MM L1G1M MM tijde Plaatselijk Nieuws Tweede kamer N ieuwstij dingen. Buitenland. Vergaderingen. Uit den Omtrek. Rechtzaken Van alles en nog wat II Zstsrdag 12 Februari 1921. TWEEDE BLAD. Vervolg eerste pagina Wel is zijn Woordenkeus niet gekuLscht en ijnb etoogtrant niet bijster beschaafd, maar zij1 dat aan duidelijkheid niets te wenschen over en is geheel berekend naar den smaak van zijn Zaterdagavondauditorium. Geacht publiek, buldert hij, een aantal doosjes jigaretten in de hoogte ..stekeAckg,Je:\betaalt bij mij veel minder dan in de fijne winkels en hoe komt dat? omdat je in zoo'n fijne winkel ge holpen wordt door een juffie met een paar pond poeier op 'r smoel en dat mot natuurlijk betaald worden. Wij laten deze markt-demostheros over z'n juf fie met 2 pond poeier op 'r sm.... verder oreeren en worden aangetrokken door 'n handelaar in kwattareepen die minder reedneert, maar toch goede zaken maakt. We passeeren een'ige wagens mei sinaasappelen uit Valencia,, 6 voor 'n kWartje en stalletjes met 'sigaren, allemaal prima vorsten landen, ook alweer 6 voor 'n kwartje in wielke getallen blijkbaar een geheimzinnige uitlokking tot koöpen schijnt te schuilen. Ook is vertegenwoordigd een impressario met een automatisch weegtoestel, dat nauwkeurig aan geeft of hét gewicht van den cliënt ook in ongun stigen zin is gewijzigd na de ontvangst van het Aanslagbiljet voor den hoofdelijken omslag. Daar wordt ons gehoor aangenaam gestreeld door het gebulk van een koopman in soete suikere halletjes, 2 ons voor een dubbeltje, 't zakkie 'toe, terwijl naast hem een concurrent met een schraperige keelstem de sabbelllievende bezoekers animeert om bij hem een half pond ulevellen te koopen tegen den civielen prijs van 1 kwartje. We passeeren achtereenvolgens handelaars in fijne Meikaas, allemaal zonder mankeeren 40 plus kooplui in levende bloemen, in zoolleer, in geëmail leerde pannen. Een handelaar in versche zeevisch, schol 40 cent per pond... springlevend.... ja ge weest eok ontbreekt niet, ondanks het meer naar heete punch snakkend seizoen... Piet IJs met z'n rijdende ijsfabriek en die blijkbaar ook nog goede zaken maakt, zoodat we hem nog geen avond gemist hebben. Tenslotte zien We nog een aantal mensehen, dat zich verdringt om een inrichting, die veel gelijkt bp een worstmachine op een camera-driepoot, ver licht door een schuchter carbidvlammetje. De ex plieateur, die in welbespraaktheid niet onder doet voor den sigarettenman, deelt mede dat hier ieders karakter wordt beschreven voor één dubbeltje of 10 centen geld. Het is geen spiritisme, Heeren want dat bestaat niet, zegt hij zeer beslist, maar de brieven worden ieder naar zijn karakter be schreven door een semies middel dat in de masinè zit. Kom, wie speult er nou mee. 't Kost tien centen geld. Dan den kring van de omstanders rondgaande.... u meneer, astieblief,... hem schijnbaar blanco velletje in de hand drukkend, zet u hierop maar de eerste letter van uw naam of u voornaam, u mag het oko teekenen.... dan is ■uwes zeker dat u het zelfde terug krijgt dan, niemand meer, die mee wil spelen? Eu dan stopt hij de papiertjes in de worstbus en gaat onderwijl de dubbeltes innen. Daarna worden de onbeschreven, (vermoedelijk wèl, maar met soort sympalthetische inkt beschreven, die te voorschijn komt door de warmte in de worstbus) velletjes papier weer te voorschijn gehaald en blijken dan inderdaad beschreven te zijn met een tiental regels inktsehrift, zooals de ondernemer triomphantelijk laat' zien bij het magere Carbid vlammetje en dan overtuigend zegt, zooals u ziet is het papier beschreven in goed hollandsch, ie der kan dat zien, ieder kan dat lezen. H. wie is H.... Mae! zegt een lange boerejangen met een bril op assieblief J. wie is J. Hierzoo schreeuwt een slagersjongen met een groote vleeschmand op het stuur... G... G. wi niemand? G is 'm blijkbaar gesemerd, nou, dan zelle We het hier maar neer legge... Hij heb zeker geen goed jgeweten... allo dan, wie speullt er mee? Dat kost 1 dubbeltje of 10 centen geld En weer doet het Zaterdagavondmarktorakel zijn best nieuwe slachtoffers én nieuwe dubbeltjes- aan der haak te pikken. Omstreeks half 10 begint de belangstelling in de markt te verloopen. De handelaars begin nen hun tentjes af te breken of hun nsegotiewa gens toe te dekken, en een half uurtje later is de rustige Laat weer in z'n gewone plooi gest-re 'ken, tot over een week, als de gala-voorstelling opnieuw begint.... SINT PANORAS Onder eliding van den heer J. Kroomenburg, burgemeester, hield de gemeenteraad een bijeen komst met de bouwers te dezer gemeente, om te tra \h ten de werkloozen aan het werk te kun- Gnen zetten. Werkverschaffing was slechts noor dig voor de eerste vijf weken, dan kon de veen derij beginnen. Na eenige bespreking gaven zich 12 bouwers op voor steunverleening, in dezen vorm, waarbij er waren die van 1 tot 5 weken een arbeider konden in dienst hebben. De bijeen komst, die aldus wel geslaagd mocht heeten, werd daarna met dank voor de medewerking gesloten - SINT PANGRAS. Bij de aanbesteding van he tbeplanten van een weg voorr ekening van Re woningbouwVereeni- ging te Koedijk, waren de Gebrs. Groen alhier de laagste inschrijvers. Aan hen isi het werk op- W. K., Alkmaar appel vonnis kantongerecht, niet ontv. verklaard. H. O. Helder, wederspannigheid, f25 boete of 25 gèn. Aaltje T., huisvrouw M., Alkmaar, beleediging '15 gld. boete of 15 dagen. 'G. J. S. Heemskerk, vernieling, 20 gld. boete of 20 dagen. R.. J. B. Enkhuizen, appel vonnis kantongerecht vonnis bekrahtigd. Jb. de Gr. Oudorp, appel vonnis kantonge recht 2 maal 4 gld. boete of 2 maal 4 dagen. BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagmorgen is in het vereenigingsgebouw der Ned. Herv. gemeente gestemd over de vraag: of gedurende de volgende 10 jaren de kerkeraad dan wpl een kiescollege den predikant beroepen en den Kerkeraad benoemen zal. Daar aan deze stBemming geen andere publiciteit gegeven was dan 'door afkondiging van den kansel, hebben slechts weinige leden hun stem uitgebracht met het resultaat, dat de kerkeraad de aloude rech ten nog tien jaar behoudt. Hoewel het aantal lid maten, dat naar een kiescollege overhelt, naar men ons ten stelligste verzekerde, lang niet ge ring is, ja, zelfs wel eens de meerderheid kon zijn. JHR. DE SAVORNIN LOHMAN. In de, den 8 Februar igehouden zitting, werd door den voorzitter ,mr. dr. Kooien, medege deeld. dat een schrijven is ingekomen van Jhr mr. A. F. de Savornin Lobman, waarin hij ver- kalarl ontslag te nemen als lid der Tweede Kamer De voorzitter zegt, dat dit schrijven geheel onverwacht komt. Wij hadden er op gerekend dat de heer Lehman zijn functie zou blijven 'waarnemen. Spr. huldigt in warme bewoordingen de verdiensten van den staatsman Lohman, die tientallen van jaren zijn plaats van beteekenis innam in het staatkundig leven. Spr. richt een woord van hartelijk afscheid tot den krassen grijs aard en spreekt de hoop uit, dat ,hij omringd Van de zijnen nog een heerlijkdn levensavond zal mogen genieten. (Applaus.) Namens de Regeering, verklaart de Minister van Koloniën, de heer De Graaff, zich volkomen bij 's voorzitters woorden aan te sluiten. KUYPERrRELIEKEN. „De Standaard'" meldt, dat de familie Kuyper aan de Antirevolutionaire partij een schenking van groote waarde heeft gedaan. Het geschenk, bestemd voor het Kuyperhuis, dat mee door de bewaring dezer voorwerpen het karakter van een Kuyper-monument zal verkrij gen, bestaat uit 1. Het Standaard-monument; 2. het geschenk der ministers; 3. een wandkast met wapen en naam „Dr. Kuyper" 4. het scheepje in vitrine; 5. twee tegels, voorstellende de beide woon huizen te Amsterdam 6. verschillende oorkonden en boeken met l handteekeningen met bijbehoorenden stan daard. - EEN DROEVIG NASPEL VAN DE MOORDZAAK TE OLVENDAM. De 30-jarige Elisabeth Hering Lasalle, die Donderdag door de Haarlemsehe rechtbank ver oordeeld werd tot 12 jaar gevangenisstraf wegens doodslag op haar öjarig stiefdochtertje Dorothea te Volendam, heeft Donderdagnacht in de gevan genis te Haarlem zelfmoord gepleegd door op ^hanging. (De Crt.) - DE FUSIE BEKLONKEN. Naar het pcersbureau Vas Dias verneemt, er tusse-hen de Vrijzinnige Partijen thans alge- heele overeenstemming bereikt inzake de Fusie. Do nieuwe staatkundige partij, die als resul taat van deze fusie zal worden gesticht, zal den naam dragen van „Vrijheidsbond." JAPAN EN DE BEPERKING DER BE WAPENING. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 258 tegen 38 stemmen een mötie verworpen, waarin vermindering der bewapening wordt voorgesteld VOLKENHAAT. De vergaderde wolhandelaars te Bremen hebben het volgende besluti genomen: „De leden van de Bermer wolhandelvereeniging verklaren, dat zij, met het oog op de aanhoudende smadelijke behan deling van Duitschland door Frankrijk, alle za ken met Fransehen afwijzen. Op Fransche aan biedingen zal dienovereenkomstig geanntwoord worden." WAARLAND. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. O. L. .de Knegt, thans onderwijzer te Gouda, is in ge lijke betrekking benoemd te Sdiagen. OUDE NIEDORP. KERKNIEUWS NED. HERV. GEM. Aangenomen naar: Aardenburg, toezegging van beroep door Ds. Barnouw te Oude Niedorp. r- OUDE NIEDORP. Donderdagmiddag Werd door het bestuur van de banne alhier, aanbesteed het verbroeden van -een stuk weg in de Moerbeek. Ingeschreven werd door de heeren: 1 Jb. de Boer voor 2,50 gld. per strekkende M; door G. Jong voor 2.40 gld.; door J de. .Jong) voor 2,23 gld.; en door K. Post voor 1,98 gld.; alles per strekkende Meter. Het werk werd ge gund aan den laagsten inschrijver Post. (Zitting van Dinsdag 8 Februari 1921.) UITSPRAKEN. Simon S., Broek op Langen dijk, gedetineerd, rijwieldiefstal, 5 maanden gevangenisstraf, met 2 maanden aftrek. Aug. van L., Amsterdam, gedetineerd, verduis tering, vrijgesproken. Corn. R., Medemblik, verzet vonnis, Vonnis 3 maanden gevangenisstraf, bekrachtigd. Arie L., Enkhuizen, zedenmisdrijf, niet be wezen vrijgesproken. Nijske V., Castrieum, diefstal ,2 maanden ge vangen issstraf. Willem B., Koedijk, veediefstal, nader onder zoek gelast. N. K. en J. K. Alkmaar, strooperij, ieder 5 gld. boete of 5 dagen. C. S. en J. S. Helder, bedr. bankbreuk, niet jbewezen. vrijgesproken. O. V. Purmerend, mishandeling 50 gld. boete of 50 dagen. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 9 Februari des namiddags 1 uur. VoorzitterSecretaris, de burgemeester A. C. Kroon. Alle leden zijn aanwezig. D-e voorzitter opent de vergadering met de mededeeling, dat na de openbare zitting nog een comitévergadering zal voilgen, welke niet van be lang ontbloot is, en nogal eenige bespreking zal vorderen. Ik heet u allen hartelijk welkom op deze eerste vergadering in dit jaar en hoop dat de besprekingen evenals het vorig jaar op een vriend schappelijke en aangename wijze mogen worden gehouden. Dc notulen worden hierna gelezen en onver anderd goedgekeurd. Bij loting wordt- uitgemaakt dat stemmingen zullen aanvangen bij den heer Bakker. Ingekomen is het verslag van den keurmeester Frielink, betreffende uitsluitend deze gemeente over het jaar 1920. Daaruit blijkt dat geslacht zijn 7Ir underen, 158 varkens, 9 kalveren, 124 nuchtere kalveren, 31 schapen, 20 geiten en 2 paarden. 26 noodslachtingen werden verricht ter wijl 9 geheele beesten werden afgekeurd. Ontvan gen aan keurloonen een bedrag van 301,58 gulden terwijl 1 proces verbaal werd opgemaakt wegens vervoer van ongekeurd vleesch. Dankbetuiging van de „L. M. C." voor het stellen van de maximumsnellheid voor motor rijtuigen op 20 kilometer. Verslag van de commissie tot Wering van Schoolverzuim. 1 maal werd vergaderd, terwijl geen ouders behoefden te worden opgeroepen. Door den rijksontvanger zijn aan den gemeente ontvanger afgedragen de bedragen f 42,32 en f 232,46. Door den rijksbetaalmeester aan 'den gemeenteontvanger afgedragen f 1773,211/2- Van ged. staten bericht dat de gemeente over 1920 nog van het rijk-ontvangt f 373,44, zijnde het bedrag van de finantieele verhouding tussohen rijk en gemeente. van ged. staten bericht dat hun beslissing op de gewijzigde bouwverordening) is verdaagd. goedkeuring van ged. staten cp de gewijzigde bouwverordening. f van ged. staten bericht dat hun beslissing op de gemeentebegrooting 1921 is verdaagd maar het gemeentebestuur machtiging krijgt tot het doen van uitgaven tot de helft v!an het geraamde be drag- goedkeuring op den aankoop van grond voor de uitbreiding van de gasfabriek. goedkeuring op de gemeenschappelijke regeling betreffende de U.L.O.schooi. Dankbetuiging van'Mej. Scalé, voor het geno ten vertrouwen als onderwijzeres en voor de steed prettige wijze van samenwerken. dankbetuiging van de wed. Paarlberg voor de .verhooging van haar salaris. Een schrijven van den heer Ootjers, klokkenist nist, waarbij gevoegd een lijst van afwijkingen aan het torenuurwerk. Het tijdsverschil over '20 was 61 minuten en voer 1919 40^2 minuut. De voorzitter brengt den heer Ootjers een Voord van hulde voor diens accuratesse. Een schrijven van het hoofdpost- en telegraaf kantoor te Broek op Langendijk, waarin genoemd worden eenige regelingen betreffende de open stelling van de hulpkantoren wat betreft den telefoondienst. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Een verzoek van den onderwijzer Ditmar om eervol ontslag met ingang van 1 April 1921, we gens benoeming te Utrecht. B. en W. stellen voor dit zoo eervol mogelijk toe te staan. De heer Bakker. Ook ik ben er wel voor en het is een plicht zooveel mogelijk terwille te zijn. Maar is dit de uiterste termijn? Wij moeten ook om onso nderwsij denken. Er is niet direct een andere onderwijzer. De voorzitter antwoordt dat de tijd van 3 Piaanderi tussohen verzoek en ontslag hier in aanmerking is genomen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. De voorzitter doet- mededeeling, dat reeds een oproeping is gedaan, waarop 3 sollicitaties zijn ingekomen, maar waarvan één zich op den dag der proefles heeft teruggetrokken. B. en W. stellen echter voor niet tot een 2de oproeping over te gaan en ook nog geen benoe ming, omdat het aantal leerlingen met April van dien aard zal zijn, dat een zesde leerkracht door de gemeente zelf zal moeten worden betaald "bn thans het aantal leerkrachten overeenkomstig de wet voldoende is. i De heer Schrieken vraagt hierop hoelang B. en W. wenschen te wachten. Het ligt toch ze ker niet in de bedoeling om een paar maanden te wachten? De voorzitter zegt heelemaal te wilenl wachten De heer Schrieken. Wanneer dan de le en 2e klas aan één onderwijskracht komen zal dit toch niet bevorderlijk zijn aan het onderwijs. De heer Hart zegt, dat het hoofd heeft ver klaard dat het wel bevorderlijk zal zijn en dit) heeft gezegd uit eigen ondervinding. De heer Schrieken. Wanneer er geen nadeel aan verbonden is kan ik er mij' wel mee vereeni gen. Het zijn toch de klassen waar de éteen gelegd wordt voor verder onderwijs. Besloten wordt geen oproeping te doen. Van Ged Staten .is teruggekomen de veror dening, regelende de geneeskundige hulp, waarin ook moet worden opgenomen, dat die hulp ver leend wordt aan de verpleegden in het diaconie huis. Hiertoe wordt besloten, maar zal geen ver andering hrengen in den bestaanden toestand. Komt ter tafel de vaststelling van de voor waarden, voor de verpachting van de sluis. B. en W. wenschen deze thans voor 5 jaar ke verpachten. Het is in de abnormale tijden voor'twee jaar gedaan om geen schade te berok kenen aan pachter of gemeente. Wordt goedgevonden. Een advertentie zal geplaatst worden in de )rN. Langedijker Crt." en de „Sch. Crt." waarin zal worden gepubliceerd, dat vóór 10 Maart de stuk ken moeten worden ingeleverd. Verder zegt de voorzitter, in verband met de ver lof zaak die daaraan verbonden is, dat er niet geschonken mag worden op Zondagen en erkende Christelijke Feestdagen, op kermissen en andere feestdagen niet meer na zonsondergang. De heer Bakker wenscht de geheelè verlofzaak er uit te nemen, waarmee de heer Paarlberg zich volkomen kan vereenigen. De heer Hart wenscht het te laten zooals het is. Spreker vindt het in het geheel niet erg, dat zij, die om den Noord vnadaan komen, daar een glas bier kunnen bekomen, vooral ook omdat er njet op Zon- en Feestdagen geschonken mag, worden. Tevens zijn er de voordeelen aan verbon den voor een betere verpachting. De heer Paarlberg is er niet tegen wanneer men er in het geheel geen alcoholhoudende dran ken kan bekomen. De heer van Exter wenscht het te handhaven zooals het is, op grond dat het een bestaande toestand is. Ook zal er anders hed wat schade voor de gemeente aan verbonden zijn, en mis- 'bruik wordt er niet gemaakt. De heer Schrieken wijst op het genomen be- sluit, dat de verlof zaken aan zekere voorwaarden moeten voldoen en dat daar niet zoo is. Willen wij consequent blijven dan moeten wiij die ver lofzaak opheffen. Ik vind het wd geen bezwaar om daar een glas bier te schenken en er wordt wel geen misbruik van gemaakt, maar de conse quentie eischt het. De heer Bakker verklaart het volkomen met' den heer Schrieekn eens te zijn. Dc heer Paarlberg zegt dat men niet conse quent is, anneer men de verlofwzaak handhaaft. Nu hebben wij het in onze hand om de zaak dp te heffen en moeten Wij nu uit finantieel, oogpunt dit verlof handhaven. De heer Hart is van oordeel dat men deze ver lof zaak niet kan eglijkstellen met andere zaken. Dit is een passage. Dit is geen zaak waar jongelui komen. Dit is geen gewone verlofzaak, maar een verlofzaak omdat de sluis er bij is. Daarom zijn wij evengoed consequent wanneer wij de zaak handhaven. In stemming gebracht verklaren zich voor handhaving de heeren van Exter, Hart, Meiten en Groot. Tegen de heeren Bakker, Paarlberg en Schrieken. De heer Bakker. Dat dacht ik' wel. Rondvraag. Door den heer Bakker wordt besproken een wijziging van den H. O. maar doet geen voorstel in verband met de plannen Langendijk één. Verder wordt er door hem op gewezen, dat de uitkeering van 80 cents als toeslag aan de werk loozen opgehouden is, waarop de voorzitter ant woordt, dat het besluit geuomen was tot 31 Dec. en vreest dat een nieuw besluit niet zal wordep goedgekeurd. Door den heer Paarlberg wordt gezegd, naar aanleiding, van het gesprokene in den raad van soharwoude nooit te hebben geweten, dat de plan nen om te komen tot een weg langs de Dieps meer naar Koedijk, afgestuit waren op Oudkar spel. Ik wist wel dat er een gemeente was die 'steeds tegenwerkte, mapr wist niet van Oudk'ar- spel. Mocht de vereeniging van .gemeenten niet Idoorgaan, zoo zal het volgend jaar door mij een voorstel worden gedaan, om de besprekingen dien hangaande te hervatten. De voorzitter zegt, dit ook met bevreemding ,te hebben gelezen, temeer waar hier de plannen in teekening zijn gebracht, en besprekingen zijn gehouden met wethouder Vlug. Neen, niet de weg, maar de huizenbouw aan dien weg is op onze gemeente afgestuit. De rondvraag verder niets opleverende sluit de voorzitter de vergadering, waarna de raad over gaat in comité generaal. Daar worden We met een eenigszins vreemde mode bedreigt! Men denkt over japonnen die uit twee ongelijk gekleurde helften zullen bestaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 3