Feuilleton. SIN iÖÏDS QtlNIÏÏS. Plaatselijk Nieuws. Uit den Omtrek lij bieten iwelfee IS October werden geleverd, en na herhaaldelijk informeeren werd hem in De cember pas bericht, dat het suikergehalte 16,7 pCt. was. Dat had de ovorzitter reeds voorspeld jEr zou, zoo heette het, geen partij verloren gaan, maar de controleur heeft ze alle niet gezien. Het gnig zeer ongeregeld en onoordeelkundig. De heeren IT,. Kostelijk, F. Swier en F. Verbuig teelden bieten op hetzelfde land, waren van het zelfde gewas. Die vann de heeren Kostelijk en Verburg bevatten 18,6 die van Swier 14,5 pCt. suikergehalte. Het was een warboel in de adini nistratie. Ook het meten ging op de meest wil lekeurige wijze. Maar van het jaar zal het goed gaan, zoo heet het. We willen het hopen. Het is wel noodzakelijk dat wij bieten bouwen, maar het moet beter gaan. De heer K. van Dijk klaagt, dat de kool struiken zoo lang op het land blijven staan, tot ze weer beginnen te bloeien. Dit moet verboden worden. De voorzitter is het daarmee volkomen eens, en beveelt aan, dat ze eerder zullfen worden weg genomen. Dat geeft niet zegt de heer Kansen. Kr moeten personen worden aangesteld, die er op .toezien en het bekend maken. De voorzitter zegt, dat iedereen zich daartoe tot het bestuur kan wenden. Op de vraag van den heer IJ- Kaan, of de po litieverordening daarin niet voorziet, wordt ont kennend geantwoord. DDe heer K. Langedijk maakt de opmerking dat men nooit meer iets van de afgetreden betaal meesters hoort. Ze komen niet meer op de ver gadering. Het lijkt zoo maar uit. Zit 'm dat nou enkel omdat hij; 500 gulden meer wou hebben? vraagt Ti. Kostelijk. Weg is hij niet, zegt de voorzitter, want ik heb hem vandaag nog gezien. De heer Ootjers zegt, dat de persoon van den betaalmeester niet met opzet wordt doodgezwegen Volle waardeering is er voor zijn werk geuit, en die waardeering is in het bestuur van den Noor dermarktbond tot volle uiting gekomen. Maar het was ten slotte een zuivere zakelijke kewstie Zaken en personen moet - men van elkaar kun nen scheiden. Wij zagen hen noode heengaan, maar wij kwamen niet overeen. He had hem graag gehouden. We hebben pleizierig samengewerkt, ik heb veel steui in moeilijke dagen van hen ondervonden maar we konden het niet eens wor den. De heer T. Kostelijk is van oordeel, dat hij meer crediet had gegeven dan de tegenwoordige betaalmeester en dat dit een groot gemak was ge weest 1 De heer Klifen zegt er toch ook nog wel iets van te willen zeggen, en dan moet het hem onmiddellijk van het hart, dat men over den te- genwoordigen betaalmeester ten volle tevreden is We. doen daarmede niets van het goede af van de afgetreden betaalmeesters, maar het zou de vraag wezen of ook zij bij de tegenwoordige om standigheden niet wat voorzichtiger waren ge worden. Door den heer IJ. Kaan wordt de opmerking gemaakt, dat .wij een strop hebben aan de hoo- gere uitkeering van den aardappelentoeslag aan hen, die, toen zij minder voor hunne aardappelen hadden gekregen dan wij, en dat mindere eerst werd betaald. De heer Ootjers zegt, dat dit niet juist is. Er werden maar 400 consenten uitgereikt en wij hebben het geluk gehad, dat wij al onze aard appelen zijn kwijt geraakt. Die consenten liepen echter over het geheele land en daarom was het blliijk, dat zij, die minder voor hunne aardappe len hadden ontvangen, eerst het bedrag ontvingen dat ook wij hadden ontvangen. Langs organisato- rischen weg moest dat geregeld worden. De heer H. Swager vraagt, of de kunnstmest weer coöperatief aangekocht moet worden. Hiertoe wordt bij acclamatie besloten. De heer K. Langedijk vraagt, wat het bestuur meent, dat de minister met de vroege aardappe len denkt te doen?? De heer T>. Kostelijk zegt, dat wanneer men weer zoo gaat doen als verleden jaar men de aardappelen wel in de kalk kan stoppen. De heer Ootjers zegt, dat de minister heeft toegezegd, dat, wanneer die tijd weer daar is, met ,de organisaties overleg zal wordenn gepleegd. 4). In haar kalm, bedaard en redeneerend hart had toch eens een kleine storm gewoed ter willte van dezen man, in vroeger tijd, toen zij, zelve nog jong, zoo in het vervullen van één en deezl'fde verplichtingen met den jongen weduwnaar voort leefde. Doch dit was overwonnen en door de liefde van haren echtgenoot vergeten. Maar niet temin achtte zij geen enkele vrouw op aarde eigenlijk recht in staat om dezen man volkomen gelukkig te maken. Irene drukte haar de hand. t Volkomen. Zóó zeer, dat die zekerheid alleen mij thans steun geeft. Albertine is een niet alledaagach karakter. En toch, mijn kind, karakters moeten zich altijd eerst tegen elkander afs'ijpen in het nauwe samenleven van het huwelijk. Hoe harder en sctih terender en veelzijdiger twee diamanten zijn, des te fenger zal het duren eer zij zich tegen elkan der hebben gladgewreven. Uw vader is een man van vijftig jaar. Albertine is iemand van uw leeftijd. Deze jaren houden geen gelijken tred. De eene gaat met bedachtzaamheid voorwarts, de andere hollen. Albertine is rijp en haar jaren vooruit. Ik paag wal zeggen, evenals ik. hernam Irene min Men moet daarbij vertrouwen in het bestuur én de leiding steunen, maar niet zooals het nu is gegaan met de inventarisatie. Wij hebben reus achtig voordeel gehad van de inventarisatie en dit stelsel zou ook gunstig kunnen werken op het gebreka an wagens. Wanneer wij konden zeggen hoeveel kool er nog was dan hadden zij de bewij zen om bij de maatschappij om meerdere wagens aan te dringen. De regeering is een hap zuurkool, zegt de heer T. Kostelijk. Neen, zegt de heer Ootjers. Het wordt tijd dat wij eens verstandiger gaan redeneeren. Hier mede bereikt men niets. Wij moeten blijven ijve ren voor onze gemeenschappelijke belangen, maar dan moeten wij ook georganiseerd optreden. De minister moet als zoodanig goed worden ingelicht en dat kann, wanneer wij voelen, dat organisatie daartoe de weg is. Met vertrouwen in de leiding te stellen bereiken wij al1 veel. De heer A. de Geus maakt daarbij de opmer king, dat ook de regeering vertrouwen moet stel len, dat kan niet van een kant komen. Hierop gaat de voorzitter tot sluiting over, die de vergadering dank zeglt, dat zij het hem zoo gemakkelijk heeft gemaakt. Hij had gaarne wat meer donateurs gezien. De opkomst der leden valt hem nu, bij nader inzien sterk mee. Ik trek daarbij de klacht terug, die ik in mijn openings woord uitte. Laten we hopen dat een en aner bevorderlijk is geweest aan den bloei van onze .vereeniging en de leden ,en dat de besluiten vvrucht mogen dragen. Na nog een woord van dank aan de Pers te hebben gebracht, sluit de voorzitter de vergadering. oudkarsfel. Bij referendum werd uitgemaakt, dat 956 in woners zich TEGEN Langedijk één verklaarden, terwijl 85 personen zich er voor, of onzijdig verklaarden. NOOEDSOHAEWOUDEi. Uitslag kolf wedstrijd bij dén heer J. de te Noordscharwoude. Eerste klasse. Ie pr. F. Hagenaar Zuidscharw. 2e pr. C. Langedijk Noordscharwoude 3e rp. T. Roosje Bovenkarspel Serieprijs, C. Kaper, Alkmaari Serieprijs K. van Duren, Barsingerhorn Tweede klasse. Ie prijs G. Langedijk Oudkarspel 2e pr. J. Schrieken Oudkarspel 3e J. Klopper Bvoenkarspel, Serieprijs P. Boon Zuidscharwoude Derde klasse. Ie pr. J. Peijs Noordscharwoude 2e pr. D. Nap Oudkarspel, 3e pr. D. Bakker Noordscharwoude, Serieprijs J. Bus, Wormer ,i Bakker 499 P- 492 P- 487 P- 57 P- 57 p. 454 P- 441 P- 437 P- 57 P- 417 p. 408 P- 399 P- -53 p. NOORDSCHARWOUDE. „DE KUISCHE SUZANNA." Onder directie van Piet Kohier, Gebrs. Leen ders en Jos. Mastenbroek, saat het Nederlandsche Opera en Operettegezelschap, dat hier en elders gastvoorstellingen geeft. Voor de tweede maal trad het hier op; j.l. Za terdag wederom in „Concordia" met „De kuische Suzanna", operette in drie bedrijven door Jean Gilbert. Kunst behoeft men er niet in te zoeken Maar wanneer men eens hartelijk wil lacchen, dan brengen dergelijke operette's de lachspieren in beweging. De vertolking was allergeestigst, en de zang uitnemend. Het tamelijk goed opgekomen publiek was opgetogen en meermalen moest wor den gehaald. Wanneer er van Voldaanheid kan gesproken worden, dan hoepn wij, dat de ge- gevoelens wederkeerig zijn. ZUIDSCHARWOUDE. Na herhaalde oproeping heeft zich geen enkele sollicitant meer aangemeld voor de vacante be trekking van onderwijzer, zoodat er thans slechts 1 solliccitant is. ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond vergaderde het Onderling Be grafenisfonds te Zuidscharwoude ten huize van of meer wrevelig. Hol ik dan soms ook nog?? Noemt gij dezen tocht naar de dienstbaar heid onder vreemde menschen soms geen hals- over-kop-daad vroeg mevrouw Ebermann. Dat is het juist, wat1 pi ij zoo angstig maakt, uwe overheerschende meerderheid aan den eenen en uw totale onervarenheid aan den anderen kant. Er kwam een pijnlijk trekje om Irene's lippen Gij weet wel er bestond voor mij geen andere uitweg meer. Wellicht is mijn daad meer 'een gevolg van kieschheid, dan van overspanning Papa was op zijn zeven en twintigste jaar we duwnaar. Ik ben er verzekerd van, dat hij ge durende de eerste jaren na mama's dood uit rouw en droefheid over haar verlies, zijn hart niet voor een nieuwe liefde ontsloot. En later ofschoon zijn leven jn de wereld en zijn maatschappelijke positie hem er bijna toe noodzaakten, bleef hij ook verder ongetrouwd, om mijnentwil. Hij wenschte aan zijn eenige, bijna volwassen doch ter geen stiefmoeder te geven. Ik weet, dat hij eens een hevigen strijd met zich zeiven gevoerd heeft en dat hij om mijnentwille vurige wensehen bedwong. We'licht hoopte hij. dat ik zelve trou wen zou, en dat hij dan weder het recht en de vrijheid zou hebben om aan zijn eigen geluk te denken. Maar ik en hier glimlachte Irene weemoedig, ik kan van mijn kant papa dat genoegen niet doen, want ik heb, helaas, den man niet gevonden, die een voldoenden indruk op mij maakte. En nu papa einde1 ijk ziet, dat ik alle aanstalten maak om een oude jongejuffrouw te worden, begrijpt hij, dat hij niet ook de rest yaa den Keer P. Schoenmaker aldaar. Aanwezig wa ren 39 leden. Na opening der bijeenkomst en lezen der notulen werd meegedeeld, dat de bode, de heer D. Kist, als zoodanig had bedankt, waar voor een nieuwe funoctionaris moest worden be noemd. Uit het Jaarverslag van den Secretaris bleek, dat het aantal leden 481 bedraagt, terwijl 11 begrafenissen zijn verricht. Uit het finantieel verslag bleek ,dat het geheele geldelijk bezit der I vereeniging 1851,78 gulden bedraagt. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren W. Koemann en Er. van Bergen met al- gemeene stemmen herkozen. Zij namen hun be noeming aan. Als bode werd gekozen de heer G. Koeman Wz. met 26 stemmen. De heer A. de Ruiter verkreeg 8 en de heer D. van Twuijver 4 stemmen. Besloten werd nieuwe reglementen te laten drukken, enkele minder belangrijke wijzi gingen werden nog aangebracht. Besloten werd nogmaals bij den gemeenteraad aan te dringen op verbetering van het lijkenhuisje en de begraaf plaats. Daarna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE- Met het doei om te komen tot de definitieve op richting van een Dambond benoorden het Y, zal de heer A. Renooi, van Berkhout a.s. Zater- dagavonnd 7 uur een simultaanseance in het dammen geven ten lokale van den heer F. Kra mer alnier. Tevens zullen dan nadere gegevens omtrent genoemden bond gegeven worden. Onge veer een tiental vereenigingen hebben zich tot toetreding reeds opgegeven. De heeren dammers van Langendijk blijven dus niet weg, maar ko men Zaterdagavond, liefst met hunne borden, op genoemd uur naar „De Roode Leeuw." DE LANGEDIJKER FUSIE- Wij lezen in het „Nieuws van den Dag" Te Broek op Langendijk is onder de manne lijke en vrouwelijke inwoners boven de 18 jaar een vloksstemming gehouden over de quaestie: „Langendijk één", met den uitslag, dat ruim 1200 zich daartegen verklaarden. De gemeente telt 2200 inwoners, slechts een 20-tal' wenschten niet te teekenen. —BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de afgeloopen week werd ter vei ling alhier verhandeld: 604525 kilogram roode, 709175 kilogram gele en 311725 kilogra witte kool, tezamen 1625425 kilogram sluitkool. Ver- ,der 21025 kilogram wotrelen en 49225 kiSlogram uien, zoodat in het nieuwe jaar (3 weken) to taal verhandeld is: 2004325 kilogram roode kool, 2118325 kilogram gele en 876670 kilogram witte kool, tezamen 4999321 kilogram sluitkool. Ver der 9 3925 kilogram wortelen en 124050 kilogram uien. BROEK OP LANGENDIJK. De volksstemming over Langedijk één heeft alhier haar beslag gekregen. De gemeente was in 14 wijken verdeeld, die binnen enkele dagen bewerkt waren, met den uitslag dat 1270 manne lijke en vrouwelijke ingezetenen boven de 18 jaar zich TEGEN de vereeniging verklaarden. Slechts een 25tal dorpsgenooten wenscchten niet te tee kenen. i BROEK OP LANGENDIJK. Donderdag 3 Februari zullen in de café's „Welgelegen" en „Marktzicht" volksvergaderin gen worden gehouden om te protesteeren tegen „Langedijk een." In eerstgenoemd café zal de vergadering geleid worden door den heer S. Wa genaar-en de heer B. Ytsma zal als spreker optre den. In laatstgenoemd café zal als leider optreden de heer P. Slot Azn., en als spreker de heer Rens Slot. BROEiK OP LANGENDIJK. In haar vergadering van gistermiddag heeft de commissie, bedoeld blij artikel 131 der gemeentewet, zich met algemeene stem'men ver klaard tegen de vereeniging der Langedijker ge meenten. Wegens ongesteldheid van den heer Bur gemeester werd de vergadering geleid door den jongsten wethouder den heer Rens Slot. BROEK OP LANGENDUK. Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente is gekozen de heer O. Oijevaar. zijn leven aan mij ten offer mag brengen, zooals hij zijne jeugd en zijn mannelijke leeftijd aan mij heeft opgeofferd. Hij kwam in kennis met Albertine. Hij was loyaal' genoeg om mij vooraf te vragen of ik tegen zijn huwelijk en zijn ge luk vijandig gezind zou zijn, en ik nu, ik ben hem onder een vloed van tranen om zijn hals gevallen en heb hem gezegd, dat mijn liefde de zelfde bleef en dat ik al'les zou eerbiedigen, wat hij deed. Ik kende Albertine slechts weinig, maar telkens heb ik een indruk gekregen, dat zij niet den regeerings-president Von Meltzow trou'wt, maar den man dien zij onuitsprekelijk bemint en vereert zij zou papa ook genomen hebben, al had hij geen positie en geen naam gehad. Over Irene's gezicht rolden langzaam twee groote tranen. 4 Glimlachend wischte zij ze af. Eén ding gevoelde ik echter, ging zij yoort, dat het voor mijnen vader, voor Alber tine en voor mij even pijnlijk zou moeten zijn, in die nieuwe toestanden van den beginne af mee te leven. Eene dochter, die denzelfden leeftijd heeft als de echtgenoote, voortdurend oor- en oogge tuige van een jong echtelijk geluk te zien, moet iets vreeselijks zijn. Zooals ge terecht zegt: ka rakters moeten zich eerst tegen elkander afslij pen. Zou dat in mijn tegenwoordigheid moeten gebeuren? Ieder klein misversatnd, elke kleine twistzieke opwelling, zou een gewichtige en pijn lijke beteekenis erlangen, wanneer ik er bij te genwoordig ware. Een goede verstandhouding een innig samenleven zou op; die manier Bjoeüjjk - BROEK OP LANGENDIJK De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente heeft toezegging van beroep gezonden aan den vorigen predikant der gemeente, den WelEerwHeer Ds, J. P. Dijk te Oppenhuizen. BROEK OP LANGENDIJK Op initiatief van den Weleerw. Heer Ds. Arn. de Jong, is Maandagavond een Doopsge zind Kerkkoor opgericcht, met aanvankelijk ruim 20 leden, onder directie van den Heer Zaal, hoofd der openbare lagere school. N. V. DE TIJDGEEST. Trekking van 500 nummers ten overstaan Vmn Notaris A. G. MULIE Opgave van het Hoofdagentschap C. PAARL- BERG te OUDKAESPEL. Maandag 24 Januari 1921. Prijs van f 1000 1734 19759 400 89 7931 8264 12039 14970 200 3367 3756 6027 11364 192282 30266 100 4219 9422 13280 15792 17571 18725 20099 20447 20941 Dinsdag 25 Januari 1921. Prijs van f 1000 4593 7363 12844 13031 15928 20262 20322 400 8877 14743 18608 20413 200 4588 5353 6932 7546 8390 10839 11899 15545' 16308 100 913 1444 6797 7120 7880 10050 '10782 11997 14436 15843 17329 20036 220695 HEER. HUGO WAARD. Een uitmuntend geslaagde feestavond werd ge houden door de afdeeling Heerhugowaard van de Nederlandsche vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, in het lokaal' van den heer P. Roos, voor deze gelegenheid geheel in feestdos ge stoken. Als vertegenwoordiger der Pera hebben we de uitnoodiging aanvaard en we hebben met zooveel andere genoodigden inderdaad genoten. Na een woord van welkom door den voorz., den heer van Amerongen, werd door eenige dames en heeren het Bondslied gezongen, vervaardigd door den heer G. Nieuwenburg, en in toon gezet door den heer Joh. H. Caro. Nauwelijks waren de tonen van dit lied Iweggestorven, of eigenlijk moes ten we zeggen, was het applaus geëindigd, of de heer Brouwer, secretaris der afd. Amsterdam, verkreeg het woord voor het uitspreken van de efestrede. Deze begon met te zeggen, dat er in derdaad voor de afd., welke nog pas 3 jaar be staat, alle reden is tot feestvreugde, waarna hij relefeert de verschillende verbeteringen, die in de postiies van het Spoor- en Tramwegpersoneel zijn gekomen, betere regeling bij ziekte, betere rechtspositie, gunstiger en vooral rechtvaardiger strafbepalingen, erkenning onzer organisate, ver betering inzake pensioenen en verlof, betere loon regeling enz., inderdaad successen waarover we ons ten zeerste mogen verheugen. Vergeten we echter niet, makkers, zoo gaat spr. voort, dat we dit alles niet zouden hebben gekregen, zonder onze organisatie, zonder krachtige actie onzer zijds. En we mogen nu niet op de lauweren gaan rusten, eensdeels, omdat er nog wel het een en ander te wenschen is en blijft, (noemen we al leen maar b.v. 10 pCt. loonkorting voor vaak een krot van woning), doch vooral ook omdat de teekenen er op wijzen, dat er nog wel eens ge streden zal moeten worden, om de verkregen re sultaten niet weer te zien vervliegen. Immers, met veel ophef wordt reeds melding gemaakt van prijsdaling en dan als in een adem genoemd lbons verlaging? Reeds Wordt dit in particuliere be drijven in toepassing gebracht. Het is spreker leed, daarom een wanklank te moeten doen hooren op dezen feestavond, doch hij mag dit niet verzwijgen. Het is toch immers wel treurig, dat sommige leden, helaas ook van uwe afdeeling, uit het verbond treden, doordien als gevolg van loonsverhooging ook de contributie is verhoogd. Makkers, laat toch de organisatie niet den voetbal gelijken, die licht en veerkrachtig als hij is, zoo gemakkelijk te pareeren is. Neen, onze organisatie gelijkt den massieven bal, die in zijn voortgaande beweging nitt te pareeren geworden zijn, omdat een derde en nog wel 'een derde die partij zou kiezen er bij tegen woordig was. Zoo kwam ik tot de gevolgtrekking, dat het kiescher zou zijn als ik heenging. Fami lie hebben wij weinig, en allen staan zóó ver van mij af, dat het nog gemakkelijker scheen, naar geheel vreemden te gaan. Het geluk was mij gun stig. Ik heb een betrekking als juffrouw van gezelschap gevonden. Dat is een begin, om te leeren hoe ik mij naar andere menschen moet schikken, want ik ben in mijn jongen tijd wel wat al te veel mijn eigen baas geweest. Gaat het goed, dan heb ik alle reden om te veronderstellen, dat ik mij later in het ouderlijk huis zonder moeite in de veranderde omstandigheden zal kun nen schikken. Gaat het niet goed, nu, dan zal ik dee te beter inzien, hoeveel gemakkelijker het is, zich in zijn eigen huis als nummer® twee te leeren beschouwen, als bij vreemden de slavin te zijn. Mevrouw Ebermann stond op en omhelsde haai pleegdochter. Haar hart was vol tro*s op haar, en zij verblijdde zich reeds in het vooruitzicht, aan haren echtgenoot woord voor woord Irene's ver toog over te brengen, want een goede memo rie bezat mevrouw Ebermann wel, daartegen had niemand iets in te brengen. Instappen! Reizigers voor Berlijn, riep de portier thans met een krassende stem door het •lokaal. Die is stellig onderofficier geweest, merkte mevrouw Ebermann aan, terwijl zij I werden rius'e handvafiasje opnaai.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 2