Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. 9. Zaterdag 29 Januari 1921 leBIad 30e ♦Jaargang per 3 maanden fl,00 J'. H. KEIZER. Revue van de week STAMROZEN, Kl eding naar Maat RECLAME. Uit den Omtrek. fc «ft*. I X» git wil regg'J ent terug. VOORT. NIEU WE IDIJkER COlfttAHT. Deae oourant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond. A.B0NNEIEST8PKI)! BEDAOTBUB-UITGEVEB BUBBEL: loordicharwoiide. PRIJS DJKR ADTERTENXIéNi V*m 1—6 regelt 78 et-, elke regel meer 15 ct» Groate letters of rivetten worden naar plaatsrnimte berekend Brieven rechtstreeks »an den Uitgever DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BlLADiBN. EERSTE BLAD BINNENLAND. 25 Januari. Wij zitten nu midden in den „Meteorologischen Wiutei," schoon het lengen der dagen zeer dui delijk is te bespeuren. Sneeuw en ijs vertoo- nen zich bijna niet, maar de extra grauwe Ja nuarimaand '21 vergast ons telkens op wilde stormen, die het water voortstuwen en opjagen. De achter ons liggende week' was er eene, waarin de rubriek van ongevallen van allerlei soort met het woeste weer in verband staande, een buiten gewonen omvang bereikte. Evenals om het maar dadelijk aan te stippen die van de crimi naliteit. De berichten, verslagen, bespiegelingen StloeuiMrt(jl) i II I,M V bi^dt aan le soort te klasse 1 M. hooff, a t per- stuk. Jn. GROEN -i- SINT PANCRAS. over inbraken, beroovingen zakkenrollerij, knoeie rijen, verduisteringen, enz., nemen dag aan dag een verontrustend groot brok van de plaats ruimte der bladen in. Het begin van de pas-ont sloten week wordt „geillustreerd" door de tijding dat de fabrikanten der voortreffelijk nagemaakte zilverbons van f 2,50 ontdekt zijn, en wel te Rotterdam. De winkelier, die „bofte" door het aanwijzen van den hoofddader, zal nu de f 500, ëblooning krijgen, door finantien uitgeloofd. Dit een premie uitschrijven door het steunen van de recherche in belangrijke gevallen, getuigt van praetiscli inzicht, evenals het vergoeden van het bedrag, op valsch bankpapier aangeduid, aan eer lijke zelf slachtoffer geworden „houders van de ze waarden." Intusschen, het opsporen van het langgezochte zilverbonfabriekje is een gel uk- wenseh en jubelkreet dubbel waard. Want de wij ze, waarop hier het geldswaardig papier was ver- valscht, met buitengewone geraffineerdheid en die gevaarlijk mag heeten. 'Tot de bijzonderheden van de jongste criminaliteitsrubriek, die de be langstelling van Jan Publiek werkelijk ten volle bereiken, bij den overvloed is verflauwende aandacht onvermijdelijk, moet gerekend wor den de vrijspraak der Amsterdamsche voruw, die beschuldigd was haar zoon, gedurende jaren mis handeld, veronachtzaamd te hebben. De Juridi sche heeren vonden geen termen van straftoepas sing. Dat de hierbedoelde verdachte had een Ju ry haar moeten beoordeelen en minder' genadig zou zijn afgekomen ik acht het zeer waar schijnlijk.... Het rechtsgevoel der massa is in den regel ietwat criminalistisch wat grimmig-streng in bepaalde gevallen, aangelegid. Dat het door de vrijspraak der hiergenoemde verdachte bevredigd is, valt te betwijfelen. Behalve de ettelijke groo- tere en kleine inbraken vindt men in de misda digheidsrubriek der vervlogen week dingsighe- den, als het rollen van een portefeuille met der tig mille inhoud ergens in Groot Mokum, niet niet eens „op de vlakte" schoon de gevallen van berovoing, daar zich steeds in en buiten de hoofd stad vermenigvuldigen. jE<r zijn ook min-beha- gelijke dingen als vrij1 ernstige knoeierijen bij een der Haagsche bankinstellingen. Het boven z'n sfeer willen gaan, verder willen springen, dan z'n Polsstok reikt, heeft ook' hier een paar menschen in het ongeluk gestort, omlaag doen tuimelen, in den afgrond, waaruit het omhoog klauteren een kracht vordert, die slechts weinigen bezitten. Tot de meest lugubere bijzonderheden van de overrijke criminaliteitsrubriek behooren ook de huiveringwekkende „finesses" van den dubbelen moord te Spaarndam, waarvan de dader Dirk Roza genaamd, zou zijn gevonden ten leste. Tot deze rubriek, de jongste week schier beheer- schend, helaas, behoort feitelijk ook de fraude door het zondigen, tegen de bepaling, dat geen particulier nu meer dan 25 liter accijnsvrije al- i ooholdrank in hum mag hebben. De fiscus treedt zeer scherp en streng tegen de ontduikers op, en tegelijk schijnen de nieuwe accijnsbepalingen zekere vormen van poging tot chantage in de hand te werken. Gelukkig had men deze catego rie van den in ontelbaren en onafzienbaren geta le voorkomende „trucs", om geld te maken, spoe dig in de gaten. De week der delicten van allerlei aard en die van de ongevallen-, zoo kan het zevental achter ons liggende dagen ten volle heeten. Het fellte stormweer zei ik reeds heeft de wateren opgestuwd. De dijkverzakking te Durgerdam1 deed sommigen de schrik om 'het hart slaan. De situatie bleek gelukkig minder gevaarlijk, dan men aanvankelijk duchtte. Intusschen we zit ten weer in de periode van hóóg water en over- j stroomingen. Van de diverse jongste branden j er waren er heel wat en booze tongen komen I steeds weer met de insinuatie, dat stormachtige j buien mk wel eens voorwendsel, zeer welkom middel aan de hand doen om de waarschijnlijkheid, van boos opzet té bemantelen. Van de diverse lu andgevallen, zeide ik, is dat te Diemen wel een der ernstigste. Ik haast me hiér aanstonds bij: te voegen, dat mijn even zinspelen op brandjes, dfe wellicht „bevorderd" zijn, natuurlijk abso luut niets te maken'heeft met het Diemensch mal. Het zeggen is, maar telkens ontmoet men lieden, die over deze bewering schokschou 1 deren en schamper lachen, dat het met de spoor- wegmiseré, het te laat komen van alle denkbare treinen, nu toch beter gaat. Zou het waar i zijn? Spoorwegongevallen, waarvan enkele met tragisch, bloedig verloop, kwamen in de jongste week wel voor. Het ongeluk in de mijn bij Heer len past, eilacv, bij deze somber stemmende serie Ik zou nog het een en ander kunnen citeeren uit hetgeen deskundigen wereldkundig maken om- vogel taktiek is in de praktijk der dingen toch ook' vrij nutteloos. Met Dr. D. Fock, den nieuwen Landvoogd, gaat een mild en enthousiast muziek vriend nu naar De Oost. Het zeggen is, dat de Vrijz. Democratischen Jhr. Mr van Ber.esteijn den heer Fock als voorzitter van „Toonkunst" zal opvolgen. De heer Fock was voor het mae- cenaat zeker voortreffelijk „toegerust", meer en beter dan vele anderen. Maar is op muzikaal ter rein, het zeer uitgestrekte, reeds zooveel voor struikelen door materieele onmacht te bewaren, dat ondernemingen als de Nationale Öpera, wor den ze niet uit publieke fondsen gesteund, ten slotte noodlijdend moeten Worden. Dat is de „ftito geschichte", die „immer neu'" blijft, he laas en waarvan het verloop en „tragisch ein de" voor istpmmigen toch „steeds nieuw" schij nen, tot die zelve op hun beurt ontgoocheld en „helderziende" worden Ik bedank ervoor om1 „in mineur" deze week- bespiegeling te eindigen. Daarom veroorloof ik mij nogmaals te wijzen op de blijvende prijsda ling voo rdit en dat, waaronder speciaal o.a. de eieren behooren. Voorts, het is nu zeker, dat men des middags de portkantoren niet gedurende anderhalf uur zal sluiten, als het publiek er al te zeer door ongerief lijdt. Hopen wij, dat men op prachtisch milde wijze de grens in deze zal weten aan te leggen. Eindelijk - een bioscoop- trtst, met kapitaal van men zegt tien millioen, is tot stand gekomen. Ik rubriceer dit maar alvas, tot de „goede dingen", schoon het verre van on onmogelijk is, dat Jan Publiek er zijn extra dubbel entree door zal hebben op 'te offeren.... Op mijn weeklijstje staat nog genoteerd „mi- sere voor vele takken van industrie". Dreigende werkeloosheid Doch hoe het ook zij, de schrale Januari-zon 192J breekt even door de grauwe wolken. Ik geef er de voorkeur aan mij te verlustigen aan dat leuke kleurenspel. HA JN k-AÖÖUClA I 1 E. WERTHEIM GOMPERTZ 1884 en CREDIETVEREENIGING 1853. Kapitaal en Reserven f 19.500.000.—Kantoor Alkmaar, Breedstr. I t. Dir. K. v. Nienes en D. Schenk. Credieten, Deposito's, A sn- en Verkoop van i ffecie Verharen van Safe-loketten in inbraakvrijen Safe kelder (systeem Lips, voorzien van moderne smeltproet kluisdeur). Gratis Administreeren van Vermogens. Uitgifte Spaarboekjes, rentende 4,08 oCt., tot een maximum van f 3000ALLE BANKZAKEN. trent de hikziekte, die hier en daar in den lande slachtoffers vergt, maar ik vind het boevnstaan do van het lichtelijk treurig stemmend karakter, dat zooveel in het jongsste weekgebeuren bezit. Zoeken wij de lichtpunten als steeds. Sinds de groote misere, midzomer 1914, over de wereld kwam, de „groote brand'" vrijwel uit gevoerd was, werd 'wederom galadiner gegeven ten Hove in het Haagsche Noordeinde. De perio de van de schitterende hoffeesten is, ook in Ne derland, achter den rug. Tot groot en zeer be grijpelijk verdriet van degenen, van de velen, die in vroeger dagen meer dan zoete winstjes ver dienden door de officieele pretmakerij der „roy alty" en haar naaste omgeving. De dèmocrati- seering van alles en nog wat heeft aan deze din gen vrijwel een einde gemaakt. Wat niet belet, dat er door degenen, die het breed kunnen laten hangen, nog steeds schatten gelds verslindende luxe wordt tentoongespreid.... Maar „am al-ler höchster stelle" zooals men placht te zeggen in Duitschland, voor den orkaan die alles nivel leerde, is nu streven naar sobere eenvoud het parool. Zeker heel wat geld wordt roekeloos, nutte loos en noodeloos verspild. En de arme Nationa le Opera verkeert in al kritieker wordend par ket. De Kroon wees het protest van den Haag- schen Raad af, die door Ged. Staten zag ver nietigen zijn besluit, om de Nat. Opera met 15 mille te subisdieeren, zuinigheid is nu plicht der collegien van bestuur, die over het besteden der beiastingpenningen zeggensrecht bezitten. Zal hier het particulier initiatief zich toch nog ont fermen over het lot van de Opera?Onmogelijk is het zeker niet. Waarschijnlijk??..,. Wie op deze vraag zonder weifelen bevestigend antwoord die is van extra optimistischen huize. Het woord lijkt wat neerslachtig, maar blinddoek en struis BUITENLAND'. De conferentie van staatshoofden te Parijs, wel ke deze week is begonnen, trekt wel het meest de aandacht. Lloyd George is besprekingen be gonnen met den nieuwen minister president van Frankrijk, den heer Briand en zijne medewerkers De vraagstukken welke besproken zullen worden zijn van algemeene bekendheid, doch de scha deloosstelling en de ontwapening van Duitsch land vormen wel den hoofdschotel. Ter con ferentie is voorlezing gedaan van een rapport van Foch en Wilson omtrent' de ontwapening van het Duitsche rijk en daaruit zou moeten blijken, dat Duitschland nog wel meer ontwapenen kan dan tot nu toe. Lloyd George is niet ongenegenn Duitschland wederom een uitstel te verleenen tot nakoming van de ontwapeningsverplichtin gen. Foch heeft aangetoond, dat Duitschland nog al tekort isjchiet in de vervulling van die ver plichtingen en Noliet staafde dit. Daarom is aan militaire en maritieme deskundigen opgedra gen eens nauwkeurig na te gaan, waarin de Cen tral en tekort schieten. Frankrijk is nog steeds voor het nemen van krachtige maatregelen ten opzichte van de overwonnen midden Europee- sche bewoners, maar Lloyd George en zijn Ita- i liaansche collega verzetten zich in elk' geval' te gen een krachtdadig ingrijpen en het zal dus tot een verzoening moeten komen. Ingeval een militaire actie tegen Duitschland wordt begon nen bij niet nakoming der verplichtingen zal dit niet zonder gevolgen blijven. Deze gevolgen zijn maar al te zeer bekend. De communisten 'en an dere „putchisten" zouden van de gelegenheid ge bruik maken en eene chaos, eene herhaling vann een vorige scheppen. Het moet den geallieerden toch niet onbekend zijn, dat tegenwoordig de re- egering te Berlijn streng op de hoogte wordt ge- houden omtrent 'plannen van communistische le- gérorganisaties in Duitschland, waarvan het hoofdkwartier zelfs te Berlijn zou zetelen. Deze toekomstige moeilijkheden onderschat Lloyd George zeker niet en het is eerder zijn voornemen tegemoetkomend, dan wel een tegen werkende houding aan te nemen. Een tweede kwestie van groot belang is die der schadeloosstelling. Het gaat hier om de lieve centen. In het land waar het vroeger gold „Geld spiolt kein Rolle" trekken zij er zich nu ko lossaal veel van aan. Hetgeen geen wonder is, gezien den algemeenen economischen toestand en de waarde van de mark. Er is geschil gerezen op welke, wijze Duitsch land het vastgestelde bedrag dat als schadever goeding moet worden betaald, zal volldoen. De Engelsche gedelegeerden hebben zelfs voorge steld Duitsche gedelegeerden aan de besprekingen die hieromtrent zullen worden gehouden, te la- ten deelnemen, maar Briand heeft er zich tegen verzet, verklarend, dat men daardoor niet ver- der zal komen. Duitschland wil men jaarlijks, l.w. voor vijf jaren een som van 3 milliard gou den marken laten betalen. Allerlei berichten de den evenwel de ronde, dat de Duitsche regeering dit absoluut weigeren zou en weer andere, bewe rend, dat de voorwaarden niet geheel onaannneme- lijk zijn. Hoe zit dat nu? De Duitsche bladen achtten het bedrag veel te hoog en gaan eischen stellen om rekening te houden met economische toestanden. Simons, de Duitsche minister van Buitenlandsclie zaken heeft verklaard, dat, indien het met de geallieerden niet tot een overeenkomst inzake schadeloosstelling komt, en de wijze van betaling, die daarbij zal worden gevolgd, het met de vaststelling van het totale bedrag voor 1 Mei zijn beloop moet hebben, daar de Duitsche re- geering aan een onrechtvaardige bepaalde ver plichting nog de voorkeur geeft hoven onbepaal de vorp; ichtingen waarvan zij den omvang niet weet. Overigens verklaarde hij dat Duitschland met de beste gevoelens jegens Europa is bezield De 'weg naar de hel zal wel steeds met goede voor nemens geplaveid blijven. Behalve deze vraag stukken komen ter conferentie nog in bespre king het verstrekken van een erediet aan Oos tenrijk, het Grieksche vraagstuk en de daarmede verband houdende wijziging van het verdrag van Sevres, waar Lloyd George niet aan denkt en het Russische vraagstuk. Het schijnt de Grie ken in Klein Azie niet voor den wind te gaan. Tenminste berichten doen mededeeling van ne der lagen, door de Turken aan de Grieken toege- gebracht. In Londen is in officieele kringenn 'niets bekend, heet het. Ten slotte zij nog vermeld, dat liet Spaansche Kabinet is; afgetreden. Dit aftreden is voor hen, die eenigszins bekend zijn met den toestand in Spanje, een verrassing. Ko ning Alfonso heeft Dato verzocht de loopende zaken nog te regelen. Tot 15 Februari een groote Voor hen die gaan trouwen een zeer geschikte gelegenheid. Stalen op aanvrage franco thnis. Wij garandeeren al onze kwaliteiten. Adres van vertrouwen. SPAANDER Go. A I li VI A A R, SINT PANCRAS. De plaatselijke club V.V.V. heeft de voetbal- club S.V.Yr. te schoorl op a.s. Zondag voor een matoh uitgenoodigd. SINT PANCRAS. Naar wij vernemen zal de algemeene Bestuurs ergadering van de Langedijker Groenten Cen tra'c gehouden worden op a.s. 23 Februari, in het lokaal van den heer G. Gerritsen te Sint Paneras.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1