INieuwstijdingen. Buitenland. Ingezonden. Groentevervoer Marktberichten. doch' waarvoor men, willens of onwillens, moet wijken. Laat men ons vinden schouder aan schou der, wekt daartoe op den slappen onder ops en gij, vrouwen, zoo gaat spreker voort, houdt uw mannen niet terug van onze vergadering], doch zet ze hierin aan dit trouw te bezoeken. Immers ook uw belangen en die uwer kinderen, worden daar besproken. Onder verwijzing naar het ge zongen Bondslied, eindigt spreker met een krach tige opwekking tot volmaakte eenheid. (Langdu;- rig applaus.) De voorzitter brengt den Leer Brou wer dank voor het gesprokene en kondigt vervol gens aan het optreden van den heer Daan Pool van Oudesluis. Verschillende nummers, zoolwel ernst als luim, werden door den heer Pool ten gehoore gebracht, daarbij verdienstelijk begleid door den pianist, den heer Son van Anna Pau- lona. Het zou ons inderdaad moeilijk vallen, te beoordeelen, wanneer de heer Pool zijn hoorders het meest te genieten gaf, bij1 z'n ernstige of bij z'n luimige voordrachten. Stellig mag ik vol mondig zeggen, er werd ten zeerste genoten. Is het wonder, dat het applaus na het laatste num mer pas onderbroken werd, toen (je heer Pool als toegift nog toezegde: Kees op de tentoonstel ling te Schagen. Onbedaarlijk is hierbij gelachen en een krachtig applaus bezegelde dan ook het woord van dank door den voorzitter hem toe gebracht. Onder niet minder krachtig applaus werd door een der aanwezigen een woord van dank gebracht namens de gasten voor den gonot- vollen avond doorgebracht. Na afwerking van het programma is men nog lang hoogst gezellig bij een gebleven, tot zelfs langer dan een paar uur na middernacht. De afdeeling mag met genoegen op dezen avnod terugzien. (Ons werd meegedeeld, dat de heer Roos reeds vooi een avond beslag op den heer Daan Pool heeft gelegd. OUDE NIEDORP. Ds. Barnow alhier is beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Aardenburg (Zeeland.) OUDE NIEDORP. Maandagavond vergaderde het „Ondersteunings fonds" bij zekite alhier in de conistoriekamer der Herv. Kerk. De voorzitter, de heer M. Kooijman, opende met een .welkom de vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulen voligde. Hierna bracht de heer A. van Zoonen als waar nemend secretaris, Me secjetaris de heer D. van Zoonen was wegens ongesteldheid afwezig, - ver slag uit. Het bezit van het fonds was op 1 Jan. 1921 f 752,011/2- Eir was dit jaar een nadeelig saldo groot f 17,80, ontvangen was f 267,28' uitge geven f 285,08 aan 6 personen werden; uitbe taald 239 ziektedagen. Het aantal leden was stationair gelteven, nl. 41 mannelijke leden en 1 vrouwelijk lid. Het bestuur had 4 maal vergaderd. Op advies van de heeren C. van Zoonen C. Bak ker en P. Wit, leden van de Centrale commissie, werd de rekening over 1920 goedgekeurd op bo vengenoemde cijfers. Tot afgevaardigde naar de algiemeene verga dering van den Prov. Bond werd benoemd de hr. D1. van Zoonen en tot plaatsvervanger de heer A. van Zoonen. De voorwaarden die de Bond stelt, mede in verband met de „Ziektewet" werd Voor ons fonds te bezwaarlijk geacht. Tot candidaat voor het bestuur van den Bond wercf gesteld de heer A. Visser te Nieuwe Nie- dorp, eveneens voor het district. De heer W. Langedijk werd herbenoemd tot penningmeester en de heeren O. Bakker en C. vam Zoonen tot leden van de ocontrole oommissie. Nadat nog eenige besprekingen werden gehou den van meer huishoudel'ijken aard, werd de Ver gadering met woorden van dank v<*>r de gezelli ge samenwerking gesloten. - DE MOORD TE SPAARNDAM. Men seint ons: Thans is bij een slager te Spaarndam een bijl in beslag genomen, destijds door den verdachte Maas bij den slager geleend, al's noodig bij het 'slachten van een varken en welk werktuig ver moedelijk ook is gebruikt bij denn moord. DE STORM OP TKSSEL, Het gat, dat deze week in den dijk van het Horntje geslagen is, heeft men met zakken zand dicht gemaakt, zoodat voorloopig gevaar geweken - HEIT MIJNONGEVAL TE HEERLEN. De mijnwerker W. Simons, die bij het mijnon- —gelku op de Oranje Nassaumijn, volgens de „Telt" m°j ernsti£ werd gekwetst, is Zaterdag overleden. De ongelukkige woonde te Mariendorf (Duitschland en laat een echtgenoote met zeven kinderen ach ter. iDt is reeds de vierde doode in het mijnbe- Hrij fin deze maand. EjEN BURCHT DER BATAVIEREN. Wij lezen in het „Handelsblad": ln een vergadering van het Kon. Neder 1. Aard- ijkskundig Genootschap, gisteravond in Artis gehouden, hield dr. J. H. Holwerda, directeur van 's Rijks Museum, van Oudheden te Leiden, een o s op haar, ei voordracht over: „De Burcht der Bataven bij Nemegen en hun woerden in de Betuwe." Ra er aan te hebben herinnerd, hoe weinig we n goede memo feitelijk langs historischen weg omtrent onze voor 1, daartegen ■ouders, de Batavieren, weten, hoe slechts hun af- homst als stam der Chatten vaststond, hoe ten aZ™1 t^e van 'iun opstand in het jaar 70 na Chr. run burcht ergens aan den Waaloever gelegen, ioor hen zelf in brand werd gestoken, en hun - hoeven in de Betuwe door de Romeinsche legers terwijl zij 1 werden verwoest, gaat spr. er toe over, een beeld te ontwerpen van wat opgravingen ons om-trent hun leven hebben geleerd. Allereerst geeft hij een uitvoerige beschrijving van den burcht der Ba taven, welken hij op den heuvel vl!ak ten O. van Nijmegen heeft weergevonden. Omgeven door een zwaren muur, van aarde en houten balken ge bouwd, welke nog de duidelijke sporen in den grond hebben achtergelaten, een muur, niet onge lijk aan dien waarmee, volgens Caesar's beschrij ving de Galliërs hun sterkten omringden, en toe gankelijk door een aantal poorten, voor welke aan die zijden, waar de berghelling het grootst was, een zware voorbou'w' gelegen was, werd deze burcht in hoofdzaak door een met keien geplavei- den weg doorsneden. Aan den weg lagen vrij on regelmatig een aantal eenvoudige huizen, ten dee le in vierhoekig grondvlak, ten deelte in ovalen vorm, juist, zooals we deze van andere bar- baarsche burchten kennen of zooals verscheidene Romensche ireliefs, o.a. van de zaal van Marcus Aurelius ons die vertoonen. Verder werden aan dien weg de-sporen gevonden van een merkwaar- digen bouw, waarschijnlijk een houten, op even wijdige balken gefundeerden bodem, met vrij laag opstaande wanden. Deze aanleg heeft de meeste overeenkomst met houten bassins, waterbassins waarschijnlijk, gelijk die van elders bekend zijn vooral van den Alteburg, bij Niederstein, ten Z. van Cassel. Trouwens, in tal Van details vertoont deze geheele burcht gootre overeenkomst met dien AAlteburg, gelegen bij het dorp Metze, en dit is zeker geen toeval; immers, in deze laatste meent men Mattium te hebben weergevonden, de oude hoofdplaats der Chatten, van wie immers de Ba taven afkomstig zijn. De watervoorziening van de burcht geschiedde langs een nauw pad aan de 'steile N.-helling van den heuvel, hetwelk halver wege die helling naar een terras voerde, waar thans nog levend water voorhanden is. Na de pauze beschreef spr. een Bataafsche hoe ve, op grond van zijn opgravingen te Maurik. - EEN GOEDE VANGST. Inderdaad heeft de aanhouding van den steen drukker Fuykschto, die, op aanwijzing van den sigarenwinkelier Schwegman, aan den Binnenweg te Rotterdam werd gearresteerd, geleid tot de ontdekking van de vervaardigers der valsche zil verbons van f 2.50. Een huiszoeking in de werk plaats aan de Boekhorststraat bracht een porte- •monnaie met nog zes valsche zilverbons aan het licht en een graveersteen, waarop een bon gegra veerd stond. Zondagmorgen vond men in een pak huis aan de Banierstraat een achttal vellten pa pier, waarop zilverbons afgedrukt stonden. De bons behoefden alleen nog te worden afgesneden. In hetzelfde pakhuis kwamen nog twee steenen tevoorschijn. Verder werd een onderzoek inge steld in de drukkerij en cartonnagefabriek van F. Slavenburg in de Vijverhof dwarsstraat, waar men zeven groote afdruksteenen in beslag nam, die in allerijl waren schoongeschuurd, doch waarop de bon niettemin nog duidelijk herken baar was. De steenen waren zoo groot, dat op elk vel 14 bons tegelijk konden worden afgedrukt. Achter platen karton verborgen vond men nog een afdrukbon, waarop een volledige zilverbon stond. Fuykscchot en Slavenburg hebben een volledi ge bekentenis afgelegd. Een opdracht van de Rot terdamsche Handels en Landbouwbank om een 'reclamebiljet te vervaardigen, dat er uTitzag als een zilverbon, had Fuykschot op het idee ge bracht. De graveur, die de opdracht had gekre gen, had het werkje ëchter te gevaarlijk gevon den. Daarna had Fuykschot zijn taak overge nomen. Nadat de waarschuwing van het' ministerie van finantien was verschenen, hebben de valsche mun ters de noodig gebleken verbeteringen op hun steenen aangebracht, en werd de werkplaats ge transporteerd naar de drukkerij van Slavenburg Deze laatste was door de kranten van Zater dagavond gewaarschuwd, en had tien vellen bons in de kachel gestopt en de steenen zooveel moge lijk afgeschuurd. In het geheel zijn in den Haag en te Rotterdam een paar honderd valsche zil verbons door de twee compagnons in omloop ge bracht De winkelier Schwegman Wien waarschijnlijk de belooning van f 500i door het ministerie uit geloofd zal worden toegekend, was opmerkzaam geworden op de bons, doordat ze al te vettig aanvoelden, en blauw afgaven. Toen hij Fuyk schot daar opmerkzaam op maakte, greep deze den bon weg, en zag Schwegman, dat 's mans nagelriemen dezelfde blauwe kleur vertoonden. Hij riep daarop een agent aan ,die den steen drukker arresteerde. Een Hindoe, Shi Singh genaamd, die sinds jaren te Berlijn woonde, waar hij met een Duitsch meisje was getrouwd, is in zijn woning te Char- lottenburg, vermoord gevonden, bedekt met bloed Blijkbaar was hij eerst ernstig gewond en daarna geworgd He.t slaapvertrek, waarin hij dood ge vonden werd verkeerde in groote wanorde en alle koffers en kasten waren opengebroken. In 1915 was deze Hindoe, die het bedrijf van chocoladefabrikant beoefende, naar Berlijn geko men om te studeeren, en volgens de „Vorwarts" was hij een politieke drijver en lid van een club, dié ijverde voor de onafhankelijkheid van Britsch Indië. Tijdens den oorlog bezocht hij druk het gevangenkamp voor Britsch Indische troepen te Wünsdorf, om de Indiërs tegen het Britsche ge zag op te zetten. Leuk hè, die „Langedijker" toch, Van alles komt er in, Niet alle menschen krijgen hier, Natuurlijk hun zin. 'k Denk Hoogland is slecht voldaan Met 't antwoord uit de krant, Ennifn, de rekening is voldaan, De cokes wellicht verbrand. Beter staat he!t| mat de mug, Die menn „Malaria" noemt, Tk heb die menschen op hun jacht, Werktuigelijk geroemd. Ze zoeken stilletjes alles af, En spreken door gebaren En waar ze het niet kunnen zien, Gebruiken ze hun lantaarn. En als het geluk dan dienen mag, En zien er nog een staan, Dan gaat het op een sproeien hoor, En dit leven is gedaan. (Gelukkig hè!) De distributie gaat venhuizen, Hoé.,jammer, want men ziet De 15 cent op één mud cokes, Neen, dat verlaat ons niet. De eierkolen van Verleden, Die rolden zoo maar voort, En ons distribueeren ging Geregeld ongestoord. Maar nu die stukken vraagt men mij, Kan dat niets voor ons zijn, Ik weet het niet, zooals men zegt, Kwamen ze uit de Emma-mijn. Ons orders waren in die zaak: Ga naar de Gasfabriek, En zoo volbrachten wij ons taak, En brachten daar de kliek. De gascommissie, gansch niet boos, Door dit gemaakt besluit, Allicht slaan die'menschen daar Dan nog een winstje uit. Verschafte nu de cokes geen licht, In de een of andere zaak, Wellicht doen de Emma-stukken In deze nog haar taak. Want enkele vragen staan er open Als de Langedijken (één) Wat Broek betreft, 'k verstout mij1 't Heden, dat dat maar weer verdween. Want spreekt men van de broek uittrekken, Waar 't leven mee begon, Laat Zuidscharwoude zijn broek behouden, En Broek zijn pantalon. EEN BROEKER. Broek op Langendijk, 22 Jan. '21. WelEd. Heer, Met dezen verzoek ik u beleefd, onderstaande te willen plaatsen in uw blad. Mooi was het gezegd in „Langedijk één" en „Goede nabuurschap." Heeft Zuidscharwoude zoo'n behoefte aan andermans duiten? dat men zich niet schaamt openlijk voor den dag te komen trek je broek uit met gevulde zakken, wij zul len hem aantrekken. Als het ooit zoo ver komt, hoop ki, dat de Zuidscharwouders, die zoo be lust zijn op de Broeker duiten, het wel mogen ontwaren, dat die Broeken hen altijd zeer slecht zullen voegen, en tot de conclusie mogen komen, „,had ik hen maar niet gehad." Maar als Broeker wil ik gaarne wenschen, dat de groote Heeren bijtijds hun dwaling mogen in zien, van zoo'n vereeniging. Voor wie er ook voordeel of genoegen in wezen zal, voor Broek zeker niet, dat ons eenig heil kan brengen. Een- groote [gemeenteWat mooi I Wil maar eens éven zien naar Zaandam! Charivarie en Braken- siek, „Groene" 221'21 zullen u op de hoog te helpen, wat zegen ons de groote gemeenten kunnen brengen! Zoo zal het zijn: „Boerens- schroom, Sijmen betaal!" Maar gaat het, goede nabuur, om de Broeker duiten, dan is het motief voor Langedijk één al allerellendigst treurig.! Men neme dan de gemeente Broek maar liever als voorbeeld. Allicht dat men daar nog voordeel mee kan doen. 1 En nu Red, U dank zeggend voor uwe wel willendheid, noem ik mij: EEN BROEKER. Heer Keizer, Kan s.v.p. het volgende een plaatsje krijgen in uw blad, „N. L. Crt." Bij voorbaat dank. Broek op Langendijk, Jan. 1921. Aan den Heer Redacteur van de „Langedijker Courant" te Noordschar- woude. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken we u eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad, voor het volgende: We juichen het van harte toe, dat door „Het Comité van Actie tegen Langedijk één" te Broek op Langendijk een protestlied is uitgegeven, waar in in schoonen, dichterlijken trant, de grieven en ebzwaren tegen de vereeniging van onze vier dor pen, worden kenbaar gemaakt. We voelen ons geroepen den dichter van het lied, welks inhoud zoo diep is en strekking zoo schoon, onze hulde aan te bieden voor de onnavolgbare wijze, waarop hij in heerlijke versregelen de diepe smart, die, ons, Broekers, overmant, beschrijft. Echter, de geestdrift, die ons bezielt, voor ons heilig doel, doet ons de pen ter hand nemen, om hier, op deze plaats een vraag te richten tot alle inwoners, van Broek. Gij, burgeressen en burgers onzer ge meente, die alle ale goede inwoners, wel reeds het protestlied hebt gelezen en het in huiselijken kring met harmoniumbegeleiding, al menigmaal1 zult hebben gezongen, is bij u nooit de gedachte opgekomenhet bevredigt mij niet, 't uit nog niet sterk genoeg de oneindig diepe smart, welke on ze ziel doorvlijmt, nu onze zelfstandigheid dreigt verloren te gaan?? Wij gevoelen ons gedrongen u te zeggen, dat, hoe schoon het lied ook moge zijn, wij er niet voldoende in weergegeven zien, de gevoelens, die ons hart innemen. Want, vragen wij ons af, IS Broek wel weerloos?! Be auteur vergelijkt de weerloosheid van Broek met die van ons dierbaar Vaderland, in de oorlogsjaren. Nu hebben we tegen een vergelijking tusschen Broek en het Vaderland totaal geen bezwaar, maar we zouiden het woord weerLOOS door WeerBAAR willen vervangen. Hadden we in de mobilisatietijd geen prachtig leger, een leger van trouwe officieren en gehoorzame soldaten, die zich bij het eerste sein tot den aanval, eenparig op een aanrukken- den vijand gestort hadden onder den geestdrifti ge» kreet: „Voor God, Oranje en het Vaderland!" Hadden we geen vloot, bemand met matrozen, die in dapperheid niet onderdeden voor die van Tiromp en De Ruyter? Neen, ons land WAS en Broek IS niet weerloos. Zoolang onze ingezetenen zoo onnavolgbaar zijn in het vinden van argumenten en zoo onvergelijkelijk in het uiten daarvan, zoo lang hebben wij niets te vreezen. Ons dorp is een krachtig dorp, met als schoonste symbool de bur gerwacht! Waar de auteur de Langedijk als ge heel zoo treffend vergelijkt met een Janplezier, zouden wij Broek willen vergelijken met een fiere leeuw of, denkend aan het Broeker wapen, met een grootsche slagkruiser, die trots en ma jestueus de baren doorklieft. EENIGE BROEKER JONGELINGEN. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. ZATERDAG 22 JAN. MAANDAG 24 JAN. DINSDAG 25 JAN. 226 WAGENS. 29 18 NOORDERM A RKTBOND NOORDSCHARWOUDE- ZATERDAG 22 JAN. MAANDAG 24 JAN. DINSDAG 25 JAN. TOTAAL' 22 WAGENS. 25 18 LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. 24 Januari 1921. 102200 kilogr. roode kool f 3,806,10 Roode kool 2e soort 2,220,280 82350 kilogr. gele kool 3,405,70 Jele kool e2 soort 2,803,10 46450 kilogr. deensche kool 3,80—5,00 6075 kilogr. uien 4,8055,70 2000 kilogr. peen 3,000,00 25 Januari 1921. 102000 kilogr. roode kool 4,006,30 Roode kool 2e soort 1,403,80 136650 kilogr. gele kool' 4,605,80 Gele kool 2e soort 2,103,00 50000 kilogr. deensche kool 4,205,10 8175 kilogr. uien 4,105,90 9800 kilogr. peen 2,403,00 695 kilogr. blauwe aardapp. 5,400,00 26 Januari 1921. 93000 kliogr. roode kool 4,007,10 Roode kool 2e soort 3,603,90, 79450 kilogr.- gele kool1 4,00—6,70 Gele kool e2 soort '2,403,90 47175 kilogr. deensche kool 4,005,50 5000 kilogr. uien 5,005,90 14700 kilogr. peen 1,802,50 300 kilogr. rapen 1,00—0,00 40 kilogr. spruitjes 8,508,90 NOORDERMARKTBOND i NOORDSCHARWOUDE. 24 Januari 1-921. Bravos5,200,00 Grove uien 4,605,30 Drielingen7,80—0,00 Peen 2,50—2,90 Roode kool4,60—6,70 Gele kool4,70—5,30 Deenscche witte 4,305,00 25- Januai rl921. 1 Brayos 5,800,00 Grove uien4,405,20 Peen 2,30—3,00 Roode kool5,406,80 Gele kool4,60—5,60 Deensche witte 4,605,10 26 Januari 1921. Grove uien5,200,0§ Peen2,20—22,70 Roode kool5,106,90 Gele kool4,90—6,00 Deenscche witte 4,70—5,30 WARMENHUIZEN. 24 Januari 192 1. Roode kool3,30—5,00 Gele kool4,60—0,00 Witte kool4,30—5,00 Uien4,00—5,00 Uitschot roode kool 2,70—3,10 Uitschot uien0,400,00 25 Januar il92T Roode kool3,20—5,50 Gele kool4,70—4,80 Witte kool3,204,70 Uien4,60—5,10 Peen2,70—0,00 Uitschot roode kool 2,600,00 Uitschot gele kool 1,902,20 Uitschot witte kool 0,802,60 ALKMAAR. 24 Januari 1921. Aardappelen5,80—6,40 Roode kool4,30—6,20 Gele kool3,605,10 Wortelen2,20—2,80 Uien5,10—5,50 Spruiten„22,00—31,00

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 3