Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. «O. 15, Zaterdag 19 Februari 1921 I* Blad 30a Jaargang per 3 maanden fl,00 J. H. KEIZER. Revue van de week Pyramide«Peer9 PAANDER Co. Alkmaar. Heeren kleeding» NIEUWE LANIiEDIJKER COIIRAHT. Deze courant verschijnt eiken Woensdag-en Zaterdagavond ABONNEMENTSPRIJS REDACTEUR-UITGEVER BUBBEL: Noordseharwoude. PRIJS DER AD TERTEN TIENt Vai 1—6 regels 75 ct., elke regel meer 15 ct. Sroote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Brieven rechtstreeks aan den Uitgever DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN. EERSTE BLAD 15 Februari. Bij de hervatting van hare 'werkzaamheden na het Kerstreces, wachtte haar een „surprice", maar eene van zeer weinig aangenamer! of op- wekkenden aard. pe nestor der hooge vergadering1, bijna 4-jarige leider van de8 Chr. Historische partij, had bericht gezonden, dat hij, Mr. de Savornin Lohman, zijn mandaat als kamerlid neer legt. Dit besluit kwam inderdaad gelijk prae- ses Kooien in zijn afscheid zei, onverwacht. Men had vermoed, dat Mr. Lohman met het zoeer, van „otium cum dignatate, welverdiende rust in eens zon wachten tot de Juble-stembus 1922 zou zijn opgesteld. Hij is, ondanks zijn hoog^n leeeftijd, no gfvan zessen klaar en strijd- KloeRiiiülerüHE II AHS.s V biedt aan s 3 en 4 jarige ia de beste soorten, tegen zeer lage prijzen. Nu de beste planttijd. GEBRs GROEN, St. Panera». vaardig als èen kwarteeuw .geiteden. Het is ver moedelijk zeer dicht bij de waarheid wanneer men aanneemt, dat Mr. Lohman zijn zetel liefst wilde openhouden voor den heer Gerritson. te Rotter dam, het oud-lid der Kamer en nu deze weer blijkbaar in staat is het mandaat van volksver tegenwoordiger te aanvaarden, den tijd gekomen om terug te treden, zij' 't dan ook dat onze „grand old man" via het hoofd der Chr. Histo rische partij aan den politieken kamp blijft deel nemen. Van gansch onpartijdig standpunt mag worden getuigd, dat Mr. Lohman's vertrek door haar geheel wordt betreurd. Hij is een hartstochtelijke, maar steeds loyale 'strikt-eeriijke kampioen, die den tegenstander al tijd op ridderlijke wijze tegemoet trad. Natuurlijk werden aantstonds na het wteer bij- eenkome nder Kamer interpellaties geboren. Een poging van Dr. Van Ravensteyn om met de re geering een „hoorn op te zetten" over het z. i. moeten erkennen van de Iersche Republiek, mis lukte, daarentegen werd den heer v.t d. Tempel zijne (reeds vroeger aangekondigde) interpella tie over „the topic of the day", de orisis van het oogenblik, de heerschende werkeloosheid toe gestaan, terwijl Mr. van Beresteyn zal interpel- leeren over het niet goedkeuren van de Haagsche subsidie aan de arme Nationale Opera. Aan het hoofd der lange schatrijke agenda van werkzaamheden stond de wijziging van de Indische Tariefwet, de ontwerpen-Indische be lastingen. Minister De Graaff is ongetwijefld een kundig en degelijk man van rijpe kennis, maar de gewoonte van Z. Exc. van Koloniën om op saai-dorre zwakke toon redevoeringen van lange vellen papier op te lezen is al zeer wei nig gelukkig. Tegen de voorgenomen verkeers belasting ontketende zich een zeer heftige dis cussie, en ondanks alle pogingen door den Mi nister in het werk gesteld om de Kamer voor zich te winnen, verloor hij het pleit. De ont werpen verkeersbelasting werd verworpen met 4 dtegen 31 stemmen. Een pijnlijk echec voor den nog zoo kort het heiwind voerende Minister. Tegenover het pogen van den heer Alher'da om het uitvoerrecht van petroleum te verhoogen •de oliemagnaten dus eens stevig aan den tand te voelen was de houding van Minister de Graaff ook weieflend, onzeker. Ditmaal won Z.Ee. het pleit, maar het was dubbeltje op zijn kant. Met 33 tegen 28 stemmen werd het amendement verworpen. De wijziging der Indische tariefwet is er tenslotte gekomen door de medewerking van de soc. democraten en de communisten. Van de „faits et gestes' 'der Kamer in de jongste week valt nog aan te stippen, dat de oude „per kara" van de veevöederfabricage ten leste van de baan is. Een motie Sannes tot afkeuring van het beleid van den Minister in deze duikelde met 42 tegen 23 stemmen. Het besef was er zeker dat met deze veevoederkwestie gelijk niet zooveel ui thde. crisisperiode, niet alltes in den haak ia, maar zooals Mr. Treub betogode, het ging niet aan om zoo lang na dato nog op iemand, wiens oog het „odium" de schuld van de verwar ring en de vermorste duiten te laten drukken. De Surinaamsche begrooting, „staartje" van het jongste budgetdebat, werd ook aan kant ge daan. In tegenwoordigheid van Minister van Heemstra, den nieuwen gouverneur, die de be handeling in een der presidiale loges bijwoonde. Uit het Iwerkeloosheiddebat, dat deze week wordt voortgezet, stip ik aan, dat Minister Aal- berse bevestigde, dat de Rijkssteun aan de werke- loosheidskassen voor de helft „a fonds eprdu" voor de andere helft in den vorm van renteloos voorsohot wordt verstrekt. De sigarenmakers heb ben tot nu toe 1,135,000, de diamantbewerkers1 1,500,000 gulden ontvangen. Het plan bestaat om ook de werkgevers samen met de 'gemeenten in de kasse nte doen bijdragen. Een algemeene steunregeling voor de werkelöozen, die niet uit een kas trekken is in voorbereiding. Natuurlijk is ook hier de onvermijdelijke motie geboren, als mede de zekerheid, dat men ook de akvonds zal moeten vergaderen om binnen „afzienbaren tijd" door deze interepHtetie heen te komen. Wij hebben nu de vastenavondpretmakerij, de carnavaljool achter den rug, zijn in de vasten- sfeer aangeland en.... zitten nog steeds in de kou. Uit het LLeidsche bollenland komen berichten over wonderbaarlijk vroeg ontluiken, maar in middels is het zaak zwartjan gloeiend te hemden Het is nu eigenlijk de epriode van gisting, onze kerheid en voorbereiding. Tot deze laatste moet zooveel te danken heeft, nog-zal te vermurwen zijn om „genade voor recht" te doen gelden. Gisting en onzekerheid heerscht ook over de vraag, of Eduard .verkade, heer en meester in den Haagschen Schouwburg zal worden. Er is een strooming ontstaan ten gunste van Van der Lugt Melsert, en deze kwestie helpt momenteel de residentiale babbellievenden aan even interes sante als pikante praatstof. Uit Plankenland is er nog de tijding, dat de jeugdige Louis Bouw meester zich gereed maakt voor zijn tournee door Europa. Als exempel van een der benijdenswaar digs zeldzaam voorkomende, die geen „verjon gingskuur" met welk serum 'ook, behoeven om do eeuwige jeugd deelachtig te worden. De jongste misdadigheidsrubriek bevat het schokkende bericht van den zelfmoord, gepleegd door de Volendamsche, die wegens kindermoord tot tawalf jaar werd veroordeeld. Psychologen, ook wel „van den kouden grond" zijn er al zeer vlug bij, om deze wanhoopsdaad der rampzalige vrouw, een bewijs van haar schuldbesef te noe men. De voorzichtige mensch blijft tegenover zul'k een tragedie in het duister tasten. Onder de gewone reeks verduisteringen e.t.g. is er ditmaal een van een op goud belnsten meneer die een kostbaar beeldje een halve ton waard, en ergens weggekaapt, voor ruim een Hollandseh «titastje kocht en voor een kwart ton poogde te verkoopen. De politie kreeg de lucht van dit frissche zaakje en de candidaat verkooper vloog in het net. De man had zich reeds O.W. gemaakt enjwas blijkbaar slachtoffer van de „vermaledijde gouddorst." Terecht zegt het oude woord, dat wie het onderste uit de kan wil hebben, etc1. eto. Tol de oriminaliteitsrubriek behoort ook lie' komisch tragisch geval van den Haagschen hoofd BaN K-ASÖUU1AT1K WERTHEIM GOMPERTZ 1834 en CREDIETVEREENIGING 1853. Kapitaal en Reserven f 19.500.000.Kantoor Alkmaar, Breedstr. 11. Dir. K. v. Nienesen D. Schenk. Correspondentschap: Hoorn, Groote Noord 140. C^edieten, Deposito's, Aan- en Verknop van Effecten, Verharen van Safe-loketten in inbraakvrijen Safe kelder (systeem Lips, voorzien van moderne smeltproet j kluisdeur). Gratis Administreeren van Vermogens. Uitcifte Spaarboekjes, rentende 4,08- pCt., tot een maximum van f 3000.ALLE BANKZAKE.V. gerekend de nieuwe Vrijheidsbond, gezegd fusie van Linksche groeepn, thans officieel tot stand gekomen. Mr. Marchant heeft zich gehaast zich in het openbaar op de hem eigen vlijmend sar castische manier uit te laten over deze samen smelting, waarvan sommige rijken, politieken oogst voor 1922 verwachten. En reeds komt de tijding dat er een nieuwen middenstandspartij in wording is, zich afscheuernd van de groote be staande en die met de fusie *niets te maken wil 'hebben...? i Tot de gisting behoort ook het geval van den Utrechtsehen wethouder, het oud Kamerlid Dr. van Leeuewn, die zijn ontslag heeft genomen al's lid van het D. B. in de Myterstad, en tevens alk lid van de S.D.A.P. Nadere toelichting is aan gekondigd. Men zal willen begrijpen, dat dit geval nog voorhands niet „van de baan" is. Verlaging van den broodprijs o.a. te Amster dam wordt aangekondigd, terwijl de regeering uit voerverbod van vee wordt gevraagd, alsmede be perking van den eierenuitvoer, wil men een en ander niet welhaast buiten het bereik van de 'kleinere beurzen zien raken. Wat Me eieren be treft, schijnt de regeering niet voornemens aan den geuiten wensch te voldoen. Ook op econo misch gebied ik zei het reeds heerscht nu een situatie van onzekerheid, waarbij ook de schranderste en meest lucide mensch den kluts kwijtraakt Tot de „Nova" moe tgerekend de plots opge vlamde belangstelling voor onze vaderlandsehe schilderkunst, het ptan om schilderijen ter ex positie naar Parijs te zenden, heeft geweldige onrust gewekt. Minister de Visser heeft nu we reldkundig gemaakt, dat slechts twaalf „niet (e groote' 'stukken zullen worden gezonden en wel verpakt en verzorgd. Ernstiger zeer zeker schij nen Dr. Bredius' plannen met de kunstschatten, hem toebehoorend. Het mooie Haagsche Mau- ritshuis wordt vrij'wel met. ondergang bedreigd. Het is Wel zeer te hopen, dat Dr. Bredius wien Nederland voor het behoud van kunstschatten ambtenaar, die geiwChtige staatsstukken stopte in een t'asch op zijn fiets, en z'n zwijntje zag weggekaapt, de stukken incluis. Gelukkig wer den do bescheiden teruggevonden, maar het ang stig kwarietrtje, dat de Hagenaar moet 'hebben doorelefd, zal hem voor de toekomst wel eeni- ge voorzichtigheid leeren, dunkt me zoo. Tot- de „sfeer der onzekerhèid' 'behoort ook de vraag of burgemeester Teilegen al of niet zal aanblijven. Ik zinsepel'de reeds op de waarschijn lijkheid van zijn te wachten aftreden en vooirs hands meen ik met allte bescheidenheid en in strijd met mijn gewoonte, om mij niet aan „on dits" te wagen, mijne veronderstelling te mogen handha ven. Aan het hoofd der zaken te Amsterdam is nu meer dan ooit noodig een man, behoorend tot de -soort van wie de o ude Romeinen plachten te zeggen, dat zij „dantibus nati" met tanten ter wereld zijn gekomen. Ir. dezen vreemden, wonderlijken tijd, waarin „alltes op zijn kop staat", zeggen menschen van ome, regelmaat en den ouden stempelt In de gcee- gemeente Den Dungen, kon men lezen, beurt de veldwachter ruim 1800 gulden en vrij woning, de heer burgemeester slechts 1750 gulden. En wie zich over zulke dingen gelieft .te verbaezn, die begrijpt „het Karakter" van dezen tijd al zeer slecht. BUTTENLAND. Na de conferentie van Parijs krijgen wij thans die welke in de aanstaande week te Londen zal' worden gehouden. Die te Londen zal vermoede lijk zefr belangrijk worden. Niet alleen, dat daar Dr. Simons, de Duitsehe Minister van Bui en- landscho zaken met zijn deskundigen en adviseurs onder wie Stinnes aanwezig zullen zijn, wordt daar eveneens een besrpeking gevoerd over de Oostersche kwestie, met name die van Grieken land en de besprekingen over een eventueele wij ziging van het Turksehe vredesverdrag van Sè vres, waar de Engelschen wel' echter nooit in zullten toestemmen. Trouwens, te Londen be vinden zich thans reeds wellicht twee Turksehe delegaties, die eerst tot een veroezning dienen te geraken teneinde eensgezind voor hun land op te komen. Er zijn toch gedelegeerden var Angora en mannen uit de Porte. De zienswijze van deze twee partijen verschilt wel' eenigszins, maar vermoedelijk zal' het tot een overeenkomst komen,waar het betreft bovenal het heil van her Turksehe rijk. En de Grieksche kwestie? Daarvan valt nog weinig te zeggen. Definitief is niet veel bekend. De geallieerden houden voor de algemeene be sprekingen met de (gedelegeerden nog onderling be raadslagingen, waar deze kwestie aangeroerd zal' worden. Venizelos is eenige dagen geiteden door den Fransehen Ministerpresident ontvangen en wellicht kan'm'en eenig verband zoeken tusschesn dit onderhoud en de beraadslagingen, die de geal lieerden onderilng te Londen zuilen voeren. De D-uitsuhe Minister van buitenlandsche zaken zar te Londen komen aanzetten met tegenvoorstel len dj de zooals sommige Duitsehe bidden het noemde n„waanzinnige milliardeneischen." Er zal „gepingeld" worden. En wij blijven de meening toegedaan, dat de geallieerden iets of misschien meer dan ,,iets" zullen laten vallen. In Stuttgart heeft Simons een belangrijke po-, litieke rede gehouden over de aanstaande confe rentie te Londen en als zijn meening te kennen gegeven, dat te Londen een politiek moet ge voerd warden, waarin Duitschland verklaard, wat het te geven heeft en wat het doen kan tab he uiterste van haar vermogen. Simons- weerlegde o.m. de verklaring van Lloyd Goerge, dat het Duitsehe volk minder belasting betaalt dan eenig andei geallieerd volk. De besluiten van Parijs beteekenen voor Duitschland, zei Simons nog, dat het economische leven van Duitschland heeredienst. zal verrichten voor vreemde rekening, onder vreemde controle. Minister Simons wees op het gevaar, dat Frank rijk een poging zal doen om schadeloosstelling te krijgen in den vorm van gebied. De Minister van Buitenlandsche Zaken achtte geen regeling van de schadeloosstelling mogelijk zonder mede werking van Amerika en zonder geordende toe standen in het oosten van Europa. Als de regeling zoolang moet uitblijven tot de toestanden in het oosten, in het nu duistere oos ten, uit welke richting toch het „licht" moeti komen, dan zal die lang ap zich laten wachten. In Engeland en Frankrijk zal men er alicht niet zoo over denken. Er zullten bespiegelingen gehouden worden hoe de toestand in het oosten opgeklaard kan worden. Bespiegelingen ja, maar het zal dan ook altijd bij bespiegelingen en be raadslagingen blijven. Want hoe lang wordt er niet reeds „bespiegeld" omtrent den toestand in die streken en wat zijn de resultaten. BEZOEKT ONZE iTI I G A IJ E X. Het is er nog lang g%en koek en ei. Uit Tarno- pol wordt nu weer gemeld, dat de actie van de Oekrainsche opstandelingen weer grooter wordt Zij hebben Tsjarnikof bezet. De bolsjdwiki heb ben pogingen gedaan zich weer meester van de stad te maken, doch deze pogingen strandden. Volgens een Oekrainsch telegram uit Lemberg "worden wegens den hongersnood in Groot Rus land en de boerenrevolutie, alle garnizoenen uit Groot. Rusland van het Roode leger naar de Oe kraïne overgebracht. Deze troepen lijden groote ontberingen. De berichten die op den steeds ont zettender toestand in Rusland wijzen, nemen in aantal toe. En bij al de ellende helpen bespiege lingen te Londen niet. Slechts daden kunnen hier iets doen. En er zal iets gebeuren. Wat? Dat zal de tijd lteeren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1