Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. f No 8. Woentdag 26 Januari 1001. 80e Jaargang. per 3 maanden f 1,00 J. H. KEIZER. V«. dit arnmw w§?dt YiriosdeR 4 T*a „Taiaboawbilaagta Vergaderingen. Tuinbouwbelang. KNding naar Maat RECLAME. STAMROZEN, NIEU WE LANKEDIJKËR COURANT. Deze courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagavond. iBON NEMEHT8FBIJ8 REDACTEU R-UITGEY EK BUREEL: foordicharwoude. PK IJ 8 DF.B AB YEBTENTlJiNt Vaa 1—1 ngtli 78 ot., elke regel meer 18 o*. ite letten of vipetten werden naar pl&atsrnimte berekend Brieyen rechtstreeks aas den Uitgever Hierop rekening en verantwoording van den penn ingmeester Saldo vorige dienst Ontvangsten ■Uitgaven Totaal 2145,37 2977,11 676,921/2 Saldo in kas Dinsdag 25 Januari, des namiddags 2 uur, vergaderde in „Concordia" de TuinbouWvereeni- ging „Tuinbouwbelang" onder voorzitterschap avn den heer G. Bar ten. Te ruim twee uur, wordt de vergadering ge opend, waarbij de voorzitter ongeveer het vol gende zegt: De voorzitter spreekt zijn teleurstelling uit over het min of meer gering aantal leden op deze Jaarvergadering; wellicht was er te Veel arbeid te doen, maar men had er uit belangstelling moeten wezen .Elke Jaarvergadering in zoo ongeveer de zelfde, er is wel verschil, maar niet veel. Wat de finantien betreft, men kan beter pen- nningmeester zijn van de kas der vereeniging, dan van eigen beurs, onze penningmeester komt goed uit, hetgeen door velen onzer zeker niet gezegd kan worden. Maar de voorzitter wijst op de Voordeelige ja ren in den oorlog. Ik vraag maar, zegt spr., maar zijn die winsten nu weg? Is het zóó erg, dat men na een paar slechte jaren men nu al zegt, dat half Langedijk failliet is? Is het zóó erg, dat men reeds rekende op regeeringshulp Voor den oorlog hebben wij1 ook sleohte jaren gehad, maar daartoe kam men niet. Waar het zoo stond zou ik willen vragen: Is het ook eigen schuld? Komt het, omdat men de waarde van het geld niet kende? Laten we hopen op betere tijden. Dan komt de voorzitter tot enkele tegenstellingen, maar spr. moet erkennen, dat de toestand vrijlwel van dien aard is, dat men opgewekt kan zijn. Maar, wat we gehad hebben, weten we, wat we krijgen niet. We weten, dat we werken moe ten, niet of die arbeid gezegend zal worden. We weten dat de toestand van ons land vrij1 •gunstig is, of het zoo zal blijVen niet. We hebben echter alles aan te wenden voor Ver betering van den toestand, want voor neer slachtigheid is geen reden. Na op de medewerking van de leden te reke nen, in de hoop op een zakelijke bespreking, roept spreker allen het Welkom toe, ook aan de Pers, waarop de vergadering geopend wordt ver klaard. Hierop worden de notulen door den secretaris den heer J. Kliffen gelezen welke onder dank zegging worden goedgekeurd. Volgt thans het punt mededeelingen. In de eerste plaats deelt de voorzitter mee, dat ook namens „Tuinbouwbelang" aan den heer O. de Wit. bij zijn vertrek naar Lisse, wegens zijn 'verdiensten als tuinbouwonderwijzer een tafel kleed voor zijn werktafel is gegeven. Voorts, dat het bestuur niet is ingegaan-op een circulaire voor den aankoop van zeesterren en mosselen, omdat deze mest te duur bleek. Verder wordt een fout in het reglement toe gelicht, betreffende het verkiezen van bestuurs leden in den Noordermarktbond, waarna de heer Ootjers mededeelt, dat de toeslag op de vroege aardappelen in de week van 5 op 10 Juli 10 cent i ei 100 kilogram bedraagt. Oogenschijnljjk lijkt dit weinig zegt de h'eer Ootjers, maar toen •wij de aardappelen op 10 gulden ophielden, ont vingen wij later daarvoor 10 gulden, terwijl men in andere streken minder ontving. We hebben gemeend ook hen 10 gulden te moeten geven, hetgeen ook van die toeslag is betaald. Over geheel Nederland is dit een beduidend bedrag. Voorts deelt de heer Ootejrs mede, dat de uit- keering van de z.g. N.U.M.gelden 90 pOt. be draagt, dat er 100 pCt. zal worden uitgekeerd en dat wanneer later 10 pCt. zal worden uitge keerd dat bedrag in de kas van den Noorder marktbond zal vloeien. Dit voor gemakkelijke administratie. Men is er reeds aan bezig en die uitkeering zal spoedig volgen. f 2300,181/2 De win^t over 1920 heeft bedragen f 154,811/2 De commissie voor het nazien der rekening adviseert dat de rekening in orde is bevonden en tot goedkeuring in dezen wordt geadviseerd. Met een woord van dank aan den penningmees ter, den heer A. van Nienes, wordt de rekening gedgekeurd. I De HOLFWEDiTRIJÜ in ..COiCORUIA' eindigt 22 FEBRUARI Tot 15 Februari een groote Voor hen die gaan trouwen een zeer geschikte gelegenheid. Stalen op aanvrage franco thnia. Wij garandeeren al onze kwaliteiten. Adres van vertrouwen. SPAANDER Go. ALKMAAR. Hierop wordt door den secretaris, den heer J. Kliffen, het Jaarverslag uitgebracht, dat wij in zijn geheel laten vol'gen: JAARVERSLAG VAN DE VEREE- NIGING „TUINBOUWBiEiLANG" OVER HET JAAR 1920. Mijneheeren Wederom rust op mijn den taak, u een overzicht te geven van de werkzaamheden, en den allgemeenen toestand van ons tuinbouwtvereeni- gingsleven in het afgeloopen jaar. Mocht ik in mijn voorgaande verslag den wensch uitspreken, dat 1920 voor ons betere tij den mocht brengen, en dat er aan de verdwaasd heid, waaraan de mensch in deze jaren bedenke lijk lijdt, een einde zou komen, deze wenschen zijn, helaas, niet in ieder opzicht bewaarheid geworden. Zooals genoegzaam bekend mag worden geacht woelt en bruist het niet alleen buiten onze lands grenzen, maar ondervinden we, dat ook hier bin nen, en vaak ontmoeten we dat, helaas, in eigen boezem Niet dat ik hier de meening verkondigen wil, dat dit speciaal in onze vereeniging het geval is, maar in algemeenen zin gesproken, vallen er be denkelijke afwijkingen waar te nemen in ons tuin bouwvereenigingsleven, welke enorme schade aan richten en, waarop wij plaatselijk behoudens een uitzondering nog een gunstigen indruk maken Zoo vaak komt het niet voor, dat er door onze organisatie, bv.. De Provinciale Commissie of Markt ten gunste van hunne leden, besluiten worden genomen, welke, door ervaring geleerd hebben, dat ze recht hebbeh op een correcte uitvoering, en dat dezelfde met voeten worden getreden, hetzij1 dan, dat ze óf niet voldoende wordenn begrepen, óf willens en wetens verkeerd Werden uitgelegd, waardoor het doel niet ten volte wordt bereikt, ten spijt van de goedgezin- den. Laat ik u nu, na deze wenk, waaruit een bedrukte geest ademt, teruggaan naar het begin van het verstreken jaar, waarover dit verslag loopt. Dan kunnen we constateeren, dat de inzet al les behalve gunstig te noemen is geweest. Door het steeds achteruitgaan der valuta in het bui tenland, gepaard gaande met ongunstig weer, en een bedenkelijke kwaliteit van onze bewaarkool', werd er naar een middel gezocht, om ons bedrijf toch nog eenigszins loonend te maken. Men meende een middel gevonden te hebben in minimumprijzen voor onze producten te bedin gen. Gezamenlijk werd we Weten het allten, nog dit bes'uit genomen in den hoop op het wel slagen hiervan. Op bestelling zou aangevoerd worden, om te voorkomen dat de markt over voerd zou Worden. Na een lijdensgeschiedenis van eenige weken moest ook dit middel losgelaten worden, waarin zoovele factoren tegenwerkten als bovengenoemd 'weersgesteldheid, minder goede kwaliteit, verwar de hoofden, en dergelijken. Inmiddels werden er weer andere plannen be raamd om ons toch verlossing te brengen. De meest vooraanstaanden togen naar Duitsch- land en wisten na veel moeite een vrij groot, kwantum aan den man te brengen, echter waren de .condities van zeer bedenkelijken aard, nl. er kon' „geloosd" worden, dat "kwantum wat hier overtollig bleek, in consignatie, en wel tegen be taling in marken op 1 April 1921. Hoewel een en ander onze wenschen maar matig bevredigde, kon deze manier van „loozing" toch een sterke meerderheid vinden en gingen we hier dan ook toe over. Deze afzet bleek later nog niet de sléchtste te zijn geweest, elk onzer kon zijn minder gehalte afleveren en inmiddels ging de valuta omhoog, en midden zomer kwamen de Marken binnen, als een welkome gast in de schrale beurzen. Het zij hier echter opgemerkt, dat onze voor mannen alles in het werk stelden, om den ge stelden termijn van betaling, tegeh 1 April 1921 belangrijk wisten te verkorten, en de uitbetaling kon plaats hebben als hier boven aangeduid. Maar door dezen belangrijken afzet, gelukte het later wat hooger prijzen te maken, en voor en kelen kwam er nog op het einde van de campag ne een extra buitenkansje. Met onze vroege aardappelenteelt ging het be ter, hoewel de opbrengst in algemeenen zin niet groot was, de prijzen waren van dien aard, dat het loonend genoemd mag worden, behoudens die genen, welke dit product eerst later konden aan voeren en welke tengevolge van het ingrijpen van I den Minister tamelijke schade ondervonden. Dank zij het werk der organisatie, kon na een kort tijdsverloop de zaak zij het dan ook gebrekkig gaande gehouden worden, en zal 'dientengevolge nog een kleine toeslag aan de recht hebbenden kunnen worden uitgekeerd. Met onze vroege koolsoorten ging het minder goed. Indien dit product niet zeer vroeg kon worden aangevoerd, is het zelfs slecht te noemen De uienteelt is niet gunstig geweest, een ta melijk deel hiervan heeft zoodanig van hagel slag geleden, dat ze dit niet meer te boven konden komen en dientengevolgé de oogst tot' de helft werd teruggebracht, waarb'iji nog gerekend, de minder goede kwaliteit, zulten de uitkomsten hiervan beneden het peil blijven. Met onze winterkoolsoorten liet het zich even eens donker aanzien. Plotseling herstelde dit ziech echter en is hierop nu alle hoop gevestigd, we willten zelfs hopen, dat er voor ons nog een weinig dekking uit gevonden kan worden, voor geleden schade op andere producten. In onze voorjaarsvergadering werden de afge treden bestuursleden nl. A. van Nienes en onder- geteekende weer herkozen en bleven zij met den heer J. Ootjers de vertegenwoordigers voor uwe vereengiing in het marktbestuur. Vervolgens zij u jmeegëdeeld, dat er in het ver streken jaar 3 leden en 3 bestuursvergaderingen zijn gehouden. Het ledental is iets achteruitgegaan, eeniige leden bedankten door vertrek, en eenige zijn ons door den dood ontvallen, waardoor ons ledental op 192 is teruggebracht, vergeleken bij het voor gaande jaar valt er een achteruitgang van 8 le den waar te nemen. Ook dit jaar konden de leden profitëeren van het aankoopen, of liever bestellen van een kwan turn kunstmest, hetwelk door bemiddeling van onze kunstmesteommissie Werd opgeslagen, en waarvan u aanstonds door een lid der commissie een verslagje zal worden uitgebracht. Hiermede meen ik aan mijn verplichtingen te hebben voldaan en heb ik u een kort overzicht gegeven van de situatie van ons vereenigingsleven Ge zult wellicht bemerkt hebben, dat ik hierbij niet al te optimistisch 'gested was. Ik heb gemeend de dingen te moeten zeggen, zooals ik die voor mij zie. Het zou dunkt me, een dwaasheid zijn, dit in vergulde lijst te zet ten, waar dit niet te ,p*as zou zijn. We behoeven als ge uwe oogen de kost geeft Bloemisterij „BK DAHLIA" biedt aan le «oord le kinase 1 M. hoog-, a f 1,50 per stuk. Jn. GROEN -i- SINT PANCRAS. niet meer te zegggn, daj er een groöt gevaar schuilde in het min of meer onverschillig zijn in de uitvoering der genomen besluiten. Wie zijn oog laat gaan over de organisatie op ons tuinbouwgebied, zal zeker bemerkt hebben, dat er steeds door buitenstaaners niet alleen, doch ook door eigen menschen een valsche greep ge daan wordt naar onze doodsklok, om die op hun manier, over onze organisatie te luiden. We willen vanaf deze pl'aats echter den wensch uitspreken, dat de leden in het algemeen in zul len zien, dat het voor de leidende personen zwaar I en ontmoedigend werkt, als de eenmaal genomen j besluiten niet ten volte gesteund worden. Eerst j dan, en dan alleen, zullen we als organisatie tot ons recht komen, als het spreekwoord bewaar- heid wordt: Een voor allen en allen Voor een. Met een luid applaus wordt de secretaris voor zijn moeite beloond en ontvangt bij monde vaju den voorzitter den dank van het BestuUr. I Hierop volgt bestuursverkiezing. Deze wijst uit dat de heeren J. Ootejrs en O. Keeman met bijna algeemene stemmen worden herkozen. Beiden nemen de beneoming aan, de heer Ootjers dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorzitter feliciteert de heeren met hunne benoeming en dankt de heeren stemopnemers, J. Heeman, C. Kroon en D. Kansen voor hunne moeite. Aan de orde komt de zetkóolregeling. I Het bestuur meent dat er wijziging moet ko men en ook enkelen uit de vergadering, maar j het slot is, dat, wanneer er wijziging moet komen men z'n meening kenbaar kan maken aan het bestuur. Hierop komt het verslag van de kunstmest eommissie uitgebracht door den heer Beek. Aangekocht is 76000 kilogram chilisalpeter i voor 19165,gulden. 2500 kilogram zwavelzure ammoniak voor 687,50 gulden; 18050 kilogram kalizout voor 1222,89 gulden. Totaal 96550 ki logram kunstmest. Het gehalte bedroeg voor chilisalpeter 3 Mrt'. 15,30 pCt., April 15,35 pCt., Juni 14,90 pCt., Het gehalte van kalizout 20,03 pCt. Een hartelijk woord van dank brengt de v'oorz. aan de commissie. In de plaats van den heer Reek, die bedankt, wordt aangewezen de heer IJ. Kaan. Thans is men tot de rondvraag genaderd. De heer KI. Langedijk bespreekt de vele klachten over den suikerbietenverbouw, en vraagt hoe dat nu verder zal gaan. De voorzitter licht dat breedvoerig toe en zegt dat er wel aanleiding voor wantrou'wen werd gegeven. Het moet ook bepaald anders gaan. Gaat het. zoo voort als het ging, dan worden er geen suikerbieten meer geteeld, hetgeen jammer zou zijn. Enkele feiten worden door den voor zitter genoemd. Kleine en groote suikerbieten bij elkaar ge- J laden, worden naar het suikergehalte gelijk be oordeeld. De voorzitter zelf had een mooie par-

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1