No. 27, Zaterdag 2 April 1W31. I" Blad 30e Jaargang NIEU WE LAnilvEDIJKER COIIRAMT. DIl NR. BESTAAT UIT 2 BLADEN. EERSTE BLAD. OFFICIEEL. BEKENDMAKING. De burgermeester der gemeente Zd.- scharwoude, brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de scharttings- en metingsstaten vanaf heden gedurende 30 dagen ter gemeentesecretarie ter in zage zijn, nedergedegd. Ziuddscharwoude, 1 April 1921. De Biurgemeester voornoemd: VAN SPENGLER. REVUE VAN DE WEEK. BINNENLAND. Zoel en zomers ch was de lucht, herr- liik koesterend de stralende zon, tot dat.... de Paaschdagen aanbraken. Als of een nijdige, wraakzuchtige; den ar men mensch geen levensvreugde gun nende fee etbij' in het spel was gelijk men in de oudie sprookjes verhaald), vindt telkens, sloeg hert weer om. Daalde het kwik in de (thermometers, werd het wwinitersch kil, zoodat ver standige menschen hun plan om ditmaal ondanks de vroege Paschfeln, op 27 en f28 Maart met zamerMeeiding te pronken, opgaven. Maar ons natuurlijk aanpas singsvermogen is gaandeweg door den loop en den drang der omstandigheden nog „elastischer" geworden1. Wij schik ken ons alrneer in wat „hie|t heilige moe ten" ons aan diversie offers en plichten oplegt In .de bladen is verschenen helt relaas van wat de nieuwe. Tabakswet Mr. de Vries' vroeg-lepte-gave, aan ad ministratieve „soesah" zal berokkenen. Toch zullen wij, ook dat hebben te dra gen. De twintig mfllioen die de accdjpis moet opbrengen, zdj|n nu eenmaal on misbaar. In hoever de profestie zal wor den bewaarheid, dat de „vaderlandsche pijp" steeds meer terrein zal veroveren, f- misschien gaan, k l'instar de Paris etc., straks ook onze Hollamdsdhe vrou- wen pijpjes instee van sigaretten smoor kenl? en het siganepdebaet o.a. door den accdjnsdiruk en administratieve be slommering, beduidend zal dialieh, wij moeten hét wederom verbeiden. Die laatste Maartweek 1921 staat in het teeken om een tegenwoordig zeer gezochte uitdrukking te bezigen van de ontwerpen voor Grondwetsherziening Veel daarin behoorde, tot „la secret de Polichinel!©", was reeds bekend. Toch brengen de voorstellen inge diend op den' dag, waarop Exc. Fock den Buitepzorgscben troon des orader- komings besteeg ,en het gewichtige nieuws dus als „offdcieelen primeur" kunnend aankondigen, bij' de aanvaar ding van het bewind emikede „nova", ook voor de ingewijden. Van zeer groot gewicht is de nieuw© koers, thans of ficieel gehuldigd voor d|e verhouding tus schien Patria ,en Insulinde. En voor zeer (velen i den landje mag men veilig aannemen, zal het aangename tijding zijn geweest, dat de negaering aan het Koningschap in Nederland zooveel mo gelijk voor de toekomst wil vasthouden eerbiedigend intusschen die uitspraak van den volkswil', waar die in anderei richting (eenmaal mocht gaan. Hert al lerlaatste schotje, staketlsel, dat tus- schen mannen en vrouwen, wat publiek!- rechterlijke bevoegdheden aangaat, ver schil wilde maken ,zal opgeruimd. Om slechts deze paar punten aan' te stippen ujLt het complex ontwerpen, x De Grondwetsrevisie, thans Dij het Parlement aanhangig gemaakt, zal de „finale" zijn van de bestuursperioide, in September 1918 begonnen. Ik wees ier reeds op, dat men in den politiekep dampkring" de eerste tieekienen begint te ontwaren vap dat koortsige, gejaagde woelige, onrustige, hetwelk wordt ge wekt door het besef, dat de dag, waar op Jan Kiezer en Johanna Kdiezeres' zul len hebben te vonnissen, steeds korter (nadert. Al scheidt ons nog ruim ©en jaar Van dat moment. Maar voor Legist latieven arbeid, behalve dan het groot© werk der grondwetsherziening, is ge durende den loop dier laatste maanden al zeer weinig rust, lust, „animo.".. Het plan in de ontwerpen ook1 In voorstel vervat om speelruimte te laten voor tweejaarlijksche Staatsbe grotingen is oolk met het oog op «et even woelig als breedsprakig ka rakter des Parlemepts up to Idate T~. dan ook met alle wahmte toie (te Jtijchien. „sluit de gelieidgren," wordft py al lerwegen de leuze, en ook het pogien (te formeeren van nienwe partijtjes zit „in de lucht" en zonder de verslagen van het Utrechtsche congres der S.D.AP. onder de oogen te hebben gehad, kan men veilig de overtuiging koesteren, dat de „warmtegraad" der „atmosfeer" die daar werd aangetroffen, onder in vloed stond van de komepdie dingen, waarop ik zooieven doelde. Om van ze kere geruchten over de waarschijnlijk heid van Mr. Troedstra's aftreden als leider van de S.D.A.P. inmiddels reeds uit de „allerbeste bron" gelogen straft, te zwijgen. Ook bij sommige „men ziegt's" is Imag niemand voorbij ziejn vaak de weinsch de vader van de gedachte, die zich in een positieve verklaring open baart. Aan onopgeloste vragen blijft bet blij voortduring niet ontbreken, en ook pa den officieelen, in den nacht van 3 lop 4 April intredendep zomerltdjd zal dit vermoed ik voorshands wel alus Wijven Zij, die belang stellen in zaken van kunst, zullen zeker meit spanning uitzien naar het antwoord dat minister De Visser den heer Alberda zal geven op diens vragen, betreffende de positie van Dr Bredius als adviseur in zaken van schilderkunst, heeft mem dezen zeer 'begaafden en ervaren adviseur inder daad „gepasseerd" en aldus het gevaarr uitgelokt, dart de heer Bredius zijp kunstschatten aan Mauritshuds enz. zou onttrekken. Het ware zeker in hooge mate te betreuren. Ep het grootte be lang hierbij: voor ops Land betrokken, is van beteekenïs genoeg oan ovher ve lerlei overwegingen van anderen aard, 1zoo die hier in het' spel tmocht-en we zen heen tje stappen.... Tot de sfeer der „niet aanstonds" voor iedereen te hegrijpen dingen', moet ook gerekend een verschijnsel als het door niet min der dan' 124 sollicitanten dingen paar de betrekking vafa schoolhoofd te Zeist terwijl alierwege wordt verkondigd, dat het onderwijzerschap op dep keper be schouwd toch eigenlijk niet veel beter is geweest dan in de dagen van ideP ouden Jud'els, die ©en halve lejeuw gele den op de planken zong: Schoolmeester wezen, Dat is een slavernij, Veel liever zou ik nachtwacht zijn Dan was 'k bij dag nog vrij.... welke regels zeer bedaagden,' die Judels ip zijn glorietijd gekend hebben, zich nog wel zullen te binnen brengen?..-.... Tot de vooiiöopige „onopgeloste vra gen" van.den jongsten tijd behoord ook deze waar. de „fabrikanten" schuilen van de valsche bankjes vooral van f 25 die thaPs weer in omloop blijken te wezen'. Als ook: wanneer giiitep als de Spaan sche schatgraver, sinds ca. dertig jaren vanuit Sinterklaas' land het onze onvei lig' makend, te langen leste vruchteloos maieve slachtoffers zullep zoeken voor hun toch wel uitermate „doorzichtige!" fabeltjes..... En voorts: hoe de zeer gespapnen en kritieke toestand in het kleederbedrijf nu heerschende, zal verloopen. Sttuatie die geboren werd in een tijd', waarin juist voor deze „branche" van nijverheid extra ordinaire dlrukte heerscht, on danks den toenemendien bloei van „tweedehandsverkpoperij" en wwat daar mee verband houdt, waar vooral in middenstandskringen de pood der tij den zich zoo loodzwaar laat geyoelen. De bestraffing der post sta kertjs, het plan om de loonen in de Limhurgsohe mijnen met 20 pCt. te verlagen, zullen ook! deze dingen weer crisis doen ont staan1, dewelke voor sommige comm,u|- nistische elementen gdelegephiedd zul len verschaffen om nieuwe „vuurtjes" aan te leggen?..-.., Hoeden wij' ons, ook wwat deze din gen betreft tegen eeP wil-verzwakfcend en energie doodelnd pessimisme; tegen de alarmistische zwartkijkerij, die al zooveel rampen heeft berokkend wa,ar stevige kalmte het zeer bedreigde scheepje door de „ziedende golven" had kunnen helpen...., Bij de jongste „nova" moet genoteerd het besluit der Haagsche vroeden om een tweede Scheveningsche binnenha ven aan te leggen, de aangekondigde verlaging van den melkprijs van 23 op 20 cents het plan van minister Pop tolt samensmelting van K. M. Academie en hoofdcursus. Om een greep te doen uit de massa. Terwijl de vaderlandsche Pers haar jaariijlksche Paaschrust viert en wij' een paar dagep lang- „zonder grapten zitten", opa pui ep dap erover 'verbazend, dat bet gemis ons toch' niet zoo hard valt als wij meenden JÜat het geval zou wez'en..-.. Ep ik zou we derom een „boompje" kunnen opzetten over het menschelijk aanpassinglsvermo- gen. Kome ook de liefhebbers van de verslaafden aan „den borrel" door de „drooggelegde dagen" heen, gelijk het wijze Haagsche Stadsbestuur op twee den' Paaschdag liet geschieden. Hebben de onderofficieren van de cantine te Kampen niet met algemeen© stempoen tot „drooglegging" daarvan, het wereln van alcoholica, besloten?.. Hier heeft piien te doen' met teekeinen van het meergenoemd „aanpassingsvermogen", dat dep mensch ontrukt aan verderfelij ke gewoonten, die blijkgeven van een oplevend besef, ook en vooral bij de jongeren, waarover een ieder zich van harte heeft -te verblijden. Die slechts aan de wezenlijke volkskracht ten goe de kunnen komen. Licht en schaduw blijven gestaag af wisselen'. De jongere crimipaliteitsrur briek bevat verhalen van inïeuw© (roof- veraanvalïen 'en overvallen, in de cen tra onzer grooite steden., zelfs die men nog kort geleden slechts mogelijk had geacht in „het Wilde Westen" en dan nog slechts als producten der oven- weelderige fantasie van griezelverhaal schrijvers. Dat bet vertoornen van sommige films in de cinema voor be paalde categtroieën van zeer suggestie ve personen in. hooge mate gevaarlijlkk moet worden geacht, kap in ernst niet worden ontkend. Men1 behoeft waarlijk geen vriend te zijn „van overdreven overheidszorg" om te erkennen, dat in dezen tijd; ook jria de bioscoopbescliiermiing van de maat schappij tegen de overstelpende mlsdai- dighewi onvermijdelijk 19 jet worden ge acht? De jongste aöodenlijst bevat twee namen van mannen, die de oudle Romeinen zeer zeker tol de „cives op- timi", de allerbest© burgers zouden, heb ben gerekend. De oud president van den hoogen Raad der Nederlanden, Mr. Eijissel, en de ou,d minister van Justitie, Mr. van Raalte, z ijndep lande ontval len'. Aan beider nagedachtenis is even warme als treffende hulde gebracht. Want bij' deze beiden was plicht de gids door het lange en vruchtbare leven dat zij' achter zich haddien Waar deze leidsman den kberse aangeeft, daar wordt de tocht mogelijk ,waar anderen zwakker aamgelegden, voor de moeilijk heden en bezwaren teiugdeinzeP. BUITENLAND. Dudtschland heeft deze week weer pp (nieuw te lijden van de agitatie van communisten, die waarschijnlijk geleid •worden vanuit Moskou. De geheele be weging, die zich uitgebreid' heeft |tot Midden Duitschiand, Saksen en het Rijmsch Westfaalsche industriegebied begon met een onschuldige algemeene staking te Mansfeld. Dit bleek echter .bet begin te zijn van een reeks etakdnl- gen en gewelddadigheden ,dn meerdere Duit sche steden. Overal hebben de com munisten het stakfipgsparool uitgegeven maar in véle plaatsen is heit bij uitgeven gebleken, omdat de arbeiders niet ge neigd waren gevolg te geven aan de waanbeelden van enkele heethoofdige communistische leiders, die door deze actie iets denken te beredkeln. De toe standen ontstaan tengevolge van de des tijds plaats gehad hebbende spartacus- onL'usten, zitten nog te diep in het ge heugen, dan dat de Duitsche arbeider zich opnieuw zal storten in bolsjewisti sche avonturen. Bovendien het Ruhrge bied, Duisburg, Ruhrort en Dusseldorf zijp bezet en er is 'eveneens een ptaat van beleg afgekondigd; zoodat eien daad werkelijke actie daar ten zeerste wordt bemoeilijkt. In andere plaatsen heeft de agitatie succes gehad, maar er zijp dap ook weer slachtoffers gevallen; waardoor opnieuww arbeidersgezinnen in rouw worden gedompeld. In Hatm- (biurg is het in de laatste dagen |der vorige week hieet toegegaan, maar nadat de staat van beleg was afgekondigd, (bleek de politie, bijgestaan door veslig- heidsmanschappen den toestand mees ter. In Berlijn hebben de communisten in bet geheel nog geen succes gehad. Toch zijn de autoriteiten niet geheel ze ker van hun zaak, want zijl laten Üe o- pepbare gebouwen bewaken. En de oofmmuinisten hebben het in elk geval in de hoofdstad' zoover weten te bren gen, dat in de fabriekten gestemd wordt over het al of niet staken. Op 'het 00- genblik dat wij' dit schrijven is pog niet 'bekend pf het stakijngsparooi in .eemige fabrieken zal worden opgevolgd De bloedigste ontmoeting tusschen opstandelingen en politie heeft tot nu toe wel te Essen plaats gehad. De communisten hadden (daar een massade monstratie op touw gezet. Toen de vei ligbeidspolitip een plein wilde afzetten werd uit de menigte met handgranaten gegooid. Het kwam tot een gevecht, waarbij 14 dooden en omstreeks 30 ge wonden vielen. Wij zullen niet alle gevallen memo- reeren, slechts zeggen, dat het in het geheele industriegebied en Midid'en- Duitschland gist. En dat die communis ten over veel en nieuwe wapens be schikken blijkt wel uit bet feit, dat (Be- ze veelvuldig an'beslag worden geno men'. De Beiersche minister president zal natuurlijk van de gelegenheid gebruik maken en uitroepen: zie je nu wel, dat de ednwohnierwehren en selbschutöorga- niisationen niet gemist kunnen worden. Daar heb' je nu het lieve leven al aan den gang, hetgeen wellicht niet zou ge schiedt zijn als alles nog goed intact was. De politieltnoepen zitten even wel niet stil en zijn dag en pacht bezig, het dreigende gevaar te bezweren. Niet allee min Duitschiand hebben de opstandelingen zich geroerd; de Sinn Feiners in Ierland, hebben eveneens weer van zich doen spreken. Deze week weer aanslagen op treinen, een langdui- irig gevecht möt opstandelingen en brandlstichtingen. Gebleken is, dat wa pens den Sinn Feiniers zijln aangebracht door middel van visscherschepien. Waar zij vandaan komen. Zuilen die bolsjewiiki daarvoor dn aanmerking komen? De vorige week hebben wij het een en ander gezegd over het geschil tus schen Grieken en Turken en den aan vang van vijandelijkheden. Thans is er officieel een front geschapen in Klein Azie en ontvangen wij weer legierberichr fcen uit Kons'tantdnopel en Athene. Vooral in de laatste stad is men teer 'enthousiast, volgens de 'berichten al thans daar de wapeniep van de Grie ken tortnutoe hebben gezegevierd over die der Turken. De laatsten hebben moeten wijken. En nu is het maar de ■vraag, wat er uit deze verwiktelingen zal (worden. Blijven de geallieerden ooglij kend toekijken, hoe Grieken en Turken elkaar in de haren zitten? Engeland heeft de 'troepen in de buurt van het front teruggetrokken en wil zich dus niet militair in de kwestie mengen. Trouwens als de macht van Turkije hog meer afgeknot wordt, is dit John Buil niet onsympathiek. ALKMAARSCHE SNUIFJES. NIEUWE HEEREN NIEUWE WETTEN. Het sombere voorgevoel, dat mij be kroop toen ik zoo'n spuiter met een d umstok en een notitieboekje aan den knop van de bel zag hangen, die ver telde dait' hij kwam om de oppervlakte van (mijn huis op te nietten, tien behoeve van de waterleiding, is helaas waarheid' geworden. Zooals de controleur, overi gens een beste kerel, absoluut geen ambtenaar, mij' vertelde; zullen met 1922 tot zelfs voor de kleinste arbeiderswo ning, van 25 centiaren 3 oppervlakte; 12, zegge twaalf gulden, leidangvhuur moeten worden betaald. Bovendien zijn z 2 met 15 Maartal begonnen om de centen op te halen ep dat was, zooals mijnheer de controleur mij expliceerde, om zoo geleidelijk te komen tot vbor- uitbeiaiimg. Heb ik geen gelijk gehad met mijn voorspelling, dat we leelijk zuur zijn geworden door de vritehd'eljjke inmenging van de politie? E - was eens ©en ouwe vrotaie juffrouw diï in het bezit was van leen vreese- 'ajkf vloekende papegaai. Dat onchriste lijk' gevloek' was natuurlijk een groote ergernis voor het zedige ouwe mensch- je en vooral kreeg ze haast kippevel o:ndat de papegaai de lieflijke gewoon te had, om op haar vriendelijk vleiend: .zoete pappie" onbehoorlijk te repldcee- ren „val dood, ouwe snuifdoos." Een vriendin raadde haar aan, d:e pa pegaai eens te brengen bijden koster van de kerk. Die had ook zoo'n vogel tje, dat schietgebedjes kon opzeggen en allerlei vrome spreuken. Misschien loerde haar onbehouwen papegaai dat gevloek en die ruwe woorden wel eens af Aldus werd besloten, de koster vond bet goed; en de papegaai kwa(m| in' de leer bij haar petopgevoedte rasge noot. Een- (tijd later tóórnt idle juffrouw eens informeerep paar dte vorderingen - K I' '1,1 van haar papegaai, want de koster had haar verteld, dat haar papegaai zoo goed begon aan te leeren. Maar nauwei- kjks komt zij de kamer in of haar pap pie roept zoo hard zij kan: „val dood, ouwe snuifdoos", waarop de vrome pa pegaai van- den koster onmiddellijk antwoordt: „wij bidden U, verhoor ons Heer." Ik wil met deze gelijkenis nu piet te kennen geven, dat ik ook bid: val dood.... maar toch wel: Dat wij van staats-, provinciale en gemeentelijke! zorg bevrijd mogep blijven, wij bidden U, verhoor ops. OPNIEUW OP DE PIJNBANK. Dezer dagen stond terecht als ver dacht van vaischheid in geschrifte, d|e postkanitoorhouder uit een naburige ge meente. De man had nagenoeg 3 masto den in voorarrest doorgebracht, maar werd na de behandeling van de zaak op de openbare terechtzitting op vrije voeten gesteld en verleden wee vrijge sproken, omdat de rechtbank niet het minst wettig en overtuigend bewijs |be- gen hem had kunnen vinden. Thans verneem ik echter, dat de of ficier van dit vonnis in hooger beroep' is gekomen bij het gerechtshof in Am sterdam, en zal dus de heele mistere weder opnieuw beginnen. Hij vervalt nu opnieuw in den treurigen rol van ver dachte en bestaat de mogelijkheid, dat het Hof het vonnis zal vernietigen en hem zal veroordeed'en. Nu is de mogelijkheid zeer geringt want naar mijn oordeel, dat gevestigd is op een jarenlange practiscbe beoe fening van het strafrecht, zal geen en kel rechtscollege den man veroordeelen op de uiterst zwakke aanwijzingen en getuigenverklaringen, maar God weet; hoe lang het duren zal. eer het Hof dien ze zaak zal berechten. En ik kan me zeer goed voorstellen, dat zoo'n tijd van afwachten, moordend werkt op het ze nuwgestel van het slachtoffer. Ik wil Aannemen dat het instituut van het hooger beroep in het strafrecht niet gemist kan worden. Het is ook bereik baar voor den verooindeelde, die zich niet aan de uitspraak van de rechts bank wenscrht te omderwerpeni Maar dat is een geheel ander geval. Een veroor deelde hoopt op voordeel, terwijl een vrijgesprokene nimmer eenig voordeel; maar wel nadeel kan bekomen door een hernieuwde behandeling van zijn straf zaak. In elk geval zou ik het wenschet- lijk achten, dat het Hof directe besliste; of het hooger beroep ontvankelijk kon -worden verklaard en zoo- ja, dan oogep- blikkelijk de zaak opnieuw behandelep; opdat de beklaagde zoo spoedig moge lijk kop weten waaraan hij' zich had te houden. Het is mi. al 'erg genoeg, Bat iemand met een onbesproken verleden een onberispelijk ambtenaar, 3 maanden lang als verdacht in de gevangenis op gesloten blijft, terwijl de bewijzen zoo hopeloos zwak zijn, dat dte rechtbank hem direct in vrijheid stelt en hem (daar mee zoo goed als onmiddtellijk vrij spreekt. Moet zoo'n man, die in sommi- g s gevallen reeds geestelijk gebroken of ondermijnd kon zijn door de smadelijke detentie en de misschien geheel onge gronde verdenking, opnieuw de foltering van dat proces geheel doormaken? De beer Otto Zeegers heeft het op tref fende wijze dit zieledrame weergege ven in zijn pakkend tooneelstuk: „uit gebrek aan bewijs." en het geval met den postkantoorhouder uit Schermer- horn; is een minder dramatisch, maar zeker niet minder sprekend staaltje van dab <ie geestelijke pijnbank in onze 0- verigens zieer serieuse en goed georga niseerde rechtspraak .nog piet is afge schaft. [HOUDT ZE IN DE GATEN, Te Oudorp is in den nacht van Zon dag op Maapdag ingebroken- in 'een leegstaande boarenrentenierswolndng bij de beirv. kerk, eigendom van den heer Jan Buren. De dieven hebben zeer pet jes een ruit en het tuimelraam uitgesne den, zijn daardoor binnengedrongen; hingen een paar oude karpetten voor de glazen en hebben' op hun doode gemak uitgezocht en meegenomen wat van hun gading was. Goederen, die in het onbewoonde huis waren geborgen, zoo- als karpetten, vloerkleedjes een tafel kleed en eenige dameskieedipgstukken Daanop zijn ze vertrokken, na eerst de gebruikelijke onwelriekende souvenirs (het vak van inbreker is paar het schijnt een uitstekende remedie tegen hardlijvigheid) te hebbiep achtergelaten

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1