ALKMAAESCHE SNUIFJES Ingezonden. hier spreken over het nut van de samenvoeging van gemeenten in het al|gemeen en dat van de Langedijk in het bijzonder. En wanneer dat wa re geschied door eigen burgers, had ik er vrede mee genomen. Maar schijnt daarvoor hulp noo- dig te hebben (van een spreker ,,van "buiten", wiens naam werd verzwegen,' evenals het feit, dat ,de vergadering; van leden van de S.D.A.P. uitging. Men heeft deze vergadering benut om zijn po litieke denkebedeln uit te spelen, en daarvoor ontziet men zelfs de groene tafel van de raads zaal niet. Elke plaats acht men daarvoor ge schikt en elke gelegenheid grijpt men daarvoor aan. Wat hedenavond is gesproken heeft mij niet ,de overtuiging; kunnen schenken, dat wij door samenvoeging een ideëelen toestand zullen krij gen. Wij zijn daarmede niet op den goeden weg En het zal' ons nog verder in het moeras bren gen. Wanneer de Langedijk één was geweest dan waren wij nu nog overgeleverd aan het lijn te vat jwljien den heer Swager. En is het verder niet toevallig dat alle 14 personen in Zuidscharwoude, raad en commissie, voor ver eeniging zijn? De geachte spr. wees er op, dat men ook in Nederland begon met samenvoeging van gemeen ten, maar weet de geachte spr. ook of men daarmede in het buitenland -reeds is begonnen? Het is daar lieeelinaal niet aan de orde. De kleine gemeente zullen op den duur de machine niet ;gaande kunnen houden; ,en door samenvoeging van gemeenten krijgt men bestuursvereenvoudi- ging. Een geweldige besparing zal dat geven ,in de eerste plaats zou ik willen vragen of de kleine gemeenten zich niet het best hebben ge- ged in de moeilijkste tijden en of de geachte spr. meent dat de departementale rompslomp zal vereenvoudigd worden, en ambtenaren, thans te Haarlem werkzaam, op wachtgeld zullen worden gesteld. Wie gelooft, dat het goedkooper zal wor den vergist zich deerlijk. Eu zouden de kleine gemeenten dan thans het raderwerk niet gaande kunnen houden? waar zij r hde crisisjaren toch steeds drijvende bleven, en de rgoote gemeenten aan den rand van een fi nantieel bankroet werden gebracht? U zegt, dat er te weinig ontwikkeling is bij de ambtenaren op de plattelandsgemeenten, om overal voor te kunnen zorgen, maar hebben de geroemde emi nente koppen, Amsterdam, Zaandam en andere groote steden kunnen bewaren voor een finan tieel bankroet Is men daar niet in een schul denlast gekomen, waar men nooit meer uitkomt? En nu gebruikt de soo. dem. wethouder Wibaut de bestraffing van de 8-Juni-stakers als motief om er uit te trekken. Verder hoopt u op een echec van den raad van Noordscharwoude, maar u was toch zeker niet zoo erg gerust, daaromtrent, dat u het noo- dig oordeelde om deze vergadering te beelggen. Dan haalt u aan de vereeniging van de Zaan streek, en ik wil dan ook graag aannemen, dat men daar zeer mee gediend is, want Zaandam zit zoo diep in het moeras, dat het er zeker nooit meer uitkomt. Neen, dan moet Duijs een ander licht ontsteken, dan hij heeft opgedaan in het buitenland. Door u wordt genoemd, dat de woningbouiw in Purmerend drie ton meer gekost heeft, maar heeft Purmeren haar woningen evengoed niet ge kregen, niettegenstaande de annexatie met de Beemster niet tot stand is gekomen. Aangehaald wordt door u het belastingstelsel van Van Houten, die de «bezitters, zooals u zegt, ontziet. Maar mag in een kwestie als Langedijk één, -een dergelijke vraag naar voren gebracht worden? Geen land is democratischer dan het onze. Het staat no. 1 in de rij. U moet u (dan ook bepalen bij uw onderwerp, en niet met een politieke rede optreden. Door den geaohten spreker is het onderwijs er !bij gehaald, maar nu dit gelijk is gesteld, 'hooren wij er nog niets van, dat van uit het so cialistische kamp getracht wordt om een so cialistische school op te richten. Dan roemt u op uw schoolarts en -zuster in Purmerend, maar die heeft u toch zeker ook gekregen zonder annexatie van de Beemster. Grif geef ik toe dat er een tekort aan wonin gen is. Maar u gelooft toch zeker dat de toe standen in de Jordaan niet zullen veranderen dooi nsamenvoeging met andere gemeenten, Wat de waterleiding betreft, ook ik betreur het, dat deze in onzen Baad is verworpen, maai wat de aangrenzende gemeenten nog niet bezitten, dat hebben wij onze bouwvereeni- ging en onze woningen. De geachte spreker had het over tuberculose bestrijding en moederschapszorg. Maar het geld daarvoor moet opgediept worden. Wij hebben hier hns mooie Witte Kruis, dat cursussen houdt tot opleiding van jonge meisjes tot verpleging van kraamvrouwen. Het Witte Kruis ontvangt sub sidie van de gemeenten. Door prof. Diepenhorst is gezegd: rust een wijlte. En dan vraag ik u of men mag en kan voorthollen op den weg van sociale hervormin gen. Men staat niet stil daarmee en men vraagt niet waar alles vandaan moet komen. Ook ik zeg „rust een wijle." Laat men eerst eens zien welke grenzen men thans heeft bereikt, want hier is wat genoemd. De geachte spreker is van oordeel, dat het Rijk de gemeenten finantieel moet steunen, dan kun- nnen de gemeenteraden breeder hun vleugelen uit slaan. Wij zullen dan zeker hoogere belasting moeten betalen en voor mij is het hetzelfde, of men van de kat of van den kater wordt gebeten. U heeft het zeker nuttig geoordeeld om hier .te verschijnen, want het gras is zoo ongeveer voor de voeten van de S.D.A.P. weggemaaid. En het vrouwenkiesrecht, door u zoo heftig ge '.wild, wordt thans tegen u uitgespeeld. Ja, vergadering, hier aan de bestuurstafel wordt zoo zijdelings gezegd, dat ik niet zake lijk ben, wat ik ook maar z ijdelings in mijn zak zal' steken; maar daarbij wil ik er ook' zijdelings op wijzen, dat u bij het aanhalen van het hon gerend Oostenrijk en het militairisme, ook niet zakelijk was. Dan is ngo genoemd de hier zoo geroemde kunst en sport. Dat daarvoor een terrein beschik baar moet worden gesteld. Sigaar moeten wij daar bij geen rekening houden met de belastingpen - ningen, die door de. burgers moeten worden op gebracht? Is dat de door u zoo geroemde bezui niging? Moeten wij daarvoor ons geld uitge ven Is niet de vereeniging van Eindhoven met twee audere omliggende gemeenten, waardoor Groot Eindhoven is ontstaan, uitgel'oopen op een finantieel echec Vergadering, ik wil even poëtisch eindigen als 'de Jhr. van Spenglér, en wil u dan verhalen een fabel' van La Pontaine. De uil en de vos. En voor de vaten, die het meeste klinken, behoeven wij slechts te zien. naar Zaandam, Am sterdam en Vel'zen, en nog zoovele andere ge meenten, die klinkende vaten zijn de ledige ge meentekassen. (Appléus.) In zijn antwoord wees de heer De Vries er op, dat de heer Keizer een goed gebruik had gemaakt van het debat. Dat er meer gesproken is in socialen zin, dat kon u niet anders ver wachten. En het wordt onderschreven door onze jartijgenooten. Nadat door hem en den heer Zeeman nog op enkele punten was gereageerd, werd te ruim 11 uur de vergadering doo rden voorzitter gesloten VOORHEEN EN THANS. Dezer dagen kreeg ik bezoek van een net en intelligent uitziend jongeilng. Voorzien van een enorme actentasch, waar gemakkelijk een half mud nep in geborgen kon worden. Voorts in het bezit van groote potlooden, van dik no- titietok. een maatstok en een rol touw, welke volbeladen jongeling mij verzocht om toestemming om de geheele oppervlakte van mijn huis op te mogen meten. Ik kreeg zoo'n vaag idee dat het doel weer op onksoten uit zou draaien en vroeg wantrouwend: waarvoor is dat, meneer? Voor het provinciaal bedrijf van de waterleiding, meneer, anttvoordde de afgezant. Herziening der tarie ven, ziet u. Of ik ook gelijk had met mijn on bestemde vrees dat het op de beurs aan zou komen. En terwijl de ijverige jongeling meeett paste en noteerde én mij allerlei vragen deed op de waterleiding betrekking hebbende, flitste door mijn hoofd het bekende puntdichtje van De Ge- nestet Verlos ons van den preektoon, Heer Geef ons natuur en waarheid weer dat ik zonder profanatie te bedoelen varieerde: Var. Overheidszorg verlos ons Heer M'n portemenee wordt platter, meer en meer. Want het is een feit, zoo spoedig Staat, Ge meente of Provincie in een bedrijf ingrijpt, wordt het dadelijk doortrokken met den geest van de' Heilige Bureaucratius en kost het onze lieve duiten. I Vroeger was onze waterleiding een particuliere Maatschappij. Het ging allés op z'n Jan boere- fluitjes. Een gemoedelijke controleur, een een- vudig loodgietertje als technisch leideren een zeer billijke contributie. Maar nauwelijks He^ft de provincie er haar grijpvingers aangeslagen of zonder eenige voor bereiding of waarschuwing krijgen de abonnée's de boodschap: het abonnement wordt met 50 procent verhoogd. De gemeente, die een groote afneemster is, doe teen flauwe poging om te pro testeeren. Men spreekt in den raad ezlfs om te gaan procedeeren.... Het resultaat is dat de bur gemeester zelf de ingezetenen aanmaant alö zoete jongens te betalen. En nauwelijks is men deze schrik zoo wat te boven gekomen, of er staat al weer zoo'n serorum voor je neus met een duimstok en notitieboek als een Statenbijbel om de, oppervlakte van je huis te weten omdat het tarief wordt herzien, wat zooveel beteekent als: we zullen je aezes effies laten bloeden vadertje. Het is dan ook zoo vast als het evangelie: als 'de overheid zich met de vaderlijke zorg voor je materieel welzijn bealst, ga dan alvast maar een paar bankbriefjes wisselen. En met de gemeente gaat het precies zooals "met de provincie en het rijk. Zoo gauw als de gemeente een bedrijf exploiteert of annexeert, wat zoowat hetzelfde beteekent, kun je betalen dat je blauw ziet. 'Nemen wij bijvoorbeeld de gemcentereiniging. In mijn vaders tijd was hier een weldoener der burgerij, met name Kater, die het bedrijf der gemeentereiniging' had gepacht Zijn knecht, de ouwe Stoppelsteen, zorgde er meestal 's nachts vanwege het parfum dat de bijdragen der burgers werden geëxpedieerd. Denk jje dat het ons een cent kostte Geen sou,, hoor. Do stad ving nog geld toe. Maar nauwelijks was die goede meneer Kater van de baan geschoven en nam de gemeente dit bedrijf ter hand, of allé huiseigenaren moesten één gulden per perceel- tonnen en één gulden rioolbelasting betalen per ton en per riool. Natuurlijk is dit bedrag ver leden jaar met 100 procent verhoogd, voor een 'gulden kon je niet eens meer koopen datgene waar je vroeger 2 kwartjes voor betaalde. De gemeente kon dus zoo'n wantoestand niet tol- vreeren. uepeoS uop uba uaS-ep op ui 'gouqBjsBS op ouden heer Holst zaliger, was het evenzoo. Het gas okstte een schijntje en nog wilden de meesten er niet aan. Ze hielden het liever met de petro leum. Dec okes waren verkrijgbaar voor 7 stui vers, een heele beddezak vol. Nu is de prijj *drie gulden 1 mud en het gas 20 cent per Meter. En da ie. nog een koopje zeggen ze. De Alkmaarsche hout en plantsoen werden on derhouden door een stuk of drie vaste knechts, geaasitseerd door de bierdragers. Dc bierdragers waren leden van een soort giMe die het previlege hadden om de Alkmaarsche hout schoon te houden en dat wel, zooals de jongens zeggen: voor lau metjol'. Ik zie ze nog harken en krabben en graszoo- deri afsteken, die ouwe bierdragers. Piet Hartog, Arie Dameu, Hein Koster, bijgenaamd Boe Boe omdat, hij zoo'n schorre stem had, precies een oude misthoorn. Het is mogelijk dat de Hout er niet zoo netjes uitzag als het S pringerpark, met vergezichten van thans, maar hij was mij toch liever met zijn intieme plekjes, lommerrijke laan tjes, .reuzeniepen en welig struikgewas, waarin dc nachtegalen sloegen en tal van zangvogels haar nesten bouwden. Als ik mijn mooie Hout nog had van mijn kinderjaren kan Broek op Langendijk van mijn part onze hertenkamp wel kado krijgen, dat meen ik oprecht.Niet dat onze heer Directeur van Hout en plantsoenen niet vol ijver, kunde en goeden wil is, maar hij heeft een anderen smaak voor natuurschoon dan ki, voila tout. De een houdt van kunst en een ander van natuur. De moeder of de dochter. Maar om op de bierdragers terug te komen, ver beeld je dat onze gemeentewerklieden geprest werden om op hun vrijen Zaterdagmiddag gratis den Hout op te moeten knappen. Ik wed dat binnen een week, de burgerwacht ten spijt, uit de Ramen van het Stadhuis de roode vlag met de sovjetster fladderde. En dan de politie. We hebben nu een corps •van 25 agenten met diploma's met en zonder aan teekeningen. Twee insepeteurs, een recherche-af- deeling en een plantsoenwachter en het is nog 'tekort, zeggen ze. En dat moet zeker zoo we zen, want nog heel wat burger broodvechters zien We des avonds door de stad zwalken aIfe.agen ten der particuliere nachtveiligheidsdienst, loe rende op openstaande ramen of ongesloten tuin- foortes van de abonnée's. En voorheen haddejn we 6 dienders aan wier hoofd stond de nooit pclprezen commissaris Jan v. Bremen, in de wan deling Jantje G.v.D. genaamd, een oud wacht meester van de kavalarie en die er niet vies van was om een onwillige boosdoener een opia- waaier te verkoopen, dat hij er van suizebolde. Moet je nou om kommen. Ze krijgen nu een kop van Houten met een padvindertje of een vanille 'sehuimpie. Bij die 6 dienders hadden we een respectabel korps nachtwachten. Kranige kerels, meest u l'le- hnaal boven de 60 jaar, dus mensohen met rou tine en bezadigdheid. En meest allemaal vrienden vrienden van likkum jajum, wat in die dagen absoluut geen schande was. Des avonds rukten ze uit. Hein Snarrebaard de korenstooter, de Óliebollenkoopman, Jan Ha gedis de schoorsteenveger en meer dergelijke spe pialiteiten. Beschermd voor nacht- en waterkou door baai en duffel, een pet met oorkleppen en; een wollen kasinee, geschoeid door dikek vetleeren laarzen, gewapend met een voorhistorische slakkepikker, ,dic ook in het huishouden zoo goed te pas kwam om korte turf te hakken. Voor één gulden per nacht in mijn tijd gaven ze goed en bloed en nachtrust voor het heil er- de veiligheid hunner medeburgers. En met nieuwjaar verschenen ze aan de huisdeuren met een roerende nieuwjaarsWénseh op rijm, om door fooien aangevuld te zien, wal ze in den loop van het jaar aan traktement tekort wa ren gekomen. 'En ook de officieele dienders lieten zich hij de jaarswisseling niet onbetuigd. Die ventten met Enlhuizer almanakken op de Kaasmarkt: O, goeie oude tijd, waar zijt ge gebleven? Of ik hem in allé deelen terug zou wenschen? Ik geloof het niet. We hebben heel wat comfort gekregen, wat we niet gaarne zouden willén mis sen en ook op hygiënisch gebied staan we er heel wat beter voor dan een 40 jaar geleden. Maar ais ik het bedrag van mijn belastingbiljetten eens ga optellen, dan kom ik tot d,e conclusie dat we al het lékkers van onzen tijd oim den drommel niet hebben voor den prijs, die de bier- .draegrs kregen om den Alkmaarschen hout op te knappen. Oudkarspel, 17 Februari .1921. Mijnheer de Redacteur, Waar ik naar aanléiding van de vergadering j.l'. Zaterdagavond in Concordia door u en door juwe verslaggever persoonlijk wordt aangevallen Ïul't u me wei de gelegenheid willen geven, me nder de rubriek ingezonden zoo goed mogelijk te. verdedigen. Of ik dit nu doe alé voorzitter van die ver gadering alé soo. dem., of als verslaggever van de (Schager Courant, weet ik niet, doch waar ik in alle drie kwaliteiten wordt aangevallen, ja zelfs mijn naam nog soms dienst moest doen om aan de bedoeling van de bestrijding vol doende uitdrukking te geven, zal ik geen moeite daaromtrent doen, doch zal ik in geen enkele of in alle kwaliteiten, zooals u dat wilt noemen, de punten waarover ik gestruikeld ben naar vo ren brengen. Uwe verslaggever, de heer Keizer Jr., bewon der ik olm zijn speurzin, waar hij direct reeds bemerkte, dat de vergadering door de afd'. van de !?.D.A P. belegd was. Mijn partijgenoaten zul- lén dit zeker met de grootste verwondering ge lezen hebben èn zich hebben afgevraagd, of dan enkele personen de afdeeling is. Hij schrijft over een rumoerige vergadering, waartegen de voor zitter niet optrad. Van rumoer heb ik niet zoo heel veel bemerkt en ik meen dat men niet met den scepter moet zwaaien, waar het niet noodig is. Misschien kan het ook aan onhandig heid worden toegeschreven. Het is de eerste ver gadering van eenig belang, die ik in het open baar geleid heb. Beohudens een enkele maal, dat achter in de zaal het een of ander jongmensch de klompendans uitvoerde om bij zijn vertrek te bewijzen, dat de vergadering hem niet interes seerde Was het mij voldoende rustig om niet in te grijpen. Wel heb ik er nog een enkele maal aan ge dacht on> den heer Keizer Sr. tot de orde te roepen, omdat hij, na in debat ongeveer een uur gesproken te hebben, bij de repliek nog ge- idurig- interruppeerde en het daardoor de spre kers lastic maakte. Gelukkig heb ik het niet gedaan, want mogelijk was dat hier nog uitge speeld. Het nut van samenvoeging bij de S.D.A.P. is op deze vergadering prachtig behandeld, niet waar heer verslaggever? Lees uw eigen verslag eens en wijs mij de punten. Over mijn verslag wil ik het .niet hebben, want daaruit kan ik moedwillig het een en ander hebben weggelaten. Niet onaardig niet waar om iemand met zijn eigen werk te bestrijden. Uw vader slteept' er bijhet soc .dem. ruikertje, een paar berichten in de Schager Courant, hij oefent critiek op de wijze van aankondiging der vergadering, zegt evenals u, dat de vergadering benut is om poli tieke denkbeelden uit te spelen hoe durven we dat nu nog l'anger ontkennen zegt dat de soc. dem. de groene tafel misbruiken, acht het wel f eekenend dat juist in Zuidscharwoude alle 44 heer»n voorstanders zijn, speelt de wanorde in het beheer van het prov. el. bedrijf in de ver gadering uit, maakt de soo. dem. wethouders van Amsterdam verdacht, beschuldigd de Zaan /dammers op de de finantien van de buren te azen praat over soc. dem. schoten die er niet zijn enz. YY ie heeft er nu. op deze vergadering de poli tiek aan de haaren bijgesleept. Zelfs moest.er nog aanmerking worden gemaakt dat we een spreker van buiten hadden laten komen. Van scheeve voorstellingen gesproken, heer redacteur Het aantal verdachtmakingen was legio, het de bat was wel verheffend, er werd van het debat op „gepaste" wijze gebruik gemaakt. En nu Wil ik ook met u mijnheer de redacteur gaarne nog even „afrekenen." Dat zal me echter niet zoo gemakkelijk vallen. Immers u had het over iets wat wél in de Schager Courant gestaan heeft en over iets wat er niet in stond. Daaraan is eenmaal' niets meer te veranderen, het is, gedrukt' 'en de „wereld" in. Het is ech ter niet Spoedig goed te maken; eerst te veel en dan tekort. Het spijt me echter verbazend en ik kan me niet voorstellen, dat de redactie van de Schager Courant dergelijke vergaderingen nog langer aan een doove soc. dem. verslaggevér toevertrouwd. Het is wel' het toppunt, wanneer slechts een jongen van 16 a 17 jaar „teekenen van afkeu ring" geeft en men schrijft dan van de vergade Ving. De wensch zal hier echter wel de vader van de gedachte geweest zijn,'voor jnij of.... vfoor O Nog iets. Kan men alls redacteur voor ver eeniging zijn en als raadslid zich als een vurig tegenstander uitspreken Ik meen dit opgemerkt te hebben toen er ge- sproekn werd over uw artikel van 31 Jan. 1920 en over uw opstel in de voorlaatste raadszitting •U b ad het zonder uwe wil over egheimzinnigheid waarop de vergadering werd uitgeschreven. Is het even geheimzinnig aks een vergadering wordt aangekondigd in de Schager Courant en de Langedijker Courant en bovendien nog bij bek kenslag. Het. is waar, wé hadden onze namen er onder kunnen zetten en we hadden kunnen zeggen, wie er spreken, doch doet dat veel ter zake? Doet het ter zake of een vergadering van Voor stand era Langedijk één wordt uitgeschreven door een S.D. een R.K. of een V.D. Had u het rech l dat uit te spelén YVas misschien dat de oorzaak dat uw" „de bat" niet meer zakelijk was. Ten slotte nog een aardigheidje, men kan niet gltijd ernstig zijn. Uw beeld betreffende die 2 •ezels was wel zeer juist gekozen, a,l zullen de bouwers u over deze vergelijking vrij zeker niet dankbaar zijn. Op dankbaarheid dienen we ech ter niet ter ekenen. Hebt u echter het beeld wel in den juistien vorm gebruikt? Geléoft u dat de bouwers hier de lichtste zak dus de sponzenzak dragen? Ik niet. Ik beschouw meer de houwers alfe de dra gers van de zwaarste dus de zoutzak. Deze zak naar de overzijde, in deze naar Langedijk één te brengen, zal hun de last verilahten. Voor de dragers van de sponzenzak kan de lést zeker iets zwaarder worden, doch zij die de zware zoutzak torschen, hebben niet de min ste reden om ongerust te zijn. Men kan hieruit wel zien dat een voorbeeld op verschillende ma nieren kan worden gebruikt en dat het daarom gevaarlijk is om voorbeelden te gebruiken of vergelijkingen te maken. De wordt soms met je eigen woorden genomen. Mijnheer de redacteur. Ik meen het hierbij te moeten laten, vooral omdat ik niet ongepast wil zijn in het vragen van uw plaatsruimte. Met de meeste hoogachting, C. PAARLBERG. Een Russisch spreekwoord zegt: „Wat een wormpje warden wil, kromme zich inntijds.'De heer Paarlberg is zich blijkbaar reeds aan het oefenen en wij zullen dus met bcl'anngstelling zijn vorderingen volgen. Wellicht dat hij dan nog mettertijd léert „onderscheiden" en begrijpen. J. H. KEIZER RED. N. L. CRT. Men abonneere zich op dit blad bij onze agentschappen en hulpp@itkantoren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 7