„NIEUWE LANGEDIJKER COURANT" ZATERDAG 24 DECEMBER 1921. TWEEDE BLAD;. VERGADERINGEN. GEMEENTERAAD ST. PANCRAS. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 23 December 1921, des namiddags 2 uur, oder voorzitterschap van den We led. achtb. heer J. Kroonenburg, burgemeester. Afwezig met kennisgeving' de heer Kloosterboer, wegens ongesteldheid. Na opening worden de notulen gelezen en zonder op of anmerkingen goedgekeurd. Mededeelingen e,n ingekomen stukken: goedkeuring van Ged. Staten op de gemeentebegrooting dienst 1920; goedkeuring van Ged. Staten op de gemeentebegrooting dienst 1922; goedkeuringvan den Inspecteur o phet L. O. op de veror dening regelende de orde en tucht in de O. L. School. koninklijke goedkeuring op de ervhooging van de Jaar wedde der Wethouders; proces-verbaal van de op 16 Dec. gehouden kasverificatie waaruit blijkt dat in kas was een bedrag van; f 2207.681b over eenkomstig boekelt en bescheiden; bericht var. Ged. Staten dat het bedrag voor de polderlasten met f 2700 moet worden verhoogd. Dit betreft liet gedeelte wat verveend wordt. De voorzitter zegt, dat men oorspronkelijk iVs H A. zou verveenen waarofp de goedkeuring van Ged. Staten is ont vangen, cr het garantiebedrag voor de bemaling en otudij king werd bepaald ofj f 1000, en het bedrag voor de vervee- riing op f 1500. Door ide gemeenschappelijke regeling met Koedijk heeft men besloten tot de verveening van 4 Ii.A. waardoor het bedrag voor de polderlasten moet verhoogd tot f 42Ö0.— B. en W. stellen voor hiervoor een leening te sluiten van t 2700 tegen een rente van ten hoogste 6 pCt., en dit bedrag te plaatsen op een der Grootboeken der Nied. Werkel. Schuld. De rente wordt gekweten uit de gewone middelen der ge meente De heer Van Kampen zegt dat Ged. Staten toch wel weten dat hec voor de werkeloosheid daargesteld is? De voorzittei" antwoordt dat Ged. Staten zekerheid moeten hebben, dat het uitgeveende land na afloop der werkzaam heden weer land wordt. Wanneer na afloop der werkzaamheden alles in orde wordt bevonden, da nkunnen de aandeelen in de Ned. Werkel. Schuld weer worden verhandeld, welk geld ten goede komt aan de gemeentekas. Hierna wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Bericht van de Comm. van PI. Toezicht op het L. O., dat met 1 Januari aftredend is de heer T. Engel, waarvoor door B. en W. een voordracht moet wonden opgemaakt. De voorzitter doet mededeeling dat de heer Engel pertinent heeft verklaard niet voor herbenoeming in aanmerking ie willen komen, waarom door B. eh W. worden voorgedragen: Mej. Dalmeijer en Mej. Koning. De heer Van Kampen wenscht aan den heer Engel vast te houden, waarop de voorz'. verklaart dat dit niet gaat door zijn weigering De uitslag van de stemming is, dat no. 1 met 4 stemmen wordt gekozen. De heer Engel en Mej. Koning verkregen ieder 1 stem. Hierna doet de voorzitter mededeeling dat op de oproeping voor s c h o o 1 s oh oonm aak ster geen sollicitaties zijn ingekomen waardoor hij B. en W. tie gedachte is gewekt, dat het salaris te laag is. Zij stellen derhalve voor een herhaalde oproeping te doen, maar nu op een salaris van f 200.— Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Een voorstel van de gascommissie om met ingang van 1 Jan. den gasprijs te brengen c/j ,1£ cent voor gewoon gas, 16 cent voor mintgas, 12 cent voor industriegas en 8 cent voor gaskachels. Dit voorstel wordt door den raad goedgekeurd. De heer Sliiker zegt dat het een bewijs is van teveel gas nu het zoc goedkoop wordt.* 'Spr. wil het gas daarom nog meer verlagen om zoodoende het koken op gas te bevorderen, daar nog veel petroleumstellen wordete gebruikt. De voorzitter antwoordt dat de prijs voor de gaskachels zoo laag kan, omdat dit gas feitelijk overproductie is, die de fabriek niets kost. Ingekomen is een verzoek vhan den R. K. Bond, den Ned. Bond en Chr. Bond van arbeiders in het Land-, Tuin;- bouw en zuivelbedrijf, afd. Oudorp en Sint Pancras, om een toeslag voor werkelooze gezinshoofden en kostwinners van f 5.per week, voor ieder kind beneden de 13 iaar f 1.— per] week en voor ouden van dagen (niet-verzekerden) f 1.25 per dag. Zonder e?nige discussie wordt op voorstel van B. en W ojp flit verzoek afwijzend beschikt, nadat de voorzitter ha< medegedeeld, dat B. en W. dit voorstel deden, doordat d Veen-Commissie ieen besluit genomen had ren gunste van de arbeiders, wat betreft het verkoopen en verkrijgen van turf uit de veenderij. Ingekomen is een schrijven van de vereeniging „Turnlust", in verband met de verhuring van „Beek en Bosch", dat zij niet kan i'ngaan op de voorstellen van den Raad om f 50.. - huur te betalen, voor het sportterein, op grond van finantieel onvermogen. Een schrijven van de vereeniigihg Vrona" om het land niet voor 5 maar voor 6 jaar te verhuren en niet tot weder- opzegging, behoudens onvoorziene omstandigheden, zooals ba- rakkenbouw enz.. Verder wanneer na 5 jaar geen opzegging plaats heeft, te bepalen, dat de huur weer voor 6 jaar ingaat. En tenslotte om geen 2 maar lfi soliede borgen te stellen, cmdat anders de f 1000 niet kan worden verkregen, waarvan i!s f 300.voor C. Vader, f 400 voor de ommatting van het terrein en f 300 voor een kleedlokaal B. en W. stellen voor het terrein te verhuren voor '5 jaar te gen, f 150 per jaar. Het land te verhuren met recht san we deropzegging en dit te doen een jaar voor het einde vair het huurjaar. Mocht dit niet gebeuren daln het land weder voor 6 jaar te verhuren. Wanneer het gebieden is, kan het terrein door de gemeente in gebruik worden genomen en wordt de overeenkomst geacht ontbonden te zijn. Mocht een nieuwe vereeniging ook gebruik van het land willen maken zoo zal 'n overleg worden getreden met haar bestuur en da: van Vrona. De huursom komt dan in mindering van den huur door Vrona te betalen. De oefeningsdagen worden bepaald door B. en W. terwijl Vrona gehouden is zich aan de beslissing van den raad dienaangaande te onderwerpen. Deze bepalingen worden door den raad goedgekeurd, en zal dit aan Vrona worden bericht. Op voorstel van B. en W. wordt hierna besloten tot het aangaan van een kasgeldleening voor de gemeente, groot f 3000.— tegen ten hoogste 6 pCt. rente. Goedgevonden wordt het doen van publicatie in de ge meente,. waarin zal worden gevraagd om aanbiedingen van ingezetenen. .Goedgevonden wordt het aangaan, van een kasgeldleening voor de gasfabriek, groot f 5000, tegen een rente van ten hoogste 6 pCt. Ingetrokken wordt het besluit tot het aangaan van een lee ning voor het electrisch bedrijf groot f 3000 en opnieuw bet besluit genomen tot het aangaan van een leening groot f 5000 tegen ten hoogste 6 pCt. 'rente. Goedgekeurd wordt een suppletoire begroeting voor den diens,: 1922, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een beirag van f 21892 Van den Minister is een schrijven ingekomen met verzoek of de gemeente genegen is steun te verleenen aan noodlijdende werkeloozenkassen. De voorzitter deelt mede dat de gemeente in het tekort dan bijdraagt 1/3 en het Rijk 2/s y°or zijne rekening neemt. Besloten wordt hierop goedgunstig te beschikken. iHiermede. is de raadsagenda ten einde. De voorzitter zegt dat men met deze vergadering ook hst einde van 1921 heeft bereikt, het jaar wat thans ten einde spoedt. Wanneer wij de vergaderingen nagaan, er zijn er 13 gehouden, blijkt daaruit dat den gemeenteraad niet veel rust is gegund geweest. Ik gevoe Imij dan ook verplicht een woord van hartelijker, dank te richten tof U', voor de volkomen eens gezindheid op de vergaderingen en voor de wijze waarop de verschillende besluiten tot stand zijn gekomen." Van harte hoop ik dat de genomen besluiten een zegen mogen zijn voor de gemeente in de toekomst. Veel hebben wij te lijden gelhad van de droogte, maar wannéér ik zie naar de gemeenten in den trek en in den verren omtrek, dan geloof ik te mogen ver klaren dat onze gemeente nog niet in zoo'n ongunstige posi tie verkeert. Ook finantieel staat de gemeente er niet slecht voor, vergeleken bij de andere gemeenten. Zoo gaan wij dan aanstonds het jaar 1922 in. BJj fden overgang van het jaar zullen wij weer van verschillende zijden gelukwenschen in ont vangst hebben te nemen en daar wensch ik thans hier een een aanvang mee te maken. Ik wensch u toe gezondheid en welvaart. Moge God geven dat wij op de vergaderingen in 1922 weer bijeen mogen komen, vooral de heer Kloosterboer die thans door ziekte afwezig is. Dat het de gemeente in 1922 ook finantieel gezegend mag gaan. [Hierna sluiting der vergadering. GEMEENTERAAD BROEK OP LANGENDIJK Vergadering van den raad dezer gemeentè op Donderdag 22 December 1921, des avonds 6 uur onder voorzitterschap van den Weled. achtb, heer P. Slot Burgemeester. Secretaris de heer Keijzer. De voorzitter opent de vergadering, gaat voor in gebed, waarna da notulen worden gelezen en onveranderd goedge keurd. Mededeelingen en ingekomen: stukken: bericht van den heer Ooijievaar dat hij wegens ongesteldheid niet aanwezig kan zijn. De voorzitter spreekt den wensch uit, dat de heer Oijevaar weer spoedig hersteld zal zijn, en aan de beraadslagingen kan deelnemen. Ingekomen is het verslag over de melkcontroie welke staat wij hier laten volgen Datum Naam Melktijd S.G Sept. G. Jansen O G. Heinis O J. Gootjes O Oct. M. v.d. Molen O 1.0311 1.0296 1.0305 1.0308 Vet Vetvr.dr. Reinh. ijn pCt. st. ino/o 3.25 8.39 goed 2.80 7.95 goed 3.65 8.32 goed 3.15 8.30 veel vuil tie rest uit 2 bussen. 3.20 8.34 goed 8.19 8.73 8.57 8.11 8.61 8 57 8.39 8.71 3.35 3.05 3.30 3.05 2.65 3.00 2.95 4.80 goed goed goed vuil' uil goed goed goed H. Jonker O 1.0309 J. Gootejs O 1.0302 14 Oct. N. Pik O 10326 Wed. F. Smit A 1.0318 29 Oei. J. Gootjes O 1.0301 F. Wiering O 1.0324 H. lonker O 1.032 19 Nov. T. Gootjes O 1.0313 H. lonker O 1.0313 Goedkeuring van Ged. Staten op de verordening regelende de terugheffing van schoolgeld van hen, wier kinderen een der scholen te Alkmaar bezoeken; goedkeuring op de gemeentebegrooting dienst 1922; goedkeuring op het suppletoir kohier voor den H. O. bericht van den rijksontvanger dat door hem aan den ge meenteontvanger is afgedragen een bedrag van f 376.99 en een som van f 430.43. goedkeuring op de gewijzigde politieverordening ün verband met de motor- ep rijwfelwet Da voorzitter voegt hieraan toe dat de palen zoo spoedig imogeliik worden geplaatst. Ingekomen is een verzoek van het bestuur van den Bond van Tuinbouw-Vakonderwijzers om voor het geven van adviezen een vergoeding te verleenen. Hij' vraagt voor den heer P. Glas een vergoeding van f 100 per jaar, voor de vele adviezen die door hem aan de ingezetenen dezer gemeente wordiep verstrekt. B. en W. stellen voor, in verband met de tegenwoordige omstandigheden geen vergoeding te verleenen. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. Een verzoek van de Commissie tot voorbereiding var, den herdenkingsdag voor het 25-jarig bestaan der geheelonthou- dersvereeniging, waarin zij vraagt of bet gemeentebestuur een medaille beschikbaar wil stellen voor de te houden huisvlijc- tentoonstelling. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Over eenkomstig wordt besloten. Een schrijven van den heer H. Lichtenberg, bloemist en boowkweeker te Nooitischarwoude, waarin hij verzoekt hem het snoeien van boorman en onderhouden van tuinen op te dragen, evenals de gemeenten Noordscharwoude en Oudkaar- spel dat deden. Dit fe chr ij ven wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den beer Hoogeboom te Oudkarspel, waarin hij mededeelt dat hij zijn omnibusdienst geleidelijk wenscht om te zetten in een autodienst, en vraagt den raad of hiertegen bezwaren bestaan, en deze hem zoo spoedig mogelijk mee te deelen, opdat door hem hiermede rekepihg kan worden gehouden. Een verzoek van de vereeniging Gezinsverpleging om van gemeentewege een steun te verleenien tot een bedrag van f 0.07 oer inwoner, in verband met den grooten financieelen noodtoestand. Zij meldt hierbij dat het tekort over 1922 zal bedargen f 450. De voorzitter zegt dat B. en W. van oordeel zijn dat de vereeniging met haar arbeid een goed en gezegend werk ver richt. Eer, dergelijke vereenigisng mag dan ook niet over de financiën struikelen. B .en W. stellen derhalve voor gedeel telijk aan het verzoek tegemoet te komen en een subsidie; te verleenen van f 100.Wat gevraagd wordt bedraagt voor de gemeentè f 16.1 ongeveer. De heer Slot vitildfc f 100 niet hoog. Wanneer iedere gemeente f 125 geeft dan was was de vereeniging geheel uit de misère. De heer Vlug is van meening, dat er niets tegen is dat later nog eens om subsidie wordt gevraagd. Het voorstel van B. en W. woridt hierna met algemeene stem men aangenomen. Voorgesteld wordt een wijziging van hef huishoudelijk regle ment voor de Lich'fbedrijven, om hief kasgeld van den Direc teur van f 1000 tot 5000 te verhoogen. Overeenkomstig wordt besloten. Besloten wordt tot intrekking van het raadsbesluit, tot het aangaan van een geldleening groot f 3000, en opnieuw een be sluit genomen tot het aangaan van een geldleening groot f 5000. tegen een rente van ten hoogste 6 dCl Goedgekeurd wordt het voorstel tot het "aangaan van een kasgeldleening voor de gasfabriek groot f 5000, tegen een rente van ten hoogste 6 pCt. Goedgekeurd wordt* het voorstel van de Gascommissie om den gasprijs met ingang van 1 Januari te verlagen, voor ge woon gas op 15 cent voor muntgas op 16 cent, voor industrie gas op 12 cent en voor gaskachels op 8 cent. Goedgekeurd wordt de wijziging van de verordening tot heffing van den H. O. waarin wordt vastgesteld dat van 1 Jan. tot 30 April 1922 4/12 van de» aanslag zal worden gegeven, gelijk aan dien van 1921. Een verzoek van den heer J. Dirkmaat om 5 maanden af schrijving van zijn aanslag in den H'. O. wegens vertrek; wordt toegestaan. De gemeente-rekening is teruggekomen met een nota van bemerkingen. B. en W. vragen machtiging deze wijzigingen te mogen aanbrengen, omdat zij van den meest technischen aard zijn. Deze machtiging wordt verleend. Proces-verbaal van de gehouden kasverificatie op 22 Dec. waaruit blijkt, dat in kas was en moest zijn een bedrag van f 10312.111/2 Door B. en W. wordt een crediet gevraagd voor den aan koop van een nieuwe schrijfmachine. De voorzitter zegt, dat de aanschaffing van een Remmingfon zal bedragen f 395, terwijl van een particulier ©en opgave is ontvangen tol verkoop van zijn machine voor f 175 en deze dan iii geheel goeden staat zal afleveren. De heer C. Slot zou als particulier liever een nieuwe ma chine aanschaffen dan een gebruikte. Spr. is er '/oor het gevraagde crediet te verleenen. De heer Den Hartig vraagt of het nu direct noodzakelijk is. De heer Den Does deed het ook altijd met de pen De voorzitter antwoordt dat de administratie verbazend is toegenomen. De heer Vlug vraagt of men nu juist bij een A'msterdam- sche firma moet bestellen? Zijn hier in den omtrek dan geien leveranciers? De raad besluit het gevraagde advies te verleenen. - Op verzoek van het burgerlijk armbestuur wordt overgegaan tot de benoeming van een Commissie voor het nazien van de boeken. 2Door den voorzitter worden aangewezen de heeren A. Vlug en C. Slot, die hun benoeming aanvaarden Rondvraag. Door ten heer Bakker wordt gevraagd of de gemeente kan ingaan op het verzoek van den Minister, om aan noodlijdende werkeloozenkassen 1/3 va,n het tekort als steun re verleenen, daar het Rijk 2/3 van het tekort zal dragen. De voorzitter adviseert om op het verzoek van den Minis ter in te gaan wanneer mep niet voor moeilijkheden wil ko men :te slaan. Zonder verdere discussie besluit de raad' op het verzoek va den Minister in te gaan. Verder vraagt de beer Bakker om het aanplakbord bij den heer Kloosterboer zwart te schilderen. De voorzitter doet toezegging dat dit zal geschieden. Thans wordt overgegaan tot de benoeming van een lid voor de Comm. van PI. Toezicht wegens periodiek aftreden van Mej Balder met ingang van 1 Tanuari. De uitslag van de stemming is, dat Mej. Balder met alge meene' stemmen wordt herkozen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de ver gadering waarna de raad overgaat in comité generaal ter be handeling reclame H. 0:. NEDERLAND EN BELGIE. Een andere toon. 'kf1 ,^el3at over verklaring waarmede het nieuwe 'Bel gische kabinet-Theunis voor het parlement is verscnenen deelt de „Msb." o.a. nog mede wat de heer Van Cauwelaer: over de passage betreffende Nederland zeide. ..Onder de verschillende punten van het regeerings-docu- ment, dat de heer Theunis zoo juist heeft voorgelezen, zoo sPr.a. ongcveer, is ook de verklaring, dat men onze be trekkingen met Nederland wil verbeterd zien en dat men de onderhandelingen met dat land wenscht te hervatten. Dat is een verklaring, die de geheele Kamer verheugen zal. Wij allen hebben het gevoel, dat de onbehagelijke verhouding, waarin wij tot Nederland gebracht worden, noodlottig moest inwerken op onze economische betrekkingen met Neder land (geroep: zeer juist!) Ik wil hier niet onderzoeken, of 'de onderhaandelingen op een gelukkige of ongelukkige manier werden afgebroken. Reeds vroeger heb ik daaromtrent mijn meening gezegd. Wij zijn nu tevreden in het vooruitzicht weer tot normale onvriendschappelijke verhoudingen met Ne derland te komen. Onze veiligheid ligt meer in het zedelijk prestige vat: België, dan in het geringkel met wapenen. Wij moeten er toe bijdragen, dat een internationale vrede op nieuwen rechtsgrond gevestigd worde (zeer juist). „Men heeft er zich dikwijls over verwonderd, dat Neder land, dat nochtans, omdat heg geen deel heeft genomen aan den oorlog, minder aanspraak kan maken dan wij op dankbaar heid der bondgenooten, zooveel had mee te spreken in het internationale concert. Dat komt m.i. uit de waardige, zelf bewuste houding van dat land en wij moeten nu alle pogingen aanwenden om te helpen komen itot een eerlijke en verdraag zame internationale polikk." NIEUWSTIJDINGEN. I Gemaskerde roovers. Te Zaandam zijn, volgens een verhaal dat wij in de ,,Msb." vinden. Dinsdagavond drie gemaskerde roovers een huis aan den buitenkant der stad binnengedrongen. Zij eischten geld van de vrouw des huizes en toen deze weigerde, pakte ntw.ee van de roovers haar beet. en mishandelden haar. Intusschen brak de derde, een kast open en haaide daaruit drie bankbiljetten van' f |25. Daarna kozen zij hethazenpad in de richting van Am sterdam. De Zaandamsche politie bracht die te Amsterdam op de hoogte Daarom werden onmiddellijk de ponten over het II bewaakt. De daders schijnen bekend te zijn. De aanslag zou gepleegd zijn omstreeks kwart voor achten. Ongeveer 8 uur 'heeft het personeel van die Hembrug een drie tal personen over de spoorbrug zien loopen in de richting van Amsterdam. Zij waren echter al te ver om nog te worden ingehaald. Hoogstwaarschijnlijk zijn het de drie daders ge weest. Gisternacht heeft de Amsterdamsdhe politie een drietal per sonen aangehouden in een der oolders, doch, na conferentie met Zaandamsche rechercheurs, weder op vrije voeten ge steld, daar zij niet de gezochten blekun te zijn. Varkenspest. De longenpest onder de varkens te Klaaswaal woekert voort'. Een fokker verloor in één week 11 varkens aan die ziekte.

Nieuwe Langedijker Courant | 1921 | | pagina 3