OFFICIEELE BERICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Zuidscharvvoude; Gelet op artikel 175 der gemeentewet; Maken bekend, dat geduren drie maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld, de op heden afgekondigde Verordening tot aanvulling en wijziging der Bouw- en Wcningverordening. Zuid-Schatwoude, 20 Januari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd: 'De Burgemeester: VAN SPENGLER. De Secretaris: S. PARMA. VERGADERINGEN. VF.REENIGING TUINBOUWBELANG- Dinsdag 24 Januari, 's namiddags 2 uur, vergaderde ten lokale van den heer J. de Bakker bovengenoemde vareeni- ging, onder voorzitterschap van den heer G. Barten. Te ruim 2 uur werd de vergadering geopend en werd on geveer het volgende gezegd: Geachte Vergadering 1 Hoewel het mijn gewoonte is, de vergaderingen welke ik leiden mag, precies op den vastgestelden tijd te openen, deze maal meende ik een uitzondering te mogen maken, omreden het nog steeds met be lang stellenden toeloopt. Nu is evenwel het gewone kwartiertje reeds overschreden. Zooals op onze agenda van heden middag bestuursverkiezing voorkomt, en'volgens opgaaf van onzen secretaris, welke in alles even secuur is, ik zelf de aftredende ben, wil ik daarvan wel iets zeggen, en wel dit: Door onzen secretaris werld iik opmerkzaam gemaakt, dat ik nu 18 jaar bestuurslid onzer tuinbou w-vereeniging en 17 jaar de eer genoten heb deze vergaderingen te mogen leiden. Dit op zichzelf is een heele poos. Heel wat hebben we samen in deze jaren door gemaakt. Reeds eerder kwam de gedachte bij mij" op om m,ij i.ioar een ander te laten vervangen, hetgeen echter door mijn mede-bestuursleden tot heden steeds niet geaccepteerd werd. En, ik wil het wel eerlijk bekennen, dat het me ztelf ook niet mee zou vallen deze functie neer te leggen, vooral waar de samenwerking hier in de vereniging en in hec be stuur van zoo'n goede aard is, en bovenal omdat wie het volgende jaar ons vijf-en-twintig-jjarig jubileum vieren! Natuurlijk wil ik dan graag uw leider zijn en U een relaas geven van al dat gene wat we dbor ons vereeni g ingste ven hebben verkregen en hebben doorworsteld. Mijne beeren, het verloopen jaar gaf ons in ons bedrijf weer groote verrassingen, welke deels gepaard gingen met teleurstellingen en deels ook weer reden gaven rot tevredenheid hetgeen haar oorzaak vindt in zijn ongekende droogte die zich uitstrekte tot in bijna alle deelen van Europa. Spr. gelooft, dat hij oer optimist als pessimist is en consta teert dan, alzi ?t het er niet rooskleurig uit, dat ons bedrijf eejn eigenaa'iig bedrijf is en zoo wisselvallig, dat !mt nog wel wat mee kan vallen, waarom spr. aanraadt het bedrijf niet te wijzigen maar onze gewone teelt te handhaven. Vervol- gons heet spr. allen welkom op de jaarvergadering en voegt er don wensch aa ntoe, dat de leiding hem, evenals hij dar ge woon As, gemakkelijk zal vallen en verklaart de verga/dering voor geopend. Daarna werd door den beer J. Kliffen, als secretaris de notulen der vorige bijeenkomst gelezen, welke onder dank zegging aan den samensteller werden goedgekeurd. Naar aanleiding van een schrijven van de Uitgevers-Maat- echiappn Misset te Doetinchem wordt op het blad ,,De Tuin derij", dat samengevloeid is met die Offficieele Mededeelingen van 't Centraal Bureau een collectief abonnement genomen. Mede op aanbeveling van enkele leden. Een aanvrage om -een Onderlinge verzekering aan te gaan, wordt zonder meer voor kennisgveing aangenomen. Men ziet er geen voordeel in. Hierop wordt door den heer J. Kliffen het jaarverslag voorgelezen, dat luidt als volgt: Mijne Heeren I Vergun mij eenige oogenblikkien van uwe aandacht te vra gen voor het uitbrengen van een verslag over het afgeloopen jaar 1921. Zooals steeds ons -bedrijf vol wisselvalligheden is, zoo had ook het afgeloopen jaar hare bijzonderheden. Dit laatste kenmerkte zich door haar bijna ongekende droog te, waarvan de gevolgen dan ook niet uitbleven. Begonnen we onze vroege aardappelen reeds in den droogen grond te pooten, ze werden tevens gerooid zonder dat men ooit water va neenige beteekenis in dit tijdsverloop ontving. De voorst deed, toen deze vrucht pas boven den grond kwam, haar invloed terdege gelden, tot tweemaal werden ze afgevroren. De vrucht rijpte door de sterke droogte te gauw zoodat de opbrengst beneden bet middelmatige bleef. Ge lukkig was de prijs, wellicht daardoor, hoog, zoodat het voor velen onzer een bevredigende uitkomst gaf. De vroege koolsoorten, hoewel ook geleden door de droogte, gaf een tamelijk goede opbrengst en de prijzen wa ren langen tijd hoog te noemen, zooidat we van deze produc ten schitterende uitkomsten kregen. De vroege bloemkool, welke hier echter weinig meer wordt verbouwd, gaf, voor deze verbouwers een minder goede uit komst. Ook hier deed het warme weer geen goed aan, daar dit product in een minimum van tijd van het veld werd .losgemaakt" voor weinig geld. Even zij hier aangehaald, dat we getuige waren van een gewas nieuwe soort bloemkool met name „lecerf",; deze bleek in elk opzicht beter en meer bestand tegen de verschillende natuur elementen. De vraag hiernaar scheen grooter als dat der Langedijkers, hetgeen naar ons oordeel verklaarbaar is daar de bedoelde „lecerf" niet zoo vlug tot bederf overgaat en dientengevolge zich beter leent voor de verzending. De uienteelt, bleek evenals de wortelen, verre beneden het gemiddelde te zijn gebleven en deze beide producten bleken voor het „bewaren' 'niet geschikt. Dank zij de hooge prijs welke voor deze producten besteed kon worden, zal het in doorsnee toch een loonende teeld geven en voor sommigen zelfs een voordeeltje opleveren ter dekking voor de late kool teelt. Als er ooit sprake geweest is van te droog, dan is het wel zeker, daat deze producten er terdege door geleden heb ben. Wat tijdig nog wat goeds beloofde, werd voor een groot gedeelte verwoest door de zöo gevreesde „luis". Eenmaal met het binnenhalen begonnen, bleek ons niet alleen dat we veel te weinig Kilo's haalden doch dar er zich een verschijnsel openbaarde, wat we tot heden nog niet kon- dan in.l. de nu overbekende „stip". Hoewel enkelen onzer dit vrij kalm opvatte, bleek ons al spoedig dat „de handel" deze en zeer terecht, uitscha kelde, of voor een luttel bedrag kocht. Dit was, genomen bij de zeer matigen opbrengst een ster ke tegenvaller. De prijzen, in aanmerking genomen de lage valutastand van onzen grootsten afnemer: Duitschland, waar door ons afzetgebied zeer beperkt wordt, zijn vrij goed te noemen, toch zal het, voor diegene welke hunne producten halen uit ons groot polder „Het Geestmerambacht" niet mee vallen, hiervan een loonende oogst binnen te halen, ja, ik geloof mij niet aan overdrijving schuldig te maken als ik zeg: dat er door de genoemde tekortkomingen van dit product ar- moeds bü sommigen onzer leden voor dsn deur zal komen 6e staan hetgeen allicht aanleiding rot ontmoediging zou kun nen geven. Of dit laatste ons daarheen leiden mag, is iets waar ik aanstonds wellicht aanleiding in zie om hier nog nader op terug te komen. Laten we nu eerst even nagaan wat er in 't afgeloopen jaar door onze vereeniging is gedaan. In het geheel zijn 4 leden- en 4 bestuursvergaderingen ge houden. Ons ledental is, hoewel niet verontrustend, toch dit iaar eenigszins achteruit gegaan, deels door verhuizingen terwijl ons enkelen door den dood ontvielen, 't Is daarom dat uw bestuur gaarne eenige jongere leden tegemoet ziet. In het afgeloopen jaar is door uw bestuur de zetkoolregelmg opnieuw herzien en vastgesteld, hetgeen naar ons bleek een ieder nog niet bevredigde. De rattenplaag deed zich het afgeloopen -jaar hier en daar geduchtig gelden, waardoor de gelegenheid werd opengesteld gezamenlijk hiervoor serum aan te schaffen. De afname van het kwantum door uw bestuur besteld, ging echter niet zoo vlot als, in verhouding tot de schade, verwacht mocht worden. Hierdoor was uw bestuur genoodzaakt, het overge houden kwantum, voordat dit waardeloos werd, ter algemee- ne nutte te verspreiden. Toch mee nik dat het van deze plaats gezegd mag "worden, dat een meer algemeen gebruik, het volgend jaar goede uitkomsten zal kunnen opleveren, welke nier weinig kosten gepaard gaan. Het besluit, in de voorjaarsvergadering genomen, om uit de kas onzer vereeniging f 1000.beschikbaar te stellen voor vergroot;ng der sluis, weid later te niet gedaan, mede door de slappe houding van enkele onzer naburen. Deze kos- sten zullen nu bestreden worden uit de marktgelden welks in de kassen der aangesloten vereenigingen vloeien, al naar de groote hunner omzet. Vervolgens werd in samenwerking met onze „Noorder- marktbond", deelgenomen aan de aankoop van, naar we ho pen, ziekte-vrije pootaardappelen, welke van uit Friesland be trokken werden. We hopen, dat hoewel deze pooters tamelijk hoog in prijs waren, niet te duur gekocht zulten blijken en ons vrijwaren van de voorkomende ziekte in onze schotsche muizen. Nog werd door An ze vereeniging een partijtje aardappelen aangeschaft, eer. voor ons geheel nieuwe soort, met name „Ideaal". Deze nieuwe variateit zal o(p (een veldje door onzen voor zitter hiervoor beschikbaar gesteld, worden uitgepoot, om de opbrengst hiervan weer aan de leden liefhebbers af te staan tegen den kostprijs. In het afgeloopen jaar werd, in samenwerking met onze na burige vereeniging „De Eendracht" te Oudkarspel een tuin bouwcursus georganiseerd. Dit leverde nogal eenig bezwaar op. Door het er trek va nden verdienstelijken tuinbouwonder- wijzer den WelEd. heer O. de Wit voorheen te Oudkarspel, was het een teer ojn hiervoor een plaatsvervanger te krijgen. Met medewerking van onze hoog-verdienstelijke Tuinbouw- consulent Jen WelEd. heer Hazeloop te Alkmaar gelukje het ons o ptwae leerkrachten beslag te leggen en wel: Je WelEd. heenen Wassenaar van Koedijk en Glas uit Broek op Langen- dijk. Naar we vernemen wordt dit onderwijs zeer ven genoege van de leerlingen gegeven. Het lijkt ons tusschen rwee haak jes niet overbodig even de aandacht er opte vestigen, dat deze cursussen zeer nuttig werken en dat menige jongen daar zijn vrije uren heilzaam zal kunnen doorbrengen. De Kunstmestcommissie deed ook dit jaar weer ijverig hare werkzaamheden naar we meenen ten genoege van de deel nemers, een woord va ndank voor hun arbeid is hier zeker op zijn plaats Nog zij op opgemerkt, dat de verhouding van uw bestuur tot dat deT leden zeer goed is te noemen, alsmede Je goed'e gezindheid vain uw bestuur onderling. Mocht er lijdelijk over de Laatslen een donkere wolk drijven, deze is door een heldere wind die er overheen waaide geheel verdwenen en de zon schijnt weer als te voren. Mijne heeren, hiermede heb ik u, al zij het ook in korte trekken, vrijwel weer gegeven datgene wat door onze veree niging en uw bestuur is gedaan. Het zal u wellicht opgevallen zijn dat ons vereeniginsleven nvt zooveel bewogen was als het voor eenige jaren 'e voren geweest is. Toen was er werk aan den winkel, toen was er een ver eeniging wel hard noodig en bet lijkt me zoo af en toe, of of dat,.heden niet meer zoo goed begrepen wordt. Laten zij die deze meening toegedaan zijn echter wel bedenken, dat de tijden die ons wachten wellicht meer van vragen zullen als dat toen het geval was. Zonder pessimistisch te zijn mogen we toch de werkelijkheid zooals die voor ons ligt, wel eens onder de oogen zien. En waf bemerken we dan? Dat onze lasten steeds zwaarder worden, dat ons afzetgebied eer wordt ingekrompen als uit- gebeid, dat de koopkracht zoo wel binnen als buiten onze grenzen zeer beperkt is en dat onze vrijheid in ons bedrijf meer en meer zal worden belemmerd waardoor ons bestaans zekerheid deerlijk 'in 't gedrang zal komen. En, Mijne Heeren, ik meen, dat het juist om dezfe genoemde redenen, meer dan ooit raadzaam zal zijn om schouder aan schouder ie staan, om zoo mogelijk door een eendrachtig samenwerken alles te rrotseeren. Laat het niet meer noodig zijn dat er een circu laire moet worden rondgebracht waaraan u herinnerd wordt om de genomen besluiten te handhaven en vooral, waar het geld ,„het verplichte veilem" een van de meest voor de hand liggende dingen om in deze benarde tijden toch uit uw be drijf te ihalen wat er inzit. Ik wil den wensch uitspreken dat ge na dit gehoorde er al len van overtuigd moge zijn dat in het Vereenigingsleven een groote kracht zit, die ons alten persoonlijk ten goede zal kunnen komen en welke ons ook door de komende tijden zal heen weten te werken. Met dit voor oogen wil ik mijn overzicht sluiten en wensch u aller, veel heil en zegen in dit nieuwe jaar. Een luid applaus beloont spr. voor het keurig samenge stelde jaarverslag, waarna een hartelijk woord van dank volgt van öc zijde des voorzitters. Hierop wordt door den heer A. van Nienes, penningmeester financieel verslag uitgebracht. De ontvangsten hadden be dragen f 3147.28V2, de uitgaaf f 9043.555, saldo f 2203 73 Rekent men daarbij het saldo in kas, dan valt er een tekort van f 96.45F;, ie boeken. Maar, laat de penningmeester er op vol- gen, we hebben een mooie collectie pootaardapp:lendie de voorzitter voor ons zal uitzetten, zoodat we mogen hopen, I dt we ook wel weer een voordeeltje zullen hebben. Namens de Commissie tot het Nazien van de Rekening wordt door den heer Van Die verklaard, dat de rekening ia orde is bevonden, waarbij hij een woord van dank brengt aan den Penningmeester voor zijn gehouden beheer. Uit een desbetrefffende vraag wordt medegedeeld, dat de Ammaniak om ze kwijt te komen later voor lageren prijs moet worden verkocht. Na een woord van dank door den voorzitter aan den Pen ningmeester, geeft hij het woord aa* den heer IJ. Kaan, als lid der Kunstmestcommissie voof het uitbrengen van zijn verslag. Dit luid als volgt: M. H.l Namens de commissie, bovengenoemd heb ik de eer, u een overzicht te geven van de werkzaamheden en de ontzet over het afgeloopen jaar. De verwachtingen, die men algemeen had, dat een belang- rijk» prysv#rmind«ring in zo'u treden wwrdto w#l •anigszins ïeleurgesteld, daar voornamelijk de Chilisalpeter zicK steeds op leen hooge prijs handhaafde. De gedachte aan daling was zeker ook wel mede de oorziaak, dat er niet meer Kunstmest door bemiddeling der Commissie is geleverd. !n dt. drie leverlngs valt 15 Maart, 15 April en 15 Mei werd in 't geheel aan ongeveer 35 leden kunstmest verstrekt en wel op 15 Maart. 10050 K.G. Chilisalpeter 5300 K.G. superfosfaat, 1100 K.G. Guano, 1900 K.G. Patentkali, 150 K.G. Kalizout 40 pCt., en 800 K.G Ammoniak. Op 15 April 4500 K.G. Chilisalpeter, -2400 K.G. superfos faat, 2600 K.G. Ammoniak en 200 K.G. patentkali. Op 13 Mei 9900 K.G. Chilisalpeter, 6550 K.G. Ammoniak' en 3450 K.G. Super. Van de Maartlevering is verstrekt door het Landbonwkan- toor de chili h f 24.50 de 100 K.G., Guano i f 17.85, Kali h f 14.75 en de super is verstrekt door het Landbouwhuis k f 6.90 per 100 K.G. Van de Aprillevering is verstrekt door het Landbou-.vkan toor de chili a f 24.65, guano en kali tegen denzelfden prijs als bij de Maartlevering en door het Landbouwhuis de super h f 6.90. De Meilevering is verstrekt door Krol en Co. en wel de chili h 21.84 gerekend naar f 1.4b per pCtde ammoniak k f 21-68 gerekend naar f 1.06 per pCt. en de super k f 5.925 door een te laag percentage is van deze super nog tets terug betaald. Met de Maart- en Aprillevering is door de Commissie geen aanbesteding gehouden van ammoniak, daar na over'eg met het bestuur ingeschreven wa<s naar de ammoniak van de Gas fabriek tegien e?n prijs van f 26.75 tegen een gehalte van 20 pCt. de partij was 8000 K.G. Hiervan werd in de t.» je eerstie leveringen slechts afgenomen 3400 K.G. waarvan de Commissie nog ongeveer de helft betrok. Doordat te veel ge steund werd op Ida medewerking der leden, is er door de vereniging een verlies te boeken geweest, van circa f 300, daar de restant 4600 K.G. verstrekt is tegen de laatste aanbe- stedingsprijs welke was f 21.68. 't Was voor de Commissie zeer ontmoedigend in dit opzicht zoo weinig medewerking v;m de leden te hebben ondervonden, daar zoo de leden, haar ammoniak, die ze uitgestrooid hebben voor Mei van de vereeniging hadden betrokken, die niet voor een verlies was komen te staan Het gehalte was na onderzoek als volgt: Chili 15.60 pCt' 15.75 pCt. 15.60 pCt.. Ammoniak 20.45 pCt., Gasfabriek 20.50 pCt. Krol. Suiper 13.90 pGt., 13.50 pCt., 13. Met de uitslag van het onderzoek der super van de laatste levering werd geen genoegen genomen door de leverancier, hij vroeg appèlenderzoek aan met tot uitslag 12.90 pCt. In 't geheel is door de Commissie verstrekt: 24450 K.G. Chili 5633.91 10050 K G. Ammoniak f 2664-44 11150 K.G. Super f 734.71 2100 K.G. kali fl 309.75 150 K.G. kalizout 40 pCt f 20 33 1100 K.G. Guano f! 196.35 49000 K.G. in 't geheel tot een bedrag van f 9559.41 Hiermede heb ik U een zoo juist mogelijk overzicht gegeven van het gepresteerde in 't afgeloopen jaar. Een lui l applaus volgt o pdit verslag. De voorzitter brengt een woord van welgemeenden dank aan den rapporteur en aan de commissie in 't algemeen, voor het belangrijke werk door haar verricht. Het blijkt ook al weer uit deze cijfers, zegt de voorzitter, dat wij bij de Commis sie groot belang hebben. Aan de orde komt thans het punt: benoeming Kunstmest - Comniissie. De voorzitter zegt, dat in die Commissie zitting hebben de heeren K. Swager, IJ. Kaan en C. Keeman. Laatstgenoemde heeft gemeend te moeten bedanken en in zijn plaats wordt aangewezen de heer J. Smit, die zijn benoeming aanneemt. De heer A Swager zegt ook het voornemen te ineblven als lid der commissie te bedanken, waarvan de voorzitter hem tracht terug te houden. Ja, maar zegt de heer Swager, er staat „benoeming Kunst mestcommissie" op het convocaait en er wordt er :naar één benoemd. De voorzitter meent, dat Swager in de commissie niet kan worden gemist, waarop de heer Swager antwoordt, dat het niet prettig is dat van de 150 leden, maar 35 de benoodigde kunstmest van de Commissie bestellen. Hij zal nog maar eens aanblijven, waarop de vergadering applaudiseert. Passen jullie dan ook eens op ons, zegt de heer Swager. Intusschen is de stemming gehouden voor de verkiezing van een bestuurslid, aftredend de heer G. Barten, herkiesbaar. Uit de stemming blijkt, dat de heer G. Barten, met 77 stem men is herkozen. Ik zal nu, zegt de voorzitter aan mij zelf moeten vragen of ik het aanneem, en dan moet ik daarbij de opmerking maken, dat ik mij zelf, hoewel niet oud gevoelende, toch niet op een lijn mag stellen met jongere krachten. Maar, onder het be stuur bestaat een aangename verhouding, en, zooals ik in den aanvang zei, ik zit er nu reeds 24 jaar in, en om nu een ajar voor het groote feest te bedanken, dat gaat niet. Ik neem de benoeming aan. dank de vergadering voor het vertrouwen en hij ihoopt ook in het komende jaar dat vertrou zich opnieuw, waardig te maken. (Luid applaus). H i erop vraagt de heer Houtkooper hoeveel niet -Leden op de veiling moeten betalen? De heer Ootjer? antwoordt van 3 pCt. Geschorste leden, zij, die de reglementaire bepalingen overtreden, 5 pCt. De heer Houtkooper zegt, dat men in Alkmaar. 5 pCt moet betalen. Ja, zegt Je hleer Ootjers, hier staan de veilingsgelden niet hoog. Voorts merkt spr. op, dat meermalen clementie worde gebruikt, veer buitenleden, voor hen, die bijv. zich moeilijk bij een vereeniging kunnen aansluiten, omdat er geen veree niging op de plaats hunner inwoning bestaat. Maar, zegt de heer Ootjers er zijn niet veel personen meer, die geen lid van een vereeniging zijn. Rondvraag. Op een vraag van den voorzitter of iemand van deze ge legenheid gebruik wilde maken, vraagt de neer IJsbr. Kaan in hoeverre het plan tot vergrooting van de sluis gevorderd is. De heer J. Ootjers, die als wethouder kon antwoorden zegt: dat het bestek op dit oogemblik reeds klaar ligt en de uitvoering zoo gauw mogelijk zal plaats heben. Nog werd er een klacht geuit door den heer K. van Dijk over het veel te snelle varen der motorschippers langs de voor burggracht. Spr. dringt op verbetering aan, zoo dit mogelijk is. Hierover komen de tongen nog al los, wat den heer J. Kli- fen gelegenheid geeft om het voorstel te doen om al déze klach ten samen ie vatten en een verzoek te richten rot het Bonds bestuur om de politieverordening in deze wellicht te herzien of dit krap in toepassing te brengen, om aan deze schrome lijke overdrijving van sommigen voor goe deen einde te maken. Hierna g;ng de voorzitter tot sluiting over. Spr. dankt de aanwezigen voor de geanimeerde besprekingen. We hebben ook nu weer verschillende zaken, ons vereeni gingsleven betreffende, gehoord en onder de oogen gezien. We staan in het begin van 1922, we willen hopen, Jat dit jaar ons verlossen zal van de stippelige kool en dat onze producten welke we 11a nog te verkoopen hebben voor goede prijzen van de hand zullen gaan en wensch elk een gunstig jaar toe, waaraf d« ham*» \mb.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 2