Nieuwsblad voor LANGEDLïK eri Omstreken. Zaterdag 15 Januari ut2L I" Blad 30e Jaargang per 3 maanden fl,00 J. II. KEIZER. BAN K-ASSOGIA'l IE. Revue van de week Verharen van Safe-loketten in inbraakvrijen Safe kelder (systeem Lips, voorzien van moderne smeltproet RECLAME- DAGEN. Alles extra goedkoop SPAANDER Co Vakkundig Snoeien van alle soorten boomen No «■TtWfci. I MLflUPtMNMIi (7.Ju WE COURANT. Deze courant verschijnt eiken W oensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs REDACT EU R-UITGE V ER BUREEL: loordicharwoude. PRIJS I)E k AUTERTENTlENt Y«* 1—5 regels 75 et-, elke regel meer 15 ct* Groote letters of ripetteD «orden naar plaatsruimte berekend Brieven rechtstreeks nan den Uitgever DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BRADEN. EERSTE BLAD WERTHEIM GOMPERTZ 1834 en CREDIETVEREENIQING 1853. Kapitaal en Reserven f 19.500.000.—Kantoor Alkmaar, Breedstr. 11. Dir. K. v. Nienes en D. Schenk. p Credieten, Deposito's, Aan- en Verkoop wan Effecten, kluisdeur). Gratis Administrceren van Vermogens. Uitcrifte Spaarboekjes, rentende 4,08 pCt., tot een maximum van f 8000ALLE BANKZAKEN. de in kracht reeds zichtbaar winnende zon weer jXie zege behaalt.... BINNENLAND. i 11 Januari. In het begin van den Herfst 1920 werd de voorspelling gedaan, zal1 men zich misschien nog herinneren dat een extra strenge winter op komst was In d.e ijsclub werden de kassen ifng van extra contributie. Speculaties, zij het reeds gecontroleerd, plannen beraamd, tot hef- op kleine' schaal werden zegt men onder nomen in het vooruitzicht dat de schaats met al den aankleve van dien weer in trek zou komen. Januari vermaard of berucht, hoe men het wil als de koudste van het twaalftal, is nu zoo wat ten halve verstreken. Na enkele. dagen; waar in het „meenens" scheen te worden met de vorst, is het kwakkelen begonnen. Grauwe luchten, stij ve bries, nu en dan mistig, striemende motregen, weertje om ook den meest optimistisch aangeleg de mistroostig te maken. Tiet Lagerhuis, dat tot 8 Februari met verlof is gegaan. Uitrustend van de zware wintercampagne die het achter den rug heeft, terwijl de Senaat zich gereed maakt om met de omslachtigheid, welke dit college te genwoordig kenmerkt, de staatsbegrooting 1921 te gaan onderzoeken. Met het woord, dat den zich op den dood voorbereidende Oldenbarneveldlt op dje lippen kwam, zou men nu, meer dan ooi tgeneigd zijn het hooge 'college toe te roepen ,,maak het kort" er bijvoegend, er aan herinnerend, dat er, yoóidat een grondwetrevisie zal worden aangevat door het Parlement men zie de agenda, voor 8 Februbari thans reeds' openbaar gèmaakt nog zooveel valt af te doen. De dikke stapel1 ontwer- peni s nog pas verminderd met het voorstel voor een Landbouw- en Tuinbouwongevallen'wet, zeer stellig' niet behoorend tot de ontwerpen, die op den langen baan kunnen worden geschoven. De zomertijd 1921 is reeds in stadium van voorbereiding en wij gaan het laatste kwartaal in van de crisismaatregel betreffende de volksvoe ding. De afdeeling van het Departement van Landbouw, die zich zoo krachtig en ook vaak rkanig geweerd heeft, in uitermate moeilijke om standigheden onder de energieke leiding van refe rendaris Buckmann. Ook degeen, die beseft dat Landbouw fouten en tekortkomingen in het crisis- beleid op zijn geweten heeft, zal onbevangen ernst niet kunnen betwisten, dat aan de afdeeling volksvoeding toch' ook Zeer (veel (te, danken is. Op )1 April zal ook de melkvoorziening worden opge heven, maar dat hieraan nog zoo het eenden ander vastzit, behoeft geen nader betoog. Den speicale Commissie van advies is daarvoor dan ook in het lever, geroepen, om wanneer de Tweede Kamer over een maandje weer bijeen is, zal Exc. van Ysselstein op dit stuk waarschijnlijk nader aan de ministerieele tand worden gevoeld. Gemeld wordt, dat de inkoopsprijs van de melk is gedaald en men heeft nu af te 'wachten in hoever de „klein .consumenten" van dit kostbaar voedingsmiddel van de betere tijden, die nu schijnen aan te bre ken, zullen profiteeren. De periode der da-ling is er dus, hooren wij telkens. En ook die van lde bezuiniging wordt er steeds door omzichtige menschen aan toegevoegd. Het hof geeft het voor- heel a" i'Op het Loo ois het personeel ingekrom pen en zal een deel van de moestuinen worden verpacht Vadertje „Staat" gaat op de kleintjes passen. De Commissie, dewelke de werkwijze van de Departementen van Algemeen Bestuur heeft to bestudeeren, is geïnstalleerd. De periode der „sinecures" van de arahtenarijbaantjes we'k een schat van vrijen tijd lieten, dikwijls besteed met ten inspannen - zij loopt mede gaandeweg tenein- ,eeht Haagseh vertoon van zich geweldig te moe de. De gemeenschap gaat nu „waar voor d'r geld geld" vorderen en heeft daar groot gelijk in. Het kan verkeeren ezi Breeroo, en de spreuk yan. den oolijken zeventienden eeuwsehen dichter is op velerlei in onze dagen van toepassing. Er is een tijd geweest, dat wat aan het Depar tement van Buitenlandsche zaken werd bedis seld, eigenlijk ganscheldjk viel buiten de controle 'van het Departement. Maar zelfs een zoo han dig en stevig Minister als Mr. van Karnebeek heeft moeten ervaren, dat die duld- en lijdzaam heid der vertegenwoordiging tot het verleden be hoort Het voorstel, tot het zenden van honderd Mariniers naar Wilna, krachtens onzen Volken bondverplichtingen is door de Tweede Kamer niet in een vloek en een zucht afgedaan, vlak voor re- 'oes, en zelfs op' 4 Jan. niet in éen haast en spoed- zittinkje behandeld. Van rustig kunnen wikken pn wegen, het al of niet wenscheüjk der ti'oepen- zending die onder kapitein van Hemert tot Dings- liof's bevelen 'zou 'worden geplaatst. Waar het hier betreft een allereerste actief optreden van dezen aard, in verband met Nederlands lidmaatschap van den Volkenbond, is het ongetwijfeld van groote beteekenis de strekking en draagwijdte van dit voorstel eens even rustig te bekijken. Wat nu geschieden kan en zal. Het kan verkeeren... De bladen hebben wereld kundig gemaakt, dat ergens in den lande voor een partijtje van tienduizend kilo's gedroogtie uien ad 5 gulden geen kooper was te vinden, terwijl in vollen crisistijd met graagte voor dit ax -tike 1 5 'per kilo werd betaald. Aan stroppen, tegenx /allers, 'harde en gevoelige decepties van allerlei si xort is in deze dagen stellig geen gebrek. De „doo cfklok van het Damrak" zegge het Beursspel, heuft in den jongsten tijd het velen verkondigd. De lage Markenkoers brengt verschillende takken van on ze industrie thans in uitermate hachelijke po sitie. Lokt een concureenntie uit, met den vreem de die voor menigeen metterdaad onhoudbaar wordt, waarbij dan de op zich zelf zeker toe te juichen wettelijke "beperking van den'arbeids duur den „struggle" voor menigeen nog komt ver- A. I .KMAAR, te binden loonstrijd en tegelijkertijd wordt be- rictk dat de groote en kleine postkantoren des ^Zaterdags te zes uur gaan sluiten, terwijl een mid dagrust. van half een tto half twee naderend is. De Rotterdamsche Kamer van Koophandel, was er als de kippen bij om tegen het laatste plén protest aan te teekenen, in ,een verontwaardigd, te vens wei gedocumenteerd adres, wélk ongerief deze maatregel op tal van plaatsen met druk postverkeer zou of zal berokkenen, - het be- hoeft geen verdere toelichting. Nu reeds wordt op verschillende postkantoren van groote en 'ook kleine gemeenten aan het geduld van degenen, die voor de diverse loketjes file moeten- maken, ongehoorde eischen 'gesteld. Het vragen, aandrin gen is' gericht in toenemende mate op, verrui ming, uitbreiding. Jan Publiek leerde zich al' lengt onderwerpen aan, schikken naar den deer lijk ingekrompen of vrijwel uitgeschakelden Zon dagsdienst, nu gaat men ook „knabbelen" aan de gewone dagen der week. Waar moet dak heen??- vragen niet slechts de alarmistisch aangél egden in den lande. En de bange verzuchting is alles zins begrijpelijk. JTante Pos" de Hollandsche wier reputatie van ijver en stiptheid en toewijding eenmaa zoo hoog 'stond, dreigt in discrediet te geraken. BBe- spiegelen wij voor het moment niet over oorza ken. Stippen wij het droef geval sléchts met wee moed aan. Fn de „treinmisere" duurt voort. Den oOen van deze maand wordt te Amsterdam een congres "•el/ouden <Twijd aan de bespreking van het ont wrichte spoorw efbedriif-In Patria zulle,n,wij al: lengs te hooreü de „cigenlqke oor- zaak" moet gezocht gorden. A*n offxexeuse en an- ,-dere inlichtingen, besp ieSelmSen> ®een gebrek' «lociiiNtcrijBÏK ilk Ml<IA 3 Jn. GROEN -i- SINT PANCRAS. zwaren. Die strijd om het bestaan is voor velen werkelijk veel zwaarder dan de oppervlakkige beschouwer in de verte zou durven vermoeden. De tijding dat het zeer oude Haagsche hotel „De -Twee steden" over enkele dagen gaat sluiten, is ook in hooge mate kenschetsend. Slechts een be paalde categorie in het hotelbedrijf kan in deze dagen nog in den „struggle" emt succes vol houden, en dat is de soort, die piet al de geraf fineerde luxe van het first class-hotel1 up to date behoeft bij te houden, waar men zich beweegt in de richting van atmospheer van „deftigen mid- denstandseenvoud", en wat daarmede verband houdt. Voor ons land is de moderne luxe een „sport", waaraan het hotelbedrij fverzekeren menschen, die i.e. als deskundig mogén worden beschouwd, slechts kaü meedoen wanneer men tijdelijk verliezen, tekorten van aanzienlijke soört met zeker gemak kan dragen. En ih die benijdens waardige positie bevinden zich slechts -enkelen. Het zeggen is, maar misschien heeft men deze en meerdere jobstijdingen te wijten aan de straks reeds genoemde, somber grauwe Januari luchten van het Nieuwe Jaar, waarin we op drie Konin genavond reeds naar het traditioneele boontje hebben gezocht, het onheilspellend zeggen is, dat men zicli heeft voor te bereiden op een nieuwe poststaking, oip me iverdubbelde heftigheid aan De kiaelitenböeken zijn nu onder ieders bereik gebracht. Maar degeen, die zij het na een uur of langer vertraging ten lange leste zijn einddoel heeft bereikt, zal ook al gistte het hem nog zoo in de aderen, gedurende den tocht vermoede lijk niet veel „animo' 'hebben om filé te gaan maken voor het klachtenboek. Zoodat van dezen maatregel, ducht ik, al bitter weinig practisoh nut is te verwachten. Indien ik over de jongste criminaliteitsrubriek ging piekeren, bespiegelen, dé ruimte van een gansehe weekkroniek zou ik met alle gemak un- nen verbruiken. Er was de verschijning voor den rechter van de Amsterdamsohe vrouw, die haar zoon acht jaren hfeld opgesloten en tegen wie een vrijheidsstraf werd gevorderd. Er zijn griezeliger verhalen van „beestmen- sehen", kinderen en volwassen vrouwen op den pTbli'eken weg bedreigeiïd, aanvallend. Er is een lange reeks pakkende verhalen van grootere en kleinere beroovingen in grootstadsholen, zelfs een zwartgekieurde beroepsbokser werd, in dé hoofdstad het slachtoffer van zoo'n aanslag ge maakt. Doux pays.... Gelukkig is er nog steeds naast en met de schaduw het stralende licht. Maar voor het moment schijnt de schaduw te oferheerschen .Troosten wij ons, inet Je gedachten, dat straks BUITENLAND. Wordt het in het oosten van Ejuropa wat roerig in het westen, en wij doelen hier op Ierland schijnt: de toestand zich thans te stabiliseeren. Of schoon nog wel berichten ontvangen worden om trent- kleine aanslagen, blijken groote pogingen van Sinn Feiners om het de Engelsche regeering, moeilijk te maken, niet meer voor te komen. Zooals we weten is de president van de z.g.n. Ier- sche Republiek uit Amerika in. Ierland aangeko men. 'De gangen vap de Yaleroa, den president, zijn en wordén ëvenwel niettegenstaande allés nog goed nagegaan. Ook weten wij-, dat nog steeds fill e pogingen door velé vooraanstaande personen in het werk wordén gesteld, om te bereiken, dat een z.g .Ierschen vrede tot stand komt. Reeds hebben nu besprekingen onderhandelingen kan men het niet noemen, met regeeringspersonen plaats gehad en wel met Llpyd George O'Flana- gan, de vertegenwoordiger van De Valeroa heeft Lloyd George het een en ander omtrent de verlan geiis der Sinn Feiners uiteen gezet. Het eersto echter dat Lloyd George op den voorgrond stel' de was dat er geen sprake kan zijn om bespre kingen worden gevoerd omtrent het stichten van een létsche republiek. Home Rule is er thans in Ierland. En Lloyd George vertelde den verte, genwöordiger der president, dat hij bereid was om' in ail es te gemoet te komen om de witte vlag te laten waaien, maar van een Iersche republiekidee was hij volkomen af keer ig. Tot zoo vér wij dus iets weten omtrent de besprekingen is er niets bijzonders besproken, maar het is in elk geval teekenend, dat Lloyd George besprekingen heeft gevoerd met éen vertegenwoordiger van den z.g. president der republiek Ierland. Behalve de Ier sche kwestie heeft Lloyd George nég heel wat anders aan zijn hóófd, om het zoo maar eens uit te drukken. Het vraagstuk der werkeloosheid en ,dat der Duitsehe schadeloosstelling vraagt zoo zeer zijn aandacht. In bijkans ieder land, ons land je niet uitgezonderd, wordt een heftige strijd gestreden tegen dit vreeselïjk monster, dat zich, hoe wreed dit ook klinken moge, nog niet in zijn vollen omvang heeft vertoond. Werkeloosheid in de Janden is het gevolg van de valuta in de eer- 'ste plaats, de mindere koopkracht van het publiek! en van de diverse regeeringen, die niet in staat zijn orders de plaatsen in het buitenland, Wat het probleem der Duitsehe schadeloosstel1- vetreft, een massa vragen moeten, worden be ling - ^oor (Jq Dpj^scho regeering, welke door antwoord zjjn gesteld. De Berlijnsche oor de geallieerden Daily News heeft een opsom- respondent van de la-tal. Met recht worden ming gegeven van een -Ugen voorbeelden van zij door de Duitsehe deskuim -enoemd. Duitsch- .volkomenheid op elk gebied gv. «g geven om land rnoet bijvoorbeeld precies cijfe± ^astingen trent in en uitvoeren, ontvangst van bm -s ia een lijlst- van staatsbeambten enz. enz. aht_ vergelijking met jaren voor den oorlog. Thans is bepaald dat 19 dezer te Parijs een conferentie van- premiers zal worden gehouden. De conferentie van Brussel is daarvoor uitge steld en het is dus niet onmogelijk, dat te Parijs het vraagstuk der schadeloosstelling ter sprake zal worden gebracht. In het begin van ons overzicht zeiden wij, dat in het oosten van Europa wederom de vaan van den opstand wappert. Mag men het Oekrain- sche Persbureau gelooven, dan bevindt geheel' Poaolie zich in opstand tegen de rooden. Rondom' Kamenesk zou een verwoed geleverd zijn tusschen boereu en rooden, die paarden gerequireerd had den. De berichten klinken nogal al'armeerend. De stad Doenajesk zou in brand staan. Eenige steden zijn bezet door -de opstandelingen, die de rooden dei mate schijnen te bedreigen dat de bolsjewisti sche opperebvelhebber zich genoodzaakt heeft ge zien versterkingen aan te vragen om de belangrij ke spoorwegknooppunten te beschermen. In de Oekraine wordt druk propaganda gemaakt tegen de bolsjewisten. Er bestaal slechts een doel ,nl. zich te bevrijden van dé Tv jetter reur. In ver band. met den opstand, worden de bekendste na men genoemd. Niet genoemd'worden Kerenski c.a<

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1