NIEUWE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No. 7. Dinsdag 17 Januari 1923 31d Jaargang per 3 maanden f 1,15 ia-ren©.- ragPNOQi a, LAIHQ1DIJKEA COURANT. Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. JLBONNEXENTSFRUB REDACTEUfi-UITGE VER J. KL. KEIZER. BUREEL: üoordscliarwoudle. P B I« 8 BEK ABTEHTENTIÉKI Vaa 1—5 regain 75 ct., elke regel meer 15 ct. j Groote letters of vignetten worden naar ptaatsroimte berekend Brieven rechtstreeks aan den Uitgever VERGADERINGEN. TUINBOUWVEREENIGING „DE GROENTECULTUUR" TE BROEK OP LANGENDIJK. JAARVERGADERING op Maandag 16 Januari 1922, des namiddags 2 uur, in café „Marktzicht" van den heer Vijzelaar. Voorzitter de heer P. Slot Kz: Secretaris de heer C. Oijevaar. Als altijd was de vergadering zeer druk bezócht. Ook de burgemeester woonde deze vergadering bij. Te 2 uur werd de vergadering als volgt geopend: U geachte Burgemeester, Bestuur, Vertegenwoordiger der Pers, en Medeleden onzer vereeniging, U allen M. H. roep ik oj) idezie, onze jaarvergadering 'n hartelijk welkom toe. Ging het jaar datachter ons ligt 'cp het gebied van ons vereenigingslev-en tamelijk kalm en rustig voorbij, ja zóó kalm dat we onze éénheid, en gebondenheid bijna niet zagen of gevoelden, toch ook bleek nog, in 'n moeilijk oogenblik, n.l. toen we in de afzet van onze vroege aardappelen werden be lemmerd, dat er in onze eenheid kracht was gelegen. Ik meen dan ook niet te mogen nalaten, U 'n woord van lof te doen hooren, voor de krachtsontplooiing toen door u ten toon gespreid. Was ons vereenigingsleven zoo', dat 't kalm en matig daar henenvlood, niet zoo onbewogen was ons be drijfsleven. Als ik slechts noem, 't afvriezen van, en de kopziek® m onze vroege aardappelen, de bijna algeheele mislukking onzer nateelt, en de stip in onze bewaarkool, dan M. H. heb ik !U ook evenveel kleurstellingen voor uwe aandacht terugge roepen die we moesten ondervinden. Teleurstellingen waar van allicht velen financieel de naweeën nog zullen gevoelen. Zien wie zoo op nieuwe ziekten die zich openbaard»!, en daarbij ook de waardeloosheid van het Duitsche betaalmid del dan vergadering, geloof ik dat 't roeping en plicht was om steeds door sterke wisselbouw en selectie ziekten te be strijden, en ook door nieuwe of verbeterde gewassen ons in ons bedrijfsbestaan, onder Gods hulpe, te versterken. Dat ge die weg op wil, zal, naar ik reden heb te vermoeden, wel kon uit de meerdere uitzaaiing van Lecerf bloemkoolzaad, terwijl door gebruikmaking van de „Simar" zeke door velen getracht zal worden om het productievermogen der bodem te versterken. Ook zal wellicht nog betere sorteering onzer producten 'n middel zijn, dat we hebben te aanvaarden, om ons op sommige marktesn te handhaven of om er 'n plaats te veroveren. En al weten we wel, dat we, om het leven niet moeilijker te maken, dan het is, niet altijd de dingen van haar schaduw zijde moeten gaan bezien, todh ook hebbe nwe niet blind te zijn voor de gevaren die ons bedreigen en zijn we ge roepen die te bestrijden. Gaan we dan, onze roeping bewust, en als vereeniging, en als personen nu, cn straks weer aan den arbeid, hopende dat ook weder door regen en zonsne- schijn het productievermogen dat in onze akkers is gelegd,, weder tot ontwikkeling mag worden gebracht. M. Tl', ik ga eindigen, want een agenda die we wenschen af te werken wacht. En waar we verwachten, dat enkele punten onzer agenda wel eenige bespreking vorderen zullen, daar vragen we U, mocht soms meeningsverschii bestaan, wil toch de gepaste toon in uw spreken bewaren. Met den wensch dat ook deze vergadering vrucht mag afwerpen voor ons vereenigingsleven open ik deze vergadering Hierop worden de notulen door den secretaris voorgelezen, welke ongewijzigd worden goedgekeurd. A a n den secretaris worldt een woord van dank gebracht voor zijn arbeid. Hierop volgt voorlezing van het jaarverslag, dat luidt als volgt M. H.! Al is het waar dat het bootje van Tuinbouwbelangen weer langzamerhand is geraakt uit de woelige wateren waarin bet door oorlogstoestaanden en regeeringsbemoeiinggn was ver zeild geraakt, toch is het evenzeer waar dat verschillende omstandigheden ons zoo nu en dan herinneren dat de tijd van schokkende gebeurtenissen nog niet lang voorbij is, wijl wij de natrillingen dier schokken nog altijd in liet tegenwoor dige tuinbouwleven kunnen waarnemen. In 't bijzonder noemen wij den stand der valuta in onze naburige landen, waardoor een onzer grootste afnemers zoo goed als van de markt is verdwenen, terwijl onze eigen re geering, geroepen tot 'bescherming en instandhouding der tuinbouw als een der voornaamste bronnen van ons volks bestaan nog altijd niettegenstaande krachtig protest doorgaat V» pCt. registratierechtte heffen van onze veilingen, terwijl toch de Minister van landbouw de heffing van de Ve pCt- als een onjuiste belasting noemde in zijn begrootingsrede. Al js hei echter dat men ons deze belasting nog steeds opirmgt, ,wij denken dat het op onzen weg ligt om van de kleinste tct de grcotste organisatie de stem te verheffen opdat ons ook in deze recht geschiede. Doch waar een verslag eigen 1# meer weergeven moet wat gebeurt is in bet afgeloopen jaar als wat gebeuren moet in het komende jaar vergeef mij, dat ik mij een oogenblik liet vervoeren en laat ik U in gedachten terugleiden tot begin van het voorbij gegane jaar. In de eerste plaats noem ik u de aanbesteding onzer man den, welke als naar gewoonte verliep. Ongeveer 100C manden werden ter bestemder tijd door den heer Vooijs bij de leden thuisbezorgd. Bij den aanvang van ons bouwjaar werd onze aandacht ge vraagd voor een demonstratie mét de Freesmachine „Simar". F.en tweetal onzer leden stelden bereidwillig een gunstig ge legen terrein beschikbaar en de uitslag overtrof onze verwach ting te meer toen bij het oogsten bleek, dat de met de „Simar" bewerkte grond een tamelijk grooter productiever mogen had als de gespitte groxïd. Meermalen werden stemmen vernomen om waar onze be drijven voor de aanschaffing van een dergelijke machine eigen lijk jfe klein zijn dit van vereenigingswegs te doen. Hier tegen had het bestuur echter overwegende bezwaren. Toch leek ons deze zaak van te groot gewicht om ze uit het oog te. verliezen, Een tweetal commissiën werden afgevaardigd een naar de streek en een naar'Ljmmen waar de „Simar" \vas_ verkocht om de resultaten ook "daar eens na te gaan. j Op beide plaatsen echter was men vol lof zoowel wat de grondbewerking betrof als wat de oogst aanging. Toen dan ook in den loop der herfst een"' ónzer leden kwam bij het i bestuur met het plan om zich zoo mogelijk een dergelijks i machine aan te schaffen met het doel om met deze voor een bepaalde prijs voor een ieder welke het verlangt zijn akker te bewerken, meende het bestuur deze onderneming op zijn verzoek 'te moeten steunen, en na overleg met de betrokken persoon die te doen door gedurende de drie eerste jaren een subsidie te verkenen zooals onder punt 11 der Ja.gen.ia is aaangegeven. Een cursus tuinbouwboekhduding werd door een. tiental deelnemers bezocht welke laatste les door uw bestuur werd bijgewoond, terwijl de gewone tweeajrige tuinbouwcursus in Maart werd voleindigd waarbij in tegenwoordigheid van uw bestuur aan een 12-tal deelnemers diploma Tuinbouwcursus j werd uitgereikt. Met een tweetal afgevaardigden van den handel werd een I bestuursvergadering gehouden ter bespreking van het aan- vangsuur der wortelveiling waarover later in een iedanverga- j darings beslissing wer.d genomen. Door uw bestuur werd gelegenheid gegeven tot het be- stellen van Friesche te veld gekeurde pootaardappelen. e'ke bestellingen in verband met de daarvoor gevraagde hooge prijzen in overleg met de bestellers echter niet werden uitge voerd. Een overtreding van Art. 5 van bet 'Huish. Reglement werd met de betrokken persoon door het bestuur behandeld waar bij deze in overweging werd gegeven om met ons het regle ment te handhaven of anders als lid der vereeniging te be danken. De betrokkene overtuigt van den goeden raad van het be stuur, meende, rekening houdende met den aard van zijn bedrijf beter te doen voor het lidmaatschap te bedanken. Het was aan uw bestuur gelukt om aan een vertrouwbaar adres eenige ponden bloemkoolzaad ,„Le Cerf" te verkrijgen, hetwelk na bekendmaking aan de liefhebbers werd verkocht. Opnieuw werd begin herfst een Tuinbouwcursius geopend met een voldoend aantal leerlingen, waaronder eenige uit Zuidschaxwoude, terwijl tegelijkertijd een speciale cursus is geopend over „Groententeelt in verband met de bemestings leer" welke door ongeveer 25 deelnemers, allen boven de twintig jaar, wordt bezocht. Een lokaal der openbare school is voor het houden dezer beide cursussen door het gemeentebestuur voor ons dispo nibel gesteld en toestemming tot de gevraagde subsidie is ons bereids door de regeering reeds toegezegd. Een verzoek door uw bestuur gericht tot het bestuur der L. G. C. om de maat op de uien op te heffen werd van dial hand gewezen, maar had tot gevolg dat de maat vanaf 1 Dec. van 40 op 38 m.M. werd gebracht. Bij de opening va nhet Betaalkantoor werd door het be stuur namens groentiencultu|ur een cadeau aangeboden bestaan de uit een staande klok voorzién van koperen plaat, met in scriptie. De inventarisatie van de aardappelen zoowel als van de kool werd door het bestuur ter hand genomen en uitgevoerd volgens deze laatste inventarisatie waren op 12 Dec. in ons dorp aanwezig 568000 K.G. geel, 287000 K.G. Deen, 86000 K.G. rood, 34000 K.G. uien en 13000 KIG. peen. F.en tweetal afgevaardigden vertegenwoordigden uwe ver eeniging op een buitengewone vergadering der Ned. Tuin- raad ter behandeling van het ontwerp Landbouwwet, over het geheel werd deze wet niet met ingenomenheid begroet en wij vertrouwen dat onze hoogere organisaties alle pogingen j in het verk zullen stellen om de bezwaren ter Tuinbouw ter i kennis der regeering te stellen. Het ledental onzer vereeniging klom in het afgeloopen jaar tot 212 leden en tenslotte nog de mededeeling, dat in een 2- tal ledenvergaderingen en in 15 bestuursvergaderingen het zakelijke voor de vereeniging werd behandeld en werd door uw bestuur getracht bet goede voor de vereeniging te zoeken- Ziehier, mijne 'heeren, in 't kort eenige mededeelingen over het gebeuren in ons vereenigingsbleven. Het afgelopen jaar gaf ons weer opnieuw de bevestiging dat in organisatie kracht 1 ligt. Dringe dit meer en meer tot elk persoonlijk door en i inde'het komende bouwjaar ons weer gereed om onder Gods zegen uit te gaan tot den arbeid de moeilijkheden niet ger.ng achtende, maar moedig onder de oogen te zien gedachtig aan de waarheid verborgen in een bekend versje: Weet gij wie zijn krachten spilt Zonder hoop op zegen? Wie de rampen zwaarder tilt, Dan de rampen wegen. Een luid applaus beloont spr. voor de moeite. Hierop volgt rekening en verantwoording van den Pen ningmeester. De Commissie adviseert tot goedkeuring. De ontvangsten hebben bedragen f 2832.19; de uitgaven f 2615.36, Saldo f 216.83. Op de Raffeisenbank f 1025.64. Totaal f 1242.H7. Achteruitgang f 34.37. i Don woord van dank wordt gebracht aan den penning- meesfer 'én aan de Comissié voor hunne moeite. 'Hierop volgt 't rapport van de wortelzaadcommissie bij monde van den heer Jb. Dirkmaat. De teelt van groenten is het vorige jaar door de bijzondere langdurige droogte heel gering geweest en naar ik zoo hier en Jaar hoor was die weersgesteldheid ook voor het telen van wortel zaad ze er ongunstig. Als ik dat bedenk prijs ik de commissie en daarmee ook de leden gelukkig, dat we er in zijn geslaagd genoeg zaad naar onze behoefte te telen. Daaarbij zijn we er. van overtuigd, ofschoon het zaad niet grof is, dat het een zeldzaam hooge kiemkracht heeft, 't Is wel een buitenkansje, dat we ons met het eigen geteelde zaad net konden behelpen, want nieuw zaad koopen schijnt hetel moeilijk. 't Zaad 'van 1920 was 't vorig jaar al vrij zwak, dus zal het (nu wel niet beter zijn. De reden waarom het zaad duurder is, dan wel wordt aan- 1 geoden idoor anderen, is deze: zooals een ieder weet die zaad heeft betrokken was da prijs f 4.50 per pond. Dit is door de commissie vastgesteld nadat door de' teles J. Dirkmaat en C. Sjot opening van zaken was gegeven, van de tij ddaaraan be steed, van de kosten van het zuiver houden der plantwortelen, bemesting, landhuur plus een matige winst. De Commissie was van oordeel, dat waar het telen toch gaat voor ieder lid der vereeniging die er :een gebruik van wil ma ken, het mie: redelijk zou zijn, bij' weinig telen de telers er voor te laten opkomen, en bij beste teelt het voordeel de leden te doen toekomen. Zooals twee jaar geleden is gezegd, had de Gomtjaisive een kas gevormd, om bij eventueele misteelt, bij te springen. Het vorig jaar was er een waardoor de penningmeester weer zoo ongeveer in aanraking kwam, met de naad der geld buidel Thans moest de teelt zichzelf dekken, en daar men nu best nieuw zaad heeft, meende de Commissie dat het verschil van 50 cent per pond geen overwegend bezwaar zou zijn. Verder kan ik nog meedeelen dat de Commissie steeds werk zaam is, om meer zekerheid te krijgen voor het zuiver telen en bewaren der plantwortelen. (Wordt vervolgd) NIEUWSTIJDINGEN. Dalende eierprij'zen. Ijn sommige deelen van het Groningsche landschap Wes- terwolde worden thans de versche eieren reeds verhandeld ten f 6 per 100 stuks. Een oude man bij een brand omgekomen. Op tot nu toe onverklaarbare wijze is gisternacht te onge veer twee uur brand ontstaan in de woning van H1. Venema te Zandvoort bij Giéten. Genoemde Venema, 65 jaar oud, liet daarbij het leven. Vermoedelijk heeft Venema gepoogd bet vee uit zijn schuur te redden, althans men heeft onder de overblijfselen vajn de schuur het verkoolde lijk van den man gevonden. De mede onder zijn dak wonende gehuwde zoon heeft zichzelf alsmede zijn vrouw en kind met moeite kunnen redden. Twee schapen en een hond zijn in de vlammen om gekomen. Alles brandde tot den grond af.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1