i Hoitverkooping, II out waren BANK-AS SOCIATIE. Firma KRAAK 10-tons Us$m Vist sa soa Ploigpn&n. Iciiibastjs mei stil, Kolffeest N oordsehai"woude Belangrijke Yooï dsa Graanoogst Gereedschappen, 0. van Galen, „Nicolaas Witsen" overdekte helling vrij voor het treHengen van leven wordt schie rgteen fouf aangetroffen. De Afri- kaainsche moeder staat z'eer hoog in ©ere, zij (oefende in die geschiedenis grooten invloed. Toen de man- Uien tijdens Iden grootien trek een c ogenblik versaag den en 'pvertegden o fterugkeer in de kolonie niet 'geraden scheen, fwiaren het de vrouwen, die den 'doorslag om Voort en verder te trekke ngaven. Zij lieden tijdens 'de trek de grootste verliezen, maar hielden oo k'het mieest standvastig vol. Ook in den laatsten oorlog diet Engeland, (er stierven 3000 mannen tegen '22000 vrouwen en kinderen. Zullen ,wij er (niets tegen zeggen, dat in Z. A. ook de vrou wen en jongedochters meespreken? Een organisatie als te onzent is voorloopig in 2). A. ónmogelijk. Al zijn de reisgelegenheden ook daar vermenigvuldigd len veel' verbeterd in de laat ste jaren de voor ons biegrip schier onmetelijke afstanden, gevoegd bij die nog zoo schaarsche be volking leveren nog onoverkomenlijkie bezwaren op. tiEen ruimte 'als van de Noordziee tot ongeveer Moscou in 't hartje van Rusland wordt bewoond door ongeveer |een en een half milliöen blapken, waarvan 800000 'boeren en 4V2 millioen naturelejn Nog niet lange jaren geleden, moest door sommi gen om een Synode der Ger. Kerk te kunnen be- ykomen, een meis igemaakt worden van 3 a 4 maanden. Aan (het houden daar van Bondsdagen gis deze valt dus niet te denken. Wat kunnen (wij' dan doen? Wajit de (eenheid moet' er komen. In wetenschappelijk len cultureel opzicht staat Ne derland hooger dan Zuid-Afrika. Welnu, wij kun nen dan veel doen. door hun allereerst Gods Woord beter m (helderder te doen verstaan. Bij Afrika vergeleken, beeft Nederland overvloed van mannen e nvan lectuur. Laten wij er predikanten en Chrf. onderwijzers heenzenden en de Z. A, bevolking van besist Christelijke, (Calvinistische lectuur voorzien. Aan beide !is schreiende behoefte. Vergeten wij het niet: de Zuid-Afrikaansche Holliandsche bevolking is arm. De bodem is rijk, bergt onmetelijke schat ten in 'zijn schoot, maar alle mijnen al of nog niet iin exploitatie behooren aan de Emgelschen, xaan de kapitalisten in Londen. Geen enkel aandeel is in 'der boeren handen. En tenslotte: Wij kunne nvoor elkander bidden. Door gebedsgemeenschap Zullen we elkander na der komen: lelkaar beter leeren kennen verstaan begrijpen waardeeren liefhebben. La'en ook wij als fzij ijveren voor het in stand houden en steeds hechter make inde band van het gezin. Met den kvensch dat 00 Ödezie vergadering nog iets moge (toebrengen aan die noodzakelijke een heid van alle oprechte Christusbelijders, besloot spr. te 3.20 |zijn aandachtig aangehoorde rede. Vervolgens noodigde Ds. de Jong den Dir der Zang ver. Hallelujah" (uit enkele no s te willen doen hooren, waaraan (deze bereidwillig voldeed. Aller eerst 2 coupletten van ons „Wilhelmus"; vervolgens „Ons lied van de zee" en toen nog „Avond". WERTHEIM GOMPERTZ 1834 en CREDIETVEREENIGING 1853. Kapitaal en Reserven f 19.500.000.Kantoor Alkmaar, Breedstr. 11. Dir. K. v. Nienes. Correspondentschap: Hoorn, Grootc Noord 140. Credieten, Deposito's, Aan- en Verkoop van Effecten, Verhuren van Safe-loketten in inbraakvrijen Safe kelder (systeem Lips, voorzien van moderne smeltproel kluisdeur). Gratis Administreeren van Vermogens. Uitgifte Spaarboekjes, rentende 4,08 pCt., tot een maximum van f 3000.ALLE BANKZAKEN. Goedkoop er dan andere Juweliers. Engros. Eu detail. Keuzezendingen franco. Zondags gesloten. XXrilf dozijn Zilveren Tlieelepels C ADEAU maand Aug. voor li oog-* te Vorkoopsbedrag! ALKMAARSCHE SNUIFJES. Laudamus voros glonosus. 'Laten wij onze roemrijke mannen prijzen..... dat is een gouden stelregel, waarvan ook ons edelachtbaar gemeentebestuur (met (permissie), tot in zijn hart en nieren doordrongen is. Niet alleen in theorie, maar ook in praktijk, zoo als de 'vorige week weer schitterend is gebleken. Toen vierden lw|e het heuchelijk feest van het 40- jarigg bestaan (onzergemeentereiniging. Boven dien waren er nog twee ge meent© rein igipgs - vetera - ten, die teviens hun 40-jarig dienstjubilé vierden en deze lediele medewerkers aan Alkmaar's wijd en zijd bekende zindelijkheidsreputatie fiverden door het ge meentebestuur en de commissie uit den raad voor teinigingszaken, in (niet geringe mate gefeteerd door vleiende toespraken len cadeautjes uit de gemeente kas..... natuurlijk. 'Ook werd er op kosten van de ge meente, in leen der lokaliteiten van het vuilnispaleils een jovelie bierfuif gegevén, waarvan menig genoo- digdë zoo rijkelijk profiteer die, dat hij bij het afscheid Hemen wel leenige moeite had zijn roer recht te houden. Dit blijft natuurlijk „enlre nous", anders be staat er weer kans op een interpellatie in den raad van een óf ander geheelonthoudend raadslid, die de- te gelegenheid om propaganda te maken voor zijn anti-alcoholische beginselen, hatuurlijk als „geheel - onthouder" goed „onthouden" heeft. 1 Drukt het 'gemeentebestuur echter zijn trouwde uienaxen de gloriekroon der officieele waardieering om de 'grijze slapen, (minder lapt het izidh gelegen lig gen aan de verdienstelijke burgeressen, die door baar onberispelijke (handel en wandel niet alleen, maar ook door hun onvergankelijke trouw (en ver knochtheid aan haar meesteressen Alkmaar tot eer on. genoegen strekken. Dergelijke verdienstelijke da mes schijnen hier in het minst niet in tiel te zijn. Vaq haar jubilé's wprdt absoluut geen notitie g-bó men. Ziehier leenige voorbeelden van recenten da tum'. Voor eelnigen tijd was hier een onderwijzeres, 'die 30 jaar van haar leven had opgeofferd om de kleine Alkmaarscbe pummels de meest noodzakelij ke wetenschappen 'in hun botte hersens te stompen. Ze ontving vele blijken van waardeering en hartelijk heid van haar collega's, familie, vrienden en ken nissen, alsook van de kinderen Van haar 'klas, maar voor de rest werd aan dit toch wsl gedenkwaardig feit In'iet 'de minste notitie genomen. En toen 'ze ©enige jaren later genoodzaakt werd om het onderwijs te verlaten, om haar ruim 80-jari gen vader te verplegen, kreeg zfe niet lalleen geen cent pensioen, Imaar was zie zelfs haar on al die ja ren gestorte pensioenbijdrage ook nog kwijt. Dat was nu wel niet direct d|e schuld van de ge- (mieente, want de wet luidde nu eenmaal zoo, maar het is toch kenschetsend als een staaltje van bureau cratische piëteit'. Zoo iets hondsdh moest ©en particuliere werkge ver zich (eens permiteeren. Ik geloof wel, dat de bladen van alle richtingen zich zouden haasten om zoo'n ongevoeligen ep har- telooz'cn geldzak haar verdienste aa h|ie kaak te stellen. De Tribune zou misschien reeds bij' voorbaat het model galg in lijncliché afdrukken, waaraan ze in de toskomst van plan waren, diergelijke onmensche- lijke kapitalisten öp te hangen. Hiet vorige jaar, begin Augustus, vierde een ver dienstelijk burgeres van Alkmaar een zeldzaam hui selijk feest. Niet alleen werd ze op dien dag 70 jaar oud, wat natuurlijk zonder meer zooveel bijzonders niet is, 'maar tevens herdacht ze den dag, dat ze voor 50 jaar in dienst trad bij de familie, waar zie nu Oals dienstbode-huishoudster Werkzaam was. Dat is tóch zeker wel een feit, niet? dat op bij zóndere wijze had gevierd mogen worden. Men had "minstens kunnen vervachten, dat 'des morgens een 'landbouwer was voorgereden met den (gemeentiebode op den bok, om deze jubilarsese naar het stadhuis fbe rijden, waar .zie door den burgemees ter hartelijk faerd toegesproken en haar werd mede gedeeld, dat (het H.M. de Koningin had behaagd, haar die feeremedaille van Oranje Nassau in goud toe te kennen. Dat haar voorts des avonds door het stedelijk mu ziekcorps was gebracht eien serenade..-, enfin, dat de brave ;ziel was gehuldigd op de dianier die haar jura et facto toekwam. In België b.v. wordt van zoo'n jubilé 'een heel/ feest gemaakt. Zoowel van gemeentewege als van de zijde der burgerij en verschillende vereenigingen is men in de weer om het den feesteling zoo aangenaam mo gelijk te maken. Niet alzoo echter 'het stijve Alkmaar Daar is zoo'n brave eenvoudige ziel niet in tel'. Daar beseft (man blijkbaar niet wat het ziegggen wil £0 jaren, dus een halve eeuw een familie trouw en 5eerlijk te Ihiebben gediend. Zelfs meematen leen goed huwelijk t|e hebben af geslagen, alleen uit 'aanhankelijkheid aan haar mijn heer en (mievrouw, die zij niet alleen trouw bleef in dagen van vreugd en voorspoed, maar ook in tijdien van rouw en bekommernis. Die. gemeente nam daar geen notitie van, en de burgerij', die thans weet dat toch gemakkelijker is 50 dienstboden in een jaar, dan 1 dienstbode in 50 jaar te verslijten, liet het geval totaal koud. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die bij dergelijke feestjes nogal eens een rol speelt en het huidige feestvarken huldigt met een toespraakje en een diploma, schitterde door afwezig heid. Zij Was (wel aangezocht om iets voor die jubila-; resse tie doen, maar moest zich onbetuigd laten als de kosten voor het uit te rijken diploma, die onge veer f 10 'bedragen, niet vooruit werden voldaan. Daar kon echter niet op worden ingegaan, omdat de hoogbejaarde dame bij wie de feestelinge haar gouden dienstjubilé vierde, door de oorlogsmisère een groot ideel van haar fortuin had verloren en nu met haar pude dienstbode, door botje bij botje te leggen, precies kon rondkomen. Derhalve kwam er van de heete feestelijkheid pre cies...... niks. 'Maar toch (geloof ik, dat deze edele ziel', die ha ren God idient in het leger des Heils, op dezelfde nederige, eenvoudige, (maar staaltrouwe wijze als zij 50 jaren, met opoffering van eigen geluk en wel vaart, haar "(mijnheer en mie vrouw, welke laatste thans alléén is overgebleven, heeft gediend, op dien dag een helooning heeft ontvangen, die alle menschelij- ke huldiging te boven gaat. Daar heeft trien in Alkmaar niets van gemerktj zoo min (als van het geheele feest, Imaar de jubila- resse zal ongetwijfeld eenmaal weten, hoe 'hoog haar eenvoudig, onopgesmukt feelqof, haar voorbeeldig plichtsgevoel en rotsvastie trouw getaxeerd wordt in het Groote Huis, waar alle trouwe dienstknechten eenmaal te isamen zullen zijn. Frisch is anders. 'Gaarne schep ,ik nogal eiens op over de Alkmaar- sche zindelijkheid, die dan ook werkelijk spreek woordelijk is geworden. Het spijt me echter, dat ik ditzelfde eervolle testimonium niet kan u;treiken aan het Alkmaarscbe volksbadhuis van 'het Witte Kruis Want het is daar, z'egt men (die men is mijn wet tige vrouw ien dus een zeer betrouwbaar adres) ge- )woonweg een smerige glibberige bedoening. Aan de zindelijkheid wordt beslist niet de noodige zorg besteed en Iele bediening laat alles te wenschen over. Ik zal hier niet gaan napluizen, aan wie de schuld ligt, maar ik zou het zeer rationeel achten als -in bet bestuur van het Witte Kruis een bijde- hande zindelijk aangelegde dame zitting 'had. Ik ge loof dat dan spoedig in deze treurige inr;chting, 'ei genlijk een paskwil voor het zoo graag grootdoende Alkmaar een afdpendje verbetering zou zijn aange bracht. Zoolang dit echter niet hiel geval is, raad ik onze lezers in Alkmaar tien zeerste aan, liever een zinken tijltje meie naar boven te nemen ten daar knusjes Zaterdagavond te vieren, dan gebruik te maken van de onsmakelijke badkamertjes van deze primitieve slordig 'geredigeerde badinrichting. Wat worden we toch zuinig Een aantal op zuinigheid aansturende burgers heeft aan 'den gemeenteraad een adress gericht, waar in wordt 'verzocht de instelling van een bezuini gingscommissie. Natuurlijk 4no;et het gemeentebe stuur er (niets van hebben om onder curateele te wor den gesteld als een verkwistende grijsaard en stelt dus den raad voor afwijzend te beschikken. Niet temin is Eet' Ed. Ac'htb. college ook ten zeerste doordrongen van bet feit, dat de grootste zuinig heid moet betracht worden, zooals het in de moti- veering tot afwijzing van het verzoek, duidelijk uit komen laat. En daarom (stelt' het gemeentebestuur in een an dere bijlage (dan ook aan den Raad voor om ter vervanging van leen vrouwelijke klerk aan het ge meentelijk archief, die een salaris genoot van 350 gulden per jaar, een dergelijke functionaris te be noemen op een jaarwedde van f 1000....... zooals B. èn W. Ier blijmoedig gestemd bijvoegen, eten ideale betrekking voor een aankomend secretarie-klerkje bf een gepensioneerde, die er zijn geheele persoon lijkheid aan kan wijden en |er beelemaal niet om geeft, dat zijn betrekking niet voor periodieke ver- 'hooglmgen in aanmerking komt. Ja, zuinigheid met vlijt Bouwt huizen als kameelien, Dus kan ik onze zuinigheid Een ieder aanbevelen. SNUFFELAAR. NIEUWSTIJDINGEN. Het Wilhelmus als dansmuziek. In de Koninklijke Bibliotheek te 's Gravenhage, bevindt zich vertelt mr. Viotta? in het maandblad „De Kunst" een oud dagboek van 'de jaren 1747 en 1748, waarin eenige merkwaardige medeceelingen voorkomen over het toenmalige muzika'e leven hier te lande, bepaaldelijk te Amsterdam. In bet bijzonder trof mij daarin hetgeen de schrijver, die Jan de Boer bette, in de volgende regelen d.d. Zondag 7 Mei 1747 mededeelt: „Heeden hielden tvvij een magnifique musique, on der den óchtent Godtsdienst 'in de Roomsche Statie, genaamd Moses jen Aron, staande op de Breestraat. ;Met een 'accompagnement van Twee Waldhoornen en werd aldaar .een mottet (zijnde Basso Solo) ge zongen door den vermaarden Musicus den Heer Beethoven: Musicien 'van den keurvorst van Ceulen (hetwelk door hem, op pon meer als 'kónstige, en Bravourlijke wijze, \vcrd geëxecuteerd. Ik zoude dit hier niet gedenken: ten waren, dat de Gemeenten, dewelke zo leen superbe musique, op een ordinaire fondag, zonder ónder feest, niet gewoon waren., ge- ztegt (hadden: dat deze overheerlijke (musique, was ge weest, ter Eeren van Godt, en den Prins van Oran je: het Welk juijst niet al, qua'.ijk ge zegt werd."' D.e kerk (genaamd „Moses en Aron" waarvan in dit bericht (sprake is, bestaat nog. Met den prins van Oranje is bedoeld Willem Karei Hendrik Friso. Maar wie is de hier vermelde „Heer Eeethoven?' De 'groote meester, dien wij allen kennen, is eerst in 7710 geboren. Zijn vader Johann van Beethoven,, telde in 1747 eerst zeven jaren en kon dus toen nog geen „Basso 'Solo" zijn hetgeen hij ook nooit ge worden is, 'hij was Tenor. Het moet dus de groot vader geweest (zijn, hij toch was bassist, en „musi cien" van (den keurvorst van Keulen. Nóg een andere bijzonderheid bevat het hier be doelde Dagboek ivan den ouden Amsterdammer, nl. hoe in (de feestdagen ter eerie van den genoemdien prins van Oranje het „Wilhelmus van Nassauwen" als danswijze gebruikt werd. Dienaangaande lezen wij: „Mijne Buuren waren geheel vrolijk, songen en: quinke (eerden uijt Ide borst, onder het drinken van een koppie (Coffij-water, hetwelk ik met groot ge noegen (op mijn stoep onder een pijp zittende) aan- hooren en zag omtrent (elf uur 's 'avonds als wanneer, ik merkten, dat mijtne giebuurtjes alle in eene weer galose vrolijke 'humeur waren, ging ik stil en zonder dat het ymand merkten in mijn buys, stelden een van mijn violons, en quam hier mede, Weder stil op de stoep, dewlke 7 tree van de grond hoog is, en spleelde do van ouds bekende vois Wilhelmus van Nassouwen; waar óp mijn gebuurtjes alle, zo oud, ;als jonk, van vreugde opsprongen: |en begnnen op het midden van de straat te dansen; deze vois drie maal gerepeteert hebbende was die volgens de plug- gedansregelen uyt; alsdan verzogten se my om een andere plugggedians toe spelenmaar ik sloeg dat af zieggenle: ter dezer tijt, niet anders te willen spelen als Wilhelmus van Nassouwen. Ik gink weder een pijp tabak roken op de stoepondier wijle geraakte j'mijn goede 'gebuurtjes weder bij hun konkelpotje: lustig aan 'het zingen, en quinkieleeienals ik zag, dat ze alle weder in haar goed-gaenen waren, haalde ik mijne viool voor het Ligt, en dreunde weder als voren Wilhelmus van Nassouwen: waarop zy alle weer terstond aan den dans geraakten; en 'dit deed' ik in (dier voege, tot driemaal toe. Maar waarom ik dit .gedenke, Was dat twee stokoude wijfjes: yder meer als zeventig jaar halende: mede aan den dans geraakten: en (dansten de deun van Wilhelmus vol komen met drie repetitiën uit; en dat op een groote! e(n zeer ongemakkelijke keyee'-steewen straat: d-esel- ve uytgedanst (hebbende, zeyden zijO grooten FI©- mel, dat 'is weer ide deun van onze jongen tijd: als wij {die weer mogen hooren, dan worden wij ook op nieuw weder jonk; want me nmag dansen wat men wil: (daar gaat tog niet boven Wilhelmus van Nas- souwen." Ad verten tiën TE HUUR TE KOOPeen zeer geschikt voor Aanhangmotor, bij P. DE WIT Czn., Br. op Langendjjk. SJaboonen te koop voor inmaak, D. MEINE9Z, Laanweg, Oudkarspel. Zij, die eene advertentie wenschen te plaatsen in de GIDS van bovenge noemd feest, kunnen d t opgeven voor 20 Augustus, bi] J. Joman, Secretaris. Bij ondêrgotsekende is wederom gelegenheid te laten Dorschen met Eleeira Oersehkas. OorschlBon zeer billijk Standplaats bij K. Kostelijk. K, KOSTELIJK, J MEIER. te Broek op Langendijk, op Vrijdag 19 Ansg. 192!, des namiddags 1 uur, op het terrein van den Heer WEDER, Broodbakker, aldaar, iu de onmiddellijke nabijheid van de Groenteveiling, van een belangrijke partij nieuwe en zoo goed ais nieuwe bestaande uitbattings, ribben, delen, groote partij schroten voor hekwerk, palen, eenig brandhout, enz. Alles daags voor en op den verkoop dag te zien. Deurwaarder AMOUREUS, Alkmaar. Wand- en Vloertegels, uitgebreide sortcering N.V. W. F. STOEL Zoon's Alkmaar vindt U weder een ruime, sorteering alsZichten, Kolfjes, Haarspitten, Haarhamers Sireekels, enz. enz., bij OÜDKARSPEL. Op de Scheepswerf voorheen W. F. STOEL Z11. Alkmaar, is op het oogenblik weer een Pathéfoons, Piaten vanaf f2,23. Pafiséfoosa vanaf f 5i,-. (zonder hoorn Gehoorzaal en Verkoophuis. Langestraat 44, Alkmaar. A. HILDERING

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 7