Rechtzaken Burgerlijken stand eventueel van 'de turfprijzen Want' de strop die wij gehad hebben met den stortdam te Broek op LaDgendijk, zit mij nog dwars in m'n lijf. Wan£ wanneer dit ook een strop moet worden, zal die toch ezker aanmerkelijk hooger zijn dan van den stcrtdam. Wanneer dus de turfprijzen terugloo- pen, kan dan de verveening nog loonend zijn De heer van der Woude. Ik vind het eigenaar dig om den stortdam te gaan vergelijken bij de veenderij. De stortdam kon niet productief ge maakt worden en wisten wij dus vooruit dat er verlies zou zijn. De veen die daar gestoken wordt is van goede kwaliteit en was verleden jaar in St. Paneras f 6.50 per 1000. De heer Hart geeft toe dat verlies direct was te constateeren geweest, maar niet wat het is ge worden. Mijn vraag was op welke prijzen de re kening was gebaseerd. Nu heb ik gehoord van 6.50 gulden, en dat is een reden voor mij om er overheen te stappen. De voorzitter zegt nog, dat het steken f 3.75 heeft gekost. De heer Mulder informeert naar de loonen, op ■grond van geruchten, dat die beneden het norma le waren. Wanneer de menschen nu vroeg weg gaan en laat terugkomen, is het niet goed, wan neer zij daar voor een hap zuurkool werken. Zij moeten een behoorlijk bestaan hebben. Door den heer Beets wordt er nog op gewezen dat ook rekening moet worden gehouden met het feit dat men nu ook niet komt te staan voor de vrachtkosten door het vervoer. De turf is zeer bruikbaar en ze is daar geheel afgenomen. E,n wat het loon aangaat, moeten wij niet ver geten dat het werkverschaffing is. Wanneer het .een normaal loon is wat daar zal worden uitbe taald zal hier geen werkman meer overblijven. De heer Visser zegt, dat het stukwerk is. Hoe harder men daar dus werkt, hoe hooger zal het loon zijn. Het hangt dus geheel van den persoon zelve a.f De heer Mulder. Dus de handigste verdient het meeste geld. De heer van der Woude zegt, dat men daar .wel met het loon uitkwam. De heer Hart. Wij weten dat het in 5 jaar ver veend moet zijn en dan het werk dus is afge- loopen. Ik ga er dan ook volkomen mee accoord dat het stukwerk is. Maar hebben beide ge meenten ezggenschap over de verveening? De voorzitter. Wanneer wij in beginsel tot het aangaan van de overeenkomst besluiten, zal een commissie uit beide raden het verder regelen. Wij hadden gedacht de commissie voor ons te doen bestaan uit een lid van het dagelijksch bestuur en twee leden van den raad. De heer Verduin zegt nog, dat zij er zeker niet mee voor den dag waren gekomen, wanneer het niet productief gemaakt kon worden. Wat het loon aangaat, daar heb ik nooit klach ten over gehoord, zoodat ik gerust kan zeggen, dat het niet is voorgevallen, dat het beneden het normale was. Zelfs uit Heiloo kwamen er men schen om daar te veenen. Zij zouden zeker niet komen, wanneer zij geen daggeld konden ver dienen. De heer Mulder zegt, dat niet vergeten mag worden, dat wanneer hier werk is, men niet naar Sint Paneras zal gaan. Men gaat dan toeh om z'n broodje uit. Dé heer van der Woude. Wij leven thans in een tijd van werkeloosheid. Dan zal men ook graag daar gaan werken. De heer Mulder. De menschen moeten toch kunnen leven. De heer van der Woude. Het is geen honger lloontje wat de menschen daar verdienen. De heer Verduin. Ze gingen zelfs bij ons van- j daan naar de Woudmeer om te verveenen. En dat is toch zeker verder dan van Koedijk naar Sint Paneras. Wanneer de menschen daar toch geen daggeld hadden kunnen verdienen, waren zij toch zeker niet heengegaan. De heer Visser is van meening dat de loonkwes- tie zich van zelf zal regelen. Hierna wordt met algemeene stemmen in be ginsel besloten de overeenkomst aan te gaan. De voorwaarden worden voorgelezen en alge meen onveranderd goedgekeurd. Machtiging wordt aan B. en W. verleend tot het opmaken en aangaan van een overeenkomst met Sint Paneras, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Volgt benoeming van de twee commissieleden uit den raad. De voorzitter vestigt de aandacht op de heeren Verduin en van der Woude als de twee meest aangewèzen personen daarvoor. De uitslag van de stemming is dat de heeren van der Woude en Verduin worden gekozen, met resp. 5 en 6 stemmen. De heeren aanvaarden hun benoeming. Als commissielid van het dagelijksch bestuur wordt aangewezen wethouder Beets. De heer Hart houdt hierna een uitvoerig plei dooi voor 'de georganiseerde arbeiders, om die tbij het aan het werk zetten de voorkeur te ge ven boven de ongeorganiseerden, welke laatsten spi den naam geeft van „parisieten" die steunen op den rug van de gemeente en de georganiseerde .arbeiders. De heer van der Woude zegt, dat men dit in Sint. Paneras niet zal willen. En wanneer wij het aannemen, zullen wij van het begin af niet ■mooi samenwerken. De heer Beets. Er valt toch zeker wel iets voor de redeneering van Hart te zeggen. De heei Hart. Wij moeten de offervaardigheid van de georganiseerde arbeiders respecteeren. Wat de ongeorganiseerde arbeiders, de „parisieten" de „klaploopers" doen, het profiteeren van hetgeen door de georganiseerden wordt verkregen, mogen Wij niet dulden. Ik ben verplicht voor de georganiseerde ar beiders op te komen als organisatorisch man. De heer Visser. Het lacht mij nie ttoe de 4 niet .georganiseerde arbeiders uit .te sluiten. Daar ben ik niet voor. Wij moeten alle werkeloozen aan Het werk zetten. De arbeiders zullen zelf wel zien, wanneer zij daar eenmaal aan het werk zijn, dat het in liun belang is zich te organiseeren. De heer Mulder. Wij kunnen de niet georgani seerden op hun plicht wijzen van zich te gaan organiseeren. Maar omdat zij dit niet zijn, mogen wij hen niet naar het armbestuur verwijzen. De voorzitter zegt, dat men de commissie vrij mandaat kan geven, lettende op de thans gehou den besprekingen. De heer Hart. Ik vraag stemming, om aan de georganiseerde arbeiders de voorkeur te geven boven de niet georganiserden. Dat ben ik als organisatorisch man verplicht. Op de vraag van den Voorzitter, wenscht nie mand het voorstel van den heer Hart te ondersteu nen, zoodat hiermede deze zaak is afgedaan. Rondvraag. De heer van der Woude. Een paar jaar terug was ik een tegenstander van het afschafefn van de rondvraag, maar thans ben ik geheel andersom gegaan, en doe thans het voorstel de rondvraag Saf te schaffen en de stemmingen bij loting te doen aanvangen Op de vrahg van den voorzitter, of iemand het voorstel wenscht te ondersteunen, opdat dit een punt van bespreking kan uitmaken, antwoordt wethouder Visser bevestigend. De heer Beets verklaart zich tegen het voor stel. Dikwijls wordt de rondvraag beschouwd als een tweede vergadering. Maar wanneer een lid dat niet veel ten gemeentehuize kan verschijnen iets heeft, moet hij in de gelegenheid zijn dit te kunnen, bespreken in de rondvraag. Wij moeten het dan ook beschouwen als een noodzakelijk iets. De heer Mulder. Ik geloof dat dit voorstel is uitgelokt door de vorige vergadering. Maar mis schien is dit wel eenigszins mijn schuld. Door Hart werd mij gevraagd of ik een paar punten voor de rondvraag van hem wilde overnemen, maar dat is niet gebeurd, omdat ik dacht, hij zal het zelf wel doen. Ik ben echter niet voor afschaffing van de rondvraag. De heer van der Woude. Wanneer de agenda is afgewerkt, denkt men gedurig dat het is af- geloopen en er niet meer zal komen, maar dan volgt er door de rondvraag weer een tweede ver gadering. Wanneer men dan reeds veel heeft af gehandeld, volgt men niet meer met de noodige aandacht de soms vervelende en lange beschouwin gen. Terwijl je dan bij je zelf gaat denken „schei toch asjeblieft uit man." De voorstellen komen dan zoo maar uit de lucht vallen, en zonder gelegenheid gehad te hebben er over te denken, moet men stemmen ook. De heer Hart. Het voorstel is zeker ook geko men naar aanleiding van een krantenberichte. Daarin werd geserheven over het wegloopen van de pers, en de gladde wegen. Maar ik heb op de vergaderingen in den omtrek wel van grooter punteD gehoord, die bij de rondyraag kwamen. Verleden jaar zijn er 13 vergaderingen gehouden en wanneer niet bezuinigd werd, zouden pr ze ker nog meer gehouden zijn, en is het dan toch £eker zeer bescheiden Wanneer ik bij de rond vraag met 5 punten kom. In het belang van de gemeenschap is het toch zeker niet ongepast. Het grieft mij dan ook ten zeerste wat door van der Woude is geeegd. Wanneer hij niet luistert naar hetgeen gesproken wordt is hij ook geen goed raadslid. Hij behoort te luisteren naar de punten die behandeld worden. Men krijgt zoo den indruk da* het gaat afwaaien naar een politiek schema. Niet ongepost is het dan toch ook zeker, om de vergadering met de rondvraag uit te breiden. Wanneer men de vergadering wil bekorten, dan moet men maar beginnen met de notulen korter te maken. De vorige vergadering heeft het lezen -o n>; ufc'en geduurd. Daarin kan misschien be zuinigd worden. En dan ook „ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is," en men moet vrijheid ge ven om te spreken. Ik verklaar mij dan ook sterk tegen het afschaffen van de rondvraag. De heer Visser. Wanneer de rondvraag wordt afgeschaft kan men de vragen schriftelijk indie nen.. Dan komt het op de agenda met het ad vies van B. en W. en dan kan men er bij |de agenda over spreken, i De heer Hart. Dan heeft men dit en dan heeft men dat, en zou men bij ieder puntje een briefje aan den bode moeten meegeven. De heer van der Woude. Je bent altijd onein dig in je beschouwingen. En nu ook weer. Hoe veel woorden hebt je nnu niet gebruikt om te zeggen hoe je over mij denkt. Je bent steeds aan het doorkauwen dat ik denk: „och vent, schei toch uit. De heer Hart. De Pers liep weg, en dat is de reden van de verontwaardiging. De voorzitter. Heeren, laten wij het voorstel nu eens van de kalme zijde bezien. Zou men in SSint Paneras, waar de rondvraag niet meer bestaat, op minder waardige wijze de belangen van de gemeente behartigen? Zou de gemeente j Heiloo daardoor minder in de voorposten staan? I Ik deed het voorstel eens uit volle overtuiging, omdat ik uit verschillende dingen had kunnen opmaken, dat de rondvraag haar doel miste. En wanneer de rondvraag wordt afgeschaft, wordt in het geheel de pas niet afgesneden aan de leden om over het een of ander te spreken. Wij moeten toch eenigszins met onzen tijd méégaan. Nu kun nen wij in alles wel niet met de groote steden meedoen, maar daar beschouwt men de rond vraag toch ook als een onding. Het. doet mij dan ook' goed, dat de meeningen .daarover eens uit elkaar gezet worden. Thans beschouwt de voorzitter het voorstel genoeg besproken en gaat over tot de stemming, Waarvan de utislag is, dat zich voor het voorstel verklaren de heeren Visser, van der Woude en Verduin, tegen de heeren Beets, Hart en Mulder, blanco de heer Oud. |Goedgevonden wordt bij loting uit te maken i waar de stemmingen zullen aanvangen. 1 jDe voorzitter sluit de vergadering met onge veer de volgende woordenIk dank jg voor deze eerste vergadering. Zij was belangrijk in verschil lend opzicht. Zoowel finantieel als wel van de andere zijde. Het raadslid zijn is in dezen tijd; niet gemakkelijk, want „wie timmert aan den ,weg, heeft veel gezeg"Ik dank u voor de in deze vergadering verkregen medewerking. (Zitting van Dinsdag 4 Januari 1921.)' UITSPRAKEN. A J. v. D. en H. V. Alkmaar, beleediging, ieder 30 boete subs. 30 dagen en 0.50 schadever- goeding. i M. v. d. Sj. Helder, gedetineerd, diefstal van (vee 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Corn. R», Medemblik, valschheid in geschrifte 3 maanden gevangenisstraf. J. J. v. d. V. Tessel, diefstal f20 boete subs. 20 dagen. I P. K. Venhuizen, wederspannigheid, f50 boe- ,te of 50 dagen. K. H. Aveenhorn, appel vonnis kantongerecht j vonnis bevestigd. I j C v. d. B., Alkmaar, appel vonnis kantonge recht f20 boete of 20 dagen. P. K., K. K., A. G. en G. v D Harenkarspel wederspannigheid, ieder 14 dagen gevangenisstraf K. D., Oudendijk, niet verschenen voor den keuringsraad f25 boete of 25 dagen. J. N., Barsingerhorn, mishandeling, f40 boete of 4C dagen. R. G. M., Wervershoof, minderjarig, mishan- deling, f30 boete of 1 maand tuchtschool. |W. N. Hoorn, voorwaardelijk vonnis ten uit- j voer gelegd. NIEUWE ZAKEN, Voor de derde maal hield de rechtbank zich bezig met den 28-jarigen koetsier Jan B. uit Alkmaar, die aan een beschonken kleermaker een horloge had ontfutseld en dit in den paardenstal had verborgen. Jan was bij verstek tot eenige maanden gevangenisstraf veroordeeld, maar toen van dit vonnis in verzet gekomen. Na lang wik ken en wegen stelde de officier voor hem 2 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk te geven, on der voorwaarde dat Jan lid zou blijven van een 'geheelonthoudersvereeniging. Jan, allang lekker door dezen goeden gang van zaken, beloofd# zulks maar wat graag. Nog een oud kliekje werd opgewarmd, in den vorm van de roelkvervalschingszaak contra Ja cob R. te Zuidscharwoude, die aan den melk- slijter Dirk Zwart sterk verdunde melk had ge leverd. De zaak was destijds geschorst omdat Jacob beweerde dat de inferieure kwaliteit van de melk was toe te schrijven aan den ziekelijken toestand van zijn koeien. De rechtbank had zich van de waarheid dezer bewering willen verge- gewissen en hoorde thans als getuige Dr. Di. L. Bakker, rijksconsulent en C. Roodzant, rijks- I veearts te Alkmaar. Dr. Bakker was van meening dat het vetgehalte van de melk, "afkomstig van een koe met ontstoken uiers niet vermindert. Dit wordt aangevuld door de etter uit de ontstoken organen (smakelijk en gezond.) Alleen bij het verschijnen van ontstekingsvocht zal men vermin (lerd vetgehalte constateeren. De heer Roodzant verklaart, dat hij bij beklaagde heeft aangetrof fen een doode koe, gestorven aan een hartgebrek. Deze koe had geen ontstoken uier. Beklaagde l beweert dat hij deze koe melkte met behulp van een melkpijpje. f 1000 wil hij aan de armen 'uitlooven, als Dr. Bakker kon bewijzen, dat de door hem geleverde melk, die niet scheikundig is onderzocht, door hem is vervalscht. Dr. Bakker merkte nog op, dat de melk, die zoodanige cijfers aangeeft, als de onderhavige, sporen vertoont van ernstige vervalsching. Het O.M. acht het wettig een overtuigend bewijs dan ook geleverd en vor dert 1 maand gevangenisstraf. Beklaagde blijft de i Vervalsching ontkennen. De bouwkundig opzichter H. A. M. staat te- recht terzake verduistering van brandstof en tim merhout ten nadeele van de gemeente Helder. Hij heeft in Januari 1920 cokes en anthraoiet' 'die hem was verstrekt tot verwarming van zijn kantoortje op het werk aan het spuikanaal, doen bezigen om een hem toebehoorend woonhuis droog to stoken en het hout, dat hij zich zonder toe stemming van den architect Krijnes, die het op zicht voerde, had toegeëigend, door een timmer mansleerling laten verwerken tot een konijnen hok, een schaafbank, enz. enz. Een werkman, met wien de opzichter mot had gekregen, had ,'de politie met een en ander in kennis gesteld. De beklaagde had zich rechtskundigen bijstand verzekerd in den persoon van Mr. van Gich uit Amsterdam, wat zeer zeker wel noodig was, want hij stond er niet mooi voor en hoorde 5 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. De advocaat I 'die de strafzaak beschouwde als gevolg van een persoonlijke wraakneming, concludeerde tot ont slag. van rechtsvervolging, subs, een lichte voor waardelijke straf. Woorts stond terecht de 61-jarige timmerman Jan V„ die ook al riemen had willen snijden van het gemeenteleer en zich 2 wagenvrachten van scheepshout had doen toeëigenen van een gesloopt wachtschip, welk hout door de gemeente was ge kocht en waarvan ook gebruikt werd op ..het werk aan hets puikanaal. De oude timmerman was een braaf en eerlijk man, maar de opzichter M. uit de vorige strafzaak had hem geanimeerd deze frauduleuse handeling te plegen. Uit eigen I beweging heeft de man later den architect met het gebeurde i» keaai» gesteld. De offüer xji tegenover Kern. zeer welwillend gestemd en eieoK te 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Mr. A. Prins vroeg vrijspraak subs, een zeer geringe straf. Zijn cliënt is door zijn superieur tot het misdrijf aangezet en heeft reeds voor de zaak ver volgd werd, den heer Krijnin alles opgebiecht Hij geniet een gunstige reputatie en gaat zeer gebukt onder het gebeurde. Ook de putbaas Corn. D. te Helder had ge profiteerd van het gemeentehout, afkomstig van het gesloop,te wachtschip en zich eenige planken toegeëigand waarmede hij de vloer in ^jjn wo ning had gerestaureerd. Deze beklaagde zeide in de meening te hebben verkeerd, dat hij het hout had gekocht of cadeau gekregen van den architect Krijnin en daar deze die bewering niet voldoende tegensprak, vroeg het O.M. voor be klaagde vrijspraak, een eisch, waarbij de ver dediger jMfr. Prins zich natuurlijk van harte aansloot. Nog een melkvervalscher verscheen op de plan ken in den persoon van den veehouder Jan T. uit Egmond Binnen. Deze had aan oen melkslij- ter te Castricum melk geleverd, die zooals het scheikundig onderzoek aantoonde, met niet min der dan 48 procent water was vervalscht. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Gedurende een vechtpartijtje in de herberg van LLeegwater te Beets, maakte d# 20-jarige Corn. K. uit Ursem gebruik van een knipmes, waarme de hij den 16-jarigen J. Has uit Beets een drie tal steken in het lichaam),; 1 in den hals en 2 in zijn arm toebracht. Has heeft van de verwondin gen geen nadeelige gevolgen gtehad, dank zij de spoedig ingeroepen geneeskundige hulp. Tegen ,den bekkesnijder vorderde het O.M. 3 maanden gev angensistraf De Zijper vrachtrijder Corn. M. heeft een be drag van f 100.70 dat hem door een juffrouw uit Callantsoog was ter hand gesteld, om daar- ,mede een schuld af te doen, zich toegeëigend en daarvan een ket gekocht. De president wijst be klaagde er op dat hij veel misbruik van sterken drank maakt, en het beroep van vrachtrijder al zeer ongeschikt voor hem is. Het O.M. vordert j3 maanden gevangenisstraf met 3 proefjaren. Arie B. plager te Sint Paneras, staat terecht terzake oplichting van een hoeveelheid vleesch, ongeveer 63 pond, dat hij heeft weten los te krijgen door middel van een valseh telegram en een valsch briefje van den slager Pie te Koedijk. De arbeider Goesinne diende hem als tusshenc- spersoon. Arie betreurde zijn dommen streek en geen wonder, want het O.M. vordert 1 maand gevangenisstraf. Slager Pie heeft de schade weer vergoed gekregen. De timmerman G. B. te Biergen had tegen de plaatselijke bouwverordening danig gezondigd, maar was door den kantonrechter vrijgesproken De officier dacht er echter anders over en vor derde in appel veroordeeling tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Een Rijper juffrouw, Antje P., huisvrouw P. de V., was verontwaardigd omdat zij naar haar meening bij d.e rantsoeneering van drnikWater stiefmoederlijk werd behandeld door den chef van de waterleidingdistributie, de timmerman D. Leen. Zij gaf deze autoriteit een doffer op z'n ge zicht. Beklaagde zij vandaag dat zij alleen maar Leen's pet had geraakt. Eisch 10 gulden boete of 10 dagen hechtenis. Te Helder heeft de metselaar A. H. zich in dronkenschap shuldig gemaakt aan wederspannig heid tegen de politie, die nog wel zoo vriendelijk was hem naar een gelegenheid over te brengen, waar hij'zijn roes rusig kon uislapen. Eischtt 14 dagen gevangenisstraf. De militieplichtige Dl. B. uit Hoogkarspel heeft verzuimd zich te doen inlijven bij zijn corps. Dirk is antimilitairist en wil niet gaan moorden ten behoeve van het kapitalisme. Tegen hem werd f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis gevorderd. De Heldersche boekhouder Gerrit T., schijnt bijzonder gecharmeerd te ?ijn op het schrijven van beleedigende brieven aan menschen op wie hij verstoord is. Zoo stuurde hij in Sept. 1290 aan een onderwijzer een brief, doorspekt met- allerlei beleedigingen en hatelijkheden en zond een dergelijk soort epistel ook aan een jonge da me op Tessel, tegen wie hij insinueerde dat zij varkensvleesch was met een luchtje, inplaats zoo als men altijd gedacht had de trots van Tessel. De aldus gekwalifiseerde adressanten deden klacht terzake beleediging en heden vorderde het O.M. tegen dezen onparlementairen briefschrijver 2 x 25 gulden boete subs. 2 maal 25 dagen hechtenis. OUDE NIEDORP. Geboren: Maria Catherina, dochter van Ge-rar dus Bruin en van Dirkje Jansen. Erederik Adri- anus zoon van Jacob Berkhout en van Johaana Twisk. Casper, zoon van Pieter Plijter en van Adriana Dekker. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Cornelis Gelder, oud 25 jaar, zoon van Dirk Gelder en van Jannetje Dekker. Corne lia Wijnker, oud 18 jaar, dochter van Frederik Wijnker en van Maartje Verduin. In 1920 zijn alhier 42 kinderen geboren, waar van 20 jongens en 22 meisjes, 17 personen over leden, 9 mannen en 8 vrouwen, waarvan 2 elders. Ingekomen zijn 106 personen terwijl 137 per sonen vertrokken. 7 htfweljjken werden alhier gealotaft.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 2