DE TOEKOMST. Feuilleton.* 331 ctilBS IlllïïS. Plaatselijk Nieuws. 'denst ite Krijgen. Daartoe wordt de medewerking van allen ingeroepen. Wegens het bedanken van 2 leden worden de heeren H. Pasterkamp en J. Balsema aan de com missie toegevoegd. Maar aanleiding van een verzoek van de ijs- commissie om tot aankoop van bijlen voor het ijs- hakke Hover te gaan wordt na eenige bespreking besloten aan elk commissielid 2 bijlen te geven, die na gebruik in het veilingsgebouw geborgpn zullen worden. Besloten werd verder zich 'tot B|. en W. te wenden om scherper op het loszwemmen der een den te letten en het veroezk aan de eendenhouders te doen de bouwers geen schade te doen door de eenden los te laten zwemmen. De heer H. Glas zegt, dat in besloten aan de mnderi kapitaalkrachtige leden een crediet op den aankoop van kunstemst toe te staan tot 1 Juli opdat zij hun land zullen kunnen bemesten. Be heer H. de Graaf zou wensehen, dat wan neer de oude lijn wordt verlaten nu het laden niet meer op de nieuwe lijn zal kunnen geschie den. Spr. ebpleit het op monster veilen. De heer C- Slot zegt, dat de Maatschappij thans meer dan ooit krapper instructies ook voor het iaden heeft gegeven ter besparing van kolen. Maai' spr. zegt te meenen, dat het beter zal wor den. Op de tweede vraag wat betreft het op monster vveilen antwoordt de heer P. Slot, dat het ge- heele bestuur van de L.G.C. daarvoor is op de wijze zooals dit is geschied. Op een desebtreffende vraag van den heer Jb. Huibers wordt geantwoord, dat de cusurs in het boekhouden as. Donderdag zal aanvangen. De heer J. Madderom klaagt over den stort- dam, waar de vaartuigen vastloopen. Geantwoord wordt dat deze met Februari zal woiden weggenomen. Op een desbetreffende opmerking van den heer K. Kaas wordt geantwoord, dat de nieuwe stort dam, waar deze te zwak mocht zijn, behoorlijk 'veisterkt zal worden. Thans gaat de voorzitter tot sluiting over. Hij brengt een woord van dank aan den scheidenden seSretaris, aan de leden voor de gezellige en aangename stemming, waardoor men hem zijn taak zeer heeft verlicht en aan de Pers een woord van dank voor hare tegenwoordigheid. Hierop valt de hamer. De Tuinbouwvereeniging „De Toekomst" te Zuidseharwoude hield haar Jaarvergadering in „De Roode Leeuw." De voorzitter ,de heer S. de Boer, wees er in zijn opening op, dat een Jaarvergadering altijd een bijzonder karakter draagt. Het is een teeken dat er weer een jaar voorbijgegaan is, en ons tot overdenking brengt. Sinds de vorige Jaarvergade ring is er weer heel wat in onze organisatie ge- bbeurt, maar ook wat de opbrengst onzer pro ducten betreft zijn er weer heel wat schomme lingen geweest. Het jaar 1920 gingen wij duister tegemoet, de prijzen onzer producten waren van dien aard dat zij absoluut niet loonend wareh en tweede helft van 1919 oqjr al slecht was, werd getracht hierin eenige verbetering te brengen, ging zeggen, zoodra onze producten in ^le twee de hand zijn, wordt er brood aan verdiend, zouden wij dan ook geen prijzen mogen stellen', opdat ons bestaan loonend is? Welnu, het is' gepro- ibeerd, minimumprijzen werden gesteld toet een bepaalden aanvoer. Het ging zooals het ging, de prijzen waren al zeer laag gesteld, doch toch kon de koopman het niet besteden, en ging er zoodoen de veel te kort goed weg. Daarbij kwam de slech te weersesteldheid, waarom de bouwers begonnen te klaen hun goed niet langer te kunnen bewaren daarom werden middelen beraamd om tenminste onze zwakste kool aan den man te brenen. Ma veel moeite is dit elukt en kregen wij een paar v weken van flinken afzet. De voorzitter bracht hier een woord van hulde aan hen, de bestuurders die ook in deze al hun krachten hebben aansei wend om het belan der leden zooveel mogelijk té behartien. De minimumprijzen ging dp voorz. verde rwerden opeheven, en de aanvóer werd vrij. Door den rooten aanvoer die toen plaats had, konden maar slechts enkelen tenslotte, toen de prijzen Opliepen, hiervan profiteeren. Op het nieuwe seizoen was nu alle hoop evestigd. De vroee aardappelen begonnen toen het alles voor het binnenland was met oede prijzen, en toen wij onder beperkte bepalinen voor het buitenland mochten veilen, liepen de prijzen da- elijks op, ja zelfs zoo, dat wij vreesden, dat de mi nister de renzen zou gaan sluiten, wat trouwens dan ook spoedi gebeurde. Wij weten allen wel', wat daarvan het gevolg was. De aanvoer werd be lemmerd en de ziekte kwam in de aardappelen. E,en en ander heeft veel schade teweeg gebracht. Van onze overige producten waren de prijzen niet hoog, later was de kool zelfs zoo, dat wij zelfs de arbeidaLoonen niet konden dekken, stemming onder de tuinders was zeer somber, wij wisten niet waar dat naar toe moest en men had de hoop al laten varen dat het met onze win ter producten beter zou gaan. Het verplicht veilen van onze producten zou geprobeerd worden, doch door den si echten toestand waren er enkelen, die wisten, dat wanneer zij goed geld voor hun kool konden, dat zij het dan niet zouden laten. Het is gelukkig op enkele gevallen na niet zoover geko men. Dit kwam niet door de solidariteit der leden, Het is te betreuren dat in deze slechte tijden de leden niet hechter aan elkaar verbonden zijn, wij weten toch allen, dat eendracht een macht ontwikekid. Dat is goed in deze tijden, maar toch zeker noodzakelijk in slechte tijden. Wij heb ben geiukkig kunnen constateeren dat onze voor mannen, wat er ook gebeurd is, trouw en ener giek op hun post bleven. Het nieuwe jaar is in getreden en daar er redelijke prijzen besteed wor den is ook de hoop weer herleefd. Dan wordt in de tuindersstreken veel gewerkt, en als dat werk eenigszins beloond wordt, dan heerscht er spoe dig een ogeden geest en gaat men moedig voor waarts. Thans wijdt de voorzitter eenige waardee- rende woorden aan het adres van burgemeester Blot, die als voorzitter van het Marktbestuur zeer veel voor het marktwezen heeft gedaan. Den vorigen zomer herdacht hij zijn 80-jarigen ou derdom. yd,et lust en opgewektheid heeft hij steeds de zaken behandeld, dit kan ieder bevesti gen, die veel met hem vergaderd heeft. Dat hij nog vele jaren moge gespaard blijven. Met den wensch dat het goed begonnen jaar 1921 evenzoo zal eindigen, eindigt de voorzitter deze opening Hierna werden de notulen gelezen en onveran derd goedgekeurd, waarna de secretaris het Jaar Verslag uitbracht. 5 ledenvergaderingen en 11 be stuursvergaderingen zijn gehouden. Het ledental is van 11b tot lu2 gedaald, wegens vertrek, over lijden en royement. Enkelen van de laatsten heb ben aan hunne verplichtingen voldaan en zijn weer lid. Den heer Hazeloop is verzocht een onderzoek naar de verbastering in te sieilen. Ge bleken is dat het beter is de rattenverdeiging per' vereeniging en kiiet individueel te doen plaats hebben. Aan de zetkoolregeiing werd flink de hand gehouden. Tenslotte gewaagd het verslag dat de kans op betere tijden niet vervlogen is. Mededeelingen. De voorzitter zegt dat de terugbetaling van 'de N.UAl.geiden op 90 pCt. is gesteld, en dat de overige 10 pCt. door de markt wordt geno men, dat de 10 gulden aardappeltoeslag is uitbe taald; dat de heeren P. Slot en J. Ootjers als leden der Prov. Comm. zijn herkozen, wat de voorzitter onder goedkeuring der vergadering een zeer gé lukkige omstandigheid noemde dat te Koedijk een vereeniging met aandeelen opgericht is, welke vereeniging de gelegenheid openstelt voor machinaal dorschen en tevens dat er een stroo- en graanhandel aan verbonden is; dat de kooiteiiing niet aan de gestelde ver wachtingen heeft voxdaan, daar er ieden zijn, die hun briefje, we±licht uit vrees, niet hebben inge luid. De voorzitter vond dit niet goed en ont vouwde de noodzakelijkheid der telling op ver schillende gronden, in welke betrachting hij ge steund werd door den heer S. Zeeman. De argu menten waren in hoofdzaak deze: de minister behoeft een algemeen overzicht te hebben van den voorraad, wat bij een eventueel uitvoerverbod noodzakelijk is; als dit verbod moet plaats hebben, dan is het de -bedoeling, de be treffende organisaties daarin te erkennen een goede inventarisatie zal het gebrek aan spoorwagens zooveel mogelijk wegnemen, daar öp deze IjvJijze een overzicht voor het gewensehte aantal verkregen wordt; op deze wijze wordt vertrouwen geschonken aan den minister wat uit bovenstaande noodig blijkt. Vervolgens werden door den heer S. Zeeman eenige inlichtingen verstrekt omtrent het kwee kei scrediet. Gelukkig komen er niet zooveel men schen, minder gelukkig is dat er mensehen zijn die uit vrees niet durven aankloppen. Voor hen die de kosten niet kunnen betalen, wordt door de .regeering vergoed. De betreffende Bank is dus zeker. De instelling is uitmuntend geschikt ;voor hen die maar iets als eigendom bezitten. Spreker gelooft niet, dat menschen die ter goe der naam en faam bekend staan en heelemaal niets hebben, geweerd worden. Het 'cSrediet kan verleend worden voor drie jaar, waarvoor de betreffende commissie in normale omstandigheden dan wel gunstig adviseert. Voor bevind van zaken kan zelfs nog verlenging worden toegestaan, In de meeste gevallen wordt crediet toegestaan, zei'fs bij verhooging der valuta. De voorzitter deelde mede dat bericht wegens verhindering van den burgemeester was ingeko men. Verder was ingekomen een circulaire van den heer W. C. Bouman, betreffende exploitatie van een eigen' tuinbouworgaan. Door den voorzitter e n enkele leden werd de weneoheliijkheid betracht en bij acclamatie deze wenschelijaneicLginder- I steund. I Tfierna ging men over tót stemming van di- verse eostuurs- en commissieleden, in de wijze van verkiezing voor de L.G.G.bestuursleden is j eene wijziging gebracht en wordt nu aan de i locale v ereenigingen overgelaten. De verkiezing j/oor vertegenwoordigers van „De Toekomstzal nu voor een jaar geiden en werden met nagenoeg aigemeene s temmen de aftredende heeren herkozen ni. do heeren S. de Boer en S. Zeeman. De voorzitter verheugde zich over deezn uit slag en zag daarin een goed vertrouwen. Beide heeren namen de ufnctie weder aan en de ver gaaering gaf door krachtig applaus eene felici tatie te kennen. Voor de zetkoolregeiing werden herkozen de heeren,P. Bruin en P. de Kuiter, en gekozen de heer O. Bekker. In de mandencommissie werden gekozen de h.h. Jb Horio en T. Kliffen. li de kunstmestcommissie werden herkozen de heeien P. Zeeman en gekozen de heeren A. Schrij ver en Jn. Klingeler. Van het oestuur der „Toekomst" traden af de heren S. Zeeman en A. 'Kout. De laatste bedank te. Eerstgenoemde werd met bijna aigemeene stemmen herkozen en gekozen de heer H. Sohrjj ver. Desgevraagd namen de heeren de bbenoeming aan en bedankten voor het vertrouwen. De heer S. Zeeman, die a.s. zomer den dag herdenkt, dat hij voor 25 jaa rzijn intrede als bestuursfunetio- naris in de tuinbouwvereeniging deed. Zou ander- maai zijn krachten hieraan tarchten ten beste geven, zoolang hij daartoe zich geroepen acht. Een krachtig applaus was de waardeering die dezen nestor nu reeds ten deel viel. Het stembureau ontving een woord van dank. Het bodeloon werd ais volgt bepaald: saaris 25.gulden plus 35.gulden toeslag. De ontvangsten der vereeniging waren 1650,65, de uitgaven 1492.18, saldo 158.47. Het accuraat beheer van den penningmeester, den heer Jb. Berkhout werd gecomplimenteerd. De heeren Jn. Klingeier en Jn. Muller hadden een en ander na gezien. De kunstmestadministrateur gaf de volgende bescheiden o.m. aan: gekocht werd 13975 kg. kalizout, 2500 kg. super, 3000 kg. zwavelzure ammoniak, 37300 kg. chili, 480 kg. kopervitriool. Een weinig meer gebruik van grondstoffen viel waar-te nemen en een belangrijke vermindering in prijzen. Aan grondstoffen werd, zuiver ge nomen verbruikt voor 1264,57J/2. Het totaal ver bruik jn 1919 was 37839 kilogram, in 1920 54855! kilogram. Een vermeerdering van 17416 kilogr. De heer Jb. Kramer had een en ander nagezien Nu kwam aan de orde voorstellen der L.G.C. Wij vermelden alléén die punten welke aangeno men zijn: Voorstel P. Zeeman. Geregelde inventarisatie en het opnemen van de aardappeloppervlakte. Voorstel Jlb. Kramer. Utigeven van een eigen orgaan. Wenschelijkheid van een wachtplaats, overdekt en voldoende verwarmd voor de aanvoerders. Voorstel van Jb. Ver kroost. Betere aanlegplaats bij den heer De Boer Het volgende punt was bespreking patroons organisatie, hetwelk werd ingeleid door den heer Jb. Kramer en reeds meermalen beknopt was onder de oogen gezien. Wij zullen dit punt de revue laten passeeren en alleen vermelden, dat de voorzitter en de heer S. Zeeman de directe wenschelijkheid nog niet in zagen. Principieel was men het met den inleider een», hoewei de voorzitter ook practisch argumen teerde. Beide heeren betoogden dat men zich s straks wel zal moeten aanpassen. De inleider vond de oestrijdnig geen bestrijding enz. Evenwel zegt de voorzitter, wij hebben het initiatief genomen, en moet de heer Kramer in een daartoe opge «roepen vergadering zijn voorstel maar nader ont wikkelen, hetwelk door hem Wordt aangenomen. De heer S. Zeeman deelde mede dat een audien tie bij den minister het gevolg had, dat bij een eventueel uitvoerverbod, ook rekening gehouden wordt met het advies van de voormannen. Verder bbracht hij ter kennis dat door de „Tuinbouwt Onderlinge" in samenwerking met andere groote organisaties getracht zal worden, om de arbeiders ressorteerende onder hunne vereenigingen, te bren gen onder eigen bestuur, aangaande de ziektewet De heer Jb. .Kramer deed opmerken, dat eene vereeniging in Den Haag op eigen gezag werkt toet 4 pCt. van het loon der arbeiders en niet zooals de regeering met 6 pCt. De heer G. Kooij vraagt welke rechten dona teurs hebben. De heer P. Zeeamn. Betalen en niets zeggen. Het; bestuur meent, zegt de voorzitter, dat de keer Kooij niet voldoende meer verbouwd om als lid van „De Toekomst" te blijven. De heer Kooij zegt geen telbriefje ontvangen Ite hebben, dus kan het bestuur ook niets weten I Dan behoort ook de penningmeester te bedan Gij zijt heftig, Johanna, sprak Irene zachtmoedig, omdat ge wel gevoelt, dat ge mij niet met steekhoudende argumenten kunt tegen spreken. Had ik dan lid van een Volksgaarkeuken of van een Vrouwenvereniging moeten worden?? Voor arme menschen koken en naaien, of hun wat uit den Bijbel voorlezen Mijn eenen dag besteden met te denken over de kwestie, wat ik den volgenden dag aan zal trekekn?? Gij weet heel goed, dat ik daar niet voor deug. Misschien is mijne ziel uiet gelaten en naïef genoeg ogj in de armverzorging een beroep te vinden. Ik ge voel mij niet in staat om mij in die mate aan an- derer ellende te wijden, en ik zou altijd her- en derawarts wankelen tusschen het ongeloof aan de ellende en hel onegloof aan de hulp. Bedelaars liegen zooveel, en helpers doen zoo dikwijls pijn. En de groote wereld?! de gezelschappen??! Weet ge: ik wil menschen! Ik wil inhoud! En nu gaat ge in de dienstbaarheid, om de menschen te bestudeeren! hernam mevrouw Ebermann. Mijn heer en meester zegt wel, dat daar karakter in zit, maar ik heb er toch verdriet van! Ziet ge, vervolgde Irene, terwijl zij hoed en mantel opnam, uw echtgenoot begrijpt mij ditmaal beter dan gij. Ik zal u zeggen, wat u 'verdriet doet. Niet alleen mijn heengaan op zich zelf, maar heel de groote verandering, die hier heeft plaats gegrepen en waarvan mijn vertrek selchts het slottooneel vormt. Maar nu moesten wij liever schellen, dat men de koffers naar be neden kan brengen. Mevrouw Ebermann maakte zich ook reis vaardig. Ja, ja, sprak zij, terwijl zij met haren doek martelde, die aan de knoopen van haren mantel was blijven haken, als ik er nog aan denk, dat ik hier om zoo te zeggen, thuis was! O, dat zult ge er altijd blijven! riep I- rene met warmte en hartelijkheid. Gij zijt voor mijnen vader, wat ge altijd voor hem zijt geweest: de opvoedster van zijn moederloos kind, die hij nooit genoeg achting en dankbaarheid kan bewij zen Denkt ge dat hij ooit vergeten zal, hoe gij Dr. Ebermann vier jaar hebt laten wachten, om- dat 'gij mjj pist wildst verlaten voer m alee* ik ken, daar ook hjj geen of niet voldoende sneezen verbouwd. Als de heer "Kooij een telbriefje krijgt, zal' hij dit invullen en wordt deze zaak dus wel opgelost De heer Jb. Kroon vraagt inlichtingen om trent het half pCt. registratierecht, waarop de voorzitter een betreffend artikel uit „De Mede deelingen" voorleest, en de heer S. Zeeman conclu deert de hoop te hebben, dat men die half pCt. in den zak kan houden. Verder vraagt de heer Jb. Kroon of de vei- lingkosten van anderhalf pCt- niet te hoog zijn in vergelijking met Noordscharwoude. Geantwoord werd dat de tijd een en ander wel zal ophelderen. Op voorstel van den penningmeester wordt ver volgens de contributie bepaald op 3 ct. p. sn. r Hierna sluit de voorzitter met dank aan leden ei. pers deze opgewekte vergadering, till! Il -i CA. G. SCALE. Mej. Ca. G. Scalé, de algemeen in de gemeente Oudkarspel geachte en ge- erde onderwijzeres, neemt heden voor goed afscheid van het onder wijs, wegens gezondheidsredenen daartoe gedron gen. Gedurende 21 jaren heeft zij het onderwijs op de meest lofwaardige wijze gediend 'en vol toewijding was zij steeds in de haar vrijwillig op de schouders, genomen taak, waar het eenig .maatschappelijk werk betrof. Waar zij plichten op zich nam, daar vervulde zij die met de meeste 'nauwgezetheid haar eiegn en maakte- zij zich verdienstelijk en bemind door haar welwillendheid en vriendelijke voorkoemndheid. Zij heeft daar door de harten der kinderen en der ouders gewon nen harten die immer zullen blijvven kloppen bij de herinnering aan de warme toewijding voor haar taak als onderwijzeres. Maar daar naast zullen velé ouders en kinderen haar niet Vergeten door het liefdewerk, dat zij met zoo groote innigheid en opgewektheid ondernam en volrbacht in de vacantiekolonies. Zij gaf haar geheele persoon daarvoor en verlichtte daarbij her bestuur in zijn werk door de nauwgezetheid en accuratesse, waarmede zij de dubbele functie van SecretaressePenningmeesteresse waarnam. In menig gezin heeft zij het vriendelijk licht van haar toegenegenheid en warme vriendschap late nschijnen en beschouwde men „de juffrouw" óf als huisgenoote óf als welkome gast. In een warm vriendelijk briefje, teeder van in houd, neemt zij ambtelijk afscheid van de bur gerij, maar Ca. G. Scalé blijft in de gemeente wonen en wij w'enschen haar van harte nog vele zonnige vreugdevolle dagen toe in het bezit eener goede gezondheid, die naar we hepen, haar de rust zal schenken. 'ONS LICHT. Tot tweemalen toe mochten wij het gisteravond wee rbeleven, dat het electrisch licht ons begaf. Den eersten keer was het binnen een kwartier her steld, doch voor de tweede maal bléven wij in het duister en bewees onze trouwe schemerlamp haar onschatbare diensten. Wanneer komt hier een einde aan, o, P.EN.. OUDKARSPEL. Van de 8 jongens, die voor de nationale mili- ti elichting 1921 hun nummertje hebben getrok ken zijn alleen opgeroepen, om tusschen 3 en 7 October onder de wapenen te komen J. A. Kieft ,en S. Rempt. Voor de lichting 1922 moeten uit deze ge meente 16 personen aan de loting deelnemen. De voetbalclub „Blauw Wit" heeft zich aan gesloten bij den Alkmaarschen Bond. Daardoor zullen ze elke week aan een wedstrijd kunnen deelnemen. Jammer, dat ze nu geen oefenterrein hebben. TEGEN LANGEDIJK EEN. Ingezetenen van de gemeente Oudkarspel, zoowel mannelijke als vrouwelijke - boven de 18 jaar, zal een lijst worden aangeboden, waarop zooveel mogelijk handteekeningen verzameld zul len worden, teneinde gezamenlijk te ageeren te gen de vereeniging van gemeenten en deze lijst met handteekeningen te zenden aan alle Kamer leden en de Ministers. Het S.D. kamerlid Duijs, die een propa- gandatournée door Noordholland zal houden, en 18 dezer hier zou komen spreken, heeft dit plan moeten afbreken door een buitenlandschen reis waarvan hij niet voor half Maart terugkomt. NOORDSCHARWOUDE. De heer Buis zal met 1 Febr. het l.o. in deze gemeente verlaten. Het benoemde hoofd der school, de heer Mallécotte, heeft zijn benoeming aangenomen. WEDSTRIJDEN. Naar we vernemen zal onze Zangvereeniging „Crescendo" thans geplaatst in de le afd. me dedingen op de uitgeschreven zangwedstrijden te Utrecht en te Den Helder. ,3EMPRE CRESCENDO" en „HET KLEINE TOONEEL." Zooals we reeds vermelden gaven j.ll Dinsdag avond het Symphoniegezelschap „Sempre Cres- moreel op mijn eigen beenen kon staan, zooals gij dat noemdet?! Neen mijn vader is en blijft de trouwe vriend van u enn uwen man! Wordt vervolgd

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 4