. Algemeen goedgevonden. Voorzitter deelt mee dat het rijk voor de volks telling 12 cent per inwoner vergoedt. B. en W. meenen, dat 10 cent voor den teller niet te veel is en vragen een crediet van ongeveer 37.50 uit de gemeentekas om nog 5 cent te kunnen geven voor de andere bezigheden uit de tel ling voortvloeiende. Goedgevonden. I Volgt rondvraag. De heer Ligthart deelt mee, dat in N. Niedorp vandaag zal worden voorgesteld aan den Raad om schoolpantoffels te verstrekken van gemeen tewege aan de school te N. Niedorp en zoover het betreft leerlinge^ uit N. N. aan de Bij zondere school te het Veld. Voorzitter vraagt of het voor allen gebeurt of dat er met een zekeren welstand wordt gerekend De heeren Ligthart en Over zouden het besluit van N. Niedorp willen afwachten. Voorzitter vraagt of de raad zich niet in be ginsel ozu kunnen uitspreken. De heer Tromp zegt: als het geen luxe is, maar noodig, dan ben ik voor afhandelen. Voor velen is het bezwaarlijk pantoffels aan te schaf fen en als allen ze krijgen, betalen toch de beter gesitueerden het leeuwenaandeel in den vorm van belasting. AlleD. verklaren zich in beginsel voor aan schaffing. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Over en Rempt, die voor het bepalen van een weistandsgrens zijn, wordt goedgevonden de schoolpantoffels te verstrekken aan alien, die ze willen hebben en de regeling aan B. en AT. over gelaten. Voorzitter neemt, daar niemand meer iets te zeggen heeft het woord, dankt de heeren voor wel willende medewerking in het afgeloopen jaar, hoopt dat de heeren het volgende jaar de belan gen der burgerij in gezondheid kunnen beharti gen en wenscht de burgers een voorspoedig jaar 1921. Daarna volgt sluiting. OUDE NIEDORP De heer F. Woulman is benoemd tot ouderling en de heer O. van Zoonen tot diaken.. OUDE NIEDORP. Ds. Barnow heeft bedankt voor het beroep naar Hensbroek. OUDE NIEDORP. Ds. Barnouw komt voor op het drietal voor pre dikant bij de Ned. Herv. Kerk te Aardenburg. Kringetjes spuwende in het water stonden op hun gewone vergaderplaats bij de brug eenige „renteniers van den dag' Ze hadden het over ge- dachteniezen. Een hunner vertelde, dat hij die ikunst ook verstond. Pe kameraden keken hem ver bluft aan en één zei ongeloovig: „Ik geef je vijf borrels, wanneer je mij weet te vertellen waar ik je die zal laten tappen." „Top! zei de gedachtenlezende man en greep jhem bij de hand. liij trok hem door .een steeds aan groeiende menigte omstanders, door verschillende straten, totdat hij eensklaps voor een" tapperij bleef slaan. Toen sprak hij plechtig: „Hier is het!" En de verblufte wedder moest erkennen: „ja, hier is het!" Maar nou wilde hij toch ook het fijne van de zaak weten, hoe of dat nou toch kon „Je bent een ezel", zei de gedachtenlezer, toen ie hei vijfde borreltje naar binnen had laten glijuen, „dit is de eenigste kroeg in heel de stad, die je nog borgen wil!" Veel geheimzinnige dingen zijn heel gemakke lijk o pte lossen wanneer men maar doet als deze gedachtenlezer en logisch nadenkt. En wanneer men dat doel alvorens aan iets te beginnen, dan is dat nog beter. Heel veel aandeelhouders van de Rotterdamsche handels- en landbouwbank b.v. had den dan hun lieve centen in hun zak gehouden. Ze is een onsoliede instelling constateerde de Rot terdamsche Officier van Justitie, en haar lote- /ijen zijn strijdig met de wet. Tegen enkele per ponen, bij deze onderneming betrokken, zal een strafvervolging worden ingesteld, en met name de heer Broekhuys zal worden vervolgd wegens op lichting. Zijn gevangenneming is reeds bevolen. De Justitie zal zo onoodig ook optreden te gen de bladen die voort blijven gaan met het op nemen van advertentiën van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. Inmiddels steekt zij telkens de ko pweer op en heeft een uiterst taai leven. Maar de 'Justitie is nog taaier. Zoo is te Den Haag b ijeen tiental agenten huiszoeking gedaan. Er zijn belangrijke bescheiden en een 20,000-tal obligatiën van de Kerstmisleening in beslag genomen. Bovendien werd een agent der Bank, zekere Kraak, gearresteerd in verband met een oude opliehterszaak, even als zijn broer. Een illuster stelletje! De agenten gaan, wat schel merij betreft, voor den patroon Broekhuys niet ,uit den weg. En zoo zijn we van lieverleede weer op het cha piter „oplichting" terecht gekomen. In Amster dam heeft een 53-jarige gehuwde dame terecht gestaan, beschuldigd van oplichting van den pas toor Nuyen aldaar. Deze was bij haar komen collecteeren voor den bouw van een nieuwe kerk. De vrouw zei een belangrijke gift toe en vertelde den pastoor dat zij uit Parijs een belangrijke erienis te wachten was, waarvan haar gift na tuurlijk betaald moest worden. Maar, om die erfenis binnen te krijgen waren allerlei omsblach- tige formaliteiten noodig ,die geld kosten. En dat had ze momenteel niet, waarom ze den pas toor vroeg haar daarvoor eenige bedragen voor te schieten. De pastoor gaf in totaal f 2800, waarvan hij natuurlijk geen cent terug zag. Tegen deze sluwe oplbichtste rwerd één jaar geëischt. Een andere dame, op dit terrein zeer bekend, ja zelfs eenigszins beroemd, is thans door de politie te Nijmegen ingerekend. In die stad ging sinds eenige dagen zuster Van der Meer, particu lier verpleegster met een lijst langs de huizen. Zij zamelde gelden in, die zij ten behoeve van zieken vroeg. De politie vond jachter uit dat zij deze gelden grootendeels ten eigen bate aanwendde. Bij nader onderzoek bleek, dat de verdachte zeer waarschijnlijk de vrouw is, die in 1913 uit het krankzinnigengesticht te Grave is ontvlucht en m l912 gesignaleerd werd als verdacht van vele oplichtingen onder diverse namen, als Annie Pas cal, Freule van Bijland, enz. Het oplichtersvak wordt in den laatsten tijd meer en meer door vrouwen uitgeoefend. Het gaat er mee, als met vele andere beroepen, de oorlog heeft de vrouw op de plaats van den man gebracht. Enfin, als je nu toch uitgeschud moet worden, kun je dat beter door een aardig meiske laten deen als door een man, al blijft het in beide gevallen onaangenaam. Te Chicago is een mooi jong meisje gearresteerd dat optrad als straatroofster. Zij ging daarbij heel geraffineerd te werk. Zij hield op straat heeren staande met de vraag of zij haar ook een adres altijd dicht in de buurt konden wij zen. Eji welke heer zal er zich dan zoo maar afmaken gn niet even maeloopem? Doch &1» z§ voor het huis gekomen waren trok het mooie bedriegsterije een aardig revolvertje uil haar mof en de lieeren waren zoo goed niet of ze moesten toeee naar boven. Tegen wil en dank werden ze in een kamer geloodst en daar door handlangers van het rooistertje grondig uitgeschud. Maar op een goeden dag liep ze tegen de lamp. In het huis waar de beroovingen plaats vonden, 'werden, toen flo politie daar ging kijken, drie vastgebonden en uitgeplunderde mannen aangetroffen. Kerstmis, het Vredefeest is voorbijgegaan. Het Nieuwjaar staat voor de deur. Glanspunten in het familieleven zijn deze dagen en het gansche huisgezin is bijeen om den Ivèrstboom oi wacht op klokke twaalf om de glazen tegen eikaar te doen klinken en elkaar „gelukkig Nieuwjaar tot te wenschen. En niemand denkt aan den eenzamen vrijgezel, die op zijn kamer alleen Nieuwjaar houdt, vergeten door allen. Hij bezorgt zijn hospita thee en suiker, zijn hospes tabak en cognac. Hij is een beklagenswaardige, die een doodarme iamiiie in weelde doet leven. Hij voedert de kat met visch, koud vleesch, sardines en fruit, hij bespaart den zoon des huizes de moeite cigaretten, dassen, handschoenen, tand pasta en scheerzeep te koopen. Hij voorziet de dochter van schrijfpapier, brillantine en schoen- creme. Hij zorgt dat er anthraeiet in huis is en betaalt de rekening van het eleetrisch licht voor de geheele familie. Dat is een meneer die op kamers woont: een beklagenswaardige. Maar we dwalen af. We wilden het hebben over Nieuwjaar. Sta van Week-tot- Weeker toe U, geachte lezeres en lezer, zijn beste geiukwensch aan te bieden. Hij heeft U in het afgeloopen jaar gevoerd over bergen en dalen, hij heeft U humor en dwaasheid, een enkele maai de ernst en de 'schrijnende wreedheid van het leven doen zien. Hij voerde U mede boven het gewroet der menschjes uit en liet U neerzien op hun liegen en bedriegen op hun ploeteren en zwoegen, op hun kleinheid en soms op hun grootheid ffhans gaat ook hij mediteeren op z'n kamer, en denkt aan z'n verdwenen brillantine en aan z'n sigaren, die zoo spoedig op zijn. |E|n hij krijgt som bere plannen... trouwplannen.... Is er niet een lief lezeresje, die.... Op hekken en op huizen staat dikwijls „Vrede besti" •In huizen en in harten komt dikwijls „Vrede lest!" VROORIJK NIEUWJAAR, O, KERSTNACHT. G. A. W., komt in het laatste nummer van „Het Sportblad met de volgende rake ontboe zeming voor den dag: O, Kerstnachti..^. v f" ri f" 'V li De Rotterdamsche Voetbalvereeniging Xerxes gaat met de a.s. Kerstdagen een 4-daagschen toer naar Duitschland onder nemen. V. U. C. speelt de Kerstdagen eenige wedstrijden in Duitschland. Go Ahead onderneemt met Kerstmis een 4-daagschen toer door Duitschland. Enz., Enz., Enz. O, Kerstnacht, schooner dan de dagen Kan 'n voetballer het licht verdragen i Dat uit uw duisternisse blinkt 'En wordt gevierd eü aangebeden?.? Hij gaat thans ijlings weggereden Tot waar geen Kerstgezang weerklinkt.*) Hoe zou hij het ook durven wagen ,Te vieren deze blijde dagen Tehuis in den familiekring?? Zou hij dan zóó zijn plicht verzaken En zelfs maar één keer 't voetbal staken? Eén keer niet trappen tegen 't ronde leeren ding? Hij trekt naar 't Westen, 't Zuiden, 't Oosten Wie zal z'n lieve moeder troosten Als zij Kerstavond hem niet ziet? Huiselijke haard en zulke zaken Wat heeft de vlerk er mee te maken...! Hij heeft z'n sport en anders niet! Als straks met zalig-blij" gezichtjes De kleintjes bij d' ontstoken lichtjes Van den versierden Kerstboom staan, Is hü een ruzie-goal aan 't maken, In Keulen, Mannheim, Bonn of Aken, Of nog veel verder hier vandaan. Als in den Kerstnacht, vol ontroering, Gezangen stijgen, vol vervoering.... Wanneer liet Vrede op Aard' weerklinkt. Zit hij in 'n Duitsche kroeg te' lallen, Van „ruzie-pech" en „ruzie ballen'" 'Van ,,'n back, die d'aanval steeds' bedwingt.... Zóó doet een dwaas, totaal bezeten, Beezteni anders mag 't niet heeten!.' Totaal bezeten door de sport. 1 Wat kan de voetbalhartstocht brouwen, Als zij, niet meer in toom gehou'en En niet meer sterk gebreideld wordt? 1 Deez buitenlandsche voetbalreizen Tijdens het Kerstfeest.... zij bewijzen Hoe groot de voetbal-waanzin is. En dat het met 't familieleven (Met t naar-iets-hoogers-ook-nog-streven Bij voetballers gedaan thans is! Hier wordt natuurlijk het voetbalveld be doeld, niet Duitschland.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 2