WE Nieuwsblad voor LANGEI)IJK en Omstreken. in mm sinus. Mo. 11. Zaterdag 6 Februari im. 2* Blad 80t Jaargang per 3 maanden fl,00 - J. H. KEIZER. Van alles en noj>' wat Feuilleion. Nieuwstijding'en LAMEBIJkER (III RUT Deae courant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond, ABONNEMENTSPRIJS REDACTEUR-UITGEVER BUREEL: .l'oordschsurwoude. PB IJ 8 «EB ABVERTENTIEN: Vaa I—ft regels 78 ct., elke regel meer 18 ct. firoote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend, Brieven rechtstreeks san den Uitgever, Is liet geoorloofd dat een paartje elkaar in een reestaurant kust Deze vraag houdt op het oogenblik de gemoe deren in Parijs bezig, naar aanleiding vann een voorval dat zich dezer dagen in een welbekend restaurant voordeed. Een paartje, dat elkaar stie- kumpjes kusten, werd door den eigenaar van het restaurant, die vond, dat dit niet paste, op straa gezet, hoewel het diner nog niet half ten einde was. Andere gasten bemoeiden zich met het ge val en het gevolg was, dat er den geheelen avond in het restauran tgediscussieerd werd over de vraag of kussen in het openbaar al dan niet geoorloofd is. De Parijsche bladen vonden dit natuurlijk een dankbaar onderwerp en hebben een aantal der voornaamste juristen en der wel sprekendste advocaten der Parijsche balie, o.a. den beroemden maitre Henri Robert, om hun oordeel gevraagd. Maitre Robert geeft het vol gende advies. Er bestaat, zegt hij, geen enkele wet die het kussen in het openbaar verbiedt, doch natuurlijk hangt-de vraag, af het al dan niet geoorloofd is, af van de wijze, waarop het geschiedt. Aangezien ik nooit in restaurants di neer. kan ik tot mijn spijt geen enkele meening uiten over de vraag of kussen daar een gewoonte is of niet. Ook is de meening gevraagd van den heer Alexander Duval, de elegantste van all'e Parij- zenaar en tevens eigenaar der talrijke hotels Du vals te Parijs De.ze verklaarde met nadruk, dat indien de zaalchef hem zoo behandeld had, hij het lokaal verlaten zou hebben er er nooit meer zou zijn teruggekeerd Maar dit kan nu wel een reclametruc zijn, want hij geeft hiermede tevens te kennen dat bij hem paartjes die elkaar kussen, er niet Worden uitgegooid, hetgeen natuurlijk den toeloop naar zijn restaurants zal bevorderen. Ach ja, die liefde! Een volksteller uit de gemeente Smallinger- land, in Friesland, haalde een kaart op, waarop „neen" was ingevuld in antwoord op de vraag: Waart gij op 31 December 12 uur 's nachts in uw woning aanwezig?" En als antwoord op het: ,,Waar waart gij dan op dat tijdstip?" vulde deze waarheidslievende in: „Uit vrijen!" Met de waarheid wordt het anders heden ten dage niet meer zoo nauw genomen. Uit Stuttgart, komt een eigenaardig verhaal tot ons dat wij in het kort willen mededeelen. Het betreft een 20-jarig meisje dat eenige maanden geleden aldaar zonder middelen van bestaan rond zwerf Twee. iheeren merkten haar" ap, doch kon den niet met haar spreken omdat ze een vol strekt onverstaanbare taal sprak. De politie be moeide zich er mee en trachtte iemand te vin den die zich bij haar verstaanbaar kon maken Daar haar taal het meest geleek op een Oosteröche terwijl ook haar uiterlijk dien indruk maakte, werden de taalkundige van het Duitsche instituut 1 voor het Buitenland en die van het Oosterseh Seracnarie te Berlijn, alsmede tal van menschen die in het oosten gereisd hadden, erbij gehaald, echter zonder resultaat. Alleen werd ifrén het erover eens, dat emn hier te doen moest hebben met de dochter van een hoofdman van een stam uit de binnenlanden vann Azie, temeer omdat men meende te begrijpen, dat zij dertig dagen noodig had gehad om per kameel tot de Zwarte Zee te komen. Reeds deden fantastische verhalen de Srondte in de bladen. Onder anderen werd verteld, dat officieren haar hadden meegebracht bij bun terugtocht uit Turkije. Een dame te Stuttgart, die veel studie over de zeden en ge woonten van het oosten had gemaakt, nam het meisje bij zich in huis, in de hoop langzamer hand licht in deze zaak te brengen. En er kwam emer licht. Het meisje viel tenslotte door den 'mand en het bleek dat de vermeende Aziatische prinses een doodgewone, dienstbode, Bertha We ger uit Luzeru is, te Wangen in Allgan geborenn. anaf haar prilste jeugd had ze waanvoorstel lingen en verbeelde zich dan tot een heidenseh nomadenvolk te behooren. En door haar on verstaanbaar taaltje heeft ze maanden lang po litie en alle autoriteiten op Oosterseh taalgebied om den tuin weten te leiden en bovendien een gemakkelijk leventje gëhad. En al is dit nu geen bedriegerij te noemen, omdat de persoon in kwestie zwakzinnig was. moeten we dit wel getuigen van een communis tisch letterkundige, die op handige manier zijn princeipes wist toe te passen en zich bovendien nog wist te vrijwaren voor vervolging. Dat zat leend geld terug te geven. Buitendien stelde men hvst dat hij voor een huidige waarde van 3000 frank aan finantieele stukken had verdonkere- 7.) Dat er geen andere keuze voor haar zou Over blijven, dan zoolang in de stationsrestauratie te gaan zitten, wist zij met zekerheid. Hoogstens zou zij eens wat kunnen rondrijden. In den hel deren glans der winterzon, die aan den blauwen hemel de witte sneeuw bestraalde, ;moest dat zeer schoon zijn. Ge moogt er over denken, zooals ge wilt, waarde Kugler, ik kan het in geen geval over mijn hart verkrijgen, zóó dooir Berlijn te vlie gen. Ik blijf, zeide Graditz. En gij1 mejuf frouw, reist ook naar Berlijn? vroeg hij"1 met cene vrijpostigheid, die zijn makker weer deed schrikken. Irene zag hem aan. De indringende vraag kWam haar zeer komisch voor. Zij onderdrukte met moeite een glimlachje en zeide: Neen. Graditz bemerkte echter niet, dat dit het glim lachje van voorname meerderheid over ongema nierdheid was. Hij zag eenvoudig niets anders In het eentrum van de stad Antwerpen houdt een fwjeduwe zich onledig met den verkoop van oude boeken. Haar winkel is zoowat de bijeen komst van allerhande aanklevers der meest voor uitstrevende principen. Belgische en vreemde „ul tra's' schrijfft het Handelsblad van Antwerpen, Zij zelve is voorstandster der vrije liefde en haar zoon kleeft de bolsjewistische theorieën aan. Kort geleden kwam een Hollander van vooraan in de twintig bij haar inwonen. Hij 'werd op kosten van een Letterkundig genootschap eerst naar E rankrijk en nu naar Belgie gezonden om een studiereis te doen. Werkelijk begaafd, werkt hij aan de .bijzonderste noiord-Nederlandsche tijd schriften mede en verspreidt er zijn communisti sche gedachten door. In zijn geboorteland werd hij reeds tweemaal veroordeeld, o.m. voor dienst weigering. De weduwe had vertrouwen in haar kostganger vertrouwde hem zelfs den sleutel van haar geld kast toe. Nu heeft Donderdag onze Hollander de plaatst gepoetst. Hij vergat een klein bedrag, nog door hem verschuldigd, te bellen en ge- dan een glimlachje, dat wil zeggen, een tegemoet komen. Mejuffrouw heeft een kouden reisdag ge kozen! Wie niet door zijn plichten gedwongen wordt, moest liever thuis blijven.! Misschien verwachtte hij, dat Irene zeggen zou, harerzijds inderdaad door een plicht geroepen te worden. Dceh daar Irene niets zeide, ging hij voort Wanneer mijn vriend hier, de consul Ku gier, niet zulk een haast had gehad, zou ik niet op reis zijn gegaan, stellig niet! i Ik vind het zoo» erg niet, zeide Irene. En zij kkeerde haar gezicht naar het raampje Zij had haren vader hoaren zeggen, dat er menschen zijn, die in de coupe's van den spoor- terin door een onweerstaanbare praatzucht wor den overvallen, die letterlijk onder den onovver- winnelijken aandrang lijden om aan tyünne me dereizigers te vertellen, waar zij vandaan komen, waar zij heen gaan, wie ,zij zijn, en daarna ook hunne medereizigers trachten uit te hooren. En dikwijls was zij er getuige van geweest, hoe haar vader zulken zwetsers op een onberispelijk hof felijke wijze voorgoed den pas had afgesneden. Want, zeide hij, hét is in ieder geval even verkeerd om grof te zijn, als om intiem te worden. Onze wereld is, sedert de spoortrein be- Daags na zijn vertrek, ontving de weduwe, op luxe papier waarop zijn naam voluit gedrukt stond, het volgende briefje van onzen letterkunn- digen communist: Waarde vriendin, Ik hen er tusschen uitgeknepen met iets wat me feitelijk niet toebehoort (ge zult wel ■te weten komen wat.) Het spijt me waarempel, dat ik je dat moest aandoen, maar ik zag er heusch geen gat meer in. Ik zal altijd dankbaar aan je denken enn je nog mooie aanzichtkaarten sturen en vaak schrijven. Je zoudt heusch onlogisch zijn met onze principen, mocht je me doen vervolgen door een kaptialistiscch recht. Daarenboven, als ik betere dagen in de spui zal krijgen, zal ik je heusch schadeloos stellen. Mochten onze ge meenschappelijke principen Verwezenlijkt wor den wat waarachtig beter 'ware dan is zulks niet meer noodig. In afwachting, Je trouwe, X. X. En men is communist of men is het niet. Er werd geen klacht bij de politie ingediend. Zulks mocht de loopbaan van zulken slimmen jongen benadeelen, beweerde de weduwe. Om de lieve duiten gaat toch alles maar ten Isotte. Wat is nu feitelijk kapitaal? vroeg het „Rott. Nieuwsblad" en schreef een prijsvraag uit om dit te weten te komen. Een antwoord luidde: „Kapitaal" is in de eerste plaats „Arbeid."' lerder mensch heeft zijn eigen kapitaal, een werkgever zijn verstand en goede leiding, een vak man zijn kunde een arbeider zijn kracht, enz. enz. Deze vormen samen weer een kapitaal, want wafen er enkel werkgevers en leiders, enkel vak- menschen, enkel arbeiders, de wereld kan niet bestaan. Kapitaal is arbeid, vandaar dat men met het invoeren van een achtuur dag minder werkt, minder produceert, minder verdient en zijn eigen kapitaal vermindert. Er zijn echter toch nog menschen diegeen kapitaal bezitten, althans dit kapitaal niet en dus tegen het kapitaal strijden, dat zijn „de mannen met den grooten bek" die niets uitvoe ren, alleen ophiteen en niets anders bezitten dan ..v. kapitale fouten Wanneer men strijdt tegen het kapitaal, ver nietigt men zichzelf. Zonder nader hierop in te gaan, kunnen we niet nalaten een dergelijke uiteenzetting eenigszins zon derling te noemen. Enfin, de roode heeren kun nen er mee toe. Zij weten jtlrouwens ook wel hoe ze de zaak moeten aanpakken. Een persbericht had ^gemeld: „De Zaandamsche commissie van Bijstand Voor de Lichtbedrijven, bestaande uit wethouder Duijs een kapper, eien bootwerker, een manufaoturier en een fabrieksarbeider zijn naar Berlijn. Stock holm, Bergen, Manchester en Londen geweest voor een studiereis. 1 De schrijver van het „Dagboek van een Aim sterdammer" fantaseert thans het volgende tele gram van wethouder Duijs. BERLIJN, 11 Januari. Een reuzekeet in het Éis-Palast. Sekt is bocht Dc rest net zoo. Veel licht. Vooral onder de da me? op het ijs veel dat licht is en ,dus de spe ciale aandacht onzer commissie heeft. Diepgaande studies. DUYS. Struikroover: Ik wil niet je leven, alleen je geld. 4 Vrije oude jongedameGa weg, je bent net als alle andere mannen! staat, zoo klein geworden, men kan nooit weten, waar men elkaar weerziet. De man, met wien ik intiem word, kan de knecht van mijn barbier zÜn> en hïj, dien ik grof bejegende, kan mijn chef worden. Irene meende goed te handelen, door vluchtig en onverschillig te antwoorden en zich daarna af te wenden. Ook op den consul maakte haar houding in druk Een bedorven kindje met goede ma nieren, dacht hij. Toen de trein in Frankfort a.id. Oder stilhield, en de conducteur vijf minuten oponthoud uit riep, wendde de heer Kugler zich tot - Irene en zeide hij: - Mevrouw gelieve mij niet voor onbeschei den te houden, maar, mag ik mijne diensten aanbieden, den kellner roepen?? of koffie be- EEN VOSJE IN HUIS. Hel groote aantal vossen, dat zich thans in de omgeving van Apeldoorn vertoonen, verlokt er emnigeen toe, een jongen vos te bemachtigen, en dezen dan in een hok oip te sluiten. Deze dieren moeten goed vastgehouden worden T ,Zljn, IJ!et als huisdieren te wennen, zooals de hond. Heintje verliest zijn streken niet gemak kelijk en poetst de plaat, zoodra hij de kans soehoan ziet. Herhaaldelijk breken er „tamme vossen" lce, ei zetten dan soms midden in den nacht een heele buurt op stelten. Het gebeurt soims 2 a 3 keer in een week, dat een „getemde" vos zijn lusten bot viert in de kippenhokken. En Voor Qen tweeden keer laat Heintje zich niet vangen. DIEVERIJEN EENER DIENSTBODE. Te Wageningen ontdekte de heer G. v. D ei genaar eener waschinrichting, dat zijn dienst bode !>5 gld. had weggenomen uit de geldlade. net geld werd teruggevonden tezamen met een valscchen sleutel, verstopt in een bed. Bij nader onderzoek kreeg de heer v. D. vermoeden dat de dienstbode zich geruimen tijd geld van haar meester had toegeëigend. Zij .gaf dat dan aan haar moeder. Beide vrouwen wérden gearresteerd en .legden een volledige bekentenis af. In totaal heb ben zij ruim 2000 gld. ontvreemd en vbor ver schillende huishoudelijke doeleinden verbruikt. KWARTJESVINDERS. Nadat men geruimen tijd niets meer van hen had gehoord, zijn gisteren weer een viertal kwart' jesvinders gesignaleerd, die in den trein Van Den Haag naar Gouda hadden plaats genomen. o°r den Haagschen stationschef werden publiek De terughoudende manieren en de onberispe lijke hoffelijkheid van dezen man in zijn toon en 'in zijn ridderlijke houding, maakten een zeer aangenamen indruk op Irene, i Ik dank u zeer. Neen, ik zal niets ge bruiken, zeide zij met een vriendelijken oog- j opslag. j De heeren stapten uit. j Mevrouw! Waarom mevrouw? Denkt gij, dat de dame gehuwd is? vroeg Graditz, die zich gaarne het onderrichten en het gehoorde dan als vrucht van eigen waarneming uitgaf. Kunstenaressen spreek ik altijd met „me vrouw aan! gaf de ander hem te verstaan. Toen zij nu weder instapten, scheen het vol- ikokmen natuurlijk, dat Kugler een paar woorden met Irene wisselde. Zij beantwoordde ze op zeer heuschen toon. Zijn opmerkingen waren van hoogst algemeenen aard, en onderscheidden zich slechts door den fijnen, smaakvollen vorm. Gra ditz voelde zoowel zijn nieuwsgierigheid als zijn mededeelzaamheid daardoor toch een weinig ge dempt, en dacht slechts voortdurend bij zich- zelf: Die Kugler is toch een gewikste klant. hij weet het netjes aan te leggen, - dalt' moet men hem nageven. Maar toch moedigden de veroveringen van zijn vriend hem zoodanig aan, dat hij eensklaps weer voor den dag kkwam met de vraag: Wordt mejuffrouw in .Berlijn verwacht?, Mogen wij onze diensten aanbieden? Dank u zeer, zeide Irene uiterst koel; j Wor<? verwaeht, maar ik heb nie- ■mand noodig, want ik zal ten spoedigste miin reis voortzetten. hechts met groolte moeite hield Graditz de

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 3