Uit den Omtrek. Plaatselijk iSieuvvs. Feuilleton. XII MXfil ËEHIÜ3. iS ieuwstij dingen. Buitenland. HEERHUGO WAARD. Door de ufd. .van den Bond voor Staatspensioneering werd in het lokaal van den heer Bus een propaganda- avond gehouden, welke goed geslaagd mag) hee- ten. De voorzitter mocht aan ongeveer 2o per» sonen het welkom toeroepen, "wat hij speciaal deed aan de ouderdomsrentetrekkenjdieii, die als gasten waren uitgenoodigjd. Welkom heette hij ook de vele leden, maar hierbij moest hem jde opmerking van het hart, dat het bezoek der ge wone vergaderingen schril afsteekt fnj dat van gewnae vergaderingen. Hij acht dit niet in orde en vraagt beterschap. Ais spr. trad op de heer Dorhout van Hoorn, die in een beknopte rede glasheldei uiteen zette de wetten Aalberse n hét staatspensioen. Bij het vele goede dat de wetten bevatten is er zeer veel in te veroordeelén. Ze scheppen veel onbillijks en onrechtvaardigs, Waar oin nog steeds met kracht dient te worden aan gedrongen op premievrij staatspensioen voor al len met een inkomen beneden een vast te stéllen bedrag. Spreker acht het gewenscht wat lang|er stil te staan bij de vrijwillige verzekering Voor op stelt spreker dat deze in zijn optreden nooit wordt ontraden, al weet hij, dat velen niet bij' machte zijn de premie te betalen. Voor de groep 35 tot 65 jaren acht spreker de vrijwillige ver zekering zeer aan te raden, omdat de Staat hier bij krachtig heipt. Spreker wekt allen op tot aansluiting bij den Bond, opdat daarvan zooveel mogelijk kracht zal kunnen uitgaan. Uit het applaus blijkt wel, dat de heer Dorhout met aandacht door de aanwezigen is gevolg|d. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik ge maakt. De voorzitter brengt spreker den war den dank der vergadering en geeft hem de ver zekering, dat door zijn optreden het inzicht in de wetten Aalberse bij vélen verhelderd zal1 zijn Op schitterende wijze werd de avotnd vertier gevuld door den heer Pool van Oudesluis. Zoo wel zijn ernstige als zijn luimige voordrachten 'vielen zeer in den smaak en wat zeker veler syippathie wekt, ieder kan naar de voordrachten van Daan Pool luisteren. Ze geven niet den min sten aanstoot, ieder luistert met geno naar Daan Pooi, omdat hij meesterlijk de personen uit beeldt. De avond is tvoor hem ook weer een (succes geweest en hij heeft er het zijne toe bijgedragen om de avond voor de afdeeling een succes tje doen zijn. De woorden van dank door den voorz. tot hem gericht werden dan ook door de Aan wezigen dik noderstreept door een daverend ap plaus. Medegedeeld werd dat 30 nieuwe leden waren toegetreden en dat op de reeds ingekonlen lijsten 42 persnoen het petitionnement was geteekend Met een opwekking aan de aanwezigen om krachtige medestrijders worden voor het verkrij gen tan Staatspensioen zooais de Bond dat voor staat, werd het officieel gedeelte van den avond gesloten, waarna nog een walsje kon worden ge maakt. I kookdemonstratie i» geven, om aan ie tonnen., op welke manier men op gas finantieeel voordeeliger kan koken, dan op eenige andere manier. ZUIDSCHARWOUDE. Het staat nu vast, dat de coöperatieve Verbruiksvereeniging te Zuidscharwoude zal blijven bestaan, daar de zaak op initiatief van een twaalftal personen, zal worden overgenomen, en op den ouden voet blijft voortbestaan. OU BE NIEDORP. jDoor dalen van het aantal stemgerechtigden beneden 100, is er geen kiescollege meer. Het beroepen van Predikanten zal voortaan geschieden door stemgerechtigd® le den der Eed. Herv. Kerk. NOORDSCHARWO UDE EMIL DE BOUCHER. In hotel „Concordia" zal boven genoemde T elepaat en Hypnotiseur a.s. Zater dagavond optreden. Wij verwijzen gaarne naar de in dit nr. voorkomende advertentie. NOORDSCHARWOUDE. FILMNIEUWS. De Concordia-Biosooop kondigt voor a.s. Zón dagavond een mooi nr. aan. Verwacht wordt we der „De Clown.''' Zie de advertentie. N OO RBSCHARW O UDE. Naar wij ver nemen worden plannen beraamd, om binnenkort .vanwege de Gemeenschappelijke Gasfabriek een Persoonlijk maakt zij een, och wat zal ik zeg gen! lioogdravenden indruk. Zij spreekt zoo vreeselijk beschaafd en welgemanierd. Ook 'schijnt zij een klein hoogmoedsduiveltje in haar hart te hebben. Maar dat is eigenlijk wel heel goed, vis-a-vis de dienstboden. Overigens zal zij1 zich, hoop ik, niet gaan verbeeden, dat lzulke kale adel ons imponeert. i Js zij mooi? vroeg Signe. Dat weet ik eigenlijk niet. Zij heeft iets aparts. Ik geloof wel, dat de mannen haar mooi vinden. Signe kreeg een goeden inval. Zij zou wel met mij kunnen gaan, om den nieuwen spiegel te koopen. Heel goed, riep Tom, dan hebt ge al dadelijk een uitmuntende gelegenheid oin eens kennis met haar te maken. Hij was blijkbaar verheugd, nu stellig en ze ker van zijn geleidersplichten ontheven te zijn. De jonge vrouw stond op. Adieu, riep zij vluchtig, zich. naar haar schoonmoeder wendend. Zonder haar man ook maar aan te zien, ging zij de kamer uit. Dan kan ik dus wel weder naar het kantoor gaan, merkte Tom met flegmatieke berusting op. l.'.e kwtide luim van zijn vrouw was voor hem volstrekt geen bijzondere reden meer om zich boos te maken. Ook mevrouw Steinbrück vond in dezen hatelijken omgang geen reden om1 bi itengewoon bedroefd te wezen.. Zij ging tegelijk met Tom de kamer uit. Toen hij reeds halverwege de trap af was, riep hij haar nog toe: Apropos, Kugler en Graditz hebben een tri'Gaart geschreven. Zij zijn door zaken in Berliji opgehouden, en kunnen vandaag niet ko men. Hoe vervelend, zeide mevrouw Stein tiürk. die met Kugler zeer gaarne omging, of schoon zij tocb persoonlijk niet veel met "hem ophad. Maar hij gold ea deed zich voor al» e§n ZUIDSCHARWOUDE. Door een groot aantal leden van de coöp. Boerenleenbank is een- voorstel aanhangig gemaakt, de heeren P. Zee man alhier en K. Zeeman te Winkel als léden dier Bank te royeer en. ZUIDSCHARWOUDE. De vrachtrijders zaak LangendijkSchagen van den heer A. Stins is overgegaan aan den heer C. Buisman te Heer- hugowaard. f ZUIDSCHARWOUDE. De Vooruitstre vende Vrijzinnige Kiesvereeniging te Zuidschar woude, vergaderde ten lokale van den heer Kra mer. Er waren slechts 12 leden aanwezig, waar over de voorzitter zijn teleurstelling uitsprak. Mede werd teleurstelling uitgesproken over dé Gaseommissie en het Bannebestuur, die zich niet hadden verwaardigd eenig bericht aangaande in gezonden verzoeken te zenden. Medegedeeld wndi dat 6 leden door vertrek als anderszins waren Afgeschreven moeten worden. Uit het verslag van den Penningmeester bleek, dat er een voordeelig saldo van 14 gld. was. (Hem werd dank gezegd voor zijn gehouden beheer Van den heer Ketelaar was bericht ingekomen dat hij moeilijk een lezing kon houden over Langedijk één, aangezien hij als lid van Gede puteerde S. advies omtrent Idit wetsontwerp moest uitbrengen. Algemeen was men van oordeel, dat het toch niet veel gewicht meer in de schaal zou leggen, doch voor de iLan- gedijkens zelf werd het niet ondienstig gfeacht een begaafd en goed notlerlegd spreker nog eens het woord over deze zaak te laten voeren. BBe- sloten werd thans geen pogingen meer aan te wen den, doch te volstaan met het' verzamelen van wa't door voor- en tegenstanders in de verschillende kranten is gezegd, dit op te zenden aan Ged. St. en den voorzitter van de Tweede Kamer, om dat men meende dat die uitingen de beste pro paganda voor vereeniging inhielden. BBesloten werd om' met de Winkeliersvereeniging in connec tie treden om te komen tot opriching van een Handelsavondschool, zooals die o.m. te Schagen bestaat. De heer P. Berkhout deed verschillend® mededeelingen omtrent den loop van den vroege ren cursus in Boekhouden en Handelskennis. Door den heer Dijkhuizen werd dit onderwerp geacht niet in het bijznoder op den weg dér kiesvereeniging te liggen, Waarom men besloot de Winkeliersvereeniging te verzoeken, de tot standkoming te bevorderen. Als bestuurslid werd gekozen de heer K. Dijk huizen. 'j Besloten werd Mej. C. S. Groot uit te !noo digen een lezing te houden, vooralt om de Vrouwen in het bijzonder op te wekken, zich, nu ook zij kiesgerechtigd zijn, 'wat meer met maat schappelijke vraagstukken bezig te houden. Wan neer tijd en omstandigheden gunstig zijn, zal die vergadering worden uitgeschreven. Nadat nog enkele besprekingen waren gehou den over eventueele reorganisatie der vereenigingf en besloten was bij het college van B. en ,W. enkele namen van personen in te dienen ter aan beveling van leden der oudercommissie volgens de L. O.wet, werd de vergadering gesloten. K echtzaken (Zitting van Dinsdag 8 Maart 1921.) UITSPRAKEN. - Em W., huisvrouw C. V., Hoorn, diefstal, 20 gld. boete of 220 dagen J. P. de J., Enkhuizen, belastingovertreding, 2 maanden gevangenisstraf. der eerste gentlemen der stad, en imponeerde door onberispelijke, zekere conversatievormen, boven dien was hij steeds op de hoogte van elke his- ttoiri scandaleuse in de stad, die hij met mora lise erende opmerkingen en met uitbreidende om- slaoHigbeid weer wist over te vertellen. VIERDE HOOFDSTUK. Irene zag verbaasd van hare commode op, waarin zij juist haar linnengoed pakte, toen de jonge vrouw bij haar binnentrad en verlegen aan de deur bleef*'taan. Ik ben de vrouw van Thomas Steinbrück, zeide Signe aarzelend, Signe Nordenfalke. Ik ben gekomen om u te verzoeken of ge met mij een wandeling doet. Wel zeker, antwoordde Irene dadelijk. v4 D mevrouw Steinbrück mij niet noodig heeft, en ik dit linnengoed en deze kleeren in zulk een schromelijke wanorde verlaten mag O, zeide Signe, ge zijt vrij om te doen altijd wat ge wilt. Ge zijt toch geen domestieke. Irene was grootelijks verrast. Zij nam hoed en mantel en dacht, Wat ziet zij er schuw en angstig uit, alsof zij dooi verdriet wordt neergedrukt'. Toen zij beiden samen het huis uitgingen, keek mijnheer Thomas hen uit het kantoorvenster na, en mevrouw Steinbrück deed boven hetzelf de in don spion aan haar kamerraam. Een knappe dame, dacht Tom, een energiek, krachtig gezicht. En hij zuchtte, en dacht aan de teedere onbeholpenheid van zijn vrouw. Waarachtig, rijk en voornaam uitgedost, dacht mevrouw Steinbrück. Daar moeten wij meer van weten. Zij begaf zich dan ook, krachtens haar recht als vrouw des huizes en meesteres over haar j ondergeschikten, naar de kamer harer gezelsehaps juffrouw en bekeek daar, zonder iets aan te ra ken, de in bet rond liggende goederen. Het prach tige linnengoed, fraaier dan zij zelve het droeg, ergerde liaar. De voorraad kleederen scheen haar verkwistend toe. Zij ontdekte in de ceintuur van een met de voering naar bovend liggend lijf de firma van een voornaam Berlijnsch confectie-ma- 'gazïjn. Haar ontgingen ook niet de fleschjes en L. W> de J.., Enkhuizen, bslastingavortreding 2 maanden gevangenisstraf. G. R., Zwaag, melkvervalsching ,1 maand gevangenisstraf. WZ., Zwaag, melkvervalsching ,1 maand gev angenöisstrai Nic. K., Schagen, wederspannighêcd ,30 gild. boete of 30 dagen. Jan G., Zijpe, beleediging ,10 gld. boete of 10 dagen. Huib D., Egmond aan Zee, vernieling, 25 gld. boete of 25 dagen. C. F. A., Helder, poging tot diefstal, 2 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk. Jan K., Teasel, dierenmishandiing, 5 gld. boe te of 1 week tuchtschool. i genaardigste is eohter, dat de kop veel weg) heeft van een menschengezicht. Aanvankelijk •dacht men met een soort walvisch te doen té hebben, maar dit is niet het geval gebleken. Hot is een woenderbeest zooals men er tot nog toe geen enkel aanschouwde, cn duizenden stroo men \an alle kanten aan om het te bekijk'en. Tot zoover de beschrijving in Engelsche bla den. Zou 'men ditmaal (inderdaad met een, onbekend) monster uit de diepzeeën te doen hebben ?i DAT VIEL HEM NIET MEE. We lé zen in het Eriesche Dagblad.: Mijnheer Blkiman die er warmpjes inzat, had het met zijn knechts over de verschrik kelijke hooge loonen van den tegenwöordisfen tijd. Een jong pienter werkman bood hem daar \op aan om1 een contract aan te gaan yoor een jaar. Het eerste half jaar zou hij gratis' Zijn werk doen. De 27e week een halve cent ont- Vangen, terwijl dan de volgende 25 weken zijn loon moest verdubbeld worden. Mijnheer Blik man zei „toip"' en onder getuige werd het con tract geweekend. Ziehier wat hwij de laatste 26 weken van het contract moest betalen. "0,001/2, 0,01 0,02 0,04 0,08 0,16 0,32 0,64 1,28 2,56 5,12 10,24 20,48 40,96 81,92 163,84 327,68 655,36 1310,72 2621,14 5242,88 10485,76 20971,52 41943,04 83886,08 27e betaaide hij aan loon 2e 8 29e 30e 31e j32e 33e 34e 3öe 36e 37e 38e 39e 40e 41e 42e 43e 44e :45e 46e •47e '48e 49e 50e 51e maar Blikman liet zich vooraf failliet verklaren en wat hij de 52e week wel verdiend zou heb- bén, gelieve de lezer maar zelf uit te rekenen. DE ZEESLANG. EEN NIEUW EXEMPLAAR. De ver halen nozer zeemonsters en zeeslangen zijn weer met één vermeerderd. Het geldt ditmaal echter een controleerbaar feit, in tegenstelling met vrij andere zeemonsterverschijningen, Waargenomen door zeelieden met een levendige fantasie. Men heeft dan eindelijk een zeemonster, eén zeemonster „met een menschelijk gezicht" nog wel, in levende lijve te pakken. In Engeléche kranten wordt het dier uitvoerig beschreven, zoo als het thans ligt bij Jehu Sands, 10 ft '1(2 mijl van Bombay. Bij kalm wéér is het oip geheimzinnige wijze oip het strand gespoeld, niet dood, doch spring levend, en de laatste telegrammen melden, dat het dier reeds 48 uur leeft op hot droge, steeds meer geluiden uitstootend, die op gekerm van pijn gelijken. Het monster is ruim acht meter lang, heeft een bek van ruim een meter diep, en (voorzien van rijen vreeselijke tanden. Drie man tegelijk zou hei monster vermoedelijk kunnen verzwelgen. De huid van het dier waaronder men de ribben ziet liggen, is zwart, de oogén gelijken op die van een olifant en rollen onheilspellend. Het ei- doozen van kristal en zilver op de waschtafel, evenmin als een handschoenenkistje van leder en pluche, met gouden monograJm en een kroon. Mevrouw Steinbrück kreeg letterlijk hart-k'lop- pingen. Zij besloot het geval met haar zoon Fribo te bespreken. De beide jonge dames liepen zwijgend naast elfe ander door de straten. Irene was niet vrij van verlegenheid. De mededeelingen van mevrouw* Seitnbrück hadden haar den moed benomen, om eeen vriendelijke verhouding tot Signe te zoe ken en toch gevoelde zij zich zonderling en zeer sterk tot de jjonge vrouw aangetrokken. Signe daarentegen zweqg, omdat zij over het éénige onderwerp dat haar gedachten dag en nacht be zighield niet met het haar ombekende .meisje durfde spreken. Maar eindelijk knoopte zij toch een gesprek aan. Ik wil u om iets verzoeken, zeide zij. Ili spreek altijd zoo slecht Duitsch. Men lacht mij uit om mijne fouten, maar zeer zelden is er iemand, diepze Verbetert. Ik ken te (weinig Duitsch dan dat ik er over zou kunnen oordeelen. Maar het komt mij voor, alsof de familie Steinbrück siecht Duitsch spreekt. O, ik bedoel niet slecht ik bedoel gebroken. Gebrekkig Wildet ge zeker zeggen, ver beterde Irene, die overigens dezelfde opmerking gemaakt had. Haai- Johanna had haar oor daarvoor steeds ge scherpt en Dr. Ebermann klaagde voortdurend, dat er van de tien Duitsohers altijd negen waren die zicli met den karigsten woordenschat tevre den stelden ,en daaruit niet eens welluidende vol* zinnen wisten te vormen. Irene beloofde haar fouten te zullen verbeté ren en bood ook gemeenschappelijke leesoefe ningen aan. Er kwam een weinig glans in de matte blauwe oogen. O, wezenlijk? Dus zullen wij' dan samen lezen? O, iemand die tijd voor mij' heeft. Daaruit sprak een klacht, die Irene's hart bij na deed breken. Het was haar zoo zelden over komen een snelle genegenheid in haar binnenste te voelen ontstaan maar nn welde er een in nig medelijden voor Signe in haar gemoed op, tegelijk met een wanae genegenheid. HET CONFLICT TUSiSCHEN GROEN- TENVERKOGPERS EN KWEEKERS. De ttlaaiiemsche grossiers en groentenwinkeliers heb ben zich solidair verklaard met hun Leidjsehe collega's en weigerden heden, Dinsdag*, óp de groen tenmarkt te Haarlem groenten Van kwee kers te. koopen. De Kweekers willen' nu Woensdag zelf de groenten aan het publiek verkoopen. EEN BRUTAAL STUKJE. Een paar dagen geleden moest de bekende nachthuishou der Loutje de Vries zich in het Huis van Bewa ring te Amsterdam aanmelden, teneinde hechtenis te ondergaan, terzake overtreding der drankwet en \erzet. De Vries had daar weingi zin (in on gooide het op een accoordje met een bekend (ty pe uit donker Amsterdam, den schoorsteenvegers zoon Barbieri. Afgesproken was, dat deze voor 200 gulden de straf van Lou de Vries zou (uit zitten. Inderdaad bracht de Italiaan een paar dagen aan de Weteringschans door, maar toon werd het bedrog ontdekt. Eenige agénten werden 'geroepen om te constateeren, dat de gevangjene niet Lou de Vries was, maar Barbieri. Thans zitten ze a-Hebei. (De (Courant!) DUITSCHLAND EN DE GEALLIEER DEN. Wanneer wij beginnen met het plaat sen van een proclamatie, die President Ebert aan het Duitsche Volk heeft uitgevaardigd, dan kennen onze lezers den toestand, waarin Duitsch- land zou komen te staan, wanneer aan den eiseh der milliardenbetalingen Werd voldaan. „Medeburgers! Onze tegenstanders in den we- 'reldoorlog hebben ongehoorde en onvervulbare eischen van geld en goed aan ons géstekt. Wij zelf niet alleen, ook onze kinderen en kleinkin deren zullen arbeidsslaven worden van de tegen standers. Door onze onderteekening zouden wij een ver drag bezegelen, hetwelk de arbeid, ook van ge neraties niet zou kunnen uitoveren. Dat mochten dat Konden wij niet doen. Onze eer, onze eigen waarde verbood het ons. Onder openlijke schen ding van het vredesverdrag van Versailles zijn de tegenstanders er toe overgegaan om nog meer Duitsch'g ebied te bezetten. Wij kunnen geen gé- weid met geweld keeren. Wij zijn weerloos. Maar uitroepen kunnen wij, dat allien het hoo- ren, die nog de stem dér gerechtigheid erken nen. Het recht zal hier worden vertrapt door geweld. Met de burgers, die de heerschappij der vreemden moeten dulden, lijdt gansch het volk. Maar met ijzeren banden moet dit leed ons aan eensmeden in een enkelen wil een enkel gévoéll Medeburgers, treedt de vreemde heerschappij met ernstige waardigheid tegjemoet. Bewaart uw oprechten zin, maar laa tu niet meesleepen tot onbezonnen daden. Houdt vol, hebt vertrou wen. De regeering zal niet eerder rusten, voor het vreemde geweld moet wijken voor ons recht, (was get.) Rijkspresident Ebert. Rijkskanselier Fehrenbach. De onderhandelingen zijn afgesprongen en van daag rukken de Fransche en Belgische troepen Duitschland dieper in, ten einde het te dóen ge voelen, dat het zich in de handen van idfen over winnaar bevindt, teneinde het dus een moreelen slag toe te brengen. Want finantieele voordee- len zullen deze manoeuvres den Geallieerden niet opleveren. Men zal beginnen met de bezetting van Dusseldorf, daarna komen Duisburg en Ruhr ort aan de beurt. Voor hoe lang? En Verwachten de Geallieerden dat Duitschland tenslotte onder den druk der vijandelijke wapenen zwichten zal Signe scheen dit te gevoelen. Met zekere voor zichtigheid begon zij Irene stap voor stap te- naderen, allereerst langs den Weg van een verhoor iets wat Irene zeer grappig voorkwam, doch haar óók een diepen blik in het lijden dezer vrouwr Houdt gij veel van uitgaan, onder de men scenh? En na een ontkennend antwoord: Wij moeten iederen avond uitgaan. Daarna kwam er weer een andére vraag: Waar zoudt ge liever wonen, waar boomen zijn en de prachtige zee, of liever in een stad van enkel muren. Toen Irene zeide, dat zij' zeer zeker aan een woonplaats in de schoone natuur de voorkeur gaf, schoot er een straal uit de blauwe oogen en begon de moede stem zich te verlevendigen, om: te beschrijven, hoe haar ouderlijk huis te mid den van een groot park aan het Malermeer ge legen was en hoe zij bij het vallen van den avond in bootjes geroeid had, terwijl er van den over melankolieke liederen weerklonken. Zij zou Ire ne al de fotografieën daarvan laten zien en ook Zweedsche liederen voor haar zingen, wanneer niemand het hooren kon. Verder vroeg zjij, of Irene een ouderlijk huis had gehad, waar een innige liefde allen steeds door dezelfde belangen vereenigd hield). En na verloop van een half uur was Irene bekend met alles, waaraan dit jonge, dwepende en phantaseerende schepseltje gebrek leed. Dat mevrouw Steinbrück en deze schoondochter el kaar niet konden liefhebben, was stellig en ze ker. En indien mijnheer Tom- slechts een wei nig nSaar zijn moeder aardde, was ook bij hem' nooit of nimmer op een goede verstandhouding te rekenen. Plotseling vroeg rij aan Irene: Gij kent nog niet Fribo?. f Neen. O, hij is goed, zeer goed. Hij begrijpt, dat de menschen verschillend rijn. 1 Irene deed er het zwijgen toe. Fribo dat was de man, met wien men haar verboden had te ooquetteeren. Deze pijnlijke herinnering maak te haar den man reeds zeer onaangenaam. Gij kent ook nog niet Tom?. JWordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 2