AlSMAAfiSCüS SflUIFJüS Uitslag Verkoopiugeii Rechtzaken Burgerlijke fehuid. De zaal was flink bezet met een aandachtig luisterend publiek. De vereeniging had gezorgd, dat de tooneelgn flink waren verzorgd, niets was gespaard, oon ze in overeenstemming te brengen met het spel. De ontbraken zelf geen telefoon, eiectrische seheJ lei en kachel, noch. schrijfbureau od schrijf-ma- chine, alleen de directiekamer had wat raambe- kleeding betreft er frisscher kunnen uitzien, Daarentegen was de salon van den directeur-ei genaar versierd met een aantal bloemstukken, ook .noodig ter opluistering van het verlovingsfeest. Behalve in een kleine rol, geleek de souffleur overbodig, alles liep vlug van stapel'. Ka de ver tolking het mag gezegd warden, liet tot in de kleinste rollen, niets te wenschen over, ja, dik wijls werd gevoélvol spel gegeven, dat de aanwe zigen medesieepte, en het eindapplaus aan eik der drie bedrijven was wel verdiend. Na afloop van dit succesvol optreden van „Kunst naar Kracht", waarmede we rle vereeniging wel feiici- teeren, werd door de Jury nog een médaille uitgereikt aan het lid, dat het hoogste aantaJ punten had behaald, onder de uitdrukkelijke voor waarde, dat eigenlijk uit den aard der zaak toch geen voorwaarde genoemd mocht worden, dat deze toekenning geen vooruitlooper was op een even tueel e uitreiking van een prijs. De heeren J. van Kampen en D. Kloosterboer hadden nl. een medaille aangeboden aan het lid, dat het meest op den voorgrond zou treden, welk lid bij monde van den heer van Wieiink uit Zaandam bekend geamakt, bleek te zijn de heer D. 11 er ritsen, die als drager van den hoofdrol, het best had voldaan. Viel de grrmage te loven, een woord van waar deering dient gebracht aan den eigenaar den hr. H. Gerritsen, die mede ais souffleur de ziel der der vereeniging is. Ken aardig strijkje hetwelk meer aandacht verdiende, vulde heel genoegelijk de pauze. VAN ZUINIGHEID GESPROKEN De gemeenten worden van hoogerhand op de vingers getikt, om de huishouding wat zuiniger in te richten. De beiastingschroef is zoodanig aangedraaid, dat ze elk oogenbiik gevaar loopt te V ars ten. In Steenbergen is zelfs reeds een bond opgericht van anti-belastingbetalers en het is te vreezen als de burgers nog meer worden uitge zogen, dat deze zuivere anarchistische daad na- vciging zal vinden. Daarom moeten de gemeente besturen den gekregen wenk ernstig beüartigen en geen geld gaan besteden aan dingen, die niet strikkt noodzakelijk of urgent zijn, m.a.w. kun nen worden uitgesteld tot beter tijden. Ook Alkmaar heeft zich in dat opzicht wel iets te verwijten. De gemeentebelasting is onzinnig hoog en het gemeentebestuur en raad grijpt j.e dere gelegenheid met twee handen om de belasting citroenen nog wat meer uit te persen. Maar des ondanks Minnen zij niet rondkomen en het te kort wordt gedekt uit leeningeu, natuurlijk tegen abnormaal percentage. Nu zou je in een solied huishoudentje, waar men gewend is de tering naar de nering te zeilen, zoo veel mogelijk trachten rond te komen met de inkomsten en dan voorzeker geen geleend geld gebruiken voor den aankoop van aiieriet gekke nuttelooze, niet strikt noodige, of luxe zaken. Maai Alkmaa rdenkt er anders over. Ondanks diet nijpend geldgebrek worden allerlei fraaiig heden gekocht of op het verlanglijstje gezet. B.v. een geheel huizencomplex aan het Scharioo om den toegangsweg* te verbreeden en dat terwijl ze op het bureau van geementewerken drommels goed weten dat het station binnen afzienbaren tijd een heel stuk westwaarts zal worden ge plaatst cn zoo ongeveer tegenover de Metius- gracht zal komen te staan. In het plan van uit breiding staat dan ook wei degelijk aangegeven, een breeden verkeersweg, loopende door de VVes- teriiout in aansluitnig met de Metiusgrauht naar het nieuwe station. Denkelijk zal dan he. Schar ioo in ongewijzigden toestand aan de verkeers- behoeften kunnen blijven voldoen, vooral om dat men nog een vrij breeden toegangsweg er bij heeft in den paralei aan het Scharioo loopen de Visscherslaan. Het mooiste van de grap is, dat het onvoldoend geacht wordende Scharioo gewoonlijk versperd wordt door groote verhuis- en vrachtwagens van een rijtuigmaatschappij Qui rides!?wie laccht daar? Voorts is in gesteld een keuringsdienst op voedingsmiddelen met alle aankleve van dien: flink gesalarieerde keurmeesters en andere ambtenaren. Jaren lang is de keuringsdienst totaal verwaarloosd. De Mschkeurder was b.v. een oude marktmeester, vooi heen timmerman of zooiets, iemand die am per een bokkum van een* makreel kan onderscch-ei den. Thans komen we opeens voor den dag met gediplomeerde functionarissen, die hun ambt in de uiterste -perfectie zullen verstaan, maar jjaar- lijks ook met een bom belastingduiten zullen gaan strijken. Wt gelooven heusch dat het niet noodig was met zoon groot spectakel uit den hoek te ko men Zoo sleccht is het met de voedingsmiddelen in Alkmaar niet gesteld en het wil er bij ons niet in dat het sterftecijfer na de functioneering van dezen kkeuringsdienst erg zal dalen. "We hebben een prachtabatoir, een goede water-lei ding, mijn liefje, wat wil je nou nog meer! Op hel verlanglijstje van B. en W. staat ver dween schoolbioscoop. Ook alweer zoon mode- artikeltje, waar we best nog een jaar of 10 buiten konden. Ik geloof niet dat deze inrichting een gat in den kop zal kosten, maar in elk geval zal het toch ieder jaar een aardig centje vor- deren, waarmee we rente van geleend geld had- I den kunnen betalen. Vooreerst een geschikte lokaliteit. Je- kunt zoo n bioscoopvoorstelling niet in de vischbanken gaan houden. Dan de verschillende apparaten en huur van de films. Eindelijk ook nog perso neel, want een schoolbioscoop kan men niet laten bedienen door gepensioneerde ambtenaren van de gemeentereiniging. Men heeft in elk geval noodig een direeteur, die wat paedagogisch is aangelegd en verstand heeft van de filmbranche, dan een operateur, die de machine verzorgt en de filmadvocaat, enfin, we weten wel dat er met al zulke snufjes altijd 5 van den laatsten slag bijkomt en dan betwijfelen wij ernstig of de kool hier al die dure sop wel waard is. We zouden nog kunnen wijzen op een school voor achterlijke kinderen, die men wel zoo zui nig mogelijk heeft ingericht in een oud onze mooie vest bij de vlotbrug ontsierend ijkkantoor, maar waarvan de verbouwing, installatie en be diening tocch ook weer de noodige dubbeltjes zul len kosten. Niet dat wij zoo reactionair zijn om dergelijke instellingen als pure malligheden te beschouwen, maar het komt ons in alle bescheidenheid voor, dat men wat meer rekening had moeten hooiden met den benarden toestand van de gemeentekas, die een voldoende verontschuldiging aanbiedt, om deze niet strikt noodzakelijke en spoedeischende dingen uit te stellen tot een tijd, dat Alkmaar zich een beetje uit den finantieelen druk had kunnen ontworstelen. Uitslag verkooping, gehouden door Johann W. C. Kroon, notaris te Zuidscharwoude, op Woensdag '2 1 februari 1921, des namiddags 12,30 uur, in de herberg van de Wed. Bruijn te Zijde wind, van: A. Huis, schuur, ierkelder, erf, en bouwland in deu Schagerwaard aan de Ringsioot, gemeente Harenkarspei, groot 11 h. 37 a. 80 c.a., eigen dom van de heeren N. Kooij en J. Akkerman. Koopers van huis en erf en 9 snees land P. Molenaar, "Hoogland, J. M. Hage, D. Ursem, O. Bakker, G. Pranger Cz. Jb. Smit Sr. K. SI to Kz. en Jn. Wit voor 2560,gld. 41 snees land dezelfden voor 343,3gld. 58 snees 50 snees land dezelfden voor 2316,gid. 1271/2 snees land opgehouden op 6735,gld. 50 snees land dezelfden voor 2093,gld. 24 snees land C. Bas, C. Trompetter, P. Burgmeijer en F. C. Jong voor 1043,gld. 24 snees land C. Stam voor 1043,gld. 331/2 snnees land C. Kooij Hz. voor 1420,gld. 45 snees land C. Noordstrand voor 1910,gld. B. Bouwland, nabij Blokhuizen, onder Haren- karspel, groot 1,555,30 H.A., eigendom van den heer T. Neefkes. Koopers Jn. Wit Jnz. voor 25355,— gld. en 250,gld. voor overname schuur en mest. Uitslag verkooping, gehouden door Johann W. C. Kroon, notaris te Zuidscharwoude op Donderdag 3 Februari 1921, des namiddags 5 uur, in de herberg „De Roode Leeuw' 'te Zd. ,socharwoude. Onder Zuidscharwoude: jl. Ken huis en drie schuren, alles voorzien van gas en electriseh licht, met erf en bouwland aan de Westzijde van de Voorburggracht, in gedeelt. Koopers van 1 en daarvan: Huis en Schuur, Jb. Berkhout voor 4436, gld. Boet en Erf F. en P. Kaaij voor 1855,— ,gld. Bouwterrein P. Berkhout Jbz. voor 275,— gld. Boet en Erf Jb. Kroon Az. voor 1315,— gld. Paardenloods en erf R. SSchrieken voor 405, gld. 15 snees land P. Berkhouwer Cz. voor 145, gld. per snees. 2. Eena kker bouwland en water aan de Voor burggracht, genaamd „Vlug" met overpad, ip gedeelten. 3. Een dito aan de Jan Schildersloot Koopers van 2: en daarvan: 2 snees F. Kuiper en P. de Geus Dz. voor 177, gld. per suees. 2 snees dezelfden voor 142, per snees. 2 snees-K. Kout voor 130,'per snees 2 snees H. Schrijver voor 134,gld. per snees. 8 snees C. Timmerman voor 127,— gld. per sn. 3 7 snees A. Boon Cz. voor 109,per snees. 4, De akkers Bouwland ten zuiden van de Jur- gensloot. Koopers van 4: en daarvan: 18 snees Jn. Schoenmaker Jz. voor 88,gld. pei' snees. 16 snees C. Timmerman voor 88,— gld. per snees. 35 snees Jn. Klingeier Kz. voor 86,per snees. I61/2 snees Jn. Schoenmaker Jz. voor 90,per snees. 16i/2. snees P. Kooij Pz. voor 85,gld. per snees. 5. Een dito ten zuiden van en aan de Kar dinaalsloot. Kooper A. Boon Cz. 8 snees voor 109,per snees. 6 Een grasakker aldaar. Groot 61/2 snees, Kerk der Herv. Gem. te Zuidscharwoude voor 77,— per snees. Alles tezamen groot ruim 31/2 H.A. dicht bij elkaar gelegen. Eigendom 'van den heer Jb. Strijbis. (Zitting van Dinsdag 1 Februari 1921.) UITSPRAKEN. P. K., D. D., J. B. en C. D, Eigmond binnen, stroaperij, ieder 10 gld. boete of 10 dagen. Joh. 8., Urk, diefstal ,5 gld. boete of 10 dagen. Jan eD Jb. de H., Berkhout, eendendiefstal, ieder 60 gld. boete of 60 dagen. Arie S., Hoorn, oplichting, 1 maand gev. Elsina M., Helder, diefstal, vrijgesproken'. Elsina M„ Helder, beleediging, 15 gld. boete of 15 dagen. S. Callantsoog, diefstal, nader onderzoek! gelast. A. B., Hoorn, diefstal, vrijgesproken K. de V., Hoorn, diefstal, 10 gld. boete of IQ dagen. J. J. M., Helder, verduistering, 3 maanden gevangenisstraf. J. K. H., Alkmaar, vernieling, 20 gld. boete of 20 dagen. 1 J. G. id., Alkmaar, mishandeling, 20 gld. boe te of 20 dagen. Jan V., Sint Pancras, beleediging, 5 gld. boe te of 5 dagen. Emilia W„ huisvrouw O. V., Hoorn, diefstal 2 maanden gevangenisstraf. G. G., huisvrouw S. K. Hoorn, beleediging, 10 gid. boete of 10 dagen. J. O. J., Wieringerwaard, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf. L. J. J. M. S., Alkmaar, eenv. beleediging, 20 gld. boete of 20 dagen. NIEUWE ZAKEN. NU NIET EEN MAAR TWEE ONBEKEN DEN. De Broek op Langendijker arbeider Simon S. heelt het ai zeer ongelukkig met z'n eigen ge troffen en E niet alleen het slachtoffer van éen, .maar zelfs van twee onbekenden, voor wie hij thans in de gevangenis zucht, De landbouwer De Geus uit Zuidscharwoude was namelijk op 18 November zijn mooi rijwiel met solarcarbid-lamp welk rijwiel hij op de brug bij de veiling had neergezet, kwijt geraakt. De fiets was spoorloos verdwenen, maar wel bleef achter een oud en onooglijk karretje, dat door den werkman Keizer toen niemand het opeischte in het veilingsgebouwf :werd neergezet en later door hem werd afgegeven aan den gemeenteveldwachter Haster te Heer- hugowaard. Het was namelijk gebleken dat' Si mon S. op een nieuw rijwiel zijn familieleden te Schagen had bezocht en getracht had om dit rijwiel te verkoopen aan zijn broeder, die echter niet anders had tot betaling dan een big. Voorts had Simon getracht het rijwiel te verkoopen bij den caféhouder Jan Z. te Heerhugowaard. Hét achtergelaten karretje werd echter herkend als het aan Simon toebehoorende en nu kreeg de zaak voor Simon een bedenkelijk aanzien, dat hij in hechtenis werd genomen. Dinsdag stond hij terecht en beweerde nu dat hij zijn eigen fiets op den weg had geruild met een onbekend persoon en dezen 20 gid. had toebetaaid. Si mon wist dezen onbekenden nauwkeurig te be schrijven als een man met rood gezicht, een jocckeypet op, een blauwe jas en een bruin ge streepte broek aan, maar hij wist niet wien het was Het. ingeruilde rijwiel had hij later weer verkocht, ook weer aan onbekenden mond. Het was het algemeen oordeel, dat Simon het er met zijn twee onbekende handelaars wel 'wat ai te dik oplag en de officier vorderde dan ook 6 maan den gevangenisstraf. Een vroegere patroon van Simón gaf van hem een gunstige getuigenis en noemde hem een idealen werkman, maar het pleitte weer niet in zijn voordeel, dat hij reeds meermalen E veroordeeld en nogal misbruik maakt vau sterken drank. De verdediger van Simon was van meening, dat niet vvaststond dat de verhalen wan beklaagde op onwaarheid be rustten en concludeerde tot vrijspraak, plus on middellijke invrijheidstelling, die natuurlijk di rect geweigerd werd. De goede getuigenis echter van Simon's vroegeren baas, bieden hem even Vel nog een klein kansje voor een voorwaardelijke yeroordeeling, dat echter weel grooter zou zijn geweest indien hij rond voor de waarheid was uit gekomen. j DE COMPAGNON VAN HEIT MEISJE. V erd onlangs een Heldersche jongedame van twijfelachtige reputatie veroordeeld terzake po ging tot verduistering van een damesfiets, te Heiloo in Mei 1920 gepleegd, thans stond terecht haar vriend Guussie, die ook aan de verduistering had meegewerkt en destijds onvindbaar was. Maar dn jonge mensch, August van L., Bru|g- genaar van geboorte was nu opgepikt, wegens deifstal van een militair kleedingstuk en werd nu ook nog voor de openstaande rekening te grazen genomen. Het O.M. vorderde 4 maanden gevangenisstraf en gevangenhouding. HET WAS HEM TE MACHTIG. De bierbottel aar Corn. R. te Medemblik, ver oordeeld tot 3 maanden wegens valschheid in ge schrifte en oplichting van de L.T.B.bank te Lei den, 4was tegen dit vonnis in (verzet gekomen Hem was ten laste gelegd dat hij een schuldbekentenE groot 17000 <g|Id. bij de bank had gedeponeerd als zekerhei dsstelling en voor zijn schuld die hij (bij de bank had. Het bleek later na een ac countantsonderzoek, dat deze schuldbekentenis waardeloos /was. Opposant beweerde nu dat hij niet de bedoeling had gehad de bank te benadee- len, imaar het O.M. was niet geneigd om verzach ting jn het vonnis te vorderen en requireerde be krachtiging. DAT iHIEILR! WAT. Met gesloten deuren stond 'terecbht de rijwiel handel. Arie L. te Enkhuizen. Hem was ten laste geelgd openbare schennis der eerbaarheid op verschillende tijdstippen gepleegd. Deze zaak waarin een Amsterdamsch advocaat als verdedi ger optrad duurde toit des middags 5 uur en was voornamelijk oorzaak dat eerst des avonds ten half negen de geheele agenda was afgewerkt. Eisch 1 maand gevangenisstraf. De verdediger vioeg vrijspraak. MET DiE VINGERS IN DE LADE. De timmerman winkelier Kreb te Alkmaar bleek in Augustus 1920 in het kostbare bezit te zijn van een dienstmeisje, dat haar vingers niet uit de winkellade kon houden. De jonge dame Nijstje V. is thans dienstbode te Castri cum en het is te hopen dat zij nu beter oppast en •zich het voorrecht van den voorw. straf van 3 'maanden door dén officier gerequireerd, waardig CLANDESTINE HOUTHAKKERS Nic. K. en Jozef K. een paar Alkmaarstehe grove diamantslijpers, hebben uit het Berger bosch hout gekaapt, de takken stuk gezaagd en op een wagen geladen toen zij door een jachtop ziener gesnapt werden. Eisch tegen ieder dezer ondernemende knapen 15 gld. boete subs. 15 da gen hechtenE. 'EEN VEEKNERPER. De veehouder W. B. uit Koedijk, permitteerde zich in den nacht van 14 op 18 Nov', te Oudorp de vrijheid een aan J. van Wonderen toebehoo rende koe uit de weide weg te nemen en in zijn ,eigen stal te zetten. Willem heeft zelf al 5 koei en, maar de manier waarop hij zijn veestapel vermeerderde bracht hem heden op de zondaars bank. Hij gaf de schuld aan zijn dronkenschap waarmede hij echter den officier niet afbracht van zijn idee om 4 maanden gevangenisstraf te Worderen. j DA1T MAG OOK NIET. De rijwielhandelaar O. S. te Helder was failliet verklaard en na de inventarisatie bleek, dat hij met behulp van zijn broeder Jan, even voor het faillissement werd uitgesproken een aantal goe deren aan den boedel had onttrokken, welke goe deren door de politie werden ontdekt op den zolder van zekeren K. Deze ontdekking wen) beschouwd als een bedriegelijke verkorting van de 1 echten van de schuldeischers, voor welk feit hij zich heden moest verantwoorden, terwijl zij broeder J. terecht terzake medeplichtigheid. Eisch ei. tegen C. S. en tegen Jan 3 maanden ge- vangenisstraf. De verdediger stuurde aan op vrij spraak en als dat vliegertje niet opging, voorw, veroordeel ing. OOK A!fj WEER VOOR HET SPATJE De paardenhandelaar Corn. V. uit Purmerend stond terecht omdat hij te Schagen in een ver- lofickaal den bediende met een stoel op het! hoofd had gemept. Ook had hij de lamp kapot ge slagen. Misbruik van sterken drank is oorzaak van des paardenhandelaars woestheid. Vandaag was hij zoo kalm als een broedende hen, maar de drank heeft h em al meer een veroordeeling be zorgd. Eisceh 30 gld. boete of 30 dagen h HET VERKEERDE KANTOOR. Willem K., een Alkmaarsche werkman, zich ten onrechte door het kkantoorgerecht ver oordeeld aochtte te zijn, terzake overtreding van treding van een der vele artikelen van de Alk maarsche politieverordening, hoorde tenslotte den officier verklaren, dat hij niet in appel maar in cassatie had moeten komen en dus nul op het request kreeg. ALTIJD IN DEI CONTRAMINE. De heldersche werkman H. O. was in den nacht van 29 op 30 Nov1, bezig burengerucht te maken, weigerde op last van een agent zich or de! ijkk te gedragen, wilde zijn naam niet opgeven en verzette zich toen de agent hem naar het bureau wilde overbrengen. Eisch terzake we- derspannigheid 1 maand gevangenisstraf. TE HARD GEBLAZEN. Een juffrouw uit Alkkmaar, Aaltje T,. ,die trammelant had met een buurvrouw en de huis houdelijke gebreken van die dame aan een minder malsche kritiek onderwierp, werd heden terzake beleediging voorgedragen voor 15 gld. boe.e subs. 15 dagen hechtenis. TOT NADER ORDER UITGESTELD. Geschorst voor onbepaalden tijd werd een zaak tegen Arie J., een Egmonder visscher, die een kameraad met een mes had verwond, omdat geen van beiden present was. EEN VERLEIDELIJKE PRET. De rijtuigruiten van de laatste Zondagavond- tram naar Haarlem zijn voor de brooddronken pleizierreizigers een verleidelijk object om kapot te slaan. De bakkersknecht G. J. S. uit Heems Skerk kon het althans ook niet laten en waagde er een paar lboedfikken aan, terwijl bovendien heden tegen hem 30 gld. boete subs. 30 dagen hechtenis werd geëischt. ANDERE THEE. De veehouder R;. J. B. te Enkhuizen was vrij gesproken door den kantonrechter terzake het feit, dat hij minderwaardige melkk in voorraad had gehad. De officier dacht er echter anders over en vorderde in appel 15 gld. boete subs. 15 dagen hechtenis. HEI KON ZE HET GELOOF NIET GEVEN De schoenmaker- J. de G. te Oudorp was dooi den heer C. van der Molen, rijksveldwachter, bekeurd terzake visschen met een sleephengel zonder acte of vergunning en veroordeeld tot 8 gulden ]>oete sufos. 8 dagen hechtenis. De ver ooi deelde kwam van dit vonnis in appel en were hedeD wegens ziekte bij volmacht vertegenwoor digd door zijn broeder Jacob de G. Deze kwa lificeerde het proces verbaal van Van der )Io!ei ais leugenachtig. Zijn broer had heelemaal niet gevischt, alleen maar in gezelschap van een ka meraad met een hengel geloopen. De officier .schonkk echter meer geloof aan een betrouwbaar ambtenaar en vorderde bekrachtiging van door den kantonrechter gewezen vonnis. SINT MAARTEN. Geboren: Reijer, zoon van Jacob Rus* en van Jantje Visser. Jacob, zoon van Dirk Mantel van Ante Sijswerda. Ondertrouwd en Getrouwd: geene. Overleden: Willem Bood, 80 jaar, weduwnaar van Aagje Hoogland. Maart je. Blankman, 74 jaar, echtgenoote van JA» Sm-

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 2