JNo 13. rm rwtr Zaterdag 12 Februari 1921 30e Jaargang Revue van de week Pyramirïe-Peer, BA N K-ASSOCIATIE. ALKMAABSCHE SHÏÏIFJES Kbeding naar Maat RECLAME. SPAANDER Go. NIEUWE DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 RLAEEN. EERSTE BLAD BINNENLAND. 8 Februari. Er zijn verschillende oud Hollandsche spreek- woorden, waarin heel wat levenswijsheid en vrucht van ervaring zijn saamgeva». Zoa luidt eene waarschuwing, dat alte heet gebakerde op timisten, men* moet niet „hei roepen, voordat men goed en wel de brug gepasseerd is" Wij konden in de jongste dagen telkens notboeze- mingen hooren en lezen over het wonderbaarlijk vroege voorjaar. De leeuwrik liet zich reeds lus tig hooren allerlei teekenen van ontwakend leven waren in de natuur te bespeuren. Er zul- Ten misschien wel luidjes geweest zijn, die reeds hun stroohoed van zomer 1920 eens gingen inspec- teeren, kijken hoe het met hun „bruine schoe nen' 'staat. En jawel, plots daalt het kwik in de thermometer, kunnen wij onze dikke duffels aantrekken en haastelijk extra-bedtelling van Bloemisterij. I»K IHIIS.fi V' biedt aan3 en 4 jarige in de beste soorten, tegen zeer lage prijzen. Nu de beste planttijd, GEBRs GROEN, St. Panera». brandstof doen. We zitten weer in de tamelijk strenge kou. Tal van menschen, vooral, die er 'onmiddellijk bij waren om zich dunner te kleeden hoesten en proesten. De influenza deed weer haar intrede in den lande. En ditmaal was zij verge zeld door een paar zeer ongewensohte handlang sters, o.a. de ncma of slaapziekte, die zich in 'verschillende streken vertoont, doorgaans een goed aardig verloop end, ook wel eens een minder ge ruststellend karakter draagt. De medische we tenschap schijnt niet zeer sterk te staan te genover deze aandoening, waarvan men niet met zekerheid weet of ze een zusje of nichtje is van de geduchte en schrikkelijke slaapziekte, die in Afrika zoovele slachtoffer sheeft gemaakt' on der de zwakke menschen. Uit de beruchte doos van Pandora is ook nog de hikziekte ontsnapt, die hier èn daar een verraderlijke overval doet, doch waartegen afdoende middelen schijnen ge vonden Het is onder niet zeer blijde omstandigheden dat ons Lagerhuis oip 8 Februari zijn werkzaam heden gaat hervatten. Men weet, - zeer dik is de stapel legislatief goedje, op afdoening wach tend. Voor minister de Vries breken welhaast weer „warme uren" op het Binnenhof aan. De vraag, hoe den Staat aan de noodige „monie" te helpen, wordt al moeilijker. De werkloosheid breidt zich voortdurend uit. De jongste, zeer ern stige gebeurtenissen op het terrein van het verze keringswezen, dragen er natuurlijk toe bij om de. legioenen arbeidzoekenden te vergrooten. Ont werpen zijn in aantocht, de gemeenschap macht sc_henkend om voor de belangen der bij- verzeke ringsmaatschappijen aangeslotenen te waken. In navol \'nS van wat in andere landen reeds sinds jaar en ^ag bestaat. Napleiten en weeklagen over zulk mi'* de nachtschuit'' komen baat niet. De vraag waa r men me^ de werltelootzen uit allerlei .branches to^ "-stroomend, heen moet, wordt steeds nijpender. Zo owe^ Duitschland als Amerika zijn voor werkzoek «nde immigranten gesloten. De Staat zal hier eiA daar hulp moeten verleenen, de millioenen blijven vloeien in het rijkslaadje, maar de goudstroom, dit'- dat yergmiddel verlaat, zij Vliet veel sneller, da* die het kostelijk gel'd aan brengt. Exc. de Vries 'wil[ nV een rijks bezuini- 'gingsinspectiein stellen, «die er tegen zal waken, dat met de duiten der belastingschuldigen op lichtvaardige of onoordeelkundige wijze zal wor den omgesprongen. Prachtig..^ mits., neem1 de zaak maar echt commercieel, ejus practiach en stevig aanpakt, zich hoedend 'tegen de listen en la gen van den aartsgevaarlijken buroaSiratius, die in den loop $er tijden al zooveel goeds heeft bedorven en tegen wien ook de zich thans op 'weg naar Indie bevindende nieuwen Landvoogd, Mr. Foek, een harden kamp zal liebben te voeren, waarbij Z.Exe al de. stevigheid waarover Mr. Fock beschikt en dat is geen kleinigheid, zul len allen toegeven, die hem als KamerpraesuS 'volgden, zal noodig 'Jijebbea. Want heer Bu- reaucratius is een uitermate taaie kwant. De Tweede Kamer heeft zei ik reeds drukke weken voor de borst, tot einde Maart als wanneer de zeer vroege Paschen van 1921 tot een korte rustpoos zal noodzaken. Aan „praat 'stof" is allerminst gebrek. En evenmin aan on derwerpen, die debat kunnen uitlokken, waarbij van president Koolen's reeds beproefde kalmte en doortastendheid zeer veel zal worden gevergd Ik nam slechts buiten en behalve wat op de huidige crisis, werkloosheid, o.a. betrekking heeft de „percara" van de 8-Juni stakers te Am sterdam de plannen van minister Pop, o.a. wat den voorgenomen viermaandschen oefentijd voor de onbereden wapens betreft, die reeds zeer Vinnige critiek, ook uit de linksohe gelederen ko mend, beeft doen rijzen, de geruchten over de vereeniging der militaire luchtvaartdiensten, de kwestie der samensmelting van de defensiedepar tementen..... Tegen generaal Pop's beleid en voor nemens, vormt zich allengs scherper wordende oppositie. En deze zal niets onberpoefd laten, kan men zeker zijn, om ook deze militaire be windsman, het volgens zijn inzicht reorganiseeren onmogelijk te maken. Over den uitslag dier voor stelling kan men zeer bezwaarlijk eenige „pragj- nose" of voorspelling wagen. De politieke constel latie van het oogenblik schijnt intusschen voor- ioopig den minister nog tamlijk goede „troeven" in handen te laten. De vraag of wij onze kunst schatten ter expositie naar Parijs zullen zenden «zal zeer waarschijnlijk ook in het parlement ter sprake worden gebracht. Wanneer men een kalm oogenblikje overhoudt en dergelijk „rustige kwes ties" te behandelen. Intusschen is 2le heer Otto, de Unie Liberaal bezig met uit volle kracht „verzamelen" te bla zenTot de fusie van diverse linksche elementen aan te sporen, perdikend het vergeten van oude veeten, het aansturen op samenwerking,-ui' kelend wat tot splitsing heeft geleid. Het jaar 1922, dat van de stembusuitspraak, komt nader. Wanneer de grondwetsrevisie behan deld wordt, zullen de gemoederen verkeeren, reeds ondei' den koortsigen invloed van het besef, dat de te vermelden, het weer Opduiken van Eduard Verkade als elider in het gebouw van den Haag- sc'hen schouwburg. Maar men V. vooral om zijn ais treffelijken zelfs onovertroffen geprezen re gisseursgaven blijkt te hebben gekozen. Deze be noeming zal ongetwijfeld in Plankenland weer het noodige en zelfs onnoodige „stof" doen op dwarrelen. De Bioscoop trust met haar groot ka pitaal is in zee gestoken. In koever dit onderne men voor Jan Publiek's bëursbelangen een ver blijdende gebeurtenis mag heeten, moet de toe komst leeren. [Tot de jongste „varia" die waard zijn geme moreerd te worden behoort het oprichten van een tweeden oven in het crematorium te Westerveld. De indertijd met nadruk gedane voorspelling, dat de lijkverbranding in Nederland noodt „populair" zal worden om dezen hier wat oneigenaardig klinkenden term te gebruiken schijnt dus ge logenstraft te worden. En de öonciliante houding door de regeering aangenomen in deze, heeft daar toe stellig bijgedragen. De prijzen van velerlei te Amsterdam zal het brood weer weldra goedkooper worden blijven omlaag gaan, maar de woningnood leidt nog tot allerllei trucs en misbruiken. In het ontduiken der wet zijn som migen verbijsterend geslepen en ook wel driest. Een kras staaltje van dit laatste «geeft het geval van den beminnelijken Amsterdamschen huis eigenaar die zijn bovenhuis voor een prikje 480 'gulden te huur aanbiedt, doch aan dat voorstel de lichtelijk bezwarende conditie verbindt, dat de huurder de invventaris zal overnemen voor het niet ganschelijk te versmaden bedrag van 18 mille Het elven gaat nu in koortsige jacht verder en ondanks de exbiotiek blijven zeer hoogbejaarden tot de uitzonderingen behooren. Tot die exepties mogen gerekend de honderdjarige geworden we- uwe Tabak, in de Groningsche streek, alsmede jarige barbier te Lemmer, die nog dage-, lijks het mes met rappe vingers hanteert. En men vertrouwt zich in alle kalmte aan de krasse grijs aard toe. Gelukkig vreedzame landelijke streek waar men den gejaagden polsslag! van dezen tijd nog niet zoo gevoelt. WERTREIM GOMPERTZ 1834 en CRED1ETVEREENIGING 1853. Kapitaal en Reserven f 19 500.000.Kantoor Alkmaar, Breedst,r. I t. Dir. K. v. Nienesen D. Schenk' Ct'edieten, Deposito's, A n- en Verkoop van Effecten, Verhuren van Safe-loketten iö inbraakvrijen Safe kelder GyAeetn Lips, voorzien van moderne smeltproet kluisdeur). Gratis Administreeren van Vermogens. Uitsrifte Spaarboekjes, rentende 4.08 pCfc., tot een maximum van f 3000ALLE BANKZAKEN. groote dag metrassche schreden nadert. Zal in de legislatieve periode, in 1922 beginnen, een aan vang worden gemaat met den bouw1 van het nieu we Paleis der naties, het „home" van ons Pare ment, waarvan de ontwerpen in de Ridderzaal „ter visie" zijn gelegd? In den jare 1863 is reeds een ontwerp we t geworden, de stichting van een nieuw Parlementshuis gelastend. Zal het er nu ruim een halve eeuw toe komen Ondanks den zoo dringenden eisch tot bezuiniging, zich behelpen op de kleintjes passen, nu voor den Staat plicht? Zeker is, dat het Lagerhuis allengs zijn „home" 'ontgroeid is. Maar er zijn ook menschen, die vinden, dat men het, na de ontruiming van de za- eln etc., tot dusver door den Raad van State ge bruikt, best „nog een poosje" zal kunnen aanzien Het behoort dus niet tot de ondenkbare dingen dat degenen, die zich reeds verheugden op het weldra verrijzen van een nieuw, fraai modern geriefelijke ingericht huis der Naties op het Haag sche Binnenhof, toch nog een poosje geduld moeten beoefenen. Iets langer misschien dan ze vermoed .hebben De criminaliteitsrubriek van de afgeloopen week werd beheerseht door het gruwzame strafpro 1 ces met. betrekking tot den kindermoord te Vo- lendam. Hier was sprake van wat men een voor den verdediger „dankbaar" geval noemt, het O. M. stond tegenover den wensch, om de rechtbank te overtuigen van de schuld der beklaagde, zeker niet sterk. En dat bij eèn delict, als waarvan deze 'verdachte wordt beschuldigd, niet de hoogste straf die onze wet kent, werd gevorderd, belicht dat voldoende. Op louter „aanwijzingen" iemand tot levenslang of de daaropvolgende straf, twintig jaar te vonnissen, het zou een „novum" zijn in on ze rechtspleging. In hoeve rdit novum aanbeve ling waard is, valt buiten de grenzen van hot oordeel door den leek te wagen. En onder de al steeds talrijker inbraakjes komt voor het bezoek van heeren cambrioleurs gebracht in het huis van Mr. Troelstra te Sehe- veuingen. Sommigen beweren, dat een sociaal de moeraat zo oiets eigenlijk ongestraft bekoorde te laten, toont dat sommigen geen diepgaande studie van de socialistische theorien o.a. hebben gemaakt Uit. Plankenland en aanverwante streken valt; BUITENLAND. De kwestie van de door Duitschland aan de ge allieerden te betalen shadevergoeding heeft ook in de afgeloopen week heel wat stof opgeworpen. Van Duitsche zijde is men niet genegen op stel en sprong de geformuleerde „waanzinnige" mil- liardenesichen anv de Entente te voldoen. En deze week hebben wij eens een herhaling gekregen van een handeling zooals dat tijdens den oorlog voort durend geschiedde. De staatslieden wisten door hun wederzijdsche redevoeringen, waaraan zij ziek te houden he' ben. Na de besluiten van Parijs heeft S imons een rede gehouden, waarin ten dui delijkste werd te kennen gegeven dat men zich in Duitschland met de milliardeneischen niet ver- eenigen kon. Daarop, een dag of wat later hield Lloyd George in Birmingham een speech en zeide dat de Engelsche regeering wel bereid was inden Duitschland redelijke voorstellen deed, daarover eens te praten. Waarmee dus vaststaat, dat Ber lijn wat tornen kan aan de decisies van de Fran- sche hoofdstad. En dit is een tweede conclusie uit de verklaring van den Engelschen ministerpresi dent, tusschen Londen en Parijs is weer efn „geschil" gerezen. Parijs en Parijs is in dit ge val Briand, blijft zer waarschijnlijk voet bij1 stuk houden en zal niet laten „afdingen". Dr. Simons, de Duitsche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft verlangd een specificatie van de milliarden eischen, zooals deze in het algemeen in Duiteohand genoemd worden. Wel heeft Lloyd George ge zegd, die kan Berlijn, krijgen, maar het zal lee- 'lijk op den neus kijken wanneer die Specificatie aldaar wordt ontvangen. Er is niet maar opge schreven omdat men in het veen niet op een turf je kijkt. Neen, neen. Elk Cijfer kan verantwoord worden. In Berlijn is nu dezer dagen een conferentie gehouden van al'e premiers der Duitsche bonds staten. Er is druk geconfereerd, ook aaftgaande de houding, die Duitschland op de a.s. te Londen te houden conefrentie zal. aannemen. Het minis 'terie van Buitenlandsche zaken zal thans aan de hand van verschil lende richtsnoeren het antwoord opstellen, dat binnen enkele dagen zal worden verzonden. Ter conferentie is eveneens een offi ceiel verslag opgemaakt van de houding) der Duit sche regeer ing. In regeeringskringen waekt men met groote spanning op de beslissing], in Beieren waar de positie van het Kabinet Kahr kritiek! is geworden. In een gemeenschappelijke conferen tie van de rijksregeering met de andere minister presidenten van de andere bondsstaten plaatste de Beiersche regeering zich alleen op het stand punt dat de ontwapening en de schadeloosstelling als een geheel moeten worden beschouwd. Beide 'moeten worden verworpen, zegt de regeering in 'Beieren. Jawel, een, twee, drie. De Rijksregeering. is van meening dat de schadeloosstelling als on .vervulbaar moet worden beschouwd, maar dab de ontwapening stipt moet worden doorgevoerd En dit is juist waarmede de Beiersche minister president zich niet vereenigen kan. Waarschijnlijk omdat Beieren, waar eens een Radenregeering het roer i n handen had, nog steeds een broeinest van communistische propaganda is. Beieren verzet zich nog steeds tegen de ontbinding! der Selbschutz wehren. De Ententepers en voornamelijk de Engelsche is van meening dat Duitschland best het geld kan opbrengen dat gevraagd wordt en welke som' alleszin sgerechtvaardigd wordt geacht. De bladen komen aandragen met vergelijkingen van belastjngen en steeds betaalt Re Duitscher veel minder dan de Ententeingezetenen. Dus moet Duitschland maar de belastingen wat ,verhoogen. Jawel. Maar van Ententezijde vergeet men, dal de economische toestand in Duitschland alles behalve rooskleurig is. En waar vandaan moet de Duitscher zijn belastingen betalen. Er heerscht in Duitschland grooter werkloosheid dan in de En- tentelanden. Maar, zooals wij ons vorig overzicht eveneens eindigden, het staat bijna vast, dat de Entente ee nige concessies zal doen inzake de schadever goeding. Deze belangrijke kwestie i 8dus niet anders dan een gewone handelstransactie. Vragen en bieden. Eventueel hernieuwde vraag en te genbod. Tot dat men tot een overeenstemming komt. En dan kan Duitschland 42 jaren land /gouden marken betalen ter vergoeding! van de schade, welke de keizerlijke regeering, het an- ciene regime berokkend heeft aan Belgie, Noord Frankrijk etcetara. •ii ZATERDAGAVOND-J1ARKTKIEKJE. Ons bezoek aan de Zaterdagavondmarkt, bracht ons direct in herinnering de aardige schets van onzen populairen volksnovellist uit onze bewus- te jeugdjaren, den helaas ons te vroeg ontvallen /Justsu van Maurik. „Een wandeling om het Am- stel veld." En al kan onze Zaterdagavondmarkt in wei nig opzicht concurreeren met de wonderen van het Amstelveld, Waterloapelin of Nieuwmarkt, voor den nieuwtjes zoekenden journalist, biedt zij toch nog wel stof tot 'n Alkmaarssch snufje. Het integrereerend deel van de markt bestaat ontegenzeggelijk "uit kooplui in sigaretten en si garen, prima vorstenlanden en sinaasappelen, zóó uit Valencia ea zoo zoet als suiker! Maar ook Tot lö Februari een groote Voor hen die gaan trouwen een zeer geschikte gelegenheid. Stalen op aanvrage franco thnis. Wij garandeeren al onze kwaliteiten. Adres van vertrouwen. AI.KMAAR. Inegociantcn in andere artikelen hebben zich een plaatsje bemachtigd en prijzen met bewonderens- waardigen ijver en stem kracht hunne artikelen aan. De rij der straathandelaars 'werd geopend met een weldoener der menschheid, die een preparaat om lekke schoenen waterdicht te repareeren, pre senteerde. Bij het schijnsel van een druilig olie lampje demonstreert hij de voortreffelijkheid vaü z'n sohoenenvuleanisatie aan een aandachtig luis terend en op zijn tafeltje voorovergebogen publiek Daarnaast heeft zich' opgesteld een koopman in sigaretten, wiens welsprekendheid hem door me nig raadslid, dat. zijn keus voornamelijk dankte .aan de evenredige vertegenwoordiging, zal wor den benijd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1