Mo. 15. „Tfc»t.. Tutfww Zaterdag 19 Februari 1921 2" Blad 30e Jaargang Van alles en nog: wat Uit den Omtrek. Plaatselijk .Nieuws. tajigeddjk één NIEUWE ËDIJKËR COURAMT. TWEEDE BLADi. In z'n cafe is meneer Will'emsen aan het bil jarten. Juist zal hij een wondermooien stoot doen als zijn vriend Pietersen binnen komt stui ven en hem toeroept: Willemsen, kom gauw thuis ej vrouw heeft je een nieuwe belastingaftrek geschonken. Bat is |*et eerste, waaraan de mensehen den 'ken, vermindering van belasting. Ondragelijk zijn ze in de laatste jaren geworden. Het Nederland- sche volk heeft in 1920 ruim 712 millioen opge- gebraeht, dat is 100 millioen gulden meer dan in 1919. Per hoofd gemiddeld honderd gulden. Het lijkt een buitengewone, zij het dan ook niet een prettige prestatie. De mensehen in Maas tricht hebben er dan ook meer dan genoeg van. Zij richtten op een bond van ontevreden belas tingbetalers met een zeer groot, nog steeds aan groeiend ledental. In Maastricht bedroeg de Hoof delijke omslag eenige jaren geleden 75000 gul den, thans is hij 2,000,000 gulden. Voor de 31 raadsleden wordt een vacantiegeld van 7.50 gevraagd. De raadsvergaderingen worden eindeloos gerekt, zoodat laatst voor een agenda van 20 punten drie vergaderingen noodig waren •en dus driemaal presentiegeld werd genoten. Nu heeft de raad het traktement der wethouders, dat 1000 gulden bedroeg, tot 3500 gulden ver hoogd met recht op pensioen. Dat allés begint den Maastrichtenaren de keel uit te hangen en ze zullen er eens een tsokje voor steken. Als ze nu nog waar voor hun geld kregen zooafe in Valken burg. Daar is een van de wethouders een vrouw1, de eerste in Nederland, die een dergelijk ambt bekleedt. Maar eilacie, de meerderheid van de heeren raadsleden kan het niet vinden met hun vrouwelijke collega wethoudster en looo-bur-ge- meesteres tevens. Verschuilende malen heeft mevrouw Ruijpers getoond, ook in haar kwaliteit van loco-burger moeder, dat ze haar op de tanden heeft. Toen b.v. haar mederaadslid, de heer Prévoo, directeur van het Paviljoen Modern, haar verbod inzake het geven van dansmuziek overtrad, gaf zij den veldwachter last, proces verbaal tegen haar col lega op te maken. En in den raad moeten de meeste leden het te- egn haar afleggen, wanneer zij met haar vrou welijke! ogica voor den dag komt. Thans schijnt zlij in een kwestie over den bouw van een nieuw postkantoor tussohen het Rijk en de gemeente Valkenburg, den Burgemeester zwart te hebben gemaakt bij 's Rijks autoritei ten. Op voorstel van den heer Prévoo, die met verschillende andere raadsleden zijn vrouwelijk medeïaadslid niet kuchten of zien kan, is thans een motie aangenomen, waarin ten scherpste de houding van mevrouw Ruijpers wordt gelaakt en geen vertrouwe nmeer in haar gesteld wordt als wethoudster van Valkenburg. En toen na het aannemen van deze motie de heer Prévoo nog opmerkte, dat zij thans toch behoorde te be danken voor haar functie als wethoudster, ant- woorde ze kalmpjes: daar is het jullie om te 'doen he, ik zeg wat ik denk dat waarheid is, en daareem basta. Of de heeren erg op hun neus keken meldt het raadsverslag niet. Een beetje toezicht op deze kikkerenden raad is niet over bodig. Een kinderuffrouw of zoo. Of, zooaljs het in de Noord Brabantsche gemeente Steenbergen geschiedt. Daar gaan de inwoners hum raadsle den eens een beetje controleeren, nl. wat betreft de wijze, waarop de belastingepnningen worden besteed. Zij hebben een vereeniging tegen onnoo dige belastingen opgericht. Wanneer de raad nu geld wil uitgeven voor dingen die naar hun oor deel der vereeniging niet noodig) zijn of te hooge bedragen uittrekt, dan wil de vereeniging daarte gen protesteeren. Wacht even. Het wordt zoo langzamerhand geen lolletje om volksvertegen woordiger te zijn. Ook niet wat de finantien be treft. Je kan bijvoorbeeld in een plattelands gemeente beter diender dan burgemeester zijn, zooalsd e gemeente Den Dungen in Noord Bra bant leert. .Want daar verdient de burgemeester 1750 gulden maar de veldwachter 1770 gulden plus vrije woning en emolumenten, ongeveer 50 gulden. Maar nog beter is het metselaar te zijn. De schrijver van het „dagboek van een Amster dammer' 'vertelt van dit beroep: In vroeger tijden een vak, waarvoor een fat soenlijk mensch den neus optrok. Vijf en zestig •procent viel des Maandags na een moeilijken Za terdagavond en een lastigen Zondagmiddag, van den steiger, en brak den nek, gewoonlijk nalaten de eenige weduwen en vele kinderen. Werktijd in die dagen 14 a 15 uur. Loon 15 a 18 gulden 'epr week. Dank zij de verbeterde opleiding in vele politieke vergaderingen, is het vak aanmer kelijk in aanzien gestegen. In deze tijden, nu de menschen meer hebben aan een woning dan aan een diamant, zijn de diamantbewerkers wer Men begint het vak als kalk jongen, wiens 'voornaamste bezigheid bestaat in het halen van zoute haring uit den visohwinkel op den hoek. -Een stevig stel beenen en een grooiten mond zijn, aanbevelenswaardige eigenschappen. Na eenige ja ren als kalkjongen gefungeerd te hebben, wordt, men bevorderd tot kalkmenger, waarna men op stijgt tot opperman. Vroeger sjouwde de opper man zelf de stéenen naar boven. Op vete wer ken kijken zij er thans naar hoe anderen dit doen Het vak heeft daardoor veel van zijn bekoring verloren voor ondernemende jongemannen, wes halve zij) zich beijveren metselaar te worden, de hoogste sport in dé wereld der bouwvakarbeiders Een metselaar staat in rang gelijk met een raads .heer in een gerechtshof, met een rector in een gymnasium, met een burgemeester van epn be hoorlijke gemeente, een luitenant generaal of een kamerheer in buitengewonen dienst. Hij werkt even hard. Volgens nauwkeurige statistische bere kening le t een metselaar drie steenen per uur, bij een werkweek van 45 uur. En aangezien het economisch vaststaat dat in 8 uur minder wordt gewerkt dan in 7, wordt eerlang de 36-urige werk week ingevoerd. Het gemiddelde oon 100 gulden per week als de zon schijnt, wat het werk tot een der aangenaamste bezigjheden stempelt. Regent het, dan zit de metselaar een kaartje te leggen en verdient f 75, ongerekend den pot die hij in de wacht sleept. In ons kl'emaat regent het veel. Er is dus tijd voor bij-studie, b.v. in het pandoeren en pokeren en voor vakVereeni- gingsleider. Een beroep dat tegenwoordig meer in aanzien is. Hiervoor is geen opleiding noodig. Voor jongelui die slecht bukken kunnen is het metselaarsvak zeer aan te bevelen, luidt het slot van deze geestige satire. „Geen woning", dat is de algemeenen klacht. Waarlijk, de heeren metselaars mochten de handen wel eens uit 'de mouwen steken. Is er geen werk, dan willen ze met alle geweld werken, en houden demomstrar tieve optochten. Is er wel werk, dan staken ze! De evolggen zijn te lezen in de kolommen der bladen. In „de Telegraaf" b.v. komt de volgende advertentie voor: J „Louis Bouwmeester dreigt met 1 Mei a.s. I dakloosheid. Hij zal' misschien zijn woning moe ten verlaten. Is er onder de huiseigenaren te i Amsterdam een zeer kunstzinnige, die hem een oo f 800 's jaa, zonde rrroernemisnvvg van een 'benedenhuis mèt- le etage en tuin wil verhuren wrakken stoel of een mank nachtkastje voor 'f 100? Indien er een bestaat, dat hij zich wende tot Louis Bouwmeester, 3e Helmersstraat 45, die Zeer dankbaar zal zijn." Hij is de eenige niet, die dankbaar zal zijn wanneer hij onder dak komt IDuizenden zijn er, die dien fatalen datum boven het hoofd zweeft als een zwaard van Damocles. En de ongeluk1- kigen, die geen groote premies kunnen betalen in den vorm van een of meer artikelen tegen prijzen, ver boven de waarde, zijn er het be roerdst aan toe! Omkoopen mat je den huiseige naar. Met geld bereikt je alles. Men schijnt er in den handel even zoo over te denken. Door een Technisch Handelsbureau in Den Haag was een schrijven gericht aan den commandant eener ge meentelijke brandweer, waarbij een offerte in brandslangen een toelage van f 500 in uitzicht wordt gesteld voor elke 1000 meter slang die deze weet te plaatsen, terwijl' voor 500 meter de helft daarvan beloofd wordt. Deze toelage zal per soonlijk ter hand worden gesteld, terwijl de ver zekering wordt gegeven, „dat niemand met deze bijzondere conditie bekend zal worden en een een en ander persoonlijk behandeld zal worden den, teneinde eventueele verkeerde uitleg posi tief te voorkomen!" Maa rhet schrijven is uitgelekt en werd dezer dagen in een vergadering van de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten voorgelezen. En deze zal nu wel' zorgen dat er een einde komt aan dergelijke omkooperij, waarvoor de gemeente na tuurlijk zelf opdraait. - SINT PANCRAS. In het lokaal van den heer H. Gerritsen, ver gaderde de vereeniging „De Tuinbouw" met 78 l'eden onder leiding van den heer O. Kloosterboer. Deze maakte bekend dat hij door het bestuur was gekozen alk voorzitter in plaats van de heer P. Gootjes. Hij bracht den heer Gootjes dank voor wat deze in het belang van de ver eeniging en van den tuinbouw had verricht, ver zocht aller medewerking, heette allen welkom en verklaarde hiermee de vergadering voor ge opend. De secretaris lias hierha de notulen welke an der dank voor getrouwe notuleering werden goed gekeurd. De voorzitter deelde onder meer mee, den om zet over December 1920, en dien over het ge- heèlé. jaar welke bijna drie millioen had bedragen de veranderde liggelden voor vaartuigen a 10, 20 en 30 cent voor resp. schuiten van beneden 5 ton, 10 ton en daarboven, het instellen van een commissie van onderzoek voor het bouwen van een steiger bij de laadplaats, en de circualire betreffende een simar-spitmaehine, waarvoor bij eventueele demonstratie 2 perceelen zullen wor den aangewezen, nl'. op klei en op zandgrond. Hierna ving de bespreking aan van de agenda, voor de algemeene vergadering der Langedijker Groentecentrale op aanstaande 23 Februari, in het lokaal van den heer Gerritsen alhier. Na soms langdurige bespreking verklaarde de vergadering zich tegen het voorstel Koedijk, tot het bouwen van een betaakantoor, vóór het uit brengen door de vertegenwoordigers van zooveel stemmen als de vereeniging leden telt, en voor het toeganng verleenen van de Pers tat alle verga deringen van de L.G.C. Men ging mede met de voorstellen van de vereeniging te Zuidscharwoude nl'. het oprichten van een eigen tuinbouwblad, doch dan met medeewrking van den vierbond, het inventarieersen van aardappelen en stapelprodu'c1- ten, en het plaatsen van een wachtlokaal voor de aanvoerders. Het voorstel van de vereeniging alhierhet hef fen van een hoger percentage van nietlteden dan van el'den, bleef gehandhaafd, terwijl er met vol doening op werd gewezen, dat het hoofdbestuur er volkomen mee aceoord gaa.t, en het hooger percentage op 1 pCt. stelt. Aangaande de vraag van Groentecultuur te 'Broek op Laiigendijk, w^rd besloten tot afwachten, wat het bestuur van den Bond hieromtrent heeft te zeggen; even zoo omtrent het voorstel De "West te Koedijk, het komen tot overleg met de transportarbei ders, om stagnatie in het bedrijf te voorkomen of op te heffen. Naar aanleiding van het finantieel overzicht deelt de heer P. Gootjes mede, dat vrijzeker aan de bouwers 90 pCt. van het gestorte in de N.U.M. zal worden terugbetaald. In bespreking komt het gezamenlijk aankoopen van manden, bakken, enz. Besloten wordt aan de leden nog 14 dagen tijd te geven voor het bij den secretaris op te geven aantal manden, enz., en vooi het gezamenlijk dorschen een commissie te benoemen voor uitvoering. Het voorstel van den heer A. tSammes: aan- :vertrekkende leden voor de sluiting der bijeen komst geen presentiegeld toe te kennen, vond al gemeen bijval, zoomede het presentiegeld der al gemeene vergadering toe te kennen niet in ver tering doch persoonlijk uit te keeren. Hierop volgde de rnodvraag.. Gewezen werd op het verkeerde van na de veiling op bewijs van den v eilingleider bijkoopen van groenten ter vereznding. Gevraagd werd of de afgevaardigden vrij of inperatief mandaat hebben en de idee naar vo ren werd gebracht plaatselijk veilen, waarna de voorzitter de vergadering met dank aan allen voor medewerking, sloot. - OUDE NTEDOIiP. Zondag en Dinsdagavond gaf de Rederijkers kamer „Moliere" in het lokaal van den heer A. Mijts. beide keeren voor een volle zaal een open bare uitvoering, die in alle deelen goed slaagde. Opgevoerd werd „De Vrijbuiter", in drie bedrij ven door Hans Martin. Dat er mooi gespeeld werd bewees 'wel de groote aandacht die het pu bliek aan het spel schonk, ook Zondag met de .jongelui. Het applaus dat elk bedrijf volgde was dan ook welverdiend. Bal na, dat ordelijk verliep. - OUDKARSPEL. Mej. J. G. Andringa, te Öudkarspel, slaagde te Rotterdam voor het examen nuttige hand- NOORDSGHARWOUDiEL - DE BEDELARES VAN STAMBOEL. Morgen (Zondag)avond zal in „Conoordia" de ze film worden vertoond. Een Oostersche geschie denis vol wondere pracht en fantastische beelden De Bedelares van Stamboel is een bijzonder mooi meisje, dat zonder sluier loopt te bedelen. Zij hèeft ieders aandacht en verwerft de liefde j van een kapitein. Maar zij wordt ook begeerd door den Sjeik Achmed Hamid. Nu begint de strijd, waarin de geheimzinnigste avonturen War- den b eleefd, met asl uitgangspunt de brandende zandhel, de Arabische woestijn. Geluk en liefde wisselen af met haat en wraakzucht. Maar het i slot is dat de liefde overwint. 1 - HET WITTE KRUIS." De afd. Lange- dijk hield Woensdagavond haar Jaarvergadering in het lokaal De Burg. Het bezoek was evenals altijd weer kléin. De voorzitter sprak de hoop uit, dat, als de ^samenhang van de gemeenten inniger is geworden ook het bezoek der vergaderingen beter zal worden i De ais altijd humoristische notulen werden goei (gekeurd. In het Jaarverslag werd er o.m. mel'ding van gemaakt, dat het tekort aan verplegingsartikel'en meer en meer tot het verleden gaat behooren en dat de inkomsten nu van dien aard.zijn, dat het verouderde materiaal steeds door nieuw kan wor- den vervangen. 1 Het Jaarverslag zegt verder, dat '1256 maal ima- I teriaal is uitgereikt, dat aan 97 personen 679 porties ijs zijn verstrekt, totaal 2700 kilo, dat 5 maal de borden geplaatst zijn, waarbij 4 maal1 zand werd gestrooid, dat 7 maal de brancard is gebruikt, waarvan 3 maal buiten de gemeente, dat 8 maal de ontsmettingskisten zijn gebruikt en alle 12 ligtenten in gebruik geweest zijn. Het aantal l'eden is met 7 teruggegaan en is 1673 De bakercursus heeft weer in een groote be hoefte voorzien en het gebouw heeft dit jaar de gewenschte uitbreiding gekregen. De voorzitter vond hierbij gelegenheid, een woord van dank te brengen aan den heer Koeman aan wie het zeker mede te danken is dat de zaak zoo goed marcheert. Uit de rekening bleek een ontvangst 6805,16 een uitgaaf van 6001,671/2 alzoo een saldo van 603,581/2. Het saldo vorig jaar was 623,79, doch er is voor den aanbouw 2500,— opgenomen, en 2316,49 - NOORDSOH VRWOUDiE. K INDE; 'ZANGKOOR. Hedenavnod zingt het Kinder zangkoor „Crescendo" onder lei ding van den heer Willem Hespe. Deze herinne ring moge tevens een opwekking zijn er heen te gaan. Het programma bevat een keur van liederen, die bij het lezen der titels reeds animee- ren er heen te gaan. We hoaren die heldere kinder stemmetjes reeds klinken, ongekunsteld en na tuurlijk. Men vergete niet aan dezen avond te denken. Uit het verslag van de bondsvergadering, door den heer Staal uitgebracht, bléek o.m. dat het hoofdbestuur in overweging heeft de zuigelin gen verpleging, de wijkverpleging en de huis- verp leging ter hand te nemen, waarvoor vrij ze ker de steun van de provincie en van de gemeen ten zal worden verkregen, dat de subsidie van het hoofdbestuur tengevolge van steeds hooger wordende uitgaven wel zal worden ingetrokken en dat; aan de afdeelingen, die steeds met finanti eele moeilijkheden te kampen hebben, den raad gegeven is het voorbeeld van deze afdeeling in zake contributieregeling te volgen. De begrooting werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 4350,met een post voor onvoor zien groot 210.—. Medegedeeld werd, dat de af lossing voor den nieuwbouw is bepaald op 250 en dat de brandverzekeringsposten zijn ver hoogd voor het materiaal tot op 4000 en voor het gebouw op 6000.Hierna werd de vergadering gesloten. (Overgenomen uit „Ons Weekblad.") "BROEK OP LANGENDIJK. Onze vroegere dorpsgenoot, de Wel Eerw. Heer Ds. JP. Dijk, Ned. Herv. Predikant te Op- perhuizer. e.a., heeft voor het beroep naar ge lijke gemeente alhier bedankt. - BROEK OP LANGENDIJK. - De inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Alkamar, waartoe o.m. alle Lan- J gedijker gemeenten behooren, heetf het Hoofd der Oepnbare School alhier op zijn desbetreffen de vragen geantwoord: „dat nieuwe leerilngen, die 1 April tot een „lagere school wensehen te worden toegelaten, !„den leeftijd van 5i/2 jaar moeten hebben bereikt; „en dat leerlingen ,die alle klassen hebben door- „o.'cpen of den dertien-jarigen leeftijd hebben „bereikt, met 1 April a.s. de school mogen ver baten, tenzij de nieuwe Leerplichtwet vóór dien „tijd in werking zou zijn, wat niet te vertvach- „ten is." Een en ander geldt zoowel voor Bijzondere (Chr. en R.K.) als openbare schalen. ALLE NIEUWE LEERINGEN MOETEN DUS VOOR I OCTOBER 5 JAAR GEWOR DEN ZLJN.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 3