3 SN, eding. Ho. 23. Woensdag 10 Maart 1921. 30e Jaargang *r. de. ifien iteiten 111-113 mrtrifciMi» n fcxerntiHU* au NIEU WE LANÜEDUKER COMAE WINTERLEZINGEN. BROEK OP LANGENDIJK. HET BOLSJEWISME IN HONGARIJE. Die eerste 3 geboden, die handelen o- er de verhouding van den mensch tot ,od, zijn Schepper, .bestaan voor bet olvewisme niet. Het geloof aan God warrit geacht de gToote gronddwaling Ite ijn waarom men dan ook reeds het 1 omen vaml den Naam Gods strafbaar telde. In een djer liederen, waarvan 't ihgen ook op de Christelijke scholen rplichrtend werd gestidLd, jkomt de vree s lijke regel voor: „ons verdedigt God och Koning." In theorie is geleeraard ib.t he|t foeter was Judas, de discipel, 'e zijn Meester, onzen Heiland ver- ïed, te vereeren, dan Christus. Waarom en dan ook in het Russische stadje lanjüow een standbeeld' voor den ver ader heeft opgericht. Hie(t 4e Sabbat hsgebod heeft heit bols jewisme intact gelaten, natuurlijk en kel om het hygiënisch en sociaal be lang. Maar het 5 de gebod', de grondzuil vian het ouderlijk gezag, heeft het ver nietigd'. Op .school ook op de Chrisi- telijke werden idle onderwijzers ge- dlwongjem dén kinderen te lieeren hun ou- dletrts niet meer te gehoorzamen, immers het gezag van Godswege was de groor te steunpilaar van het kapitalisme. Een vooraanstaande dlame in de rijen der bolsjewisten betoogde in leien toespraak het belang dier gemeenschap vor- De dlait de kinderen op 3-jarigen Leeftijd van het ondierlijk huis naar een inrichting werden overgebracht, om op staatskosten verder grootgebracht t.e worden. Eén andere wilde, dat reeds de pasgeborenen, desnoods met geweld, van die moederborst moesten afgerukt worden en enkel kunstmatige voeding geoorloofd zou zijn, dlaar met de moe- l diermelk die kindieren achtjnjg en eerbied ki voor hun verzogersr inzogien. Wat strij- was met idie belangen der comimiu;- ïsche gemeenschap. Deze ohmem- schelijke uitlatingen haddien lechter niet gewild effect. De Hongaarsche vader landsliefde der vrouwen kwam er tegen verzet en een bolsjewistische vrouw uitte .haar woede in die woorden: „Ik zori Bela Khun in stukken kunnen scheu Alkmaar CURBJENTIE, Onder het zingen van Psalm 42:3 en 5 werd een collecte gehouden, .om door middel van de Hongaarsche Pers het Christelijk element daar te 'lande te ver sterken, die naar we hoorden, ongeveer 75 gulden opbracht. Wat bet zesde gebod betreft, ver- olgde spreker, staat het bolsjewisme zeer schuldig. Het menscbelijk leven als zoodanig heeft voor hem geen waar die. Naar het klassebélang wordt elke waarde afgemeten. Wie dit in den weg staat, dient «doodeenvoudig opgeruimd :e worden. Andersdenkenden vermoor den is geen misdaad, verdient geien straf. Integendeel, wie het doet, istaat niet schuldig, maar maakt zich verdien stelijik, eer en roem is zijn belooning. de omstreken van Buda Pest heb ben de roode troepen bdj de bezetting an een dorp niet minder dan 61 p.ex- sonen opgehangen, en prat gaande pp hun doen liet de bendie zich foitofo rafeeren staande temidden der lijken Itn de 132 dagen van het bolsjewistisch bewind zijn ongeveer 3000 mlelnschien we derrechtelijk, vaak na afgrijselijke pij niging vermoord. Ten opzichte van het zevende gebod zou spieker ons vreeseüjkle bijzonder heden kunnen meedeelan, maar de plaats «waar we vergaderd zijn en het gehoor dat ik voor mij zie, aldus spr., weerhoudt me. Het is niet betamelijk dit su Ijl- bijzijn van kindieren te behan delen. Men heeft gesproken van dief ze- deleer dier natuurlijkheid. Inderdaad was bet die der schaamteloosheid. De «ere der vrouw is met voeten getreidlen ja vernietigd. Dien arbeiders werd o- penlijk aangeraden hun leigein wettige vrouwen te verlaten om toet andere een z.g. sjovethuwelijk t.e -sluiten- Het „gij zult niet stelen" veronder stelt privaatbezit. Waar dn theorie ge- leeraard werd, dat alles aan het pro letariaat behoorde, da-ar heeft het bols jewisme in Hongarije geen oogemlbli'k geaarzeld de leer in daden om te zet ten'. Trotsky en Letnin gaven opienlijk dien raad „Rooft het terug" en onder die ,het is het onze len daarom nemen w,e het" is in ons land, zooa'ls we reeds 2agen, schandalig geVoofd en gastod.an,. Nog vertoeven er bolsjewistische leiders in bet, buitenland, dis e;ep rijk leven I ledden, van wat zij de burgerij hebben ontnomen. De wereld werd gewoonweg omgekeerd. Veel bezitters werden in waarheid proletariërs en menscfoen uit de achterbuurten zijn door roof tot ka pitalisten geworden. Dat sommigen «ie consequentie van den nieuwen tijd maar kwalijk begrepen, illustreerde Prof. S. met een verhaaltje van een eenvoudige dienstbode, dat een glimlach bracht op menig ernstig gelaat. Zij was in een deftige dienst. Op een keer trok ze me- vrouw's mooiste blouse aan. Door deze naar het waarom hiervan gevraagd, gaf z-e onbeschroomd ten antwoord: „ik heb zoo'n House niet en wat we niet heb ben, taogen we immers nemen". Me vrouw bleef kalm. „Het is waar ook, Leentje, ien daarom zal ik dien knechgt naar je vader sturen. Hij heeft koeien die wij niet hebben, nietwaar? Nou, dan moet hij voor ons imaar een koe van je vader halen. Leentje begreep, dat het zoo toch ook niet klon. Ze trok de .blouse weet uit, „neen, dan is het toch maar beter dat het blijft, zooals het aï- itijd was. Het leven werd een hel. Niemand was ook maar .een oogenblik zeker van zijn bezit. Terwijl zelfs de noodigste le vensmiddelen niet verkrijgbaar waren, voor hen, die geen lid waren van de een of andere communistische organisatie kregen de 'kinderen van proletariërs pi anolessen in de salons der deftigste bur gerhuizen of werden zie dies Zaterdags gabaad in de badkamers vian oud adel lijke kasteelen. Het spireet als vanzelf, dat ook de -twee laatste geboden, |die het valsch ge 'tiuiigenis en het hegeeiren van 's naasten .eigendom verbidden, in de communisti sche maatschappij als niet bestaande werden beschouwd. Tegenover de bour geois was in een woord alles geoorloofd! Hot abnormale moest nu eenmaal nor maal zijn. Er moest volkomen gelijk stelling komen. Alle particulier initia tief werd gedood. Ik zelf, aldus Prof. S|. heb al dien tijd letterlijk niets kun n-en uitvoeren. Ook op cultuurgebied deed de onder- ste bovenkeering zich gelden. Wat op wetenschappelijk gebied tot nog toe al:s waarheid had gegolden, wat als. bewezen •en dies vaststaande tot uitgangspunt voor verdere ontwikkeling werd geno toen, moest nu niet enkel herzien wor den, neen, (moest als «Dwaasheid wor den beschouwd. Wie in vroeger tijden als een nationale held was vereerd, nu der verguizing moest worden prijsge geven. Tegen wien men 'tot nog toe dié i jeugd had geleerd op te zien als een 1 groote onder de groot-en moest nu ge- trapt worden als een wiens naam feite lijk niet verdiende in gedachtenis te wor den gehouden. Wat vroeger waarheid' was geweest, moest nu leugen heet en immers „de waarheid was nu eerst ge komen. K EEen stelsel van spionage op uitgie- j b-reide schaal, dat voor .eiken kring z.g. vertrouwensmannen aanstelde, legde -be- slag op ieders persoonlijke meenang. Ze Ikon, ze mocht niet tot uiting komen, zoo min in besloten- kring, al-s in pubüie- I fce (bijeenkomst. Zoo min bij de volwas senen als bij- de jeugd. Van lucht op de scholen was geen sprake meer. In bet leger waren gelen rangen meer, de examens werden afge- xschaft. Ontslagen professorenn werden x lot bedienden aan de hoogescholen aan J o'leid. Arbeiders zonder ontwikkeling I ladden de geestelijke leiding des volks in handen genomen. In de nieuwe maatj schappij was voor de -burgers geien plaats. Zelfs geen naald kon gekocht worden, zonder.bewijs van lidmaatschap eenar communistische organisatie!. Een bourgeois, oud minister werd heit laten verzolen zijner schoep^ pjfejmpweg ge- j weigerd. Die toestand was in een woord een j wanhopige chaos, die, als zij had moe ten voortduren, toit een finajntieel en I zedelijk bankroet had moeten leiden. Jt als hiji in stiee van- plaatselijk, alge- meen mocht worden, de Ondergang zel ve zout geweest zijn. Wij hebben gezien' j wat het bolsjewisme, in praktijk ge- bracht is. De vage, grauwe theorie mo- ge de oppervlakkige béschou.wcr een wijle -toeschijnen, als nog niet zoo v-e-r- werpelijk, in Hongarije was het geen theorie, geen ijdele philosophic meer, maar naakte werkelijkheid, die, steunend op dynamiet en bajonet, zich heeft doen kennen als een anti christelijke macht, die die geheele Westiersche cultuur met volslagen ondergang bedreigt. En toch...... de heerschappij van het bolsjewisme heeft voor Hongarije twee erlei opzicht groote winst gebracht. Ten eerste, de verschrikkelijke maan den, die doorleefd zijn, hebben de oogen van ons volk geopend. Het bange lijden heeft ons volk gelouterd. De les is hard geweest, maar ze is ter harte genomen. De publieke meening is gewijzigd. Er j was een afglijden van de oude, beproef- de paden. Een overhellen naar wat als heilstaat werd voorgespiegeld. Een heu len en vriendschappelijk coquetteeren met de geesten uit den afgrond. Gode zij dank, nu het Hongaarsche volk het door de sociaal democraten binnenge loodste communisme heeft gezien ïm zijn ware gedaante en aard, durf iik te zeggen, dat het er nu genoeg van heeft Het Bolsjewisme beeft dn Hongarije af gedaan. Niemand verlangt e» meer naar en als het piet door buitemlandische! hulp- nog eenmaal tot heerschappij komt is het bij ons geweest, maar komt helt in afzicnfoaren tijd niet terug. De tweede winst is geweest deze: dat in Hongqfije gezien- is, dat alle an waar achtig Christendom in staat is, de macht uit den afgrond: te weerstaan Van geen menschelijke rede van geen oeconomisch stelsel is heil te verwach ten. Alleen in het Christendom schuilen d «gegevens en de krachten, die red-; ding voor de Menschheid kunnenn bren gen. Het Christendom alleen kan «ie David zijn, die den modernen, rooden Goliath terneer kan slaan. En nu, Br. 'en Z., wat de toekomst van mijn zwaar geteisterd vaderland hér treft, zij' is somber. Tallooze problemen vragen om oplossing. Maar een ding is zeker. Zal Hongarije weer opkomen uit zijn diepen val, dan moet er het Gere formeerde Christendom weer herleven en naast God, hebben we ten deze ons oog geslagen op Nederland. Van daar moet onze hulpe komen. Nederland is van ouds voor Hongarije totJtijfcen steun geweest. Steeds hebben tutsèchen beide landen nauwe connecties bestaan, inzonderheid op kerkelijk ter rein. Er zijn jaren geweest, dat onge veer 100 Hongaarsche studenten theologen het godgeleerd onderwijs aan uw hoogescholen volgden. Nog steeds zijn er drie. De Nederlandscbe diplomatie heeft steedis de Hongaarsche staat gesteund in haar verzet tegen de Habsburgiers, die het op de algeheete knechting der Hongaren hadden toege legd. Het was Ne-eriands eerste zeeheld Mirhiel Adriaansz. de Ruijter, die de Hongaarsche predikanten bevrijdde van dj galeien. Steeds vloeiden uit Neder land groote sommen geldis, ter bè-vorde- tlcring van het Calvinistisch Christen- dam in Hongarije. Nog altijd bestaat an de hoogeschool te Buda Pest een Groen -van Primsterer beurs, die de naam van uw grooten christen staatsman doet voortleven bij ons. Toen in 1863 voor de Geref. Kerk in Hongarije een kritiek moment was aangebroken, wendde deze zich met een schrijven tot Groen oni| hulp. Dieze plaatste dat in de Heraut, en vroeg om steunn van zijn geloo.vige 'andgenooten Een som van 37000 gld.. werd bijeengebracht, waarvan 20,00 o werden bestemd tot een fonds de C'oen. van Prinstererstichting om behoeftige Hongaarsche studenten te steunen. Mej. H. S- S. Kuijper heeft in haar voortreffelijk boek over Hongarije het zoo waar en -tevens zoo schoon gezégd: - Hongarije'ligt midid-en in Europa en 'toch is het niet zuiver Europeesch; liet is niet "Germaansch niet Ro- maansch -en ook niet Slavischh. Het is i-ets eigens, iets bijzonders. Het is Hongaansdi. Het Calvinisme, dat reeds tijdens de hervorming in Hongarije wor tel schoot bleef sinds dien tijd er foe s'aan. Meermalen werd het met volsla gen ondergang bedreigd, het scheen somwijlen of het vernietigd was, maar als een oliedirop op de woeste golven, kwam het telkens weer naar boven. Naar waarheid en schoon gezegd. Wij zijn geen Germanen geen Slaven geen Romamen. Wij zijn en hopen te blijiven Hongaren. In dien zin genomen zljln we geen broeders. Maar in Christus isi noch Jood, noch Gri-ek; geen dienst knecht noch vrije; in Christus Jezut Ulwien en onze HEERE zijn wij ééén. Bro-eders en Zusters in Nederland. Gedenk onzer in uw gebed:. Blijf ons steunen met uw gaven. Blijf ons helpen zooals ge tot nog toe hebt gedaan, en God van den hemel geve dat ook nog spoedig voor Hongarije een blij-de dag pao ge aanbreken en ook daar de Mag- nalia Dei de groote werken Gods aanschouwd mogen worden. Na het zingen van Psalm 90 :i (de bij de Hongaarsche Christenheid zoo bij- - zonder geliefde Psalm, versiLagg.) sloot Da. R. W. de Jong het samenzijn met dankgebed. VERGADERINGEN. D-e Coop. Boerenleenbank te Zuid-; scharwoude vergaderde Vrijdagavond ten lokale van- den heer P. Kramer. In het geheel wanen 105 personen verte genwoordigd1. Als voorzitter fungeerde de heer P. Berkhout, -die meedeelde dat èn de voorzitter van den aRaad van Toezicht, den heer P. Boon, èn de vi ce voorzitter, de h-eer C. de Jong, de laatste wegens familieomstandigheden niet op de vergadering aanwezig kon-den zijn. Hij hoopte dus, dat uit hun af wezigheid geen verkeerde gevolgtrek kingen zouden worden gemaakt Verder w-ees hij op den -ernst dezer vhergade- ring. Hij las ieen schrijven voor van een -groot aantal leden, van den vol- genden inhoud: j.D-e ondergeteekemden, allen leden „van de Coöperatieve Raiff-eisenbank, „te Zuidscharwoude en tegenwoordig ge „'woest zijnde op de buitengewone leden vergadering dier Bank, welke gehouden „is geworden op 3 Maart bdj P. Kramer „alhier; «gehoord de beschuldigingen geuit ,,doar «Den heer P. Zeieman tegen het „Bestuur en Raad van Toezicht en te lgen den heer Du Burck en de beschul- „diging door den heer K. Zeeman te- „jgen den heer Dpu Burck; „gehoord de uiteenzetting en de weer „legging door «De beschuldigden; „gehoord het besluit van den kassier +oto de heeren P. en K. Zeeman niét jm-eer in zijn huis te willen ontvangen!, waardoor hij genoodzaakt is als kassier „te moeten bedanken; „gehoord het besluit van het bestuur en den Raad van Toezicht, om, als de heer du Burck heengaat, ook zij een parig van oordeel zijn hun functïie als baatuur sleden en leden van dien Raad van Toezicht neer te leggen, omdat zij ten volle overtuigd zijn van die onschuld van den heer du Burck. overwegende, iclat bet bedanken door bovengenoemde heeren een ware ramp zou zijn voor onze Bank, die ons allen zoo lief Ls en voor velen haast onmis baar is geworden, dat de geuite bescthul digiing en verdachtmaking door geen enkel motief is waar gemaakt iep ail- 1 leen voortspruit uit een persoonlijke haat van de heeren P. en K. Zeeman tegen den -heer du Burck ,dat hun ver trouwen in het Bestuur -en den Raad van Toezicht en kassier in geen enkel opzicht is geschokt; besluiten de handelingen van bedoel de functionarissen betreffende onze Bank goed te keuren; reden waarom zij- èn het bestuur èn Raad van Toezicht èn kassier beleefd doch dringend verzoeken op hun besluit van bedanken terug te komen en zichh niet v-erd-er testoren aan de onware be schuldiging in deze zaak geuit; en besluiten de heeren K. Zeeman te i W-inkel en P. Zeeman te Zëuidiscbar- j woude als leden te royeeren. De voorzitter wees alsnu den heer du Burck als secretaris dezer vergadering aan en -stelde namens Bestuur eft Raaid) van Toezicht voor, om, waar de vorige geheel besteed was aan de bespreking van da zaak door beide partijen, thans tot Stemming over te gaan. De heeren P. -en K. Zeeman protesteerenn daarté- gen, de laatste omdat hij de vorige vergadering bijna niet aan bet woord is geweest. D-e voorzitter merkt op, dat j hij de erdediging aan zijn broer had ge- laten, die ruimschoots in de gefl-egenl- h-eid is geweesit, zijn beschuldiging waar te maken. Er ontstaat nu verd-er éen redetwisten in de vergadering, dat een juist weergeven niet mogelijk maakt. Er w >rden van weerszijden verwijten ge- d ia-n, en als de beieren Zeeman het woord willen voeren, wordt hun- dit door vo-dtgetrappel der vergadering onmoge lijk gemaakt. Tenslotte vraagt de voor zit tar, wie er voor heropening der dis cussies is. Er blijken 9 stemmen vóór te zijn. Na nog wat geredekavel veriaten onder protest de heeren P. Zeeman, K. Zeeman, S. Zeeman, C. Zeéman, Jb- Kramer Jbz., Jb. Kramer Jbz- Jr., Jb. Schout-en, Jr. Glas en M. chrijv-er de vergadering. Er wordt thans over de motie ge stemd. De uitslag is, 90 voor, 7 tegen -en 4 blanco. Bestuur en Raad van Toe zicht hielden zich buiten stemming. De voorzitter dankt de vergadering voor dit votum van vertrouwen, sp-reekit zijn spijt uit, dat zooiiets heeft moeten gebeuren, doch meent, dat er niet an ders kon gehandeld worden. Hij geeft d-e verzekering, dat Biestuiur, Raad van Toezicht en Kassier alles zullen doen, om in het belang der Bank werkzaam te rijn. De kassier voegt daar nog een woord je aan toe en hoop-t, dat d!e 7 tegen standers ten spoedigste als lid zullen bedanken. Dat eisebt de logische con sequentie. Daftna ging men over tot de verkie zingen. Als lid van het bestuur werd ge kozen de heer P. Boon, als lid van den Raad van Toezicht (dé heerien G. Gut- ter, als plaatsvervangend- Bestuurslid) de heer R. Luijting -en als plaatsvervangend lid van dien Raad van Toezicht de heer J. Barten Klz. Na 'rondvraag weid de vergadering ge sicken. PLAATSELIJK NIEUWS. - LANGENDIJK. Naar wij vernemen zal de A.N.G.O.B). afd-eeling Langedijk, en de N. V. den ten Zaterdag in April haar 245 ste Jaarfeest herdenken. NOORDSCHARWOUDE. In de uitslag van de kolfwedstrijd, ge houden door de sociëteit Vriendenkring in Concordia alhier, is dloor foutieve op gave een fout geslopen. Deze wordt thans hersteld en ver anderd in: J. Sijpheer, serieprijs 2e kl. met 58 punten. T. Kostelijk, serieprijs 3e klasse met 57 punten. - NOORDSCHARWOUDE. Dinsdagavond had een damwdestrijd plaats tuaschen de LangedSjk-er Damclub- en „Ons Genoegen" van Warm-enhuizen in hotel Concordia alhier. Er waren van elke ver-eeniging acht deelnemers welke elkaar bekampen moesten. De uitslag was als volgt: Langedijker Damclub: A. van Niienes o 1 K. «ie Ruiter 1 1 A. Swag-er o o W. Kuiper o o C. de Ruiter - o 2 G. van Loenen' 2 2 J-b. Bekker 2 2 A. Keppel 2 2 Totaal 17, Warmenhuizen P. de Groot 2 1 J, Tesselaar 11 Joh. de Groot 2 2 J. Pie 2 2 W. Berkhout 2 o P. B-erkhopt o o D. Ootjers o o Jn. Sieu-wertsen o o Totaal 15 zoodat N-oordscharwoude won 'met 2 ten -in de meerderheid'. - NOORDSCHARWOUDE. Zaterdagavond werden voor een hon- deidvdjftigtal bezoekers in Concordia eenig-e seances op het geblied van fceie- patie, hypnose en suggestie gegeven door Etoil de Boucher. p 'het gebied van telepatie kregen wij eenige aardige seances te zien, waar van een tweetal tamelijk goed werden gevoerd. Of het aan den telepaat of wel aan de personen die een opdracht gaven, te wijten is, kunnen wij niet be- oordeelen, doch schitterend was het poi juist niet. Maar de me-este belangstel ling werd zeer zieker betoond aan die se ances op het gebied van hypnoti-smle, waarbij d-e heer de Boucher een twee tal personen zoodanig onder zijn in vloed wist te brengen, dat het heusch waard is, hiervan een korte beschrijving te geven. Zoo liet hij den heer S. S. op z-ijn bevel slapen, in dien toestand zoodanig verstijven, dat de persoon, toeln toen hem ,met hoofd -en voeten op een fweetal stoelen la-g, hij -er net op -lag, als wanneer men -een plank op een twtae stoelen legt. Daarna, nadat -hij hem uit die verstijving had verlost, liet hij hem nog stee«l's in slapend-en toe-stand, naar een piano loop en -en daar in dien toa- stand het Wilhelmus spellen, terwijl die persoon niet eens piano kon spelen, he.t welk bleek, toen hij uit dien slapenden toestand werd gewekt. Het geheel was een interessante a- vond -en een en ander werd door bet publiek met groote belangstelling: ge volgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1