„NIEUWE LANGEDIJKER COURANT" ZATERDAG 28 JANUARI 1922 TWEEDE BLAD. OFFICIEELE BERICHTEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZUID- SC'HARWOUDE doen te wieten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 30 Novméber 1921 is .ast- gesteld de volgende verordening: Verordening tot aanvulling en wijziging der Bouw en Won in g verorden ing der gemeente Zuid-Schar- woude. Artikel 1. De Bouw- en Woningverordening, vastgesteld 5 September 1905, wordt aangevuld en gewijzigd als volgt: Vóór artikel 29 wordt ingevoegd artikel 28bis, 'luidende als volgt: Elk geheel of gedeeltelijk tot woning ingericht af als zoodanig in gebruik zijnd perceel, dat gelegen is binnen een afstand van 40 Meter van de as van den weg, waarin een aan het Waterleidingsbedrijf toebehoorende buis aanwezig is, moet aan de waterle-ding zijn aangesloten. Onder „.afstand" in de vorige alinea van dit artikel be doeld, wordt verstaan de lengte, te meten tot aan den gevel muur van het bebouwde perceel, van het kortst mogelijke tracé, waarlangs een aansluitleiding zou kunnen worden ge maakt. Van de in de eerste alinea va ndit artikel omschreven ver plichting, kan o pverzoek va nd'en belanghebbende door Bur gemeester en Wethouders ontheffing worden verleend, mits bij de aanvrage daartoe wordt angetopnd, dat in of bij de woning aanwezig is een middel tot drinkwatervoorziening, waardoor ten allen tijde een voldoende hoeveelheid, in hoe danigheid met goed leidingwater gelijk te stellen drinkwater, voor de bewoners beschikbaar is. Burgemeester en Wethouders nemen op een verzoek als in de vorige alinea bedoeld, geen beslissing alvorens daarom trent het advies der betrokken Gezondheidscommissie is in gewonnen." Artikel 2. Ar* ikel 29 wordt aangevuld met den vojgenden aanhef „Voor de woningen, niet vallende onder artikel 28bis d >zer verordening of ten aanzien waarvan door Burgemeester en Wethouders van de daarin opgelegde verplichting ontheffing is verleend gelden de volgende voorschriften:" 'volgt hiet be staande artikel). Artikel 3'. Art. 53 wordt aangevuld en gelezen als volgt: „Art. 28'ois dezer verordening is op de in dit Hoofdstuk bedoelde woningen van toepassing. Ten aanzien van de wo ningen niet vallende onder artikel 28bis, of ten aanzien waar van door Burgemeester en Wethouders van de daarin opge legde verplichting ontheffing is verleend, gelden die volgende bepalingen." (Volgt het bestaande artikel). Artikel 4. Nh art.'ke' 62 en vóór hoofdstuk VI wordt toegevoegd een nieuw hoofdstuk Va, 'houdende een nieuw artikel Ö2bis, welke luiden als volgt: HOOFDSTUK Va. „Voorschriften te naanzien van bestaande, niet onder Hoofd stuk V begrepen woningen." Artikel 62bis". „De artikelen 28bis en 29 zijn naar de daarin gemaakte onderscheidingen op de in dat Hoofdstuk bedoelde woningen van toepassing. Zijnde deze verordening door de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland 'bij besluit van 11 Januari 1922 No. 176 goed gekeurd. Er is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 20 Januari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd', VAN SPENGLER, De Secretaris, S. PARMA. REVUE VAN DE WEEK. 24 Januari 1922. Die booze grie pheeft ons niet losgeloten, maar waarc in den lande rond met voortdurend stijgende behoefte aan slachtoffers. Bij de Amsterdamsdhe tram laat zich het tekort aan werkkrachten bijzonder sterk gevoelen, maar ook op tal van andere plaatsen, grootere en kleinere. Zoo moest, om een kras voorbeeld te noemen, het stoomtrammetje, dat de Hofstad met het .naburige Rijswijk verbindt, geheel worden stopgezet. Ook nu wemelt en krioelt 't weer van raadgevers. En de man nen van het medische vak blijven b5j hun goed en beproefd advies: bedenken dat vrees, die het weerstandsvermogen ver mindert, een bijzonder slechte gids is; voorts: kalm, sober leven, zoo weinig mogelijk veranderen in het dieet, waaraan men gewend is, natuurlijk wanneer dit niet in botsing komt met de eischen der gezondheidsleer; zich hoeden tegen kou vatten, dus: warm gekleed gaan. En verder rustig tien loop der dingen afwachten. Gelukkig heeft de griep, ons nu teis terende,"lot dusver geen gevaarlijk karakter. Wat niet wög- necnu, dat voor bejaarde en zwak/ke personen bijzondere be hoedzaamheid plicht blijft. De inzonderheid voor het Katho liek deel van onze landgenooten schojkkende tijdingen uit liel Vaticsan, toonen, voor zoover noodig, met hoe verraderlijke snelhe;d de bronchitis met de daaarmee zoo vaak verknochte t< rnplicatien, ook het zeer stevige lichaam van menschen, die tot de bejaarden moeten gerekend, kan te gronde richten. In enkele bladen vindt men verzuchtingen over de dwaasheid van vele jongere, en zelfs ook oudere vrouiwen, om in dezen tijd des jaars, ondanks killen nevel- en rondsluipende influenza, mei blooten hals en dito-boezem rond te gaan, ook wel te scaan wachten op f.ochtige hoeken. Wij weten nu eenmaal welk een gevoellooze descote de mode is, vooral wanneer zij samenspant, met hare bondgenoote, genaamd vrouwelijke en kokette behaagzucht. Tegen zulke dwaasheden te waarschu wen, baat nu eenmaal niets 1 Over ecnige dagen komt ons Lagerhuis weer bijeen, oa. ter afdoening van |de „staart" der Begrootingen. In de sfeer der politiekrij wordt de atmosfeer al zwoeler, en wat er van het geharrewar in de Vrijz. Dem. kringen moet geboren wor den, is den buitenstaander vooralsnog een onoplosbaar raad sel. Na den h.er van Beresteijn heeft de heer Feenstra, de bekwame agrarische specialiteit van zijn club, voor een Vrijz. Democratische Kamercandidatuur bedankt en na dezen is ook de heer Koster, het oud-Kamerlid, uitgetreden. Die toorn der oartijgenooten schijnt zich te richten op mr. Oud, den secretaris van de fractie, dien men beschuldigt van achteruitzetting der aanspraken van 'zijn partijgienooten, gedreven door de zucht om zijn zetel in Juli 1922 te behouden. De heer Oud wijijst die insiriualie met verontwaardiging af. En nu blijkt, dat mr. Marchant's ietwat-tyrannieke wijze van leiding-geven ook kwaad bloed gezet heeft. Zooals de zaken nu staan, schijnt de kans, dat de vrijz. democratische partij, gelijk zij thans is saamgestel 1, zal ineenstorten, verte' van denkbeeldig. In hoever de Vrijheidsbond uit zoodanigen „debacle" winst z ju kunnen toevloeien, is voorloopig niet uit te maken. De parlementaire molen wordt dus weldra weer in gang gezet. Het aangekondigde ontwerp, tot het sluiten van een nieuwe staaisleening van 400 millioen ad /es pCt zal ruim schoots gelegenheid bieden tot het houden van bespiegelingen over den financieelen toestand van het oogenblik. Opgewekt van toon zullen die beschouwingen stellig ook nu niet kunnen wezen. Het zoeken naar nieuwe „goudbronnen" voor de noodlijdende schatkist is de angstwekkende en benauwende nachtmerrie, den arme riMinister van Financien gestaag kwel lend. De barre nood in de Drentsche veenstreken ter leniging waarvar. de Koningin telkens belangrijke giften ter beschik king stelde, zal hulp van Staatswege onontbeerlijk maken. Men blijft zoeken, met noesten ijver, naar middelen, ter be zuiniging. Zoo zal met ingang van 1 April a.s. het getal politietroepen zeer beduidend worden ingekrompen, wat zeker besnoeiing v,an uitgaven beduidt, doch niet anders is, tenslotte dan een van de vele onnoozele vliegjes in dien reusachtiger) brouwketel Den 26en a.s. treedt in werking het verhoogde tarief voor vervolgingskosten wegens niet op tijd gestorte Rijksbelasting. De „.dwangbevelen" worden peperduur, zoodat de gelukkige landgenooten. die thans in het bezit van waarschuwingen en aanmaningen 2tjn verstandig handelen, door zoo spoedig mogelijk hun rekening met den in deze dagen zeer-hardhan digen en doortastenden fiscus te vereffenen. Verder is uit de streek der .„RPegeeringscuisine" nog te vermelden, dat zeer waarschijnlijk een voorstel tot net in 1922 weer invoeren van den zomertijd niet te wachten is. De tegen kanting van landbouwende zijde schijnt hier al te sterk te wezen. Over „„den Sneltrein-moord" een reeks van vage geruchten, maar nog altijd geien „stevig houvast". B,ij de f 1000', door de justitie uitgeloofd voor dengeen, die den schuldige doet ontdekken, is nog een rood lapje ;er beschikking gesteld door een Hagenaar. Zal 't baten:? Er liggen op de diverse politiebureaux stapels anonieme brieven: sommigen maken van de gelegenheid misbruik om perso nen, die zij onaangenaam willen zijn, verdacht te makental van menschet' zsijn weer gehoord door de politie en ze konden blijkbaar allen hun „alibi" op Oudejaarsavond '21 aantoonen. Meni s 't volkomen eens met prof. Simons, die in het „Wlbl. v. h. Recht" betoogt, dat reorganisatie van onzen opsporings dienst onmisbaar is. Met dat al blijft de gruweldaad van 31 Dec. j.l. mg altijd in nevelen vangeheimzinnigheid verborgen. Uit de jongste misdadigheidsrubriek is te vermelden, de vrijspraak van Dirk Roza, tegen wien (o pgrond der beschul diging van den dubbelen moord -te Spaarndam indertijd te hebben begaan) levenslange gevangenisstraf was geeischt. De kans, dat ook dit drama onopgehelderd zal blijven, senwiint dus helaas groot. De twee vrouwtjes, die in de Ridderzaal toen H. M. de Troonrede zou uitspreken, vrijstelling van Groenendaal met luider stemme vorderden, zijn veroordeeld tc/tf f 15— boete- Een straf, mild genoeg om „propagandisten" van zulk soort allicht aan te moedigen- De residentie heeft de hoogbejaarde Sarah Bernhardt, de groote kunstenares van de „gouden stem" weer in haar mid- dtvi gezien. Een „.panne" met haar auto berokkende, dat mme Bernhardt Zaterdag j.l. enkele uren later dan men ge meld had uit Antwerpen arriveerde. Maar een aantal men schen trotseerden sneeuw, nevel en nattige kou om Sarah Bernhardt te zien aankomen. Laten wij gelooven, dat slechts zuiver- en innig-artistieke bewondering bij al deze helden en heldinnen de „stimulans" de prikkel was. Uit de wereld van kunst e.a. valt verder aan te stippen het vertrek van Willem Mengel bei g naar Amerika, het zich vormen tot een comité tot huldiging van Brondgeest, de internationale 'ooneel-expe- sitie te Amsterdam enden strijd van Heijermans tegen di verse burgemeesters, hem willende noodzaken om stukken als „Allerzielen" te besnoeien, te verminken, alvorens verlof tot opvoering ervan ka nworden verkregen, 't Is in hooge mate noodzakelijk, dat ook bij deze dingen eenheid van beoordeeling worde verkregen en me nniet telkens afhankelijk is van „plaat selijke opvattingen 1...".." Dat de vele „,nova" van mgin-opwekkende soort behoort behoort de instorting van het fort Oosterlid op Vlieland, waar 't noodweer 40 M. van de kust afrukte. Een zooveelste „strop je", tegenvaller, voor de zwaarbeproefde Schatckist in pe riode van al meer nijpenden geldnood'. De vroede vaderen van Ede geven een schoon voorbeeld door hun presentiegeld hen offer te brengen. Moge het navolging vinden in andere ge meenten. Wie 't eenigszins missen kan, moet nu de velen gedenken, die er zonder hulp niet kunnen komen. De mate- looze ellende van de in Rusland hongerende rniüioenen wekt erbarining, maar z ijis zoo ontzettiend, dat zelfs de mildste offervaardigheid hier slechts een gering deel van de nood lijdenden I, ï.i baten. Van alle kanten kn~in „noodkreten" ookvan commissarissen der schoone Oranje Nassau-stiohting door Koningin Emma in 1898 gerondvest en telkens door H'. M- 'met groots mildheid gesteund, dóch die zonder kracht- dadigen steur, niet kan blijven bestaan. Een landgenoot die een Oostenrijkschen vriend verraste met Nieuwjaarsgeschenk, groot tien gulden, kreeg uit Weenen, uic- bundige dankbetuiging, met de mededeeling lat met Let muntje de helft van een hypotheek was afgelost, waarop de brave man zich haastte nog een „blaivwpapiertje" te sturen. Dat zijn „valuta-wonderen" van deze dagenl Maar in Patria bereiken wr voorshands niet zulke dingen met onze muntjes, en dat zal vhoorloopig wel zoo blijven. Voor het baantje van gemeente-veld wachter te Scherpen- zeel gelddein zich... 200 sollicitanten aan. Zulk cijfer wijst op andere toestanden. BUITENLAND. Na een korce ongesteldheid is Paus Benedictus XV Zondag morgen omstreeks zes uur overleden. Ook de Heilige Vadér der Eeuwige Stad is gevallen als slachtoffer van de thans over de wereld gekomen epidemie der influenza, aangeduid met den naamgriep. Tot Dinsdag voor een week waren de audiënties bi.i Z. H'. nog gewoon aan -den gang. In den morgen van den I2den las Z. H. de Mis in tegenwoordigheid der leerlingen van hec Col lege van de Propaganda Fide en meer dan honderd menschen communiceerden bij (die gelegenheid; daarna las hij nog een Mis en sprak de aanwezigen gedurende haast een half uur toe. Hoewel de hoest en de teekenen van vermoeidheid toe namen, wilde hij geen verandering in zijn dagelijksche levens wijze brengen en ging voort met, zooals gewoonlijk, slechts zes uren in bed dooft t ebrengen en 's morgens reeds om vijf uur op te staan. Zondag ld. gaf zijne Heiligheid zeven pani- e.diere audiënties, vijf Maandag en Dinsdag weer zeven. Maandagavond gelukte bet den lijfarts, dr. Battistini, den Paus te overreden, twee uur vroeger dan gewoonlijk naar béd te gaan, ma toen Dinsdagmorgen de „comeriere-segrefto" om' vijf uur n 's Pausen slaapkamer kwam, zag hij ;ot zijn ver wondering, dat deze reeds op was, en op 't gewone uur kon hij, m de nabijgelegen kapel, de Mis lezen. Den geheelen dag nog werkte hij met den gewonen ijver aan de vele bezigheden die zijn hooge ambt medebracht, 's avonds was hij echter te koortsig en reeds 'smiddags om zes uur ging hij naar bed. Het en de is daaro pspoedig gekomen. De geheele wereld ook de niet-katholieke -- heeft hief bericht van het overlijden van den Paus met leedwezen ont vangen. Benedictus XV, die in 1914 in opvolging van Pius X' tot Paus gekozen was door zijn optreden, tijdens den oorlog in het belang van de menschhteid een algemeen geachte en be minde persoonlijkheid. Veel heeft hij gedaan tot verzachting van het leed. over de menschheid gekomen len al mochten zijn vredespogingen niet zijn geslaagd, zij getuigden van he: ern stig verlangen van den H. Vader vrede op aarde te schap pen. Kardinaal Gasparri gewezen staatssecretaris van Paus Be nedictus XV is thans Karoerlengo van de Roomsche Kerk die na den dood van den Paus bezit neemt van het Vaticaan en van de leiding der zakien van den H. Stoel Zijn bevoegd heden als zoodanig eindigen, wanneer het Conclave voor de verkiezingen van den nieuwen Paus aanvangt, hetgeen op 2 Februari a.s. zal geschieden. De functies van staatssecretaris worden thans vervuld door Mgr Pizzardo. Over de „.papabile" d.w.z. degene die in aan merking komen voor de keuze van den nieuwen Paus scatij vende, noemt de „Figaro" kardinaal Maffi, geleerd astronoom aartsbisschop van Pisa, die bij het Conclave van 1914 reeds vele stemmen, kreeg, verder verder Lualdi, aartsbisschop van Palerrna, die in het Heilig college vele vrienden heeft, kardi naal Vico, de aartsbisschop van Milaan Ratti, nuntius te War schau, die echter tegen zich heeft, dat hij nog maar drie maan den aartsbisschop is. Dan worden nog genoemd Granico di Belmonte, wiens loopbaan geheel in de diplomatiek is ge weest, kardinaal Lafontaine, patriarch van Venetië en een groot vriend en vertrouweling van wijlen Paus Pius X en ook kardinaal Gasparri. In verband met het aanstaande Conclave wordt uit Rome gemeld dat het Conclave ditmaal van groot belang is wegens den bijzonderen internationalen toestand en de verhouding van den Heiligen Stoel tegenover Italië. Daarbij wordt op gemerkt, dat er thans 61 'kardinalen zijn waarvan 30 vreem delingen en 31 Italianen; in het eerstvolgende coacistorie moesten nieuwe Italiaansche kardinalen worden benoemd. Het groote belang dat de H. Stoel heeft bij de ontwikkeling der gebeurtenissen in den Levant zal ook bij de Pauskeuze ongetwijfeld van invloed zijn. Lloyd George heeft Zaterdag in Westminster een rede ge houden, voor de Engelsche nationale Liberalen, waarin hij zijn gevoerde politiek ten opzichte van net binnen- en het buitenland verdedigde. Hij stond sterk, ten eerste door de oplossing van ie Iersche kwestie, en in de tweede plaats door zijn vredelievende politiek tegenover Duitsfchland, het geen den Engelschen bevredigt, niet uit liefde voor dit land, maar uic eigen belang; het herstel van den Europeeschen han del. Frankrijk, thans geleid door Poincarz, schijnt langzamer hand te gaan beseffen, dat hetdezen weg op moet en Lloyd George's rede. die intusschen reeds bestreden is -door zijn po litieke tegensstanders Grey en Asquith, laat te dezen opzich te niet veel aan duidelijkheid te wenschen over. Over Amerika's deelneming aan de conferentie re Genua, waarvoor de uitnoodigingen reeds zijn verzonden, nog slechts veronderstellingen. Hoe de houding van V.S. tenslotte zal zijn is moeilijk 'te zeggen, want bij ondervinding weten wij het (Vol keiibondstractaat) in Amerika zijn verassingen nimmer afge sloten. rnsschen Ierland en Ulster (Collins en Craig) is een be langrijke overeenkomst gesloten, waardoor de iersche vrede nog meer beteekenc krijgt. De Iersche vrijstaat Is in wording tot voldoening# an het Itersche Wereldcongres, dat thans te Parijs bijeenkomt. NIEUWSTIJDINGEN. Hel prijstarief in het drukkersbedrijf. Naar aanleiding van de herhaalde mededeeling van den Minister van Arbeid dat bij handhaving van het bestaande prijstarief in de drukkersbedrijven onder de huidige omstan digheden ongewenscht .acht, en van 's ministers schrijven van van 13 Jan., waarin hij verklaart dat aan de uitgetrokken ty- ypografen geen v-itkeering mag worden verleend, „zoolang de huidige dwingende prijsregeling blijft gehandhaafd",' he;efc 25 Jan. te Amsterdam een conferentie plaats gehgd tusscben 5de hoofdbesturen van de patroons- en van de arbeiders-or- 5ganisaties in het drukkersbedrijf. Het bieek ook hier weer dat sommige patroons niet afkee- keerig zijn van algeheele afschaffing van het tarief, maar dat hun standpunt 'geen meerderheid kan vinden in patroonskrin gen. Wel bestaat er ongeveer eenstemmigheid ten aanzien van de meening dat onder de huidige omstandigheden het laref behoort te worden verlaagd. Nadrukkelijk werd van werkge verszijde ihet licht gesteld dat verlaging van het tarief slechts mogelijk zou zijn indien men overging tot loonsverlaging en verlenging van den werktijd. Daarop stuitte het overleg af, daar de arbeidersorganisaties verklaarden noch loonsverlaging, noch verlenging van den werktijd te 'kunnen aanvaarden. Men ging uiteen met de we dierzijdsche toezegging, dat een en ander nog eens in de bei de categoriën van organisaties met de leden zou warden be spoken. („De Crt"). Zware brand te Tiel. Woensdagnacht tegen fialf drie ontdekte een surveilleerenJ agent vi politie brand in den winkel der drogisterij van de firma G. W Caaron in de KLeibergstraat te Tiel. Om de familie H van de Pol, die achter den winkel woont te wekken, sloeg hij een der groote winkelruiten in zonder gevolg. Daar na werd de buurman, de heer M. Bonthond gewekt, die dén tuinmuur oversprong len door het inslaan van een ruit der ach terkamer de bewoners wekte. Een oogenblik later en vermoe delijk waren man, vrouw en kind verloren geweest. De brand, die volop voedsel vond in een grooten voorraad chemicaliën en verfstoffen beridide zich over het geheele per ceel uit. De vlammen sloegen tot aan de overzijde der tamelijk breede straat, waar de ruiten der huizen sprongen, en een begin van brand ontstond. De gieheele brandweer was spoe dig op het terrein aanwezig, maar behoud van het perceel bleek onmogelijk. Evenmin kon voorkomen worden, dat de daarna is: gelegen zaak in galanteriën van den neer J. W. Teunissen werd aangetast, die eveneens afbrandde op den winkel na. Deze bekwam echter groote waterschade, evenals de. grutterszaak va raden heer Bonthond. Deze leed ook eenige brandschade. Niettegenstaande het stil weer was, vlogen de vonken e nstukken over de halve stad. Tegen zes uur was de brandweer den brand meester. In de laatste eeuw heeft zoo'n felle Draad de stad niet geteisterd. De schade is j?er groot.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 3