i Sluiting Sluis. J. SMIT, op DlÉÉg 31 Maar 1921. Openbare Verkooping te St. Pancras, HinUniirswoaiig BÖIJWïEBlltD en BOIWLANI) Rentenierswoning Koe "en Varkens- vleesch, Eigenheimers en Bravo'sPOOTAAEDAPPELEN Een Huis Zelf maar Schilderen Spiegelgladde Verfp. kg. fi,50. Grondverf 0.90 qdeze uitgavenreeks eens te gaan uit pluizen, onder het parlementaire ver grootglas bekijken. Dit besluit valt on geveer samen met een zeer scherpe kritiek, in de afdiee'lingen der Kamer geoefend op een suppletoine Marimebiet- grooting. Het gaat zeker niet aan te beweren, dat Minister Pop, sinds be trekkelijk korten tijd aan het bewind! aansprakelijk moet worden gtesteld voor Idieze dingen. Hij torst intusschen de verantwoordelijkheid en het is wei goed dat nu eens eindelijk zeer duidelijk aan dien dag komt, dat het Parlement een stokje verkiest te siteken voor het roe- kelooze, onbesuisd en ongecontroleerd met RijksgeiLd smijten, dat aan de deL fienisdedepaxtementen sinds jaar en idag een soort van „adat' 'was geworden. Er heexscht nu voorloopig weer rust op de Haagsche Binnenhofvlakte, idee (gekoesterd wordt door het milde Mr.t.- zonnietje, dat |nU' en dan schuil gaat achter nijdig grauwe wolken, maar den meesten tijd toch ovierheerscher blijft. Over het algemeen wordt een „mooie Paschen'' voorspeld. Laten wij er het beslte van hopen. We toeven thans in die Stille Wieek. (Het is voor velen een! periode van wat verpoozem, wat rust zich gunnen. De officieele zomertijd begint eerst in den nacht van 3 op 4 April aanstaande! maar ondanks de plotselinge daling van temperatuur tegen, den avond, die velen een verkoudheid op het lijf jaagt kunnen wij ons de weelde veroorloven, ons op z'n zomersch aan te kleeden. In de hoop dat wij niet lujt dieze zomerydil- le zullen opgeschrikt worden. Het is zoo vaak gebeurd door Aprilsche sneeuwbuien, die ons in een stevig weertje in „Deoemberdecoratief' brach ten. Het is nu de goedie tijd om jubi leum te vieren. De Gebrs. van Lier, de vermaarde Amsterdamsche Tooneel- firma, die evenals, haar oudste firmant welhaast de zeventig jaren zal bereikt hebben, profiteert daarvan. 'En ook me vrouw Caro van Dommgelen, de gevier de en temperamentvolle actrice, even- fzeer. Uit Plankeniand komt voorts een minder verblijdende tijding, ml. van de koristenstaking bij' de toch reeds met zooveel misere en soesah van allerlei soort kampende Nationale Opera. Mo ge deze „strike'' welhaast bedwongen worden, want men heeftbij deze dinr gen vaak te doen met een soort van „infectie'', die snel vorderingen maakt, om zich heen ggrijpt' en slachtoffers (maakt, ook onder hen, voor wie de wer kelijke aanleiding tot het bijltje erlbij neerleggen niet glashelder isHet bericht over Mr. Zimmermans plan om bf te treden als burgemeester van Rot- Itendlam, is gevolgd1 door de tijding, dat men van hoogerhamd zeer sterke aan drang op Mr. Z. uitoefent om hem tot aanblijven ,te bewegen. Waar de keuze van een opvolger uiterst moeilijk is, was een dergelijk op,treden van de regeeringj ,te wachten. Dat een figuur als deze burgervader, eenmaal tot een besluit gekomen, zich tot het (terugnemen daar van zal laten bewegen, is nauwelijks aan te nemen. Weelderig en uitgebreid als steeds is de jongste rubriek der misdadigheid. Men heeft het geval der drie dames van de vlakte te Amster dam op de rechtszitting gearresteerd, onder verdenking van meineed. Er zijn o.a. de valsche kaartspelers, in een .trein „verrast'' en vervolgens op aan wijzing van hun deerlijk geplukt slacht toffer gevat. Het is goed dat de strijd tegen deze roofvogels met energie ge voerd wordt, evenals Begem de gieren in menschengedaamtie van andere soort, die in roofholen op den toer liggen. De wij'i- ze waarop men in de hoofdstad thans de exploitatie dezer heiden tracht onmo gelijk te maken, verdient alle hulde. Uit het jongste weeklgebeurem zij nog geme moreerd ,dat opening idler Zuid Afrikaan scbe tentoonstelling te Amsterdam, als mede de stichting van 1de Nederlandsch Duitsche veneeniging te Den Haag he<|ft plaats gehad. De ditmaal bijzonder groote. reekfe voorjaarsbrandem, werd, hopen wij be sloten door de geweldige vuurzee in de cartomnagefabri.ek te Winschoten. En 't bekroonde model voor onze nieuwe post zegels is -uitgekomen. Het wordt door deskundigen zeer geprezen. Met de Lak- scbe onverschilligheid voor zulke dingen isi het gelukkig in Patria uit. Ook de, groote Nederlanidsche film, in aanwezigr head van vele vaderüandsche autoriteiten ingewijd, Boomt, dat het besef krachtig opleeft der dringende noodzakelijkheid', dat Nederland ervoor zorgt tegenover allerlei verdachtmaking en hatelijke spotternij te doen zien en weten in den vreemde, dat het oude Patria in he|t derde lustrum van de twintigste eeuw „mag wezen.'* BUITENLAND. In de afgetoopen week! heeft voor Duitschland ieen gewichtige gebeurtenis plaats gehad. Na maandenlange voor bereidingen heeft Zondag den posten Maart de belangrijke volksstemming in Opper Silezie plaats gehad. En in Duitschland jubelt men met reden Niet minder dan bijna 75000a stemmen wer den op Duitschland en ongeveer 405003 stemmen op Polen uitgebracht. Opper Silezie zal dus aan Duitschland blijven Wellicht niet geheel. De beslissing ligt volgens het vredesverdrag bij' den op persten raad en het is lang niet on waarschijnlijk dat men het mes zal zet ten in de vette industriestreek, teneinde aan Polen een goede hap van het nijve re Opper Silezie aan Polen toe te k'en- feem. De helft der sitemmen is Ppqlsch, dus zal zeker een gedeelte va» het land bij Polen komen. In sommige dis tricten, waar verwacht werd, dat de meerderheid der stemmte» voor Polen zou zijn werd nog overwegend Duitsch gestemd. Zelfs in plaatsen dicht bij de grens kwam men voor verrassingen te staan. In deze plaatsen zal zeer waar schijnlijk nog wel pnder Poolschen in vloed dwang gestemd zijn, want ■een bericht luidt, dat door de Italia nen de stemming dn het district Plesz ongeldig is verklaard, idaar de stem mingsvrijheid door den Poolschen ter reur sterk was beïnvloed. Er schijnen meer ongeregeldheden in de stemming teh ebben plaats gehad, alles ten gun ste van Polen en een Duitsche staaftjs- Iman uitte zich, dat hoewel een Duitsche meerderheid was behaald, aan deze meerderheid nog een massa stemme»! ontbraken. Van Duitsche zijde is |er reeds op gewezen, dat men Opper ileziie niet uit haar verband moet rukken, daar de deelien ten nauwste aan eikhar ver bonden zijin en den ondergang van .O Si. bij een evenitueele verdeding zou wor den bewerkstelligd. De wenk is par tuurlijk bestemd voor Frankrijk, door Duitschland ongetwijfeld beter haar be- talingsconditien zal kunnen voldoen, in dien het industriegebied bij het Rijk blijft. Over het geheel genomen zien de geallieerden toch liever dat Opper Si lezie Duitsch 'blijft, daar Polen zoo'n beetje in een tnationalistischen roes ver keert. Bovendien moetejn de geallieer den nog oppassen, dat deze jonge repu bliek geen gekke streken uithaalt na de stemming. Hetzelfde Polen heeft deze week ten langen leste het verdrag met Rusland afgesloten. Na veie onderbande gen is het dan toch gelukt. Tijdens den opstand in Ruslalnd wij doelen hier op Kroonstad ondervond ook de afsluiting van het verdrag vertraging daar de Russen met de mededeeling kwamen, dat Joffe ongesteld was, de leider van de bolsjewistische vredes- delegatie. Na den opstand was hij her steld. Inmiddels heeft Kroonstad moe ten zwichten voor den rooden over macht. Niet echter, nadat die opstande lingen zich met groote opofferingen hdden verdedigd. Men schatte hun aan tal in Kroonstad op 60003 en wat bleek dat na de capitulatie der stad? Niet meer dan 6000 een handjevol dus hadden zich verdedigd tegen fle groote troepenconcentraties van Moskou, onder leiding van Moskou. Het stelsel der terechtstellingen is onmiddellijk door Moslkou in werking gesteld, teneinde schoon schip te maken onder de opstan dige elementen;. Maar, verklaarde een der gevluchte contra revolutionairen, een der aartvoerders, deze opstand is slechts een voorbode van meerdere re volutionaire woelingen, gericht tegen bloedigen Maarschalk. Ondanks alles beerscht er in Rusland echter allesbehalve rust. Vele op zich zelf staande bewegingen verkfeeren er npg in diverse s'tadia. De oorlog in den Levant is opnieuw ontbrand. De confe rentie te Londep heeft niét veel gehol pen. Direct hebben wij gezien, dat de Grieken geen genoegen namen met de schikkingen, .wijzigingen van het ver drag van evres. Zij waren niet geneigd ■Smyma dat eenmaal in hun bezit was, benevens Tracie prijs te geven. Alles wat daaromtrent dus te Londen is ver kondigd, blijkt van hul en geener waar de. De koning, die als opperbevelheb ber zoo populair is in het Grieksche leger, zal zich, naar gemeld wordt weer naar het front begeven, teneinde heft oppercommando op zich te nemen'. De mobilisatie schijnt in Griekenland in vollen gang. Een der belangrijkste personen uit de Engelscbe politiek, heeft dezer da gen het besluit genomen, zich uit de di plomatiek terug te trekken. Bonar La^, de leider van de Unionisten en leider van het Lagerhuis zal opgevolgd wor den door Austin Chamberlain, de kan selier van de schatkist. Met Bonar Law verdwijnt een stuk1 geschiedenis uit het Engelsche parlement. In 1918 kwarri ihijl in het Lagerhuis, dus maakte hij nog ieen groot gedeelte van den oorlog (mede. Niet dan noodgedwongen trekt hij1 zich terug. Op medisch advies werd hem 'noodzakelijke rust geboden, daar anders een instorting onvermijdelijk was PLAATSELIJK NIEUWS. „CRESCENDO". Die gemengde zamgvereenigiing „Cres- rendo"zal den 2en Paaschdag een com- cat' geven. Dit beteekemt, dat ons we de.- een avond van kunstgenot wacht. V ie zou van den beerlijken zang dezer hoogstaande vereemiging niet willen ge- n eten? Het programma bevat een keur van mooie liederen, met zorg gekozen, liederen ,die het gehoor bij ©ene goede vertolking zeer zeker zullen bekoren, en wij twijfelen er met aan of dit concert zal zeer zeker de belangstelling ver krijgen welke het verdient. Maar niet alleen op dit concert wilden wij de aan dacht vestigen, maar wat in hoofdzaak ons doel was er op te wijzen, dat de vereeniging dit keer voor de noodigte afwisseling heeft gezorgd. Zij heeft zich 1 namelijk de medewerking verzekerd van I den Dichter-Zanger Jan van Riemsdijk, 'diie niet alleien in de kunstwereld plolm (bekend is maar overal geivderd en ge leerd. Wat de Piers van hem zegt? Wij laten de beoordeeling volgen van „Die Haagsche Courant'', waaraan niets meer behoeft te worden toegevoegd. Jan van Riemsdijk, de vroolijké dich- j terzanger, trad gisteravond in „Dili- gentri" op voor een zeer talrijk publiek. Hij zong zijn V©l,uwsche hoerenliedjes, 1 begeleid door harmonica, guitaar of zooals hij' reide, de groote vïolie en piano, en had daarmede leien buitenget- woon succes. Meestal vertellen zijn liedjes ohfoé- 1 langrijke gebeurtenissen uit het boe renleven, tmaar ze worden op zoo'n fris- sche en ongedwongen wijlze voorgedra- gen, dat dit absoluut niet hinderlijk i is; integendeel, we interesseerden ons gisteravond hoogelijk voor die geschie denis van den boer, idle, nadat hij dpior den ismid de schoorsteen had' laten "ve gen, er zelf inkroop, om 't hog eens: over te doen, ien voor de manier, waar op Bart 't varikensfokken leerde, nl'. door de jonge biggetjes bij ide kinde ren ami bed te leggen. De refreinen wetr- lustig meegezongen. De liedjes werden idoor Jan van Riemsdijk telkens met een aardig toe spraakje ingeleid. Dit is eene beoordeetómg eien uit de velen. Meer behoeven we er waarlijk niet aan toe (tie voegen. Wij weten, dat „Crescendo'' aan zich zelf ledschen stelt, •enl wanneer zij meent eemige afwisseling aan 'haar programma te moeten bezor gen, zij ook in haar keuze een goeden s|maak aan den dag legt. Wij bevelen dit concert tien zeterste in de belangstelling van een ieder aan'. N.V. DE TIJDGEEST. Trekking van 750 nummers ten o- verstaan van notaris A. G. Mulde. Opgave van het hoofdagentschap C. Paanlbarg te Oudkarspel. Maandag 21 Maart. Prijls van 20003 19402 2000 14176 1500 7411 1000 4130 7396 12164 400 5764 9974 12879 2OO 1889 5567 7755 II903 IOO 6483 9240 14437 16II9 iDithsdg 22 Maart. Prijls van 5000 14825 1500 3848 1000 3101 8971 400 9010 200 20250 100631 11164259 5891 7460 9354 12134 14946 19779 Woensdag 23 Maart. Prijls van 400 17212 100 15636 16079 KERKNIEUWS. GER KERK NOORDSCHARWOUDE' IC Paaschdag voorm. 9,30 en nana. 14 uiur Ds. J. Hoek 2e Paaschdag ^Voorna. 9,30 uiur Ds. J. G. Feemstra van Dirkshom. NED. HERV. GEM. ND.-SCHARW. ie Paaschdag voorm. 9,30 uur Ds. O. J. Staalt. NED. HERV. GEM. ZD.-SCHARW. ie Paaschdag voorm. 10 uur Ds. J. J. van Meur®. Extra collecte. CHR. GER. GEM. BROEK OP L'. ie Paaschdagg voorm. 9,30 en nam. 2.30 u»r Dis. J. de Bruin. 2e Paaschdag voorm. 9,30 uur Ds. J. de Bruin. DOOPSGEZ. GEM. BROEK OP L. ie Paaschdag voorm. 9,45 uur Ds. Am. de Jong. 2e Paaschdag geien dienst. NED. HERV. GEM. BROEK OP L. ei Paaschdag voorna'. 9,30 ujur Ds. Jobs. Stehouwer. 21e Paaschdag voorna. 9,30 ,uur Ds. Johis. Stehouwer. Afscheid. GER. KERK BROEK OP LANGEND ei Paaschdag nam. 2,39 »ur Ds. R. W. de Jong. 2e Paaschdag voorin. 9,30 u,ur Ds. Meijer uit Alkmaar. FEUILLETON. EEN GOEDE GENIUS. Die soireé was gelukkig doorworsteld. Irene had met meer 'dan dertig per sonen kennis gemaakt. Dat wil zeggen', vjan de meesten had zijl Inaam noch ge zicht onthouden. Eenigen waren haar zeer comisch, en eenigen werkelijk zeer aangenaam voorgekomen. Zij zelve had echter op allen een zeer diepen indruk teweeggebracht. Ten eerste reeds daar door, dat zij een nouveauté was in de zen kring, welker leden voor het groot ste gedeelte aan elkaar verwant, ander deels met elkander van der jeugd af bekend waren, die weinige uitzonderin gen daargelaten', die door eendge offi cieren en den een of anderen assessor of referendaris gevormd werden. En bovendien ook! door haar persoonlijke hoedanigheden. De buitengewone ze kerheid van haar optreden, gepaard met een groote gereserveerdheid, trok de aandacht der lieden, bij' wie de, trou wens vrij onvormelijke zekerheid al leen voortvloeide uit bet bewustzijn, te midden' van enkele goede bekenden te zijn. Hare Meeding zelfs had opzien verwekt en de jongere heeren door den chic bekoord, de dames door de voor name eenvoudigheid met verbazing ver vuld. Alles saamgenomen was men het er eens over ,dat zij veeleer op een re- ge erende gravin, dan op een arme ge zelschapsjuffrouw geleken had, ien er waren verscheidene personen, die dit contrast tusscben popitie en voorkomen bepaald verdacht vonden. Kortom, de geheel© stad had den mond vol over Advertentiën des middags 12 uur, in het café van den heer GERRITSEN, ten overstaan van den heer Mr. A. P. H. DE LANJ- GEi, van een nieuw gebouwde met Erf, Schuur, diverse peroeelen in de gemeente S|T. PANCRAS, en wel: 1. Een nieuw gebouwde met Erf Schuur en 10 perceelen BOUWTERREIN aan den Bioiven- weg en de Laan, samen groot 0,54,30 H.A. Te aanvaarden het huis en erf 1 Mei 1921 en het land, hetwtelk' in huur is bij' K. Roos, Kersttijd 1921. 2. 5 perceelen BOUWLAND, aan de Achtervaart, samen groot 1,11,10 H.A. Verhuurd aan C. Kloosterboer tot Kersttijd 1921. 3. 15 perceelen BOUWLAND, aan de Achtervaart, samen groot 5,42,70 H.A. Verhuurd aan C. Kloosterboer, 0. Wagenaar Jz., en K. Roos tot Kersttijd 1921. 4. 2 perceelen BOUWLAND aan de Zomersloot, samen groot 0,56,60 H. A. Verhuurd aan S. Balder tot Kersttijd 1922. 5. 5 perceelen BOUWLAND, in de Achtergeest, samen groot 1,58,10 Verhuurd aan K. Glas, tot Kerst tijd 1921. Alles behoorende tot de nalaten schap van Wijlen den heer K. VIS SER. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van voornoemden Notaris aan de Breedstraat te Alkmaar. Voor le kwaliteit is je adres Zuidscharwoude. Specialiteit in fijne Worst en Vleeschwaren. Nog af te geven een partij prima Soort-echte bij VERBURG, Noordscharwoude. de nieuwe gezelschapsjuffrouw van me vrouw Steinibrück, en hierover was de ze dame letterlijk verrukt. Zij vond. het aangenaam, wanneer men hare partij en, Ihaar rijke en 'lange soupers, haar kleederen en haar aamkoopen voor haar huis besprak en elk afkeurend oordeel 'beschouwde"" zij als een gevolg van nijd en wangunst. Zij' maakte met Irene een menigte visites, al dadelijk op den tweeden en derden dag. Bij' het afleggen dezer be zoeken leerde Irene! mevrouw SteiW- briick nog veel beter kennen. Zij bei- speurde een merkwaardige eigenschap in haar. Mevrou wSteinbrück liet zich al de stadschanldaaltjes vertellen, hoor de ze met groote belangstelling aan, maar had toch altijd een vergoelijkend of" vrijsprekend woordje voor de slacht offers der booze tongen over. Men !kan nooit weten, ho:e de zaak rich 'eigenlijk beeft toegedragen, zei- de zij gewoonlijk, V- en per slot van rekening is niemand er zeker van dat hij: ook niet eens zoo> over den hekel ge haald zal worden. In' het feit van het hektelen vond zij echter volstrekt niets aanstootelijk's. De gemakkelijke lauwheid dezer le vensopvatting was voor Irene onbegrijr pelijk. Daarbij pnsltelde zij van den buitenge woon enge» horizon ini den gezichtsl- kring dezer rijke' en veelbereisde vrouw i Wat niet dn de stad geboren en getor gen was, kwam ternauwernood bij haar in aanmerking. Werkelijke beteekenis had voor haar echter alleen datgene, "fwat tot haar huis en haren maatschapi- RClijken kring in betrekking stond. Ire- Burgemeester en Wet- houders van Broek op Langendijk maken be kend, dat wegens repa ratie, de Sluis van den 11 April tot nadere aan kondiging voor de door vaart zal zijn gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. SLOT, Burgemeester. A. GLAS, Wethouder. Broek op LaDgendijk, Maart 1921. Openbare Verkooping te Tuitjehorn Gemeente Harenkarspel, op MAAN DAG 4 APRIL 1921, des namiddags 1 uur, in de herberg van PA(TER, ten overstaan van den Not. Mr. A. P. H. de Lange, van Erf, Tnin en uitmuntend Weiland te Kalverdijk, Gem1. Harenkarspel, sa men groot 1,07,11 H.A. Te veilen in diverse perceelen. Te aanvaarden bij' de betaling der kooppenningen. Eigendom' van den heer G. SNEEi- KES. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van voornoemden notaris te Alkmaar. Het Adres voor HEEREN- MODEARTIKELEN HERM. DUCROCQ, Hoogstraat 4, Alkmaar. Telefoon 852. Bjj groote kwantums belangr§k lager. Lijnolie, Standolie, Ter pentijn enz. tegen markt prijzen. Aanbevelend, JAN DE VRIES, Drogerijen en Verfwaren Zaedmarkt 72—74. ALKMAAR. Telf. 324. ne kon de grootste ien beroemdste na men onthouden, zij wanen mevrouw Steinbriick onverschillig of onbekend In ieder geval imponeerden zij haar volstrekt niet. Irene, die voor haar aankomst heimelijk gedacht had, idiat dJe rijke koopmansvrouw haar huis met ©en adellijke gezelschapsjuffrouw wilde op sieren, 'kwam van dezie gedachte geheel terug1. Haar adel was omdat men dien met armoede verbonden waand|e den menschieh volkomien onverschillig ja misschien wel ©en weinig tot mede lijden opwekkend. De Steinbrücks wa ren patriciërs en (beschouwden zich als ieders evenknie, en dat was nu weder de keerzijde der medaille, die Irene wiel beviel. De alles afsluitende engte scheen haar een' gieestelijke bekrompen heid toe, de trots op helt rijke bur gerschap een krachtvolle denkwijze. Zoo was dan ook mewiouiww Steini brück als men haar plaatselijk patriot tisme en haar familie krenkte. Eien dag of vier na afloop der partij verscheen zij des morgens aan het twee de ontbijt in groote ontroering, die zich bij, haar voornamelijk in snel spreken en in heftige bewegingen lucht gaf. Ziji vond haren zoon Fribo nog alleen, I- rene was er nog niet. Zich haastig neerzettend e» baar ser vet uit de mrirng trekkend, begon zijl: Tante Frieda is hier geweest. Mooie geschiedenissen heb ik moetêri hooren. Verbeeld u eens, die juffrouw Meltzow heeft uitdrukkelijk drie of vier toaal op onschuldige vragen, zooals meta die iin de conversatie met vreemden ZIE VERVOLG TWEEDE BLAD.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 2