VERGADERINGEN. GEMEENTERAAD OUDKARSPEL. Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 10 November des avonds 7 uur, onder voorzitterschap van den WelEd. Achtb. Heer A. C. Kroon, Burgemeester. 'Na opening worden de -notulen door den voorzitter gelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer van Exter is zonder kennisgeving afwezig.'' Stemmingen zullen aanvangen bij den heer Meiten,' Bericht dat de heeren, zullende vormen de Commissie tolt Wering van Schoolverzuim hun benoeming aanvaarden. Bericht van de Gezondheidscommissie te Schagen, houden de verzoek de woning, gemerkt Wijk A 113, toebehoorende in eigendom aan den heer C. Paarlberg, onbewoonbaar te verklaren, op grond van onvoldoende oppervlakte, onvoldoende hoogte en vochtigheid, en herstelling deze woning niet meer bewoonbaar kan maken. Overeenkomstig het verzoek wordt besloten. Bericht van Ged. Staten dat de gewijzigde begrooting lno1 is goedgekeurd. Verder mededeeling, dat het salaris van den burgemeester i s gebracht van f 2500 op f 3000,dat van de^ secretaris van f 1800,op f2200,,en dat van den gemeente ontvanger van f 1400,op f 1800,overeenkomstig een eens door den raad genomen besluit, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit, maar welke bedragen door den nieuwen raad wer den geweigerd te voteeren. De begrooting sluit alzoo in ontvang en uitgaaf f 60795,85. Goedkeuring op de verordening regelende de terugheffing van schoolgeld van kinderen, die de school te Alkmaar be zoeken. f Een administratieve wijziging in de verordening op de hon denbelasting wordt door den raad goedgekeurd. Van Ged. Staten is bericht ingekomen naar aanleiding van 'het besluit, om te verzoeken den HL O. door eigen admini stratie te doen innen. Wanneer dit mocht worden toegestaaan dan moet toch de vaststelling van het inkomen geschieden. Deze vaststelling mag niet geschieden over de laatste 3 jaar maar moet evenals bij de Rijksinkomstenbelasting over 1 jaar worden opgemaakt. Verder verzoeken Ged. Staten het adres te richten aan H. M. de Koningin, in te trekken. En ziet het college de nieuwe verordening tegemoet. B. en W. stellen thans voor gezien het schrijven van Ged. Staten den H. O. te doen innen door de Rijksadministratie, en een nieuwe verordening in te zenden. Verder stellen zij voor één derde te heffen van den aanslag over 1921, voor den tijd van 1 Januari tot 30 April 1922. JN'og stellen B. en W. aan den Raad voor het'vermenigvul- digingscijfer te bepalen op 2V2. De heer Bakker is van meening, dat de bepaling over 1 jaar niet valt door te voeren. Het meerendeel is hier landbouwers en wanneer er een slecht jaar komt, zat de H. O. uitsluitend moeten worden opgebracht door de ambtenaren. Spr. begrijpt niet dat Ged. Staten hiermee aankomen, waaruit blijkt dat zij den toestand van de gemeenten in hun provincie al heel slecht kennen. Spr. wil het adres aan H. M. de Koningin niet intrekken. Misschien dat men aan de Kroon de platte landstoestand beter begrijpt dan Ged. Staten. De voorzitter zegt niet anders te kunnen voorstellen het advies van Ged. Staten te aanvaarden. De heer Bakker. Vindt u het dan niet onuitvoerbaar, wat Ged. Staten thans willen? De voorzitter zegt het volkomen met den heer Bakker eens te zijn. Maar wij kunnen op het oogenblik toch niet an ders en moeten de zaak op deze manier zoo aanpakken. In den loop van den tijd zal wel blijken dat het niet gaat. en zal dan ook zeker een andere regeling worden gemaakt. De heer Bakker zegt dat er ook wel niet veel aan te doen zal zijn. Het is met groote heeren slecht kersen eten. Maar dat neemt echter niet weg, dat ik het genomen besluit wensch te handhaven. De heer 'Hart is van oordeel dat het het best is aan het ver langen van Ged. Staten gehoor te geven. Wanneer het niet gaat, zal het vanzelf wel aan het licht komen. Hierop wordt het voorstel van B. en W. om aan het advies van Ged. Staten te voldoen door den raad-aangenomen, met allee.de stem van den heer Bakker tegen. Ingekomen is een schrijven van den heer C. Rempt te Oud- karspel, waarin wordt medegedeeld, dat door hem die veetel ling in deze gemeente is gehouden, en zijn werk zeer ten ge noegen van den burgemeester was uitgevoerd, en hij daar voor diens dank mocht ontvangen. De vergoeding hieraan verbonden bedroeg echter niet meer dan f 24„— en door den burgemeester zou aan den Minister worden geschreven een hooge rbedrag hiervoor beschikbaar te stellen. N', werd adres sant een mandaat ter teeklening aangeboden gropt f30,—. Waar de gemeente Noordscharwoude, zooals hem is medegedeeld voo rdiezelfde werkzaamheden f85,— betaalt, komt liet hem voor, dat een vergoeding van f30,— te gering is. Reden dan ook waarom hij verzoekt, hem een tegemoetkoming uit de ge meentekas te verstrekken. De voorzitter deelt den raad mede dat door hem getracht is om meer vergoeding voor deze werkzaamheden te krijgen en daardoor op f30 is gebracht. Nu keert de gemeente Noordj scharwoude volgens mededeelingen fö,per dag uit,, ^at ;s voor 16 k 17 dagen een bedrag van f85,wat een betere be looning voor de werkzaamheden is. Hoewel het rijkszaal Is stel ik voor aan den heer Rempt een tegemoetkoming van 50 gulden te geven. Het werk zag er keurig uit. De pil eer Hart stelt voor het schrijven nog eens aan te hou den en te informeeren in Noordscharwoude. De heer Schrieken zegt niet over de omvangrijkheid van het werk te kunnen oordeelten. Dé heer Bakker vindt hét jammer dat het' zoo sliechf beloond: is geworden. Persoonlijk zou spr. er voor zijn om net werk behoorlijk te beloonen, wanneer het gemeentezaak was. Nu het echter geheel en al rijkszaak is, hebben wij er niets mee noodig. Ik wensch niet voor het rijk te betalen. De heer Paarlberg wenscht ook niet de verplichtingen van het Rijk over te nemen. Het komt geheel1 voor het rijk. De heer Meiten zegt de argumenten van de heeren Bakker en Paarlberg volkomen mee te gevoelen. Maar daar wordt Rempt de dupe van. Hij heeft er veel werk van gemaakt. Hierna wordt gestemd over het al of niet aanhouden van het verzoek van den heer Rempt. Met 3 tegen 3 stemmen staken de stemmen, zoodat het ko mische geval zich voordoet, dat het stuk wettelijk wordt aan gehouden ^t'ot de volgende vergadering, waarin dan ge stemd moet worden over het aanhouden voor het instellen van een onderzoek. Hierna wordt door den voorzitter in stemming gebracht het al of niet verhoogen van de begrootdngsposten, betreffende de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger, waar- pver in de vorige vergadering de stemmen staakten. Met 4 tfagfen 2 stemmen, die van de heeren De Groot n Mei tien wordt besloten de begrootijngsposten niet te verhoogen. 'Hierna wórdt in stemming gebracht het voorstel van den heer Schrieken om een onderzoek te doén instellen naar het sluiten f'v an een invaliditeitsverzekering voor het personeel aan de gasfabriek, welk voorstel in de vorige vergadering door staking der stemmen werd aangehouden. Thans stemmen voor de heeren Paarlberg, Schrieken en Bakker,'tegen de heeren Meiten, De Groot en Hart, waardoor opnieuw de stemmen staken, en het voorstel wordt geacht te zijn verworpen. In behandeling komt het verzoekschrift van de voetbal- vereeniging D. T. S. om een subsidie van f60. Door den heer Paarlberg waren in de vorige vergadering eenige vragen gesteld, welke door den voorzitter zouden wor den gericht aan D. T. S. en waarop als antwoord is ingeko men, dat de vereeniging bij goed gebruik ook het volgend jaar over het land mag beschikken; dat iedereen lid kan worden van deze vereeniging; dat de andere voetbalvereenilging ge vestigd is te Noordscharwoude. De voorzitter zegt, dat hiermede de vragen van den heer Paarlberg zijn beantwoordt, en .B en W. thans voorstellen p .het verzoek afwijzend te beschikken. De heer Paarlberg zegt, dat de vereeniging geen zekerheid heeft, over het land te kunnen blijven beschikken. In stemming gebracht staken ook hier de stemmen, met de heeren Paarlberg, Bakker en Schrieken voor subsidie, de hee ren Meiten, De Groot en Hart voor het voorstel B. en W., zoodat dit stuk wordt aangehouden tot een volgende verga dering. v Rondvraag. Door den heer De Groot wordt opnieuw ter sprake gebracht de electrische geleiding bij de zuurkóolfabriek van de Finna Hart in deze gemeente. De voorzitter antwoordt, dat de Directeur zich jachtstreeks met den heer Hart in verbinding zal' stellen. De rondvraag levert verder niets op, waarna de voorzitter met een woord van dank de vergadering sluit. BRIEF VAN KRELIS. ST. PANCRAS op classieken grond van „Vrone"'opgebouwd, Heeft in der eeuwen loop reeds velerlei aanschouwd; Het draagt op 't wapenschild, als een'ge uitverkoren, Een paard in groene wei, welks vaart niet is te storen. 'Het springt en draaft steeds door, symbool van doen en laten Der gansche burgerij. Vermetel, stout, verwaten, Trotseert een enk'le zelfs het burgerlijk gezag, En vreest den toom niet eens Burgemeesters. Zag Zelfs nog kort geleen, niet één der dorpsbewoners Zich voor 't Gerecht gebracht?! Mijn pen verdient iets scho- neirs 1 T' ontrukken aan den tijd. Maar toch zij dit een teekten Spot niet met het Gezag, 't zou; u op gaan breken. 1 Ja, 't 'is een dorp van naam, verloren in *t geboomte,, Verleent het gastvrijheid, dat is zoo zijn gewoonte. Men leeft er vergenoegd, het neemt en het kan geven Zoo op 't oog denkt men Sint Pancras na te streven. Zijn bloemenvelden zijn bekend door Flora's kinderen; Men ga gerust er heen, en niemand zal u hind'rien. Zijn in het groen verscholen kerk met groote wijzerplaten, Staat vis h vis 't Gemeentehuis, waar veel valt te bepraten. Maar ik veronderstel', dat velen, die dit lezen, Wel op de hoogte zijn hoe 't daar gesteld zal wezen. Eens werd de wensch geuit, 'k weet niet of 't viel' te loven,' De raadzaal zou vergroot en 't schoolhoofd zou naar boven. v Dit voorstel eens gedaan, ik meen wel door Van Kampen, Wist hij, hoe goed bepleit, er toch niet door te dampen. Zoo is het schoolhoofd dan, 't zij dad'lijk toegegeven, In overdrachtelijken zin „laag bij den grond gebleven." De raadzaal, waar 't verstand tusschen vier wanden troont, Waar wijsheid, kloek beleid, de vroede vad'ren loont Mee twee lood zilver, zoo dikwijls zij vergad'ren, Weerklinkt nog van 't geluid der zeven vroede vad'ren Wanneer hun geestig woord, verspreid naar allen kant, Verschijnt in een verslag der Langedïjker Krant. Dan ziet de burgerij, -nieuwsgierig en bewogen, In haar verwachtingen zich nimmer toch bedrogen. Hier mag de lofbazuin toch vrijelijk gestoken. Is men er steeds op uit elkander te bestoken, In Sint Pancrasser Raad, ik spot er heusch niet mee, Leeft men in harmonie, daar is 't pais en vreei. Alleen één klaverblad maakt wel eens capriolen; 't Zijn tweemaal K. en Sch., ik zeg 't u onverholen. Heer praeses van den Raad, zich voelende op 't kussen, Weet opgekomen stormpjes heel vaderlijk te sussen. Twee houders van de Wet flankeeren aan zijn zij, Staan, zoo 't wezen moet, den Burgervader bij; Nog twee, die ik niet noem, bewaren met 'hun beien 't Evenwicht, en zijn d'onzijdige partijen. Zoo wentelt, draait en rolt het dorpsleven henen. Slechts eenmaal opgeschrikt door schade in de venen. Her windje luwde gauw, en nog te juister pas, Werd alle turf besteld, nog voor het winter was. f Zoo is Zuid-Beverkoog de roem van de gemeente. Zeg niets dan goeds er van, want wee dan je gebeente.. Het ondernomen werk, vol' warmte en vol durf, Schenkt aan drie vroede vad'ren een eerzuil eens van turf. I Eens zal het nageslacht met een, gevuld' bokaal, In 't nieuw gebouwde Gym-Vergaderingslokaal, Den vindingrijken geest des kliaverblads gedenken, En roemen in den Raad, die dit gebouw deed, schenken. Dan gaan de glazen hoog, gevuld met koolzuur-wate4;. (De roem van dit geslacht erkent men jaren later,) En drinkt men, speecht men, dit zij u thans gezegd, Brooddronken, in het dorp, dat thans is drooggelegd!. Een wolk trok voorbij, en donkerte den luister Van 't feest, dat werd gevierd. 't Werd ook een wijle duister In d'herinn'ring van één. Die aanklacht, neen, voorwaar, Moest nimmer zijn geschied. Hij dacht aan Alkmaar. I KREL*a I UIT DEN OMTREK. - OUDE NIEDORP^ Donderdagavond vergaderde de vereeniging voor straat, verlichting? Julhier in het lokaal van den heer T. de Jong. 'fe, genwoordig waren 12 leden. De voorzitter, de heer Jb. Pluis, ter opende met gepaste woorden de vergadering, waarna ]e. zing en goedkeuring der notulen volgde. Aan de orde kwam de rekening over het afgeloopen jaar. Deze werd door Heeren M. H. Woutman, A. van Zoonén en A. Strijbis na, gezien en goedgekeurd met een nadael'ig saldo, groot f36.34 Ontvangen'was f 130.28, uitgegeven f 166.62. Hierop werd de heer M. Kooiman bij accliamatie herkozen tot Secretaris-Penningmeester. Na eenige besprekingen werd besloten om dezen winter de lantaarns 4 maanden te laten branden, te beginnen 18 November a.s. van n.m. 5 tot 9 'Na de rondvraag volgde sluiting. Het aandeel door deze gemeente bij te dragen tot de mi. litielichting 1922, bedraagt 7 van de 10 lotelingen, tenminste wanneer de lichtingsterkte op 26500 man wordt bepaald Wordt dia sterkte echter verminderd tot 21500 man, dan moe teii zes lotelingen onder de wapenen komen. NIEUWSTIJDINGEN. DE STORM. Men meldt uit Cockdorp (Texel) aan de „Msb." Zondagmiddagmiddag eve nvoor die storm losbrak zag mal )van Cocksdorp af den schipper Bakker komen op weg naar )huis. Bij het begin van den orkaan zag men echter al' da- de lijk niets meer van hem door het stuifwater en regen. Men vermoed dat Bakker geen gelegenheid heeft gehad zijn tuig te bergen door de onverwachte windvlaag en zoodoende direct is omgeslagen en weggedreven, te meer daar er bericht is binnengekomen, dat er in zee boven Nieuwe Schit een om- geslagen schuit op den lagen wal ligt. Eenige schippers zijn daar nu heen om te onderzoeken. Schipper G. Bakker, ruim 60 'jaar, gehuwd, en zijn zoon; 31 jaar. Jan Bakker, gehuwd en vader van 6 kijnderen, woon' dén beiden te Cocksdorp. Als ze zijn verongelukt, is dit dezelfde plaats gebeurd, waar ©en 20 jaar geleden G. Bakker' vader en drie broeders zijn omgekomen ook door een onver wacht opkomenden storm en ook in November. Jan Bakker was een der kranige redders van de beman ning vrla iden hier 14 dagen geleden gestranden schoener, „I.iesbeth." - EEN FLATER. In de vergadering van de handelsreizigersvereeniging „Mer- curius" te Groningen, deelde ©en lid mede, dat hij* te Leeu warden als abonnementshouder 2e klasse in den trein No. 459 Leeuwarden—Groningen had pliaats genomen. Op last van den stationschef had hij echter met nog twee anderen, even eens houders van een abonnement 2e klasse, de coupé weer moeten verlaten en plaatsnemen in een 3e klasse-coupé einde plaats te mak-en voor eenige reizigers voorzien plaatskaartjes 2e klasse. Hij had aan het bevel van den che gevolg gegeven, doch onmiddellijk na aankomst te Gr on in, gen, bij de Directie der Spoorwegen een klacht ingediend met verzoek te willen mededeelen of de chef te Leeuwarden tot bovengenoemd optreden gerechtigd was. Door de Directie was hem daarop medegedeeld, diat bi gebrek aan plaats in de klasse, waarvoor men abonnemeij heeft, men genoegen moet nemen met een plaats in een lagere klasse, doch wanneer men reeds in den trein heeft plaats genomen, men deze plaats niet voor een houder van een plaatskaartje behoeft in te ruilen. INGEZONDEN. Mijnheer de RedacteurI Voor het volgende zou ik gaarne gastvrijheid in Uw blad willen verzoeken. Bij voorbaat vriendelijk dank! Uw medewerker, welke de rubriek „Alkmaarsche Snuifjes' verzorgt, onthaald ons af en toe op interessante staaltjes, wel ke zich in zijn goede stad afspelen. Wat ik echter van uit Alkmaar beleef, kan hier m.i. wel mee concurreeren. Zoo ik boven mijn historisch episteltje een motto zou willen plaatsen, moest dit ongetwijfeld zijn: „Bureauwijsheid of wellicht?" Zooals U weet is er een Kamer van Koophandel vo0r Hol lands Noorderkwartier, kantoor te Alkmaar. Nog vermeld deze af dee ling te zijn: Secretariaat der Comm. voor Handelsregister en Kieverslijsten. Secretaris ervan is een Alkmaarsch Mees ter in de Rechten. Een door mij van de zomer aangevraagd aangevraagd formulier met natuurlijk 101 vragen, werd door mij zakelijk en kort ingevuld. Zoo kort, dat ik daar last mee heb. Verbeeld UI Na ingevuld te hebben dat ik zoo en zoo heet, dat van beroep ben, geboren ben te Oudkarspel en aldaar ook woonachtig, achtte ik de beantwoording der vraag of ik Nederlander was, reeds zoo duidelijk aangegeven in boven staan, dat ik daar de gebruikelijke schuine streep achter zette. Tot driemaal toe is mij nu reeds vanaf het bureau het verzoek gedaan of ik nog wildte opgeven of ik Nfederlande® was, hoewel ik de eerste maal reeds geantwoord heb, dat, zoo men in Oudkarspel geboren is en daar ook woont, het mij voorkomt, dat dit werkelijk zoo is. Toch is het hun daar blijkbaar nog niet recht duidlelijk! En U begrijpt dat het mij nu zelf ook begint te schemeren. Als een Meester in de Rech ten dat niet weet, hoe moet ik, gewoon laag onderwijs -manne tje, het dan weten? Zou U, mmijnheer auteur der Alkm. snuif jes, mij (niet kunnen helpen? Laat ik U dan nog melden waar Oudkarspel ligt, met aardrijkskundige toelichting. Oudkarspel behoort dan tot de vier Langedijker dorpen, en vormt daarvan zelfs de voornaamste. Allen zijn vierdje klas dorpen, behalve Oudkarspel, dat is derde klas. Als in woner ga ik hierop niet weinig trotschl Jammer, dat het weer eenige honderden meer kost, waaraan ik natuurlijk ook mijn deel moet betalen. Nu, die mooi wil gaan, moet in den regel pijn uitstaan, zegt het spreekwoord en 'k buig deemoedig het hoofd. Voorts ligt onze streek (de Langedijk namelijk) tusschen Alkmaar en Schagen, is ten westen begrensd door Kennemer- land en ten oosten door West Friesland'. Een en ander maakt deel uit van de provincie Noord Holland, welke provincie, als ik mij niet vergis, ééne der elf provinciën is, wielke deft Staat der Nederlanden vormen. Meer archiologische aanwijzing kan ik U moeilijk verstrek kne, doch ik hoop dat U er uit kunt afleiden of een geboren' en aldaar woonachtig Oudkarspelnaar werkelijk Nederlander, is, ja dan neen. Zoo ge werkelijk in staat mocht zijn dit uit te maken, tot groote beschaming van uw medeburger, Mees ter in de Rechten, zal dit niet weinijg Uw naam bevorderen:' Geef, zoo het U gelukken mocht het uit te vinden, uw ant woord s.v.p. in duplo, Het ééne voorzie ik dan van een lijstje om op te hangen in mijn huiskamer, het andere gaat p.o. naaf! het Bureau van je weet wel! Bij voorbaat noem ik mij: UW DANKBARE BEWONER VAN DE' STAAT OF HET RIJK??? En 1 Ja. anders ,Spee vNieea „men vj „Waa >,Omd »Hou 'angstell niet alle geheel Een 1 Ier z W,e] „Ik h< lonjk :h- aen verc mij doer -'an We eworde »n leve tan haa leggen

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 2