A o 104. iktehc. lELtPNooB Zaterdag 5 November 1921 2® Blad 30e Jaargang deze diemetislra ït het aanschaf .omfoor, die wel huurkoop zo» ïindógide die ba en met de rn'ea de demonstratie :ijn loon. der gasfabriek ien deelde medi gasfabriek aa "oo rhet in roveïis was Ik zooals h'e,t voe leende te imoge nneer het iet koken wet i de keuken' edig de gaspiij kunnen worde cteur er de aai iltigen, dait reed amuis was ing» in huurkoop aakkelijk midi i het komt zacl ïis nog ge< aderhoud en >riek. De Dire: tokvis voor ha wijk en zijn h< demonstratie, tiooige mate vo NIEUWE LMftlDIJKM (III lil tl OFFICIEEL. LANDWEER. JAARLIJKSCH ONDERZOEK. De Burgemeester van Zuid-Scharwoude maakt bij dezeij bekend, dat het onderzoek bedoeld bij artikel 29 der Land - weer wet, dit jaar alleen zal worden gehouden voor de lichting 1920 en dat dit onderzoek voor de in het verlofgamgersre- gioster van de landweer dezer gemeetnte ingeschreven verlof- lofgangers zal plaats hebben te Alkmaar in de Cadettenschool op Donderdag 17 November 1921 des namiddags 1 uur. Ook moeten aan het onderzoek deelnemen: a. de b|p de landweer geplaatste verlofgangers van het reservepersoneel der landmacht, die tot dat reservepersoneel rijn toegetreden ma 7 Februari 1910, zomede die verlofgangers die bij de landweer dienen krachtens verbintenis tot vrijwil- ligen dienstj b. de landweerplichtige verlofgangers van den Rijkspost- duivendienst; c. de landweerplichtige hoefsmeden bij de infanterie, die met groot verlof zijn; d. dc, zich met groot verlof bevindende, lamdweerplfchtigen, die in verband met gewetensbezwaren tegen het vervallen van gewapenden dienst zijn toegelaten tot een vrijwillige verbin tenis voor dients, welke 'niet geraicht is op strijd met de wapenen. Een en ander geldt echter alleen, voor zooveel de onder a tot en met d bedoelde verlofgangers behooren of geacht wor den fce behooren tot de landweerlichting 1920. Aan bet onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door: a. de verlofgangers, die behooren tot andere lichtingen dan de lichting 1920; b'. de ver lóf gangers, die ten tijde van het onderzoek in het genot 'zijn van ontheffing van den werkelijker dienst; c. tic dienstplichtige verlofgangers', door wie, als geestelijke, bedienaar van den godsdienst, enz1., een verzoek is ingediend om ontheffing van den werkelijken dienst, waarop door de Koningin nog niet is beslist; d. de dienstplichtige verlofgangers, die een der betrekkin-' gen bekleeden als aangeduid in kolom 2 van de lijst, vastge steld bij Landweer-Besluit II, waartoe o.a. behooren de hoofdambtenaren, ambtenaren en bezoldigde beambten bij de Rijks- en bij de gemeentelijke politie, wier werkkring uitslui tend tot het politiewezen beperkt is, alsmede het personeel van den loodsdienst, betonning, bebakèning en verlichting, dat aangesteld is als militaire loods of militaire kustwachter; e. de verlofgangers, die bij de toestemming tot het aangaan vaneen verbintenis tot uitoefening van de buitenliamdsche zesvaart of van de zeevisscherij buitenslands dan wel tot ver blijf buitenslands vrijstelling hebben verkregen van de ver plichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 27 Land- weerwet) f. de vrijwilligers van de exploitatie-Compagnie vah het Regiment Genietroepen; g. de buitengewone vrwilligers van den landstorm; h. de tot de landweer, behoorende reserve-officieren. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wets bepalingen. i Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onder zoek mochten verhinderen, zal daarvan zoodra mogelijk aan den Landweerdistrictcommandant of de autoriteit, die in de plaats van dezen het onderzoek houdt, moeten worden over gelegd een geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Voor zooveel betreft den ver lofganger, die zich buiten het Rijk bevindt, geldt in het bij zonder, dat het geneeskundig getuigschrift moet zijn een be hoorlijk gelegaliseerde verklaring, afgegeven door een ter ver blijfplaats van den verlofganger tot uitoefening van de ge nees- ot heelkunde bevoegd geneeskundige, dat de in die ver- FEUILLETON. DOOR EIGEN KRACHT. T7) Juist was zij (radeloozer dan ooit huiswaarts gekeerd, ter wijl zij hoofdschuddend allerlei tegenstrijdige berichten aan hoorde, toen Walinsky en Blanche binnentraden. Daareven nog had zij (gemeend voor altijd voor alle andere gevoelens als dat van moederliefde gestorven te zijin, maar toen zij de jonge vrouw herkende, was het haar als ontdooide plotseling haar verkleumd gemoed', en als wist zij zich op eenmaal weder omringt van liefde, en liefde alleen kon scherpzinnig genoeg wezens om nog reddilng aan te brengen in al deze el lende. Voor Blanche zelf bestond op dat oogenblik niets anders meer als het lijden der ongelukkige. Indien Ernst von Steiln- hof thans tot haar had kunnen komen, om haar de zoetste woorden toe te fluisteren eener teederheid waarnaar 'haar ziel zoozeer dorstte, zij zouden haar koel gelate nhebben, ja haar waarschijnlijk slechts afschuw hebben ingeboezemd. Al wat goed en edel in haar was herleefde in die ure, en had zy Gladys weder gelukkig kunnen zien, met opoffering van haar eigen leven, zij zou niet geaarzeld hebben. Tot zelfs in al hare droefheid gaf Lady Mac-Harold zilch I aanstonds rekenschap van hetgeen er omging in het hart harer bezoekster, en het deed haar in de eenzaamheid harer ziel zooveel goed, dat zjj zich in Blanch's armen wierp en daar al hare smart uit weende. „Het is zoo onbeschrijfelijk lief van u gekomen te zijn", sprak1 zij eindelijk, door hare tranen hqen. klaring met naam en voornamen aa nte duiden persoon door hem niet in staat wordt geoordeeld om bij het onderzoek te verschijnen ten tijde, daarvoor aangewezen. De verlofganger, die het onderzoek elders wenscht te ondergaan hetzij binnen, hetzij buiten het Landweerdistrict, waartoe hij behoort kan zich met een daartoe strekkend en met redenen omkleed verzoekschrift wenden tot zijn Land weerdistrictcommandant. 'Het verzoek behoeft niet op geze geld papier te zijn gesteld, doch m:oet gefrankeerd worden verzonden. Wordt het verzoek ingewilligd, doch maakt de verlofganger van de vergunning geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Verlofgangers, voor wie de uitoefening van hun beroep of bedrijf of andere omstandigheden deelneming aan het on derzoek in N'oveSnber te bezwarend zouden maken, kunnen zich met een verzoek om het onderzoek in December te mogen ondergaan, wenden tot den Minister van Oorlog. Dit verzoek behoeft Iniet gezegeld te zijn en behoeft bij verzending binnens lands ook niet gefrankeerd te worden verzonden. Verlofgangers, die van den Commissaris der Koningin in de provincie toestemming 'hebben verkregen tot het aangaan van een verbintenis tot uitoefening van de buitenlandsche zee vaart of van de zeevisscherij buitenslands dan wel tot ver blijf buitenslands, doch bij dietoestemming geen vrijstelling of uitstel tot in December van het onderzoek hebben bekomen, zullen nog een verzoek om zoodanige vrijstelling of zoodanig uitstel aan dien -Commissaris der Koningin kunnen zenden, indie nzij daartoe gegronde reden meenen te hebben. Mocht die vrijstelling of dat uitstel niet vóór den datum, voor het onderzoek 'bepaald, verleend zijn, dan blijven de betrokken ver lofgangers gehouden om op denvastgestelden tijd het onder zoek te ondergaan. Indien verlofgangers door ziekte of gebreken verhinderd zijn bij het onderzoek te verschijnen dan wel wegens woon plaatsverandering niet aan het onderzoek deelnemen, kan de Landweerdistrictcommandant lepalen, dat door deze verlof gangers het onderzoek' in de maand December wordt onder gaan. ff.l N.B. 'Aan het onderzoek wordt geen oefening verbonden. Zuid-Scharwoude, 1 November 1921. De Burgemeester voornoemd, VAN SPENGLER. DE ELECTRISCHE LAMP BIJ DEN ARBEID IN STOOMKETELS EN OOK OP ONZE KOOLDORSCHEN. In het verslag der arbeidsinspectie over 1918 komen hoogst interessante mpdedeelingen voor over den invloed van den electrischen stroom op het menschelijk lichaam. Uit leen daarin opgenomen staatje blijkt, dat het aantal der doodelijke ongevallen bij lage spanning grooter is geweest Idan bij 'hooge spanning. Een voorbeeld: In dit jaar kwam een persoon zoodanig in aanraking met een draaistroom van 10000 Volt, dat hem door de opgedane verbrandingen een been boven de knieschijf, eenige teenen van den anderen voet en de 2 onderarmen zijn afgezet moeten worden. De bewustelbosheid duurde slechts een 20 minu ten, waarna het hart, zelfs zonder toepassing van de kunst matige ademhaling, weer normaal begon te werken. Van dood gaan is hier, zelfs bij de ontzettende beleediging van het li chaam, geen sprake geweest. Een geheel ander beeld geeft onder ongunstige omstandig heden de aanraking van geleidingen bij spanningen van 110 300 V, zelfs nog van geringere spanning, b.v. 72 V. Raakt 'de getroffene ee ngelleiding van lage spanning aan, dan is, in het bijzonder wanneer een volkomen aardsluïting aanwezig is, doordat b.v. het stroomveröeelingssysteem van ee nnulleider voorzien1 is, in de meeste gevallen die aanraking) vati dusdanigen aard, dat de stroom zijn weg door het har? vindt. Is daarbij de weerstand van het menschelijk lichaam „Gij zult mfij hij u laten, nietwaar, totdattotdat Paul terug is?", smeekte de barones. „Ja, o jal Zoo gij ten minste kunt. Ik weet dat ik op u vertrouwen kan als op mij zelve, ook om heden avond de wacht over de andere kinderen te houden als ik wieder uit hen. Gij weet niet, door welke schrikbeelden ik thans achter volgd word." 1 i „Blanche is geheel vrij", haastte Walinsky zich te zeggen; „en zij vraagt niets liever dan u van dienst te zijn; reken op ons beiden, alsof wij uzelve waren; maar laat mij smeken, juist. te:r wille van al Uwe kinderen zonderonderscheid, niet voor morgenochtend wederom op wèg te gaan. Gij kunt niet anders als doodelijk uitgeput wezen, en als gij ziek wordt, wie zou idan voor Paul's terugkomst kunnen zorgen?" „Ik zal later uitrusten", antwoordde zij op körtsachtigen toon. „Nu kan of mag ik aan geen sliaap denken: mijn on- gelukkigen jongen moet ik terugvinden; ik zól niet rusten voordat ik hem weder in mijn armen houd." „Vertrouwt gij op mij?" vroeg Feodor, hare hand vol eer bied in de zijne klemmende. „Hoe kunt gij dat vragen", klonk het met zacht verwijt. „Gij ziet het wel, in deze omstandigheid dat ik u beiden als mijn 'trouwste vrienden beschouw. Over uw bijzijn alleen nog voel ik mij gelukkig. „Welnu dan", sprak de jonge man, in wiens oogen tranen zag 'flikkeren; „luister voor eenmaal naar mij, als of ik uw broeder wyre. Laat Blanche dezen nacht over u en de uwen waken; blijf bij haar en bij uwe kinderen; gehoorzaam haar als zij u dwingt ten minste eenige achtereenvolgesnde uren op uw bed door te brengen. Morgen zult gij er des te beter door in staat zijn opnieuw uwe onderzoekingen voort te zet- verzwakt, doordat de persoon bezweet was, zijn schoenwerk nat was, hij op een natten bodem stond, of in een metalen ketel arbeidde en raakt hij daarbij een stoomvoerend blank deel aan, b.v. een slecht gemonteerde handlamp, dan is in de meeste gevallen die aanraking voldoende, om den dood door het ophouden van den kringloop van het bloed te ver oorzaken. De getrofffene valt met of zonder het uiten van een laat sten wanhoopskreet neer, of hij doet nog eenige passen en zakt dan in elkaar. In zulke gevallen is in den regel red ding niet mogelijk, en kunstmatige ademhaling al wordt' deze langen tijd toegepast blijft zonder resultaat. Op 'blz. 358 van het Centraal-Verslag over 1916 werd de aandacht gevestigd op de doodelijke ongevallen, veroprzaakt door den electrischen stroom bij werkzaamheden in natte en warme 'ruimten, zooals b.v. bij reini.gen of bikken van stoom ketels en dergelijke vaten (ook op kooldorschen en stallen Red. „N. L. Crt.") en wel' in hoofdzaak tengevolge van het gebruik van een slechte of defecte handlamp. Ook werd daar geschreven, dat dit herhaaldelijk voorkomen van doodelijke ongevallen dwong naar middelen om te zien, ten eiinde daar aan zoo veel mogelijk een einde te maken, waarbij al het meest afdoende middel' werd voorgesteld, het gebruiken van lampen met zeer lage spanning, b.v. 20 Volt. Alhoewel voor de enkele ruimten, die hier bedoeld worden, de bezwaren Van het gebruik van zulke spanningen niet groot zijn, en tan minste bij draaistroom dopr het tusschen schakelen van een transformatoritje van b.v. 220/20 Volt die lage spanning gemakkelijk te verkrijgen is, is dat echter niet het geval bij gelijkstroom. Ook blijft altijd het bezwaar bestaan, dat de in den ketel te gebruiken handlamp van een toevoerleiding moet voor zien zijn, en het is nu juist deze laatste, die door bet schuren tegen den bodem of de wanden van den ketel of het vat spoe dig zijn beschermend omhulsel verliest,, waardoor de blan ke leiding in aanraking komt met d(e ijzermassa en den daar- in aanwezigen persoon. j Nu zijn in het laatste jaar in de mijnen ,tengevolg|e van ben- zinegebrek, groote hoeveelheden electrische mijnlampen, ge- voed dioor een accumuliatorbatterijtje, ingevoerd en naar de meening van den Electrotechnisch-Ingenieur bij de Aflbeids:- j inspectie zijn het juist deze lampen, die zoo bij uitstek ge schikt blijken voor de hier bed/oelde werkzaamheden. Deze lampen bezitten vele voordeelen: ten eerste zijn zij van solide constructie, dje een defect raken of breken uitsluitj ten tweede zijn zij tegen een zeer ruwe behandeling estand en kan uit de lap, in welke houdflng zij' ook gesteld wordt, nimmer zuur lekken; ten derde kan elke lamp, onafhankelijk van1 welke aanwezige stroomsoort opk, vervoerd en in de hand medegenomen (worden; en eindelijk vervallen de zoo spoe dig aan slijtage onderhevige en daardoor gevaarlijk worden de toevoerleidingen. f 'Het is te hopen, dat dezle wenken er tóe mogen bijdragen, prn 'het publiek te waarschuwen voor het aanraken van electrische geleidingen. - Een waarschuwend woprd voor hen, die uit een zekere bravoure zulke leidingen moedwillig vastpakken, ten einde daarmee bij de omstanders een goedkoop succes van moed of 'ruwe onverschilligheid te behalen. Een waarschuwend woord voor velfe monteurs „die, omdat zij eiken dag met den electrischen stroom moeten omgaan, het gevaar, dat een aanraking metzich kan meesleep,en, niet meer, achten. Een waarschuwend woord ook vopr hen, die uit speelschheiid den in de werkplaats zoo gemakkelijk bereikbaren stroom gebruiken, om daarmede proeven te hemen op andere per sonen. f s Dat deze allen meer en meer mogen gaan begrijpen, hoe noodlottig een aanraking met den electrischen stroom van lage aspanning kan worden 1 ten; en in dien tusschentijd neem ik uwe taak over, |aat ik mij overal brengen, waar men u wellicht niet eens meer toe zou laten. Als gevolmachtigde van een andere mogend heid kan ik o pieder uur, van den nacht alle mogelijke inlich tingen verkrijgen, óveral door de politie te woord worden ge- - staan; ik*bid u, laat mij begaan voor u." „Maar", stamelde zij, slechts half gewonnen, „zal ik' wel terstond van het minste spoor, dat gij ontdekken mocht, ver wittigd worden? Zal men niet; uit goedhartigheid, meenen dat ik voortrusten moet?" „Neen, dat beloof ik u van niet, want dat zou een wreed heid zijn. Ik geef u mijn woord van eer, dat zoodra ik iets mocht vernemen, ik hetzij zelf aanstonds zal komen, hetzij indien ik wellicht moodig mocht zijn ter plaatse, pm zonder uitstel te handelen u onmiddellijk een omstandig telegram z'enden zal. In geen geval zal ik mij eenige rust gunnen." Gladys greejp fcijn beide handen en drukte die krampach tig in de hare. „Red mijn kind", mompelde zij: „ik weet dat ik niet meer, zóu kunnen doen dan wat gij voor mij zult verrichten." Vergeef mij een vraag mevrouw", ging hij na een oogen blik aarzelens voort: ,yen verdenk mij niet van onbeschei denheid. Maar hebt gij er wel aan gedacht aan den vader van den knaap te seinen?" H et 'fraaie gelaat der ongelukkige werd loodkleurig en als geheel verwrongen van pijn. Waartoe, zou ik dat gedaan hebben?" zeide zij bijna on hoorbaar: „Gij begrijpt te goed waarvan ik hem verdenk om mijn stilzwijgen niet te billijken. Alles getuigt ditmaal tegen hem." „Dat weet ik", luidde hef op ernstiigen, overredendem toon:

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 3