PLAATSELIJK NIEUWS. HET NIEUWE BETAALKANTOOR TE BROEK OP LANGENDIJK. Woensdag 14 December (gistermiddag) te 2 ure, waren in het nieuwe betaalkantoor samen gekomen bestuursleden van de aangesloten vereenigingen bij de Veretenigiing „De Groente- Centrale", benevens afgevaardigden van ,,De Koophandel*;, verdere belangstellenden en genoodigden, terwijl aan de be stuurstafel aanzaten Burgemeester Slot, het College van wet houders, de heeren A. Glas en Rens Slot, terwijl naast den Voorzitter, de cdelachtb. heer AL Slot Pz„ en voorts aanzaten de bestuursleden van de vereeniging „De Groente-Centrale". 'Het doel der samenkomst was de officieele opening van het betaalkantoor, nieuw gebouwd volgens de plannen van den heer W. Dirkmaat, tevens betaalmeester, en uitgevoerd door de heeren De Vries en Rut sen. Waar het ons plan is het volledig verslag in ons Zaterdag verschijnend nr. te plaatsen, willen wij ons thans slechts be palen tot enkele bijzondierheden, die in het feestverslag zullen worden geplaatst in de rij waar zij thuis behooren. J41 de eerste plaats een kleine beschrijving van het gebouw. Ter weerszijden van de ruime vestibule, de entree, twee kamers, links de bestuurskamer, rechts een spreekkamer voor den betaalmeester. Daarachter het betaalkantoor, aan het einde van den gang de vergaderzaal. Boven is het gebouw ingericht voor woonhuis, In de vergaderzaal wordt links de wand versierd met twee kaarten, de eene een grafische voorstelling van den omzet aan de veiling, de. andere !het in cijfers gegeven overzicht. Het portret van den oud-Burgemeester siert den schoorsteenwand en prijkt daar in salonformaat uitgevoerd als een bewijs hoe zeer men den man eert, die zooveel voor het veilingwezen heeft gedaan. Een zeer groote staande klok staat tegenover den bestuurstafel, een mooie pendule siert den schoorsteenrand. In eikenhout uitgevoerd geven de meubelen een degelijken indruk, geheel in overeenstemming met den aanblik van het gebouw, zoowel wat de in- als de uitwendige bouw betreft. De diploma's en medailles, behaald op de tentoonstelling, te Enkhuizen met de afzonderlijke zoowel als met de collectieve inzendingen waren op e:en tafel in het bestuursapartemenit ten toon gesteld. Nadat de voorz. de edelachtb. heer P. Slot, een welkom had gesproken waarbij hij in het kort de geschiedenis rele veerde van het veilingwezen, voerden nog een vijftien-tal spre kers het woord, onder welke ook de oud-burgemeester, wiens gezondheidstoestand het nog volkomen toeliet deze feestelijke bijeenkomst bij te wonen. Er werden zeer belangrijke redevoeringen gehouden, die zoo volledig mogelijk in ons nr. van Zaterdag zullen worden vermeld. Aan het uitspreken zijner vreugde over het verkregen nieuwe betaalkantoor nam bijna elk vertegenwoordiger der aangesloten vereeniging deel, en menig v/oord van hulde werd gebracht aan de voortrekkers, de mannen van sca-vast, de werkers, en niet het minst aan de plaatselijke regeering van de gemeente Broek op Langendijk. Besloten werd het feestverslag aan de leden van de aan gesloten vereenigingen van de „Groente-Centrale" toe te zen den. Wanneer wij nog hebben gewezen op de bijzonder vriende lijke en hartelijke stemming, die er onderling heeischte, dan meenen wij voorloopig met deze mededeelingen te kunnen volstaan. Ter bezichtiging is deze week' het betaalkantoor voor het publiek open gesteld. UIT DEN OMTREK. - KOEDIJK. Dinsdagmiddag installeerde burgemeester Kooiman de Com missie van toezicht op het correspondentschap van de Arbeids bemiddeling. In zijn toespraak zette zijn edele het doel en werking uiteen. De commissie bestaat uit de heeren A- Schuur, en D. de Wiaal als werkgevers en P. Hart en L. van Vee|n als werknemers. Doopt 'de gemeenteraad is aangewezen als voorzitter, de heer C. Beets, Wethouder. Correspondent is de heer K. Koedijker. De Voorzitter dankte den burgemeester voor zijn bemoeiingen. WAARLAND. IHet tuinbouwbedrijf van den heer J. H. van Straaten alhier, bestaande uit Huis, Schuur en Erf en 2 H.A. Bouwland is onderhandsch verkocht voofrf f 8500.aan den heer C. Klaver te 'Hoogwoud. FEUILLETON. DOOR EIGEN KRACHT. 32) i ,„Kom naast mij zitten,, Blanche, en antwoord mij oprecht. Geef mij uwe hand; gij moet niet zoo beven; ik zal doen} voor u wat ik kan en mijn gevoel voor u zal nooit veranderen. Ik weet dat gij altijd waari zijtzeg mij dus, is graaf von Steifn- hof de eerste geweest dien gij na uw huwelijk liefhadt?" De jenge vrouw knikte sprakeloos. „En Walinsky? Hebt gij hem nooit bemind?" „Ik heb hem alleen de grootste achting, de meeste vriend schap toegedragen," sprak zij op doffen toon. Ik doe dat ook nog, en niemand, zelfs Ernst iniet, zal mij ooit kunnen vertroos ten over het denkbeeld hem zooveel leed te hebben veroor zaakt. Hij heeft mij van begin tot einde met de goedheid van •een engel bejegend." „En nu nog, nu gij weet hoeveel pijn'gij hem in ruil daarvoor hebt gedaan, is het beeld van dien ander niet voor altijd uit uwe ziel gerukt? Boezemt hij u geen afschuw in?" „.Neen," mompelde Blanche, ,,ik weet dat u dat monster achtig moet toeschijnen; maar ik kan niet liegen, zelfs niet pm mij in uwe oogen te serheffen. Ik heb hem nog altijd lief." Dan staat er slechts één weg voor u open," hernam Lady M.ac-Harold op droefgeestigen doch beslisten toon, „Gij moet den wil van uw echtgenoot opvolgen." „En hem voor altijd alleen laten?" riep Blanche op hart- verscheurenden toon. Lady Mac-Harold trok haar zachtkens naar zich toe. tot het hoofd der jonge vrouw op (haar schouders rustte. „Gij zult mij toch niet van wreedheid tegenover Walinsky ^jjKWnken, liefste", sprak zij op overredenden toon. „.Nieieïij, mSêer ik ook aan iu gehecht ben, ik verlies hier niet uit het oog, dat hij de verongelijkte is, en dat het uw streven moet zijn nog te herstellen wat goed te maken is. Uw eerste gedachte moet dus zijn hem zijn verloren gemoedsrust weer te geven, e'n dat kunt gij niet zoolang gij aan zijp zijde blijft, terwijl nog altijd het beeld van een ander u onder betoovering houdt. Uw VAN ALLES EN NOG WAT. Het weder heeft zidh in de eerste Decemberdagen in alle) grilligheid vertoond. Eerst ©en vorst, welke een aard had en die een ouderwetschen winter scheen te beloven. Dé e|etrste wedstrijden waren nauwelijks gehouden, de schipbruggen iin de rivieren weggenomen in verband met zwaren ijsgang, de schepen in de havens, of daar viel plotseling op Sint Nlico- 1 aas dag de dooi in. Als een verrassing van den grijzen Sint en aangenamer voor de ouderen van dagen, en voor belang hebbenden bij een goed marcheeren in de binnenschipperij maar lang geen aangename voor hen die zich op een langdurig ijsvermaak hadden gespitst, en die nu plotseling de ijsbanen gesloten vinden. Ja, die Sint INicolaas houdt er rare manieren op 'na. Ging hij fcoowaar niet op den Amstèrdamschen N'iéu- Nieuwen dijk bakkeleien met zijn trouwen metgezel Zwarte Piet? Hij was op zijn tocht langs de melksalons, toen Zwarte Piet een fooitje opstreek, dat de goede Sint als aan hem ge geven beschouwde. Piet kreeg een slaag in zijn zwart gemaakt gelaat; de zwarte knecht herstelde zich spoedig; dat moec je me cp straat ook eens doen! De oude bisschop aarzelde niet om aan deze uitnoodiging gevolg te geven en gaf Piet nog een draai om de ooren. 'Het einde was een levendig handge vecht dat met wisselende' kansen gevoerd werd. Maar we spraken over het "weder en daar valt nog zeer veel over te zeggen; wat wij echter zeer kort zullen doen. Men weet dat bij de weersvoorspelling welke van den volksmond uitgaat, Kerstmis een belangrijke rol vervult: Het heet immers: Een groene Kerstmis maakt een witte Paschen. Een witte Kerstmis maakt een groene Paschen. En: Zit op Kerstmis de kraai nog iin het klavergroen, Op Paschen zal zij het in het sneeuwveld doen. En dan wil het volksgeloof dat op het weder ook van in- vloe dis de dag, waarop het Kerstfeest valt. Valt Kerstmi's op een Zondag, volgt een zwakke winter; is het Maandag Kerstmis, dan is een matfee winter te wachten, maar ook; vele v rouwen worden weduwe. Kerstmis op Dinsdag beteekent een zeer koude winter op komst; is het Woensdag Kerstmis, dan is de winter streng en scherp; bij een Kerstmis op Don derdag is de winter wel te diüagen; valt de feestdag op Vrijdag, dan volgt een niet zeer strenge, maar winderige wincer en op Zaterdag een nevilige en koude, sneeuw en windrijke win ter. Zoodat we, aangezien Kerstmis dit jaar op Zondag valt. weten dat een (zachte winter voor de deur staat. Het kan ook anders uitvallen Laten we nu eens ver van huis gaan, naar Weenea. Daar be- staaac een „echtscheidiings'hof", dat een paar eigenaardige ge vallen behandeld heeft. In de eerste zaak wilde een echtpaar den huwelijksband verbroken zien oip grond van onvereenig- baarheid van 'smans bezigheden en de levenswijze van de vrouw. De echtgenoot in kwestie was astronoom, die zijn nachten op het observatorium doorbracht, waar hij de ge- beutenissen aan den Hemel gadesloeg, terwijl de vrouw meer belang stelde in aardsche gebeurtenissen en met studie naar een ander soort sterren keek, die 's avonds in theaters zich plegen te vertoonen. Toen de vrouw in deze studie geholpen werd door een even ijverig liefhebber, vond de rechter joden om het huwelijk te ontbinden op grond van onvereenigbaar- heid van den wederzijdschen smaak. In de tweede zaak beklaagde de echtgenoot zich er over, dat "zijn vrouw koffiehuizen bezocht in gezelschap van een vreemdeling en dat ondanks het verbod van haar echtgenoot, daaar het gelijk stond, met een soort huwelijks-ontrouw. Ook dit werd als voldoende echtscheidingsgrond beschouwd, daar b et gelijk stond met een soort huwelijks-ontrouw. De weldadigheid wordt soms op zonderlinge wijze beoefend. In het eind van Juli' kwam er bij die zusters Carmelitessen aan de overzijde aan het IJ te Amsterdam een dame uit Den Haaag om toestemming te vragen voor het 'organiseeren van liefdadigheidsavonden ten bate van een door de zusters be stierd gesticht voor onverzorgde jongens. Daartegen bestond geenerlei bezwaar vooiral niet omdat de dame naar haar zeg gen met den deken van Amsterdam vooraf over haar plannen had gesproken. Er werden in Juli dan ook twee liefdadig- heidsavonden gehouden, waarvoor veel kaarten waren ver kocht, steunlijsten waren rondgegaan en giften in ontvangst genomen. Er werd zelfs een loterij gehouden, alles voor het gesticht van onverzorgde jongens. De dame keerde evenwel naaar haar woonplaats terug zonder de zusters met het resul taat van de gehouden feestavonden in kennis te stellen. Toen er eens geinformeerd werd, werd ten antwoord ontvangen, dat nog niet alles verzekerd was, maar dat op een saldo van f 700 wel kon worden gerekend. Het afdragen van de ontvangen gelden werd echtersteeds uitgesteld en moet op het oogen - blik nog geschieden. echtgenoot is diep gekwetst; zijn onbegrensd geloof aan uwe trouw werd geschokt, en dergelijke wonden geniezen niet spoeedig. In zijne eigene pijn zou hij u, ook zonder het te willen, telkens doen lijden. Hij zou u verdenken, daar waar gij het niet verdiendet, gelijk reeds in diejn lafgeloopen nacht het geval was. Gij Soudt twijfel lezen in elk zijner blikken, en van lieverlede zoudt gij elkander gaan haten. O! zoo gij de kracht niet hebt Ernst von Steinhof even zeer te vergetien alsof hij nooit iets in uw leven ware geweest, laat uw bestaan dan niet langer aan dat van Walinsky verbonden blijven. Het zou een galei-keten worden ook voor hem." „Maar dat hij het dan tenminste zij die de echtscheiding aanvraagt. Ik kan mij niet aan het denkbeeld onderwerpen dat de wereld hem onrechtvaardig beschuldigen zou." „De wereld is zoo zacht in haar oordeel als het een man be- tireft", antwoordde Gladys met een weemoedig glimlachje. „En daarenboven er zijn omstandigheden maarin het een man vajn eer liever is voor schuldig door te gaan, dan door het pu bliek beklaagd te worden." De barones boog het hoofd; zij moest wel toegeven dat hare vriendin gelijk had. „Zoudt gij u dan met mijn antwoord aan hem willen belas ten?" vroeg zij op smeekenden toon. „Nooit zal ik den moed vinden hem zelfs schriftelijk meer toe te spreken. 01 Ik ben zoo zwaar, zoo onvergeeflijk zwaar tegen hem misdaan!" Lady Mac-Harold beloofde haar dat zij haar dien diénst zou bewijzen, en werkelijk belastte zij zich daar nog dienzelf den dag mede. Feodor was thans schijnbaar tot kalmte we dergekeerd; geen enkel woord, dat kwetsend voor Blanche had kunnen zijn, ontviel meer aan zijn lippen; integendeel, Jhij betuigde Gladys zijn innige dankbaarheid dat zij haar ter zijde wilde blijven staan, en regelde alles op een wijze die alle eer aan zijn vrouw deed wedervaren. „,Er is slechts één wensch dien ik nog behoud",, zeide hij bij het einde van hun onderhoud. „En gij zult gemakkelijk kun nen verkrijgen dat Blanche dien vervult. Ik begrijp dat zij en graaf von Steinhof elkander veel te zeggen zullen hebben, na de gebeurtenissen der laatste vier en twintig uren; doch laat dat per brief geschileden; laten zij elkaar voorloopig niet Men weet hoe oud Methusafem is geworden, en ook da niemand hem i'n leeftijd vast heeft geëvenaard. Eein Turk zekere Djoero Chemdime, sdhijnt van plan hem na te volgen Deze oude heer is op het oogenblik de oudste man ter wereld n.l. 146 jaar naar hij beweert. Op zijn paspoort staat 1775 zijn vermoedelijk geboortejaar. Hij is een week in Parijs ge weest, de stad welke hij altijd gehoopt had te bezoeken al sedert den tijd, toen hij van Napoleon hoorde. De bedaag de Turk is nog kaarsrecht, Verheugt zich in het bezit van eer goed geheugen, een gehoor en gezicht. De Utrechtsche gemeenteraad heeft onlangs zijn twee dui zendste vergadering op feestelijk© wijze herdacht. Hjet was 2000e zitting na de invoering van de gemeentewet van Thor becke in 1851 en tevens de 1000e vergadering tijdens het lid maaatschap van den heer G. Serton. Deze veteraan in vergaderen werd gehuldigd, niet alleen met woorden iem blp men, maar ook met een groote koek, waarop in suiker getaallen 2000 en 1000 en de opdracht: aan G. Sercon, bezuiniging. De jubilaris van de raadszaal Werd bovendien in verzen be zongen, op de volgende wijze: O vroede man, van 't Oude Sticht, Uw geest, op zuinigheid gericht', Vergeet nochtans de .zuinigheid, Waar hij het steedlijk heil zich' wijdt, Uit zittingen tot duizend malen, Kunt gij steeds lief en leed verhalen, Sta nieuw de reeks met moedige oogen, Dat deze nog aanschouwen mogen, Een welvoorziene disch voor 't Sticht, Waaraan gij toost in schoon (gedicht. NIEUWSTIJDINGEN. Oude man aangevallen. In een kelder in de Nieuwe Spiegelstraat 42 te Amstor dam, woont de 72-jarige Helleman, diie daar een fietsen-sta! hng heeft Soms ook staat hij met een waagschaal op stra; om daarmee nog wat geld ierbij te verdienen, zoodat hij teg< den winter eenige spaarduitjes heeft. Vroeger was hij timm man. Al eenigen tijd geleden is, toen de ouden man niec fhu was, ir; den kelder ©en jongen aangetroffen, de zoon van bekend blind bedelaarspaar. Deze is toen door de polit aangehouden, verdah tvan diefstal, maar de zaak schijnt ni vervolgt te zijn. Deze jongen moet verschillende ongunstig individuen kennen. Hij heeft er later nog eens iemand afgestuurd, om poolshoogte te gaan nemen. Blijkbaar best on het vermoeden, dat de oudie man geld had. Maandagavond omstreeks 9 uur is in deze drukke straat een aanslag op d beajarden man gepleegd, welke nog goed is afgeloopen. Fz 25-jarige man, die het uiterlijk 'had van iemand uit een woo wagen, kwam de kelderwoning binnen, en vroeg baas LI,el man, of hij ook 'een karweitje kon doen. Op een donke, plek tusschen de fietsenbergplaats en het achtervertrek gree het individu den man met (de ©ene hand bij de keel len trach te deze dicht te knijpen; Ide vingers van de andere hand sta hij in diens mond. Dc oude man verweerde zich en riep: „Moord! Moord Daarop vluchtte het individu, evenzoo een jongen, die zo op den uitkijk stond. De melkboer, die boven den keld. woont en andere buren schoten toe, doch het tweetal verdwa hard loopende in de richting van de Keizersgracht. Het si nalement is bekend. De oude man is met den schrik vrijgekomen. Zijn la is licht gekwetst, doch de verwondingen zullen spoedig geneze zijn. Naar het „Hbld." nader verneemt is gisteren een ma gearresteerd, die verdacht wordt de aanranding op den jarigen bewoner van de Nieuwe Spiegelstraat gepleegd hebben. Aanranding. De heer A. B., die Dinsdag in den omtrek van zijn wonii aan de Laan van Nieuw Oost-Indië te 's-Gravenhage een wandeling maakte, werd op de inBezuidenhoutschen Achterw. nabij de Loolaan plotseling aangevallen door twee hem onb kende personen, die hem op den grond wierpen en trachtk zijn geld te ontrooven, wat echter niet gelukte, daar de ha B. wist te ontkomen. Door kokende koffie1. Het anderhalf-jarig kind van den landbouwer B. te Dot tinchem wist Zondag een kietel met kokende koffie té wederzien. Hoe minder zij samen zijn geweest, hoe m;n& ook de wereld de waarheid zal vermoeden. Voor ons beikfc is dat verreweg het beste." „En ik durf u vooraf beloven dat Blanche u daaromtrent hoorzamen zal. Is er anders niets dat ik voor u doen kan? weet niet hoe gaarne ik de droefheid die u moet vervul eenigszins verzachten zou?" Maar Feodor Walinsky schudde moedeloos het hoofd. „De tijd alleen kan hier nog eenige genezing aanbreng©" gaf hij ten antwoord. „Op de oude kerkhoven, waar niema» meer ter rustte wordt gelegd, en geen leventden meer heP dwalen, vindt men na verloop van eenige jaren, de graven' dekt met groene woekerplanten, welke zich daar overheen s gelen en steen en aarde verbergen. Zoo ook zal het misschii eenmaal gaan met het graf waarin al mijn levensvreugde daalde; maar er zullen jaren over moeten verloopen, ja"j gedurende welke ik niets meer van haar vernomen heb. moet stilte tusschen ons ontstaan; onafgebroken stilte." Gladys poogde niet eens meer hem tegen te spreken gevoelde dat hij gelijk had. Wat Ernst betreft, hij was dien dag te huis gebleven, prooi aan de meest verschillende gewaarwordingen. Nu U had hij luid kunnen jubelen, bij het denkbeeld dat Blanen de vrouw die hij boven alles lief had hem weldra voor het jp lang zou toebehooren, een geluk dat hij zelfs in zijn stouts droom en niet had durven voorzien en dan weder kwam he het beeld voor oogen van den man, aan wien hij zijn eenig lam ontstolen had. 01 Hij wist het wel dat dergelijke h» delingen met een toegevend glimlachje worden beschot dac de groote menigte ze gewillig vergeeft en vergeet; zijn geweten sprak hem daarom niet vrij. Walinsky had vrouw bemind, zooals slechts enkelen meer lief kunnen L ben. Blanche was voor hem meer geweest dan zjjn laand, dan zijn loopbaan, dan gansch deze aarde; zou" ls na We< haar zou zijn bestaan voor altoos ledig eh gebroken zetn. Had hij dit verdiend? En was de man, die hem roofd had, niet in den diepsten zin van het woord mis® dig te noemen? (Niettemin viel er niets meer te veranderen aan het beurde. Geen schrede zelfs kan de mensch teruggaan den afgelegden weg; en hem bleef niets andiers over zijn eens gegeven woord na te komen. (Wordt vervolgd). ««ISch ft ee r\ Jta oeik al ««stuur, kaatsen jWött de wtmendijk vage dijk, bende ©ei ■jbdij van «%arlldbo<

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 2