Srillsn Piice liz, RESTANTEN. kousen Handschoenen ftto Finkeniieper, Ondergoederen PELTERIJEN. Joh. Lansen. Magazijn Oe Blauwt Bril Joh. Lauwer s Optieien Verbandkisten volgens de Arbeidsinspectie J. LIND Hz Bontwerker, MIENT 21. HIKE BREIJER. GROOTE OPBUIMIHS JOH. LANSEN. n 517. Alkmaar. Fnidsen 111-113. UIT DEN OMTREK - KOEDIJK. Woensdagavond werd door de patroonsvereeniging de Jaar vergadering gehouden in het lokaal van den heer Jb. de Jong, onder leiding van den heer P. Zwetsman. Na opening wor den de notulen gelezen en na een opmerking van den heer Spaan goedgekeurd; de voorzitter brengt verslag uit van de samensprcking met afgevaardigden van de arbeidersorgani satie onurent het arbeidscontract, door de samensprcking is de invoeging van het slikloon in het contract gehandhaafd en een half uur korter werken per dag" als men den heden dag op brood gaat. De Commissie kan daarin niet ten volle meegaan. Na breedvoerige besprekingen wordt het half uur korter verken bij "meerderheid van stemmen niet aangenomen. Het Jaarverslag geeft aan dat het ledental 52 bedraagt- geeft de penningmeester verslag van zijn beheer: omvangen is f 78.72J/2, uitgegeven f 41.67, saldo f 37i055. Bij de be stuursverkiezing wenscht de heer W. Butter te bedank en, Toen de heer Butter met groote meerderheid herkozen werd nam hij de benoeming voor een jaar weer aan. De contributie werd voor een jaar weer vastgesteld op een gulden, hierna sluit de voorzitter en geefï ee noverzicht van het werk in 'het afgeloopen jaar en zegt, dat hij zeer tevreden is over het werk dat verricht is, en verwacht dat er geen strijd zal zijn. DE MOORD IN DEN TREIN. Ten huize van de familie S. In „De Courant" lezfen wij: Hiet toeval is wiel wreed. Ziedaar een hoogst achtenswaardig gezin moeder, dochter en twee zoons die plotseling, door den loop der noodlottige omstandigheden, in 't middel punt der publieke nieuwsgierigheid komen te staan, met al de prettige gevolgen die daaraan vastzitten. En vooral, zie- daaar een moeder, die, met haar drie-en-zestig jaren, het moet beleven, plotseling erop te worden aangezien, een moorde naar tot zóón te hebben... Aan den anderen kant, het toeval is ook wel eens beminnelijk Want konden wij anders dan dankbaar wezen, dat wij, den trein naar Zandvoort nemend om een onderhoud met den in vrijheid gestelden heer S. te hebben juist den coupé moesten binnenstappen, waarin zich een ons onbekende dame en heer bevonden, die zich later als de zuster en broer van den heer S. ontpopten? Het ral niemand verwonderen, dat hun verontwaardiging over den politioneelen flater geen grenzen kende. Vooral de broer van den heer S., die eveneens naar Haarlem v/as ont- 1 boden om daar gehoord te worden was ten zeerste gebelgd over de houding der politie aldaar. De uitdrukking ,je staat te liegen" is tijdens het verhoor van dezen meermalen gebezigd, verzekerde hij ons. Toen wij te Zandvoort arriveerden, bleek het bericht van des i heeren S. vrijlating er reeds aaia de intiemen bekend te zijn Journabcten, die, hun niet altijd benijdenswaardigen beroeps plicht volgend, de moeder van den heer S. tijdens diens ge vangenschap om inlichtingen waren wezen vragen, hadden nu er goed nieuws te melden viel, ook de kieschhe'i gehad de beproefde moeder onverwijld hiermede in kennis tstel len. -- Geeft u mij wat rozen en anjers.... voor den „moor'n- naar" commandeer de de zuster van den heer S. in den bloem - winkel. Hiec was haar stille triomf over den boosaardigen achter klap, welks invloed zich reeds had doen gevoelen in den arg- waaaa en de koelheid, welke sommiige kennissen plots aan den dag legden Behoeft de vreugde van de kranige vrouw beschrijving, die, dank zij het volle vertrouwen dat zij in haar zoon stelde, geen moment gewanhoopt heeft aan den goeden afloop van diens avontuur? Die het verdragen woest, dat kleine jongens aan de deur kwamen bellen, en als er opengedaan werd, riepen: „Hier woont de moordenaar?" Zlij heeft overigens niets dan lof voor de Zandvoontsche politie, welker commissaris, de heer Lovink naar ecu hart onder den riem wist te steken door de herhaalde verzekering dat bij den minsten overlast, die zij Imocht ondervinden de Zandvoortsche politie tot haar beschikking stond. iHet onderhoud met den overgelukkige moeder van den heer S. vergoedde ons den tegenslag dien wij dezen zelf, die voor de regeling van zijn zhken te Amsterdam werd opge houden, niet in den familiekring aantroffen. NIEUWSTIJDINGEN. Doodgedrukt Gistermiddag zijn twee gehuwde werklieden van gebrs Johs. I— v. d Meulen ie Leeuwarden, genaamd Ridusuelü en v. d. Jvam, bij het afladen van marmeren platen, elk wegende 200 K.G. tusscben deze platen en een muur doodgedrukt. Inbraak. Te Ilpendam is Maandagnacht in eenige perceel sn o-a. bij detn dokter' en den pastor ingebroken. Bij eerstgenoemde is een motorjas met -een portefeuille', in houdende f 30.ontvreemd, alsmede een spaarpot. Bij den Chef van het Gem. El. Bedrijf werd een rijwiel meegenomen. In andere pereeelen, vermoedelijk ook in het Raaadhuis, zijn pogingen tot inbraak gedaan, zooals aan ver nielde sloten bleek. Een onderzoek naar de daders heeft nog niets opgeleverd. In een schuit gevallen. Dinsdagavond had aan den Oude Vest te Leiden een aan rijding plaats tusscben twee fietsrijders met het gevolg dat 'sen hunner, een geëmployeerde van de Singer-Maatschappij al hier, Joh. Spaa, van den waterkant viel in een daar liggende schuit. Ernstig verwond werd de man op den wal gebracht waar de ontboden geneesheer dr. Beijtel hersenschudding con stateerde. De man, die gehuwd is en huisvader, werd per politie- brancard in zorgelijken toestand naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Kermisrequest. Hét request van ingezetenen te Amersfoort tot wederinvoe ring van de kermis aldaar, is gisteren bij de Gnmeenteraad ingeleverd en voorzien van 2800 handteekeningien Verwacht wordt dat B. en W. hierop afwijzend zullen advi- seeren. Monumenten voor Hollndasche Kunstenaars. Hét Haarlemmerhout „den Hout" gelijk de Haarlemmers plegen te zeggen, heeft zoolang nog niet geleden z'n tweede monument bekomen. Na het voetstuk zonder standbeeld, de vierkante Koster-zuil, de Loots-bank. Opdat men zich niet vergissen zou met zijn naamgenoot, den Amsterdahnschen dichter Cornelis Loots, heeft men op het roggestuk de woorden gebeiteld: „Philip Loots. In memo- riam." Voor den dichter was een straat goed genoeg, voor den musicus en componist heeft men den „meer en meer geruikeliiken weg" gevolgd en een steenen bank opgericht. Nu wacht men nog en hoe lang reeds op le fontein, die even vóór den ingang van den Hout, de nagedachtenis van Beets in eere moet houden. Op de voormalige strijkplank, voor 't hotel den Hout, staat het gemetselde en met een plant soentje omgeven reservoir, een „bak" gelijk vroeger die van Naatje, reeds vele maanden gereed, en vormt vooralsnog het pendant van dat Coster-voetstuk verderop. Voor de Gene- stet is ook gezorgd, hoewel diens bank in het naburige Bloe- mendaal staat, aan den rand van den Duinendaalschea vijver. Maar Busken Huet heeft het nog niet verder kunnen bren gen dan dat een straat in het z.g. Amsterdjamsche kwart ite te Haarlem, en een laan te Bloemendaal, naar hem genoemd werden; met nog een gedenksteen in den gevel van her door hem bewoonde (sedert verbouwde) optrekje Sorghvliet. De onthulling van dien steen weid nog bijgewoond door' zijn zoon, den op 10 Nov. j.l. te Parijs overleden Gideon Busken Huet. Maar een ridderorde of een eere-decoraat gelijk die zoon heeft de vader van het dankbare Nederlandsche volk nooit gekregen. Niet eens zoo'n bank; en in dit opzicht is beschaamd geworden hetgeen hij in 1880 uit Parijs aan zijn vriend dr. jan ter Brink schreef: ,,,Gij en ik, waarde heer, wij zullen zonder medaljes en zon der ridderorden ten grave dalen. Onze beste kans is dat men evenals voor Cremer, een bank voor ons oprigt in de Scheve- ningsche boschjes. Dan kunnen de Nederlanders op ons gaan zitten, en ons warm houden." („De Courant".)' BUITENLAND. Dooir Duitschland met honderd kronen. Het Kopenhaagsche dagblad ,„Politiken" heeft onlangs ge probeerd hoe lang en hoe ver men tegenwoordig met hon derd Deensche kronen voor den oorlog 113 mark in Duitschland 'kan ireizen wanneer men tamelijk bescheiden leeft d.w.z. champaegne en overvloedige weiede vermijdt De De|en- sche journalist begon zijn onderzoekingstocht vanuit Watne- münde, reisde over Potsdam, Berlijn, Leipzig, Regensburg, Münc'licnInnsbruck, Lindau, Konstanz,. Augsburg, Frank fort a.d. Main, en vandaar via Berlijn naar Warnemünde terug. Dagelijks deelde de verslaggever zijn bevindingen aan de kiant mee, en gaf iederen dag een nauwkeurige opsomming vela zijn uitgaven: hotelkamers, maaltijden, wijn, bier, ciga- ret ten, ontspanning, treinkaartjes enz. Hij was 13 dagen onder weg: voor zijn honderd kronen hij kreeg daarvoor 4185 mark - heeft hij niet alleen 13 dagen voor den tegenwoordi- gen toestand in Duitschland heel goed geleefd, maar ook 3000 tot 4000 K.M. afgelegd („De Courant".) Hollanders in den vreemde. Hoewel ons tegenwoordig zeer vele drukwerken ondier oogen komen waarin de Duitsche zakenman onze goede moedertaal verknoeit hebben wij in lang niet zulk fraai Hollandsch gezien als op een drukwerk dat afkomstig is-van een Beiersche fir ma, en den weiluidenden titel draagt: „Opmontierwerktuig voor rij viel Pneumatik." Wat men ons hierin aan het verstand poogt te brengen is misschien te 'begrijpen voor een vakman, voor een leek is het volkomen onbegrijpelijk. Wij laten hierbij een gedeeltie van het stuk: volgen; „Gebruiksaanwijzing des opmontier-werktuig. De pneumatic wordt met luchtschlauch op de Felg gelegt, men bruikt niet nazien, of de luchtschlauch of de pneumatic Inklemt is. 3—4 cm. rechts of links van ventil wordt dat montier-werktuig eengeste ld en tot weder rondom voor tot ventil. Dat werktuig proeft en voert ten luchtschlauch tegelijk in de mede des pneumatic. De eventueel inklem te pneumatic legt zich zelfstandig in de precine toestand de Felg, zoo dat in 20 Sekunden te luchtschlauch met pneumatic op te Felg kompleet tot oppompen vaardig is. De beste rijwiele mechanicus is niet in staat rijn, met deze stipt precies zekerheit in deze korten tijd pneumatic en lucht- schauch optemaaken. Dez is maar alleen met te H.constructie te bereiken. Leerjongen arbeid precis zoo zeker en snel." („De Courant".)' De gezondheidstoestand van Landru is de laatste dagen verminderd. De veroordeelde eet en slaapt weinig, hij is on- geiusc en zenuwachtig, hij schrijft niet meer en zit het grootste gedeelte van (den dag maar stil en angstig voor zich heen tie kijken. Eerstdaags wordt de beslissing van het hof van cassatie verwacht. In den regel gaan daar zes of zeven weken mee heen en er zijn nu al ruim vijf wekein verloopen sinds de uit- spraaak van de jury te Versailles. Geen wonder dus, dat de ver oordeelde, in afwachting van de naderende eindbeslissing, zich deze dagen ziek en hoe langer hoe zwakker gevoelt. Geen meusch is tegen zoo'n lange spanning bestand, zelfs geen Landru, die getoond heeft over zulke stalen zenuwen te beschikken. Een 23-jarig meisje had een tijdj ebij de ouders van haar verloofde in Yórk gelogeend. Het paartje was bezig met het pakken van de koffers, toen de jonge man voor de grap dreig de met een automatisch pistool, dat hij niet in handen had gehad sedert hij meer dan twee jaar geladen werd gedemobi liseerd. Hij dacht dat het niet geladen was. Toen het meisje schrok, sloeg hij zijn linkerarm om haar hals om haar een zoen te geven. Op dat oogenblik ging het pi'- stool, dat hij nog altijd in zijn rechterhand af. De kogel ging dwars docr het lichaam van het meisje, dat enkele uren daarna in een hospitaal overleden is. Volgens de „Daily Mail" heeft professor Hugo junkres -- zelfs de naam klinkt al verdacht in Duitschland eea geheel uit metaal bestaand reusachtig vliegtuig ontworpen, dat ge bouwd 'zou worden "zoodra de geallieerden weer bet maken vliegtuigen aan Duitschland zullen toestaan. Het gewicht zou ongeveer 50 ton bedragen. Het toestel zou wijorden gedreven door motoren van 1000 P.K. Bovendien zou er een bij zondere inrichting aan worden aangebracht, waardoor het vlieg tuig op de meest woeste golven zou kunnen neerstrijken. Levert en in fiourf, Doublé en Nikkel, op voorschrift van H.H. Oogartsen Payglop S, Tel. 469, Alkmaar. Speciaal adres voor Ziekenverpleging- en Verbandartikelen Breukbanden rsasr Buikbanden, Bechthouder» Hl&Slt AANBEVEL1RD Artikelen van vertrouwen. Het meeste BONTWERK is belangrijk in prijs verlaagd en in groote keuze voorhanden. BSonSrand en Ios§e veilen voor garneering. Alle Bontwerk, bij mij gekocht, kan de volgend# zomer gratis gebracht worden er bewaring voor mot en ander bederf. Co rsetten -M agazij n van Spotprijzen. LI JSTENF ABRIEK KUNSTHANDEL. I.AAT 15». ALKMAAR. Ontvangen groote vaorraad Fantasielijsten, prima werk van Ist# klaa fabriek, togen ongekend lege prijzen. Sebilderijen Platen Schilderstukken. TslcfdOII 517b Aanbevelend,

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 6