Nieuw Leven Plaatselijk Mieuws. Uit den Omtrek De Wint er lezing en snaai pér JSar, ook in den ÜérfierE. DaSr vooral in het najaar de belangrijkste besluiten worden ge nomen en de leden soms klagen, dat ze zoo wei nig te weten komen, kan tweemaal vergaderen in dezen verbetering brengen. De heer A. C. Kroon vraagt of het niet beter is, de tweede vergadering te houden als het noo- dig is De voorzitter Voelt hiervoor wel, vooral met het oog op de hooge kosten van zoo'n vergader. De heer A. Swager wijst er op, dat de leden veelal zeggen, we hooren zoo weinig. De heer J. van Exter ziet de noodzakelijkheid' er niet van in. Als er wat bijznoders is, verga deren toch de plaatselijke vereenigingen sn de kosten zijn hoog. Na eenige bespreking Wordt besloten, dit ptint niet op den beschrijvingsbrief te plaatsen. Hierna stelt het Bestuur voor niet meer per 100 doch per 50 K.G. te veilen, dit naar aanlei ding van een voorstel destijds door den heer Jb. Maars gedaan. De heer Jb. Maars licht zijn voorstel nader toe en wijst er op dat het pleizieriger werkt, 't Is ook op de meeste plaatsen zoo. De heer Jb. de Boer is er voor als dan oók per 5 inplaats van 10 ets. wordt afgeslagen. De heer J. van Exter gelooft niet, dat de com missie van beheer er het noodzakelijke van zal inzien. De voordeelen zijn denkbeeldig. De heer Jb. Maars wijst er op, dat de 100 kg. door de regeering is ingesteld. Vroeger werd per 100 pond geveild. Met 21 voor en 25 tegen, komt dit punt niet op den bescHrijv ingsbriefI De heer Jb. de Boer wijst er op, dat" door het verplicht veilen, de goot te klein is. voor de Vaartuigen die moeten blijVen liggen. Hij stelt voor: bijbouwen van een overdekte goot aan den westkant. Met algemeene stemmen wordt besloten dit punt aan de orde te stellen. Verschillende klachten Worden hierna geuit als: niet kunnen lossen als er wagens genoeg zijn, het niet uitbetalen van overleggeld, verkeerd druk ken door den koopman enz. De opmerkers willej de diverse punten in de bondsvergadering aan een bespreking onderwerpen, doch de belang rijkheid wordt er niet van 'ingezien. Meerdere voorstellen komen niet naar voren. Voor het bezoeken van de vergadering van den Noordermarktbond worden aangewezen of ge kozen de heeren P. Kostelijk, J. Tuinman, H. Stennenberg, J. Joman, J. Kalverdijk, P. Wijn Jb. Maars, Jb. van Meurs en N. Kaan. Ais plaatsvervangers de heeren O. Bakker, L. de Wit en A. Eecen. Bij de rondvraag zegt de heer Jb. van Meurs, gelezen te hebben, dat de Noordermarktbond niet wenschte mede te werken tot de oprichting van het nieuwe tuinbouwblad. Hij vraagt of dit juist is en zoo ja, wat daarvan de reden is. De heer A. Swager deelt mee, dat het bestuur er niet voor gevoeld, doch dat overigens de alge meene vergadering uitspraak zal hebben te doen De voorzitter sluit hierna de vergadering met dank voor de opkomst en gezellige bespreking. BOERENLEENBANK NOORDSOHARWOUDjB. I M Maandag 28 Februari, des namiddags 2 uur, vergaderde in „Comcordia"' de Coöperatieve Boe renleenbank onder voorzitterschap van den hr. G. Barten. Aanwezig waren 69 leden. De voorzitter deelt mede, dat de vergadering om 2 uur is uitgeschreven omdat de zaal van „Concordia"' hedenavond is bezet en het de ge woonte is om beurten in de verschillende loka liteiten te vergaderen. Door het buitengewone uur mag men de boete van 1 gld. bij het wegblijven zonder wettige reden van de vergadering niet zoo streng toepassen. Velen ,toch zijn op -dit uur wettig verhinderd. Er zijn er wel heel wat maar het kon meer, en het blijkt dat deze proef niet bevalt. Er is weer een jaar achter den rug zegt de voorzitter. En het stond er niet al te rooskleurig voor, maar het is toch niet slech ter dan verleden jaar. Het is goed geloopen en dit is van invloed geweest op de belegging der spaargelden. Dit komt zeer zeker doordat de producten voor een loonenden prijs werden ver kocht. Medegedeeld wordt dat elk lid 25 cent ver tering ontvangt en vrij rooken. Met den wensch 'dat men weder gezellig en nuttig bij elkaar mag wezen, verklaart de Voorzitter de vergade ring voor geopend. Voor het maken der notulen wordt aange wezen de heer Paarlberg, die deze taak gaarne op zich neemt. Hierop 'worden de notulen der vorige verga dering door den heer J. H. Keizer gelezen, wel ke onder applaus en den dank van den voorzitter worden goedgekeurd. Door den heer K. Opperdoes wordt hierop het Jaarverslag uitgebracht. Wij nemen hieruit het volgende over: De omzet heeft bedragen 301,157,47 gld. Het aantal spaarders bedraagt 237. Het aantal leden is geklommen tot 149. Het aantal voorschotten bedroeg 69. Het crediet in loopende rekening is 16. De winst bedraagt 358,22. gld. Hel reservefonds bedraagt 3545,16 gld. De rente is verhoogd tot 51/2 °/o en voor spaar gelden 4V4 0/0. De samensteller oogst een welverdiend applaus in en den dank van den voorzitter. Hierop rekening en verantwoording, reeds op de achterzijde van het oomvocaat afgedrukt. De ze rekening luidt als volgt: DE REKENING ONTVANGSTEN. Inhoud der kas op 31 Deo. vorig jaar f 6683,64 Ontvangen Spaargelden f 78675,42 Terugbetaalde voorschotten f 61324, Ontvangsten in loopende rekening: a. Van de Centrale Bank 116103,88 b. Van medeleden f 28325, c. Afschrijvingen f 669, d. Op de reserve gebrachte winst f 1458,45 Ontvangen rente van voorschotten f 4475,21 Ontv. rente in loopende reken. f 3426,12 Diverse ontvangsten enz. f 16,75 Totaal UITGAVEN. Terugbetaalde spaargelden f 119380,13 Gegeven voorschotten f 28950, Uitgaven in loopende rekening: a. aan de Centrale Bank f 93966,09 •b. aan medeleden f 42800, Uitgegev. rente voor spaargelden f 5752,65 Uitgegev. rente in loopende reken. f 87,24 'Uitgegev. afschrijvingen f 669, JSalaris van den kassier f 500, Diverse uitgaven f 550,97 Op de reserve gebrachte winst f 1458,45 Inhoud der kas op 31 Dec. v. d. jaar f 7042,94 Totaal f 301157,47 OF B ACTIEF. De inhoud der kas op 31 December van dit jaar f Uitstaande voorschotten f Tegoed in loopende rekening a. van de Centrale Bank f b. van de leden f 0. Waardepapieren Koers 31 De». f d. Aandeelen van de Centrale Bank f e. Meubilair f 7042,94 89017,31 12774,79 38600,— 16550,— 70,— 1,— Totaal f 164056,04 PASS EF. De saldo's der spaargelden jSchuld in loopende rekening: c. Reservefonds Het saldo of de winst van dit' jaar Totaal f 3545,16 f 358,22 f 164056,04 Zonder eene enkele opmerking wordt de reke ning goedgekeurd, waarna de voorzitter in hoo ge maet de accuratesse en den ijver van den kas sier roemt. De vergadering betuigt haaf instemming hier- mea edoor luid applaus. Hierop verkiezing van een lid van het Bestuur aftredend doch herkiesbaar de heer K. Opper does. De uitslag der stemming is, dat de af tredende met algemeene stemmen wordt herko zen. Volgt verkiezing van een lid van den Raad van toezicht. Aftredend herkiesbaar de heer S. Opperdoes. Met groote meerderheid van stemmen 62 wordt de heer S. Opperdoes herkozen. Men zal hem met de benoeming in kennis stellen en de voorzitter hoopt dat hij herstellen mag en de belangen bij de bank mag behartigen Hierop wordt door den heer C. Keeman na mens de heeren J. Vlug en Bos, medegedeeld, dat de rekening in orde is bevonden. Als nieuwe leden voor het nazien der reke ning worden aangewezen de heeren L. Dekker G. Bakker en F. Emit. Punt 6: salarisregeling van den kassier lokt geen bespreking uit en het salaris blijft ge handhaafd. i. Rondvraag. De heer Jong vraagt, waar de rente van de waardeapppieren zijn ondergebracht. De kassier antwoordt dat deze in loopende re kening zijn gebpekt, hetgeen de heer Jong niet juist acht. Deze poet moet afzonderlijk ge boekt worden. De kassier antwoordt, dat de Centrale Bank het voorschrift geeft en dat daarnaar wordt ge handeld. De heer G. de Geus besfpreekt de Wenseha- lijkheid om de rentevoet voor de verschillende boerenleenbanken dezelfde is. De kassier licht een en ander toe en deze zaak zal op een kringvergadering van de Boeren-leen banken ter sprake worden gebracht. Het Be stuur en de Raad van Toezicht krijgen in de ze vrije handeling. De heer N. Kooij zou het 121/2-jarig bestaan der Bank in October in eene buitengewone ver gadering feestelijk wilen herdenken. Als een bij zonderheid mag wel worden aangemerkt, dat de zelfde leden van de oprichting af nog in het Betsuur en in den Raad van Toezicht zitten. liet Bestuur is van oordeel, dat men beter doet hiervoor de volgende Jaarvergadering te benut ten en aan deze vergadering een min of meer j feestelijk karakter te geven, i Nadat de voorzitter nog een woord van dank brengt aan het Bestuur, en den Raad van Toe zicht voor de hoogst welwillende samenwerking wordt de vergadering met een woord van dank en de beste wenschen voor de Bank gesloten. Donderdagavond hield de TuinboutWvereeniging ,NTIEUW LEVEN" haar algemeene vergadering in het lokaal van den heer P. Roos. Ongeveer 60 leden waren opgekomen, die door den voorz. wel kom worden geheeten. Spr. wijst in zijn ope ningswoord op het een en ander, dat in het afge loopen jjaar aanleiding gaf tot een erstige stem ming. Over het algemeen toch werd de toekomst, voor onze tuinders donker ingezien, al spoedig i werd gedacht, over cultuurwijziging, getuige de stichting van den Bietnbond, getuige ook de uit- J breiding der zaadteelt. Regeeringsmaatregelen werkten doodend op den aardappelhandel, waar door onnoodgi groote schade werd veroorzaakt; velen werden getroffen door belangrijke hagel- schade en wat nog wel het meest de stemming drukte, was de inzet voor den koolhandel. De prijzen welke de Kerfstkottl konden oppbrengen, schenen alle hoop te zullen uitdooven. Doch we mogen daar gelukkig tegenover stellen, dat de handex in winterkool al tamelijk vroeg eenige levendigheid toonde en dat door velen vöor eeen goed deel van dit product flinke prijzen zijn gemaakt. Niet dat hiermede alles goe4 gemaakt kon worden, maar de hoop opp de toekomst werd weer aangewakkerd, men gaat weer met awt meer moed de toekomst tegen. Wel jamer dat de omstandigheden ertoe dreigden te Leiden dat onze organisatie een geduchten knauw zou worden toegebracht. Van de zijde van den han del toch werd van de gelegenheid gebruik ge maakt, dat onzerzijds daartegen een krachtig pro test werd aangeteekend. Hulde mag worden ge bracht aan de zakelijke bestrijding in dezen, na mens den Vierbond gevoerd. Met de wensch, dat de vergadering zich zal kenmerken door zake lijke discussie en dat de besluiten mogen zijn in het belang onzer vereeniging en van haar leden verklaart spreker de vergadering voor geopend. Doör den heer P. Kostelijk worden de notullen gelezen der vorige algemeene (vergadering), wel ke onder dankzegging worden goedg|ekeurdj. Medegedeeld wordt dat „Nieuw Leven"1 is ver- etgenwoordigd geweest La een te Alkmaar ge houden v ergadering, waarin zelfhandel en export een ernstig onderwerp van bespreking hebben uitgemaakt. Het resultaat dezer vergadering is geweest het benoemen eener commissie ,met dén heer Hazeloop als adviseur, welke commissie een nader onderzoek zal instellen. Dezer dagen heeft die commissie vergaderd en zat ze vermoedelijk! te harer tijd wel met voorstellen komen. De vergadering machtigt het bestuur bij te dragen in de kosten gemaakt en te maken door deze commissie. Voorts wordt mededeeling gedaan van een evrgadering van den vierbond, waarin maat- rage er. v.rrdcn besproken tot het behoud onzer organisatie en waarin tevens werd gesproken over de uitgave van een eigen orgaan, speciaal voor de leden van den vierbond. Uit de rekening van den penningmeester, den heer Meereboer blijkt, dat de gewone inkomsten hebben bedragen 632,08,, de gewone uitgaven 378,21, aizoo een batig saldo groot 253,87. Als ■ontvangsten mogen nog worden geboekt, 250 van 10 aandeeien in de leening van den Noordermarkt bond, 18,50 rente van aandeelen, terwijl de vo rige rekening sloot meteen saldo van 215,41, wat een totaai vormt van 737,78. Als uitgave moet worden geboekt 500 uitgetrokken ter leeniging van de hagelschade. Met reeds gevormde reserve gekweekte rente en het bezit van nog 5 aandee len in bovengenoemde leening is het totaa lbe- zit der vereeniging 880.98. De voorzitter stelt voor deze rekening te doen nazien door de h.h. C. Langedijk, J. Kuiper en A. van 't Veer, tij dens de straks te huden stemmingeno. De secr. geeft hierna in een keurig Jaarverslag een ta inelijk getrouw beeld van het Wel en wee der vereeniging over het afgeloopen vereeniginglsjaar. Spr. wijst hierbij op den winterhandel, van '19 '20, waarbij we hebben ervaren, dat we het niet in onze handen hebben voor onze produa ten een vastgestelden prijs te bedingen. Met ge noegen mag worden gewezen op de resultaten van het geven van kool in consignatie, waarbijl voo rniet te brave producten toch nog redelij ke prijzen werden gemaakt. Voorts brengt spr. in herinnering den goeden invloed op de prijzen door het verplichte veilen. Betreurenswaardig acht spr. het, dat we in dezen nog niet mogen spreken van algemeene medewerking. Want juist het gemis daarvan wierkt doodend op onze or ganisatie, welke we toch zeker niet graag zou den 'willen missen. Uit de Mededeelingen Kaalt spr. aan het succes van het Centraal Bureau inza ke de aanstaande aardappelcampagne. Ten zeer ste betreurt spr. het mislukken van een tuin- bonyeursus door gebrek aan belangstelling. Het ledental bedraagt 240 benevens 2 eereleden. Aan het einde van zijn verslag wekt spr. allen nog eens op de organisatie hoog te houden en sterk te maken door de genomen besluiten op te vol gen en vertrouwen te stellen in onze voormannen en niet het oor te leenen aan het zoet gefluit van den vogelaar. Onder krachtig appplaus der vergadering, brengt voorzitter den secretaris dank voor zijn uitgebreid Jaarverslag. Vervolgens komen de verkiezingen aan de or de. Door de vergadering Worden met groote meerderheid van stemmen in het bestuur her kozen de heeren P. Meereboer, T. Kostelijk en JHage. Door het Bestuur werd voor het Bonds met het nazien der rekening medegedeeld, dat deze in volmaakte orde is bevonden, zoodat ge- ad-L iseerd kan worden haar goed te keuren. Aldus 'besluit de vergadering, de voorzitter dankt den penningmeester voor zijn gehouden beheer. De mislukking van het veilen van winteraard appelen leidt tot het voorstel: Er wordt een lijst samengesteld van producten, waarvoor vei len niet verplichtend is. Een breedvoerige discussie ontspon zich over het marktleiderschap. Deze discussie leidde tot het stellen der vraag: Is de veilingl'eider nog steeds noodig? Stemming wordt gehouden of de- zo vraag als voorstel op den beschrijvingsbrief zal worden geplaatst. De meerderheid verklaart zich daartegen. Voorts zullen als voorstellen worden ingediend Het Bondsbestuur tracht het daarheen te leiden dat door de Tuinbouworganisatie van den Min. van Landbouw de zekerheid wordt verkregen, dat bij eventueel ingrijepn der regeering voor de aardapppelen het overveilsysteem zal worden toegepast en dat de te nemen maatregelen in geen geval stagnatie veroorzaken en de gere gelde markt. De Noordermarktbond ga over tot vergroo ting der z.g. goot, teneinde meerdere berging) te hebben voor vaartuigen. Bij de rondvraag Worden nog enkele vragen gesteld, welke van bestuurszijde bevredigend be antwoord worden. Bii de gratis verloting worden de prijzen toe gewezen aan G. Voorthuizen, Jb. Kuiper, G. Gaspaard, de Wed. Botman, S. de Graaf, N. Kooij J. de Boer en W. Cornelissen. Hierna sluiting der vergadering met de beste wenschen voor de vereeniging en harer leden. den dansmeester, den heer K. van Thijs te Alk maar, werd gehouden, is afgeloopen. Zaterdag avond werd als slot een feestavond gehouden. De geleerde dansen moderne werden heel aar dig uitgevoerd. Voordrachten werden ten beste gegeven, zoodat een en ander een aardig avondje maakte. WAARLAND. Dezer dagen kwam hier in een vergadering ter Sprake het verkrijgen van eleetriech licht. Er ewrd besloten met een lijst bij de bewoners rond te gaan uitsluitend bij diegene welke aan den harden weg wonen Het resultaat was, dat bijna alle bewoners vóór eleotrisch licht wa ren. Bij'igevolg zal er nu een adres bij den gemeente raad worden ingediend, waarvan wij hopen dat ler eindelijk eens een einde koant aan de petroleum lamp. WAARLAND. Alhier worden pogingen in het werk gesteld om een vereeniging op te richten van kleine tuin bouwers om elkander bij ziekte met arbeidskracht behulpzaam te zijn. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de afgeloopen week, 2126 Febr., werd aan de Langedijker groenteveiling alhier, aangevoerd: 431100 K.G. RoocLekool, 638850 K.G. Gelekool en 264100 K.G. Witte kool, tezamen ,1334050 K.G. kool; verder 73200 K.G. Uien en ':24625 K.G. Wortelen, tezamen 1431775 K.G. groente, zoodat gedurende de afgeloopen 2 maan den totaa lverhandeld werd4308700 K.G. Roode kool, 5188525 K.G.' Gelekool en 2151570 K.G. Witte kool, tezamen 11648795 K.G. kool; ver der 327250 K.G. Uien en 308450 K.G. Worte len, totaal 12,288,895 K.G. groenten. Februari was een uitstekende reclame voor de waterleiding. Verscheidene bakken laten een onrust baernden hollen klank hooren en geen wonder! Slechts op 12 dagen werd eenige neer slag in den nieter gevonden tot een gezamenlijk bedrag van 9,3 m.M., terwijl de gemiddelde re genval 44,4 m.M. bedraagt, een belangrijk tekort dus, en toch is de gemiddelde hoeveelheid over die afgeoopen 2 maadnen overschreden. Er viel toch in Januari en Februari samen 98,4 m.M., ter wijl de gemiddelde hoeveelheid 93,3 m.M. be draagt. Tot lid van 't Bestuur van de banne Biroek op Langendijk (vacature Jn. Kostelijk) is ge- koz.en de heer C. Spaans Jnz. Dinsdag 8 (Maart des namiddags 3 uur, be staat gelegenheid ten Raadhuize tot kostelooze inenting. In 't bijzonder vestigen we hierop de aandacht der pleegouders van Hongaarsihe kin deren. Ouders en verzorgers, die hun kinderen of .pleegkinderen 1 April ter Openbare school wenschen te zenden, kunnen daarvan vöor 15 Maaart aangifte doen bij 't Hoofd der school onder overlegging van het inent ingsbewije. Nieuwe leer lingen moeten vóór 1 October 1920 5 jaar ge- weoest zijn. OUDE N'EDO'P De danscursus, die dezen winter in het lo kaal van den heer T. de Jong, onder leiding van XXI. HET BOLSJEWISME IN HONGARIJE. (Vervolg.) Het Bolsjewisme vervolgde Prof. S., is het zuivere Marxisme, en ais iets in Honga rije egbleken is, dan wel zeker dit, dat de so ciaal demoeraten in principe volkomen eensgeestes zijn met de Bolsjewieken. In theorie mag ha* voor velen nog een schoonen schijn hebben, ver geten we niet, dat dit een debatteeren in de lucht is. Wij, Hongaren, hebben het in het le ven, in de praktijk gezien, en wie onbevoor oordeeld de theorie op het maatschappelijk, ze delijk en godsdienstig leven heeft zien toepas sen, zal niet naar een herhaling verlangen. De eerste daden van het Bolsjewisme hadden in H. enkel een afbrekend karakter; het bestaan de m'oest opgeruimd, vernietigd worden, om voor het nieuwe, het komende, de baan vrij te ma ken. De oude Staatsvorm viel het eerst; de ko ning 'werd verjaagd, het Parlement ontbonden; al wat leiding gaf of had te geven afgezet of op zij gesohoven. De militaire macht, het or gaan der overheid, werd ontwapend, en de wa pens aan de proletariërs gegeven; vervolgens werden de gevangenissen geopend en allen zon der onderscheid op vrije voeten gesteld. Wat misdreven was was immers een misdrijf geweest j tegen de instellingen door de bezittende klassen ter beveiliging van eigen bezit en welzijn ver- I ordend; bij den nieuwen stand van zaken zou I blijken, dat wat voorheen als misdrijf was ge-, i straft, veeleer een lofwaardige daad was ge- weest. De proletariërs en zij alleen had- I den nu de leiding; zij zouden vaststellen wat Voort aan recht zou zijn; en mannen, die wegens moord en diefstal tot nog toe opgesloten waren geweest j werden niet zelden tot rechters aangesteld. Het verschijnen der bladen werd verbdoen; alleen die der communisten werden niet gehinderdimmers zij standen in dienst van wie nu de leiding hadden en moesten de doorwerking van het nieu we regime bevorderen. De burgerij stond verbluft; het plotselinge I van de omkeering werkte als een panische schrik I 'groote angst stond op aller gelaat te lezen; men was als verstomd. Vreeselijke geruchten deden dn ronde; men hoorde schier niet anders dan van moord, doodslag, roof en onzedelijkheid. Nieuwe verordeningen volgden nu vlug de een na den ander. Een der verststrekkenden was ze ker wel, dat het privaatbezit werd afgeschaft Alles behoorde voortaan aan de gemeenschap en dies werden de banken gesloten en op de aanwe zige waarden beslag gelegd. De bezittende klasse was hiermee van een zeer groot deel van haar eigendommen beroofd; niet weinigen, met een een enkele pennestreek van rijkdom tot armoe de vervallen. Later werd als overgangsmaatregel' verordend, dat denberoofden maandelijks 2000 kronen uitgekeerd zouden Worden. ervolgen niet n Wie m de mins iërs En trokken kken voo ten moe orvaderlij' ts slukk ken aan stc notie dig leve vvoners o: kei o'pziol urten |We: el» aside neelen a: [ar te gri stc salon Waar het de roei r ecberch an er om ddelen, b terlijk al tehoord 1 gezeg ant het j clever r li tie heef ne in de ouden. - nacht e ichercheur: jen oogen Voeg hie alles j dappeler voo,r c kinderen het ir rst, als si Om voor u'gers te hen twee leen verl rling en oor Is had he \akve mrecht. rankzinnij wieën wa Ook op «wisme in nderijen ihapMei rwaarloo ikbarei loeiende 1 Uit; een ■lijk gew rak tijk de heel vei n slaven imden doi ele raddr; et bolsjev 'alvinisme en uit in euvoreinit He zelfst: cogdij', li roleiariër tariër tc m ooi dei wisme vj erst keen at niet, ienstig te - maar o: terk het die kei unste ïe facto imaad onz liet in ve Protes ie waakt, ija er ooi ;eplunden en. Het ijn verm edreven De bes! vismc tei lit meer. aderland .ietigd. 1 'Oekerij v beslag loor het f uni vers cringen v ij nergei luid. Wat h gebied de lelijk bli 12.) Mei ei -r O, Toen 1 vrouw S' had nede ningstoel iwas. Signe gaan. II; een 4 alsof zij was in 1 huid. H; Mof ver Haar fij tleekel 1 Haar w edele bc de groot oogen lu de haar

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 2