Fii deerd van die doon.de gem'eèlnte aan gegane %eldftening <fti die garamti^Werd gevonden uit het Y10 gedeelte van de opbrengst aan de veiling, dat aan de verschillende vereetnigingen werd uitge keerd, dan droeg elke veneeniging per centsgewijze naar het aantal harer le den daartoe bij en de gemeente zou on getwijfeld tot de vergrooting overgaan indien zij de rente van het-oip tie nemen kapitaal niet behoefde op tie brengen. Na deze toelichting door de beide heeren, werd de vraag aan de vergader iring voorgelegd, die hoewel klein in ge tal, alles voelde, voor een dergelijke regeling en het voorstel van het Be stuur aannam, het vorig besluit daarbij herroepende. Hiermede was de agenda afgehan deld' Op een desbetreffende vraag wend nog geantwoord, dat de Ftiieische poot- aardappelen spoedig zullen worden ont- viangen. Hierna sluiting. PLAATSELIJK NIEUWS. - LANGENDIJK. 3ij de verschillende Boerenleenban ken is van de Rpgeerjngscomteii ssie voor Kweekerscrediet bericht ingekomen, dat aanvragen ont een voorschot onder 'Rijksgarantie aan noodlijdende Kwee kers en Tuinbouwers, ingekomen na i September, niet meer in aanmerking zul len komen, aangezien men thans vol doende gelegenheid heeft gehad, zijn aanvrage daartoe te doen. - NOORD-SCHARWOUDE. „HERCULES^# - Bij*de j.l. Zondag te Barsingerfeom gehouden turnwedstrijden werd in den Hinderniswedloop door „Hercules", den ion prijs behaald. Van de heeren kwanten -uit K. Borst, S. Dekker, A. de Geus en H. Tauber. In de nwedstrijd Polsstokhoogsprin gen behaalde de heer K. Boot den ien prijs met een boogtesprong van 3.17 M. De heer A. Bakker verwierf den 6cn prijs met een boogtesprong van 3.10 M. ZUID-SCHARWOUDE. VOETBALWEDSTRIJD. Zondag j.l. hield Z.V.V. I een voet- balijwedstrijd tegen N.V.V. uit Noordi- Scharwoude. Op het tenrein van den beer KI., de Boer. Zij speelden gelijik met 3—3. Slot was dat Z.V.V. begon te 'kabbelen waarom N.V.V. staakte. NIEUWSTIJDINGEN. Eein droevige plechtigheid. Het kindergeraamte, dat verleden week in een rioolpuit aan den Admiraal de Ruyterweg is gevonden en dat af- ikomstig blijkt te zijn van den tien jarige Nico Bakker, die elf jaar gele den spoorloos verdwenen is in alle een voud op het kerkhofje te S'loterdijk ter aarde besteld. Het kistje, dat de beenderen omk sloot, werd door vroegere spee'lmak-t leertjes thans volwassen mannen grafwaarts gedraglen. Een eenvoudige j fruim f 1per II.L'. verplichte levering zerk wijst de tweede rustplaats Vdn moésten bijpassen3! Wanneer de uitvoer van consump-i tieaardappelien nog veertien dagen op denizelfden voet wordt voortgezet, is de vrees voor een tekort in eigen land miet denkbeeldig. Liefhebbers in overvloed. Zondag jmorgen verzamelde zich in de 2de klas se-wachtkamier der Holl. Spoor te Dien Haag 200 h 30a Menschen, naar aan leiding van een advertentie in een dag blad, waarin een metaalgieterij perso nen vroeg die met colportage f25 'per dag konden verdienen. Zij zouden zich met den verkoop moeten belasten van metalen platen met het woord „Tabaks vergunning" er op en daarvoor boven genoemd salaris ontvangen. Tegen elf uur kwamig er een telegrams „aam de wachtenden in de 3e klasse- wachtkamer", verder inhoudende ,dat zij niet in De nHaag konden te woord gestaan, doch dat zij op het station te Rotterdam 'smiddags w.erden ver wacht. Daar had men echter maatrege len' genomen, dat deze menschen niet tot de wachtkamer werden toegelaten. Men dacht bier met een misplaatste grap te doen te hebben. De 'politie werd met het geval in kennis gesteld. Haar bleek echter, dat de directeur van de fabriek de advertentie zelfhad doen plaatsen. Hij had vele plaatsen af te reizen en voor het gemak als plaats van1 bijeenkomst de wachtkamers der station's uitgekozen. Dat er zooveel ge- het ongelukkige jongetje aan. E n dreigend tekort aan aardappe len in ons land. Uit Winschoten wordt aan „De' Cou rant" gemeld: Het vooruitzicht voor de aardappiel- meeïfabheatie is in den laatsten tijd iets beter geworden, doordat de meelprijs steeg van f 20 tot f 30 per baal, doch. het laat zich aanzien, dat de fabrieken dezen herfst heel wat minder aardappe len te verwerken zullen krijgen dan in vroegere normale jaren. De kwaliteit der aardappelen is, ten gevolge van 'de langdurige droogte, sedert 1911 niet zoo goed geweest als thans. Dientengevolge worden thans reeds honderdien wagons aardappelen afgeleverd voor de con sumptie vooral naar België, maar ook veel naar Frankrijk en Engeland. Door deze groote vraag worden de aardappe len feitelijk te vroeg gerooid, wat de duurzaamheid schaadt. Door die lage prijzen zijn er althans in de provincie Groningen, heel wat minder aardappe len uitgepoot dan in vorige jaren. Het buitenland besteedt prijzen van f 3.50 tot f 4.00 per H.L. welke men aan de fabrieken natuurlijk op verre na niet bereikt, daar deze verleden jaar voorzichtigheid hebben geleerd, doordat die aandeelhouders-aardappel- verbouwers van enkele fabrieken slechts 60 ets. per H.L. ontvingen en de aan deelhouders-niet aardappel verbouwers PLAATSELIJK NIEUWS. LANGEDIJK EEN. 'Zaterdagavond vergaderdien, (daartoe uitgenobdigd idoor de Vooruitstrevende Kies veneeniging te Zuid- scharwoude in „Concordia" te Noordscharwoude, een 18-tal personen, afgevaardigden van Kiesver- eenigingen ten leden van de Commissies uit de Bur gerij volgens lart. 131 der Gemeentewet, waarbij ook nog enkele 'Raadsleden tegenwoordig waren, ten einde van (gedachten te wisselen omtrent de vraag, öf in liet stadium, waarin de reeks van bemoeiingen Ihet ontwerp-wet tot vereeniging der 4 Langedijker (Gemeenten heeft gebracht, niets moet worden ge daan, om de kans van slagen grooter te d'oen iwordén. Deze vraag was aan de orde gesteld, om dat verluidde, (dat men in Zijne Excellentie den Mij- nister van Binnenlandsche Zaken, bij wien het wets ontwerp thans was aangeland, geen volbloed voor stander mee Irkon begroeten, noodig om dit wets ontwerp wet te maken. Omtrent deze vraag werden wijdloopige besprekingen (gehouden, waarbij een der R. K 'Raadsleden meedeelde, indertijd bij den Mi nister op Ihudiëntie te zijn gföweest om de vereeniging »te bepleiten fen later nog een schrijven aan hem ge richt, ten le'inde Z. Exc te verzoeken mee te willen 'deelen, hoe ver de zaak thans stond. Het antwoord 'van den Minister was, dat het ontwerp in behande ling was en hij dus verder niets kon toeedeelten. Na verschillende besprekingen (werd goedgevonden de ze motie aan het oordeel der Kiesvereenigingen te onderwerpen, om (haar dan, voorzien van de ha'nd- teebeningen van Ide betrokken Bestuursleden aan den Voorzitter Ider Tweede Kamer en aan dien der verschillende Kamerfracties toe te zenden. „Afgevaardigden van Ide navolgende Besturen „der respectieve Kiesvereenigingen aan den „Langendijk, (volgen de namen der daarvoor in „aanmerking komende (Kiesvereenigingen); „in vergadering bijeen op 13 Augustus 1921 te „Noordscharwoude, besprekende de wenschelijk- „beid om alsnog stappen te doen om een gunstige „en spoedige beslissing te verkrijgen in zake de „vereeniging der 4 Langedijker gemeenten, spre- „ken zich unaniem uit om namens bovengenoem- „de Kiesvereenigingen aan te dringen bij de di- „verse Kamerfracties, den Minister van Binnten- „landsche Zaken, het door Ged. Staten van Noord „Holland ingediende Iwetsontwerp tot vereeniging „der 4 Langedijker Gemeenten zoo spoedig mo gelijk in de betreffende Afdieeümg te doen be handelen." Tevens zal door aanwezige Raadsleden in hun Raad voorgesteld worden bm bij dien Minister van Bin- inenlandsche Zaken bp een spoedige behandeling van het betreffende wetsontwerp aan te dringen, vooral met het oog op de te behandelen Begapo- ting der respectieve gemeenten. NIEUWSTIJDINGEN. Groote ontploffing in de „Ceres" te Amsterdam, Wij lezen omtrent deze hevige ontploffing in ,,'Het Nieuws van den Dag" het volgende: 'n Geweldige knal, gevolgd door een donderend geraas van (neervallende steenen, heeft in den afge- loopen nacht (alle bewoners van het stadsgedeelte bij het Weesperplein omstreeks kwart over drie doen opschrikken uit hun slaap. Onmiddellijk op de ont ploffing volgde in eenige straten, welke het dichtst bij de plaats des onheils gelegen waren, een helsch gerjnkel van 'glas, dat op asfalt en straatsteenen meer plofte. Deuren, welke in deze huizen openstonden werden door Jden luchtdruk dichtgeslagen en ge;- sloten deuren opengesmakt, zoodat de voegen kraakten De geheele 'buurt, de Weesperstraat Nieuwe Prinsengracht en 'Kerkstraat was in een oogwenk in de grootste consternatie, maar ook veel verder in de stad, tot op het Leidschieple'in toe, was de knal, dei in het nachtelijk uur op één tenkelen hevigen donderslag leek, fee hooren. Wat was er gebeurd? Al gauw 'deed bet gerucht de ronde, dat in de meel- en broodfabriek de „Ceres" een ernstige' ont ploffing had plaats gevonden, waardoor de hooge fa brieksschoorsteen, welke (in verband met de gas- ovens in dit bedrijf, thans buitien dienst is, tot op en kele meters ineengestort was, terwijl bovendien een gToot deel van het dak door die neervallende steen- jnassa vernield 'was. 1 De brandweer feu de geneeskundige (dienst werden dadelijk gealarmeerd. De brandweer kwam uit het Centraal Bureau Waar ieder eveneens door den knal opgeschrikt was, met eenige wagens, ondier leiding van den ihoofdbrandmeester Lodewijks naar de Nieuwe Prinsengracht, (doch er was geen brand ont sstaan. De auto van den geneeskundigen dienst was ook spoedig aanwezigg, daar de mogelijkheid be stond, dat er ongelukken gebeurd waren. Toen wij omstreeks half vier op de plek van de ontplbffing kwamen, bleek, dat die geheele buurt op was. Op de Nieuwe Prinsengracht stonden groep jes menschen bet ongeluk te bepraten, nog ontdaan van den schrik. Uit de ramen hingen vrouwen en kinderen, in nachtgewaad te kijken naar het groo te fabrieksgebouw, waarvan de omtrekken zich flauw begonnen af te teekenen tegen den lichter - wordenden ochtendhemel. In het gebouw heerschte evenwel nog duisternis, waarin zöo nu en dan een e'jectrische zaklantaarn Ider brandweermannen sch'it- etrde. In leen ruimte, wel'ke d«j panr.en-smeerderij, heet, heerschte groote verwoesting. Daar lagen groo te brokken steen van den ingestorten fabrieks schoorsteen en balken van het vernielde dak, doch de egienlijke omvang der verwoesting was op dat oogenblik in 'de duisternis ternauwernood te zien. We kon men omhoog kijkende door het stukge- salgen dak 'der fabriek groote stukken lucht z'ien. Omtrent de oorzaak der ontploffing, welke aan ontsnappend gas toegeschreven moet worden, kon men ons nog niet veel mededeellem. Op het moment der explosie waren vijf mannen in de fabriek. Zij hadden tevoren geen gas'.ucht gero ken. Toen de ontploffing geschiedde meenden zij eerst, dat het geheele gebouw inviel. Half versuft door het jgeweld en -door de gassen, vluchtten zij het gebouw uit. Een stoker scheen eest opgesloten aan de (achterzijde der fabriek, doch kon toen hij van den (schrik bekomen was het gebouw verlaten. De nachtportier, Kuipers genaamd, die kort vóór de ramp bog gezien was, werd weldra vermist. Da delijk werde nnasporingen gedaan, of hij misschien naar huis 'zou zijn gevlucht, doch ook daa rwas hij evenmin, als in de omgeving. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, was hij nog niet gevonden. Hoe de ontploffing ontstaan is, is zooals gezegd nog niet uitgemaakt. De mogelijkheid bestaat, dat bet gas, waarmede die gas-ovens der broodbakkerij gestookt, worden uit de toevoerbuizen ontsnapt is, zich- in 'de schoorsteenruimte opgehoopt heeft en daar, door een tot dusver onopgehelderde oorzaak toR ontploffing si gebracht. Ook kan een der toevoer buizien van de ovens gesprongen zijn. Het spreekt vanzelf dat de gasleiding dadelijk na het ongeluk afgesloten werd, Kvaarna het daglicht afgewacht werd om 'de ware oorzaak vast tie stellen. Inmiddels begon de brandweer te zoeken naar den vermisten werkman en werden in verband met de instorting verschillende veiligheidsmaatregelen getroffen. Tientallen ruiten gesprongen. Waren op de Nieuwe Prinsengracht, tegenover de „Ceres" talloozle ruiten gesprongen en lag daar de trottoir vol glasscherven, veel erger zag het er uit in de Weesperstraat, tusschen de brug en de Nieuwe Kerkstraat. De geheele buurt stond daar op stelten. Het asfalt' Was als bezaaid met glas. G'rdote spie gelruiten van /winkels waren in gruzelementen gesla gen door kien ontzettenden luchtdruk. Van een paar sigarenwinkels en (ee nslagerij was van de ruiten niets meer lovergebleven en de winkeliers hadden in de haast bun étalage, welke thans voor het grijpen lag, naar achter in den winkel gehaald. Bijna huis aan huis Waren de ruiten in scherven geslagen. Er was voor 'honderden guldens schade aangericht, want niet alleen aan de straatverdieping, maar ook op de étage's, boven ide winkels itn de slaap- en woonkamers der bewoners waren de meeste ruiten geheel vernield. In de Nieuwe Kerkstraat zagen wij in vele ruiten groote barsten, blijkbaar was de luchtdruk daar tus schen de buizen en het nieuwe gedeelte van de „Ce res" niet 'zoo erg geweest. Doch ook daar" verhaal den ons ide, bewoners van den geweldigen knal, die hen uit Ide slaap deed opschrikken, terwijl tegelij kertijd deuren dichtgeslagen werden en de ramen rammelden. Zij Waren in het nachtelijk uur nog niet van hun ischrik bekomen, en van naar bed gaan was nu geen 'sprake meer. Reeds werd hiekban den Oos telijken hemel lichter en werden de lantaarns uitge draaid. Maar allen bleven op Trouwens de winke liers waren daartoe wel verplicht, immers hun win kels lagen nu geheel open. Die politie bad enkele straten afgezet, doch in heit' laat nachtelijke Uur waren er niet veel menschen op straat, behalve dan de bewoners der omligggende huizen'. De commissaris vain poltie, de beer PlOos van Amstel was 'pP het terrein aanwezig, om een on derzoek in te stellen. In de ochtenduren. Wat in den nacht nog vermoed wierd, bleek be laas juist te zijn. De portier Kuipers was bij de ont ploffing omgekomen. Een politiehond wees tusschen de puinhoopen Ide plaats aan, waa rbet slachtofefr bedolven was. Hij lag in de gasstokerij onder steen en balkenmassa's. Uit de verwondingg viel af te leiden, dat bij aan het hoofd door een steen getrof fen was, len vermoedelijk dadelijk dood. De onge lukkige, Johan Kuipers geheeten Wlas 48 jaar oud, Hij was (gehuwd en laat zes kinderen achter. D Vioorzaak van het ongeval is, nog niet vast komen te staan. De inspecteur voor den Arbeid heeft vanochtend ieen onderzoek ingesteld. Van de verwoesting in de gasstokerij werden foto's, genomen Een technicus 'der gasfabrieken gaf ons ook als zijn meening fee kennen, dat het gas zich in de fabrieksschoor steen-ruimte opgehoopt fenoet hebben en dat bet daar door ontsteking ontploft is. Naar be weerd wordt, ver vaardigdie de fabriek vroeger hét gas zelf uit anthraciet, maa rden laatsten tijd moet het gas Idoor de gemeente geleverd zijn. De stoker had den lavond tevoren als gewoonlijk de gasinstal latie eerst bagezien, en daarna waren de kranen in de circa I2CT vierkante Meter groote fabrieksruimte, waar de retorten en generatoren staan, opengezet. Om kwart over drie volgde de geweldige ontplof fing en sloeg een lange vlam ver boven het dak der fabriek uit. Hedenochtend zagen /wij in Üe fabriek reeds ver scheidene bakken met brood voortduwen. Het be drijf der „Ceres" wordt dus voortgezet, al zal de broodlevering wel (eenige vertraging ondervinden. In de Weesperstraat waren vanochtend vele nieuwsgierigen, die tie verwoesting, welke de ont zettende luchtdruk oP de ruiten veroorzaakt had, bezichtigden. Verschillende winkeliers verkochten vandaag daar met „open" étalages. In de naaste omgeving der fabriek waren zelfs naar ons nog meegedeeld werd, (groote stukken uit de plafonds en zelfs uit de muren gerukt. Het technisch onderzoek. Naai rwij' vernemen wordt naar de oorzaak van het ongeval in de „Ceres" een onderzoek ingesteld door de Arbeidsinspectie in het 5de district (Am sterdam), welke b.m belast is met het toezicht op de uitvoering van de Veiligheidswet. Zij zal haar bevindingen in teen rapport ineerleggen. Aanvanke lijk had men ook den iinspecteur van bet stoomwezen gewaarschuwd, doch Jdaar geen stoomketel gespron gen was, behoorde bet onderzoek niet tot dezen dienst, I BUITENLAND. - Neen, de vrede met Ierland is nog niet getee- kend. Sinn Eein schijnt orde, rust en eien vreedzame toekomst onder Veilige bescherming van het Brit sche wereldrijk hiet met zijn onafhankelijkheid te willen koopen. Reuter publiceert thans 'het aanbod van Downingstreet len het afwijzend antwoord uit Dublin, dat Lloyd George reden gaf zijn verblijf te Parijs overhaast af te breken. Gelijk reeds bekjend werd, heeft Engeland aan Ierland Dominiobl-'home- rule aangeboden, Idoch miet dien verstande, dat de Britsche marine tie zee rondom Ierland zou blijven beheerscben, terwijl Ierland zou moeten bijdragen in de kosten van de Britsche land- en zeemacht. De Valera ien zijn mannien willen van -dit voor behoud evenwel biets weten. Zij hebben niets te makten met de Britsche land- en zeemacht en wen- schen geen rechten af te staan aan de Britsche ma rine. Engeland lis Engeland len Ierland is Ierland beide kunnen voor zichzelf zorgen. Indien Engelland' het z'elfbepalingsrecht van Ierland erkend moet het dit ook Onvoorwaardelijk doen. Het uitstel van de beslissing ten aanzien van Si- Lezië is, (gelijk verwacht mocht worden, niet slechts voor Duitschland, maar ook voor Polen ee nteleur- stelling geweest. De regeering te Warschau gaat in de tegenwoordige omstandigheden hoogst ongaarne een periode van nieuwe troebelen tegemoet. De kwestie der militaire dwangmaatregelen zal ïri de eerstvolgende zitting van den Raad opnieuw wor den besproken. D'e Duitsche regeering zal er veel toe kunnen bijdragen om aan dien dwang de mo gelijkheid van rechtvaardiging tg ontnemen. gadigden zouden zijn, had hij echter niet verwflclt. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND Volgens mededeelimg van het Han! delsinformatiebiiireau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor dien Handel over de afgeloopen week, eindigen^ 12 Aug. in Nederland uitgesproken 28 faillissementen tegen 33 faillissement^ in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 JJanuari tot len met 12 Aug 1921 1217 faillissementen tegenop 823 over hetzelfde tijdperk van hit vorige jaar. MARKTBERICHTEN BROEK OP LANGENDIJK. LANGEDIJKER GROENTEVEIl 15 Aug. 12000 st. bloemkool 2de soort 146000 roode kool 14125 kg. gele 17600 ikg. witte 20700 boswortelen 18300 |kg. aardappelen Schotsche Schoolmeesters Eigenheimers Due. Bravo Negentig voud 1200 kg. Driel. Kleine 1300 kg. gele nep Driel. 5900 !kg. uien 16 Augustus. 3000 st. bloemkool 2de soort Mgesl I4.CO—28,;o 9.70—13-10 9.70—11.; 12.8014.90 9.30—11.20 7.CO— 9, 7.80—11.00 6.909.00 8.50— 6.80— 8.50— 7.60 4-4° 7-8o_ 2.90— 3.20 (0 14.1016.1 10.8012.20 12.60—15,30 188000 kg. roode 2 de soort 52000 kg. gele 25400 kg. witte 112-5 boswortelen 46000 kg. aard. Schotsche Schoolmeesters Blauw Eigenheimers Due. 5200 kg.: Driel. Kleine 2100 kg. gele nep 6550 kg. uien Driel. 350 kg. bieten 84 kg. slaboonen 14.10—28.70 10.0012.C0 8.C0—10.I 2.00703 10.0012.30 7.20—II.CO 12.0012.60 9.3011.00 7.20— 9.70 6.408.70 7.20— 8.80 8.308.50 4.20— 7.70 2.803.00 13.70—15.10 12.8014.10 11.00^11.70 420 42.10—43.00 NOORD-SCHARWOUDE. NOORDERMARKTBOND. 15 Aug. Schotsche mUizen Duken Schoolmeesters Blauwe aardapp. Bravo's Drielingen Spercieboonen Grove uien Drielingen Nep Gde kool Roode kool Witte kool Bosw'ortelen Bloemkool 2C soort 16 Aug. Schotsche muizen Schoolmeesters 9.009.90 8.20830 6.509.00 5.70— 840 5.30- 8.90 6.90 3.80— 7.50 31.80— 12.2013.20 11.6012.10 16.001680 12.0012.90; 9.301100 9.0010.50 8.00— 940 IO.8021.03 97O— 8.IO10.03 8.10— 8.50 2.60690 2.203.00 30.10— 8.00— 10.00 30.10— I 13.10—1340 12.101240 I5.OOIÓ.I0 8.40U/O 9.IO12.20 8.30—IO.9O 9.50—I2.4O l8.20 Drielingen Kleine Sp er die boonen Zilveruaen /Drielingen Nep Grove uien Drielingen Nep G ele kool Roode koo l Witte -kool Boswortelen Bloemkool WARMENHUilZEN, 13 Aug. Roode kool 9.101060 Gele kool Witte kool Uiien Niep Drl. Ufttsdhot roode kool Schoolmeesters Drielingen Eigenheimers Blauwe aardap. Zilwerjiep Aanvoer 10525 Kg. aardap' 5275 Kg. gew. nep, 33350 Kg. roode kool 1850, 'Kg. gele kooi 4630 Kg. witte kool. ALKMAAR, 12 Aug. Kaasmarkt- Aangevoerd 199 st. wegende 113967, 'kilogrammen. KI. Fabriekskaas m- mierk f 88.-- zonder merk 82.50 Comm. Fabriekskaas m. merk 90.— KI. Boerenkaas z'. merk 82.-^ Comm. Boerenkaas m- mierk 93." zonder merk 80.^ Handel goed. Alkmaarsche 'Exportveiling, 12 Aug. Aardappelen, f 7,00—1083 Bloemkool 4.0025-80' Roode kool 11.1012 60 11.70—12-90 9.00930 12.1013.10 I.5.30—16.40 II.4011.80 5,20— 7.10— 7.30 2.30270 5.20— 8.60 7.90— 8.80 25.10— Appelen Wortelen Uien Peren Kropsla S(niji)oonen Spercieboonen o. 100-4° 9.80—1780 12.301620 0.120.36 4.20980 40.0097CO 31.OQ—ólQfl

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 2