rtüfaï 4» si ™°T. i =ig« - -s ij l i». Vergaderingen. Feuilleton, m MKSÜ BEB1ÏÏS UIT 2*N HUMEUR. Volgt thans bestuursverkiezing. Aftredend zijn 'de heeren J. Kuiper, D. Kansen en J.^Hopman, echter allen herkiesbaar. Tot stemopnemers worden aangewezen de bracht De heer Leo S. erkende -wel Mej. J. J. heeren A. Kwadijk Jb. Jonker en P. Scheltus. iT ziin artikel bedoeld te hebben, maar ont- De uits ag van de stemming is, dat de afte kende het opzet te hebben gehad haar te belee- denden worden herkozen, respect, met 73, 69 digen- Zaak de "arlieid I 44 tndTapplaus der vergadering, verklaren V°De officier was echter van meening, dat het de heeren, zich de herbenoeming te laten wel- loswerkman J. G. M- te__Alkmaar, kreeg ^^'fij^n ^c™ tïii^een scheld- Ter kennismaking wordt thans onder de kj Sfn zi> blad moeten onthouden. Hij is kort den verspreid het van den Bond p-eleden no»- terzake beleediging veroordeeld en van Ziekenfondsen „Zelfbeheer, het, O.M. vraagt ook nu zijn veroordeeling tot Zij, die zich wenschen t® abo^®eren 60 £rld boete subs. 50 dagen hechtenis. nen dit kenbaar maken bij het bestuur De advocaat Mr Leesberg, wees op het ont- Terwijl de stemming plaats had werd over breken van het opzet, het algemeen belang, ter- gegaan tot het voorstel van het bestuur, om de i i_.i.P4. r»o« nn Hp onnt-rihiitie om de 14 deren op te halen, daar dit had echter de .persoon die hij daarmede bedoelde hem buiten het café zette. In zijn woede sloeg H. toen een glasruit in. Eisch f 25 boete ot 2tf dagen hechtenis. VAN DIK HOUT ZAAGT MEN PLAN KEN. Pancras. Hij gaf hem een peuter, dat Schot deD grond zocht en diende hem toen nog een tik toe Èiet een bezemsteel, die Schot uit zelfverdedi ging tegen zijn veel grooteren tegenstander had meegenomen. Ejsch f 25 boete of 25 dagen. JALOUZIE DE METIER. De visscher J. V. uit Sint Pancras was er niet over gesticht dat de Alkmaasrche kaaskoopman J. Verbeek in zijn vischwater in den polder Heer- hugowaard ging visschen. Hij was van meening dat V. ten onrechte in zijn vischwater hengel- Vde en schold hem in zijn verbittering uit voor dief, smeerlap en strooper, van welke beleedi- gingen door V. een klacht werd ingediend bij den burgervader van Heerhugowaard. leg®11 v- werd 10 gld. boete subs. 10 dagen gevorderd. GOD ZEIGENE DE GREEP. Emilia W., de niet altijd gelukkige eehtgenoote van den schilder O. V., nam te Hoorn, toen de kans schoon scheen, uit een uitstalkastje van een winkel een paar kousen en een kist sajet weg. Haai handgreep was echter opgemerkt door een voorbijkomende dienstbode en heden vorderde het PM. tegen Emilia 2 maanden gevangenisstraf. EEN ONGEWENS0HT BEZOEKER. De deurwaarder der directe belastingen, die te Hoorn bij zekeren K. een dwangbevel bracht 'omdat K. in gebreke was gebleven om zijn per soneele belasting te betalen. Door de vrouw des huizes Grietje G,, onthaald op scheldwoorden, derwijl zij hem bovendien met een natte dweil om de ooren dreigde te slaan. De deurwaarder was heel spoedig verdwenen maar Grietje moest de gevolgen ondervinden. Het O.M. vorderde te gen haar 15 gld. boete of 15 dagen. IN D|E VERjLEIDlNG. Jacob J., een arbeider te Wieringerwaard, die voor de Justitie geen onbekende is, stal op 10 Nov. uit een vrachtschuit een paar schoenen, toe behoorende aan den arbeider J. Mosk, aldaar. pi ach 2 maanden gevangenisstraf. c- 'N COLLEGA OP DE ZONDAARSBANK De heer Leo S., Hoofdredacteur van Blad", moest terechtstaan wegens beleediging van een Haagsche Juffrouw, J. J-, huisvrouw J. B. S. Deze zaak stond in verband met de indertijd door ons gepubliceerde zaak contra twee metse laars, die den eerw. Heer Bielars, kapelaan te Alkmaar van onzedelijke handelingen met Mej. E. S. hadden beticht. „Ons Blad" had over deze ge schiedenis een uitvoerig artikel gelanceerd en daarin was Mej. J. J- een schoonzuster van Mej. E. S. aangewreven dat zij haar man ongelukkig had gemaakt, terwijl de schrijver haar minach tend betitelde als „Het schepsel en „feeks." Hij wijl hii zich wat betreft de bews'eveijring nu de contributie om de 14 dgen op te h o-etuise niet is verschenen, refereert aan het oor- een voordeel van 50 gulden aan de kas zal geven. tot vrijspraak. „onderling hulpbetoon." Dinsdagavond vergaderde bovengenoemde Zie I "kenvereeniging ten lokale van den heer Bakkum, te Noordscharwoude. De voorzitter, de heer J. Kuiper, spreekt zijn I vreugde uit, over het tamelijk goed opgekomen aantal leden, hoewel ongeveer een 130 leden zon der kennisgeving zijn weggebleven. Spr. heet de aanwezigen en ook de Pers, hartelijk welkom, en hoopt, dat de besprekingen die hedenavond gevoerd zullen worden, mogen zijn in het be lang der leden, en dat der vereeniging in het bij zonder, waarmee de vergadering voor geopend wordt verklaard. Hierna worden door den secretaris de notulen van de vorige vergadering gelezen, en onder dank zegging aan den secretaris voor het juist weer- gegevene goedgekeurd. Volgt thans rekening en verantwoording van den penningmeester, De ontvangsten hebben be dragen 1838,91, de uitgaven daarentegen 1731,61 alzoo eeen saldo groot 107,30. Het bezit der ver eeniging is thans 2963,10. Van de kasnazieners, waarvan geen enkele te genwoordig is, is een schrijven ingekomen, waar in zij verklaren de rekening te hebben nagezien en. tot goedkeuring kunnen adviseeren. Onder dank van den voorzitter aan den penning meester voor diens accuraat beheer, wordt door de jv*ergadering overeenkomstig het advies be sloten. Thans wordt door den secretaris het Jaarver- verslag voorgelezen. Hieruit blijkt daft 7 gewone .en 1 buitengewone bestuursvergadering is ge houden. Op de advertentie voor oproeping van nieuwe leden heeft zich geen enkele aangemeld. Als bode werd door het bestuur voor drie maan den benoemd de heer A. Bood, in de plaat# van Mej. M. van der Sluis. De vereeniging is voor uitgegaan, zoodat het aantal thans 235 bedraagt. De voorzitter brengt ook den samensteller 'van dit verslag, hetwelk onder applaus der ver gadering werd goedgekeurd, een woord van dank ,en wekt daarbij de leden op, zooveel mogelijk mede te werken tot het werven van nieuWe leden. hebben te Broek waar dit ook geschiedt, en- geen - i overwegende bezwaren daartegen bestaan. j Na een korte discussie waarbij door ver schillende leden het bezwaar naar voren wordt gebracht, dat het dan te betalen bedrag voor ve: len te bezwaarlijk zal zijn, wordt, dit voorstel in stemming gebracht en verworpen met 27 stem men voor, 49 tegen en 4 blanco. In behandeling komt de vaststelling van het bodeloon. l De voorzitter zegt, dat het loon bedraagt 1.75 cent per lid en per week. Dat de vereeniging aar. de spits staat met de betaling van het bode loon en het bestuur dan ook adviseert dit zoo te laten. i Nadat door eenige heeren is meegedeeld dat zij van meening zijn dat het bodeloon te laag is, worden 2 voorstellen ingediend; le het loon te brengen op 2 cent per lid en de contributie op 13 cent; het tweede voorstel bedoelt het loon te brengen op 5 gulden per week en de contribu tie op 13 cent per lid. Nadat deze beide voorstellen in stemming zijn gekomen $n daarna verworpen, wordt gestemd over een derde voorstel, om het loon te brengen op 2 cent en de contributie te laten zooals ze is. Ook dit voorstel wordt verworpen. Het be stuursvoorstel om het loon zoo te laten, wordt hierna aangenomen met 8 stemmen tegen. Volgt thans adviseursverkiezing. Aftredend de heer O. Kroon, herkiesbaar. 1 De aftredende wordt herkozen met 62 stemmen en aanvaardt zijn herbenoeming. Komt thans in bespreking de uitkeering van .Ziekengeld. De voorzitter zegt dat de uitkeering thans be draagt 1.25 per dag is 7.50 per week, welk be drag ook alweer in verhouding tot de zuster verenigingen hoog is te noemen. Nadat ook hier in korte discussie door eenige heeren gepleit is voor verhoogihg der uitkeering wordt toch met algemeene stemmen besloten de bestaande uitkeering te handhaven, in verband met de eventueele inwerkingtreding van de aan gekondigde ziektewet. Benoeming afgevaardigden voor de algemeene Bondsvergadering. De heer Kansen stelt zich liever niet meer Komt ter tafel het voorstel van den heer K. van Dijk, om te komen tot uitkeering van de drie wachtdagen, alvorens men trekkende kan zijn. De voorsteller, van den voorzitter het woord verkrijgende, zegt, hier en daar eens geinformeerd te hebben, maar steeds tot antwoord te hebben gekregen dat het moeilijk uitvoerbaar is, en het aehoud der vereeniging. Spr. aaht dat het voor stel nu geen zin heeft om in behandeling te wor den genomen, vooral ook in verband met de ko mende dingen, en zegt zijn voorstel in te trekken. De voorzitter zegt, dat met de inwerkingtre ding van de ziektewet de wachtdagen vervallen en het bestuur een desbetreffend verzoek had willen doen aan den voorsteller, zooals thans door hem het besluit is genomen, waarvoor de Voorz. hem dank brengt. Rondvraag. De heer Bood, die tijdens de besprekingen over het bodeloon de vergadering, heeft verlaten, in formeert thans in welken geest het besluit is 5). Op den asphalten vloer avU het perron, onder de groote glazen bekapping, liep de knecht met Irene's pels en voetenzak heen en weder. Juist reed de sneltrein binnen, die, uit Weenen komende, de hoofdstad der provincie slechts in het voorbijgaan even aandeed. Een dame naar Berlijn, conducteur! riep Imevrouw Ebermann, wier moederlijke bezorgd heid voor haar toch zoo zelfstandig pleegkind zich weer met den ouden angst deed gevoelen. De conducteur rukte een portier open en snel- de voort. Een oorverdoovend rumoer heerschte allerwegen. De locomotief proestte en snoof, uit de assen der rijtuigwielen steeg een traanachtige vetlucht op. Een man liep langs den geheelen trein, bkute hier en daar even, en gaf met zijn hamer een onderzoekenden slag tegen de assen, die dan een helderklinkend geluid lieten hooren. De slaperige kellner stapte met groote schre den voor de coupéraampjes heen en weder, en riep met luider stem op een zeurigen toon: Koffie. Bier. Broodjes met vleesch. Warme worstjes. Daarbij hield hij zijn vijf wijd uit gespreide vingers onder het op zijn schouder rus tende bord. Etn terwdjl de knecht de pels op haar plaats legde en daarna met een beleefden groet heenging fluisterde Irene haar trouwe vriendin nog een laatste verzoek in het oor: Ga üiorgen naar papa. Laat u door hem met Albertine in kennis brengen. Zeg hun beiden, dat ik heengegaan ben met liefde voor hen in het hart Papa heeft pas eergisteren, op het laatste station zijner huwerlijksreig, de zaak vernomen. Mis schien was mijn brief niet welsprekend genoeg. Gij weet altijd de rechte woorden te vinden, zoo juist, zoo aangrijpend, zoo liefdevol. Zeg hun dat hun huis altijd mijn tehuis en mijn toevluchts pord zal blijven. Dit was nu voor mevrouw Ebermann geheel nieuw. Zij had gedacht, dat de heer Von Melt- zow met Irene's plannen en voornemens bekend was. Maar thans was er geen tijd meer tot nadere inlichtingen. Zij omhelsden elkaar, en Irene stap te in. Beiden waren sprakeloos van droefheid. ten pijn van de koude en ondanks al haar ver driet dacht zij: Ebermann had toch weer gelijk, ik had mijn gewatteerde overschoenen aan moeten doen Juist toen de conducteur het portier wilde sluiten, kwamen er in vliegende vaart twee hee ren aanioopen, en liet hij hen bij Irene instappen Maar dat is een damescoupéJ" riep me vrouw den reeds wegsnellenden conducteur na Doch tegelijkertijd zag zij, dat er op de deur stond „Niet rooken!" Daarbinnen deed Irene nog moeite om de be vroren ruit neder te laten, doch tevergeefs. De locomotief floot, de bel' werd geluid. Log en loom en met dof geromeml rolde de trein weg. De dame bleef er nog naast loopen, en wenk te en wenkte en strekte vruchteloos haar handen uit. Aan den binnenkant leunde er een voorhoofd tegen de ruit, en deden twee weenende oogen vruchtelooze moeite om n ogeen laatsten blik op 'te vangen en terug te geven. Een wand van ijsbloemen had zich tusschen hen geplaatst. Witte rook, door de zijden der locomotief uitgeblazen, omhulde nu den geheelen trein. En zoo snorde hij naar buiten, over het witte, wijde sneeuwveld. TWEEDE hoofdstuk. En daarbij Irene zette zich in een hoek neer en drukte haar gezicht tegen de kussens der coupé. Weder gevoelde zij diep in haar ziel die vastberaden wilskracht, waarmede zij zich reeds sedert vele dagen tegen iedere aandoening waepnde. Zij had standvastigheid noodig, en daaraan inoccht het haar niet ontbreken. Zij droogde haar oogen af, hield een poosje haren koelen zakdoek tegen haar gezicht er schoof haren hoed weder terecht. Daarna wik kelde zij zich eens goed in haar plaid en pels, en bleef zoo stil zitten, met de handen in haar mof. Zij deed haar best om aan allerlei praccti- sche dingen te denken. Zij ging nog eenmaal al de beschikkingen na, die zij bij haar vertrek aan de dienstboden had opgegeven, en vereenigde in ge dachten nogmaals Albertine's rijke uitzet mei het aanwezige huishouden haars vaders samen tot één geheel. Zij hoopte, dat Albertine overal eene liefdevol zorgende hand zou herkennen. Daarna dacht zij nog aan het onverkwikkelijke gesprek met den advocaat haars vaders. De wet ffipvroüw Ebermann's voe- had het zoo gewild, dat haar nu het vermogen beschikbaar, waarna onder applaus op diens voor stel worden gekozen de voorzitter J. Kuiper en de secretaris P. van Dijk. gevallen. De voorzitter antiwoordt, dat het bodeloon is gehandhaafd. De heer Bood spreekt zijn teleurstelling hier over uit, en ze^, dat hij het nog een tijdje azl volhouden, maar wanneer hij iets anders en be ter kan krijgen, hij dat zal aanvaarden. De heer Kansen wijst den bode' er nog op, dat men hier aan de spits staat. Onder applaus wordt op een vraag van den heer Kansen, om het bestuur vrij mandaat te geven om te handelen naar goedvinden, in verband met de komende ziektewet, dit verleend. De heer Kwadijk vraagt nog of bij ziekte ook uitkeering wordt gegeven door de vereeniging, wanneer door den trekkende reeds 70 pCt. van zijn loon wordt genoten, door lid te zijn van den een of anderen Bond. De voorzitter antwoordt hierop bevestigend. De rondvraag levert verder niets op, waarna de voorzitter de vergadering sluit, onder dank zegging veor de belangstelling en de ondervonden samenwerking. „HTTLP IN NOOD.' De Jaarvergadering werd Dinsdagavond ge houden in het lokaal van den heer Kuilman. Na verschillende mededeelingen betreffende den Bond in verband met de ziektewet, werd re kening en verantwoording gedaan. Daaruit bleek een ontvangst over het tweede halfjaar groot 1127,11 en rente over het geheele jaar totaal 60,06 De uitgaven waren 932,26, alzoo een saldo van 254.93. De Jaarontvangsten waren 2290,88 de Jaaruitgaven 2493,03, alzoo een nadeelig sal do van 202,15. Meegedeeld werd dat door de verhoogde con tributie 18 leden bedankt hadden, dat 1 nieuw lid is toegetreden, 1 lid geroyeerd is 1 de volle uitkeering heeft genoten en 1 vertrokken is Llit het Jaarverslag bleek dat 5 bestuurs- en 2 ledenvergaderingen zijn gehouden, het aantal leden met 34 is teruggegaan, 318 uitkeeringen zijn gedaan aan 80 verschillende personenn, waar van het totaal aantal ziekendagen 1586 was. Bij enkele candidaatstelling werden als bestuurs leden herkozen de heeren K. Bakker, L. de Wit en W. van Dok. Besloten werd de leden zooveel mogelijk in kennis te brengen met het maandblad voor het ziekenfondswezen en daarvoor een honderd exem harer moeder werd uitbetaald. Zij was meerder jarig en haar vader gnijg een tweede huwelijk aan. Haar verstand zeide, dat dit alles slechte naar orde en regel geschiedde, doch haar hart leed er onder. In deze kleine uiterlijke formaliteit had zij een symbool gezien. Zij gevoelde, dat zij van van de bescherming haars vaders losgemaakt, dat zij zelfstandig geworden was. De rente van dit vermogen was tot dusver haar vader ten goede Maar hij zou het verlies niet bemerken, want Albertine bracht hem een veel, veel! grooter ver moeng aan. Van geld had Irene nog zeer weinig begrip, en zij wist niet of 'zij met haar vierduizend Mark rente volkomen onafhankelijk had kun nen leven, of niet. Daarover had zij zóó weinig nagedaccht, dat nog nooit het denkbeeld bij1 haar was opgekomen, om gezamenlijk wet een fatsoen lijke dame een woning te huren en op zicchzelf te gaan leven. In dien vorm van vertrek uit haars vaders huis zou zij dan ook zonder twijfel iets vijande ijks hebben gevonden, wanneer men haar dien had voorgesteld. In de betrekking, welke zij thans wilde aan vaarden, verdiende zij geld. Dit vond zij een merkwaardig geval. Hare onderworpenheid aan de luimen eener vreemde zou betaald worden. Hierover dacht zij lang en diep na. Hoe bitter moest zulk een denkbeeld voor een arm meisje zijn, dat door den nood gedwongen was, zich in dienstbaarheid te begeven. Dat er dienstverhoudingen bestaan, waarin vlijt kennis of kunstvaardigheid betaald worden, wist Irene reeds. Zij zag het aan haren eigen vader en aan hare dienstboden. De kennis van den een betaalde de Staat, de vlijt der anderen haar vader. Maar dat men zedelijke eigenscchappen, zoo als geduld, volgzaamheid en vriendelijkheid be taalde, vond zij plotseling vernederend, meer nog voor dien die betaalde, dan voor hem, die zijne vrijheid verkocht. Waarschijnlijk, zeide zij bij zich zelve, wa ren deze beschouwingen de terugslag van een hoogdravend gesprek, dat zij eenige dagen ge leden met den steeds philosopheerenden Dr. Er berm an n gevoerd had. Terwijl Irene daar zoo stil in hare gedacchten verzonken neerzat, vermoedde zij niet, dat er op haar gelaat eene voortdurende afwisseling van utdruikking viel waar te nemen. Hare levendige trekken waren altijd een spiegel harer ziel. Eil- ke aandoening zwe.efde er als een ggchaduw óf een lichtstraal overheen. In hare grijze oogen, die regelreccht op den wand tegenover haar ge richt waren, maar inderdaad niets van dien wand zagen, vlamde nu eens een gloed alb van toornige energie en werd dan weer de blik als door wee moed beneveld. Hare neusvleugels, die er fijn en nerveus uitzagen, beefden soms. Nog minder evenwel vermoedde Irene, dat zi; nauwlettend werd gadegeslagen. De tegenwoordigheid der beide heeren in de coupé was haar zoo onverschillig, dat zij er in het geheel niet meer aan dacht. Aanvankelijk wisselde ook het tweetal1 geen woord met elkaar. Ieder had izch slaperig in zijn hoek gedrukt. Maar toen het langzamerhand bui ten helder dag was geworden, namen zij de me hen medereizende jonge dame eens wat nauw keuriger in oogenschouw. Louter aan de omstan digheid dat zij, alleen in een coupé niet rookei zat, ontleenden 'zij reeds hun |goed recht om nieu'w gierig te mogen wezen. Door .e|en blik verklaarden zij, het er weder keerig eens over te zijn, dat hunne reisgenoot er zeer innemend en buitengewoon interessan uitzag. De een was een slank, zeer deftig geklei heer, die bij den eersten oogopslag jonger schee dan hij was, en in wiens geheele houding eene z( kere opzettelijke, jeugdige elasticiteit lag ui! gedrukt, zonder dat deze in het minst den indru van het smakelooze of belachelijke kon doen on staan. Deze heer had zeer regelmatige ge trekken, kalme, heldere oogen en een zorgvui dig onderhouden baard. Hij was de eerste, die zacht een gesprek mi zijnn overbuurman begon. Blijkbaar van den schouwburg, fluisti de hij zich een weinig naar voren buigend. Dekt ge dat? luidde de wedervraag va den ander, die met de grootste vrijmoedighe naar Irene keek. Deze andere was een kleine, tot gezetheid ne gende h eer, met een bontgeruiten reismantel een ineengedeukten groenachtigen vi.ien hoed va niet te ontraadselen vormen. Maar de blanli .zeer zorgvuldig onderhouden hand, waarmede zijn grijzenden baard streek, en de vrij rondzien' oogen, benevens een trek van onverstoorbare zei bewustheid op zijn gelaat, lieten geen twijfel' ov dat hij tot de deftigste kringen behoorde. Kordt vervolgd»

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 4