Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. *- Zaterdag 8 Januari 1921 IeBlad 30e Jaargang. per 3 maanden fl,00 J. H. KEIZER Revue van de week BAN K-ASSOC! A TI E. RECLAME- DAGEN. Alles extra goedkoop SPAANDER Go. Vakkundig Snoeien van alle soorten boomen. Vergaderingen. Gemeenteraad Koedijk No. 3 «Tttw- NIEUWE LtMEIUkEI COUUAMT. Deze courant verschijnt ellen Woensdag-en Zaterdagavond. iBONNEI EHT8PBIJB REDACT EU M-UITGEA ER BUREEL: Voordscharwoude. PK ij 8 HEK il'HklEM'Hdi Tm 1ft regels 75 et., eike regei meer 15 et. Groote letters of Tienetten worden uw pl&atsrnimte berekeid Brieven rechtstreek* aan den Uitgever MTj NUMMER BESTAAT UIT 2 B|LABEN. EERSTE BLAD BINNENLAND. 4 Januari 1921. Voor de geboorte van het thans reeds vier da gen tellende nieuwe jaar, heeft de Senaat ouder gewoonte „schoon schip' 'gemaakt, een reeks van grootere en kleinere, wetsontwerpen voor de Ko- nnklijlce ibekrachtiging rijp gemaakt. In zoover bleef de Eerste Kamer aan traditie getrouw, ge lijk gezegd. Maar de goede oude gewoonte om snel af te doen en weinig te bespiegelen is eilacy bij onzen Senaat verloren gegaan zoo dat er geen spoor meer van te bekennen valt. Het arme, zeer hooge college, is op zijn beurt slachtoffer geworden van de breedsprakigheid en praatlustigheid, dewelke sinds zoo lang reeds ons Lagerhuis overmeesterde. Overmatig en onnoodig lang heeft het Hoogehuis in de ongste dagen bespiegeld over ontwerpen als dat tot grensuit- breiding van Amsterdam, alsmede over het ont werp betreffende de gemeentelijke belastingen. Bekrachtigd werd ook het ontwerp, waarbij het huis van Jan de 'Wit, aan den. Haagsehen Kneuter dijk, tot tijdelijk „home" voor den Raad van Sta te wordt aangewezen. Het adviseerend Staatscol- i lege, welks voortbestaan bij de komende Grond wetsherziening aan een zijden draadje zal han gen, heeft dus voorshands een onderdak. Toen werden de sluizen der praatlustigheid toegewijd geopend. Het ontwerp betreffende de gemeente- finanti en, Verkeerde geen oogwenk in eenig ge vaar. Slechts achtten de senatoren het onvermij delijk om op extrauitvoerige wijze van hun ge voelens over te doen blijken, voor en aleer de be slissing, welke bij voorbaat vaststond, viel. Fei telijk waren allen het hierover eens, dat het voor stel slechts zal leiden tot tak van nieuwe uit gaven. In periode van bezuiniging op alles en nog wat. Toch begreep men dit ontwerp niet WERTHEIM GOMPERTZ 18S4 en CREDIETVEREENIGING 1853. Kapitaal en Reserven f 19.500.000.Kantoor Alkmaar, Breedsti. 11. Dir. K. v. Nienesen D. Schenk. Oedieten, Deposito's, A n- en Verkoop van Effecten, Verharen van Safe-loketten in inbraakvrijen Safe kelder (systeem Lips, voorzien van moderne smeltproet kluisdeur). Gratis Administreeren van Vermogens. Uitirifte Spaarboekjes, rentende 4,08 pCft., tot een maximum van f 3000ALLE BANKZAKEN. gen dient te behooren. Dan maar leger en vloot afschaffen, riep de sociaal democratische Mr. Men dels uit. Laten uw Belgische vrienden be ginnen, pareerde Mr. de Vries. En dat dit verweer slagvaardig was, valt moeilijk te betwis ten. Ook waar het die het met senator Mendels eens zijn, zullen de juistheid ervan bezwaarlijk in ernst kunnen ontkennen. Nieuwjaar is nu achter den rug de onder wijzers zijn verrast door een bijzondere uitkee- ring, welke voor sommige van hen niet te ver smaden „surprise' 'was. de stemming in de gelederen werd er natuurlijk even door opgemon terd, maar het oude welbekende „dankbaar, maar niet voldaan" blijft voor een beduidend deel ten volle van toepassing. De profetien over hetgeen 1921 ons zal brengen, loopen opmerkelijk uit een. Sommigen zien de naaste toekomst donker in, anderen fijn meer optimistisch gestemd. Te ontkennen dat er heel wat „misere" in het nieuwgeboren jaar is overgebleven van hel oud ik stipte het bereids aan kan niemand. Er is blijvende daling van prijzen voor velerlei ar- Verwacht wordt de „Kuische Susanna". door het gezelschap van de Boe melbaron in „Ooncordia". te kunnen afwijzen. En in zulke omstandigheden geeft weinig redeneeren, haastiglijk stemmen toch wel het allerbest zijn geweest. De bewering dat het wetsontwerp aan de gemeenten geen uitkomst redding uit den nood brengt, ja, zal eigenlijk bij niemand tegenspraak vinden. Het is en blijft een noodregeling. De treurige w'aarheid is en blijft intusschen dat althans in de groote ge meenten telkens blijkt, hoe tusschen theorie en praktijk een schril contrast bestaat. De overheid mist nu eenmaal den zedelijken moed om te- /genover tal van eischen en vragen, aanzienlijke uitgaven vorderend, een „tot hiertoe en niet ver der" te laten hooren. Voor den laatsten dag voor dit samenzijn in 1920 had de Senaat nog een lange lijst ontwerpen „in petto." O.a. dat der verhooging van den accijns op gedistilleerd en van de belasting op de houtgeest. Ook tegen die voorstellen waren bezwaren, maar ook hier gaf heet heilige moeten den doorslag. Op dien laat- ten dag met Sylvesterviering voor de borst, ging de Senaat éérst spurten. In een ochtendzitting werden eventjes 49 notwerpen afgedaan. We zijn nu gekomen tot de periode, waarin de liefheb bers van een borrel, daarvoor een minimum van 20 cent zullen hebben te offeren. En men maakt 'zich de 'illusie dat het drankverbruik er door zal verminderen, en de smokkelarijen met vol doende kracht worden bekampt. Prof. van Ejnb- den gaf den raad, hetgeen de accijns meer dan vroeger zal opbrengen te storten in een potje 'voor drooglegging." Maar Minister De Vries verduidelijkte, dat salarisverhooging e.t.g. dit schoone plan voorshands tot de onbereikbare din ALKMAAR. derland de acht millioen zielen al zeer dicht genaderd is. Ouderen van dag zullen zich met mij herinneren, hoe hun op de schoolbanken geleerd wordt, dat het oude Patria „ruim" vier millioen zielen telde. In den loop van zeggen wij: veertig jaar, of daaromtrent, is dus het zielental in Nederland verdubbeld. Ook als men verschil lende hierbij te pas komende factoren in aan merking neemt, maken wij wat de aanwas van menschen betreft een goed en flink figuur. In den oorlogstijd nam; weet men de cri minaliteit toe in een mate, ganschelijk buiten normale verhouding, tot de stijging van het zie lental. Dit is gelukkig wat anders en beter geworden. Maar het wekelijksch „criminaliteits- lijstje' is doorgaans toch sohokkend, weemoedig- stemmend. Het eerste, dat over een brokje van '21 loopt, vormt een begin, den vurigen wensch „doende rijzen, dat de 51 vervolgen minder bloe- 'dig zullen zijn. De afgrijselijke lustmoord op ééii vijfjarig kind te Almelo^ jfepïeégd, is wel het afschuwelijkste van de somber-stemmende lijst (Tot de erfenis van het nu morsdoode 1920, be hoort het geschil met Servie, waarvan nu wel ieder zal beseffen, dat het toont, hoe onze re geering zich niet dingen laafc. welgevallen, met haar prestige in strijd en tevens, dat het „con flict" niet zal leiden tot maatregelen, op' 1 Aug. '14 tot veler schrik getroffen, zooals de heer Jodocus Angstmeijer en zijn boezemvriend Piet Alarmist reeds wilden doen gelooven aan de schrikachtigen in den lande. Het voorstel om hon derd Nederlandsche soldeniers naar Wilna te zen den, krachtens onze verplichting als lid van den Volkenbond, zou mede volgens Angstmeijers prog nose „schromelijke gevolgen' 'kunnen hebben. Ge lukkig behoeft ons Lagerhuis zijn welverdiende vacantie niet te onderbreken om dit ontewrpje De voorzitter opent de vergadering met den leden een hartelijk welkom toe te roepen op de ze eerste vergadering in 1921. Moge, zoo zegt spr. dit jaar een alleszins gunstig jaar zijn voor onze gemeente. Ik roep uw aller mede- en samenwerking in, opdat wij daarmee de gemeente- j belangen en die der ingezetenen mogen dienen. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. (Deze konden echter in sterke mate worden be kort door het niet meer voorlezen van de be sluiten en verordeningen, daarin opgenomen.) I 1 De heer vraagt of in het vervolg niet bij rechta inplaats van bij links om met de rondvraag kan j worden begonnen. I Hieraan zal gevolg worden gegeven. I Mededeeiingen: bericht van den Minister van Arbeid, dat de huur der woningen per week is vastgesteld op een bedrag van f 4.42; dat de beslissing van Ged. Staten op de be grooting is verdaagd; dat het besluit tot het aangaan van een geld- leening groot f 10.000 voor den verbouw van de school is goedgekeurd. Deze stukken worden voor kennisgeving aan- tikelen. Het leven wordt ongetwijfeld minder zwaar. Dat bij de textielindustrie, een 37000 personen omvattend, complex zou hebben toe gestemd in loonsverlaging van 231/2 pCt., is on- getwijefld een zeer opmerkelijk „teeken des tijds" En in Den Haag schijnt men als de geruchten en „on dits" niet onjuist zijn, zelfs te zinnen op draconisch scherpe maatregelen tegen opdrij ving van prijzen. Zuinigheid, verstandig en rus tig 'beheer van zaken, het is pas in de Eerste Kamer in allerlei toonaarden verduidelijkt, i3 nu zoowel voor Overheid als voor particulieren Pnawfijsbare plicht. Ged. Staten van Zd. Holland hebben aan gemeentebesturen beduid, dat zij hun controle, hun toezicht op allerlei uitgaven danig zullen verscherpen. Een dergelijke „rem" is in dezen tijd feitelijk onmisbaar, waar de Over heid „ruggegraat" mist om pal te staan tegenover allerlei vragen en eischen. Er is de spoorwegmisere nog steeds. De onver- 'mijdelijke cpmmissie tot onderzoek van de oor zaken etc..' werd geboren en men kan het den menschen niet euvel duiden, die het praotisch resultaat van haar werkzaamheden tamelijk scep tisch, twijfelend tegemoet zien. De vergelijking van commissie met ^kapstokken" is nu eenmaal gebruikelijk, schoon dan niet steeds volkomen billijk. De pas getroffen maatregel dat iedere machinist weer zijn eigen machine zal te bestu ren krijgen, zal volgens sommigen doeltreffend blijken. Maar de oorzaken der spoorwegmisere schijnen ozo vele en zoo uiteenloopend van aard en karakter, dat men hier te doen schijnt te heb ben met een toestand, die langzamerhand ontstaan i3 uit een reeks van „bronnen." Hopen wij, dat het nieuwe jaar het einde dezer misere zal wor den beleefd, want ook het geduld van de meest lankmoedige en lijdzame wordt gaandeweg vaak. op al te harde proef gesteld. Ons aller „neuzen" zijn in den nacht van Syl vester geteld en beweerd wordt, dat deze tiende volkstelling hgt resultaat zal brengen, dat, Ne- BloemistrrU BK l> li IJS A' Jn. GROEN SINT PANCRAS. (dat de 4e Jan. zou worden „afgedaan") te be handelen. De zaak „zwemt" voorloopig. Uit Planken land en aangrenzende gewesten waar ook nu Thomasvaer en Pieternel weer hun oude eendags glorie doorleefden komen jobstij dingen over de Nationale Opera. Die ook wel in verband worden gebracht met sommige pijnlijke dingen, welke in het Rijk der Beursmanoeuvres en -speculaties thans dag aan dag opgemerkt wor- deni Zal malgré tout de Nationale Opera niet kunnen ontkomen aan het noodlot, dat op het voortbestaan van zooveel Nederlandsche Opera's 'in den| loop der jaren drukte Zeggen is, dat eer 1921 een paar weken ouder is, „geworden," ant woord op deze vraag zou volgen Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 5 Januari, des namiddags 3 uur. Voorzitter de burgemeester. AAanwezig alle leden. Ingekomen stukken: van den rijksbetaalmeester bericht dat aan den gemeenteontvanger is afgedragen f 1326,99 van den onderwijzer G. C. Hartog een verzoek om eervol ontslag met ingang van 22 Dec. 1920; op voorstel van B. en W. verleend. Volgt benoeming van een onderwijzer. De voordracht is als volgt opgemaakt: 1. A. de Vries te Oostzaan. 2. J. van der Pol, te Beemster. 3. N. Roos tijdelijk te Koedijk. De heer OUD zegt het eigenaardig te vinden dat de tijdelijke kracht no. 3 staat. 1 De voorzitter antwoordt dat hij pas van 15 Dec. hier is. De beer Beets zegt, dat de Vries hier ook niet onbekend is. (De voorzitter. Het hoofd der school achtte het niet wenschelijk den tijdelijke no 1 te plaat sen, vooral ook omdat de Vries iemand met veel zijdige ontwikkeling is. De uitslag der stemming is dat no 1 met al- gemeene stemmen wordt benoemd. :Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot het, aangaan van een kasgeldleening groot 10000 gulden,. Komt aan de orde het aangaan van een gemeen schappelijke regeling met de gemeente Sint Pan cras betreffende de verveening van de Manjeplas. De voorzitter zegt dat de conferentie door B. en V'met Sint Pancras gehouden, voldoende be kend isde storting van 2500 gulden op het Groot boek der Nat. Werk. Schuld voor rekening der gemeente Sint Pancras is, en B. en W. advisee- ren tot het aangaan van de overeenkomst. De heer van der Woude vraagt of de opgegeven grootte juist is, of grooter. De voorzitter zegt dat de grootte 4 a. 30 c.a. ia De heer van der Woude zegt, dat door Sinti Pancras reeds is geveend en 900.000 turven zijn gestoken. Daardoor zijn sloten ontstaan, waar natuurlijk geen veen meer voor ons te halen is. Het is dus billijk dat wij daaraan niet betalen. Volgens mijn gedachten zijn de slooten bij de opgegeven grootte inbegrepen. Dc voorzitter kan niet precies zeggen wat de totale grootte is, maar verwacht dat de opgave bedoeld hetgeen nog verveend moet worden. De heer Verduin gelooft dat de cijfers aange ven de grootte zooals het daar ligt, en niet wat toog verveend moet worden 1 Wethouder Visser is daar ook bang voor. Dc heer van der Woude. Het is toch een billijke raag dat Sint Pancras het uitgeveende stuk voor haar rekening neemt, opdat wij daarvoor j niet komen te staan. De voorzitter. Wij zouden echter in beginsel 'tol. verveening kunnen besluiten. En wanneer het 200 is, zooals de heeren denken, dan kunnen wij daar bij de voorwaarden nog over spreken. De heer Hart zegt, dat de verveening aan Sint Pancras winst heeft gegeven, hetgeen voor ona een reden geweest is om daaraan mede te helpen, j Hierbij wensch ik echter de vraag te stellen of de rekening is gebaseerd op het terugloopen

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1