Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. 30 e J &$,rgaixg« per 3 maanden fl,00 Revue van de week STAMROZEN, KNding naar Maat RECLAME. Uitslag Verkoopingen ja-rmKr.. fc( Zatordag1 2*ü5 Januari 1921» l*Blfld NIEUWE LAEEDIJklR COlfRAIT. Deze courant verschijnt eiken W oensdag- en Zaterdagavond. A.BONNEHENT8FRIJ8 REDACTEU K-UITGEV KB J. H. KEIZER. BUBBEL: f oor<lMcti.*rwou<le. FRiJfc DEK EDYEKTEMlENt 14 regels 78 ct., elke regel meer 18 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Brieven reohtetreek» «en den Uitgever DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BlLADiEN. EERSTE BLAD j 18 Januari., BINNENLAND. Be ontwerpen pret betrekking tot de grond- wetsherzeining hebben werd een paar dagen geleden gemeld den Raad van State bereikt. Men «ou kunnen zeggen, dat hiermee het begin is bereikt, van den weg, tot de eindpaal voerende van het thans zittende, besturende Kabinet. De revisie van noze hoogste staatwet zal de bekro ning zijn van den arbeid, sinds Sept. 1918 door Kabinet en Parlement verricht. Voordat de laat stelijk onder het Kabinet Cort van der Linden herziene Constitutie onder het Parlementaire me nu komt, is er nog heel wat af te doen.... Het ontwerp tot beslissing van arbeidsgeschillen if pas ingediend en het grondbeginsel ervan, offi cieele bemiddeling, zonder eenigen dwang, vindt al aanstonds sympathie. De regeering schijnt aan te sturen op het zooveel mogelijk en doenlijk snel binnenhalen van den „legislatieven" oogst. De verwachting, dat zij de nieuwe Zondagswet ook in haar verbeterden en veel herzienen vorm zou laten „wzemmen" schijnt ongegrond. En reeds komt uit sportkringen een grpote beweging ten gunste van de vrijheid om op Zondagmiddag sportwedstrijden te houden. Men mag aannemen, dat het Kabinet zich niet nutte- en noodeloos vijanden zal maken, door hier de teugels al te strak aan te trekken. En trouwens, in de recht- sche gelederen heerscht op dit stuk allerminst' „communis opinie" zou minister de Visser na zijn jongste ongesteldheid weer van zessen klaar aan den arebid getogen zeggen. Geen ensgfe zindheid van opvatting aan de „politieke waard" der Linskche Fusie, waartoe nu ook de neutrale Partij is toegetreden, inag men j(gelijk sonfmiegn doen zeer betrekkelijke waarde toekennen. Ook zonder het bestaan van een officieele coalitie naar ouden trant is het voor de reehtsche gelederen meer dan ooit zaak, het toch onmisbare „cement" tegen afbrokkelen te behoeden. Er is voor diver se leiders toch reeds hoogere stuurmanskunst noo dig om de eenheid te bewaren en de uitwerking der plannen van Minister Pop, de voorgenomen vermindering van het contingent gezinspeeld is reeds op de mogelijkheid der afschaffing van de loting is een zaak, die door de diverse reehtsche groepen zeer stellig niet op gelijklui dende wijze wordt beoordeeld. Het schijnt gene raal 'Pop volkomen ernst met het doorvoeren van zijn plannnen. "Weldra is te wachten het „afdan ken"' van een vierhnoderdtal reserveofficieren der Landweer tegelijk met het officieel geëindigd ver klaren van de „buitengewoneó" omstandigheden die zes jaar geleden de mobilisatie met al1 den aan kleve van dien, tengevolge hadden. Dit staat na tuurlijk in geneerlei verband met de reorganisatie plannen des Ministers vna Oorlog, maar wel het beteekent den overgang naar een toestand, waarin men allengs zal' moeten geraken, tot zeer bedui dende vermindering van militaire lasten, pnver- mijdelijk is trouwens, dat de Staat' over middelen kan beschikken, om den dreigenden economisahen noodtoestand te kunnen bezweren. Wij doorleven nu dagen van grauwe lucht, killen wind, ijzige atmospheer zonder sneeuw en zonder zon. Het zijn extra sombere, neerdrukkende, landziekig ma kende dagen.... Het spooksel der werkeloosheid 'gijrnst ons tegen, waar wijf ook den blik wenden. Voorspellingen worden gedaan, die koude rillin- gon over den huiverenden rug doen voeren. De nij verheid zucht onder de ellende van de valuta van lagen mark- en frankenkoers. De concureentie, met aanbiedingen uit den vreemde wordt ondoen lijk zelfs voor zeer koopkrachtige ondernemers. De eisch -van loonsverlaging bij toenemende stij ging van de geldwaarde, vermindering van de duurte, dat aanstonds driftig hartstochtelijke pro testen doet aanheffen. Het is niet onbegrijpelijk, maar ten slotte zal hët toch „uit de ltengte of uit breedte" moeten worden gevonden. Gelijk men vroeger wol placht te zeggen. Het stopzetten BAN K-ASSOCIATIE. WERTHEIM GOMPERTZ 1834 en CRED1ETVEREENIGING 1853. Kapitaal en Reserven f 19.500.000.—Kantoor Alkmaar, Breedatr. 11. Dir. K v. Nienes en D. Schenk. Credieten, Deposito's, A n- en Verkoop wan Effecten, Verharen van Safe-loketten in inbraakvrijen Safe kelder (systeem Lips, voorzien van moderne smeltproet kluisdeur). Gratis Administreeren van Vermogens. Uitvifte Spaarboekjes, rentende 4.08 pCt, tot «en maximum van f 3000—. ALLE BANK'/'-KEN. van bedrijven is zeer zeker niet het middel, waar dooi- werkgever of werknemer Wordt gebaat. Toch moet het daartoe komen, wanneer de felle concurrentie en de hooge loonen winsten doen ver- j dwijnen, veranderen in deficits terwijl het (vooruitzicht op betere toekomst ook voor den scherpst spiedenden blik niet is waar te nemen, i Aldus is de werkelijk angstwekkende situatie van het oogenblik en men behoeft inderdaad van het slappe en weeklagende ras der alarmisten niet te zijn, om te beseffen dat de naaste toekomst er somber uitziet. De daling van prijzen voor ve lerlei ,ook de brandstoffen en daarmee ook natuurlijk allengs de gastarieven gaan omlaag j is een 'gelukkig verschijnsel, i Jaammer slechts dat de „keerzijde van de me daille" hier zoo angst- en shrcikwekkend is. Een algemeen gevoel van onzekerheid en wan trouwen valt nu telkens waar te nemen. En het fabriel-schommelen van het kwik in de „beurs- thermometers" is er een symptoom1 van. Dat voor sommige gemeenteleeninigen Zaandam) kreeg op aanvrage van twee en een half millioen, ruin? een ton inschrijving hoegenaamd geen „animo" /wordt gevonden, is ook teekenend, kenschetsend, voor de stemming in tal van kringen. Er valt een zekere aan schuwheid grenzende weifeling, om zichtigheid, te constateeren, waar het aankomt op het wagen van geld voor wat ook. Een onderne- mnig, die in zulke periode booze dagen moet doormaken, staat er ongetwijfeld kritiek voor. Zal de Nationale Opera toch het droeve l'ot dee- len, dat al haar voorgangsters successievelijk "moester, ondergaan? In dit lichtelijk tragische ge- val geldt het „bis dat qui cito dat" spoedige hulp j telt dubbel zeker ten volle. Maar het is zeer i de vraag of ook ijlings bijgebrachte steun het j voortwoekeren van het doodelijk proces zal kun- nen tegenhouden, waar de beginnende inzinking natuurlijk i.e. tot verslapping leidde, en men al dus in den ij'selijken vicieusen cirkel ging rond draaien. Slechts de milde en energieke hand van een verstandigen edelmoedigen Maecenas kan in zulke gevallen redding brengen. Moge de Natio nale Opera dit wonderbaarlijke alsnog voor zich zie naanlichten. Waar de rechten van de verdediging uitgebreid worden, zal deze regeling zeer stellig in de lijn iggen der igedachte, die op het hier bedoelde stuk tot wijziging 'van het Wetboek van Strafrecht leidde. De sensationeelè tijding, dat alle postkantoren .voortaan van. half een tot twee uur gaan sluiten, is officieel een „canard" genoemd, een verzinsel- ti. Toch schijnt voor eene categorie van „stille ntoren" het streven te zijn naar inkrimping van diensturen. ,En het kan stellig geen kwaad dat Jan Publiek eens laat merken, hoe Z.Éd. in het algemeen bitter weinig van zulk „krimpsysteem" gediend is. Uit de criminaliteitsrubriek stip ik ditmaal slechts aan de waarschuwing tegen de wonder fraai nagebootste zilverbons van 2.50, welke in omloop zijn. Het staat tenslotte ieder vrij, zioh door wat opmerkzame omzichtigheid tegen schade te vrijwaren. Dit geldt in gelijke mate voor de degelijks voorkomende „beroovingen" al of niet door „schoone Hongaarsohen en hare handlangers gepleegd. Maar noch de milde publiciteit, die de Pers aan degrelijke gevallen geeft, noch waar schuwingen van anderen aard, schae noch schan de zijn bij machte sommige menschen „wijzer" te maken... „Mundus vult dicipi" de wereld wil gefopt worden, zeiden de oude Romeinen eens. En wat zij erbij voegden: „Decipiatur ergo" laten we haar maar bij den neus nemen, wordt door alle Schinderhannessen uit alle eeuwen her haald en met succes in praktijk gebracht. Hioeiitist**rU I»K IB II 1,1 A" biedt nan la soort la klasse 1 M. hooar, n 1,50 per stuk Jn. GROEN -i- SINT PANCRAS. De Eerste Kamer heeft het ontwerp Wetboek van Strafvordering de vorige week afgedaan op een wijze, die weer deed denken aan de „bekwame spoed" uit vroeger dagen. Minister Heemskerk heeft het ontwerp voor den Senaat verdedigd op de leuk onderhoudende, geestig genoegelijke wijze, waarvan deze bewindsman nog steeds het geheim bezit. Met allerlei „moppen" en kwink slagen wist Mr. Heemskerk, die overigens het .onderwerp volkomen „beheerschte", de hooge ver gadering in aangename stemming te houden. En Z.Exc. van Justitie had de voldoening, dat na de door hem gehouden rede niemand voor re pliek het woord vroeg. Zonder stemming ging het ontwerp er door en van alle kanten kwamen de Senatoren Mr. Heemskerk de hand drukken. Intusschen had de Minister reeds de hem te bren gen hulde geendosseerd aan zijn voorganger. Den heer Mendels heeft hij beloofd te zullen onder zoeken, of het mogelijk is zonder al te groote kosten een regeling te treffen, waardoor de ver dediger voortaan evenals de rechters op het po dium in de rechtzaal zal komen te zitten, zoodat' het den advocaat mogelijk zal zijn, den officier zoowel als den verdachte in het gekat tig zien. Tot 15 Februari een sjroote Voor hen die gaan trouwen een zeer geschikte gelegenheid. Stalen op aanvrage franco thnis. Wij garandeeren al onze kwaliteiten. Adres van vertrouwer. SPAANDER Co AI JiMAAR. BUITENLAND. Het kabinet Leyques is na een niet al te voor spoedig leven in den ouderdom van 3 maanden gestorven. Aanleiding tot zijn overlijden is geweest een door de republikeinsche Enteritegroep ingedien de interpellatie. Deze interpellatie is noodlottig geworden. De partijen stelden over het algemeen toch al geen vertrouwen in het buitenlandsch be leid van den Ministerpresident. Tegelijkertijd werden nog eenige interpellaties gehouden, die lie pen over het algemeenr egeeringsbeleid, de ont- wapening van Duitschland, en de finantieee po-1 'litiek. Leyques werd hierdoor in een zeer moei- j lijke positie gebracht en het kon hem dus niet- vreemd meer zijn, dat de partijen een ander op den zetel van Ministerpresident wenschten. Want 1 hij kon toch moei'ijk inlichtingen aan de Kamer verstrekken omtrent de zooeven genoemde be langrijke kwesties alvorens de conferentie van geallieerde premiers, die den 19en Jan. zou.wor den gehouden, had plaats gehad? Dat voelden de partijen ook wel en van de gunstige gelegenheid heeft de meerderheid gebruik gemaakt om Ley ques ten val te brengen. De premier zag zich genoodzaakt de kwestie van vertrouwen te stel len met het bekende gevolg. Leyques af! Aan wie de beurt? Verschillende j namen van vooraanstaande politieke persoonlijk heden worden genoemd. O.a. die reeds van Briand Maar over het algemeen dacht men» eerder aan een kabinetsformatie door Rao'ul Peret, den Ka mervoorzitter, dan aan eene van den vroegeren premier Briand. Na veel moeite is Briand erin geslaagd een ka binet te formeeren. Eenige mannen met bekende namen, als Loucheur en Doumer hebben er zit- tnig in. Maar de voormalige president der Fran- sche republiek Poincaré, die men eveneens gaar ne, had zien zetelen in het ministerie, ontbreekt. Poincaré wilde nietó anders aanvaarden dan de porteefuille van buitenl'andsahe zaken en die bood' Briand hem niet aan. Dus Poincaré staat langs de lijn. Vermoedt wordt nu, dat hij de leider van de oppositie in het Parlement zal' wor den. f De Engelsche Pers ziet in de regeeringsveran- dering in Frankrijk totaal geen veran/Jpring van politiek. Zij verheugt zich over het feit, dat Poincaré geen buitenlandsche zaken heeft kunnen .krijgen. Want deze zou absoluut van geen toe nadering tot Duitschland willen weten. Briand moet natuurlijk in den beginne eenige maeln blaffen tegen Duitschland, maar bijten zal hij niet, daarvoor is hij te verstandig. Ook Briand zal wel het verstandige inzien van een economi sche vrede met Duitschland. Hij zal het belbng inzien van een krachtig herstel van Duitschland naast Frankrijk. In Engeland heeft eveneens een kabinetsver andering plaats gehad. Churchill heeft Koloniën gekregen en zijn plaatsvervanger kal .waarschijn lijk Lord Derby worden. Een sensationeel bericht werd eenige dagen te rug gelanceerd, hetwelk de Sjah van Perzie ge abdiceerd zou hebben. Wij noemen dit met reden een sensationeel bericht. Want niet alléén dat de Sjah zich zou teruggetrokken hebben, werd ver teld, maar eveneens zou een Sovjetregeering ge vormd zijn. En dit beteekent meer dan wij zoo maar in het kort kunnen zeggen- Indien het bols jewisme in Perzie is, gaat het vermoedelijk ook verder, en als dit het geval is, dan komt het in Engelsch Indie. Un bon entendeurMaar zoo ver houden wij nog niet. In het geheel niet. De sensationeele berichten blijken uit den beken-den grooten duim te zijn gezogen. Alle gekke geruch ten deden de ronde. Thans weten wij meer. Offi- ceel iis meegedeeld dat de Sjah niet is afgetreden. Hij zal zich thans in het bijzonder bezighouden met het bolsjewistische gevaar. Een wijle denkt men hier aan het kalf dat in de put kwam enz De premier heeft hij naar huis gestuurd en als gevolg daarvan hebben de andere ministers na tuurlijk eveneens hun ontslag gevraagd. Opge klaard is de toestand nog niet, maar de Sjah heeft verklaard overtuigd te zijn, dat hij zijn man netjes zal weten te vinden. De geruchten omtrent opstanden in Rusland en de onderdrukking daarvan houden aan. Inte ressant is een bericht van de Russische grens), waarin gemeld wordt, dat in het rijk, van waar uit men de propagande voornamelijk voert met het wapen van staking, dé staking als recht van den arbeider verbdoen is, onder bedreiging van gevangenisstraf en intrekking van levensmiddelen kaarten, hetgeen heel 'wat zeggen wil Uitslag verkooping, gehouden door Johann W. C. Kroon, notaris te Zuidscharwoude, op Dinsdag 18 Januari 1921, des avonds 6 uur, in het hotel „Concordia" te Noordscharwoude.: Onder Noordscharwoude: 1. TWEE AKKERS BOUWLAND aan de zuidzijde van de Schoutensloot, bezuiden en be oosten belend met Jb. Bruijn Pz. Eigendom van den heer M. Koorn te Koedijk. Kooper Jb. Verkroost voor f 52.— per snees 2. EEN HUIS, 4 SCHUREN, ERE BOOM GAARD, BOUW- en WEILAND aan den Waard dijk groot 75 aren 30 centiaren. Te aanvaarden land dadelijk, huis op 1 Mei 1921. Eigendom van Mej. de Wed. Jb. Elderbeek. Kooper J. Nagel te Watergraafsmeer voor f 4510,— en f 125.voor overname.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1