Vergaderingen. SuntinWrud ÏHrdiOuwssdt Plaatselijk JNieuws. De Winterlezingen OFFICIEEL De HrandMtoffeii-Coniml**if! maakt bekend, dat «loer haar van de HUks-Holendistribulie te Ben Haan een circulaire is ontvangen, waarbij bepaald is. dat de cokes der gasfabrieken vanaf I December gelieei vrU is en dat met invang van dien datum de toeslag, die door de R„ At. D. op de cokes werd ge geven, is vervallen, de cokes op dien datum in voorraad mag raog tegen de 011de prijzen worden afgegeven. - Aangezien deze voorraad geheel afgeleverd is kan er geen eokes meer legen den ouden prijs afgeleverd en is de nieuwe prijs voorloopig ge steld op f 3 50 per Heetoliler thuis bezorgd; deze cokes kan b|j de handelaren besteld wor den. Aamens de Hlrandstoffeneom- inisie. A. C. HROO.A Voorziiler W. J SMIT Secretaris Vergadering van den raad der gemeente Noord scharwoude op Donderdag 30 Dec. 1920, des na middags te drie uur. Afwezig met kennisgeving de heeren P. Zut en J. Heman. Tegenwoordig de heeren J. Ootjers, A. Barten .J H. Keizer, A. de Geus P.Az. en G. Duijves. Vooriztter de heer C. Brinkman, burgemeester. Secretaris de heer K. G. Beinders. De voorzitter opent de vergadering en heet 'allen welkom. De notulen van het verhandelde in de vergade ring van den 6 Dec. 1920, worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling dat de voor dracht ter benoeming van hoofd der school luidt als volgtt 1 1. L. Mallekote te Cocksdorp. 2. C. Kikkert te Haarlem, i 3. A. J. H. van 't Hof te Amsterdam. Tot stemming overgaande wordt de heer L. Malekote met algemeene stemmen benoemd. Aan hem wordt een telegram gezonden. Ingekomen stukken 1 een schrijven d.d. 7 Dec. 1920 van de Brand- stoffencommissie te Noordscharwoude, meldende dat de zaak met de gemeente Broek op Langen- ,dijk tot een goed einde is gekomen. Voor ken nisgeving aangenomen. een proces verbaal van kasopname bij den ont vanger dezer gemeente op den 28 Dec. 1920. Aan kas was en moest zijn 8259.381/2. een adres van het comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel, d.d. 22 November 1920, er op aandringende de ti tulatuur en de salarissen van de gemeenteambte naren in overeenstemming te brengen methet rapport van de staatscommissie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. een adres van den Nederlandschen Bond van .arbeiders in het L. en T. en Z.-ebdrijf, d.d. No vember 1920, betreffende werkeloosheid. Na eenige bespreking wordt dit stuk voor (kennisgeving aangenomen. een schrijven van den directeur der gasfabriek alhier, meldende dat de aanvrage van het P.E.N. omtrent verhooging van de maximale belasting kan worden aanvaard onder voorwaarde, dat de ze verhooging ingaat op 1 Mei 1920, zoodat het bedrag der maximale belasting per maand dient berekend te worden en wel de eerste vier maan den van dit jaar tegen den contractprijs en de volgende acht maanden tegen den contractprijs, 'verhoogd met 50 pCt. Besloten wordt onder bovengenoemde voor waarden de verhooging te aanvaarden. een adres van de burgerwacht in deze gemeen ■te om eene subsidie. De heer OOTJEBS spreekt zijn teleurstel- lnig uit over de uiterst kleine bijdrage uit de gemeente. Hij concludeert daar uit dat velen in de gemeente niet met de burgerwacht sympa- thiseeren. Hij had het anders verwacht. Misschien heeft de benarde toestand wel bewerkt dat niet meer werd opgeloopen. Hij heeft den indruk ont vangen dat bij het oprichten ter goeder trouw is gehandeld en dat men meende dat de gelde lijke zijde wel in orde kwam. Van roekeloosheid meent hij, was geen sprake. De raad gevoelt wel sympathie voor de burgerwacht. De heer DUIJVES. Dat woord roekeloosheid js wel wat sterk uitgedrukt. De heer KEIZEB. De wethouder Ootjers heeft reeds gezegd, dat de raad volkomen over tuigd is van de goede trouw van het bestuur van de burgerwacht. De Minister heeft medegedeeld dat de Burgerwachten op zich zelf zijn aan gewezen en dat uitgaven niet verhaald kunnen .worden op de gemeente. Ook hij is teleurgesteld j dat er zoo weinig gecQllfiötescd Nu zit men I voor oen tekort. Of een tweede rondgang thans meer zal geven weet hij niet. Hij steit het op, prijs te weten van Burgemeester en .Wethouders frul zjj in deze voorstellen. De VOOBZiTTaBi deelt mede dat het niet in de bedoeling lag van B. en W, om het geneeie tekort voor rekening der gemeente te nemen. Bur gemeester en Wethouders stellen voor flOÜ te geven voor dit jaar. Hij vraagt aan den heer Duij ves of de instructeur ook nog het volgend jaar noodig zal zijn. De heer DUIJVES meent dat de instructeur nog niet geheel gemist kan worden. De heer BAKTEN. Burgemeester en Wethou ders overwogen dat de Minister meer subsidie voor de burgerwachten wilde geven, terwijl de gemeentefinantien niet jmeer toelaten. 4. De heer DUIJVES verwacht het volgend jaar nog wel weer buitengewone uitgaven. De heer DE GEUS vindt voorizchtigheid goed, men klopt zoo gauw aan bij iemand. De heer ÜUTJ EBS- Burgemeester en Wethou ders meenden niet meer te moeten geven omdat hooger subsidie in uitzicht was. Is dit echter niet het geval dan wordt het wel iets anders, maar dan kunnen wij het volgend jaar nog eens weer zien. Of de bijdrage een algemeene is ge weest met kleine bedragen, of een van een deel der bevolking maakt natuurlijk een groot ver schil. De heer DUIJVES vindt de deelname niet klein. Het is hem mee gevallen. Misschien was het wel beter geweest indien het bestuur van de burgerwacht direct bij de oprichting zioh 'tot de ingezetenen had gewend. De heer OO'i'JEBS voelt er niet veel voor de Burgerwacht met het tekort te laten ziten maar meent dat het tekort nu juist met in een ikeer behoeft te worden gedekt. De heer BABTEN. Wanneer wij dit besluit nemen kunnen wij later nog wel eens zien Het voróstel van Burgemeester en Wethouders om aan de burgerwacht 150 subsidie te geven over het jaar 1920 wordt thans met algemeene stem men aangenomen. een verzoek van den heer J. Oosterlee om zijn salaris als gemeenteopzichter te willen herzien De VOOBZITTEB deeli mee, dat Burgemees ter en Wethouders voorstellen dit te brengen op 250 per ajar De heer KEIZEB. Bij de behandeling van de begrooting is deze post hem ontgaan. Nu komt men tot de ontdekking dat wij Oosterlee een te. klein salaris geven. Hij moet nog ai eens wat doen en komt hij tot de conclusie dat het salaris reeds te laag is geweest. Ook het voorstel van Burgemeester en Wethouders vindt hij te laag. Oosterlee is een bekwaam opzichter, zoodat wij nimmer vreemde hulp behoefden in te roepen en bovendien heeft Oosterlee nog nimmer om ver hooging gevraagd. Laten wij het salaris nu op 300 brengen waardoor wij dan tevens zijne ver diensten waardeeren. De heer DUIJVES. Als er werken worden uitgevoerd heeft hij dan meer salaris De VOOBZITTEB. Dan heeft hij zijn salaris evenals een architect. De heer OOTJEBS. Zijn salaris is te laag, maar daarvoor heeft hij steeds het herstelwerk van de sluis en dit is niet gering. Een overwe ging is nog geweest de sluis er buiten te laten Wij kunnen het onderhouden van de sluis dus wel als een gedeelte van zijn salaris beschouwen. De heer BABTEN. Daarbij komt nog dat on ze gemeente de kleinste is. De heer KEIZEB,. Het doet een heele toer zich direct in dezen toestand in te denken. Bur gemeester en wethouders hebben het natuurlijk meer serieus behandeld. Het verschil is alleen in het bedrag. De drang om te verhoogen is er. De opzichter zou misschien zelf ook wenschen hem een behoorlijk een salaris te geven en dan geep emolumenten. Als opzichter verdient hij te kort. Krijgt hij 300.dan heeft hij een gesala rieerde betrekking. De VOOBZITTEB vraagt of het de bedoeling is van den heer Keizer dat Oosterlee bij een sa laris van 300.de sluis niet in onderhoud heeft De heer KEIZEB,. Neen, dat is niet mijn be doeling. De heer DE GEUS kan zich best vereenigen pret hetgeen de heer Keizer heeft gezegd. Hij is toch een goed opzichter. Jaren lang heef thij al ten achter gestaan met zijn salaris. Laten wij hem nu als blijk van waardeèring een salaris 'geven van 300.gulden. De heer BABTEN wil niet afdingen op de ca paciteiten van den opzichter, maar onze gemeen te is de kleinste en wij behoeven, toch niet naar de gruotere te kijken. De heer DE GEUS. Laten wij hem 300. geven en geen sluiswrk.e De beide voorstellen, dat van den heer Keizer om 300.te geven en van B. en W. om 250. te geven worden tegen elkaar in stemming ge bracht. Op het voorstel van den heer Keizer worden 2 stemmen uitgebracht en op dat van Burgemeester en Wethouders, 3 stemmen, zoodat het voorstel van B. en W. is aangenomen. een adxes van de afdeeling Alkmaar en omstre ken van den Ned. Bond van Gepensioneerden, verzoekende het pensioen van de Wed. K. de Geus te willen verhoogen. De heer OOTJEBS. In de vorige vergadering wisten wij niet goed hoe haar toestand was. Kon zij zich ruimschoots redden dan zou hij geen verhooging willen geven. Hij weet nu ech ter voldoende om voorstander te zijn van eene verhooging. De ,V OOBZITTEB deelt mede, dat burgemees ter en Wethouders voorstellen haar 40 pCt. toe- 'slag te geven op haar pensioen, en dit te doen voor eén jaar. Dan kan telkens de nodozakelijk- heid weer onder de oogen worden gezien. De heer DE GEUS is er voor. Hij meent dat in een vorige vergadering besloten werd het in han den t§ stellen van Burgemeester en Wethouders ter onderzoek. Hij meent dat wij thans verplicht zijn ons hij het advies neer te leggen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen en wordt aan de Wed. K. de Geus voor het jaar 1920 een toeslag van 40 pCt. op haar pensioen toegestaan. Door Ged. Staten worden enkele aanvullingen jjer begrooting over het jaar 1921 verzocht. Na 'voorlezing hiervan wordt de begrooting overeen komstig den wenseh van Ged. Staten gewijzigd. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodiek aftreden van den heer P. Kroon. Burgemeester en Wethouders geven de vol; gende aanbeveling 1. P. Kroon. ,2. A. de Geus P.Az. Tot stemming wordt overgegaan en wordt de heer P. Kroon met algem. stemmen herkozen. Bespreking vereeniging van de vier Langedij- ker gemeenten tot één. De heer OOTJEBS is nog steeds niet door drongen van de noodzakelijkheid en nuttigheid van deze vereeniging, wanneer dit gebeurt te gen den wil van het grootste deel der bevolking. Het is hem nog nooit helder en duidelijk geweest ^waarom onze zelfstandigheid moet worden prijs gegeven. Met de finanti eele voordeelen behoeven /zij niet te komen. Elke groote gemeente ksot meer. Alles gaat hier in de beste harmonie, daar om is er zooveel voor te zeggen zelfstandig te "blijven. Is er iets tot stand te brengen dan blij ven wij nimmer achter. Misschien moet het wel in krasser bewoording gezegd worden wil het helpen. Hij gevoelt er niets voor en hij gelooft niet dat het goed van de regeering is gezien, om niettegenstaande het grootste deel der bevolking er tegen is, toch door te gaan. Dit zal zich later zelf wreken. De heer KEIZEB wenscht nog niet veel te zeggen. Hij is het volkomen eens met hetgeen de wethouder Ootjers 'heeft gezegd. Hij hoopt jechter in een volgende bijeenkomst breedvoerig op dit onderwerp terug te komen, waartoe hij verlof vraagt. Na nog enkele bespreking wordt besloten in een volgende vergadering 'de besprekingen over dit onderwerp voort te zetten. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een gedeelte ondergrond van de begraafplaats van de Ned. Herv. gemeente. De voorzitter deelt mede dat deze aankoop bedoelt het (gedeelte wat reeds in het voorjaar is opgehoogd De prijs is gesteld op 1000.gulden. Het voor stel van Burgemeester ep Wethouders wordt aan genomen. Bondvraag. De heer OOTJEBS. De Spoorstraat behoeft op een plaats dringende verbetering. Bij de brug is een groote kuil ontstaan. Het is gewenscht dat dit direct wordt herzien. VOOBZITTEB zegt voorziening toe. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voor zitter deze laatste vergadering in dit jaar met den wensch, dat wij elkaar in de volgende ver gadering in gezondheid en welstand mogen te- •rug zien. AFD. LANGEBiIJK L. T. B. De afdeeling Langedijk van den L.T.B. ver gaderde Donderdag 1.1. Na opening en notulen werd de nieuwbenoemde Geest. Adviseur kapelaan Goossens door den voorzitter geinstalleerd en het welkom toegeropen. De voorzitter maakte van deze gelegenheid tevens gebruik om een dank woord te wijden aan den vertrokken Geest. Advi seur kaeplaan van Schaik. 1 Hierop komen in bespreking de voorstellen ter verbetering van den noodtoestand van den tuin bouw voor de a.s. vergadering van dqn Dioc. Tuindersoond, met de prae-adviezen van het Bondsbestuur. Met de voor de meeste voorstellen aangenomen houding van genoemd bestuur kan de vergade ring aceoord gaan. Eenige punten worden nog besproken, inzake verbetering pachtstelsel en af schaffing van strijkgelden bij verkoopingen, als mede verbetering van misstanden bij verhuringen wordt een samenspreking met andere tuinbouw- vereenigingen in den omtrek wenschelijk geacht. Bij het punt uitvoerverboden komt de heer A. van Diepen terug op de aardappelgeschiedenis van deezn zomer en keurt het optreden van den heer Buiter af. De secretaris releveert hetgeen hij over deze zaak in de pers heeft geschreven en blijft bij zijn hier ingenomen standpunt. De heer D. van Kleef meent dat er samenwerking *oet zijn tus- schen beide organisaties. De secretaris onder- ..streept dit, maar de liefde moet van beide zijden komen en men moet niet op een standpunt blij ven staan, waarvan men tevoren weet ,dat het niet zal slagen. De heer G. Meiten zou geheel vrije uitvoer voor willen staan. De secretaris zegt, dat dit zeker het beste zou zijn, het is mogelijk dat na een inventarisatie van het aantal H.A. vroege aardap pelen, de Minister, gezien de hoeveelheid, wel te overtuigen is dat uitvoerverbod niet noodig is. De heer D. Bruin meent dat in eik geval wij moeten zorgen klaar te zijn om gegronde argu menten te kunnen aanvoeren. Bij punt kweekerscrediet wordt gewezen op de wenschelijkheid dat de Boerenleenbanken een wel willende houding aannemen en credietvragers in overweging geven om als zij meenen voor orediet in aanmerking te komen, dit ook aan te vragen. Verlaging van vrachttarieven voor versche en geozuten groenten, wordt algemeen gewenscht en noodzakelijk geacht. Tot afgevaardigden van den Dioc. Tüindersbond •worden hierna gekozen de heeren D. Bruin en B. Groen. Komt in bespreking het verplicht veilen. Door do heeren G. Bekker, K. de Nijs en G. M#lt§n, worden vsriehillwid» be&wwen, ver oorzaakt daor het verplicht veilen, naar voren gebracht. De heer Bekker wijst op de moeilijkheid dat niet steeds aanwezig is, wat de koopman wenscht te koopen, en de marktleiders ui deze niet De secretaris merkt op, dat indien de organisa f.tie der handelaars met de veilingsorganisaties •deze bezwaren in gemeen overleg met eikaar on der de oogen zagen, veie bezwaren wel voor oplos sing vatbaar zijn. Koophandel werkt echter in £.11 es tegen en doet ailes om de houwers ontrouw te doen worden aan het genomen besluit. 1 De h eer Jvan Kleef ezgt dat de groote hande laars bij onderhandsehen koop de kieuie gewoon weg doodconcurreeren. De heer Bekker geeft toe Mat bij alles veilen een eerlijke concurrentieont staat. De secretaris begrijpt niet dat de kleine kooplui liever aan den leiband van den grooten koopman loopen dan zich door kracht van organisatie hier ivan te onttrekken en in gemeenschappelijk over leg met de bouwers verbetering in de moeilijkhe den trachten te verkrijgen. De heer Meiten zegt, dat zij die veel uit de hand kooepn, ook vooruit wagons kunnen aan-* vragen. Hij zou een regeling toejuichen, die al .eens meer is toegepast nl. het opgeven van de gekochte producten aan den marktleider, die hier op wagens aanvraagt en elk zijn deel krijgt. De voorzitter zegt toe, te zullen aandringen opdat dit weer zal worden toegepast. Zoo krijgt men ook inzicht van de hoeveelheid die uit de hand is verkocht. De heer Meiten klaagt over den druk van het overleggold, wanneer er tekort wagons zijn. Het blijkt dat deze regeling in Broek strenger wordt toegepast dan in Noordscharwoude. De vergade ring vindt het redelijk ,dat bij overmacht deze regeling niet te streng wordt toegepast. Hierna komt aan de orde collectief contract met de B. K. arbeidersvereniging. Gevraagd wordt een minimumloon van f 25.per week .eenige wijziging in den arbeidsduur. Zaterdag middag 4 uur eindigen en verhuren van Maart- tot Maart. Tegen het laatste blijkt geen overwegend be zwaar te bestaan. Het loon zou zeker niet te hoog fZijn als de bouwers het konden betalen. Verder Ss het moeilijk een contract te sluiten omdat de L.T.B. zoo weinig werkgevers telt en „Deus De- dit" ook slechts een klein deel der arbeiders ver tegenwoordigt. i De secretaris zegt dat hier in elk geval een prin 'cipieel standpunt kan worden ingenomen en een 'voorbeeld gesteld. Spr. weet dat de toestand voor de bouwers critiek is, maar de arbeiders moeten toch kunnen leven, wanneer zij in ons bedrijf werken. Spr. schetst het gevaar van de trek naai de steden en industriecentra's en bespreekt het bedrijfsradenstelsel. We moeten er voor waken, dat de arbeiders en vooral de goede arbeiders niet in socialistische banen worden gedreven. Noch- thans wordt een positief resultaat niet bereikt en wordt besloten dit punt nog eens in afzonder lijke vergadering van werkgevers te bespreken. Bij de rondvraag wijst de heer Meiten nog op het veilen op monster, vooral wanneer het monster niet de kwaliteit en het gewicht weergeeft. De vergadering acht het noodzakelijk dat steeds een voldoend monster wordt gepresenteerd, waar uit de kwaliteit en het gewicht van de aangeboden partij voldoende blijkt. Waarna de vergadering door den voorzitter na een woord van dank, met gebed wordt gesloten. (Overgenomen uit „Ons Blad.") ZUIDSCHABWOUD®. De heer A. Grabowsky, tot voor korten tijd alhier slaagde voor de acte Engelsch Middelbaar We vernemen, dat een dertigtal personen, aanwezig op de vergadering tot het stichten van een nieuwe coop, verbruiksvereeniging, zich daartoe bereid hebben verklaard. BBOEK OP LANGENDLJK Onze vroegere dorpsgenoot, de WelEerw. Heer Ds. J. P. Dijk, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Oppenhuizen, heeft voor het beroep bij ge lijke gemeente te Zwammerdam bedankt. Gistermiddag is hier onder de transportar beiders een staking uitgebroken. Naar men ons meedeelde, omdat de kooplieden werkelooze ak kerlieden in het werk nemen bij het laden der •wagons. De staking omvat een 25 man. Dezer dagen was het 25 jaar geleden dat de knapenvereeniging der Ned. Herv. Gem. werd opgericht. Dinsdagavond werd dit feit in de con sistoriekamer eenigszins feestelijk herdacht. Tot tegen middernacht was het jonge volkje gezellig bijeen. Jammer dat ze bij het naar huis gaan zoo luidruchtig waren en zich zelfs niet ont zagen in het stille nachtelijk uur nog bellete te trekken. XXX. Toch heeft C. werkelijk mooie verzen gemaakt, zoo b.v. Als van twee gepaerde schelpen D eene breeckt, of wel verliest, Niemant sal u konnen helpen Hoe men soeckt, hoe nau men kiest. AAen een, die met effen randen Juist op d:ander passen sou, L oudste zijn de beste panden Niet en gaet voor d eerste trou; D eerste trou, die leert het minnen, Dierste trou in enckel vreught, D eerste trou, die bint de sinnen, Sji i* hlotmtji van ds jaught.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 4