ÏÏÏH. len-i en aar üiwirtii Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. 5en« ippei baar MOREL esthan voude sarspel. y prijzen Pap ygiop maar Wo. 57. taTBsa, TCLCPMMui Zaterdag 16 Juli 1981, I" Blad 80s Jaargang per 3 maanden f 1,15 k bied 1 gehaald per 5 on „0,( 0,6 1 O.] s Vleesch per oj Hf 0,4 „0, „0, „Oj ,o.a "O CD 1650,- 1 1525,- 1700,- P 1575,- Telef. 64. ial i, Fijn Genu ïmoni VIOHHA. foon 614. 'gr NIEUWE LAMGEDIJKER (III II Hl Deze courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagavond. A.BOK HEfi BHTS PBÜ8 BEDAOTBUR-UIl GEVER J. H. KEIZER. BUREEL: Woordieasrwoude. PBIJB ÖÏB IDTEETESïUSi Vaa 1—5 regels 75 et., elke regel meer 15 ct.; Sroote letters of vipettcn werden naar pl&abruimte feerekoid. Brieves reeUitreeks aam den Uitgever. T NR. BESTAAT UIT 2 BLADEN. EERSTE BLAD. ELDIGVERKLARING STRAFVERORDENINGEN. ai f De Burgemeester en Wethouders van lidscharwoud-e doen te weten, da,t >or dien Raad dier gemeente, in zijne irgaderingen van 25 Mei 1921 is vast- ■steld de volgende verordening: De Raad dier gemeente Zuidschar- wide, overwegende, dat volgens artikel 178 r Gemeentewet de Raad ten minste aimaal in de vijf jaar moet verklaren, ilke verordeningen, tegen wier ov-er- eding straf is bedreigd, nog gelden; verklaart dat de verordeningen, tegen' wier ertreding straf is bedreigd, die voort irend ien imet uitsluiting van alle ande- blijven gelden, zijin de navolgende: a. Aïgiemeenie politieverordening, atutn der. vaststelling: 3b November I91, gewijzigd1 bij artikel 75 fier oitw- en Woningverordeniing e'n fcij aadsbesluiten van 10 December 1907, Februari 1909, 18 October 1909, 2 tembar 1913, 14 April 1920 en 30 ni 1920. b. Bouw- en iWiOningveirordening. a turn van vaststelling 5 September 0j. c. Verordening betreffende drankge- tlk door jeugdige personen in de gé- een te Zuldscharwoude. atum van vaststelling 30 Mei 1917. d. Verordening ter regeling van het rkoer op de wegen in de gemeente jsdscharwoude in verband met het bruik van Motorrijtuigen en rijwïe- 1. atum van vaststelling 19 Maart 1918. e. Verordening regelende de keu,- ngsdienst op vee, vleesch en visch de gemeente Zuidscharwoude. atum van vaststelling 25 Juii 1918. f. Verordening bepalende de dagen, aarop wegens omstandigheden, op ond van welke misbruik van sterken ank te vreezen is in de gemeente iiMscharwoude, het verboden is om voor hiet publiek toegankelijke locat- eiten, waarvoor vergunning tot ver- »op van sterken -dlrank in het klein verleend, sterken drank in het klein verknopen, te schenken, toe te die- at of te verstrekken, atufii van vaststelling 14 April 1920, ijzigd bij Raadsbesluit van 4 Au- istus 1920. Zijnde dezie verordening aan de Ge weerde Statiën van Noordholland, %c-ns hun bericht van dien 29 Juni en Juli 1921 mo. 160, Sn afschrift me- éedleeld. Èn is hiervan afkondiging) bied; waar het behoort, dien li J921. De 'Burgemeester ien Wethou ders voornoemd De Burgemeester VAN SPENGLER. Die Secretaris: S. PARMA. REVUE VAN DE WEEK. Binnenland. De Tweede Kamer dier Staten Go- raal is tegen hiedteW, Dinfedag, bij- "geroepen, tot „hervatting van hare -rkzaamheden", en het zeggejn is, dat re bijeenkomst van het Lagerhuis van 'ftsto.ndigen duur zal zijn. Er t,s voor :2e profetie gaen budtengiewoon-scher- zienersblik nooidig. De Juili-maandl v°or de helft alweer achter den rug, genieten op dat oogenblik van een Osterende, zelfs stovende en voor die Jpulenten ondier ons al te „weldadige" dzomer-temperatuur. De hooge ver dring moet zich haasten, wil men kunnen ptrofiteeren van een „groot c«s", dat de moeite van een buiten- fldsch reisje loont. En over de Kabi- ts-crisis, wanneer daar ten-minste in tot nu toe gangbaren „ouderwet- dn" zin van het woord sprake kan zet) bekommeren zich maar zeer wei- Het zal niet vaak gebeurd zijn in herland mag men zeggietn dat politieke crisis de gemoederen zoo dig beroerde als die; welke het go 's was der stranding vajn het pnt- werp—Pop. Er zijn tal van actuieelie onderwerpen, die de publieke belangstelling in. de jongste dagen hebben geprikkeld, maar de crisis nam daarbij een uitermate be scheiden plaatsje dn. Over de zege van den bokser Dempsy op Carpentier, ge raakte m'en niet uitgepraat. Daarvoor interesseerde men zich, alsof het hier betrof overwinning of nederlaag van een vaderiandschen sportsman. Trou wens, al hetgeen op sport betrekking heeft, trekt in deze dagen verreweg meer „de aandacht" dan de dingen der politiekerij. Jan Publiek is vrijwel toit de conclusie gekomen, dat, welke 'kleur de vlagook vertoont, dewelke van het „Regeeringskasteel" wappert, voor Sijmen betalen en ho:e bet parool blijft. De vraag op welke wijze op de uitgaven der Staatskas kan worden be zuinigd in de naaste'toekomst, en ook welke wezenldjk-practische middelen kun nen aangewend om1 te verhoeden, dat de béLastngschrioef nog harder zal wor den „aangedraaid", deze hebben „het oor der massa." Met spanning verbeidt men de uitkomsten van den arbeid der bezuinigingscommissieRink. Beweerd wordt, dat deze commissie voetstoots verschillende besnoeüngsvoorstellen jde- regeering toezendt; volijverig aan het speuren is naar middelen tot inkrimping van uitgaven, ein in het najaar met uit voerige ontwerpen zal komen. Laten (wij er het beste van hopen. Dit is ze ker, Idat de „crij" van bezuiniging zich bij de verkiezingen van. 1922 in ho-oge mate zal doen gelden. De p-ude methode om het kiezersvolk te „paaien" met prachtige beloften, zoolang men iïï stembusperiode verkeert, doch aan da den, deze beloften „dekkend", niet moet te denken, zoodra de Stembus iweer voor vier jaireii gesloten is: dezte taktiek zal niet langer met succes kun nen .worden toegepast. De teekenen zijn ier, duidelijk toon end, dat het kiezers volkje allengs minder bereid zal worden gevonden, zich door sommigen knollen voor citroentjes te laten verkoopen....... Eigenlijk moesten wij over de Kabi netscrisis maar heeliemaal niet meer spreken. Toch stip ik even aan, dat volgens een berichtje van „het Cen trum" de oplossing nog wel eed poosje op zich zou laten wachten..-. Een en (ander „on dit" hield vol, dat de Recbt- ische partijen het onderling eens zijn ge worden over een vijfmaandschen dienst tijdj, waardoor dan de voorgeoefenden •aenl maand kazerne- of kampdienst zeu lden krijgen. Overigens deed zich het zeer merkwaardige verschijnsel voor, (diat zelfshet getal geruchten over de crisis in de jongste dagen zeer gering was. Wel het sterkste, bewijs., van de flauwe belangstelling in het vermoede lijk verloop en de te wachten oplossing De Tweede Kamer, op 12 Juli weer -bijeenkomend; zal haar werkzaamheden moeten regelen. Wat zij- van hetgeen (haar agenda nog bij- het plots-uiitgaan hog bevatte, in dit zittingsjaar, wenjscht af te doen voor het reces, daarover liepen de gissingen zeer uiteen. Na tuurlijk werd deze vraag geheel be- beerscht door die andere, of men dan 1.2en wederom een Kabinet zou bezit ten, in staat om bet Lagerhuis te wer ken. De meesten waren van oordeel, (djat de Kamer zci-h vrijwel zou beper ken tot de behandeling van het wetje Bomans, dat in de afdeehngen „zonder geestdrift" gtelijk het heette, werd ontvangen, maar toch ook in een stem ming, welke het accepteeren ervan schijnt te waarborgen. Ik merkte reeds op over de crisis c.a. werd in de jongste dagen weinig gedacht of gesproken. Andere dingen hielden Jan Publiek bezig. In de Hof- Stad, was dé tentoonstelling, gewijd aan het Trekpaard; |en deze had uit allie streken des lands „boeren burgers en butenlu"' doen türekken naar het Haag je. Men kan zich verlustigen aan het contrast tusschien de reisidentiaal-mon- idiaine toiletten en de typische, meestal kleurige gewaden van provincdaalsche herkomst. Ook was bet de moeite waard, aandacht te schenken aan het scherp contrast tusscben die Haagsche ^bleekneusjes" van allerlei leeftijd en maatschappelijke sfeer en de frissche kemgezond-blozende gezichten van zoo vele forsch-gebouwde jufefrs en menee- rcjï ,uf.t plattelands streken, voor wj,é het nachtelijk uur van tweeën niet, ge lijk met tal van Haagsche „viveurS" en ^viveusds" het geval is, nog wel te vroeg wordt geacht, om bed-toe te gaan.......; De Trekpaard-tentoonstelling ïs leen mpoi succes geweest. Zij- werd' zeer druk bezocht (bijlv. op 7 Juli door achtdui zend' belangstellenden), en ook zieier ve le. rasechte residentaalien trokken er- been, nu juist.niet steeds met zoo gloei ende belangstelling voor het vaderland se he trekpaard als wel omdat het Haag sche „mos." vaste gewoonte is om „ac te de presence" te geven, wanneer er gens „iets te doen ds." Tot de onderwerpen, waarvoor „men' 'zich dn de afgelo-open week bijzonder bleef interesseeren, 'behoort het aller droevigst verschijnsel, dat men de .„de bacle" in het verzekeringswezen kan noemen, de' werkelijk-goe.de eln aartssolide maatschappijen, welke er ge lukkig nog zij,n, niet tena gesproken. Ik vermijd hier het releveeren van namen; bijzonderheden. De bladen vermelden ze zoowat dagelijks. Maar allertreurigst voor tal van lijfrenteniers en rentenier- sters is het voorshands, daar eene der soliedst geachtè maatschappijen voor- loopig slechts veertig procent van het (gecontracteerde bedrag uitkeeren. Vöor vele menscben, die in dezen tijd toch reeds zulk een „struggle"' te voeren hebben om het hoofd boven water te houden, beduidt dit een ramp; waarvan beteekenis en gevolgen ndet gemakkelijk zijn te schetsen. iHet leventje van Jan Pleizier, dat sommigen leiden, is in menig geval slechts uiterlijke schijn. Slechts middel olm de werkelijke situatie, tot het op- [houden van krediet en zoo meer te bemantelen. Dat het belastbaar in komen in Den Haag zich in dalende lijn blijkt te bewegen, gelijk pas wereldkun dig is gemaakt, maag beschouwd wor den als een der wezenlijk-verontrus tendei symptomen, van dezen' zoo em- stigen tijd. Men behoeft geen alarmist of „zwarte kijker" geen ongeneeslijke hypöchandor en ach-en-wee-roeper te zijn om te; beseffen ,dat slepchts zeer krachtige middelen en hechte samen werking, verdere economische inzin king zullen kunnen verhoeden. Het geval-Groenendaal, van den' vrij- willdgen „hongerstaker" en dienstwei geraar heeft in de jongste week niet tot verdere relletjes van beteekenis geliedd. De kans, dat men van het weer-bijeen- komen der Kamer gebruik zou maken om de regeering tot eene Graanendaal- interpellatde te noodiön, was volgens ve len bijzonder groot. Zulke interpellaties zouden tot minister Pop allereerst moe. ten gericht zijn?..... Er zit ongetwijfeld zeker in de huidige omstandigheden, ge noeg „brandstof" van politiek allooi in ziulk plannetje. Tot de jongste „personalia" behoort de benoeming vain Mr. 'Brantjes, den' advocaat-generaal ,bij het Amsterdam- sche Hof, tot Gouverneur van Curacao, Die van Mr. Everwijn tot gezant te Washington-wend officieel. En men had voorts de aankondiging dat de Amster- damsche oud-wethouder Den Hertog, van het politiek terrein tot het muzikale zal' overgaan. Zijn mandaat als raadslid prijsgeven voor het leeraarschap in zang aan de kweekschool in de hoofd stad!, bij welke werkkring hij allicht meer „harmonie" zal aantreffen dan he,t Amstendamsche Prinsenhof te genieten geeft....... Onrustbarende tijdingen kwamen over den gezondheidstoestand van den staats raad Loeff, den senatorprofessor Ba- vinck en deh Hoogleeraar Bolland. Meer dan anders trokken de aandacht ide in diezen tijd des jaars steeds voor komende promotien aan de diversie Uni versiteiten. En wel doordieh het de laait ste maal was, dat Juristen op „Stellin gen" het doctoraat konden verwerven. Voortaan zullen zij weet men een dissertatie moeten schrijven om den „doktershoed" te veroveren zich Mr. Dr. te mogen noemen. Het doctoraal examen geeft voortaan recht op den Mr.-titel en het zich als advocaat-pro cureur doen inschrijven. D ewekelijksche misdadïgheddsrubriek was bijzonder rijk en bont van inhoud. Vooral Rotterdam scheen tot „exploita tieterrein" gekozen door een bende roo- vers en dieven van allerlei soort, Sper cciaal de winkeldieven roeren zich in dit seizoen met budtengewanen „ijver". De onthulling dat te Amsterdam jaarlijks minstens voor een half millioen aan electrischen stroom zou gestolen wor den, gaf ditmaal een „pikante schakee ring" aan het rubriekje. En een'gruw zame was de tijding dat de spoorweg ramp met den expresse-trein Parijs Amsterdam (waarbij een Nederlander gekwetst werd) misdaad tot oorzaa zou hebben. Het zijn niet slechts de extra- schrik- en vreesachtigen, die in deze periode van trekken en reizen zich nu en dan moeten verzetten tegen zekere angstigheid, zich in „het stoomros" eet- teind......; Tot de volle in midzomertijd verga dderenden en congresseerehden behoor Iden d.e Leden der Mpij. tot Bev. van Geneeskunst en die van den Chiristelij- ken handeldrij venden en industrieellen Middenstand. Een nieuwe Bond' is in wording, die van Joodschie gemeenten te onzent ter behartiging vooral van Joodsch— sociale belangen. Besluiten wij met een paar „goede klanken." De pogingen, van Belgische zijde ondernomen, tot toenadering met Nederland, houden aan. Het voorstel tot wederzij dsche erkenning van diplo ma's aan Nederland gedaan, is mis schien te beschouwen als een der synipV tonen van dat streven. En in de dia mantindustrie komit, blijkens mededee- 'ling in het orgaan van die nijverheid weer opleving. Houden wij ons, ondanks alle „misere" zorgen en onrustbarende teekenen, destijds aan bet bemoedigen de optimistische woord van onze voor ouders, verzekerend dat „na regen zon neschijn" volgt...... BUITENLAND. De hoop, welke wij in ons vorig over zicht uitteen, dat de eeuwenoude Ier- schie kwestie, nu eens eindelijk zal kun nen worden opgelost, schijnt verwe zenlijkt te worden. Tenminste de vor deringen, welke deze week gemaakt zijn, rechtvaardigen die hoop te nzieerstie. Smuts, de man, die „achter de scher men werkt" doch ongetwijfeld het be langrijkste werk verricht, zit nu hier dan daar. Hij heeft te Dublin geconfe reerd met De Valera en Arthur Grif fith en officieel is thans het bericht uit Londen gekomen, dat De Valera Don derdag as. een conferentie zal houden met Lloyd George. Ongetwijfeld be vu den zich de onderhandelingen dus in een vergevorderd stadium, waar de hoofdpersonen in deze kwestie zich met elkaar gaan verstaan. Waarover eigen lijk wordt onderhandeld, d.w.z. over wel ke punten, daaromtrent tast men nog in hiet duister. Wel gist en raadt men, doch zeker weten doet gien niets. Lloyd George beeft intusschten wel andere dingen aan het hoofd ook. In bet Lagerhuis heeft hij een belangrijke verklaring afgelegd over -bet Anglo— Japansche Verdrag, waarover reeds ee- nige weken tijdens de conferentie van premiers der dominions en staatslieden uit Indie is gesproken. Besloten werd, dat het verdrag van kracht zou blij vet totdat opzegging zou hebben plaats ge had. Men heeft dus voldoende tijd om' de plannen tot hernieuwing rustig uit te werken. Lloyd George hieeft nu die mededeelingen van die Japansche, Chi- neesche en Amerikaansche regieiering ontvangen, waarop hij wachtte. En er wachtte hem van Amerikaansche zijde, van president Harding een zeer aange name mededeeling, nl. dat de laatste vhiet initiatief had genomen tot het bij eenroepen van ieen conferentie, tot be spreking der ontwapening. Lloyd Geor ge wenscht voor het Britsche rijk nau we vriendschap en samenwerking met Japan> waarvan de grootste verdienstite is, dat het de invloeden en werkzaam- j heden van de twee grootste Aziatische mogendheden met elkaar in overeen- stemming brengt waardoor een essen- tieele waarborg is gevormd voor het welzijn van het Britsche rijk en den vrede in het Oosten. Lloyd George •streeft eveneens naar het handhaven van de open deux in China en het ver schaffen aan het Chineesche volk van een waarachtige gelegenheid voor zijn vreedzamen vooruitgang en out wikke- ling. Wij) wenscben ook aldus z-eddc 1 Lloyd Georgde dei levensbelangen te waarborgen van bet Britsche Rijk in den Stillen Oceaan en eiken wedijver in vLootbewapening tusschen de mogend heden van den Stillen Oceaan uit te schakelen. Ook Briand heeft weer een rede ge houden, zij het over een andere kwestie. In antwoord op opmerkingen; die van rechts en links omtrent de houding der regeering jn het Oosten en in Silezie gemaakt zijn en die eelnierzijds een on middellijk terugtrekken van de Fram- sche troepen, anderzijds een krachtiger optreden vroegen. Hij betoogde, dat de regeering al haar best deed om tot een vreedzame oplossing van de bestaande moeilijkheden te geraken, maar dat de omstandigheden niet toelieten, dat men zich onmiddellijk en zonder meer uit de bezette gebieden in den Levant te rugtrekt. Frankrijk heeft voorts nog een houding aangenomen inzake de proces sen der oorlogsmisdadigers te Leip zig. Reeds in dien beginne werd in En geland, Belgie en Frankrijk aanmerking gemaakt op de wijze; waarop de pro- oessen gevoerd warden. De verschillen de hooge militairen, welke achtereen volgens terecht stonden, zijn er met een zeer geringe straf afgekomen, ondanks de bezwarende getuigenissen van aan mishandeling blootgestelde soldaten uit dien tijd. Eenige dagen geleden plu; heeft Frankrijk ieen beslissende stap in die richting genomen en de vertegen woordigers te Leipzig teruggeroepen. Die processen kunnen naar alle waar schijnlijkheid niet verder gevoerd wor den ,maar dat dit muisje nog efen staartje zal blijken te 'hebben, is zeker. En eveneens is waarschijnlijk, zoo dit juridisch mogelijk i|s, dat de veroordeel den opnieuw zullen moeten' terechtstaan indien de rechtbank in veranderden vorm' opnieuw zitting zal houden. In elk geval heeft bet publiek zich eenigs zins door de verklaringen van getuigen een beeld kimmen vormen hoe het in de oorlogsdagen toegegaan is. Hoe in den oorlogstijd, al schreef men toen 1917 of 1918 omging met menschenlevens. En dat de stemming ten gunste der ver oordeelden is, bewijst de betooging vóór generaal Stenger gehouden. De laat ste deed zelfs nog een dankbetuiging voor deze „hulde" plaatsen in de „Leip- ziger Neuestè Nachrichten." NIEUWSTIJDINGEN. De goochelaar-oplichter. Ook te Haarlem probeert de Ut- rechtsche oplichter winkeliers te bedot ten. Hjj' koopt leen mandje fruit, wil er een enveloppe met inhoud bij doen, toaar heeft geen geld. De winkeljuf fro uw leent het hem, hij doiet het in' den envelop, verwisselt deze handig met een andere waarin waardeloos papier is en du|wt deze in het mandje Te Bussum is deze goochelaar ook al aan het werk geweest. Oude klokkengieterij. Tie Denekamp zijn bij afgraving, van „den zandheuvel „De Klokkeriberg" brokken steen, leem, kóper, slakken-, Mokspecie, jenz., gevonden, waardoor de veronderstelling bewaarheid wordt, dat hier ter plaatse' de oude klokken zijn gegoten, welke in den toren te Dene kamp hangen e|n die van pl.m. 150b dateeren. 'De ex-keizer en ide belasting. Maandag heeft de gemeenteraad vain Doorn aan den -ex-keizer het antwoord gezonden op diens protest tegen d-en aanslag in de gemeentebelasting, zoo meldt de „Tel." In dit antwoord wordt gewezen op het feit, dat de gemeente Doorn den ex-keizer geenszins heeft uatg-enoodigd zich hier te vestigen, dat 'hij volkomen vrijheid heeft, weer uit de gemeente te vertrekken, dat hij zich vrij mag bewegen in een groot gedeelte der provincie Utrecht. Om deze rede- men kan het protest niet aanvaard wor den. Daarom wordt hem verzocht, eoo spoedig mogelijk aan zijne verplichtin gen tei voldoen, omdat hij voor 1 Juli had moeten betalen en dus reeds in gebreke is gebleven. Zooals men zich zal herinneren, gaat het hier urn een bedrag van f5000 vo.or de laatste 8 maajadeii vap 1220,

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1