Mo. 121. «mtcwo« a. Donderdag 15 December 1#81, 30e «laargang NIEUWE LAIGEDIJKEA COURANT. ARRONDISSEMENT RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 12 December. '2f. UITSPRAKEN. Jan E., Hoogkaispei. diefstal, 3 mtnd gev. voorw. met 3 proefjaren. A. J. R en N. de M., Heemskerk, diefstal. en medeplichtigheid, vrijspraak. A. v. d R., Hoorn, appèi vonnis kan tongerecht. Vonnis bekrachtigd. A. v. d R., Hoon, appèl vonnis kan tongerecht. Appèl niet ontvankelijk ver kaard. G. M. B Wervershoof, mishandeling, f 10 boete of 10 dagen. Th. C. B Wervershoof, mishandeling f 30 boete óf 30 dagen. Joh. G., Zuidscharwoude, vdsscihierij- Overtreding f 60 boete of 60 dagen met vierbie undverkl airing Ini. D. huisvr W. A. V- Grootebroiek, Belieedigiing f 15 boete of 15 dagen. Christina D., Gxootebroiek, Beleedi- ging f 15 boete of 15 dagen. R. G. en P. V., M-edembEk, diefstal, ieder f 10 boete of 10 dagen. A. S. en F. M. de J., huisvr- vain A. S., beidien te Alkmaar, appèl vonnis leerplichtwet. Appèl niet ontvankelijk verklaard. Arie Z., Egmond aan Zee, vernieling, f 40 boet eotf 40 dagen. NIEUWE ZAKEN. MOORDAANSLAG TE SINT MAARTENSBRUG Heden stond terecht Ebert Lounentius Visser, geb. 11 April 1895 te Schagen, wonende te Ziipe, v-an beroep boeren arbeider, wonende te Schagierbrug, thans gedetineerd in het Huis van Be waring alhier, ter zake dat hij te Zijpe 12 September 1921 met het voor nemen Elisabeth (Betsy) Blauboer van het leven te beroovan, haar opzettelijk met kracht met een bijt niet het scherp haar voren eenóge slagen op of tegen 't hoofd heeft toegebracht, -tengevlge waarvan of zoodat het voorhoofds-ge- deelte van haar schedel op eemige plaat sen is gebroken en oen gedeelte van de hersenen naar buiten puilde en zij levensgevaarlijk werd verwond; zijnde de uitvoering niet voltooid al leen tengevolge van dis van zijn wil onafhankelijks omstandigheid, dat die- rerwonding niet den dood van genoom- le Blauboer beeft tengevolge .gehad, ilthans alleen tengevolge van zijn wil ^afhankelijke omstandigheden. In dez ezaak zijn ais getuige gedag vaard: Betsy. Blauboer, zonder beroep; en als getuigen-deskundigen: Dr. G. B_ Smit te St. Maartensbrug Dr. R. A. Mees, arts, Gastric urn. Dr. van Dam, arts, Alkmaar Zooals men zich zal herinneren werd fe aanslag gepleegd uit minnenijd. Dat het slachtoffer nog in leven is febleven, is in hoofdzaak het gevolg an het feit, dat de dader na het pie len van de "daad den dokter waar- chuwde en aan de buitengewone be- waamheid van Dr. van Dam. Dagenlang was de toestand van bet lach toffer zoo, dat het ergste werd 'evreesd. Zelfs de doktoren dachten iet dat mej. Blauboer het zou halen. '!j is thans echter geheel hersteld en lweer 6 weken thuis, waar zij van het «beurde, zooals ze ons verklaarde, ten. hinder ondervind. Haar krachtig gestel' (ze is een rnsis- 5 met een flink pos-ttuur en nog Itehts 22 jaar) is huur geluk geweest. Voor de behandeling van de zaak 'as veel belangstelling. De publieke tri uae was geheei gevuld. ,Mr. Stap trad als toegevoegd verde er van beklaagde op. De rechtbank was als volgt samen- ssteld: Mr. Ledeboer, president, Mr. Hijmans 1 nciier van justitie, Mr. Mulder en Mr. m, Beusekom rechters, en Mr. Plate nffier. De beklaagde was een persoon niet J1 Hink postuur en een donkier uiter- k. Hij werd door twee rijksveldwach- :rs binnengeleid en keek met verwil- blikken om zich heen. l<;j- Blauboer verklaarde den vorigeti t>nd laat te zijn thuis gekomen en :n volgenden morgen, na bet verrich van de huiselijke bezigheden, zich ;er ter ruste tie hebben begeven. Ge* !ge verklaarde op de vragen van den teidient niet te hebben gemerkt, dat Beklaagde om half twaalf in haar kwam, Van het gebeurde herin- kwam IT1 de dokter j Beklaagde met een andere maatstaf zic.h bewust, dat er dan van het maatschappelijk belangg iets vreeslijks gebeurd was, doch pijn beoordeeld moet worden SddfpSieS1Sf\ar«re™sCwig 1 -s* h-ad k™ 0». ter en een stoel aanbieden en wees er haar op, dat zij bij den rechter com missaris verklaard had, zich het ge beurde wel te herinneren. Getuige kon zich echter alleen her inneren dat ze naar de kermis was ge weest en door haar vrijer was thuis gebracht. De beklaagde zeide, dat getuige'hem verzocht had haar om half twaalf te roepan. Dien vader van het meisje kwam dit zeer onwaarschijnlijk voor. Beklaagde kwam nooit in de kamer als zijn doch- te ra Heen was. Dr. Smit verklaarde, Maandag 12 September Betsy Blauboer in de bed stede te hebben aangetroffen. Haar handen zaten vol bloed en ook bet hoofdkussen. Op den rechterschouder en een deel van liet hoofdkussen trof hij een hersenmassa aan. Ze had aan het hoofd meerdere wonden. De wond 'be gon bij het rechter oog en eindigde bo ven op den schedel. De hersenpan was stuk en ook de vingers aan beide han den waren verwond. Na getuige's komst begon zij te braken. Op een vraag van den president ver klaarde getuige -dat het zeer waarschijn lijk was dat de wonden met een ge toonde bijl waren toegebracht. Die Wonden aan de handen waren uit tegen weer veroorzaakt. Getuige heeft het meisje naa rhiet St. EPsabethsgesiticht vervoerd en haar daar overgeleverd aan Dr. van Dam. De beklaagde verklaarde met dien bijl te hebben geslagen. Dr. van Dam deelde mede, op den schouder en de kleerien van het mosje hersenen te hebben gevonden. Getrige had 3 wonden geconstateerd en uit 2 van die wonden waren-de hersenen ge komen, De hersenen waren bloedig, wat fcr PP wees, dat de hersenen gewond wa ren. Het meisje was niet bewusteloos, doch verkeerde in een zeer opgewekte stemming. Dit wijst op een verwonding van de voorhoofdh c rseinenDe toege brachte wonden hadden zeer gemakke lijk hersenontsteking kunnen doen ont staan. Getuige vond het een wonder, dat het meisje al deze dingen heeft kunnen doorstaan. De wonden waren 16 k 7 c.M. lang: Beklaagde wist niet of het imeisjs wakker was toen hij haar sloegg. W el weet hij dat hij haar niet heeft geroe pen. Dr. Smit nog eens gehoord, ver klaarde dat het herinneringsvermogen van' het meisje goed genoemd kan wor den. Ze. wordt iets beter, doch geheel normaal is ze nog niet. De beklaagde bevestigde op de vra gen van den president, dat hij dies mor gmens tusschen het houthakken door /vet plan opvatte haar te dooden. Hij (hield van het meisje en kon niet ver dragen, dat zij omgang had met een ander. De gedachte haar te dooden maakte zich van hem meester omdat hij jaioersch was, dat zij met een ander was uitgeweest. Toen het half twaalf was, zou hij haar volgens afspraak roe pen omdat zij eten moest klaar maken Toen hij dat ging doen, passeerde hij de plaats waar hij den bijl ma het hout hakken geziet had en kon hij geen weer stand bieden aan den drang haar met den bijl te dooden. De president verklaarde hierop met (het oog op de zedelijke verhoudingen, die in verband met de zaak stonden, dat de rechtbank termen had gevonden de zitting met gesloten deunen voort te zetten. In de gesloten zitting verklaarden de getuigen-deskundigen, nog, dat be klaagde h.i. een psychopaat is, die, toen (hij de handeling bedreef, niet verant woordelijk was. Na heropening was het woord aan den officier, die betoogde, dat z.i. de strafmaat door het maatschappelijk be lang bepaald moest worden. Het gaat hier om de bescherming van de maat schappij tegen menschen als deze be klaagde. Spr. geloofde dat de recht bank het met hem eens zal zijn, dat deze beklaagde een buitengewone maat staf moet worden opgelegd. Geven de gegevens, door de deskundigen ver schaft, aanleiding een andere maatstaf pan te leggen? Spr. meent van piet. Hpt geen zij over den geestestoestand van beklaagde verklaarden, was wel van ee pige kracht, maar toch niet zoo, dat hij de slapende vrouw één slagg had kunnen geven, maar drie van die ster ke bijlslagen en wel zoo, dat het los trekken van den 3den slag nog een wonde veroorzaakte, dat kan' spr. niet begrijpen en daarom vorderde hij 10 jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Stap, ving aan met het meisje geluk te wenschem met haar bijna geheel herstél. Pleiter deed niet alleen als verdediger, maar in de eerste plaats op verzoek van beklaag de, die buitengewoon veel berouw heeft over het gebeurde. In de tweede plaats bracht spr. hulde aan de me dische wetenschap en speciaal aan Dr. van Dam1, die door zijn kundigheidlen mej. Blauboer beeft weten te behou- die.n Door de bekentenis van den be klaagde en de verschillende aanwijzin gen is betgeen aan beklaagde ten laste gelegd is, juridisch in rechten volko men bewezen. Uit een psychologischh oogpunt leek pleiter deze zaak van veel meer belang en dan springen daarbij 3 vragen in het oog, nl. deze: Wat is beklaagde voor een man en hoe is zijn karakter; in de 2e plaats; wat is het motief, dat beklaagde hééft geleid tot zijn daad; ten 3e: was- beklaagde wiel geheel! toerekenbaar toen hij ziin daad bedreef? Op de eerste vraag wil pleiter dit antwoorden: Deze beklaagde is van huis uit een ongeremd iemand en heeft toch slechts één keer een veroordee ling gehad en wel een die voortspruit uit een dlaad waartegen hij niets kon doen, die men hem dus n.iet te zwaar mag aanrekenen. Daartegenover staat, dat deze beklaagde 7 a E jaar bij den heer Blauboer, den vader van het meis je, heeft gewerkt. De heer Blauboer vertrouwde beklaagde en z:ei steeds tot (hem als hij uitging: „Je zorgt wel voor den boel." Pleiter gelooft, dat deze beklaagde getoond heeft niet slecht te zijn. Van iemand, die zooveel jaar toont het hem geschonken vertrouwen waard te zijn, kan men niet zeggen, dat hij een mis dadiger is. Pleiter kwam hierna tot het motief en verzocht der rv htbaink hiervoor de deuren te willen sluiten. Naar wij vernamen betoogde pleiter, aan de hand van de mededeieling'en van de getuigen-deskundigen, dat beklaag de, toen hij het misdrijf bedreef, niet toerekenbaar was. Doordat hij in de meening verkeerds," dat het meisje aan leen, ander rechten toestond, die hij niet kon verkrijgen, was hij uit zijn even-richt geslagen. Uitvoerig betoogde pleiter, -dat het verkeerd is om voor.psychopaat 10 jaar gevangenisstraf te eischen. Pleiter betoogde, dat beklaagde feite lijk in 'een inrichting voor psychopaten thhui'S behoorde. Zoolang Nederland de ,ze inrichting niet kent, verdient be klaagde ten opzichte van de strafmaat de clementie der rechtbank. EEN MAATSCHAPPELIJKE SUKKELAAR. De 30-jarige tuindersiknecht P. W., geboren te Beverwijk en zonder vaste woonplaats heeft in den nacht van 17 op 18 Nov .te Alkmaar, omstreeks half 2, een winkelruit aan het Schaxloo ver brijzeld met het voornemen om zich de uitgestalde eetwaren, zooals eieren, ge rookte visch en vruchten toe te eigenen. De man had geen thuis en geen werk ©n was totaal blut. De honger dreef hem feitelijk tot diefstal. Maar Piet is niet fortuinlijk in zijn ondernemingen, 't" Vorig jaar was hij ook zoo gesjochten (eaa sloeg hij te Heiloo ©en ruit stuk van ©en winkelraam^ waarachter eieren ston den uitgestald. Later bleek bet, dat bet kunsteieren wanen. Ook nu had hij weier 'n strop, swa'nt juist toen hij (de hand -uit stak om de lekkernijen in te pikken, (boorde hij menschen naderen len nam (hij -met leege handen de vlucht. Later werd hij gearresteerd ie Instond thans terecht1. Het O. M vorderde tegen be klaagde ,die reeds 4 maal veroordeeld Is, 4 maanden gev. terwijl de verdediger deze man, die meer ongelukkig dan slecht is, in de clementie dier rechtbank aanbeval'. AFGELOOPEN. Nog 2 andere zaken prijkten op het programma, doch waren van zulke ver dachte kwaliteit, dat daarbij de tegen woordigheid van het publiek |niet ge- wenscht wap. TWEEDE KAMER. NIEUWE REGELING VAN DEN DIENSTPLICHT Minister van Dijk zette uiteen dat ontwapening slechts kan geschieden, wanneer alle naties ontwapenen. Ne derland kan thans niet verde rgaan, dan m het aanhangige ontwerp wordt voorgesteld. Hierbij is geen partijpo litiek gevolgd, -waardoor 's lands be langen zouden worden opgeofferd aan de wenschen van de een of andere par tij. Door het thans voorgedragen stel sel krijgt mien vermindering van het contingent. Het is onwaar o.xn, dat het voorgedragen stelsel meer vraagt dan |het stelsel Colijn. Een contingent van 17000 man' kan filet een voldoend operatief leger ge ven. De voorgestelde uitbreiding der artiller; eis noodig. Hier bestond altijd reeds een groote achterstand. De Minister wijst voorts op de afvloei ang van het beroepskader, toch za'l dit biet geheel kunnen ontbreken. De Minister zet voorts uiteen dat de kosten van dit stelsel aanmerkelijk la ger zullen zijn-, ook hoopt hij binnen kort ieen nieuwe nota te kunnen inzen den ter bes-paring van 2 imillioen. Wordt overigens dit stelsel niet aanvaardt, dan treedt automatisch de oude regeling Kveer in werking. De Minister kan bet alternatief van den heer De Muralt ni'et aanvaarden: vermindering van het contingent tot 17000 kan de. regeering niet aanvaarden te let het oog op het landsbelang; ook kan de regeering het ontwerp niet los maken van de organisatie. De regeering zegt toe dait bij verdere uitbreiding van de organisatie steeds naar de een voudigste oplossing zal worden ge streefd. De Minister verklaart zich ten sloitte tegen de motie-Ter Laan tot schorsing van de beraadslagingen, aangezien het kabinet de verantwoordelijkheid voor (deze motie niet kan aanvaard-en. Bij de replieken 'verklaart de heter Dresselhuijs, dat de voorgestelde orga nisatie voor hem onaannemelijk is. Spr. beeft scherpe critdek over de gehveime bota van den Minister over de kost-en. Absoluut onaannemelijk is dezen tijd is de voorgestelde ver ho aging van d. ooriogsbegrooting. Spr. verlangt een goed uitgerust en geoefend leger. Dit is bij de voorgestelde organisatie niet mogelijk. Hij zal voorts stemmen tegen de motie-Ter Laan. De heer Marei,ant constateert uit de Ifede van den minister dat verwerping van het wetsontwerp een kabanetsquaeisi- tie zal zijn. Dit kan echter op spr. geen indruk maken. Op de voorgestelde, wij ze zul-en onze financiën worden geruï neerd. De h-eer van de Laar wil geen leger evenmin als de heer Wijnkoop. De heer A .P. Staalman blijft zich tegien het ontwerp verzetten. Na dupliek van dden Minister iwordt de motie-Ter Laan verworpen met 63 tegen 33 stemmen. Art. 27 van het dienstplicht-(contin gient)-ontwerp wordt hierna aangeno- immen met 50 tegen 48 stiemenm Tegen de linkerzijde, behalve de heer Wijk, en de heeren A. P. Staalman, van de Laar en van Groenendaal. Met 30 tegen 48 stemmen wordt be s-loten direct eindstemming te houden. De -heer K. ter Laan dient een amen dement in, dat echter niet toelaatbaar Is. Hij stelt hierna voor om de beraad slagingen over art. 13 te heropenen op nader té bepalen dag. De voorzitteracht dit voorstel nog minder toelaatbaar Dit voorstel wordt met 68 tegen 3? stemmen verworpen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 50 tegen 48 stemmen. Te 7,15 wordt de vergadering geslo<- NIEUWSTIJDINGEN. Op een trein geschoten. Tusschen Hengelo en Old-enzaal is Zondagmorgen op den D.-trein ge schoten. Een bukskogel dronfe ïn de 2e klasse coupé door de ruit naar bin- pen en verwondde' -een reizig|er licht aan het hoofd. De Arnhemsche steenenwerpier. De fotograaf A. Lantema, die Maan d'aglmiddag door een steenworp van de publieke tribune, tijdens de gemeen itonaadszdtting, den burgemeester Mr. De Mojïcliy aan het hoofd verwondde is na verhoor door den commissaris van Politie, den heer Terlaak, in het huis van bewaring ingesloten op grond van de artt. 301 en 304 al. 2 Wetboek van Strafrecht (mishandeling met voor bedachten rade tegen een ambtenaar ge durende of ter zake van de rechtmatige uitoefening zijner bediening). Hij is ter beschikking van den officier van Justitie Bij zijn verhoor is -gebleken dat hij m'et ©enige kiedien in zijn zak naar de publieke tribune is gegaan met de be doeling om die steenen in den raad te werpen. Weer een nieuwe truc. De Rot terd amsche politie heeft leeri einde gemaakt aan de praktijken van J. Nyburg, in 1876 geboren en ver blijf houdende in een hotel aan de Boerenyischmarkt. Nyburg plaatste ad- ver ten ties in Joodsche bladen, waarin /rij zich een pas uit de gevangenis ont slagen geloofsgenoot noemde en steun vroeg om zich weer een plaatsje in de maatschappij te verwierven. Bij onderzoek bleek hij zich zelf te zwaa rbeschuldigd te hebben. Hij had althans bier in Nederland geen gevan genisstraf ondergaan. Onbemiddeld was hij ook niet. Men vond hem in het bleziit van drie koffers met klae- ren en een aardig bedrag aan marken. Volgens zijn verklaringen was het zijn bedoeling geweest, hst geld, dat men hem op de advertentie zou gsven, om te zetten in marken en ergieins in DuÊ-tschland rustig te gaan leven. Ny burg was verder nog voorzien van een tweede stet „papieren" waarin hij Simon Prince het te. Een veel bewogen lieven lagg, ondanks zijn 44 jaren, reeds achter hem. Hij moet bij het Nedsr- landsche en Indische leger gediend heb bon en had onder zijn vhalschen naam aan liet Westelijk front gevochten als Amerikaansch vrijwilliger. Dat de wel dadig.. gelofsgenooten die hem help,en wilden, niet over één nacht ijs gingen en t..gel ijker tijd bij de poliiiie informeer den, had tengevolge dat deze afwisse lende carrière niet met een vreedzaam renteriersbestaan over onze Oostelij ke grenzen besloten werd. BUITENLAND. Het Dominion van Ierland. De houd' ng vain De Vajera. De houding welke De Valera zal aan nemen ten opzichte van het lerscbe ver drag, wanneer de ratificatie daarvan morgen door de Dajl-Eireann zal wor den besproken, -is gisteravond duidelijk geworden door een verklaring waaruit zonneklaar blijkt, dat van een vergelijk tusschen de tegenover elkander staan de partijen geen sprake is. De Valera 'zal zijn harden strijd tegen het ver drag volhouden tot het einde en zijn volgelingen, hoewel die nu ongetwijfeld wel moeten hebben ingezien, dat de openbare meening tegen hen Is, zullen al hun best doen om de verwerping van het verdrag te verkrijgen. De Valera heeft in zijn gisteren bekend gemaakte verklaring het denkbeeld verworpen dat Ierland aan zijn eer verplicht zou zijn het traedtaat te bekrachtigen dat Ierlands gevolmachtigden hebben onder teekiend. Hij zegt daarover: „Ierlands eer heeft daar niet mee te maken. De gevolmachtigden zijn naar de coniferen tie gezonden onder de duidelijke voor waarde, dat iedere overeenkomst, wel ke zij zouden aangaan, zou worden on derworpen aan de goedkeuring van 't Dail-Eireann in het land en door de Dad-Eireann zou kunnen worden ver-, worrpen wanneer het voor het land on geschikt was. Het Britsche Parlement en het Britsche volk zullen van hun katn insgelijks het verdrag alleen bie- oordeden naar wat bet waard is. Wanneer het Britsche parlement da;t wil, kan het dit verdrag verwerpen, ge lijk ook het Britsche volk dat kan doen. De eer van de natie is er niet mee ge moeid, tenzij en voordat het verdrag is geratificeerd." Dit manifest is waar schijnlijk uitgelokt door ©en merkwoar dig krachtig beroep op de eer van het lersche volk, dat gisteren in een hoofd artikel van het nationalistische „Freo. mans Journal' 'tot de Ieren was gericht V an den kansel en 'in de pers wordt dit denkbeeld ondersteund en het be- jhoeft bijna geen twijfel, te lijdien, dat De Valera liever zou zien, dat de kwes- Ier-en zoo bijzonder gevoelig zijn, niet tie van de nationale eer, waarovzer de het hoofdonderwerp van de morgen te (houden besprekingen ?ou worden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 1