er te2,iik .SïS 5"5Tr in het kadCT va" 31) een rad van tong uitgesproken rede. de-' h" aanval op de invaliditeitswet, waar de oudjes heel weinig belang m zullen hebben gesteld. De voorzitter deelt nog mede, dat 1300 handteeenkiiigen waren verkregen op bet Volkspetitionnement voor premie- vrij btaatsp-ensioen. J1'™ het scherm op, en neemt de opvoering van ,.'Uet Verlof een aanvang. on?M'S iS °Ver e-n ^rgelijkie 0Pweri,ng oen recensie in Üïff ii®1 wip zullen ons er dan ook uitsluitend toe een jong lid der vereeniging is een figuurtje dat men gaam meer op het tooneel zou zien verschijnen. vnït Vgij' Ritmeerster von Weber, waart niet een pendant van harte, afgemeten Pruisisch offficier, Wij kunnen ons be grijpen, dat gij vroolijk waart bij het terugzien van uw nicht - Waart te »druk". Dat was jammer. Het „stram- nv van de figuur eener Pruisische officier zou zoo mooi Doch genoeg. Et kan niet anders gezegd: „de oudjes hebben gelachen en genoten En dat was toch het doel. Het applaus, dat na diend laatste bedrijf-gegeven wierd, was wel ver- Hierna werd door den heer Jan Stam, namens de aan wezige ouden van dagen, een woord van dank gebracht aan h-t bestuur der afd. voor den gezelligen avond $en beriM en sprak daarbij den wensch uit, dat zij nog menig jaar dezen avond mochten meevieren. De voorzitter dankt den heer Stam voor de gesproken woorden en hoopt dat zij hog menig jaar dezen avond mogen vieren Tot zoover dus - zegt spr. - is het programma af gewerkt. De tooneelvereeniging heeft haar werk gedaan en daaarvoor breng ik namens de aanwezigen een woord 'van dank. Dank aan de Tooneelvereeniging van het Pestuur der atd. voor het gegeven© vah hedenavond. Dankbaar zijn wij U voor de wijze waarop gij ons ter wille zijt geweest. Uw op voering van het stuk is reusachtig geslaagd. De ouden van dagen hebben door eens hartelijk te lachen volop van uw spel genoten. Dank aan den secretaris der Federatie te Alkmaar voor zijn gesproken woorden. Diank aan de twee bestuursleden van Smt Pancras voor hun tegenwoordigheid hier. Dank aan de Dames die zoo bereidwillig waren in de zaal boekjes te verkcopen. Dank aan den heer J. de Bakker, voor de toezeg ging van de zaal' en de bereidwilligheid waarmee hij haar heeft afgestaan Daarvoor ook' den -dank van „Het Kleine iooneel door hen tevens in de gelegenheid te stellen Wemi- ge malen te kunnen repet-eeren. ■Hedenavond hebben zich 4 nieuwe leden voor de afd. op gegeven en vah (harte hoop ik dat er meerdere mogen vol- gar. Hierna wordt op verzoek' van den voorzitter gezongen door de aanwezigen: „Op voor de Grijsheid". Door de heeren S. Kuiper en A. Timmerman van Oud karspel worden nog eenige nummertjes gereciteerd en ge zongen, die een hartelijk applaus vajn de aanwezigen moch ten ontvangen. De heer Van Kampen, voorzitter van de afd. Sint Pancras brengt den voorzitter, den heer OMioff nog een woord van dank voor dezen avond. Maar bovenal1 feliciteert hij het Be stuur met het bezit van „Het Kleine Tooneel." De keer Olthoff dankt wederom voor deze woorden em hoopt dal het vriendschappelijk verband tusschen alle afdee hngen zoo bewaard moge blijveif als tusschen Sint Pancras en Noordscharwoude. Hiermede was alles achter den (rug. De oudjes hadden weder voloip genoten en nadat het rijtuig voor hen was voor gekomen. toog een ieder weder huiswaarts, daukbair ge stemd over het zoo zeer welslagen van dezen avond. te gelóoVen, dat wij dit jaar wiej eens een herhaling van den winter 1890—'91 sotiden krijgen. Maar, we zijn pas in (de eerste helft van December, wij zijn er nog met. We moeten den kortsten dag nog krijgen- en' daaarna: „Als de dagen lengen, de nachten beginnen te strengen. Maar wanneer wij toch winter moeten krijgen, dan eerst nog maar wat -water, want de regenbakken raken leeg |en .op sommige plaatsen is reeds groot watergebrek. De algemeene wensch: „winter tusschen Kersttijd en vrou wendag kajn (nog makkelijk in vervulling komen, even wel - thans dooit 't en wij behooren tot de laatsten die het bejammeren. NIEUWSTIJDINGEN. DE FRAUDE TE GENDRINGEN. Men meldt uit Doetinchem aan „Het Nieuws v. 4. Dag"- Omtrent de te Gendringen aan het licht gekomen fraude met cte gemeentekas kunnen we nog het volgende melden. Voor eenige ntijd besloot de raad tot electrificatie der gemeente door het betrekken van stroom van de centrale te Wesel. Na dat dit besluit gevallen was, heeft de Burgemeester met toe stemming van den wethouder Geuring bij de Hanzebank een bedrag van f 120,000 opgenomen en daarvoor drie mill iaën Marken a vier cent gekocht. Gedeputeerde Staten weigerden echter he^ raadsbesluit goed te keuren (zij wenschten aanslui ting aan het Provinciaal' net). Van deze beslissing ging de raad in. beroep bij de Kroon. Inmiddels daalde de mark tot on- ge veer één cent. zoodat van het opgenomen geld circaf f 90.000 Jverloren was. Om het geld in de kas te storten heeft de burgemeester jtom een deel van de bezittingen der gemeente beieend, waarbij leen groot aantal aandeelen in de Geldersche Stoom tram. Een en ander kwam de raadscommissie voor de fi nancien ter oore. Terstond hebben daarop de wethouder Snel- tmg een eenige raadsleden den commissaris der politie op de hoogte gesteld die Zaterdag op het Gemeentehuis van Gendringen poolshoogte kwam nemen. Woensdag werd dit bezoek herhaald. De commissaris was toen vergezeld van de neeren De Visser en Kronenburg, léden van Cedeputeerdh ■Staten en justitie. Deze laatste vond blijkbaar grtieen reden tot ingrijpen want de reeds ontboden maréchaussees konden weer huiswaarts gaan. In dit verband zij medegedeeld dat de Burgemeester niet1 verdwenen is. Dit valsch gerucht is ontstaan doordat hij dien avond da gemeente in een auto verliet. Hij is gewoon terug- gebeerd en was er heden Donderdag nog. Het laatzich aanzien dat de gemeente er zonder schade af komt Wethouder Geuring en naar verluidt eenige anderen zijn borg. De 72-jarige wethouder zal' tengevolge van d-ze affaire vermoedelijk op straat komen te staan. De burgemeester de heer A. Stoot, staat eerst sedert Januari aan het hoofd der gemeente. Vroeger was hij ambtenaar ter secretarie van Zë- venaar en aldaar belast met het doen van uitkeeringen aan de gezinnen van Niederlandsche gemobiliseerden in Duitsch- land. Zijn financieeïe operaties daarbij waren van dien aard dat de Raad hem ongevraagd ontslag "heeft gegeven. In het voor- loopiig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van 1922 heeft een der leden den Minister van Binnenlandsehe Zaken dan ook gevraagd of voor de benoeming van den heer stoot tot burgemeester van Gendringen inlichtingen zijn ge vraagd omtrent zijn staat van dienst te Zevenaar. Hoe deze aangelegenheid verder zal verloopsn is nog niet' te zeggen. Alle autoriteiten bewaren het diepste stilzwijgen. ONZE TAAL. Gelezen in een lunchroom1: „Het gebruik van consumptie is bij diners verplichtind". Waarlijk zeer verplichtend en attent van de directie! Toch. hoort het gebruik wel zoo'n beetje bij de consumptie en do consumptie bij het diner. NIEUWE LANGE DIJKER COURANT. ZATERDAG 10 DECEMBER 1921. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE SNUIFJES. PRECIES ER WEER NAAST GEGREPEN. Dl; bestuurders van onze plaatselijke ijsclubs zijn goeie ijve rige menschen, vurig ïjssportminnaars en bezield mei liefde en toewijding voor hun taak, dat hebben we ten vorige jare gezien aan de zoo uitstekend geslaagde tentoonstelling voor ijs en wintersport, maar weerprofeten zijn het heelemaal niet H:et Alkmaarsche spreekwoord: De ijsclub komt in bewegin^' nou gaat het dooien, is (nog altijd van kracht. Dat is nu weer bewezen. Juist op den dag, dat een luisterrijke wedstrijd in het schoonrijden zou worden gehouden, begint 't op zoo'n reuze manier te dooien dat men niet beter wist te doen, dan m allerijl de reeds op Eet ijs geplaatste requisiten voor den wed strijd m veiligheid te brengen, 't Is wel jammer, want menig neringdoende had nog op 'n extra-winstje gehoopt dat de tamelijk magere Sinterklas nog wat had kunnen aanvullen. Maar „Es hatt nicht sollen sein.".De natuur stoort zich niet aan ijsclubs of wedstrijden en laat zich niets voorschrijven Daarom zou ik meanen dat men niet het ijzer moet smeden als het heet is, die beeldspraak is in dit opzicht minder gejiact maar van het ijs moet prof it ee ren al's- het koud is en men maar zoo gauw mogelijk uitvoering moet geven aan de bestaan de plannen. We moeten ons maar spiegelen aan Friesland, waar ze direct een wedstrijd in (elkaar hebben gezet als het nog niet eens 'n duim gevroren heeft. Maar door deze tegen slag is de ijsclub opnieuw de „Lauykingstockpeworden van sommige gemeentenaren, die altijd 'n heel grooten mond op zetten over de tekortkomingen van een ander, maar zelf ook niets presteeren. EEN STADSGEHOORZAAL VOOR 'T GRIJPEN Zoo men wel gelezen zal hebben, heeft Alkmaar een mi- mstneele opstopper gekregen doordat het rijksopvoedrms-ge- sticht alhier wordt opgeheven. Als Alkmaarder spijt 't -mie, maar als staatsburger juich ik die opheffing van harce toe' Tenminste als zij zoo idioot wordt geëxploiteerd als hier het xgeval was. Precies het mexïcaansche leger: 50 kolonels en 45 xsoldaten. Ik overdrijf niet sterk, want als ik me niet vergis, xwaren hier 47 ambtenaren aangesteld en in dienst voor 45 jongens! De menschen liepen met de ziel onder den arm den ganschen dag, maar als het traktement halen was, bleven ze natuurlijk niet lijntjes trekken, of te veel werk of weinD de maag begint te knorren als het tijd is. Maar waar ik dan eigenlijk op [neer wil komen, de gebouwen zullen wor den ontruimd en nu is het voor Alkmaar de tijd om koopjes te halen. Al zoo lang snakken ze naar een stadsgehoorzaal. Sommige burgers kwijnen zienderoogen weg van verlangen Welnu hier komt er een beschikbaar, 'n reuzegebouw met woningen voor directie, tooneelknechts, kelners en alle moge lijk bedienend personeel. De diensten in de Groote Kerk zul len er niet door gehinderd worden. Die zijn niet zoo veel vuldig en ik geloof niet dat er ooit een uitvoering zal gege ven worden, waarin zooveel spektakel wordt gemaakt als door de tegenwoordige pensiongasten, wanneer ze repetitie had den van hun fanfarecorps. Aïkmaarsch stadsgehoorzaal-koom staac nu te bloeien! Laat men het. vogeltje nu niet over h-t touw laten vliegen en eerst in actie komen, als het blijkt, dat het Rijk de zaak heeft overgedaan aan een fourage hand-laar of 'n bokkemrooker. PLAATSELIJK NIEUWS. BOND VAN STAATSPENSIONEERING AFD. OUDKARSPEL—NOORDSCHARWOUDE Vrijdag (gisteren) werd ten lokale van den heer J. dé Bak ker een feestavond gehouden ter herdenking van de eerste ouderdoms-rente-uitkeering op 9 Dec. Toen wij om ongeveer kwart over zeven de zaal binnen kwamen, was deze tot over de helft reeds gevuld met ouden van dagen, leden niet-leden en belangstellenden. En nog steeds bleef de toeloop aanhouden. Om ruim half acht stond de voorzitter van de, afd., de heer Chr. Olthoff op, en opende de bijeenkomst met ongeveer de volgende woorden: Namens de afd. heet ik' hier alle aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder de buden van dagen, voor wie deze bij eenkomst is belegd. Wanneer wij onder hen zoo rond zien, zijn hei meesral dezelfde van vorige jaren. Ook de Secretaris van de Federatie Alkmaar, die hier in ons midden is, van harte welkom. Voor dezen avond zal de welwillende medewerking wor den verleend door „Het Kleine Tooneel". Het zal trachten om de lachspieren bij onze oudjes nog eens danig in bewe ging te brengen, en ik! 'hoop, dat wanneer men aan net einde is, mee een hartelijk applaus aan het „Kleine Tooneel" weer zal heengaan. Ook hebben wij hier nog in ons midden den voorzitter en den Penningmeester van de afd. Sint Pancras. En dat juist doet zoo aangenaam aan. Het is zoo prettig, wanneer men steun krijgt van buitenaf. Het is zoo'n groote uiting van santen- leven. En juist daar hebben wij gebrek aan. Nogmaals, ik hoop dat deze avond weder in alle opzichten zal mogen slagen, en hiermede open ik deze bijeenkomst. Thans verkreeg de Secretaris der Federatie het woord. In FEUILLETON. DOOR EIGEN KRACHT. De toegesnelde bedienden haastten zich voor paard en rij tuig ie zorgen, en zwijgend, met gebogen hoofd, iriden allen uaiar binnen, baron Waïinsky volgende, die het reeds verstijf de l'chaam naar een slaapkamer droeg, welke Gladys hem weenend aanwees. Al' hare vreugde van daareven had plaats gemaakc voor een onbeschrijfelijken weemoed; en het was eerst toer. men om het bed geschaard stond, de eerste zachte legerstede waarop Queen Mab ooit gerust had, dat de jonge vrouw hen het voorgevallene verhaalde, voor zoover dat haar- zelve bekend was. Feodor Waïinsky hoorde haar aan, terwijl zijn blik met een onbeschrijfelijke uitdrukking op haar rustte, hij had haar voor altijd verloren, dat wist hij. Van het oogenblik af, dat haar hart een ander toebehoorde kon zij niets meer in zijn leven maar zwaarder nog dan hare schuld was tegenover hem, had hij jegens haar misdaan. Uren achtereen had hij haar verdacht van een laagheid, waarvoor zij teruggedeinsd zou z\)n, en in diezlelMe oogenblikben waarop hij naar innerlijk Hoekte, er. haar had kunnen dooden zoo zij zich aan zijn °og ha vertoond, waagde zij Ihaar leven om een kind aan zijn htoeder weer te geven; stond zij vol' goedheid en liefde een arme verworpeling in het sterven bij. Wat scheen zij tenger en zwak in die ongewone kleeren: en toch welk een moed had zij betoond, welk een zelfverlooc- gunng huisde er in haar gemoed. Ol! zou htj het slechts van den aanvang af beproefd had die ziel te leiden en te vormen, m £Wde van er sjechts op (bedacht te zijn hare minste grillen ZUID-SCHARWOUDE. De Raad van Beheer sloeg de Kerkvoogdij aan voor stor ting in de Generale Kas tot een bedrag van ff 770. Da: diï bezwaarlijk kan worden opgebracht is duidelijk, als men weet, dat nu reeds de begnootijng met moeite sluitend.Kan worden gemaaakt. BROEK OP LANGENDIJK. Bjij 'den Rijksveldwachter Van der Molen zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden zilveren Heerén-horloge. DE DOOI. De dooi bleef aanhouden tot heden toe. Hét zachte kalme weer doet weldadig aan, te meer waar de koude al te Strang was. Voor ijsclubs, liefhebbers van schaatsenrijders en onze jongens en meisjes echter een groote teleurstelling. Een flin ke baan ijs geeft vertier, er wordt'wat verdiend en het ijs vermaak geeft een gezellige drukte. Maar de stremming van het verkeer te water ingetreden tenslotte omdat de schip pers, boo'tondernemingen en stoombootmaatschappijen het moesten opgeven, gaf echter een groote stagnatie en ook het treinenverkeer ondervond ernstige vertraging, terwijl het reizen met die strenge koude alles behalve aangenaam was. De schaatsenfabrieken hebben echter bij de zei vroegen winter weigevaren Alleen uit Friesland heeten tachtigduizend schaat sen terzonden te zijn, die voorloopig weder kunnen worden opgeborgen. - VIJFTIG VISSCHERS IN 'T IJS'. Men maakt zich te Lemmer ongerust over ruim 50 'vis- schers aldaar, die gisteren met de gestrande rijksmiotorboot van Enkhuizen, van Mirdummerhaek met het ijs zijn afgedre ven naar zee. Zij zijn zonder voedsel. CN1. v. d D)1 DE SCHIPBREUK BIJ AMELAND. iNa .eer. moeilijken boottocht, die door de holle zee en te genwind zeer belemmerd werd, is het gistermiddag de red dingboot van Hollum gelukt, de twee schipbreukelingen, die nog op de kotter „Martha" zaten, te redden. Drie uren aaneen hebben ze in den mast doorgebracht tot hun middel in het water; zij waren geheel uitgeput. Het schip is vermoedelijk verloren. De derde opvarende was te Terschelling aan wal gebracht. De oneenigheid der melkventers duurt voort, zeer tot ge- .ncegen der afnemers. Woensdag waren de prijzen op diverse momenten van een dag 14, 15, 16 en 17 cents per kan naar gelang concurrent,, straat en klant. Er is sprake van, dat' de beide melkfabrieken één zullen worden om de nieuwe ven ters dood te werken. Donderdagmorgen verwachte men prijzen van 12 of 13 cents per kan. - GEEN GERING VERLIES. Een kantoorlooper, sedert enkele dagen in dienst van een notaris te Hillegersberg, heeft bij de Rotterdamsche politie kennis gegeven, dat hij gisterochtend tusschen het Witte Huis en het Beursplein te Rotterdam,' f 10.000 aan bankpapier heeft verloren. te voldoenzij zou niet minder verheven van karakter zijn geworden dan Lady Mac-Harold; maar nooit neen nooit te voien had hij daaraan gedacht. Slechts het minst edele in hare natuur had hij getracht te bevredigen. Hij had haar tot dusverre behandeld als een bedorven kint, dat al zijn \venschen vervuld ziet; was het wonder dat zij tenslotte naar een verboden speeltuig had gegrepen? Met een doffeh 'snik verborg hij het hoofd in de handen. Hij dutfde haar niet langer aanzien. Nboit, neen nooit, had hij haar zoo innig bemind, en gevoelende dat, zoo hij langer bleef, hij in het volgende oogenblik aan hare voeten neer zou storten om haar vergiffenis te vragen, vluchtte hij van daar, op hei oogenblik dat Blanche haar eenvoudig verhaal eindigde en dat Gladys haar in de armen sloot om haar te danken voor hetgeen haar meer wedergaf dan het l'even. TIENDiE NOOFDSTUK. ,„Gij moet hier blijven", sprak Lady Mac-Harold eindelijk. „Ik zal u naar mijn leigen kamer brengen, en daar moet gij uitrusten van al de doorgestaane vermoeienissen. Ouk Paul gaan slapen. Ikzelve voel thans geen vermoeidheid meer, en zal de wacht houden bij de kleine Mab; ik heb nog veel aan het kind te zeggen. Zij is ons aller beschermengel geweest." ,„Ik zal' dan zooals gij verlangt," antwoordde Blanche, „maar Feodor?" „Hij was zoo ontroerd", haastte Gladys zich ie zeggen, want zi begon zich alles te herinneren, en wilde '0t elktn prijs verhinderen dat de reeds zoo afgematte jonge vrouw nog in dien nacht met haar echtgenoot zou spreken. „Ik ben zeker dat hij paar de blauwe kamer is gegaan, om daar wat tot kalinte té komen." „Ja, niemand die hierbij koud zou kunnen blijven," zeide de barones, een smartelijken blik op het thans zoo rustige gelaaat der doode werpende. „Zal het u niet al te zeer aan grijpen alleen met haar te zijn?" „Zou ik in beter gezelschap kunnen wezen?" vroeg Gla dys zachtkens. „Het kind heeft wel verdiend dat jk haar niet alleen zou laten. Ik kan, helaas! niets anders meer voor haar doen: maar wij zullen haar de laatste eer bewijzen als gold het een der onzen. Zij zal' begraven worden in den familie kelder op Monk-Castle, en Paul zoowel als ik zulten er strcisch cp 'zijn eenmaal aan hare zijde te rusten. In den dood tenminste zal de kleine verlatene een moeder en zoo goed als bloedverwanten weervinden." Intusscln.fr, was Waïinsky naar zijn eigen woning terug gekeerd. Hij bewoog zich voort als een dronken man, zonder zich rekénschap te geven van hetgeen hem omringde. Aan slapen dacht hij (niet. Al zijn gedachten verwijlden bij Blan che, en slechts deze ééme vraag drong zich nog aan hem op hoe zal ik kunnen herstellen dat ik op zulk ee nwijze aan haar twijfelde? Nadat hij geruimen tijd zijn studeerkamer op en neer ge kropen had, naderde hij zijn schrijftafel en wierp met koorts achtige hand het volgende op het papier: „Hetgeen ik u te vragen heb zou zeker gemakkelijker mon deling behandeld zijn geworden, doch het ware onmoge lijk thans uw aanblik te verdragen, zonder tot een daad van geweld over te gaan, die ik later zou betreuren, want van het oogenblik af, dat gij in staat zijt haar geluk te ver zekeren, wil ik gee nhaar van uw hoofd doen vallen. Ik weet, het komt er niet op aan waardoor, dat gij Blan che lief hebt en door haar bemind wordt. Ik zal u niets ver wijten wanneer men een misdrijf als dat waaraan gij u

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 3