Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. JSo. 2 ihteiw. TtteiHiiw* Woensdag 5 Januari 1921. 30e Jaargang. per 3 maanden fl,00 J. H. KEIZER. Tweede Kamer Vergaderingen. @eme@at©ra&d Hareakarspel De Winterlezingen NIEU WE LAEEDIJKER COURAIT. Deze courant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond, iBOSSEIKHTSPBIJB BEDAOTEUB-UITGEYER BUBBEL: loordgcharwoude. PB IJ 8 DEB ADTEBTENÏIENt Vu 1—ft regel» 70 et., elke regel meer 10 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Brieven rechtstreek» aan den Uitgever 30 December 1920. IHet nut, de beteekenis, ja zelfs de wensche- lijkheid van de Eerste Kamer worden in den laatsten tijd meermalen en druk besproken. Voor al nu het rapport der commissie, belast met het onderzoek naar de Grondwetsherziening, niet het -algemeen verwachte resultaat heeft opgeleverd dat deze zou adviseeren tegen het voortbestaan der Eerste Kamer. Integendeel, men wenscht haar blijkbaar te handhaven. Als de Eerste Kamer de algemeene strooming,- die tegen haar voortbe staan in ons land valt op te merken, wil ver sterken ,dan moet zij blijven handelen zooals zij in de laatste zittingen in den regel handelde. Ook in de afgeloopen week bleek het weer. De Eerste Kamer heeft nu eenmaal geen recht van amendement. Haar taak is een soort van vei ligheidsklep te zijn, die alleen dan, wanneer een wetsontwerp den Staat overbelast, mag worden geopend. Niemand heeft van de Eerste Kamer 'verlangd en zeker niemand verlangt op dit oo genblik, dat zij over elk ontwerp breedvoerige beschouwingen zal houden. Toch doet zij het, hoewel deze beschouwingen niets ter zake doen en in den regel toch eindigen met het aannemen zelfs zonder hoofdelijke stemming van de inge diende ontwerpen. Had de Eerste Kamer het recht van amendement;; ging het er "dus om de mede-Senatoren te overtuigen van de wensche- lijkheid dezer veranderingen, dan zou het lang durig gepraat er door kunnen; nu echter is het nutteloos de Ministers, die wel wat beters té doen hebben, op die wijez aan hun arbeid te af trekken iDeze week waren de uitbreiding van Amster dam de verruiming van het gemeentelijk belas tinggebied en de verhooging van de drankaccijns aan de orde. Er is over al deze drie ontwerpen -- over het eerste het minst gesproken. Vooral de verhooging van de drankaccijns bleek veel tegenstanders te hebben ,die gedeeltelijk uit za kelijke overwegingen en gedeeltelijk uit ethische overwegingen tegen deze verhooging zijn. Uit het antwoord van Minister de Vries is wel gebleken, dat deze zich, wat de verhooging aangaat, niet ,op het oude standpunt stelt ,dat deze de drank bestrijding zal hinderen, maar dat deze haar in tegendeel zal bevorderen. De Eerste Kamer komt in de eerste dagen iVan Januari terug teneinde het wetsontwerp met betrekking tot het zenden van een honderd man tiaar Wilna in behandeling te nemen. Zoo juist is het uitvoerig Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over dit ontwerp verschenen, dat wel den indruk maakt, dat een uitvoerig debat te wach ten staat. Dat de voorzitter der Tweede Kamer niettegenstaande deze omstandigheid aandurft om dit ontwerp nog voor Kerstmis te behandelen, pleit voor zijn parlementaire onverschrokkenheid Vergadering van den raad der gemeente Ha renkarspel, op Donderdag 30 December, des na middags 2 uur. Voorzitter de edelachtb. Heer Burger, Bur gemeester. Secretaris de heer Dam. Alle leden waren aanwezig. De voorzittr opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelt de voor zitter mede, dat in tegenstelling van wat op de laatste vergadering besloten is, toch is overge gaan tot het beschikbaar stellen van militaire dekens. Toen deze gelegenheid ook in andere ge nieenten werd opengesteld, meenden B. en W. dat het niet gewenscht was, halsstarrig te blijven en dat de raad het zeker zou goedkeuren, wan neer B. en W. ook hier de gelegenheid gaven. Dat dit door de ingezetenen op prijs gesteld is blijkt wel hieruit, dat er tusschen de 500 en 600 dekens zijn besteld. zijn er ngo niet en de molton dekens zullen ook in geen geval komen, van de 250 bestelde wollen dekens zijn er 200 toegezegd, waarvoor de gelden zijn verzonden. Dé raad gaf blijken met deze handeling vol komen accoord te gaan. Van Mevr. PosthumaWouda is bericht in gekomen, dat ze haar benoeiping als onderwijze res te Kerkbuurt aanneemt. Het arrestantenlokaal is aanbesteed en gegund aan den laagsten inschrijver ,den heer D. Visser, alhier voor 735.De begrooting was f 733. Het gebouwtje is inmiddels geplaatst. Van Ged. Staten zijn eenige bezwaren ingeko- komen op de heffing van schoolgelden. Waar dit in hoofdzaak formeele bezwaren waren, is in middels aan den wensch van Ged. voldaan Goedgekeurd zijn teruggekomen de kohieren schoolgeld over het derde kwartaal, het besluit tot het doen van betalingen uit den post on voorzien. De sup.pl. begrooting en het besluit tot verhooging van de presentiegelden van de leden van den raad. De verhoogde wethouderssalarissen zijn nog niet goedgekeurd. Ingekomen is een adres van den Ned. Bond van arbeiders in het 'L. en T. en Z.-bedrijf om in tijden van werkeloosheid productief werk be schikbaar te stellen, daarbij de aangeslotenen de vooiekur te geven of in ieder geval het loom van hen hooger te stellen. B. en W. meenen hierop niet te moeten ingaan Productief werk kan zoo noodig gezocht wor den in samenwerking met het polderbestuur en het geven van eenigen voorrang meenden B. en W. met in de hand te moeten werken. Er zijn in deze gemeente weinig aangesloten De heer de Vries meende dat in het adres wel iet3 goeds schuilt. Verzekering is een goede maat regel. De arbeiders trachten daardoor ook in kwade dagen in hun eigen onderhoud te voorzien Als men het de niet aangeslotenen niet laat voelen beneemt" het voor de anderen de lust tot verzekeren en zijn ze niet verzekerd, moet voor hen in tijden van werkeloosheid geeel gezorgd worden. Ik zou het eeu goede maatregel vinden de mensclien zooveel mogelijk naar de verzeke ring te drijven. De voorzitter. Ik geef het volkomen toe dat het in hen te prijzen is, doch een andere vraag is of wij ze daarom moeten bevoordeelen. Werkeloos heid geeft armoe, en daarom mogen we de niet- jaangeslotenen niet prijs geven. Hooger loon zou kunnen worden gegeven, doch de vraag is of dit goed is. Goed is, de menschen zooveel mogelijk van het nut van aansluiting te overtuigen. Ik zelf zal al mijn invloed aanwen- .den om te trachten hier een arbeidersvereeniging op £e richten, door het nut van de werkeloozèn- kassen te behandelen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De voorzitter deelt hierna mede, dat voor re kening van de gemeente een paar kinderen ver pleegd worden en een daarvan inmiddels over leden is. Van den L.T.B. afd. 't Veldt is een schrijven Ingekomen, dat de verdeling van de musschen niet doorgaat, omdat daaraan teveel bezwaren .blijken verbonden te zijn. Een verzoek is ingekomen van den timmerman Dam en van den directeur van de kaasfabriek om een electrische motor te mogen plaatsen. Waar deze verzoeken verband houden met het con tract, dat met de gemeente Warmenhuizen is afgesloten, zijn deze verzoeken met een begelei dend schrijven in handen gesteld van dat ge meentebestuur. Bij de gehouden kasverificatie op 9 Dec. bij den gemeenteontvanger, bleken kas en boeken in volkomen orde. Er was in kas 1520,23^/2- i Van de centrale brandstoffencommissie was een schrijven ingekomen, dat 'de bekende kwestie met de gemeente Broek tot aller genoegen is op gelost, daar de bewuste nota betaald is. Van de gemeente Alkmaar is een schrijven in gekomen in verband met een warenwet, waarin o.m. de mededeeling wordt gedaan, dat deze ge meente behoort tot het district Alkmaar en dat Dr. J. 'Al: ol als directeur benoemd is op een salaris van f 5500 a f 5750. Hierna deelt de voorzitter mede, dat de ver goeding ingevolge de wet van 1897 volgens kran teen berichten 1497.zal bedragen. Van den Minister van onderwijs is mededeeling ontvangen dat de aftrek over 1919 260.— be draagt, waardoor de betaling voor het onderwijs niet 37iO.— maar 3450— bedraagt. Komt aan de orde een voorstel van B. en W. om het salaris van den veldwachter te brengen van 1000.op 1250.de huurwaarde te bren gen van 75.— op 150—, en de vergoeding voor keleding op 200.— te laten, waardoor de pen sioengrondslag 1600.zal worden, een en ander ingaande 1 Januari 1920. De heer Francis vond het een hooge sprong. Het voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. Hierna komt aan de orde een voorstel van B. en W. om de opcenten der grondbelasting te ver- hoogen voor de bebouwde eigendommen van 40 op 80 en voor de onbebouwde eigendommen van 10 op 20. Dit zal een meerdere ontvangst teweeg brengen van 1055,79 en 680,57. De heer Francis vond de verhooging voor het bebouwde minder gewenscht met het oog op de vele kleine eigenaren. Daar hem gebleken is, dat het offer niet zoo heel groot is, zal hij er zich echter niet tegen verzetten. Het voorstel van B. en W. wordt met algemee ne stemmen aangenomen. Aan de orde komt hierna een voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het verhaal van school gelden, zooals die voor de te Alkmaar school gaande leerlingen is vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat dit als volgt be paald is- tot 1000 inkomen geen terugvordering, 'tot 2000 een vierde, tot 3000 de helft en daar boven het volle bedrag. Ged. Staten zijn van meening dat iemand met een inkomen van 3000 niet in de gelegenheid is het volle schoolgeld terug te betalen. B. en W. echter meenen, dat niet verder kan worden gegaan en stellen voor in deze regeling geen verandering te brengen. Do raad gaat hiermede accoord. Enkele gewenschte veranderingen van minder belang werden aangebracht. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. om een subsidie van 10.toe te kennen aan do stichting van een rust- en vacantieoord voor gemeenteambtenaren. De heer De Vries is daar niet voor. Hij be schouwt het meer als een oord van ontspanning en meent dat de betrokkenen daarvoor zelve heb ben te zorgen. |Met 2—5 stemmen wordt het voorstel aan genomen. Tegen stemden de heeren De Vries en Dekker. Aan de orde komt hierna een voorstel van B. en W. om voor de gehuwden op elke uitkeering van 1.60 die aan de werkeloozen wordt ver strekt een toeslag te geven van 40 cents en 5 cent per dag per kind daarboven. De heer Bakker vroeg of door de verzekering ook voor kinderen betaald wordt. Toen de voorzitter antwoordde van niet, vond hij 5 cent te weinig. De heer De Vries had alle respect voor het voorstel van B. en W. doch vond het voorstel wat laag. De verzekerden ontvangen de eerste 5 dagen niets en zoo moet een gezin van b.v. 4 kinderen de eerste twee weken met 13.20 toe. Fraude, waarover gesproken is, acht hij vrij wel buitengesloten. Als ze zelve niet zorgden zou het armbestuur alles moeten betalen. De voorzitter deelt mee, dat de gemeente even goed al 25 pGt. van alle uitkeeringen moet bij dragen. De heer Dekker wijst er op dat de verzekering in hoofdzaak is voor losse arbeiders en die, wan- neei ze werken, goed geld verdienen. 5 cents per kind acht hij echter te weinig. De heer Francis zou' dit willen verdubbelen, wani'ina eenico bespreking met algemeene stem men weidt besloten. Op eeu wederom gedaan verzoek van mei ModderRoozen om vrijstelling van pensioenstor ting voor de gemeenteambtenaren met lage sa larissen werd wederom afwijzend beschikt. Van de coöperatieve tuinbouwverèeniging ^Sa menwerking was het verzoek ingekomen, om de gemeentelanderijen niet meer publiek te verhuren doch ze voor waarde aan de gebruikers te gun nen en de loskomende perceelen door loting toe te wijzen. De heer Dekker gaat met dit voorstel volko men accoord. De hee£ de Groot deelt als minderheid in B. en W. mee, dat hij er voor was om de losse percee len publiek te verhuren, daar bij loting dit soms in handen zou kunnen komen van hen die reeds veel land hadden. Na eenige bespreking worden beide deelen vau het voorstel van B. en W. aangenomen. Besloten werd hierna tot het aangaan van ecu kasgeldleening van ten hoogste 20000 voor 1921. Hierop volgt benoeming van een onderwijzer.'s voor de school te Waarland. De voorzitter deelt mee dat het resultaat van drie oproepingen geweest is, dat op de voor dracht die door de schoolopziener is goedgekeuid een naam voorkwam en wel van Mevr. Vennik-- Brouwer, wonende te Bcekeloo gemeente Lonni- ker. Zij is geboren in 1884' reeds 11 jaar bij het onderwijs vandaan, nu een poosje in tijdelijke ïunctie. De inlichtingen die omtrent haar zijn ingewonnen zij'n uitmuntend. Na eenige bespreking werd Mevr. Vennik- - Brouwer met algemeene stemmen benoemd. Van het hoofd der school te Waarland was hoi verslag ingekomen van het gehouden herhalings onderwijs voor meisjes, waaruit bleek dat dit 'onderwijs door 7 leerlingen geregeld gevolgd i?. Hierna gaat de voorzitter tot sluiting dér vor gadering over ongeveer met de volgende woorden: Het is de laatste vergadering in dit jaar. Ik dank u allen voor de prettige samenwerking in 1920. Verschillende punten zijn dit jaar aan de orde geweest, belangrijke besluiten zijn behan deld en genomen. Verschil van gevoelen is or zeker geweest, doch zakelijk en kalm werd elks meening naar voren gebracht. De toestand van de gemeente is niet bijzonder gunstig geweest, doch gelukkig keeren de kansen een beetje, door dat de prijzen der producten al hooger worden zoodat wij met eenigen: grond kunnen hopen, dat het weer terecht zal komen. Ik hoop dat 1921 een gunstig jaar mag zijn voor de gemeente in het algemeen en voor u allen in het bijzonder. XXX. OATS en REVIUS. Cats is geen oorlogsman, maar een man dos Vredes; hij is de dichter van het huiselijk leven. Dat huiselijk leven heeft hij van alle kanten be keken niets er van is hem ontgaan over alles heeft hij nagedacht en steeds staat hij als een wijs vader met den wijsvinger omhoog om te leeren, te vermanen, raad te geven of te waarschuwen. Inzonderheid het huwelijk, met alles wat daar mee samenhangt, of wat er ook maar bij te pas gebracht kan worden heeft zijn geest bezig gehou den en verreweg het meerendeel zijner nagelaten werken bewegen zich op dit terrein. Een ding mag bij de kennisname er van niet vergeten wor den: Cats was kind van zijn tijd en deelde in elk opzicht de destijds gangbare meening. De vrouw, stond toen nog niet op het standpunt, waarop1, onze dagen haar hebben geplaatst; zij is de min dere van den man; haar verlangen mag niet ver der gaan dan de deur van haar huis temiddeu van het gezin en nergens anders moet zij hut lieven van haar leven zoeken en vinden. Bij ge schil moet zij in den regel het loodje leggen; zij heeft met geduld te dragen; zoo noodig met ge bogen hals het huwelijksjuk te torschen. Spreker draagt ter illustratie uit C. „Hou- welick' Ilde deel, het verhaal voor van de vrouw ■die van haar man wegloopt, en omdat de man de deur op het nachtslot heeft gedaan, de weg door het openstaande raam neemt, maar nu ook niet weer in huis mag komen, of ze moet ook weer door het venster naar binnen, „en sedert wist men noijt of deze lieden keven" besluit Cats. Let er oper staat niet, dat ze nooit (meer keven; de dichter kende de menschen er te goed voor; „men wist het niet" ze zorgden er voor dat hun krakeelen niet meer op straat gehoord .werd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1