NIEUWE KNding naar Maat r°"Nc 6 Woensdag 19 Januari 1921. 80e Jaargang. Kamer Overzicht. STAMROZEN, Uit den Omtrek. RECLAME. ALKMAARSCHE SNUIFJES L4SIÏEDIJKM (01RA1T. 14 Januari 1921. )e Eerste Kamer kwam in deze week bijeen, nlijk uitsluitend om de voorgestelde wijzi gen in het Wetboek van Strafvordering te be delen. Dit wetsontwerp is van geen gering mg te achten, zoowel ui talgemeen als uit disch oogpunt Me.n weet, dat reeds gerui- i tijd door een groot deel der juristen, speciaal r degenen, die de balu dienen, bezwaar wordt laakt tegen de geringe rechten, aan de ver iging toegekend. Vooral heeft het ten allen e een grief uitgemaakt, dat de verdediger eerst i den beklaagde kan ter zijde staan, wanneer us zaak min of meer in openbare behandeling ut. Zoodoende kan - het is ongetwijfeld wel irgekomen een 'ambtenaar van het Openb. Minis ie, die eens met niet zachte middelen zou Hen optreden, den beklaagde in het voor-onder- ik verklaringen ontlokken, die voor dezen bij terechtzitting bezwarend zouden zijn. Terwijl de Hechter- Commissaris zich met de zaak ig houdt, kan de rechtsgeleerd raadsman niet schenbeide komen en er zijn tal van gevallten arin zelfs een onschuldige dingen kan zeggen, hem, vooral wanneer de zaak gecompliceerd in een uiterst bedenkelijk daglicht kunnen llen. Er zijn in de Eerste Kamer nogal heel wat isten, en deze hebben, zooals men dat zou llen noemen, gesmuld van de hun toegeworpen uif. Het waren in het bijzonder de heeren Lu- isc, van den Berg, Bingherts, ^an der Hoeven Hendels, die instemming met het ontwerp be- gdcn. Deze instemming was niet onverdeeld jv. de heer van den Berg keurde in het bij- nder de verplichting af, welke thans aan den ichter Commissaris en aan den Rechter in open- re zitting is opgelegd, om er dan beklaagde uit- ukkelijk aan te herinneren, dat hij vrijheid eft om op de gestelde vragen niet te antwoorden heeren Bingherts en Mendels aan, dat de betee- nis van de waarschuwing van den Rechter heel zal afhangen van den vorm waarin en de nn waarop zij wordt uitgesproken. De heer ngherts kon zijn kratkijk van het Gerechtshof j Li eeuwarden aanhalen om er op te wijzen, dat jist een dergelijke waarschuwing, een dergelijk in of meer gemoedelijk contact zoeken van den hter met den beklaagde, ertoe heeft geleid, dat tste vertrouwen stelde in den Rechter en zich aidoor vrijer bewoog. Intusschen heeft de heer Mendels niet nagelaten n dit ontwerp eenige opmerkingen te wijden, e misplaatst mogen worden geacht, voor zoover Eerste Kamer nu eenmaal geen recht van rendement heeft en hij zelf deze opmerkingen et ernstig genoeg achtte om de voordracht te iwerpen; die evenwel anderzijds de moeite van t aanhooren zeker waard waren. Nog daarge ten, dat de heer Mendels een onderhoudend spre die zijn argumenten recht weet te doen edervaren. Zijn bedenkingen waren vooral daar- gen gericht dat het inquisitoriale stelsel1 groo- ndeels gehandhaafd blijft. Wel is in zekeren n aan het aclusatoire stelsel een concessie ge- an, maar men is halverwege blijven staan, en t eerste, het door velen zoo scherp afgekeurde elsel viert nog hoogtij. Er is een bevoegdheid jooi den Officier van Justitie om den verdachte pee maal twee dagen op te sluiten. Het aantal wallen, waarbij preventieve hechtenis wordt mo il ijk gemaakt is niet onaanzienlijk uitgebreid e verdachte kan tot verschijning bij het verhoor [oor den Rechter Commissaris gedwongen worden it zijn alle bezwaren, die de heer Mendels aan laaide. Hij stelde zich te weer tegen een wet, jie het individu machteloos en alleen doet staan genover het machtsergaan van den Staat, be- ogde dat de rechten van het individu melt kracht ehandhaafd dienen te worden tegenover het taatsorgaan. Wat zeker volkomen juist is, maar Paar bij toch niet uit het oog mag worden vr- Dren, dat deze wijzigingen in het Wetboek van Itrafvordering, door een aantal hoogst bekwame tuisten uitgewerkt, een grooten vooruitgang op tet thans bestaande stelsel beteekenen. Of evenwel de beraadslagingen zoodanig belang ijk waren, dat zij de werkkracht van de eminente annen, die in ons Hoogste Staatscollege zitting lebben voor meerdere dagen vereischte, met de laaraan voor den Staat verbonden kosten boven den ,mag ook ditmaal betwijfeld worden. Hij gaf het woord aan den secretaris voor het lezen van de notulen der vergadering op 5 No vember j.l., welke werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat per wagon kool 15 gulden was berekend. dat de verbetering van de burg in de Dubbele Buurt te Bïoek op Langendijk op niets is uitge- loopen dat een paar aanvragen bij de Boerenleenbank waien ingekomen, doch dat van de afloop hem niets bekend is; en dai; een betaalkantoor niet zal gebouwd worden Hierop volgde het Jaarverslag, waaruit o.m. bleek, dat helf ledental op 31 Deo. ,20 was 228, dat het bestuur 11 maal en de leden 4 maal ver gaderd hadden. De yerslaggever ontvingj onder applaus der leden bij monde van den voorzitter dank voor zijn uitgebreid overzicht van het vereenigingsleven gedurende 1920. De penningmeester gaf daarop zijn finantieel overzicht van de geldmiddelen. De ontvangsten bedroegen 1203.41, de uitga ven 1001,32, zoodat er een voordeelig saldo was van 202.09. De kasnazieners, de heeren A. Bakker en Jb. heeren P. Gootjes en C. Kloosterboer Jnz., als leden en als plaatsvervangers de heeren A. Hoog land en P. Madder om Jbz. Door verschillende laden werden besproken: de overdekte geul door te trekken, het optreden ter veiling en bij de laadplaats van den veiling- leider den betaling per. schuit en per slot wat niet gelijk moet zijn, enz. Bij de bespreking van het wenschelijke van het veilen op monster, waar de vergadering niet mede accoord ging, Werd gewezen op het ver keerde van meer verkoopen, dan aangevoerd was Algemeen werd dit verkeerd gevonden. Do wenschelijkheid werd betoogd van inzage der rekening van de in consignatie gezonden kool vaa het bouwen van een eigen koffiehuis bij de laadplaats enzoovoerts, waarna tot afge vaardigden naar de Algemeene Vergadering wer- denxbenoemd naast het Bestuur en den voorsteller, 7 der aanwezige leden. Nog kwam ter sprake het toekennen van pre sentiegeld aan hen, die voor het sluiten der ver gadering weiggingfen, waarna de voorzitter voor aangename samenwerking dankende de vergade- sloot. BloemisterijBB II 4HLI I biedt aan le soort) le klasse 1 M. hoosr, a 11,5(> per stok. Jn. GROEN -i- SINT PANCRAS. Kloosterboer Dz. verkalarden de rekening in de beste orde te hebben bevonden en adviseerden tot oeökeuring, waartoe met dank aan den penning meester voor getrouw en accuraat beheer wordt besloten. 1 Aan de beurt van aftreden als leden van het bestuur waren de heeren P. Gootjes, D. v. d. Wouae e nA. Verduin, van wie de laatste zich niet meer beschikbaar stelde en de eerste te kennen gaf, wegens het minder worden van zijn gehoor, bij herkiezing toch als voorzitter zou Als leden van het stembureau fungeerden de heeren K. Madderom Jbz., P. \Leijen en Jb Duif. Bij eerste stemming waren herkozen de heeren P. Gootjes met 67 en D. van der Woude met 58 stemmen, terwijl bij herstemming de heer P Madderom met 49 stemmen werd gekozen. Allen verklaarden de benoeming aan te nemen Op voorstel van den heer A Bakke.r werd al gemeen goedgevonden de volgende Jaarvergfo.de ring in den middag te houden met toekenning van SINT PANCRAS. „De Tuinbouw'' hield ten huize van den heer Gerritsen, de Jaarvergadering met 92 leden. De heer P. Gootjes opende de vergadering en leette allen welkom. Hij gaf in het kort een over icht van het afgeloopen jaar, deed uitkomen "t de leden nog zuchten onder oorlogsleed door o lage valuta, 1'age prijzen voor de groenten, aardoor zelfs de regeering steun moest ver eenen, en hoopte dat de vergadering een 'goed er loop mocht hebben. Tot 15 Februari eer» groote Voor hsn die gaai trouwen een zeer geschikte gelegenheid. Stalen op aanvrage franoe thnis. Wij garandeeren al onze kwaliteiten- Adres van vertrouwen. SPA A N DKH Go. Al K \l AAR. „fabriek en om daarna zoo mogelijk een Elec- „trisch net voor de drie gemeenten te plaatsen, „daai onzes inziens in ons aUer belang het zeer „noodig is om voor den minst mogelijken prijs „Gas- en Electrisch Licht te bekomen en dit „kan alleen geschieden door een zaak alte deze „zoo groot mogelijk te maken." 't Welk doende, enz., (Volgen handteekeningen.) Hierna volgde met woorden van dank sluiting, waarna werd overgègaa,n tot uitbetaling van rente SINT PANCRAS. Mei ingang van 22.Januari is het Hulppost- Postzaken gesloten om 3.30 n.m. voor Telegraaf kantoor te Sint Pancras Zaterdagsmiddags voor Nen Telefoon blijft de tijd als gewoon. SINT PANCRAS. Haar eerste oefening op de gemeentekrocht hield V.V.V. j.l. Zondag onder leiding van den heer Petri streden des morgens de oudere leden, des middags werd de bal met evenveel ijver ge trapt door de jongere leden. Beide keeren gade geslagen door een belangstellend publiek. OUDE NIEDORP. Gisteravond vergaderde de gasVereeniging al hier in het lokaal van den heer T. de Jong. De opkomst was best. De vergadering werd met een welkom geopend door den voorzitter,- den heer Pluister, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. Tot commissaris werd bij acclamatie herkozen de heer A. van Zoonen. De rekening over 1920 werd door de heeren A. Mijts, D. Kriller en P. de Geus nagezien en op advies van die heeren goedgekeurd met een voordeelig saldo groot f 3.62V2' ontvangen was f 99,141/2 uitgegeven f 95.52. De secretaris, de heer Kooijman deelde mede dat over 1920 (precies was dit nog niet bekend) 'meer dan 30000 kub. M. gas was verbruikt. Boven 25000 M3. wordt door N. Niedorp cent per M3. terugbetaald, zoodat minstens 50 gulden kan worden terugontvangen. Besloten wordt evenals he tvorig.jaar dit be drag te plaatsen op de spaarbank. Bij de hierop volgende rondvraag bracht de heer D. Kriller de wenscheljkheid ter sprake, waartoe de raad in comité reeds besloot, dat onze gemeente deel zou nemen in de gemeenschappelij ke gasfabriek van N. Niedorp en Winkel, zoo dat dan ook Zijdewind en 't Veld van gas worden 1- gulden presentiegeld. Voor overige vergade ringen zal 50 cent presentiegeld worden toege kend. Toen volgde het indienen van -voorstellen voor de algemeene vergadering van de Lanigedijker Groenten Centrale. 1 Het voorstel om te bepalen, dat de uitslagen der stemmingen op de vereenigingsvergadering ook zouden gelden voor de algemeene vergade ring der L.G.C., werd met een zestal stemmen voor verworpen. Gelijk lot onderging een voorstel om een re geling te treffen voor het veilen van kool met Als overbodig werd het voorstel, om geen in zage meer te geven in de boeken van den betaal meester, ook al niet door de vergadering aanvaard zoomede om maatregelen te treffen voor het ma ken van een goede ligplaats voor de kooltechui- ten. Uit de besprekingen bleek, dat het Bestuur der L.G.C. reeds in die richting werkzaam was. De heer A. Schuur wees op de rechten en ver plichtingen van de leden tegenover die van de niet leden. Niet goed werd gevonden, dat het veilings percentage voor beide gelijk was, wat een he danken der leden in de hand zou werken. Het voorstel om voor niet leden het percentage booger te stellen, werd aanvaard. Onderwijl waren de stemmingen gehouden voor 2 leden en 2 plaatsvervangende leden van het Bestuur der L..C. Pe uitslag was; herkozen de pogngen zoo werdi tegengewerkt door F. Jong! e.a. te Zijdewind, zoodat deze week in een verga dering te Zijdewind door hem belegd, werd be sloten een adres te richten aan den raad om niet deel te nemen in die fabriek en te trachten elect'ri- teit te verkrijgen met het Waarland. Hij stelde voor om een adres aan den raad te richten om wel deel te nemen. Bevordering van annexatie wordt als motief door Jong opgegeven, benevens mogelijke over- heersching in de toekomst door de S.D.A.P., wel ke meening spreker volstrekt niet deelt, wij we ten reeds dat Z.E. de heer Commissaris der Ko ningin over eventueele bevordering van de ver- eeniging der drie gemeenten, het Dagelijksch Be stuur dezer gemeente heeft gerustgesteld. Nadat nog eenige personen hierna soms met ta melijk scherpe woorden hunne meening hadden gezegd, werd met aljgemeene stemtaen besloten het volgende adres aan den raad te richten: ODE NIUEDORP, Jan. 1921, Aan den Edel Achtbaren Raad der Ge meente Oude Niedorp. „Geven met verschuldigden eerbied te ken- „nen, de ondergeteekenden, allen inwoners van „de gemeente Oude Niedorp,; „gejezen hebbende dat door eenige ingeze tenen uit het Noordelijk deel dezer gemeente, „mogelijke pogingen worden aangewend om t< „maken dat het voornemen door U.E.A. ter „hand genomen, om met onze Geemente deel „te nemen in de Gemeenschappelijke Gasfa briek van Nieuwe Niedorp en Winkel zal „mislukken, betreuren ten zeerste de houding „door den heer E- O. Jong e.a. aangenomen. „Met den meesten aandrang verzoeken wij „Uw Edel Achtbaar College aan deze bewe- „ging niet de minste aandacht meer te schen- „ken, doch zoo spoedig mogelijk over te giaan „tot deelname in de Gemeenschappelijke Gas- PIK IN 'T IS WINTER, Hel, Alkmaarsche Gemeentebestuur heeft zich gehaast om van de 40 opcentverhooging op de grondbelasting te profiteeren. Bovendien heeft men de z.g. straatbelasting weer met een derde verhoogd en zullen tonnen en rioolzet asje blieft geen viool, zetter, ze mochten eens opc het 'idéé ingaan ...belasting met 100 procent worden opgedreven. De rampzalige huisjesmelker is natuurlijk het slachtoffer van deze in-pik-woede van de Alk maarsche Vroede Vaderen. Maar zoo de Eerste Kamer wil en wij leven, heeft hij in den loop van 1921 kans de huur met20 procent te kunnen opslaan. "De verhoogde opbrengst kan hij dan direct naar het kantoor van den Gemeente- en Rijksontvanger brengen. EEN NIEUWE STUIPTREKKING Nu de beroemde Alkmaarsche Kaasmarkt om zeep dreigt te gaan, moeten we anders bedenken om leven in de brouwerij te brengen. En nu is de keus gevallen op 'n Zaterdagmiddag- en -avond maikt, die nu op de Laat vanaf de R.O. Kerk tot het Ritsevoort wordt gehouden. Volgens de plaat selijke bladen is de proef uitnemend geslaagd. Er was althans lawaai genoeg, maar de verlich ting liet veel te wenschen over. Sommige kooplui kon je beter hooren dan zien. En de regeling was ook bijzonder tactvoL Zoo zagen we 'n koopman in gerookte visch,die vlak voor de deur stond van een handel in vischwaren en een negociant in sigaren had zich vis-a-vis opgesteld voor den winkel vaD een sigarenhandelaar. Zeer prettig en animeerend als je pas je beschrijvingsbiljet voor den Hoofd. Omslag hebt ingevuld. De kerkgangers in de R.O. Kerk konden ook van het marktgeschreeuw genieten. De stilte bij het gebed werd profaan gestoord door het gebrul van „fuine Modjo's 8 voor 'n kwartje" of: „pona, pona, wat heb ik 'n lekkere pona! Waarom, ook, vrageu wij, die markt niet gehou den op het, Hof, Nieuwesloot en Doorbraak? Dit is altijd de aangewezen plaats geweest voor markt en Sint Nieolaastentjes. De bewoners uit het Stadcentrum zullen deze herrie echter wel gauw moede worden en B. en W. beleefd verzoeken van de verdere attentie verschoond te blijven. REVOLUTIE IN ALKMAAR,. Waarlijk er heerscht veel revolutie in onze goede stad. Niet zoozeer onder de burgers. Ze mo gen soms in het Bolsjewieken-kwartier om en bij de Ijzerfabriek eens met reuzen witkalk-let- ters schrijven: „Weg met de Broedermoord of „Leve Lenn, de waire arbeidersvriend", maar overigens zijn de menschen zoo kalm als een schaap. Maai we hebben veel revolutie-bouw voor al in de uieuw-gebouwde woningen in de Karboli- neumbuurt. Als het hard waait en regent, moe ten de kamers worden uitgehoosd, zoo regent het in. En dat zijn nu nog wel permanente woonhui zen. Hoe moet het gaan met de SEMI-permanen- te huizen van de gemeente bij het Oudorper dijkje. Ze zien er al <Zoo' echt armoedig uit. Hebben iets „ersatzachtig" over zich, dat niet hoopvol stemt. Maar even getrouw moeten die woningen met hun armzalig aspect f 3,80 en f 4,50 huur per week opbrengen. Als een particuliere huisbaas het in zijn hoofd durfde krijgen, werd hij vermoedelijk opgehan gen aan eenlantaarnpaal in de Polder of Diijk-- graafstraat. DIE BOFT OOK NIET. De reeds hoogbejaarde gep. Kolonel Snellen heeft om leeftijdsredenen bedankt voor de Com mandantuur van de Burgerwacht en in zijn plaats is benoemd de gop- Kapitein Eckhardt. Het is een heele durf voor den Kapitein om die betrekking te aanvaarden. Geld zal hij wel1 niet veel in handen krijgen, want de Gemeente raad is anti-burgerwaaksch en zal wel geen geld uit het gemeentelaadje voteeren. Het beste zal zijn om'de vervallen collecte voor den ge wapenden dienst weer in te voeren en om te zetten in een collecte voor de ongewapende Buigerwacht. Ook zou het aanbeveling verdienen om de ar de armenbus uit het museum te halen en als vroe ger ééns per week door de gemeente te laten \circuleeren. De oude busbode met zijn bekend vriendelijke facie zal wel' bereid zijn en een cent

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1