Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. .No. 11. Zaterdag* 5 Februari 1921 I* Blad 30e Jaargang J. 11. KEIZER, per 3 maanden fl,00 Revue van de week STAMROZEN, Khe'iing naar Maat RECLAME. Uit den Omtrek. iil£NC )fcl.fcrW0«» 3k. NIEUWE LABOURER COURAST. Deze courant verschijnt eiken W oensdag- en Zaterdagavond. REDACTEUR-UITGEVER PB IJ 8 DER ADVERTENTlENi Ta» 1—6 regel» 78 ct., elke regel meer 18 ct. ABONNEMENTSPRIJS BUREEL: Groote letters of vipetteu worden naar plaatsruimte berekend. Noordscharwoude. Brieven rechtstreek» tan den Uitgever DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BiLABEN. EERSTE BLAD BINNENLAND. 1 Februari. J De nog steeds matig druilige Januarimaand die ons een enkele maal verheugt en apvroolijkt met een helaas zeer kortstondig poosje van matten zonneglans, dat welhaast weer overheerscht wordt door triestig stemmend grauw wolkenfloers.... De matte, lauwe kwakkelwinterperiode is rijk aan geruchten bij gebrek aan nieuwe van gxoote soort Zoo werd om iets uit de massa te noemen verkondigd, dat de uitzending van tweehonderd Du onderwijzers naar onze Oost reeds vast- s-f.i De secretaris generaal bij het Departement Uloeiiiixteiij IHIILï I" biedt aan le soort Ie klasse 1 M. hoog, a 1 l,5ü per stuk. Jn. GROEN SINT PANCRAS. van Koloniën heeft verduidelijkt, dat er slechts sprake is van een nog in emboynalen staat, dus in eerste voorbereiding verkeerend plan, en an- d»rt niets. Mr. Fock staat nu op het punt naar Napels te vertrekken, waar Z.Exo. zal ontmoeten zijn zwager, den wegens ziekte met verlof rei zende Amsterdamsche Burgervader, van wien naar aanleiding van dit verlof vragen, natuur lijk wederom beweerd wordt, dat hij zijn ziwaar en extra ondankbaar ambt moe is, welhaast zat aftreden en aan pen opvolger met „forscher greep" zal overlaten, het in toepassing brengen van het verscherpt, den burgemeester als Raads .praesus meer macht schenkend, reglement van orde, te Amsterdam voor den Raad der Vroeden. Vermoedelijk behoort ook dit „men zegt" tot het genre der „canards" der voorbarige geruchten en praatjes. G. G. Fock, zal weldra te oordeelen te beslissen hebben over de kwestie der uitzen ding van die Duitsche paedagogen. Wij leven in de aëra van bezuiniging, hoogere arbeids prestaties en besparing, op elk gebied. Dit is Mr. G. Vissering's recept tegen de crisis van het oogenblik, weet men en ook op onderwijsgebied wordt gemeld zal het „snoeimes" met ijver worden gehanteerd, behalve dan natuurlijk wat de salarissen betreft. Op de anti-Duitsche gevoe lens wordt van zekere zijde, ook van ovër de grenzen, nog met alle kracht invloed uitgeoefend Tallocs zijn de geruchten in den jongsten tijd verspreid omtrent intriges, per koerier en met andere middeeln, welke de hier te lande vertoe vende leden van het Huis Hohenzollern zouden beproeven om hun kroon en macht terug te vin den. De secretaris generaal, in algèmeenen dienst Mr. Kan heeft in een vraaggesprek de zaak „reSeht gezet" verduidelijkt, dat onze regeering wei degelijk beseft welke verantwoordelijkheid de gastvrijheid, den ex-Keizer op Nederlandsohen bodem verzekerd, voor haar meebrengt. Men kan dus veligi zoowat „alle" racontars" van dezen aard rangschikken onder sensationeele tijdingen welke achteraf „vruchten van weelderige fanta sie" blijken te zijn, om het nu maar eens zachtj uit te drukken. Ook de kans, dat men Wilhelm II von Hohenzollern als getuige voor de Rotter- damsche Bechtbank zal zien verschijnen, is ui termate gering. Den ex-Keizer is een deel der provincie Utrecht als verblijfplaats aangewezen waarvan hij de grenzen niet mag overschrijden. Dat de Regeering zelfs waar het een rechtzaak ebtreft, welke zijn getuigenis vordert inbreuk op die bepaling zou goedvinden, is vrijwel uit gesloten. In afwachting van het weer bijeenko men der Kamer laboreeren wij Inderdaad voor het oogenblik aan een tekort, wat wezenlijk in teressant nieuws betreft. De treinen beginnncn op tijd aan te komen, wat van officieele zijde wodrt toegeschreven aan verbetering van het ge halte der brandstof, alsmede aan het betrekkelijk slapper eizigervervoer. Dat alles reeds is „pour le mieux dans le ineilleur des mondes", zal nie mand in ernst durven beweren. Edoch wij gaan vooruit, dat is zeker. En wel zeer is te hopen dat deze verbetering niet een „vleugje" moge zijn .hetwelk straks als het reizigers verkeer weer toeneemt, voor verwarring plaats neemt. - Gebrek aan nieuws, maar nog steeds niet waar men het gaarne zou zien. Dat de mis dadigheid. In de Hofstad deed zich het voor een geval van brandstichting, gecombineerd met op lichting in een filmzaak, en het droef incident verschaft overrijke stof voor de steeds weelde rig bloeiende „chronique scandaleuse" met al den aankleve van dien. Er is de „perkara" van de> Amsterdamsche Handelsbank, tot nu toe be perkt tot overtreding van de bepalingen op het' houden van loterijen, doch waarvan naar wij len Hildebrand's Juffer van Naslaan's voorbeeld verzekerd wordt, dat zij zal blijken te behooren tot de „muizen met lange staarten"Er is de zaak van den „aartssneeser" opkooper, die jaren lang alleen en nog, afkomstig) van inbraak, en an dere delicten, voor spotprijzen hielp „bergen" totdat de sluwe vogel toch zelf in het net vloog. En ook deze zaak heeft rechts en links mod derspatten geworpen op namen, waarvan men niéti vermoedde dat ze bezoedeld werden. Er is de voortvluchtige Amsterdamsche com missionair, wiens ozndenregister veel grooter blijkt te zijn, dan men aanvankelijk dacht, die den ouden „truc" om het eene gat te stoppen mét het andere om deze schoone beeldspraak nog eens te wagen in toepassing brenngt, doch totdat ook deze kruik, lang te water zijnde ge weest, bartle Er zijn de valsche zilverbons, en ook valsche „gele biletten" De kunst de vervaardiging jvan kwasie-eeht geldswaardig papier, wordt al meer geraffineerd. den verderen loop der zaken geduldig af te wach j ten. De werkeloosheid, in het grijnzend en ver- ontrustend monter, dat zijn buit vordert van de arnie generale kas. Welk schitterend surplus, welk een verblijdend accres van inkomsten 1920 1 den Staat gaf, -men weet het nu in bijzonder- lieden. De belastingbetalers hebben zich op ultra- kianige wijze gekweten en in „normale tijden" i zou de Minister van Finantien onder wiens be wind dergelijke stijging zich voordoet, algemeen worden bejubeld en gelukgewenscht, als Zon dagskind, als „aartsboffer." Wij weten het, on danks het schitterend accres wordt „het gat" het tekort voortdurend grooter. De offervaardig heid is, zeker in Patria ondanks dit alles nog zeer groot. Men zou het antirevolutionaire „mi- I lioenenplan" kunnenn noemen, ook de zoo sympathieke wijze, waarop Jan C. bij zijn af- j scheid van Plankenland is gehuldigd, als staal tjes daarvan, die „teekenen." Maar Vadertje Staat is en Jblijft de groote slokop, zonder dat arm, veelbeproefd Vadertje daartegen iets kan doen. Bezuinigen wil men overal. Misschien zullen j straks Breda en hoofdcursus Kampen, voor de opleiding tot officier vereenigd. Inperken, besnoei en, besparen is de leus. Pas is berekend, dat op de acht werkende mannenn boven de 25 jaar in Patria eentje ambtenaar is. Inderdaad, het snoeimes kan nog wel met vrucht gehanteerd. Doch ook dit zal, eilacy, niet kunnen verhoeden, dat malgre tout, het tekort steeds grooter, dreigender wordt.... Wie redt ons ons uit dat labyrinth? Dat blijft de angstige en beangstigende vraag j buitenland. De staatslieden van de Entën'temogendheden heb ben gedurende de afgeloopen week nog steeds j .vergaderd. In ons vorig overzicht schreven wij BAN K-ASSOCIATIE. WERTHEIM GOMPERTZ 1834 en CREDIETVEREENIGING 1853. Kapitaal en Reserven fl9.500.000.Kantoor Alkmaar, Breedstr. I t. Dir. K. v. Nienes en D. Schenk' Credieien, Deposito's, Aan- en Verkoop van Effecten, Verhuren van Safe-loketten in inbraakvrijen Safe kelder (spteem Lips, voorzien van moderne smeltproet kluisdeur). Gratis Administreeren van Vermogens. Uitcrifte Spaarboekjes, rentende 4,08 pCt., tot een maximum van f 3000—. ALLE BANKZ.4KET. Men zij dus „onverpoosd op zijn hoede Tot de rubriek der criminaliteit moet zeer stel lig ook gerekend worden, en in welke mate zelfs de schandelijke toeleg, om met Beursspecula* ties in zicht, geruchten te verspreiden over hét verongelukken van een stoomschip, op weg naar Indie, terwijl men wist, dat het „on dit" slechts op leugen berustte. Toch dergelijk gruwzaam cy nisme van den wensch de „vermalendijde goud dorst" brengen. En tot nog veel erger dingen. In hoe hooge eere „het gouden kalf" nog steeds bij velen staat, de criminaliteitsrubriek leert hi et dagelijks het allerbeste. Het is zeer dikwijls betoogt, dat de bioscoop een machtige bondgenoote kan zijn inn den kamp tegen de misdadigheid en het besef van die waar heid is nu wel overal opgeleefd. Veel krachtiger dan zelfs het „pittigste gesproken woord" kan voor sommigen „de taal van het beeld" zijn. Maar in gelijke mate geldt ook de waarheid dat de cinema verderfelijk kan wezen. Een Rijksontwerp tot bescherming tegen dat gevaar is op komst, en hec kan handelt men met taeot en zonder al te „stringente" voorgij, controle op te dringen, zeker heilzaam zijn. Onbetwistbaar blijft, dat welke bepalingen de overheid ook in het leven roept de kracht en invloed Van het gezinsle ven uitgaande ook in deze onmisbaar zijn, wil men van welk toezicht ook, eenig practisch re sultaat hebben te verwacchten. De prijzen zijn dalende voor diverse dingen voor eieren in zeer beduidende mate, of voor vleesch. Men heeft ongeluksprofeten, die reeds klaar staan met de sombere voorspelling, dat' r1 en ook hier met een „vleugje" te doen heeft. Wacht maar zeggen ze straks zult ge weer in stijging berusten hebben. Dit kan een argu ment wezen om loonsverlaging als ongemotiveerd te brandmerken. Intusschen hebben wij ook hier eer. en ander omtrent de voorstellen, welke ter Parijsche conferentie zijn te berde gebracht en gaven in het kort onze meeninng daaromtrent weer. Eveneens memoreerden wij, dat er een ge schil gerezen was tusschen Lloyd George en Briand omtrent de schadevergoeding. Lloyd Geor ge is nog wel eens van het standpunt 'uitgegaan, om de regeering te Berlijn niet het vel over de ooren te halen, maar Briand stond daar tegenn over. Hij toch is een opvolger van Leyques, die niet „krachtig" genoeg optrad. Briand is krach tig opgetreden en heeft tenslotte een overwinning behaald op de politiek van Lloyd George. In de Fransche bladen is verkondigd, dat de heeren te Parijs niet uiteen zullen gaan, alvorens een beslissing, een overeenkomst is bereikt. En dit is geschied. Er is, zooals men dat noemt', een commnniquestijl „volkomen overeenstemming tus schen Frankrijk en Engeland." Duitschland zal moeten dokken. En diep inn de duitenzak moeten grijpen. 'O.m te beginnen, twee annuiteiten, jaarlijksche betalingen van 2 milliard gouden marken, vervolgens drie annu iteiten, van 3 milliard goudmarken, drie 'van vier, drie van vijf. 31 van 6 milliard. Dus zoo- als men bemerkt, naarmate Duitschland een ietsje vaster in heil zadel komt i\e zitten, moe het voldoen aan zwaardere verplichtingen om de in den oorlog aan zijn vijanden berokkende scha de te voldoen. Maar Briand is daarmede nog niet tevreden. Duitsch'and zal natuurlijk weer gaan exporteeren. En natuurlijk „en masse'Zal zoo als vanzelf spreekt grooie afname vinden vann zijn artikelen wegens den lagen stand van zijn Marken in het buitenland. Ergo zal Duitschland direct weer een grom'e concurrent worden. Daarom is bepaald: Duitschland betaalt twee en veer tig annutei: an, beginnner.de van 1 Mei 1921 af, een som gelijk aan 12 pCt. van de waarde van den export van Duitschland Van de opbrengst van den export geheven en betaalbaar inn goud, twee maanden na den afloop van elk semester. Er zijn natuurlijk een aantal „stokkenn achter de deur" ingeval van non-betaling of in gebreke blijven. Ook wat betreft de ontwapening van Duitsch' land zijn te Parijs beslissingen gevallen. De Selbschutzorganisaties in Beieren en Oost Pruis- sen. zullen moeten worden ontbonden, ondanks het lang niet denkbeeldige gevaar van een nieu wen „putsch" of een aanval der Polen. Voor de uitlevering van oorlogsmateriaal heeft de Duitsche regeering nog een uitstel gekregen om te voldoen aan de verpliohtingen, aangegaan bij het teekenen van het verdrag van Versailles, zooalp het heet. Te Parijs is dit alles beslist. Wat zal men er te Berlijn van zeggen? De Duit sche Pers is niet bijster te spreken en volgens die Pers is de Italiaansche Pers ook gekant te* gen de fantastisch genoemde sommen van hét besluit van Parijs. Na de zitting van den Rijksdag welke Maan dag gehouden is "hebben de fracties vergaderd. En afwijzend is over het geheel de houding dier rfacties. De regeeringspartijen en meerderheids socialisten zijn voor de afwijzing van de beslui ten van Parijs. Tengevolge van den „schlimme l age' ontstaah door de decisies van Briand, Lloyd George etc., hebben allerlei geruchten ge* loepen, zelfs vaneen aftredn vann den Duitschen Minister van Buitenlandsehe zaken, Dr. Simons. Deze geruchten dienen echter vooralsnog te wor den tegengesproken daar zij van allenn grond ont bloot zijn. Wel is er sprake van een uitbreiding van het Duitsche kabinet en spreekt men vann ,eon eenheidskabinet van de Duitsch Nationa-len tot de onafhankelijken. De regeering is niet ongenegen aan het kabinet uitbreiding te geven, maar hoe men het zal klaar spelen is natuurlijk een kwestie van belang. Tot op heden kan dus nog niets definnitiefs van Duit sche zijde worden gemeld, Interessant ist e vernemen, dat een „vooraan staande regeeringspersoonlijkheid" in Amerika heeft verklaard, dat Duitschland niet in staat is de door de geallieerden vastgestelde schadeloosstel ling te 'betalen. 'Het maximumcijfer dat door Duitschland zou kunnen worden opgebracht is twintig milliard dollars. Dit is een stem uit Amerika. En de bekende Amerikaansche Financier van der Lip heeft in denzelfden geest een verklaring afgelegd. Onnge- twijfeld zal er tusschen Parijs en Berlijn een nota wisseling plaats hebben omtrent 'herzienning van de genomen beslissingen. Briand zal evenwel op zijn stuk blijven staan, maar wellicht, zoo als indertijd geschiedde bij het teekenen van den vrede van Versailles, eenige concessies doen. IN>t 1.» Februari een groote Voor hen die gaan trouwen een zeer geschikte gelegenheid, Stalen op aanvrage franco thnis. Wij garandeeren al onze kwaliteiten. Adres van vertrouwen. SPAANDER Go. ALKMAAR. OUDE ntedorp Voor de lichting 1922 zijn in deze gemeente 15 personen ingeschreven. - SINT PANCRAS. Woensdagavond gaf de tooneelvereeniging „K. naar Kracht" een openbare uitvoering ten lo kale van den heer H. Gerritsen. Zij voerde op: „Worden en vergaan", daarmee deelnemende aan den Wedstrijd, uitgeschreven door den Provincialen Bond van Dilettanten-Töoneel- vereenigingen in Noordholland, in de 3e afdeeling

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1