Nieuwsblad voor LANGEPIJK eu Omstreken. Si o 25. iHTfcMC. Tfea-feftttttMI Zaterdag 26 Maart 1921. Ie Blad 30e Jaargang per 3 maanden fl,00 - J. EL KEIZER. NI EU WE LANGEDIJKER (01 RUT. Deze courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagavond. 4.BOSNEMENT8PBU8 REDAOTEUR-UITGEYER BUREEL: Moordscharwoude. PBIJ8 DEK 13 YERIESTlÉSi V»a 1—8 regeis 7B ct., elke regel meer 15 ct- Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Brieven rechtstreeks san den Uitgever, DH NR. BESTAAT UIT 2 BLADEN. EERSTE BLAD. OFFICIEEL. milTtie. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeesster van Zuidscharwou- de brengt ter kennis yan beknghebben den dat VRIJSTELLING WEGENS KOSTWINNERSCHAP wordt ve leend aan hem, door wiens verblijf in werkelij-ken dienst voldoende middolen tot levensonderhoud zoudén komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij! behoort of waarin hij als pleegkind ais opgenomen, dan wel aan personen, die hern in den eersten of den! (tweeden graad van1 bloed- of aan verwantschap bestaan. Geldt het iemand, die reeds is inge lijfd, dam wordit idle vrijstelling met ver leerid', zoo d!e belangen van den dienst hot wenscbelijlk maken- haar met te verleenien en bij- toekenning ©ener ver goeding van ten hoogste een gulden pert dag vholdoendie in de middelen tot levensonderhoud van het gezin of van ■bedoelde personen zou worden voorzien Voor het kostwinnerschap in den zin van de Milltaewert wordit niet vereïscht dat de eenagle of voornaamste bron van inkomsten gelegen is in den arbeid van den' tmillitieplichtige, doch is het vol doende, indien dOor zijne mogelijke dienstvervulling de gezamenlijke in komsten der bietrokkenein miet een zoo danig bedrag zouiden wordien vermin- Iderd, dat bet overblijvende niet meer gezegd kan wordien voor toen vol doende middelen tot levensonderhoud te vertegenwoordigen. Tot toet verkrijgen van- vrijstelling we gens .kostwinnerschap moet worden overgelegd 'een staat van- irilicbtingem opgemaakt door den burgemeester der gemeente, waar de belanghebbende voor de militie is ingeschreven of voor wel ke hij1 heeft geloot. De staat kan ech ter ook door eenandleren bur-gemeesp Iter1 worden opgemaakt, als 'daarvoor een bijzondere reden bestaat. Indien het b^- ztwaren oplevert, den staat van inhchi- ttingien hier te lande te doen opmaken ikan in de plaats van zulk ieen staat worden overgelegd hetzijeen isoortig, hetzij een ander m het buiten land opgemaakt stuk, (waairuiit m-et ge- moeizame zékieiriheaid die omsitandaghedetri blijken, w-elk-er bekendheid voor de be- ootd-eeling van het recht op vrijstelling opgaven te verstrekken omtrent de om standigheden, waarin de imlitieplichtige em waarin het gezin of de naaste bloed of aanverwanten verkberen. 'Bij voorbeur zal voor het opmaken van staten van inlichtingen tein behoe ve van- het aanvragen van vrijstelling wegens kostwinnerschap, voor zoover dit tusscben 21 en 31 Maart moet ge schieden, zitting worden gehouden op WOENSDAG 30 MAART a..s. voormid dags tusscben 10 en 12 uur. Het vorenstaande geldt niet alleen voor hen, die voor het eerst zijn -inge schreven, maar ook voor ban, die voor de lichting van het volgend- jaax op nieuw z-ijn ingeschreven. Tot dezen be boeren o.a. zij, die bet vorig jaar tij delijk zijn vrijgesteld bij een uitspraak van Gedeputeerde Staten, die voor 1 September onherroepelijk is geworden, of bij een Koninklijk Bes-luit, dat voor die mdatum is genomen op ©en ingesteld beroep. Omtrent de vrij-steliing wegens kost winnerschap wordt beslist door Gedepu teerde Staten, zoo de reden van vrij stelling aanwezig is op pi Maart van het jaar, waarin het inschrijvingsregis ter gesloten is; anders door de Komm ieze vrijstelling wordt aanvankelijk slechts TIJDELIJK en wel tien! hoogt- st-e viermaal voor ©en jaar en daarna, zoo de grond voor de vrijstelling ook bij d-e ten vijfden male te nemen be slissing nog aanwezig blijkt, VOOR.- G'OED verleend. Voorts wordt ook vrijstelling ver leend, m het geval, dat ©en dienstplichtige, aan wien geefn: vrijstelling is verleend wegens kost winnerschap, zoodanig persoonlijk on misbaar is voor de instandhouding der middelen van bestaan van zijn gezin of -van dat, waartoe hij' behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan w-ei" van personen, die hem in den eer sten of tweeden graad1 van biped- di aanverwantschap bestaan, dalt zijn aan wezigheid daarvoor dringend noodza kelijk is. Tot het verkrijgen van vrijstelling op dezen grond moet worden gehandeld in overeenkomstigum zin toit bet vber- krijgen van vrijstelling wegens kost winnerschap. Omtrent het verle-enen van vrijstel ling wegens aanwezigheid van het be doeld geval wordt echter uitsluitend be slist door de Koningin. Zuidscharwoude, 17 Maart 1921. De Burgemeester voornoemd: VAN SPENGLER. Door of vanwege d-engehe, die vrij'stel ling verlangt wegens kostwinnerschap, jnoet zooveel' mogelijk ter secretarie der gemeente aanvraag worden gedaan tot helt opmaken van bedoelden staat van inlichtingen, en w-el: ie Itusscben 21 en 31 Maart van heft laar waarin' het inschrijvingsregister is gesloten ingeval de' reden van vrijstel ling aanwezig was pp eerstgieinoemden ^e™'in de maand November van het' jaar," voorafgaande aan dat, waarin hij zou'moeten worden ingelijfd; ja ingeval de reden van vrijstelling Ls ontstaan tusscben 21 Maart en 1 November van- eerst bedoeld jaar; lb ingeval hij' opnieuw /vrijstelling: vraagt .en- hij' bij de eerste maal ver keerde in het geval omschreven onder a.; j 3e. binnen een maand nadat de rc- deri van- vrijstelling is ontstaan, inge val dit: heeft plaats gehad op of na 1 November van- het jaar, voorafgaand-^ aan dat, waarin hij is of zou moeteh worden ingelijfd. 4e. in de maand', op een na voor afgaande aan die, waarin de loopende vrijistelling -eindigt, ingeval hij opmleuw 'vrijstelling vhraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschre ven onder 3e. Degene, die aanvraag doet tot bet op maken van zulk eeln staat van inlichting tingen, dient zooveel mogelijk daarbij MILITIE,. Vrijstelling van den dienst wegens eigen vrijwilligien dienst, broeder-dienst of aan jwezigheid van in- hetzelfde jaar gebo ren broeders qf halfbroeders. De Burgemeester van Zuidscharwou- die -brengt ter kentós van helanghebtoen den, 'dat ten aanzien van- vrijstelling van den dienst bij de militie om een der hierboven vermelde redenejn het volgen,- d6E?GEN VRIJWILLIGEN DIENST, Tot het verkrijgen van vrijstelling we 'gens eigen vrijwilligen dienst moet wor den overgelegd een toewijs van .dienst of eietn uittreldsiel ualt het stamboek. Voor biem, die nog dienen of wier ver- bintenas nog loopende is, worden deze istukken door de zorg van de daarbij betrokken autoriteiten bij den militie raad ingediend, zonder ©enige bemoeie nis van d-e zijde van belanghebbenden I Voor zooveel be,treft ingeschrevenen voor de militie, die gediend hebben, maar niiet meer in dienst zijn, ynoet het ppgeven van de reden van vrijstel ling indien dit niet reeds bij de in schrijving heeft plaats gehad, door of vanwege hen geschied-eln ter secretarie dezer gemeente tusscben 21 en 3' Maart, -bij' voorkeur op Woensdag 30 Maart aanstaande, des voormiddags tuis Bchen 10 en 12 jpir. Aldaar wordt gezorgd voor het opvra gen en het indienen van de vereischte stukken. Medebrengen van zakboekje of pas poort is zeer gewenscht BROEDERDIENST. De aandacht wordt er op gevestigd, dia-t van een even getal broeders of halfbroeders die helft en van een on even getal de grootere helft wordt vrij gesteld. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens broederdienst moet worden over gelegd: ie. een bewijs van bestemming ter inlijving, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van eiken- wettigen broeder of halfbroeder, die' ter inlijving bestemd is, dient of ge diend heeft, zoomede ten aanzien van alken wettigen broeder of halfbroeder, voor wien een plaatsvervanger ls gesteld een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van den plaatsvervan- g<2e. een getuigschrift betreffende de wettige broeders en halfbroeders van den ingeschrevene; De stukken onder ie bedoeld, wor den, voor zoover de reden van vrij stelling reeds bij de inschrijving is of binnen den hierna te'noemen tijd iter secretarie dezer gemeente alsnog wordt opgegeven, zonder verdere bemoeienis van- de zijde van den ingeschrevene op gevraagd en ingediend. Tot het opmaken van bet getuig schrift, onder 2e bedoeld, moet door of vanwege den ingeschrevene aanvraag iworden gedaan ter secretarie dezer ge meente tusscben 21 en 31 Maart, bij voorkeur o,p Woensdag 30 Maart a.s., des vooirmiddags tusscben 10 e 12 uur Daarbij moet door of vanwege dien in geschrevene worden gezorgd voor de tegenwoordigheid van twee 'getuigen, die meerderjarige mannelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aan genomen, dat zij met het gezin, waar toe de ingeschrevene behoort, voldoen de bekend zijn. Medebrengen van zakboekjes of van paspoorten is zeer gewenscht. Het getuigschrift wordt in den regel opgemaakt door den burgemeester der gemeente, waar de belanghebbende i-s ingeschreven voor de militie doch kan ook door een andieren burgemeester worden opgemaakt. Zijn er twee óf meer broelders of nailt broeders in hetzelfde jaar geboren en moet aan een of meer van ben vrijstel ling wegens broederdienst worden v-er-] leend, dan wordt in de zitting van den militieraad door loting uitgemaakt, aan wien of aan wie hunner de vrijstelling za-1 worden toegekend, nder zekere voor waarden kunnen zij echter met afwijking hiervan, bi) onderlinge overeenkomst aanwijzen wie hunner om bedoelde re denen zal of zullen wordien vrijgesteld!. Minderjarigen moeten voor zulk een overeenkomst de toestemming hebben van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefent. Het aangaan van d-e overeenkomst en het v-erl-eenen van de toestemming kan- geschieden hetzij' schriftelijk ten over staan van den burgemeester of van een door dezen daartoe aangewezen gemeen j rbeambtenaar ,bij voorkeur op den hier- voren bedoelden dag,hetzij mondeling ini de zitting van den militi-eraad. AANWEZIGHEID VAN IN HET ZELFDE JAAR GEBOREN B ROE- DE'RS OF HALFBROEDERS. Deze aanwezigheid kan ook op zich zelf reden- tot vrijstelling geven, zonder dat er red-en tot vrijstelling wegens broederdienst bestaat. De wet bepaalt namelijk onder zekere voorwaarden: indien twee of meer broe ders, die geen recht op vrijstelling we gens broederdienst kunnen doen gelden, in hetzelfde jaar zijn geboren, wordt de helft van hun getal of, zoo dit oneven is de grootere helft vrijgesteld. Om voor vrijstelling om de hierboven bedoelde reden in aanmerking te ko- 1 mem; (moet door of vanwege den inge schrevene tusscben 10 eh 18 Juli ter secretarie dezer gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmakien van een daartoe vereisctot getuigschrift. Wie van de broeders of halfbroeders zal of zullen worden vrijgesteld, wordt uitgemaakt door een loting of bij o- vereemlkomst, op dezelfde wijze als hierboven om-schreven is Onder „Broe derdienst'', doch voor dit geval moet het opmaken van een schriftelijke over eenfcomist en het geven van een schirif telijke toestemming geschieden in de maasud Juli. Deze medemem van vrijstelling moeten toestaan- op 21 Maart van het jaar, waarin omtrent hem, voor wien vrijstel ling wordt gevraagd, door d-en militis. raad uitspraak moet worden gedaan. Zuidscharwou-d-e, den 17 Maart 1921. De Burgemeester voornoemd VAN SPENGLER. MILITIE. Inschrijvingsregister e» alphabetisch re gister. D-e Burgemeester der gemeente Zd.- scharwoude maakt bekend, dat het in schrijvingsregister voor d-e lichting v. 1922, met het daaruit opgemaakte al- phabetisch register, gedurende acht da- 'ya,n 24 Maart tot -em met 31 Mrt. ter gemeentesecretarie voor een ie der ter lezing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op: ie. dat binnen den tijd, hierboven ver meld, tegen deze registers bezwaren kunnen worden ingebracht bij d-en Com missaris der Koningin in de provincie; 21e. dat het bezwaarschrift behoorlijk met red-enen moet zijn omkleed, en op omgez-egeld papier kan worden gesteld; 31e. dat het bezwaarschrift eigen handig moet zijn ond-erteekend, do-ch dat ond-erteekening door een ander per soon is toegelaten, zoo bij bet toezwaai schrift -een behoorlijke volmacht wordt ov-ergélegd; 4e. dalt het bezwaarschrift -tegen be wijs van ontvangst bij den- burgemeester (tier gemeentesecretarie moet worden in geleverd; 5-e. dat een bezwaarschrift, ;daft mu-et voldoet aan de eischen, hierboven ge noemd of niet wordt ingeleverd binnen den 'tijd -en -bij de autoriteit, hierbovenn vermeld, -geen- gevolg 'klan hebben. 6e. dat het bewijs van ontvangst moet worden bewaard totdat hij of zij, die het bezwaarschrift indiende, in ken nis is gesteld m-et de udtgpraak van den Commissaris der Koningin. Zuidscharwoude, 23 Maart 1921. D-e Burgemeester, VAN SPENGLER Dus slechts sigaren ien sigaretten- te belasten. In het belang der kleine men- schen. Maar minister de Vries zei, dat de arbeider nu wel wat anders rookt dan een pijpj-e, het zijn, aldus Z.E-xc. d-e middenstanders eln amibtenareni met gezinnen, die hun toevlucht tot de pijp moeten nemen. En voorts zou het amendement allerlei fraude berokkenen Het doodelijke „onaannemelijke" werd ertegen, gericht. Met het bekende ge volg. - i Een Wijk van zin tot toenadering on- wiens voorstel om de fabrikanten de d-ervond daarentegen bijv. Dr. de Niers keus te laten tusschen het banderoUee- ren van de verpakking of van elke si gaar afzonderlijk genade vond is des Ministers oogen. Wijl krijgen dus nogmaals gezegd; d-en tabaksaccijns, moeten hier ook in berusten, maar of deze met geweld doorgedreven fiscale maatregel om In den nood der schatkist te voorzien, de populariteit van het zittend kabinet zal verhoogen de stembus van 1922- moet het toeren. Ons Lagerhuis ver dient de lof dat bet in- die jongste da gen hard heeft gewerkt, schoon er de bacil der sijbelarij van het onuitroeibare absentisme zich steedis blijft gelden. Bij het ontwerp houdende- voorschriften* f.a. van levens v-erzekeringmaatschapplj'- en, had Mr. Marchant succes met een paar fiksctoe amendementen, ter bet- scherming van de belangen der verze kerden -bij- dreigenden debacle of het ietwat zwakker worden van de grond slagen, waarop ©ene maatschappij be rust. Over het ontwerp tot wettelijke bescherming van het ziietkenverplegihg- diplonia is lang gehoornd-. Heftige ©n zeiker niet gansch onverklaarbare ver ontwaardiging wekte hierbij Dr. 'van Rav-ensteijn, door zijn ombekOokten uit val, dat het peil van de verplegingen in ireligi-eus-e inrichtingen lager zou- -staan dan- in de wereldlijke. Zijn amen dement tot invoering van een staat sdi- pdotna werd tenslotte ver-worpen met een stem- voor en die eiene was.... niet van Dr. van Raven-st-eijn, maar van ds. Kruit. Men kan zich voorstellen, boet zeer een en ander de toch reeds geprik kelde -rechtsche gemoederen in bero-é- ring bracht, en de -traddtioneele woelige vacan ties temming deed zich danig gel den, De Senaat heeft zijn uitgebreide REVUE VAN DE WEEK. BINNENLAND. Nu tmag m-en aannemen, dat de aan dacht der natie, onderwijl Setraat en Lagerhuis in de laatst-e week voor het korte Paaschreoees vergaderden, ge concentreerd was o-p het ontwerp, tot heffing van een tabaksaccijns. De pro fetieën over een te wachten ned-erlaagg van Minister de Visser, -die zooals men weet zooi-ets met een kabinetscrisis ge dr-eigd -had, zou de Kamer h-et ont werp van de hand wij zien z e wer den -niet dn vervulling gébracht. Spij- ibelardj en coaliti-esolidairitelt, mag men van onpartijdig standpunt zieggen, heb ben Mr. de Vries gered. De accijns ia een en men behoeft er nauwelijks aan te twijfelen-, dat de Eer ste Kamer haar gegil aan de wetsvoor- dracht zal gelieven te hechten. De 'Mi nister van Financiën heeft bij de behan deling wel zin tot toenadering en sa menwerking getoond, maar bleef toch hier en daar erg op zijn stuk staan, met d-e hardnekkigheid van een be windsman, die zich bewust is van zijn politieke kracht. Zoo had dr. van de Baar de Chr. socialist een- amendement ingediend, strekkend om rook- snuif- en pruimtabak buiten d-e accijns te laten. a en. ue o t metrt agenda met verrassende vlugheid afge daan In -een zittingdag ging het Indi sche Budget erdoor. En inden de heer van Kol, die -even ij verig als breedspra kig steeds is, zich ietwat bekort, men zou voor d-e pauze over het „wel ien wee" van Insulinde over het loopiend jaar, ten- aanzien van de inkomsten en uitgaven beslist hebben'. Ook de Indi sche belastingwetten voor de komnlkr uii-vur rijp gemaakt. Uit d-e jongste parlementaire week valt nog aan te stippen, dat minister van Kamnebeék zich aanslaat met een warmte van toon zelfs, die m-en slechts zie-er zelden bij dezen bewindsman aam treft, bij den heer Polak, wat onze ver houding tot Bielgie betreft. Het is zoo als de heer Henri Pollak zei: De liefde kan niet slechts van een kant komen. H-et wordt tijd, dait wij zeggen het is uit met ons geduld, en het itractaat, dat gij hebt neergeworpen; blijft liggen. De heer van- Kol had ge-plieit voor een- slappe houding onzerzijds, het met de uiterste lankmoedigheid en met jobsge duld aansturen op arbitrage, maar het bleek, dat -de Kamer in haar geheel aan de zijde van d-en heer Polak stond. En aldus ook, gelijk reeds opgemerkt, de Mini-st-ex van Buitenlandsche Zaken. Tenslotte heeft minister Pop erva ren, dat het in ons Parlement nu toch „tmieenens" wordt met den drang tot bez-uindging op def-ensieuitgaven. Een -suppletoire oorlogsbegrooting van ette lijke millioenen, die reeds sinds lang zijn besteed zonder dat de Kamer èrin gekend weid, voor de bijzonderhe den verwijs ik naar de verslagen was oorzaak, dat besloten werd een en- 1 quiete in te stellen; naar deze zaak;.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1