DE ZIEKENVEREENIGINGEIf EN DE ZIEKTEWET. II. Hierna bespreekt de geachte inleider enkele wetsartikelen, beginnende met art. YP der wet, dat bepaald, dat werknemer en werkgever ieder de helft van de premie moeten bietalen. Daar gaan we mee accoord zegt spr. Wij allen moeten er aan betalen, dan voielen wij er ook voor. Wij moeten verantwoor delijkheidsgevoel blijven behouden en tevens medezegging schap. Door er mede aan te betalen behouden we dat en ook ook de werkgevers voelen er voor, zooals ook is gbelekan by de grootste werkgevers in Drente. Maar, zegt spr., er komen enkele tegenstrijdigheden voor, die weerlegd moeten worden. Art. 23, 2e alinea zegt, dat er een geneeskundig onderzoek moet plaats hebben bij de in schrijving. Maar ons wordt in art. 95 verboden iemand op kennelijk ziektegevaar uit te sluiten. Hoe heb ik het nou, zegt spr. Mag het Rijk doen wat wij niet mogen doen? Wij zijn van oordeel dat hier geldt „gelijke monniken, gelijke kappenDe 'beslissing in dezen is in goede handen van den Verzekeringsraad en niet in die van den Raad van Arbeid. Art. 34 bepaalt een uitkeering van 70 pCt., wij komen daar tegen niet op, maar blij (de ongevallenwet zagen wij anders. Daar kwamen de werkgevers in de mest gunstige condities. Dajt moet niet kunnen. Wjj: komen niet tegen de uitkeering op, maar wij Vinden 7 OpCt. onvoldloende. Men behoeft niet boven zijn loon te komen, maar we moeten toch aan het loon zien te komen. Spr. zegt, dat in alle kringen en lagen mis bruiken voorkomen, maar de hoogere klasse der Maatschappij komt altijd aan zijn loon en wij komen aléyd tie kort, wij zouden te kort ontvangen. En geeft men te weinig, geloof me, zegt spr., dat dit zich zal wreken. Want, men zal daardoor na een ziekte te spoedig aam !het werk gaan, waardoor men ver kans 1 leeft spoedig in te storten, tot nadeel van beide par tijen. Bij gedeeltelijke ongeschiktheid ontvangt men ook een ge deeltelijke uitkeering, maar niet vastgesteld naar het oordeel van hen, die met de omstandigheden van den man op de hoogte zijn, neen, dan is hij overgeleverd aan een rijks-ambte naar, want een dokter kan niet zeggen, dat liij voor de helft geschikt is om zijn arbeid te verrichten. Art. 34 verzekert U een uitkeering van 26 weken in een tijdvak van een jaar, maar in Noofldscharwoude, zegt spr.. gaat me nreeds verder en ontvangt men 26 weken volle uit keering en '26 weken daarna de helft, Maar er zijn eru massa menschen die nog langer uitkeering behoeven, die langer ziek zijn. en voor hen moet dus een uitkómst komen. De opzet an de wet was wel goed, maar men ontvangt te weinig. Zoo wordt het goede ih de théorie totaal bedorven dooor de prak tijk, WWat is het hier in Holland toch een rare boel, zegt spr. Eerst krijgen we een Ongevallenwet, dan een invaliditeits wet en daarna komt de ziekenwet. Wat een lasige rompslotmp. Een ziektewet met een Invaliditeitsfonds is voldoende, dan kunnen wij de rest wel missen. Voor de kleinste gevallen is een leger van ambtenaren noodig om uit te rekenen wat moet worden uitgekeerd. Wij willen vereenvoudiging, d.i in eenvloei ing va nde 'bestaande wetten. Wel werd op 18 Dcc. 19i8 bij ons bezoek verzekerd, dat de wet voor H.H. dokto ren zou worden gewijzigd, maaer wij werden uitgeschakeld. Maar wij zijn er niet voor Hi.H. Doktoren, maar zij zijn er voor ons. Zoo is 't. Ik heb eens uitgerekend, zegt spr., welke voordeelen ik met mijn kleine gezin uit de wet zou trekken. Voor 75 ct. per week zou ik een uitkeering krijgen vanl f 4.80 per week. VeTgelijk dat 'eens bij U.. Dat maakt men dus ook voor u klaar, wanneer rnen aanstonds met de ziektewet komt. De gevolgen zijn niet te overzien. W ijmoeten maken er bij te zijn en er ons met alle kracht gemeenschappelijk tegen verzetten. Maar hoe? vraagt spr. Art. 90 zou kunnen worden genoemd, de open deur door welke we heen zouden kunnen kruipn. Maar zget spr., niet zoodra zijn, |w ij die doorgegaan of we staan voor een hoog opgetrokken muur. Let goed op: De ziekenkas moet door den Raadvan Arbeid worden goedgekeurd en rechtspersoonlijk heid bezitten. Alle menschen i nloonidienst zouden dus de rechtspersoonlijkheid kunnen aanvragen maar de anderen niet. De kleine patroons worden uigteschakeld. Bij de aangebrachte wijziging wordt gesproken van alle verzekerden, maar het aantal moest bij algemeen maatregel van Bestuur worden bepaald. Dan weten wij het wel, zegt spr. Eerst was hun aan tal, op 5000 bepaald, die lid van een kas moesten zijn; later is dat getal bepaal op 1000 en weer later op 300 - en weer later op 200. Dat is een scharrelen, zegt spr., die de grond van :de zaak niet beter maakt. Art. 93 'zegt, dat alle kassen bij den Prov. Bond moeten zijn aangesloten. Maar er wordt tevens bij gezegd, dat wij onze contributie niet meer zelf mogen innen, maar -iat dit door den Raad (va inArheid zal worden gedaan. De contributie zou ons dus worden ontnomen. De uitkeering van het ziekengeld zou eveneens door middel van den Raad van Arbeid worden ge daan. Maar dat verlangen wij niet. Wij willen onze zaken zelf doen. En weet ge, waarom wij dat niet meer mogen doenJ Wij hebben nog geen bewijs geleverd ,dat wij onze zaken zelf kunnen doen. Daarom bepaalt art. 103 dat een waarborgsom moet worden gestort. Ik zou U willen vragen of wij niet hebben getoond, dat onze kassen solide zijn? 22 jaar lang heeft men hier getoond, dat de kas wel solide is. Maar weet ge Wat hei geval is? Z iivoelen niet voor ons. Maar w ijiaten onze zelf standigheid zoo maar niet ontnemen. Daarop moet onze sa menwerking berusten, dat mij die behouden. Oud-Minister Pósthuma heeft zoowel werkgevers als werknemers wat en te vinden voor zijn selsel, dat een uitkeering van 80 pCt. verze kerde, maar ook dat willen wijniet. Dan komen zoovelen in een ongunstige conditie en worden vooral zij getroffen, die langer ziek zijn. Op löns bezwaar daartegen heefc Oud-Min. Postnuma geantwoord, dat hij er wel een mouw aan zou we ten te passen. Maar dat is 't niet, wat wij wensc'nen. De zaak moet opgelost worden. Dan behandelt spr. de verschillende thans aangebrachte wij zigingen, die wel is waar nog geheim moeten zijn, maar, zege 1 spr,, men tnoef 't wieten en spr. naraelt niiof fl» W. Sn zijn veranderden vorm in haar ware gedaante te roonea. Art. 25 zou dan de mouw zijn, die ons,echter niet past. Wan neer men onvrijwillig werkeloos was, dan pas zou men uitkee ring kunnen genieten. Maar dan worden alle losse arbeiders uitgesloten. Die 'kunnen geen- twee maanden bij een patroon hébben gewerkt achtereen, zooals de wet bepaalt. Na nog enkele bepalingen in de wet-Posthuma te hebben gewezen, Jie ongetwijfeld zouden kunnen leiden tot dwaze verhoudingen, na verder te hebben aangetoond,, dat wanneer het Rijk de zaak béheert, het veel te duur zal kosten, de me- dezeggingsciiap voor „ons" van het grootste belang is, komt spr. tot de conclusie, dat het vrijwel hetzelfde is, of men de wet-Talma of de wet-Posthuma krijgt; je wordt of van den kater of van den hond gebeten. (Wordt vervolgd). PLAATSELIJK NIEUWS. BROEK OP LANGENDIJK. Aan de veding te Broek op Langendijk zijn over het af ge loopen jaar de volgende hoeveelheden groenten aangevoerd: Roode koel 15956.587 K.G, Gele kool 11 276.701 X.G Witte kool 9.733.093 K.G.. Uien 2.339.430 K.G, Wortelen 1225193kg Wortelen 046.616 bos, Aardappelen 12.148.675 KG., Bioem- 721.268 stuks, Bieten 318-654 K.G., Rabarber 120.930 K.G j, ■Siaboonen 9,360 K.G., Rapen 19.500 K.G., Rammenas 2550 K.G>, Andijvie 6080 K.G., benevens enkele partijen van wei nig beteekenis. ZUID-SCHARWOUDE. RECTIFICATIE. Het verslag van de Tuin bouw vereeniging „De Toekomst" dat wij deze week plaatsten, heeft een rectificatie noodig n.l. de aftredende bestuursleden W. Muller en C. de Boer Cz. wer den met zeer groote meerderheid herkozen, wijl de heer S. de Boer Kz. met bijna algemeene stemmen vich als bestuur did der L. G. C. herbenoemd zag. Verder dat bij het gesprokene over het pachtcomraöt niet is genoemd de Diepsmeer, maar wel de. Bleekmeerpolder. Met de plaatsing van bovenstaande zullen wij de appro batie deilezers maar a priori aanvaarden. (Verslagg.) Vrijdag zou de school weer beginnen, doch het aantal zie ken was nog zoo groot, da tmen besloot Maandag nog oens tezien. Ook 2 van de personeelleden waren absent. In de laagste klas, die ruirij 20 leerlingen telt, waren er slechts 2 aanwezig. Per omroeper werd.hier gewaarschuwd voor het ijs, dat door den harden wind veel wakken heeft. We vernemen dat de herberg „De WWitte Roos" van wijl an den heer Keizer is overgegaan aan den heer Smit ie Abbekerk. NOQRD-SCHARWOUDE. DE TOEGANG GEWEIGERD. Naar we vernemen, staat het te bezien, dat binnen enkele weken, de toegang langs het spoorterrein zal worden gewei gerd en de hekken zullen worden gesloten. Dit is dan een gevolg van de baldadigheden, die de jeugd en meer opgeschoten knapen uithalen. Wat is dit toch te betreuren! Wat is 't toch jammer, dat al tijd maar weer opnieuw de bandeloosheid blijkt onzer jeugd, die blijkbaar zie maar wanneer er sneeuw ligt niets en niemand ontzien. En de rustige wandelaar, die zoo'n wande ling voer een .„verzetje" doet, wordt de dupe. Er wordt getracht het gevaar te keeren, maar.. Wij vernemen, dat aan den Langendijk een actie begonnen is vanwege de Vereenigifjg va nden Koophandel om een vertegenwoordiging te krijgen in de toekomstige Kamers van Koophandel. - OUDKARSPEL. In de gisterenavond gehouden bestuursvergadering vaa de ITsclub „Volharding" is besloten Zondag het kampioenschip hardrijden voor .ingezetenen van den Langendijk te houden, waarvoor o.m. den zilveren wisselbeker wordt beschikbaar ge steld. Behoudens goedkeuring va nhet hoofdbestuur wordt de na tionale proef wedstrijd Dinsdag gehouden. De wed strijd baan, welke Vrijdag is aangelegd op de gewone plaats „Het Waardje" komt vrij zeker goed in -jrde. Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in tilt nummer. I Naar wij vernemen zal hedenavond een protest verg li ering j over de waterleiding worden gehouden. Wij "willen het publiek voorloopig met de volgende voor - waxaden in kennis stellen: PROVINCIAAL WATERLEIDINGSBEDRIJF VAN NOORD HOLLAND. EENIGE VOORWAARDEN Levering voor huishoudelijk gebruik. De abonnementsprijs wordt per gezin gerekend, bij gebruik uitsluitend voor drink-, wasch en schrobwater en v-oor spijs bereiding, naar de gezamenlijke oppervlakte der verschibllende verdiepingen met inbegrip van de ópen plaatsen binnen die gebouwen gelegen. Het oppervlak van bijgebouwen wordt be rekend, indien zij, naar het oordeel der directie, op zoodanige wijze worden 'benut, dat daarin waterverbruik is te verwachten. De grootte der oppervlakten wordt gemeten buitenwerks, liet totaal naar boven afgerond tot een veelvoud van 10 M2. Viajn zolderverdiepingen wordt alleen de daarop aanwezige woonruimte berekend, van kelderverdiepingen daarentegen de geheeie ruimte, met uitzondering van die, welke uitsluitend tot bergplaats dient. De per kwartaal in rekening te brengen hoeveelheid water bedraagt bij een vloeroppervlak va ti50 M2 of minder 12M2. Voor het meerdere vloeroppervlak, tot een maximum van x5250 M2. daarboven, 2 M3, per 10 Voor een oppervloK boven 300 M2 wordt 1 M3 per 10 M2. in rekening gebracht. Voorts wordt per kwartaal in rekening gebracht: le. voor elk kuipbad miet loozing 15 M3.; 2e. voor elk afzonderlijk douchebad met loozing 5 M3.; 3e. voor een closet met reservoir 8 M3.; 4e. voor elk volgend closet met reservoir 4 M3.; 5e. voo.r besproeiing van een tuin van 50 M2 of minder .oppervlakte 4 M3.; 6e. vcor elke volgende 50 M2. of gedeelte er van 2 M3.; Het onder 5o. en 6o. vermelde aantal M3. wordt verdubbeld, indien de kwartalen, waarvoor een abonnement wordt aan gegaan, uitsluitend in het zomerhalfjaar vallen. Het water wordt berekend tegen f 0.25 per M3. Indien de Directie een ruimer gebruik vaststelt, dan op grema van het abonnement is toegestaan, wordt het inerdare gebruik, berekend uit de aanwijzing van eem controlemeter, bijbetaald te gen f 0.40 per M3 Levering voor bedrijven en inslellirtgen van algemeen belang. Water voor bedrijven en instellingen van algemeen belang wordt voor elk afzonderlijk bedrijf geleverd per M3. tegen Onderstaand metertarief. Bij een bij het aangaan van het abonnement vast te stellen hoeveelheid, met een jaarlijksch minimum van: 40 M3. voor f 0.40 per M3; 80 M3. vojor f 0 38 per M.3.; 200 M3. voor f 0.35 per M3; 500 M3. vojor 0 30 per M'j.: 1000 M3. voor f 0.25 per M3; 2000 M3. voófrj f 0 22'Ve per M.3. De Directie bepaalt in welke gevallen men met een afzon derlijk bedrijf of afzonderlijke instelling te doen heeft. Levering voor gemengd gebruik. Indien naar het oordeel der Directie kan worden verondersteld, dat het huishoudelijk gebruik te zamen met het gebruik als bedoeld in het vorig artikel (art. 7) of wegens cenige andere bijzondere oorzaak slechts in beperkte mate het gewone huislioudelijk' gebruik zal overschrijden, kan de volgens art. 6 als minimum in rekening te brengen hoeveelheid water worrier. verhoogd met een door d eDirectie te bepalen bijslag. Bij bedrijven en instellingen, die overeenkomstig art. 7 water verkrijgen, is het geoorloofd; a. gezinnen, welke wonen in het aangesloten perceel o£ in huizen op terreinen bij het bedrijf of de instelling behoorende, van water te voorzien, waarbij dan één vierde van het verschul digde voor de op grond van artikel 7 per jaar als minimum in rekening te brengen hoeveelheid water verhoogd wordt met de som van de op grond van artikel 6 voor elk dezer gezinnen per kwijartaal in rekening te brengen bedragen; b.. water voor huishoudelijk gebruik te verstrekken aan vaartuigen. UIT DEN OMTREK. KOEDIJK. Woensdagmorgen 10 uur vergaderde de Ingelanden der banne Koedijk, onder leiding van den heer Jn. Lammerschaag. in het lokaal van den heer Jb. Groot.' Het behandelde punt was: Doorvaart achtersloot met medewerking der Banne. Een belangrijk aantal leden was ter vergadering daar Let onderwerp voor,sommi giert fourgers zeer belangrijk was Door het beslhur was een concept -ontwerp saamgesteld en behelst dat door de Banne een stuk land gekocht zal woe len van den heer H Kramer te Alkmaar voor de som van f 300. om dat door ie steken voor een vaars loot en teve nsdaarover een brug voor rekening en onderhoud der Banne. Den 15-tal beiabghlebbenden zegden toe een som van f 300.voor he.- werk, en van hun perceelen een strook grond. De gehetefe vergadering was van het noodige van het werk overtuigd, maar de wijze van uitvoering maakten heel wat tongen los. De eene partij pleitte voor uitvoering door de belanghebbenden, de anderen pleitten voor uitvoering door werkeloozen. Het slot van de besprekingen was, dat werkeloozen te went zullen worden gesteld, die daarvoor geschikt zijn, mede onder toe zicht van belanghebbenden. Met 26 stemmen voor en 4 blanco werd het concept aangenomen en zal ter goöikeUi ing aan Gedeputeerde Staten worden opgezonden. Algemeen keurdd men goed me', het oog op de werkeloosheid zoo spoedig mó gelijk te beginnen. Bij de (nu volgende rondvraag werden verschillende plaatsen in het vaarwater opgesomd, die verbetering behoeven. Dit werd toegezegd door het bestuur. Hierna sluiting der vergade ring. Des namiddags werden door het Bestuur reeds ter plaat se opmetingeh gedaan. OUDE NIEDORP. Gisteravond sprak in de voorzaal van den heer T. de Jong, voor een klein publiek de heer A. L. Constandse, over „Oor logschristenen, Petroleumcbristenen Djambi, en de komende oorlog. De burgerwacht van Zijdewind, die uitgenoodigd was een debater tezenden, had bericht gestuurd niet te zullen vol doen aan deze uitnoodiging. Ook vanuit de vergadering werd van de gelegenheid tot debat geen gebruik gemaakt, zoodot de vergadering en de rede van den spreker om ongeveer 10 uur door den Voorzitter was gesloten, f Donderdagavond vergaderde de Gasveieeniging, alhier m het lokaal van den heer T. de Jong. Daar de voorzitter, de heer Jb. Pluister door ongesteldheid afwezig was, opende de heer G. Liefhebber met gepaste woorden die vergadering, waar na lezing en goedkeuring der notulen volgde. De rekening over het afgeloopen ajar werd nagezien door de heeTeo A. Ros, M. Boots en A. Stxijbis en goedgekeurd- met een voordeelig saldo groot f 8.12a/2- Ontvangen was f 93.125, uitgegeven f 85. Tot Commissaris, tevens secretaris, werd herbenoemd de heer MKooiman. Door den voorzitter werd medegedeeld dat in 1921 29092 M3 gas was verbruikt. Aan onze vereeniging wordt dus f 40.94 uitgekeerd, voor het meerdere gebruik als 25000 M3, wat verplicht is. Na de rondvraag die niets ople verde, werd de rente van het Waarborgkapitaal aan de aan deelhouders uitgekeerd, en de vergadering gesloten. PLAATSELIJK NIEUWS BROEK OP LANGENDIJK Onder de oude Leerplichtwet, die 21 jaar van kracht geweest is, kwam het slechts zelden voor, dat de Commissie tot Wering van Schoolverzuim in onze Ijameente, de teerste 3 of 4 maanden van het jaar behoefde te vergaderen, en nu onder de nieuwe Leerplichtwet, die 1 Jan. j.l in werking trad, heeft zij al haar tweede vergadering uitgeschreven, iEien bewijs, naar we meenem, dat niet allen, die er mee te maken hebban, Bog behocnlijk op de hoogte zijn van die verscherpte bepalingen en snellere berechting der nieuwe wet, welke be paalt, dat het schoolbezoek voortaan geregeld plaats vindt, indien geen en kele schooltijd zonder geldige reden verzuimd wordt. Het eerste ongeoorloofde verzuim 't beate, brengt de ouders of verzorgers van het kind voor de commissie tent (Wering van Schoolverzuim, 'het tewe- dic ongeoorloofde verzuim van hetzelf de ldnd bezorgt den ouders of verzor gers een proces verbaal. Elk verzuim, waaromtrent binnen 4 dagen bij het ïippfld der School geen bericht inkomt toet opgave dei- redenen, die to: het verzuim geleid hebben, moet als on geoorloofd worden aangeteekend. BicOEK OP LANGEsDiJK Woensdagavond ontstond in de wo ning van den heer Klaas'Stins op het Schapenland een binnenbrand, die zich weldra zoo ernstig liet aanzien, dat men op het pumit was de brandspuit te hulp te roepen, doch gelukkig is het zoo ver niet gekomen. De brand moeit Ontstaan zijn doordien op den zolder feen paar zakken met een brandend pe troleumstel in aanraking gekomen wa ren. BROEK OP LANGENDIJK De O. L. School te Broek op Lan- geïidijk zal wegens ziekte onder het Personeel en kinderen, nog een week gesloten blijven. BINNENLAND. EEN KEIZERLIJKE GIFT Door die komst van den ex-keizer in de gemeente Doorn zijn de werkzaam heden ten postkantore zeer uitgebreid. Met het nieuwe jaar heeft nu de ex- keazer bet personeel van het postkan toor op zijn wijze beloond. De postdir recteur kreeg ftep boek „Unser Kaiser" met een eigenhandig door con keizer geschreven opdracht. Het lager post- personeel kreeg honderd gulden om' te verdoelen. (De Crt.) Ingediend is een wetsontwerp tot uitbreiding van de vrijwillige ouderdotm- v er zekering. Ingediend is een wetsontwerp op openbare verkoopingen, be be. zen Je een voorschrift, dat alleen notarissen be voegd zijn tot het houden van open bare verkoopingen van onroerende goe- DE GRIEP. Te Medemblik heersehit de griep van huis tot huis. Gelukkig niet onrustba rend. Verschillende scholen zijn ge sloten. BUITENLAND. STRENGE KOUDE IN DUITSCHLAND. De strenge koude te Berlijn duurt voort. Hedennacht daalde de tbermome ter te Potsdam 18 graden onder nul. Aan idle kuiSf van Noord- en Oostzee ondervind* de scheepvaart groote moei lijkheden, voornamelijk b ijde monding van de Elbe. (De Courant.) DE KOUDE IN DEN STAAT NEWi YORK. Langs de oceaahkust in den staat New York was deze rdagen de tempera f uur 8 graden C. boven nul, in het Adu- rondack-gebergte ;n denzelfden staat (35 graden onder nul. De koudegolf, zegt dé Chicago Tribune" vertoont nog geen teekenen van ve rmindering. (De Crt.) VREESELIJKE TOESTANDEN IN HONGEREND RUSLAND Uit Riga wordt aan de „Chicago Tri bune" gemeld, dat, in verband met het feit, da t kinderen, welke door de Amie- rikaanscbe hulporganisatie waren ge voed, zijn' gedood en opgegeten, de bols jewistische autoriteiten een decreet heb ben uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat kanibaiisme met den dood' zal worden gestraft. (De Crt.) AAN DE TELEFOON. RRR.. Allo! Present 1 HeertjesI PrachtigI Je weet wel..,, ik van Oud- karspel. 'k Verzoek aansluiting No. 1922 Am sterdam, Noord. t' Komt in ordell RRR Allol Professor Waterman, miet wie? Eenig, dat treft, de professor zelf? Burger van Oudfaarspell Wat wenscht u? Uw tarief te weten professor, voor gewoon waterondierzoekl Jongen, jongen, wat gaat ge siecuurl Bang voor een afzetterijtje? Vaalt tarief hoor! Tien gulden orni u te die pen! Zend u 't op, half afl In orde professor, niets te neclaMeiet- ren hoorl 't Lijtot u wel mee te vallen? Eerlijk gezegd, jail Kom, kom, eens leen tevredene I Dat gebeurt niiet vaak l Vooral miet in (deze afdeieling, want u weet, Apothe kers-Scheikundigen, doen het voor een paar gulden. U begrijpt, dit kunnen wij niet gaan doen. Ons prestige, ziet ul Maar professor, deze verkeert met uw tarief reeds in groot .gevaar? Wel bij ons vragen ze vijf en dertig gulden, zegge f35,—. Hoe 500?

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 2