1 J tar. 9 ÏEE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No. 14. Woensdag 10 Februari 1921. 30e Jaargang IN Ca. edel ken >88 laar. IAN per 3 maanden fl,00 De vereeniging van de 4Langedijker gemeenten Cf. Pyramide»Peer, Kleeding naar Maat RECLAME. IHTENV. r^LfclfNttOH I, pond. ons {OOM {ANT I. NIEUWE LANÜEDUKER COURAST. Deze eonr&nt verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond,^ ABONNEMENTSPRIJS REDAOTEUR-UITGEVEB J. HL KEIZER. ICBEELi Noordscharwoiide. PK IJ 8 BEK A£> YEBTENTIENt Vm 1—6 regels 78 et», elke regel meer 18 et. Groote letters of vignetten werden naar plaatsruimte berekend Brieven rechtstreeks nan den Uitgever Zaterdagavond had de vergader n|gj plaats in hotel „Concordia", waarin zou worden gespro ken over „het nut van samenvoeging van gemeen ten in het algemeen", door een Spreker „van buiten" en in het bijzonder over het nut van samenvoeging voor den Langendijk. Hoewel in de advertentie niet aangeknodigd, van wie, of van welke partij deze vergadering- uitging, bemerkten wij direct dat deze verga dering was uitgeschreven dooir de afd. Lange- (lijk van de S.D.A.P., terwijl de spreker „van buiten" was de heer De Vries, wethouder van Purmerend voor het eerste gedeelte, terwijl het tweede gedeelte was toevertrouwd aan den heer P. Zeeman van Zuidscharwoude. Gedurende de geheele vergadering! was het ru moerig, vooral bij het debat. Maar geen poging werd gedaan vanaf de bestuurstafel om de rust in de vergadering te handhaven. Em dit bleek ten zeerste bij het debat, waaronder geen gebrek was aan „flutien" en „afkeuringen." Maar wan neer men heeft „gezien' 'en „gehoord' van wel ke zijde dat alles kwam, telt men het niet meer. Maar gunnen wij „hun" waaronder jongens van 16 *a 17 jaar het „genot" op die wijze „geprotesteerd" te hebben tegen de woorden, door een der tegenstanders van vereeniging ge sproken. (Verslaggever.) Nu de vergadering zelve. Door den voorzitter, den heer O. Paarlberg, wordt de vergadering geopend, en de aanwezigen welkom geheeten, en zet daarna in eenigszins uit gebreider vorm dan de aankondiging, het doel der vergadering uiteen, om ook hun standpunt inzake samenvoeging kenbaar te maken, voor al ook, omdat naar hun oordeel de publieke opinie door <d(e tegenstanders wordt „verpest", en om de eenzijdige voorlichting weg te nemen. Hierna verkreeg de heer De Vries het woord, die ongeveer het volgende Sprak: Geachte aanwezigen! Met genoegen heb ik aan de uitnoodiging vol daan om hier te spreken over het „nut van sa menvoeging van gemeenten in het algemeen", 18 ct. 20 ct- 22 ct. 25 ct. 29 ct. liers ■Bloemisterij ..IB*; II V' biedt aam 3 en 4 jarige in de beste soorten, tegen zeer lage prijzen. Nu de beate planttijd. GEBRs GROEN, St. Pancras. maar met des te meer genoegen, omdat ook hier deze kwestie aanhangig is geworden. Veel heb ik reeds over samenvoeging van gemeenten meege maakt, en zeker zal het u allen niet bekend zijn, dat ik als wethouder van Purmerend nog bezig ben, mijn medewerking te verleenen aan de samenvoeging van P. met de omliggende ge meenten. Deze samenvoeging heeft heel wat stof opgejaagd en moet het niet verwonderen, dat dit ook hier het geval is.In is het reeds het geval, dat de samenvoeging op allerlei wijze wordt belemmerd. Daarvoor voert men verschil lende motieven aan, niettegenstaande dit denk beeld in Nederland steeds meer ingang vindt. >Het is een zaak van groot belang en men staat soms paf, hoe de bestrijding van dit denkbeeld op onbenullige dingen uitloopt. Is het dan geen groote zaak? Behoort het tot de onmogelijk heden Gaat het tegen de belangen van de gemeen ten? "Was dit zoo, dan zou het.misdadig zijn om nog verder actie hiervoor te voeren. Maar alles pleit voor vereeniging. En thans is het nog meer dan vroeger verklaarbaar. Zelfs in 1850 i sMoor Thorbecke bij de behandeling van de gemeente wet, gepleit voor samenvoeging van gemeenten Zijn dan in 1850 samenvoegingen tot stand ge bracht, na 1850 was dit niet zoo meer het geval door de inwerking van verschillende oorzaken. D« ltfftste jaren is het denkbeeld échter al meer op den voorgrond gekomen, heeft het al meer de aandacht gekregen en is er al meer actie voor voerd Samenvoeging had reeds plaats, maar niet alleen in 1850. De Overheid acht het van alge meen belang. De kleine gemeenten moeten sa mensmelten, omdat zij onmogelijk de machine /gaande kunnen houden. Kleine gemeenten zelf standig, kunnen niet dat volbrengen, wat ver schillende gemeenten tezamen kunnen doen. Het aantal zal kleiner worden. En men zal daar door kunnen bezuinigen in dien zin, dat men minder noodig heeft voor zijn huishoudelijke ge bruik en door de bestuursinrichting. Dan zal voor Langedijk niet noodig zijn 4 burgemeesters en de andere ambtenaren. Van het rijk uit, zal men eerder op de hoogte zijn van hetgeen ge daan moet worden. En zoo ook met de Provincie Dan zal men geen vier afschriften meer behoe ven te zenden maar een. Wat een geweldige be- draegn zijn er nu niet aan verhonden, en wat een administratiekosten. Nu moet het in een groot aantal gemeenten ebkend gemaakt worden. In niet minder dan 1110. En van 1110 gemeenten moeten Ged. Staten bericht hebben. Hoe een ge weldige besparing zal het niet geven, wanneer het aantal wordt beperkt. En dit ziet de Over- CONCORDIA-BIOSCOOP. Teneinde aan veler'verzoek te voldoen, zul len wij voor de laatste maanden van het sei zoen een aantal van de allerbeste films der NORDISK geven, die o.a. in „DE PRINS" be schreven zijn. Het zijn de films waarmede het bekende Reinbrandtheater te Amsterdam avond aan avond uitverkocht was, (ongeveer 20000 bezoekers per week). Als eerste dezer buiten gewone films komt a.s. Zondag: De Bedelares van Stamboel. Overweldigend Oostersch drama in 7 acten zeldzame woestijnopnamen, ruitergevechten enz. Verder een uitgebreid bijprogramma. Voor deze buitengewone films geldea iets verhoogde prijzen, nl. 75 en 55 cent, plaatse lijke belasting inbegrepen, heid ook in en dringt daarom aan op beperkinng. En daarom (heeft de Overheid ingesteld een Staats commissie, waarin de knapste juristen zitting hebbben om de plannen na te agan. Em de vader van de gemeentewet, Oppenheim zegt, dat het niet alleen een eiseh des tijds is, maar met den meesten spoed volbracht moet worden. Het is in het algemeen belang, dat de versnippering van thans niet langer wordt gehandhaafd. En wat er thans al niet gevergd wordt van de ambtenarenn Menig burgemeester is niet bij machte om alles naar behooren uit te voeren. Dat is geen aan klacht tegen hen. Maar de ontwikkeling is niet' zoo ver, dat de taak naar behooren kan wor den vervuld. Volgens de StaatsC. moet er dan ook verandering komen, en is het ook niet goed daaraan geen aandacht te schenken. Ook in de StaatsC. heerschen verschillende meeningen, maar allen zijn voer samenvoeging van gemeenten. Dr. Jan van Leeuwen gaat nog verder, en zegt, dat het niet voldoende is, wanneer men zich voor samenvoeging uitspreekt, maar men moet de re geering adviseeren de samenvoeging verplichtend te stellen voor gemeenten tot 10000 inwoners. En daarbij in de wet vast te leggen, dat men is gebonden aan een tijdsduur en de samenvoeging ,moet geschieden binnen 5 jaar. Een algemeen ont werp hiervoor zal dan ook sppoedig tot stand komen. Natuurlijk zal men hiertegen ageeren, dat doet men in P. ook. Zoo stond in de „Nieuwe Langedijker Courant" dat de samenvoeging daar van de baan was, maar dat is niet zoa: Het is inog wel degelijk op de baan. En voor mij staat het vast, dat de samenvoeging tot stand zal komen en dit ook het geval zal zijn met den Langendijk! Hoewel de oppositie daartegen gedeeltelijk ver klaarbaar is, zal de samenvoeging toch plaats hebben. En niet alelen de StaatsC. adviseert tot samenvoeging, niet alleen Minister Ruijs de Bee- renbrouek bepleit de idee, maar ook Ged. Staten staan op het standpunt dat het nutig is; en ook in Noord Holland de samenvoeging moet plaats hebben. In het „Hbld." verscheen dezer dagen dan ook nog het bericht, dat" door Ged. Staten in handen is genomen de vereeniging van de geheele Zaanstreek. Ged. Staten hebben ge zegd, wij moeten onzen taak begrijpen. Wij moe ten den geest van het wetsontwerp vooruit loo- pen en maatregelen treffen. Daarom moet het ook niet verwonderen, dat de C. is voor samenvoeging van gemeenten in het algemeen. Ik zegt spr. voel voor die Commissie heel veel. Het is een veel beter iets. Het initiatief gaat nu uit van Ged. Staten inplaats dat de drang komt van uit verschillende gemeenten. De Commissie is dan ook een oplossing voor de samenvoeging van gemeenten in het algemeen. Men heeft gezegd, wat mankeert P. om' den polder de Beemster met haar samen te voegen. Hadden wij alleen de. vette kluit willen hebben, zoo had men daartoe recht, maar wij wilden alles hebben. Ook is er gezegd, dat de afstanden veel te groot waren. Ja, de afstanden zijn groot maar het verkeer van den hedendaagschen tijd is toch zoo geregeld, dat men die Spoedig kan af leggen. Wij moeten krijgen een geheel van sa menvoegingen. Dit is niet een idéé, opgekomen in eenige hoofden, maar in knappe koppen, die vóór ons regeerden. De salarieering van den laatsten tijd zoo n vlucht genomen, dat daaraan door veel gemeenten bezwaarlijk meer kan worden vol daan Daarom is er van hoogerhand ook op ge- wezem om verschillende gemeenten samen te voe gen tom te koimen tot minder uitgaven. Maar men gaat al verder dan de vergadering misschien bbekend is. De provincie Groningen heeft 57 gemeenten. Ged. Staten van Groningen zullen thans een voorstel doen om dit aantal door sa menvoeging te doen verminderen tot 15. Hierin ligt dus opgesloten dat men zich niet alleen moet bepalen tot zichzelve, maar verder moet zien. Op den Langendijk is aangevoerd, dat de sa menvoeging niet tot stand mag komen. Het gods dienstig karakter liet het niet toe. Maar dit is een gevaarlijk wapen. Mep moet den godsdienst er buiten laten. Wat heeft het er mee te maken? Als de uiting van de godsdienstige (Opvatting iwerd beperkt, was het iets anders, maar dit staat er geheel naast. Zelfs godsdienstige mensahen wer ken mee aan de samenvoegingen. De gemoederen zijn daardoor natuurlijk eenigszins verhit, en dit willen wij voorkomen. Men moet de zaak kalm en nuchter bezien. Ook is als argument aangevoerd de finantien. De samenvoeging zou tot gevolg hebbben, dat het nadeel berokkende aan de andere gemeenten. Het is mogelijk. Het is aan den Langendijk in den breede besproken. En er is ook gezegd, dat bet. alleen veel goedkooper is dan met andere gemeenten er hij. Maar mag dat een motief zijn voor hen, die opp godsdienstige gronden tegenn saemnvöeging zijn? Neen, vergadering! Zij moe ten dan ook een andere opvatting huldigen. Onze belastingwet, door Sam van Houten in elkaar gezet, ontziet nu eenmaal de emestbezittenden. Is dat billijk Een gemeente met lagen opbrengst heeft dan ook groote uitgaven enn een gemeente met kapitaalkrachtige menschen heeft minder uit gaven. En dat is verklaarbaar. Men is in de eerste gemeente, die dan hoofdzakelijk uit ar beiders bestaat, noodgedwongen maatregelen te te nemen, ten bate van hen, terwijl de kapitaal krachtige gemeente minder uitgaven heeft, door door de ingezetenen zich beter kunnen redden. En is dat niet met alle menschelijkheid in strijd? In Bloemendaal is de belasting heel laag, maar dat komt, doordat daar de kapitaalkrachtigen gaan wonen en zich dus onttrekken van betaling aan de geemente waar hun industrie gevestigd is. Veel is er in den laatsten tijd gesproken over óver Wormerveer. Is het zvich onttrekken aan de plaatselijke belastingen daar niet meer dan mis dadig? waar men zijn inkomen haalt uit die gemeente en de arbeiders laat opdraaien voor de belastingbetaling. Daar moet dus verandering in komen En zou Broek dat verdedigen om zich zelve te verdedigen? Zeker, men kan het doen! Maar is dat royaal. Is dat saamhoorigheid In (tegendeel, vergadering! Is de samenvoeging van gemeentenn waard, dat wij ons zoo druk maken? Het zou niet behoe ven: maar wanneer de samenvoeging nu is ge schied, wat denken jullie dan te doen En daar om moeten de menschen ook weten wat' wij be oogen! Samenvoeging is noodig, om wat wij wil ■l^i tot stand te kunnen brengen. Een gemeente kan iets, niet veel. Maar veel gemeenten tezamen kunnen ook veel. Zou er dan niets meer te doen zijn voor gemeenten die samengevoegd zijn? Ver- gadernig, er is nog veel te doen. Prof. Dieppen,- horst zei in den Amsterdamschen raad: „Rust een wijle." Maar er is ook nog een ander spreek woord, dat zegt „Rust roest." Wie niet de vleu gels uitslaat, welke gemeente zal in bloei toe nemen? Men moet de vleugels uitslaan voor den tegenwoordigen tijd en voor de toekomst. Wij mogen eischen van de gemeensahapp, dat het voorziet in de plichten, waarin zij te kort is gekomen. En door samenvoeging kunnen deze eenigermate vervuld worden. Denken wij dan bijV. aan bet onderwijs. Daar is reeds veel over gesproken, geschreven en gedebatteerd. Waarom? Omdat het onderwijs van het grootste belang is voor de ontwikkeling van de maatschappij.. Het is een van de beste middelen om de bevolking omhoog te kunnenn brengen. Wanneer wij echter zien, hoe weinig dit nog gebeurt, vragen wij ons af of dit nog langer mag voortduren. En dit moet men zioh ook als gemeente afvragen. Het is een eerste taak om het enderwijs zoo goed mogelijk te maken. De ar beiders zijn hierin veel verwaarloosd, en het is het eenige dat zij hun kinderen kunnen meege ven. En daarom moet het ook zoo goed mogelijk gemaakt. En dat kan alleen wanneer men één gemeente is. Maar waarom is het niet goed? Het is t-och niet alleen in het belang van den arbei der, maar van de geheele gemeenschap. Hoe me nige jongen en meid zal er verloren zijn gegaan doordat de ouders verder onderwijs niet kon den betalen? Noodeloos is men gedwongen hen te sturen naar fabrieken en werkplaatsen. Het' is dan ook zeker niet in het belang van de gemeen schap, dat zooveel intellect verloren gaat. Dan waren we nu misschien veel verder heen dan het geval thnas is. En hoeveel wetensehapp wordt er niet. anders gebruikt dan het moest zijn. Wij willen het in het belang van de gemeenschap. Maar daarom dan ook zoo goed mogelijk. Men mag zioh niet alleen bepalen tot het anderwijs door den onderwijzer, maar de kinderen moe ten zich verder kunnen ontwikkelen. In P. is het den kinderen mogelijk gemaakt, dat' zij ver der onderwijs in andere plaatsen kunnen ge nieten. En dan vraag ik u, hebben wij ons ooit Tot ir> Februari een grroote Voor hen die gaan trouwen een zeer geschikte gelegenheid. Stalen op aanvrage franco thnis. Wij garandeeren al onze kwaliteiten. Adres van vertrouwen. SPAANDKK Co. ALKMAAR. verzet tegen het geven van onderwijs in een be paalde richting? Neen, maar daartegenover ei schen wij ook goed lager onderwijs. Wij' moeten ons ook indenken de nadeelige gevolgen die er voor een kind kunnen voortvloeien uit school bezoek. De klassen zijn te groot en kan de on derwijzer geen voldoende toezicht houden op de kinderen. Hoe de houding moet zijn bij het schrijven. En wie weet hoe menig kind bij vol doende toezicht bewaard was gebleven voor slechte bogen. En hoe menig kind zal er niet op school zijn, dat iets mankeert. Maar 'de on derwijzer kan toch niet op alles letten. Eji voor al bij het laatste mag niet vergeten worden van hoe groot belang dit is voor de volksgezondheid! Daardoor juist ontstaat de besmetting. En daar om valt de instelling van schoolartsen en -zusters zoo toe te juichefi, waaraan verschillende gemeen ten reeds zijn begonnen. Ook in P. hebben wij zoo'n schoolzuster en -arts. De eerste is er nog maar (kort de andere reeds lang. En door den bur-

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1