Even gespannen als die toestand' G 'Eng'dland is, is die dn Duitschlatnd'. Het Rijk is er weer slecht aan toe, want er broeit iets in Duitschlandl. Dat staat bijna vast. Direct |na dien mloordi op Epzr berger, welke daad in geheel Diuiits-ch- land tien scherpste wordt vi-rooirctoeld. Aan het gTaf hebb|dn verschillende be- lnngrijke redenaars hun afkeuring over deze daad uitgesproken, welke, volgens hun oordeel, niet alleen dien persoon Erzberger hiebben getroffen, dloch van onberekenbaar nadeel zijQ voor het ge heel® land. De onderteekenaar van het vredesverdrag in Duitsch nationalisti ache kringen vergeeft inen Erzberger idit feit nooit heeft zich in Idle fwotei lij'kste dagen van» Duitschland onmis baar getoond mJet zijn belastingpoiitiek'. De redevoeringen, welke in de afge- loopen week zijn gehoudlen van Duitsch Nationalistische zijde zijn inderdaad zee rmerkwaardigZelfs werd beweerd dat alleen ondier een keizerlijk regime Dudtschland weer tot zijn oudlen roem kan terugkeer en. Teekenend' is even eens het veTbiedien van verschillende Madc|n, zoowel Linsche als Rechftsdhe. Er wordt op het oogenbidk openlijk te gen de Rijksregeering geageerd en wat het gevolg van deze agitatie zal zijn, valt nog niet te zeggen. Dat er dingen zullen gebeuren, kan bijha zeikier worden geacht. Voornamelijk tüsscheii Beieren en Berlijn, dat wil zeggen München en ■Bierlijn is de verhouding gespannen. Het is van algemteene bfekendhaid dat Bei eren beschouwd wordt als het centrum van de bolsjewistische' agitatie. De bla- dien in dit gedieelté van het rijk achten de toon, waarmede men te Berlijn te gen Mnnchen optreedt, onduldbaar. Mien is in Beieren nfet langer bereid, zich de willekeurige aanvallen pp de vrijheid van drukpers, d.w.z. het uitvoe ren van bevelen, teneinde zekere bla den te verbieden te verschijnen, te la ten welgevallen. Het Beiersche Kabi net heelt Maandag vergadjend en be sproken werd de aigemeene politieke toestand. En zooals bonen rrr-'u r -• achtte men in gezaghebbend Ie krjn- gen dien toestand buitengewoon ernstig, ger Abendizeitung, te verbieden, welk bevel »t Berlijn zou zijn geklomdn, ■schijnt nog niet te zijn (uitgevoerd1, daar men aan die redactie van dte 'krant van van zulk een verbod niets af wist. Ook i hde West-Hongaarsche kwes tie is nog niet veel verandering geko men. Het conflict toont veel overeen komst met dlat van Opper Sdlieizië. De regeering van Hongarije heeft aan de Oostenrijksche haar leedwezen omtrent dte gebeurtenissen betuigd, doch mede gedeeld, dat zij van een 'dergelijke be weging niets af weet, en het niet in haar macht staat ztüks te verhinder^ Intuisschen hebben reeds botsingen tus schcn Oostenrijkers en Hongaren plaat, gehad1 en wendde Oostenrijk zich to dien Raad van Ambassadeurs om ad vies. Ook hier wacht d|en Raad dus werk waar ide Hongaarsche bendten o kien dlag nieuwe plaatsen bezetten. j, In Hongarije schijnt men vast fobslóu- te zijn West-Hongarijle niet gtemoede. lijk prijs te geven, onidlank's de bew«, ring va ndie regeering, dat zij vah at bleweging nijets af weet. GEMEENTERAAD BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van dien raad dezer gemeente, in voltallige zitting, op Domlderdag 6 September, dies namiddags 5 uur, onder voorzitterschap van den heer Burgemeester P. Slot'. De voorzitter opent de vergadering, gaat voor in gebed,, waarna de notulen van het verhandeldfe in de vorige vergade ring worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken: Bericht van den rijksontvanger, dat aan den gemeente-ont vanger is afgedragen een som van f507.51. 'Goedgekeurd is van Ged. Staten terug gekomen het besluit tot het aangaan van een geldleening, groot f 10.000 voor de herstelling van 'de sluis en de verbindingsbrug tusschen de ge meente Heerhugowaard en Broek op Langendijk, over de ring- sloot, bekend ondier den naam van de brug van v. d. Molen. Een schrijven van B. en W. van Alkmaar, dat door hen de begrooting voor 1922 is ontvangen van den Directeur voor den Keuringsdienst in verband met de Warenwet. Deze begrooting is opgemaakt tot een bedrag van f48825.Door de onder het district Alkmaar pessomteerende gemeenten, zal bij een zielenaantal van 217000 inwoners, per inwoner moeten wor den bijgedragen 22V2 cent. Waar de gegevens nog zeer glo baal zijn, kan verwacht worden, dat ook het bij te dragen be drag nog weer verandering zal kunnen ondergaan. Een schrijven van den Burgemeester van Heerhugowaard, waarin wordt medegedeeld, dat de verbouw van de brug van Van der Molen moet kosten f9689.—, en dit werk is aange nomen 'door M. Duinmeijer te Alkmaar.. Tor tafel komt het reeds in verschillende raden behandel de schrijven van die gemeente Bergen, om mede te werken, tot het verkrijgen van medezeggenschap in die onderwijsinrich tingen der gemeente Alkmaar. De voorzitter zegt, daf door B. en W. hierover is gespro-1 ken, maar er weinig voor gevloeid wordtl. De heer C. Slot acht het wel goed voor die inrichtingen, iwaar het aantal kinderen uit de buitengemeenten overwegend is De voorzitter antwoordt dat het met veel moeite misschien is te verkrijgen, en dan is het nog de vraag of er voor gevoeld wordt Na heel veel moeite krijgt men misschien 2 vertegen woordigers in een der besturen. 1 De heer R. Slot zegt, ook wel voor het adres van Bergen te gevoelen, wanneer op de kwaliteit van het onderwijs van Alkmaar aanmerkingen vielen te maken. Maar dat is goed. De heer Oijevaar verwacht dat er heel wat kinderen uit Bergen naar Alkmaar trekken. Wanneer dat ook hier het geval was, zou er ook meer voor gevoeld wonden. Maar nu is het de vraag of wij er in het algemeen voor gevoelen. De heer Vlug zo uliever een afwachtende houding in deze wenschen aan te nemen, om te zien wat andere gemeenten doen. Persoonlijk gevoelt spr. er wel voor, en is van oordeel, dat waar kinderen uit de buitengemeenten de onderwijsinrich tingen bezoeken, het billijk is dat medezeggenschap wordt toegekend. Spr. wil het stuk niet direct verwerpen. Met alle stemmen voor wfordt dit schrijven aangehouden. Hierop wordt op een vraag van den voorzitter, door den heer A. Vlug, namens de commissie, belast met het na7j^ der gemeenterekening, rapport uitgebracht, waarbij door den rapporteur wordt medegedeeld, dat het onderzoek heeft uit ge maakt, dat alles in de beste ord(e is bevonden, en de commissie adviseert de goedkeuring aan de rekening te hechten, on der dank voor het accuraat gehouden beheer.. J De raad besluit overeenkomstig het advies. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur wordt hierna ook goedgekeurd in ontvangst op een bedrag van f 3432.21 V2 in uitgaaf op f 3510.58V2 alzoo een nadeelig saldo f78 37- De rekening ving aan met een batig saldo van f261.29V2'.. Hierna wordt door den naad vastgesteld de gemeentebegroo ting voor den dienst 1922 in ontvangst en uitgaaf op een be drag van f 83402.92V2 met een post onvoorzien f 5*78 75 Goedgekeurd wordt een suppletoire begrooting voor den dienst 1922 groot f 10.000 overeenkomstig het leeningsbe sluit ten behoeve van de herstelling van sluis en brug. Goedgekeurd wordt Ide begrooting voor het Burgerlijk Arm bestuur in ontvangst >en uitgaaf op een bedrag van f3166.61 en een post voor onvoorzien, groot f 12.93. Goedgekeurd wordt de begrooting voor de gasfabriek met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f140900.en een post voor onvoorzien groot f 5585.551. De begrooting geeft een bedrag voor salaris aan van f 26000. (Hierna wordt voorgelezen en goedgekeurd een verordening regelende het vervolgonderwijs Ingekomen is leen verzoek van de Afd. Langekfijk', der Ver- eeniging tot Bevordering van het Vakonderwijs in West land, om weder een subsidie te mogen ontvangen, maar tot een bedrag van f 101.25, zijnde de 30 pCt. die voor de gemeen te overblijft, overeenkomstig de nieuwe Nijverheidswet, daar door het Rijk de overige 70 procent zal worden bijgedragen, 11a aftrek der voor de vereeniging toevallige baten. Door B. en W, is dit schrijven1 behandeld, en waar verleden jaar dt subsidie is verhoogd (tot f50.niet voor één jaar, maar ook voor de daarop volgende jaren, stellen B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken;. Overeenkomstig het gegeven advies wordt besloten. In behandeling komt thans het laatste punt der agenda, en wel, de benoeming van een secretaris. 'Hiervoor wordt de vergadering door den voorzitter ge schorst om in comité de sollicitaties te bespreken, JNa ongeveer een half uur wordt de pers weder toegelaten, waarna dc voorzitter mededeelt, dat 25 sollicitaties waren in gekomen, waarvan 2 werden ingetrokken. De sollicitaties wa ren serieus en heel goed. 5 sollicitanten werdén ter kennisma king doo; B. en W. opgeroepen, waaruit een aanbeveling is opgemaakt en bestaat uit de heeren: 1. P. Keizer te Hellevoetsluis. i 2. J. Groenenstein te Alphen a. d. Rijn. De uitslag van de stemming is, dat no. 1 met 6 stemmen benoemd .terwijl no, 2 1 stem verkreeg, 1 1 De datum van indiensttreding wordt bepaald zoo moge lijk met ingang van 1 October. 1 Rondvraag. j i De heer Bakker informeert, hoe het staat met de huurcom- I missie .cmdat niets daarvan wordt vernomen;. 1 De voorzitter vraagt of de heer Bakker het geWenscht ach,., i waarop deze antwoordt van wel. j De heer Oijevaar zegt, dat de 'heer Bakker mededeelt, daf er hem steeds naar gevraagd wordt, waaruit men zo ukun- nen opmaken, dat er grieven zijn. Mij wordt er echter nooit naar gevraagd, waarom ik van meening ben, daf het hier in de gemeente tamelijk rustig is. f De heer Bakker noemt eenilge gevallen, waarbij de huur- commissk zou moeten ingrijpen. D evoorzitter vraagt den heer Bakker of deze kan goedvin den dit punt in de volgende vergadering te behandelen? waar mee de heer Bakk'er accoord gaat. Niets meer te behandelen zijnde volgt sluiting der zitting. PLAATSELIJK NIEUWS. DE BLEEKMEER POLDER. De twee zwar edammen, ter weerszijden van de doorbraak in de ringsloot, aangelegd weerstaan, zooals te verwachten was bjj uitnemendheid den druk van het water, en1 het werk is zelfs zoo goed onclernjomen, dat men er zeker van kan zijn, aanstonds door het drooggelegde gedeelte te kunnen loopèn. Op het oogenblik is men reeds bezig het overtollige water tusschen de dammen, dat door die diepe geul, aldaar nog on geveer twee meter diep staat, weg te malen met een vijzel, ter wijl van den drooggelegldjen bodem van de ringsloot de klei wordt benut om de diepe geul, die door de zuiging van hef water is ontstaan, te vullen en op de hoogte van den bodem van de ringsloot 'te brengen. Binnen een paar dagen zal men reeds zoover heen zijjn, dat met het uitgraven van den bodem over de breedte van de ringsloot kan worden begonnen voor het aanleggen van de duiker. De sloot in den Roogpölder, waarin de duiker uitkomt omidler de ringsloot, is eveneens af gedamd en het water tusschen dien dam en de kade van dien polder wordt weggepompt door een z.g. kattekop, heel prac- tisch en vindingrijk in werking gesteld door een aanhangmo- tor, ditoen wij kwamen,, z'n snelle ontploffingen liet hoo ien. Deze pompmachine werkt uitstekend en pompt het wa ter regelmatig en zeker uit de afgedamde sloot. En wanneer alles is droog gelegd, dian kan er begjonnen worden aan de ontgraving voor het leggen van de duiker. Zooals men ziet, is men er nog niet. Er moet nog heel Wat gebeuren, voordat het werk geheel volbracht is. Daar gaan wellicht een paar maan den nog mee weg. Maar zooals we reeds opmerkten, het werk schiet onder leiding van den heer Tauber bij uitnemendheid op en men zou zich kunnen vermeien in den aanblik van dien buitengewonen arbeid, indien er maar niet een donkeren ach tergrond bij gedacht moest worden. De teekening van den duiker ,door den heer Tauber ter goedkeuring aan den Inge nieur toegezonden, is goedgekeurd ein is alleen in overweging gegeven de duiker 25 c.M. lager te leggen, wanneer dit van de grondlaag kan. I Met den polder is het treurig gesteld. Alles is verloren, en ook van het grasland zal dit jaar zeker niets terecht komen. Bij ongunstigen wind wondt de stank van de Op de verschillen de akkers rottende producten ondraaglijk en zoodra mo gelijk, zal zeker aan ploegen of spitten gedacht wérden. Bij onze wandeling langs een gedeelte van de kade liepen wij ook even den weg langs, die door den polder leidt, en kwamen tot de overtuiging ,dat ook in dien wer eo i f; is geslagen, ter breedte zelfs vaini de doorbraak in de kade. Over den geheelen polder is bet een droevig gezicht. De watermachine van den polder Leeft uitstekend werk geleverd. Donderdagavond werd zij, nadat 's Maandags de poldek was ondergeloop-en, in werking gesteld en Vrijdags was het water 1 c.M. gedaald- Des Zaterdags 3 c.M., des Zon dags 8 c.M., des Maandags 17 c-M., des Dinsdags 27 cM. Daarna kwam de giroote electrisch gedreven centrifugaalpomp in werking en kon des Woensdags geconstateerd worden, dat er 35 c.M. was uitgemalen, des Donderdags 46, des Vrijdags 73 en des Zaterdags 1.50 M., daarmdde was de polder leegge- malen. De wiatermachine heeft 300 000 kub- M. verwerkt, de electrische pomp 250.200 kub. M-, zopdat tezamen 550.200 kub. M. water is uitgemalen- f Eiken dag werd de starid van het water door den ITeèr Tauber- opgenomen, van wi-en wijl deze gegevens mochten ontvangen. X 'Het is waar ,de poldelr zelf biedt éen treurigen aanblik, maar interessant is het zeker de werkzaamheden gade te slaan. -I DE PREDIKING VAN HET ONDERGELOOPEN LAND. Onder dit opschrift geven jwij een verslag weer, dat wij overnemen uit de „Alkmaarsche Courant" van Dinsdag 30 Augustus, waarbij wij de volgende kaptteekening maken. Wij laten echter eerst de aangehaalde tekstwoorden volgen: Ernstige woorden heeft Ds. de Leeuw alhieT Zondagmorgen vanaf den kansel gesproken in verband met den overstroomden BleekmeerpoldeT. Als onderwerp was gekozen: „De prediking van het ondergeloppen land", en het onderwerp was gegrond vest op de eerste drie hoofdstukken van de Openbaring van Johannes, speciaal de artikelen 14 tot en met 22 van het derde hoofdstuk, welke brief vó-r 2000 jaar terug aan de gemeenschap der Laedicensep in dezen tijd voor Oudklarspel zou kunnen zijn geschreven. 14. En schrijf aan den Engel /an de gemeente der Lae- dicenzen: Dit zegt de Amen, de trouwe en waarachtige Getuige, het begin der schepping Gods; 15. Ik weet uwe werken, dat gij noch koud zijt noch heef; och of gij koud waart of heet. 16. Zoo dan omdat gij llauwi zijt, en noch Woud noch jyeet, ik zal u uit mijnen mond spuwen, 17. Want gij zegt: Ik ben rijk, en verrijkt geworden^, en heb ge ens dings gebrek; en gij weet niet dat gij zijt ellendig en jammerlijk en arm en blind en' naakt. 16. Ik raad u dat gij van mij koopt goud, beproefd ko mende uit het vuur, opdat gij rijk moogt iworden; en witt kleederen, opdat gij moogt bekleed worden en de schand uwer naaktheid niet geopenbaard worde; en zalf uw oogen met oogenizalf, opdat gij zien moogt'. 19. Zoo wie ik liefheb, die bestraf en kastijd ik'; we® dan ijverig en bekeer u. 20. Zie, ik sta aan de deur en ik' klop; indien iematx mijne stem zal hooien en de deur opendoen, ik' zal to hem inkomen, en ik zal met hem avondmaal houden, ei hij met mij. k 21. Die overwint, ik zal hem geven met mij te zitten in mijnen troón, gelijk als ik overwonnen heb en ben ge zeten met mijjjnen Vader in zijnen troon. 22. Wie oor en heeft, die hoore wat de Geest tot de ge meenten zegt. r Daf 'door de groot e bladen geschreven is over ernstig) plichtsverzaking, bewijst dat ze niet met de plaatselijke toe. standen op de hoogte zijn. Als van plichtsverzaking sprake is, i is het van hen, die hun stembiljet niet of verkeerd gebruiken Daardoor blijven de menschen op de plaats, de menschen die zich 'heet nog koud maken om de belangen van de polderland- gebruikers, doch die hun mandaat gebruiken om eens in het jaar op de gaastdagen eens'lekker te eten en tè drinken en om op een vergadering eens ja of heelemaal niets te zeggen. Ze zijn voor de aan hen toevertrouwde zaak niet geschikt. Dit is niet hun schuld. Hetzelfde verschijnsel is waar te nemen bij de Néd. Herv. Kerk, wie rbelangen hier in de eerste plaats behartigd moe ten worden. Veel steun wordt door de Néd. Herv. Diaconie alhier ge- geven, meer dan dé ka3 kan dragen. Dit 'had tot gevolg, dat onlangs bedelbrieven werden rondgezonden, om de inkomsten te vermeerderen. Gegeven werd niet door hen, die dit kon den doen, doch door arme weduwtjes en daarmee gelijkstaan- den, een bedrag van ongeveer f300. Even daarna werd de jaar- lijksche rekening en verantwoording gedaan en wierd de traditie getrouw de jaarlijksche gastdag hier algemeen dik- dag genaamd gehouden. Door de twintig menschen, die daar aan deelnemen, werd nog eens zoo veel gebruikt, als de ge- heele collecte 'had opgeleverd. Ook hier is het niet de schuld van de 20 menschen die daaraan hebben deelgenomen, doch van hen, die de macht hebben, de menschen in het bestuur te brengen. De leden echter aan wien 'het stemrecht gegeven is, maken daarvan geen gebruik, doen net of het hun raakt. Alleen als ze den steun van de Diaconie noodig hebben of als ze het geWenscht achten, dat de domiiié bij een sterf geval een woordje komt spreken, laten ze blijken dat ze le den zijn. - Wie ooren heeft, die hoore waren de laatste woorden dooi den predikaat gesproken. Aan de hand van dit verslag moet ons toch een kléine kantteekening van het hart. Wanneer wij ons op hetzelfde standpunt konden plaatsen als dezen prediker, dan zouden wij ons van harte verheugen, om hem, dat de Bleekmeer- polder is ondergeloopen. Want uit alles wat Zijneerwaarde in zijngehouden preek heeft gezegd, volgens het ver slag blijkt een zekere neiging deze ramp te hebben aan gegrepen om zijn hart te luchten. En hij hééft dat gedaan op een wijze, die ,op z'n zachtst gezegd', eenige verwondering moe t wekken. De prediking v. 't ondergeloopen land betee- kende 'm filippica ami 't adres van hen, die hiannen in colle ges kiezen, van wier bestuur rampen als deze te verwachten zijn. Zijneerwaarde beschikt zeker over een groote fantasie, die hem tot het schrijven of hét stéllen van zulke waarschu wende voorbeelden aanleiding gaf. Daar is natuurlijk meer voorgevallen. Was de verhouding tusschen prediker en bur gerij van vriendschappelijken aard', natuurlijk zou deze pfeek nooit gehouden zijn. N!u dat blijkbaar niet het geval is, vindt Zijneerwaarde gelegenheid eens te wijzen op de laksheid der kiezers en bestuurders van polder en kerkelijke colleges, die zich wel dik-eten op den jaaxlijkscben gastdag maar hoogere belangeti verwaarioozen. En nu heeft voorganger der gemeente gemeend die menschen te moeten toeroepen, aa|n de hand van het tekstwbord„Ik1 weet uwe werken, dat gij noch koud zijt noch heet; och of gij koud waard of heet!" Zoo dan omdat g|kj lauw zijt, en noch koud noch heet, ik zal (u cuit mijnen mond spuwen." Nu hebben wij eens geïnformeerd of Zijneerwaarde van 't jaar voorhet eerst of ook vorige jaren vain den „dikdag" Groenveld is weggebleveln? Want, zoo redeneerden we, het is onmogelijk vereenigbaar den gastdag bij te wonen en' dan daarna zoo'n verwijt, als in het verslag genoemd, van dert kansel te slingeren, Wij moehtien dan vernemen, dat de voorganger der Néd. Hierv. Gemeente te Oudkarspel dit jaar werkelijk dien z.g. „dikdag" niet heeft bijgewoond. Ove rigens heeft hij van zijn komst af in de gfemeente, naar wij meerten in 1912, nooit ontbroken, en heeft hij van zijn tegen woordigheid' altijd zeer „dankbaar" doen getuigen, zoo, dat het scheiden soms „wat zwaar viel", volgens onzen zegsman. 'Nu Zyneerwaarde dit jaar is weggebleven van den „gast dag", acht hij zich volgens het bijbelwoord' wellicht „ijverig" en „bekeerd" en ziet hij dé „schalde" en die „naaktheidl1' dier andere menschen beter. Wije ooren heeft, die Jipore! 1 T NIEUWSTIJDINGEN. f Een standbeeld voor pres. Steyn. (Naar het „Dev. Dbl." herneemt, zullen B'. en W. van Deventer den raad voorstellen het standbeeld van president Steyn te doen verrijzen, op het Stationsplein. Duitsche kolen naar Holland. Gedurende de eerst ijlhelft vajn het jaar 1921 bedroeg d« uitvoer van Duitsche kole|n naar Hjolland 97.137 ton tegen 916.073 ton in denzelfden' tijd van het vorige jaar. Deze te ruggang is het gevolg van de vermeerdering va nden invoer van Engelscbe en Belgische kolen in Hblla|nd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 2