NIEUWE LANGEDIJKER COURT. WOENSDAG 6 APRIL '21. TWEEDE BLAD. JAARVERSLAG VAN DEN „NOORDERMARKT- BOND", OVER HET JAAR 1920, UIT GEBRACHT IN DE ACHTSTE ALGEMEENE VERGADERING, GEHOUDEN OP 5 APRIL 1921. 'i- M. HL, Als ik mij neerzet om U eem overzicht te geven on zer werkzaamheden over het afgetoopen jaar, dan doe ik "dat met gemengde gevoelens. Immers, er passeerde in een heel jaar zoovleel de rfcvuie, op het gebied van ons marktwezen, dat we hier over den eenen tijd beter gestemd kunnen zijn al's dat sioms in het verschiet het geval is. Zooals U zal blijken, hebben wij ook dit jaar vrucht baar werk kunnen leveren op verschillend gebied ons marktwezen betreffende, anderzijds waren de ervaringen weer minder aangenaam, waartoe verschillende factoren het hunne bijdroegen. Ik zal U jn dit verslag niet vermóeien met lange be schouwingen over economische toestanden, zoowel bin nen- als buitenlandsche, overtuigd zijnde, dat ik U wei nig goeds zou kunnen zeggen wat ge nog niet wist uit eigen ervaringen en overzichten. En als het U hierbij dan gegaan is als ondergeteekende, dan zult ge ook bemerkt hebben dat, wat het buitenlandsche betreft een ware chaos genoemd mag worden, waar voorshands nog geen peil op te trekken valt. Hoewel het met onze binnenlandsche toestanden nog geen koek en ei is, valt er toch dit uit op te maken, dat we den laatsten tijd meer en meer op weg geraken, waarnaar wij als tuinders verlangend uitzien nl., den normalen toestand, zooals wij dien voor den oorlog ken den. Crisis-instellingen worden stuk voor stuk afgebroken voor zoover 'dit toelaatbaar geacht kan worden en ver langend zien wij uit naar het oogtenblik, dat de oogen der laatst© voor goed gesloten zullen worden, waardoor voor goed een einde gemaakt zal zijn aan het saaie en maar al te plompe werken van deze logge lichamen. Een tuinder, die er niet prat op gaat als zijn handen in ketenen gelegd worden, zal binnen kort, hopen we zien, dat deze boven aangehaalde bemoeiingen plaats mloeten maken voor het persoonlijk initiatief, dat tot heden ten dage nog maar het beste is gebleken en dat altfes veel vlugger en beter van stapel loopt. 'Ook dit jaar hebben w ijweder aan den lijve gevoeld, hoe belemmierend bet ingrijpen van hooger hand op ons bedrijf werkt, waarvoor ik aanstonds nog wel gele genheid zal vinden hierop nog iets dieper in te gaan, en de ongerijmdheid U hiervan hoop aan te toonen, tegelijkertijd met het overzicht onzer werkzaamheden. Als eerste noem ik U: het VERWISSELEN VAN MARKT-BETAAL MEESTER. Voor het begin der campagne werd uw Bestuur reeds voor een even ernstig als moeilijk vraagstuk geplaatst. We werden verrast door een schrijven van onzen Be taalmeester, die hier ter plaatse deze functie vanaf den beginne der contante betaling op de meest lofwaardige wijze uitoefende, en waaruit ons bleek, dat genoemde een hooger percentage vroeg als hem tot heden werd toe gekend'. Zooals ik U reeds te kennen gaf, was dit voor ons een ware verrassing en niemand onzer was hierop ook maar eendgszins voorbereid. Waar elk onzer toen de meening toegedaan was, dat idieze zaak naar behooren Was geregeld, bleek het bij nader (ilnzien, dat een groot gedeelte van uW Bestuur zijn houding in dezen wilde wijzigen, daar de meening door overleg met den betrokkene gevestigd werd, dat dez© functie met het daaraan verbonden risico, niet in overeenstemming was met het genoten salaris, waar door het besluit viel, dat hem meer toegezegd werd als dat voorheen het geval was. Dit heeft echter niet mogen baten; waar ©ener zijds, bij niet inwilliging van het gevraagde ontslag werd gevraagd, meende men anderzijds, dat het nu aan gebodene wel in overeenstemming gebracht was naar evenredigheid dezer betrekking. Het einde is u reeds allen bekend, de partijen konden niet tot overeenstemming komen, wat tot ons leedwezen uitliep op het (heengaan van den heer NL Kooij. Zonder ook maar met een enkel' woord te kort te doen aan de prestaties van den nieuw aangestel'den func tionaris, zal door schier allen het heengaan van den heer Klooij betreurd zijn, ©n een woord van lof is hier, voor het door hem gepresteerde, zeker niet misplaatst. Het spreekt als vanzelf, dat er spoedig, vooral waar het seizoen na slechts ©enige weken geopend zoii worden spoedig naar een passende plaatsvervanger moest wor den omgezien. En het mag gezegd worden, dit was een zeer moeilijk oogenblik voor uw bestuur, daar dez© betrekking niet door den eerste de beste aanvaard kian worden. Na een kort verloop bemerkten we, dat de heer C. Xeeman bereid gevonden werd deze betrekking te aan vaarden op dezelfde voorwaarden als den heer Kooij was aangeboden. Dit bericht werd in een daarvoor belegde bestuurs vergadering gebracht met 'het gevolg, dat de heer Kpeman hls zoodanig werd benoemd. Ik meende er goed aajn te doen bij deze aangelegenheid een* wijle stil te staan, meenende dat bet de moeite loonde dm u hiervan een duidelijk beeld te geven":, dat gedaan is, wat in het belang zoowel van de betrokkene, als de leden paar het oordeel van ,uw bestuur gedaan kon worden i l .i ie, Sii iÜsi DE AFZET EN TEELT DER AARDAPPELEN. Zoo ewrd dan de campagne ingezet met onze vroege aardappelen. De opbrengst was niet groot, de prijzen die besteed konden worden waren van dien aard, dat de minder goede opbrengst hierdoor gedekt werd. An ders stond het met de teelers, die dit product niet tijdig genoeg konden aanvoeren en hierdoor de nadeelige ge volgen ondervonden van het onbeholpen ingrijpen van onzen Minister van Landbouw. Het moge 'dan waar zijn, dat de Minister zich liet beïnvloeden door niet -deskundigen en dat het advies van ons tuinders voormannen, die, of elkander niet begrepen of hief dezelfde gevoelens deelden, hoe het zij: deze kwestie heeft ons tuinders zeker een paar millioien ge kost en haar doel totaal gemijt. D.w.'z. het heeft tengevolge gehad, dat onze aardappelen, welke anders tegen een toonenden prijs geveild konden worden, nu ten deele zoodanig door de ziekte werden aangetast, dat ze èn voor consument èn voor producent waardeloos werden. En dat er nog iets van deze zaak 'gered kon wérden hebben we voor een groot deel te danken aan de orga nisatie waarvan wij deel uitmakenn. Dat er niet direct ingegrepenn werd^- b.v. door het stopzetten der veilingen hebben we een oogenblik be treurd, doch de reden moet gezocht worden in de slappe houding der tuinders in het algemeen, waardoor de organisatie haar vaandel' niet ten volle ontplooien kon en anderzijds als bovengenoemd, in de minder goede verstandhouding der twee organisaties, die in deze aange legenheid haar advies hadden uit te brengen Laat dit voor u allen een les zijn. Weest op uw hoede en wordt eensgezind, zoek samenwerking en wordt sterk I DE OVERIGE ZOMERPRODUCTEN. Deze hebben voor de meesten uwer zeer zeker niet ïoonend geweest. Scheen het aanvankelijk', dat er be hoefte aan bleek, spoedig kwam hierin een kentering en liepen de prijzen, vooral van de ropde op bijna nihil uit. De witte zeer matig, terwijl de savoije een uitzonde ring maakte en voor velen nog een teling gaf. De uienteelt was evenmin gelukkig, eveneens die der wortelen. De teelt der eerste alsmede de kwaliteit bleven beiden beneden. het normale. De prijzen waren wel is waar niet laag te noemen" xnaar toch niet naar evenre digheid. Daarbij genomen Ide hagelslag van dezen zo mer waardoor ze geducht te üjden hadden, zullen, de uit komsten niet bevredigend genoemd kunnen worden. De wortelen per bos aangevoerd, konden eerst nog een goeden prijs opbrengen doch voor ons duurde deze niet lang. Allengs ging het naar beneden en kwamen spoedig beneden peil'. Ook dit product was het afgetoopen jaar van minder goede hoedanigheid. Het „vuur" had ze zoodanig te pakken, dat het niet die bekoorlijkheid kon geven welke men van dit product verwachten mag. Eveneens ging het met de „losse" ook deze kwaliteit liet te wen- schen over. De prijzen, hoewel niet hoog, bleven stationair. ONZE WINTERPRODUCTEN. Scheen het alsof zich alles als donkere wolken boven onze tuindershoofden samen spanden en heerschte er een bedrukte stemming in onze gelederen, dit werd nog Zwaarde kgemaakt door het invallen der vroege vorst, welke ons hoofdproduct te velde bedreigde. Eveneens de geringe afname van de zomerproducten en de lage geld koers in het buitenland meende men reeds dat het voor ons mis zou toopen. Het mag dan ook als wonder genoemd wortelen, dat er plotseling verademing kwam. Begin December kwam er „schot" in en tot heden de aanvraag best en dientengevolge gingen de prijz-ep om hoog, wat voor onze noordelijke tuinders van groote be- teekenis is. De aanvoer van dit product was dezen win ter groot, hetgeen toegeschreven moet worden aan de goede.opbrengst? hetgeen mede door de te besteden prijzeen voor vele een extraatje zal opleveren, waardoor ©enige dekking gevonden wordt voor geleden verliezen op onze zomerproducten. MARKT-AANGELEGENHEDEN. Als een verheugend feit kunnen wij waarnemen, dat (onze markt steeds, in bloei toeneemt en het aan geen belangstelling ontbreekt, zoowel van kooper als van de aanvoerders, en mede door de goede prijzen die den laatsten tijd besteed konden worden, zal u aanstonds blij ken uit het verslag van het verhandelde, dat het omzet cijfer vergeleken bij het vorige jaar flink stijgende is. LEDENTAL. Het aantal leden is iets teruggegaan, wat toegeschreven kan worden aan het feit, dat hier en daar eenige gele genheidsbouwers, bevangen door den schrik der laatste twee jaren van het tooneel' verdwijnen, waardoor ons le dental op 1380 komt te staan. INVENTARISATIE. Ook dit jaar werd op voorstel van onzen Noorder - marktbonid," op de algemeene vergadering der Provin ciale Commissie, aangenomen om einde December, even als vorige jaren een algemeen© inventarisatie te houden. Hierin lag opgesloten dat de organisatie steeds, als de gelegenheid zich voor mocht'doen, over afdoende cijfer materiaal zou kunnen beschikken, waardoor zoo mogelijk voordeel behaald kon worden. Doch ondanks de goede bedoeling die er bij de organisatiej voorzat, scheen een deel der tuinders dit verkeerd' uit te leggen, althans ging het hier niet mee als van goed georganiseerden verwacht mocht worden. We kunnen niet anders dan een dergelijke houding laken, waardoor het werk der besturien zeer wordt be lemmerd en onmogelijk ten volle tot haar recht zal kun nen komen1. REGISTRATIERECHT. i Nog steeds worden de tuinders getroffen in deze wjj- ze van belastingheffing. Ondanks* bet vele wat er door de organisatie op dit terrein gewerkt wordt, is het tot heden niet mogen ge lukken om van deze wijze van belastingheffing gevrij waard te worden-. - Dat Idez© wijze van belasting, welke op ons temeer drukt, waar door ons steedis alles geveild wordt, even onrechtvaardig als onbillijk' is, moet toch ook' u in het oog springeeni door Idegene welke buiten ons vak' staan temeer waar door de tuinders in de oorlbgsjaren zoovele offers zijn gebracht. Steeds werd ons de verplichting op gelegd een vriji groot kwantum onzer producten vaak beneden kostprijs aan het gebeelje Nederland'sche volk af te staan en bovendien worden we nu nog ver plicht V2 procent der omzet in 's Rijks schatkist te storten, waar elk ander die zijn productie onderhandsch van de hand doet, van deze belasting ontheven wordt Dat is een onbillijkheid waar niet genoeg op geha merd kan worden temeer waar het nog aanleiding geeft tot onderhandschen handel», wejkp in onze gelederen af gedaan heeft'. Dat wij tuinders steeds zwaar getroffen worden in dei S: flan de. f bafkist moge ook blijken bij het O W be1astingnZer mkomstenbelastingen alsmede uit de Wat toch zien we gebeuren? Dit: dat voor deze be lasting als maatstaf voor ons geldt het bij uitstek on gunstige jaar 1913. Een jaar, een ieder Gwer zal Z og heugen, wat voor de meestien' een groot verlies betieekende, en wat zien we nu gebeuren, dat ondanks al onze grootere uitgaven voor bedrijfskosten, al het meer gehaalde als m 1913 in aanmerknig wordt genomen voor de beide hierboven aangegeven belastingen. Dat er ook op dit terrein nog wel werk aan den winkel is, behoeft geen betoog HET N.U.M.-KAPITAAL. Na veel moeite is het gelukt om het NLU.M'.-kapitaal aanstonds aan de rechtmatige eigenaars terug te geven. Hiervan zal 90 procen^ in den vorm van feening door de N.U.M. worden uitbetaald, terwijl de resteeren.de 10 procent voorloopijg uit de Bondskas zal worden voor geschoten, LAND- EN TUINBOUWTENTOONSTELLING. Vanwege onzen Bond werd deelgenomen met een col- toctieve inzending op de groote tentoonstelling \yelke dit jaar te Schagen werd gehouden. Dank zij de smaakvolle opstelling der daarvoor aangewezen commissie, en het beschikbaarstellen der producten mocht het ons geluk ken de hoogste onderscheiding te behalen, nl. den EER STEN PRIJS een gouden medaille plus f 50. DE INVALDITEITSWET. Mede door bemoeiingen der organisatie werden «enige verbeteringen aangebracht ten onzen gunste b.v. het vrij stellen van inwonende kinderen. L' VERGADERINGEN. Het bestuur kwam dit jaar 10 maal in vergadering bijeen en werden bovendien af en toe door de meest vooraanstaanden de belangen der markt en wat er miee verband houd, behartigd. Vervolgens was uw bestuur vertegenwoordigd op de algemeene vergadering van den Niederlandschen Tuin- bouwraad alsmede op de Jaarvergadering der Groep Vei lingen, waarvan onze Bond'jdeel uitmaakt. E veine ens was uw bestuur vertegenwoordigt op beide vergaderingen der Provinciale Commissie en werden de directe belangen behartigd op, een viertal vergaderingen met den „Vierbond"1 Nóg werd een conferentie gehouden miet eenige be stuursleden van de vereeniging „De Koophandel", waar omtrent het overleggen der groenten ©en afdoende re geling getroffen kon worden. ALGEMEENE MARKT-AANGELEGEN HEDEN ALS: PERSONEEL. Zoo ik u reeds in den beginne mededeelde, hebben we onder het personeel den nieuwen "betaalmeester Ik meen dat ik in den geest van het geheels bestuur spreek ajlls we zegggen dat we over diens prestaties ten volle tevreden zijn. En als we ons niet vergissen zullen ook de handelaren in het algemeen hier zoo over denken. We meenen reden te hebben dat hy beider waardeering verdient. Wat het overige personeel betreft, de onder linge verhouding bleef van zeer goeden aard'. DE VEILINGLEIDER. Nóg steeds wordt er door enkelen getwijfeld of deze wel noodig is en toch is zijne werkkring zoo uitgebreid en veelvuldig. Steeds heeft hij toe te zien op allerlei voorkomende kwesties die zich dagelijks aan de.markt voordoen. Even veelvuldig heeft hij geschillen uit den weg te ruimen, die ontstaan tusscben aanvoerders en koo- pers, alsmede heeft hij' bij te houden de leiding en de controle over het veilen der legerpaardenmest. Vervol gens behoort hij controle te houden op verschillende fi- nantieele zaken onze markt betreffende ien vertegen woordigt ons bestuur in verschillende aangelegenheden. Steeds is het zijn streven om het gebrek aan laad ruimte (wagons) weg te nemen. Waar deze kwestie dezen winter veel voorkwam, is het aan zijne bemoeiingen voor een groot deel te danken dat we daar den laatsten tijd geen klachten meer over behoeven te uiten. Door zijne bemoeiingen is het te danken, dat er meeningsgeschil wordt bijgelegd, waar vroeger de geheele commissie, van beheer der markt voor moest bijeen kómen. LEGERPAARDENMEST. Wederom werden in het afgetoopen jaar een vrij groot asantal wagons legerpaardenmest voor de leden beschik baar gesteld, waar een gretig gebruik van werd ge maakt, zelfs zóó dat er met de toewijzing vaak gewoe kerd moest worden. UITBREIDING. Mócht ik er het vorig jaar melding van maken, dat we nu reeds pakhuizen bezitten, waarvan een gretig ge bruik wordt gemaakt door koopers, thans wordt u een voorstel voorgelegd, om de z.g.n. „goot" te vergrooten- Door het in werking treden van het „alles veilen", wordt de behoefte aan een grootere overkapping van het beschikbare water nog meer gevoeld dan voorheen, waar door het bestuur u voorstelt „de goot" nog eens 'zooi groot te maken, ten gerieve voor degene, die daar voor den nacht tegen ©en kleine vergoedipg dekking zoeken voor hunne vaartuigen. HET VERPLICHTE VEILEN. Ofschoon er geen bepaalde reden tot klagen is, viel er 'in het begijn van den winter toch nog afwijkingen waar ftle nemen. Laaf nu tóch een ieder eens begrijpen, dat deze ma nier van handelen gelijk staaf met het spreekwoordMet eigen mes den keel afsnijden. E nwe zouden zeggen: wie oogen heeft om tie zien zal' het toch zeker nu geleerd hebben dat er juist' djoor dit systeem door de aanvoer ders geld verdiend is, wat bij onderhanidjsdhen handel zeer zeker voor een groot deel onze neuzen voorbij ge gaan zou zijn. Ik geloof dat ik u bij deze opsomming, al zij het 'dan ook nog maar zeer beknopt, een vrij duidelijk beeld gegeven heb van hetgeen door uw bestuur is gedaan. Ge zult daarbij bemerkt hebben, dat er ook nog veel rest om te doen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 3